Polskie-Forum.pl


Wolne i niezależne forum dyskusyjne / opinie polityczne / aktywność obywatelska / patriotyzm / Polska / wolna dyskusja


Wszystkie czasy w strefie UTC + 1
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 109 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 4, 5, 6, 7, 8
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Czyja jest Polska?
PostNapisane: 26 lip 2017, 12:49 
Offline
Moderator

Dołączył(a): 13 lip 2009, 09:25
Posty: 31706
"Czyja jest Polska ?"

"Czyja jest Polska ?" nie jest demagogicznym pytaniem, lecz postawieniem rzeczywistego zagadnienia suwerenności Narodu, o której napisane jest w Konstytucji. Odpowiedzi na to pytanie nie udzielają te dziesiątki, czy też setki tysięcy jak by niektórzy chcieli, demonstrantów. Są przecież inni obywatele, których jest niemało, domagający się radykalnych zmian w państwie. Oczywiście można powiedzieć: w takim razie zdobądźcie taką większość, by ją zmienić. Czy taka jednak odpowiedź redukuje powstałe napięcia, czy może wprost przeciwnie - jeszcze bardziej je pogłębia ? Także szukanie jakiegoś kompromisu wcale nie musi oznaczać rozwiązania problemu, a jedynie odsuwać go w czasie, powodując dalsze trwanie patologicznych układów. Za jakiś czas może się zaś okazać, że nie mając go zbyt wiele, nie wykorzystaliśmy go.

Ciągle wracam do historii dawnej Rzeczpospolitej, chociaż analogie z nią nie są do końca dokładne. W tym miejscu przypomnę, że był w niej taki król Stanisław Leszczyński, który pragnął to państwo dogłębnie zreformować. Niestety, partykularne interesy magnaterii oraz podpuszczanie szlachty przez ościenne mocarstwa, w imię rzekomo zagrożonej wolności spowodowały, że jego zamierzenia nie zostały zrealizowane. Pewnie i wtedy wielu było takich, którzy myśleli, że wolność została uratowana. Dopóki się nie okazało, że "była to maszkarada, zapustna swawola, po której miał przyjść wkrótce wielki post - niewola! "

Opublikowano: 26.07.2017 10:51.

https://07042002.salon24.pl/797060,czyja-jest-polska


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Czyja jest Polska?
PostNapisane: 10 lip 2018, 08:12 
Offline
Moderator

Dołączył(a): 13 lip 2009, 09:25
Posty: 31706
Polska jest w łapach tych, którzy trzymają w swoich grabach media.
Tak długo jak to będzie się utrzymywać, tak długo my Polacy będziemy w swoim kraju nie gospodarzami, ale gośćmi, klientami, pachołkami.


Repolonizacja w zawieszeniu

Przywrócenie narodowego charakteru rynkowi medialnemu to tak naprawdę warunek konieczny, by w pełni funkcjonowała wolność słowa.

Obecnie od sytuacji zupełnie normalnej w państwach zachodnich dzieli nas przepaść. W mediach tzw. głównego nurtu, czyli docierających do największej liczby odbiorców, brakuje nie tylko poczucia identyfikacji z Polską, ale także minimalnego pluralizmu.

Ustawa dekoncentrująca rynek medialny
– Podstawową funkcją państwa jest stworzenie na wolnym rynku warunków uczciwej konkurencji. Obecnie nie na wszystkich rynkach właściwych są te warunki, gdyż Polacy nie mieli kiedy się wzbogacić, żeby stworzyć duże koncerny medialne. Wpuszczono zagraniczne koncerny, a Polacy nie mieli szans na stworzenie dla nich konkurencji. Przepisy, które tworzyłyby i chroniły uczciwą konkurencję, są w mojej ocenie pożądane – zapewnia Paweł Lewandowski, wiceminister kultury.

