Polskie-Forum.pl


Wolne i niezależne forum dyskusyjne / opinie polityczne / aktywność obywatelska / patriotyzm / Polska / wolna dyskusja


Wszystkie czasy w strefie UTC + 1
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 163 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 7, 8, 9, 10, 11
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Polityka historyczna
PostNapisane: 18 kwi 2016, 10:58 
Offline
Moderator

Dołączył(a): 13 lip 2009, 12:02
Posty: 37605
http://blogmedia24.pl/node/74347

O Cudzie nad Wisłą w Kanadzie Jan Pietrzak felieton
Pelargonia, ndz., 17/04/2016 - 10:25

Spotkania z Polonią w Ottawie, Montrealu, Calgary, Edmonton Vancouver. Wspólnota śmiechu to fragment wspólnoty patriotycznej Budowa Łuku Triumfalnego Bitwy Warszawskiej dotyczy wszystkich Polaków .Brak zgody na postawienia tego pomnika świadczy że Polska nie jest wolna.

https://www.youtube.com/watch?v=SippLK9 ... r_embedded

Pelargonia - blog


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Polityka historyczna
PostNapisane: 06 sie 2016, 09:25 
Offline
Moderator

Dołączył(a): 13 lip 2009, 12:02
Posty: 37605
http://blogmedia24.pl/node/75534

Upamiętnijmy zwycieską Bitwę Warszawską
Janusz40, czw., 04/08/2016 - 19:52Nawiązując do inicjatywy Pana Janka Pietrzaka w sprawie budowy pomnika-łuku tryumfalnego na 100-lecie Bitwy Warszawskiej -dołączam swoj skromny głos poparcia. 11.10.2010 r. zamieściłem w podobnej sprawie tekst na salonie 24:
"...Dlaczego nie ma zgody ani inicjatywy budowy pomnika (smoleńskiego) ze strony władz - wszyscy doskonale wiedzą, aczkolwiek pobudki takiego stanowiska są dość niskie. Składam propozycję dla społeczeństwa, dla narodu (przy uprzejmości i przychylności komentatorów i dziennikarzy), swoistej ucieczki do przodu; mianowicie BUDOWĘ OŁTARZA OJCZYZNY.
Monumentalne, pięknie zakomponowane, poważne miejsce, gdzie odbywałyby się uroczystości i celebrowane narodowe święta. Takie wspaniałe, honorowe miejsca-place posiada szereg europejskich stolic. Naturalnym, spełniającym wszystkie oczekiwania miejscem na takie narodowe sanktuarium na otwartym powietrzu, wydaje się być Plac Józefa Piłsudskiego. Myślę, że dawna Oś Saska mogłaby być znakomitą osią symetrii całego założenia. W artystycznie zakomponowanym NARODOWYM OŁTARZU OJCZYZNY byłby oczywiście istniejący Pomnik Nieznanego Żołnierza, powinny się znaleźć pomniki chwały: Grunwald, Kłuszyn, Częstochowa, Wiedeń, Bitwa Warszawska, Monte Cassino, Falaise, także pomniki narodowych tragedii: Katyń, Oświęcim, Powstanie Warszawskie, Smoleńsk. Ostateczny kształt byłby określony w drodze konkursu (może międzynarodowego).
Najważniejsza rzecz w całym przedsięwzięciu: proponuję finansowanie budowy OŁTARZA OJCZYZNY - społeczne, z dobrowolnych składek Polaków. Wierzę głęboko w ofiarność POLSKIEGO NARODU. Jest oczywiste, że pojawią się głosy oponentów: są w Polsce ważne i pilne potrzeby, a nie kolejne sanktuarium. Po pierwsze, to nie byłoby kolejne sanktuarium, lecz miejsce jedyne i niepowtarzalne w historii Polski, po drugie - są potrzeby ducha - może ważniejsze i pilniejsze."
14.11 2010 r. pisałem znowu: "...Są jeszcze potrzeby ducha, nie myślę tutaj o budowie kościołów (o to zatroszczyli się już wierni i będą się troszczyć dalej). Chociaż Napoleon pozostawił po sobie niepospolity kościół Sacre-Coeur, Jelcyn i Putin odbudowywali cerkwie zburzone przez Stalina. Wracając do Paryża - o wspaniałym wyglądzie miasta za decydowały pewne monumentalne osie urbanistyczne, wspaniałe gmachy użyteczności publicznej, ale przede wszystkim zaangażowanie merów Paryża, królów i prezydentów państwa.