Jego zespół pracował nad projektem ustawy o dekoncentracji rynku medialnego. Prawie dokładnie rok temu prezes PiS Jarosław Kaczyński zapowiedział w Telewizji Trwam, że sprawa ta będzie załatwiona do jesieni. Jednak nie została. Przeciwnie, w listopadzie w resorcie kultury prace zawieszono. Były na etapie zbierania danych, analiz i tworzenia założeń legislacyjnych. Tuż po wyborach w 2015 roku tą samą sprawą zajmowano się w ministerstwie kultury. Odpowiedzialny za to wiceminister Patryk Jaki pisał projekt do jesieni 2016 roku, kiedy to, również na skutek decyzji politycznej, prace przerwano i zajęto się reformą sądownictwa.

W debacie publicznej najczęściej mówi się o repolonizacji mediów, tak jak rząd chwali się (częściową) repolonizacją banków. Ale fachowcy unikają tego określenia. Prawne preferencje dla polskiego kapitału byłyby niezgodne z prawem unijnym, więc rząd nie może iść tą drogą. Wolno jednak dbać o to, by jeden czy dwa duże koncerny nie zdominowały całego segmentu rynku medialnego. Stąd mówi się o dekoncentracji.

Kierunek zmian
Koncepcje rządowe kładły nacisk na wykorzystanie istniejących przepisów antymonopolowych, ochrony konkurencji i konsumentów. Obecnie Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) teoretycznie może zajmować się także rynkiem medialnym, ale rzadko w ogóle na niego zwraca uwagę. Przeszkodą jest specyfika mediów. Poza tym istnieją jeszcze dwie instytucje, które za to odpowiadają. Przede wszystkim Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji (KRRiT) oraz Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE). Pomysł ministerstwa kultury polegał na prawnym wzmocnieniu UOKiK i stworzeniu ciała konsultacyjnego złożonego z przedstawicieli wszystkich trzech podmiotów, które nie byłoby nowym urzędem, ale posiadało pewne ustawowe kompetencje dotyczące rynku mediów.

Typowe rozwiązania z zakresu prawa antymonopolowego i konsumenckiego obejmują nadzór nad strukturą kapitałową na określonym rynku i wydawanie decyzji uniemożliwiających jego opanowanie przez pojedynczy podmiot (monopol) lub kilka podmiotów łatwo mogących działać w zmowie (oligopol). UOKiK ma takie narzędzia prawne, jak zakaz fuzji czy nakaz ograniczenia udziałów w rynku, zasięgu itp. Jeśli dwa podmioty mają się połączyć, urząd może polecić wycofanie się z części rynku, czyli sprzedaż niektórych tytułów czy kanałów. W polskich warunkach to nic nowego. W 2007 roku doszło do połączenia banków Pekao i BPH. Żeby zostało to zatwierdzone, musiały odsprzedać konkurencji część oddziałów.

Wzorem mogą być niemieckie przepisy antykartelowe z 1997 roku. Nie tylko obejmują one zakazy, ale także wymuszają szczegółową sprawozdawczość. Niemieckie koncerny medialne informują odpowiedni urząd o wszelkich zmianach w swojej strukturze własnościowej, a nawet o niektórych zawieranych umowach.

Prawo konsumenckie przewiduje w pewnych sytuacjach ingerencję w cenę oferowanych usług. W odniesieniu do mediów mogłoby to oznaczać, że urząd w pewnych sytuacjach będzie zatwierdzał np. stawki za zamieszczanie reklam lub zakres programu objętego kodowaniem (płatnym dostępem). W Wielkiej Brytanii prywatne media elektroniczne w koncesjach zobowiązywane są do realizacji w części programu tzw. misji publicznej. Może to być np. 10 proc. całej emisji.

Huczne zapowiedzi
Państwo ma też inne narzędzia. Wzorem rynku finansowego media publiczne mogą po prostu przejmować niektóre prywatne, o ile uda się doprowadzić do takiej transakcji. Duży wpływ na rynek państwo może osiągnąć przez działania fiskalne, a także subsydiowanie mediów realizujących pożądaną misję. To rozwiązanie pozwala utrzymać narodowy charakter rynku medialnego we Francji. Rząd otwarcie dotuje gazety, radia czy telewizje spełniające warunki tak sformułowane, że nie pada tam słowo „kapitał francuski” (bo tego zabrania UE), ale efekt jest identyczny. W Polsce jest to trudniejsze. Wybuchają protesty nawet przy podziale dotacji dla niszowych czasopism.