We włoskich miastach, począwszy od czasów Odrodzenia, organizowane były konkursy na projekty kościołów, budynków publicznych, rzeźb i obrazów upamiętniających ważne wydarzenia, nawet dekoracji drzwi (myślę oczywiście o najsłynniejszych drzwiach świata - do baptysterium florenckiego).
To, co napisałem jest tylko wstępem do kolejnego już apelu do wszelkich władz państwowych i samorządowych o rozpoczęcie prac koncepcyjnych dotyczących zabudowy Placu Józefa Piłsudskiego, placu pomyślanego jako honorowe, dostojne miejsce celebrowania najważniejszych państwowych uroczystości. Myślę, że mogłoby to być symetryczne założenie w oparciu o istniejącą Oś Saską zawierające w sobie Pomnik Nieznanego Żołnierza, Pomnik Piłsudskiego, także monument upamiętniający ofiary tragedii smoleńskiej. Ale też elementy upamiętniające dni chwały oręża polskiego np Grunwald, Kłuszyn, Wiedeń, Somossierę, Bitwę Warszawską, Bitwę o Anglię, Monte Cassino, Falaise. Małe pytanie: ile mamy w Warszawie (w Polsce) łuków tryumfalnych, ile kolumn zwycięstwa?
Ostatnia sprawa; na budowę wspaniałego monumentalnego placu na miarę wielkości narodu polskiego, czegoś w rodzaju "Ołtarza Ojczyzny" (byle nie na rzymski wzór) - jestem przekonany - nie skąpił by swoich pieniędzy cały naród."
5.04.2011 r. ponowiłem apel o budowę pomnika (pomników) - w tym samym duchu, co poprzednio:
"...W artystycznie zakomponowanym NARODOWYM OŁTARZU OJCZYZNY byłby oczywiście istniejący Pomnik Nieznanego Żołnierza, powinny się znaleźć pomniki chwały, może w formie łuku tryumfalnego: Grunwald, Kłuszyn, Częstochowa, Wiedeń, Bitwa Warszawska, Monte Cassino, Falaise, także pomniki narodowych tragedii: Katyń, Oświęcim, Powstanie Warszawskie, Smoleńsk. Ostateczny kształt byłby określony w drodze konkursu (może międzynarodowego). W żadnej mierze nie mam na myśli pompatycznej "maszyny do pisania", która nosi tę szlachetną nazwę.
Najważniejsza rzecz w całym przedsięwzięciu: proponuję finansowanie budowy OŁTARZA OJCZYZNY - społeczne, z dobrowolnych składek Polaków. Wierzę głęboko w ofiarność POLSKIEGO NARODU. Jest oczywiste, że pojawią się głosy oponentów: są w Polsce ważne i pilne potrzeby, a nie kolejne sanktuarium. Po pierwsze, to nie byłoby kolejne sanktuarium, lecz miejsce jedyne i niepowtarzalne w historii Polski, po drugie - są potrzeby ducha - może ważniejsze i pilniejsze.
W tym duchu pisałem w ubiegłym roku; odzew był niestety niewielki. Teraz pozbyłem sie jakichkolwiek złudzeń. Rządzącym politycznym ugrupowaniom obce jest jakiekolwiek sacrum, liczą sie wyłacznie działania mające utrwalić ich władze. Ta inicjatywa musi jeszcze czekać."
Później pisałem jeszcze wielokrotnie na różnych portalach społecznościowych; - uważam, iż rzeczywiście należy rozpocząć od budowy łuku tryumfalnego upamietniajacego zwycięstwo w Bitwie Warszawskiej w 2020 r. Moim zdaniem najlepszą lokalizacją jest Oś Saska na Placu Piłsudskiego. Przy czym odrzuciłbym projekt "nowoczesny" - w rodzaju łuku w Saint Louis nad Missisipi, czy paryskiego łuku w dzielnicy La Defense w Paryżu.
Ideałem łuku tryumfalnego jest dla mnie zachowany Łuk Konstantyna w Rzymie. Kilkanascie wieków później jeszcze stawiano łuki i bramy tryumfalne na jego wzór. Oczywiście na ostateczny kształt pomnika na stulecie Bitwy warszawskiej będą mieli wpływ artyści-architekci i społeczne jury...