– Bardzo żałuję, że żadnego z wielu pomysłów nie rozwinięto do końca. Można to interpretować jako huczne zapowiedzi, na których się kończy. I nie można usprawiedliwiać wszystkiego brakiem woli politycznej – podkreśla dr Hanna Karp, medioznawca, ekspert KRRiT.

Polityka sprzęgnięta z interesami nie daje jednak o sobie zapomnieć. Pierwsza próba wprowadzenia przepisów dekoncentracyjnych do ustawy o radiofonii i telewizji na początku tego wieku skończyła się tzw. aferą Rywina. Ten skandal korupcyjny pokazuje też, jak trudne praktycznie jest wyzwanie stworzenia naprawdę sprawiedliwych reguł rynku medialnego. Wtedy pozornie błahe sformułowanie „lub czasopisma” mogło zdecydować o losie telewizji Polsat (która miała być sprzedana).

Medialne monopole
Obecnie również nie jest łatwo sformułować precyzyjnej definicji dotyczącej tych zagadnień. Na przykład dziennik „Gazeta Wyborcza” posiada dodatki lokalne w każdym województwie. Różnice są widoczne na wielu stronach. Czy zatem jest to jedna gazeta ogólnopolska czy 16 różnych gazet regionalnych, mających niektóre treści wspólne? W przypadku „Wyborczej” nikt nie ma wątpliwości, ale należąca do niemieckiego kapitału Polska Press wydaje ok. 20 lokalnych gazet (m.in. „Gazeta Pomorska”, „Dziennik Zachodni”, „Głos Wielkopolski”, „Ekspres Ilustrowany”, „Dziennik Bałtycki” i „Dziennik Łódzki”). Koncentrują się na wydarzeniach w swoich regionach, ale część artykułów o treści ogólnej się powtarza. Sytuacja jest więc dość podobna.

Inny problem dotyczy internetu. Czy popularny bloger jest dziennikarzem i podlega prawu prasowemu? A czy kanał na YouTubie można uznać za telewizję? Jak kwalifikować duże portale informacyjne? A technologie typu VOD, podcasty itd.? Nie zapomnijmy, że poszczególne segmenty nie są rozdzielone, bo gazety, radia i telewizje mają swoje portale internetowe, a z kolei portale – swoje telewizje itd.

Niestety brak zdecydowania ze strony PiS szkodzi całemu rynkowi i dobru obywateli, bo czyni ich bezbronnymi wobec nowych technologii i zalewu niesprawdzonych informacji.

– W tej kadencji raczej PiS tego nie zrobi. Były różne ruchy, jeśli chodzi o media. W kwestii abonamentu mieliśmy trzy ustawy w komisji, a potem trafiły do kosza. Tymczasem nasze prawo nie nadąża za tym, co się dzieje, zwłaszcza na rynku mediów elektronicznych, internetowych. Chodzi o to, żeby zachować wartość, jaką jest wolność w sieci, a jednocześnie ten rynek uporządkować – tłumaczy poseł Elżbieta Zielińska (Kukiz’15).

Część komentatorów uważa, że PiS uznało za satysfakcjonujące przejęcie mediów publicznych. Inni przypominają, że kiedy Kaczyński rok temu zapowiadał zajęcie się tym obszarem, miało to nastąpić, gdy „w krótkim czasie sprawa sądów zostanie załatwiona”. Spodziewał się też „wielkiego oporu”. Jak się okazało, z sądami partia rządząca wciąż się nie uporała. A opór widoczny był, zanim powstał jakikolwiek projekt. Gdy KRRiT nałożyła na telewizję TVN karę finansową, zareagował amerykański Departament Stanu. Można sobie wyobrazić, co by się stało, gdyby trzeba było tę stację sprzedać, podzielić czy zamknąć.