Obrazek
Łuk Konstantyna w Rzymie


Janusz40 - blog


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Polityka historyczna
PostNapisane: 14 sie 2016, 09:55 
Offline
Moderator

Dołączył(a): 13 lip 2009, 12:02
Posty: 37605
http://wpolityce.pl/historia/291734-jan ... rum-miasta

Jan Pietrzak: Mamy niby suwerenną Polskę, a w stolicy ma żadnego pomnika Bitwy Warszawskiej. Za to pomnik Stalina stoi w centrum miasta
opublikowano: 2016-05-04 23:57:54+02:00 · aktualizacja: 2016-05-04 23:58:00+02:00


fot. TVP Info


Stolica w ogóle nie ma żadnego pomnika zwycięstwa polskiego, to jest przerażające. Mamy niby suwerenną Polskę. Nie ma żadnego pomnika Bitwy Warszawskiej, a pomnik Stalina stoi w centrum miasta
-– mówił satyryk Jan Pietrzak w TVP Info. [więc może być tylko jeden wniosek - nie mamy suwerennej Polski, nawet na niby]
Jan Pietrzak już rok temu zaczął sprzedawać – poprzez swoją fundację – cegiełki na budowę łuku triumfalnego Bitwy Warszawskiej. Według satyryka monument powinien stanąć na 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej z 1920 r. i powinien być może nawet wyższy niż Pałac Kultury i Nauki.
Chodzi o to, żeby zbudować łuk Bitwy Warszawskiej, bo pokoleniom Polaków należy się taki pomnik, pomnik zwycięstwa
-– mówił.
Dodał, że rozmowy z władzami Warszawy prowadził przez dwa lata.
W październiku tamtego roku wyglądało, że ustalone były dwa miejsca – oś Saska i drugie, zainspirowane przez Pragę, która proponowała, aby łuk przeszedł nad Wisłą – mówił Pietrzak.
Stwierdził, że stołeczne władze wstrzymują decyzję potrzebną do określenia lokalizacji.
Pieniądze na rozpisanie konkursu mamy zebrane. Jestem przekonany, że Polacy ten pomnik zbudują ze składek. Chcę żeby ten pomnik postawili wszyscy Polacy, niezależnie od tego, w jakiej są obecnie partii. Ci, którzy walczyli, nie wiedzieli, że będzie rządzić PO w Warszawie, oni walczyli o Polskę. Apeluję do władz Warszawy, żeby przestały stawiać opór
-– mówił. I podkreślał, że wstyd żyć w Warszawie, w której nie ma pomnika Bitwy Warszawskiej. W programie poruszony został także temat kabaretowych występów Pietrzaka.
W historii bywało różnie. Różni prezydenci wręczali różne medale. Przez 49 lat kabaret walczył z władzą, każdą. Na ogół mieliśmy fatalne władze, z małymi przerwami, które nas okradały i oszukiwały. Pierwszy raz ma sytuację, że muszę żartować z opozycji, bo to opozycja szkodzi Polsce
-– mówił.
Jego zdaniem, „nareszcie mamy w Polsce władzę, która służy Polsce.
Daję szansę obecnemu rządowi. Na razie z niego nie żartuję. Może kiedyś na to zasłużą, ale na razie ten rząd wyciąga Polskę z dna, przymulenia, a opozycja Polsce szkodzi. Jest zabawna, bo fałszuje sytuację w Polsce, że walczy o demokrację. Przegraliście, gamonie
— mówił.