Zapowiedź Kaczyńskiego, jak się okazało, obudziła zagraniczne koncerny, które podniosły szum w Europie i USA, co przestraszyło władzę.

TVN wraz z szeregiem kanałów tematycznych należał do amerykańskiego koncerny Scripps, ostatnio przejętego przez Discovery. Na polskim rynku dominuje jednak kapitał niemiecki. Firma Bauer posiada stacje RMF FM i RMF Classic, portal Interia, liczne czasopisma (tytuły kobiece i tzw. lifestylowe, „Tele Tydzień”). Obok wspomnianej Polska Presse na rynku czasopism działa też szwajcarska Edipresse (m.in. „Party”, „Przyjaciółka”). Niemiecko-szwajcarski Ringier Axel Springer wydaje w Polsce „Fakt”, „Przegląd Sportowy”, tygodnik „Newsweek”, ma też portal Onet. Do kapitału francuskiego należy spółka Eurozet prowadząca Radio Zet i Antyradio.

Doliczyć do tego trzeba grupy medialne z przewagą polskiego kapitału. Agora posiada „Gazetę Wyborczą”, radio TOK FM i kilka innych stacji radiowych oraz czasopism. ZPR Media Zbigniewa Benbenka to m.in. „Super Express” i sieć stacji radiowych. Medialne interesy Zygmunta Solorza-Żaka to oczywiście Polsat (wiele kanałów) i nie mniej ważna platforma Cyfrowy Polsat.

Piotr Falkowski

https://naszdziennik.pl/mysl/199135,rep ... zeniu.html


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Czyja jest Polska?
PostNapisane: 11 gru 2018, 17:48 
Offline
Moderator

Dołączył(a): 13 lip 2009, 09:25
Posty: 31706
Czy Polska jest nasza, czy też każdy chłystek urzędujący politycznie (i nie tylko) z tzw Zachodu może sobie o nas Polakach i o naszej Ojczyźnie dowolnie decydować?
Odwołać premier Szydło, odwołać ministrów, zakazać normalizacji sądownictwa, mordować dzieci poprzez zbrodnię obowiązkowych szczepień, poprzez zbrodnię aborcji, oskarżać nas o współudział w niemieckich zbrodniach wojennych, itd.?


[TYLKO U NAS] PROF. M. PIOTROWSKI M.IN. O KULISACH DYMISJI MINISTRA SZYSZKI I PODEJMOWANIU KLUCZOWYCH DLA POLSKI DECYZJI POZA GRANICAMI KRAJU

Jak się dowiaduję, premier Morawiecki, wręczając dymisję polskiemu ministrowi środowiska – prof. Janowi Szyszko, powiedział, że czyni tak, gdyż domagał się tego prezydent Francji Emmanuel Macron. „Panie premierze, co ma do mnie prezydent Francji?” – pytał zdumiony minister. Odpowiedzi nie uzyskał, ale stanowisko stracił – powiedział w programie „Myśląc Ojczyzna” na antenie TV Trwam prof. Mirosław Piotrowski. Poseł do Parlamentu Europejskiego zaznaczył również, że wiele kluczowych decyzji dotyczących naszego kraju zapada poza Polską.

Decyzje dotyczące losów naszego kraju – niestety – zapadają poza granicami naszego kraju – zaznaczył prof. Mirosław Piotrowski.

– Z formalnego punktu widzenia odpowiedź na pytanie: „Kto rządzi Polską” jest oczywista – Polska rządzi premier Mateusz Morawiecki i prezydent Andrzej Duda. Wiemy także, że najważniejsze decyzje dla naszego kraju podejmowane są przy ul. Nowogrodzkiej w Warszawie, gdzie mieści się siedziba partii rządzącej Prawo i Sprawiedliwość. Podobno o wszystkim decyduje jej prezes Jarosław Kaczyński. Podobno – czy jednak na pewno? Niestety, z przykrością coraz częściej dowiadujemy się, że ważne decyzje dotyczące losów naszej ojczyzny zapadają poza jej granicami. Niezwłocznie też są one nad Wisłą implementowane – powiedział gość TV Trwam.

Niewiele osób w Polsce wie o faktycznych przyczynach wymiany premier Beaty Szydło na Mateusza Morawieckiego oraz personalnej rekonstrukcji rządu dobrej zmiany. Czas więc ujawnić niektóre fakty – wskazał.

– Jak się dowiaduję, premier Morawiecki, wręczając dymisję polskiemu ministrowi środowiska – prof. Janowi Szyszko, powiedział, że czyni tak, gdyż domagał się tego prezydent Francji Emmanuel Macron. „Panie premierze, co ma do mnie prezydent Francji?” – pytał zdumiony minister. Odpowiedzi nie uzyskał, ale stanowisko stracił. Wcześniej polski minister środowiska skutecznie zabiegał o polskie interesy na szczycie klimatycznym w Paryżu. Miał też przewodzić obecnie trwającemu szczytowi klimatycznemu COP24 w Katowicach. Nie przewodzi. Decyzja zapadła poza Polską. Notabene – nie tylko ta – zaznaczył poseł do Parlamentu Europejskiego.

Przypomnijmy, jak rząd Polski pod przewodnictwem wspomnianego premiera wycofywać się zaczął z przyjętych zmian legislacyjnych – mówił polityk.

– Decyzje zapadały gdzie indziej. Uchwaloną ustawę o Instytucie Pamięci Narodowej – na mocy której ścigać i karać miano osoby i instytucje kłamliwie oskarżające Polskę o udział w Holokauście – znowelizowano, czyli wycofano. W prasie, nie tylko polskiej, mogliśmy przeczytać, że zmiany te uzgodniło dwóch polskich europosłów z przedstawicielami obcego wywiadu. Po tym fakcie pełnomocnik premiera Izraela, Yaakov Nagel, powiedział o Polsce: „Oto kraj, który szczyci się tym, że uchwalił prawo, które według niego przywróci narodowi honor, a pół roku później anuluje je z podkulonym ogonem”. Opozycja pytała wtedy: „Czy ustawy w Polsce piszą nam obce służby?” – przypomniał prof. Piotrowski.

Formacja Zjednoczonej Prawicy doszła do władzy na fali haseł o konieczności powstania z kolan w polityce zagranicznej – zwrócił uwagę gość TV Trwam.

– „Dość poklepywania po plecach przez decydentów UE” – twierdzili politycy PiS. Obecnie kapitulują i padają na kolana przed unijnym komisarzem Fransem Timmermansem oraz Trybunałem Sprawiedliwości UE. Cofają uchwalone w Polsce ustawy – a to o ratowaniu Puszczy Białowieskiej, dopuszczając do jej dalszej degradacji, a to cofając reformę sądownictwa i przywracając na stanowisko I Prezes Sądu Najwyższego, a to zamrażając ustawę o repolonizacji mediów. Pozbawienie wpływu zagranicznego kapitału na polskie media i ich dekoncentracja – na tych hasłach doszła do władzy obecna formacja rządząca. I co? I jest jak w piosence Andrzeja Sikorowskigo:
I co, i co, i co, i co?
I nic, i nic, i nic, i nic.
Nic, kochani, więcej z nas nie wyciągniecie.
Dżentelmeni oraz damy, a o takich dziś śpiewamy,
o szczegółach nie powiedzą za nic w świecie.

Czy jednak w naszej polityce mamy do czynienia z dżentelmenami i damami i czy rezydują oni w Polsce? – pytał retorycznie polityk.

Prof. Mirosław Piotrowski odniósł się również do uroczystości 27. rocznicy powstania Radia Maryja, podczas których padły słowa upominające się o prawo do życia. Wśród obecnych na uroczystościach był m.in. szef polskiego rządu.

– „Kochani politycy polscy, nie patrzcie na daleki świat, który stoi na granicy szaleństwa. Bądźcie po Bożemu rozumni i wolni” – apelował do rządzących ks. abp Andrzej Dzięga podczas homilii wygłoszonej z okazji 27. rocznicy powstania Radia Maryja. Mówił to w kontekście wstrzymywania uchwalania przez obecnie rządzących zakazu aborcji eugenicznej w Polsce. Sugerował, że polski rząd nie robi tego, gdyż nie ma zgody Unii Europejskiej. Kilka metrów przed wypowiadającym te słowa ks. Arcybiskupem siedział premier RP Mateusz Morawiecki – i co? I co? I nic! I nic! – mówił europoseł.

Czy naprawdę przedstawiciele innych krajów mogą sobie u nas tak hulać? – dodał.

– Ostatnio ujawniono aktywność amerykańskiej ambasador w Polsce Georgetty Mosbacher. Nie idzie tu tylko o protekcjonalny list do polskiego premiera ws. jednej prywatnej stacji telewizyjnej nadającej w Polsce, ale wręcz o wpływanie na polskiego ustawodawcy. Jak ujawnił jeden z polskich tygodników: „Amerykańska ambasador naciskała na ministrów i urzędników rządu, aby wprowadzić takie zmiany przepisów, które stawiałyby amerykańskie firmy działające w Polsce w uprzywilejowanej pozycji. Miała wzywać ich do siebie na rozmowy”. Na pochyłe drzewo koza skacze – i to nie tylko koza amerykańska. „Smutne to wszystko” – jak zwykł kończyć każdą konwersację jeden z emerytowanych proboszczów w Janowie Lubelskim – podsumował prof. Mirosław Piotrowski.

http://www.radiomaryja.pl/informacje/ty ... ami-kraju/


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Czyja jest Polska?
PostNapisane: 21 lis 2019, 10:05 
Offline
Moderator

Dołączył(a): 13 lip 2009, 09:25
Posty: 31706
Jesteśmy zdeterminowani do zmian

Z Markiem Astem, posłem Prawa i Sprawiedliwości, przewodniczącym sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka, rozmawia Mariusz Kamieniecki

Robert Jastrzębski, Krystyna Pawłowicz i Stanisław Piotrowicz to rzeczywiście najlepsi kandydaci do Trybunału Konstytucyjnego?
– Z całą pewnością są to kandydaci, którzy gwarantują sumienne i dobre wykonywanie obowiązków sędziego Trybunału Konstytucyjnego, są to osoby, które posiadają bogate doświadczenie, również głęboką wiedzę prawniczą i to w różnych dziedzinach prawa. W przypadku prof. Krystyny Pawłowicz nikt nie kwestionuje kompetencji prawniczych – nawet opozycja. Jeśli już to bardziej podważane są kwestie związane z wykonywaniem zawodu polityka, ale od polityki pani profesor już odeszła. Także na uczelni studenci czy absolwenci szkół, w których prof. Pawłowicz uczyła, zgodnie ją chwalą, mówiąc, że wiele skorzystali na wykładach. Myślę, że podobnie będzie w Trybunale Konstytucyjnym, że temperament polityczny pani profesor nie będzie odgrywał roli, ale wiedza prawnicza.

A jeśli chodzi o Stanisława Piotrowicza?
– Rzeczywiście w przypadku Stanisława Piotrowicza jest – zdaje się – najwięcej uwag. Jednak przede wszystkim trzeba powiedzieć, że jest to znakomity prawnik, świetnym z uwagi na wieloletnią praktykę prokuratorską karnistą. Jest to też wieloletni poseł, senator, parlamentarzysta biorący udział w procesie legislacyjnym, dlatego to doświadczenie zdobyte na przestrzeni lat z całą pewnością będzie w Trybunale niezwykle przydatne, na czym również Trybunał może skorzystać.

Czy nie jest tak, że opozycja w poprzedniej kadencji najwyraźniej nie potrafiła sobie poradzić ze stanowczością posła Piotrowicza, który zdecydowanie i skutecznie przeprowadzał reformy wymiaru sprawiedliwości i dlatego próbowała go i próbuje zdyskredytować?
– Dokładnie tak. Poseł Piotrowicz jako szef sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka bardzo mocno trzymał się procedur, co świadczyło o poszanowaniu prawa i rzec można formalizmie, co w postępowaniu przed Trybunałem Konstytucyjnym jest też konieczne. Działania wobec Stanisława Piotrowicza przypominają ataki na posła Antoniego Macierewicza – mianowicie, kiedy człowiek mocno broni wartości, twardo stoi na gruncie wartości tradycyjnych, to jest bardzo mocno atakowany. Podobnie było też w przypadku Stanisława Piotrowicza, który też utożsamiając się z potrzebą reformy wymiaru sprawiedliwości – podobnie jak inni posłowie Zjednoczonej Prawicy, z tym, że on był na pierwszej linii frontu, dlatego był wskazywany – był przedstawiany pod zupełnie absurdalnymi pretekstami jako osoba, która stanowi zagrożenie dla praworządności czy dla demokracji, co jest kompletnym absurdem. Widać, że ten atak na Stanisława Piotrowicza trwa nadal, ale mam nadzieję, że to się skończy już po podjęciu przez Sejm decyzji o jego wyborze na sędziego Trybunału Konstytucyjnego.

Pozostaje jeszcze kandydatura prof. Roberta Jastrzębskiego…
– Myślę, że tutaj nie powinno być jakichkolwiek wątpliwości. Nie sądzę, żeby kandydatura prof. Jastrzębskiego, naukowca z dużym dorobkiem, niezaangażowanego w bieżącą politykę, w jakikolwiek sposób była kwestionowana.

Co sprawiło, że prof. Elżbieta Chojna-Duch wypadła z gry?
– Trudno mi powiedzieć. Nie znam kulisów, ale raczej trudno jest mi uwierzyć, żeby to się odbyło bez kontaktu z prof. Chojną-Duch. Być może w tym przypadku decydowały kwestie metrykalne, kwestie wieku, co – jak pamiętam – było też podnoszone przez przeciwników tej kandydatury. Z grona kandydatów prof. Elżbieta Chojna-Duch była osobą najstarszą, a kadencja sędziego Trybunału Konstytucyjnego jest dosyć długa i trwa dziewięć lat, więc może był to czynnik decydujący. Tak czy inaczej są to tylko moje spekulacje, bo nie znam przyczyn.

Opozycja, która mocno krytykuje zgłoszonych kandydatów, sama nie wystawiła swoich, twierdząc, że te trzy miejsca są już dawno obsadzone…
– Została przyjęta przez Sejm uchwałą stwierdzającą nieważność wyboru pięciu sędziów Trybunału Konstytucyjnego przez Sejm VII kadencji. Jest to decyzja bardzo mocno i głęboko uzasadniona. Od tych sędziów prezydent Andrzej Duda nie przyjął ślubowania, Sejm VIII kadencji ponowił procedurę i dokonał prawidłowego wyboru sędziów i de facto jest to już sprawa zamknięta. Niestety narracja opozycji jest niezmienna. Prawdę powiedziawszy, politycy Platformy są nie do końca konsekwentni, bo z jednej strony kwestionują w ogóle Trybunał Konstytucyjny i jego podstawy prawne działania, a wręcz bojkotują ten organ, a z drugiej angażują się w formułowanie ocen wobec kandydatów wystawionych przez Prawo i Sprawiedliwość. Zapewne przed nami burzliwe posiedzenie Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka. Jeśli jednak politycy opozycji nie uznają Trybunału Konstytucyjnego, to też nie widać powodów, dla których mieliby uczestniczyć w procedurach wyboru czy zaopiniowania kandydatów. Ale jest to już zmartwienie opozycji, bo my wystawiamy kandydatów na sędziów Trybunału i mamy nadzieję, że otrzymają oni pozytywną opinię Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka i zostaną wybrani przez Sejm.

Kiedy odbędzie się posiedzenie w tej sprawie?
– Posiedzenie sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka, na którym zostaną zaopiniowane wnioski w sprawie wyboru Roberta Jastrzębskiego, Krystyny Pawłowicz i Stanisława Piotrowicza na wolne stanowiska sędziów Trybunału Konstytucyjnego, zaplanowane jest na najbliższą środę. Z kolei Sejm zapewne w kolejnym dniu dokona wyboru. Jesteśmy zdeterminowani, aby dalej reformować państwo polskie, zmieniać i poprawiać prawo, także w aspekcie wymiaru sprawiedliwości.

Dzisiaj Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej ogłosił niekoniecznie pozytywny dla rządu wyrok w sprawie Krajowej Rady Sądownictwa i Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.
– Już wcześniejsza opinia rzecznika Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej wskazywała, że ostateczny werdykt raczej nie będzie korzystny dla Polski. Mogliśmy się zatem spodziewać zakwestionowania sposobu wyboru członków Krajowej Rady Sądownictwa i Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Jednocześnie cały czas należy podkreślać, że kwestia zasad wyboru takiej instytucji jak Krajowa Rada Sądownictwa, przynajmniej do tej pory należała absolutnie do wewnętrznych spraw państw członkowskich Unii Europejskiej – tym bardziej że nie we wszystkich państwach KRS funkcjonuje. Nie jest to zatem jednolity wymóg wobec państw członkowskich, aby takie rady powoływać. Tutaj nadrzędnym organem do oceny jest nasz Trybunał Konstytucyjny, nasza Konstytucja, natomiast nie znajduję jakichkolwiek zastrzeżeń, co do KRS pod kątem zgodności z Konstytucją, notabene opozycja tej ustawy nie zaskarżyła do Trybunału Konstytucyjnego. Dlatego z całą pewnością obowiązuje domniemanie konstytucyjności tej ustawy. Natomiast jeśli chodzi o prawo europejskie, to sam premier Mateusz Morawiecki podkreślał niedawno, że jest to kwestia wewnętrznej polskiej regulacji, że Unia ma obowiązek szanować różnorodne systemy i tradycje prawne poszczególnych państw członkowskich. Podobnie rzecz ma się, jeśli chodzi o sądownictwo dyscyplinarne i Izbę Dyscyplinarną w Sądzie Najwyższym.

Jakie działania podejmie teraz polski rząd w kwestii decyzji unijnego Trybunału Sprawiedliwości?
– Sprawa jest świeża i trzeba się zastanowić przed ostateczną decyzją w sprawie orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Tak już jest, że jeśli rozstrzygnięcie sprzeciwia się zawartej przez Polskę umowie stowarzyszeniowej i prawu europejskiemu, to wtedy ewentualne wykonanie wyroku unijnego Trybunału powinno być poprzedzone oceną, na ile to rozstrzygnięcie jest zgodne z prawem europejskim. Widać jednak, że mimo oczekiwań sędziowie unijnego trybunału nie podeszli do sprawy racjonalnie i nie przyjęli argumentacji polskiej strony przedstawionej w trakcie postępowania przez przedstawicieli polskiego rządu, uznając, że argumenty te są niewystarczające. Polska w dalszym ciągu stoi na stanowisku, że reformując państwo, działamy zgodnie z unijnym prawem i gdzie jak gdzie, ale w Polsce nie ma żadnego zagrożenia dla praworządności.

Dziękuję za rozmowę.
Mariusz Kamieniecki

https://naszdziennik.pl/polska-kraj/215 ... zmian.html


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 109 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 4, 5, 6, 7, 8

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 6 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
 cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL
Nasi przyjaciele: Strony Patriotyczne
Linki pozycjonujące: Fenster aus Polen / Schüco Fenster / Drutex Fenster / Fenster Preise / Haustüren /