TVP Info/ansa

autor: Zespół wPolityce.pl


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Polityka historyczna
PostNapisane: 23 wrz 2016, 10:20 
Offline
Moderator

Dołączył(a): 13 lip 2009, 12:02
Posty: 37605
http://wpolityce.pl/historia/309277-mon ... jnowsze%29

Monument na 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej? Senat wsparł inicjatywę jego budowy

Nie będzie łuku triumfalnego, co wiele mówi o ludziach, którzy rządzą Polską. Monument to można postawić Piłsudskiemu, Dmowskiemu, Dowoborowi-Muśnickiemu lub innej wybitnej postaci. Ale takie zwycięstwo jak Bitwa Warszawska może być uczczone jedynie Łukiem Triumfalnym. Każde inne rozwiązanie to obelga.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Polityka historyczna
PostNapisane: 27 wrz 2016, 08:44 
Offline
Moderator

Dołączył(a): 13 lip 2009, 09:25
Posty: 31708
Rada na historię

Relacje polsko-ukraińskie mają być jednym z ważniejszych tematów prac Rady Dyplomacji Historycznej.

Rada zebrała się wczoraj na pierwszym posiedzeniu. Została powołana przez ministra spraw zagranicznych Witolda Waszczykowskiego jako instytucja doradcza w kwestiach szerzenia wiedzy o polskiej historii za granicą. Ma ona także proponować działania, jakie w zakresie polityki historycznej powinny podejmować polskie ambasady i konsulaty.

W pracach RDH biorą udział m.in. prezes IPN Jarosław Szarek, dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski i prezes Reduty Dobrego Imienia Maciej Świrski. Prezes Szarek nie ma wątpliwości, że IPN musi być aktywny w „dyplomacji historycznej”, korzystając ze swojego potencjału naukowego.

Szef Rady Dyplomacji Historycznej, wiceminister spraw zagranicznych Jan Dziedziczak powiedział, że jednym z priorytetów będzie dla niej kwestia relacji polsko-ukraińskich.

Krzysztof Losz

http://www.naszdziennik.pl/polska-kraj/ ... torie.html


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Polityka historyczna
PostNapisane: 02 paź 2016, 09:40 
Offline
Moderator

Dołączył(a): 13 lip 2009, 12:02
Posty: 37605
http://niezlomni.com/stracilismy-nasza- ... a-tudorow/

Żeby propagować polską historię, Polacy musieliby mieć swoją kinematografię. Ta jednak jest w rękach wrogiego nam narodu żydowskiego, który tworzy filmy szkalujące nasz naród i naszą historię. Kinematografia w Polsce znacznie bardziej była polska w okresie PRLu niż dziś.

Kopia artykułu:

„Straciliśmy naszą polską historię na rzecz brytyjskiej czy amerykańskiej. Każdy z nich mógłby być bohaterem takiej sagi jak dynastia Tudorów” [WIDEO]
Opublikowane 2016/10/01 w Wywiady

Obrazek

Znakomita pisarka Elżbieta Cherezińska rozmawia z red. Dorotą Łosiewicz z portalu wPolityce. Tematem jest m.in. historia Polski, która wciąż pozostaje nieodkryta przez samych Polaków…
Cherezińska, autorka m.in. powieści o Brygadzie Świętokrzyskiej „Legion”, ale także książek odkrywających mało znane karty z dawnej historii Polski, mówi o swoim celu jako pisarki:
Utraciliśmy jako Polacy łączność, straciliśmy naszą polską historię, ona wypadła z popkultury. Zostaliśmy zapłodnieni kulturą brytyjską, amerykańską, francuską, niemiecką, a w tej chwili nawet turecką, a gdzieś zupełnie odeszła nasza fantastyczna historia
– twierdzi. Łosiewicz podaje przykłady rodziny Borgiów czy Tudorów, których losami fascynują się Polacy, a tak mało wiemy o dynastii Piastów czy Jagiellonów.

– Nie odnajdujemy takich samych bohaterów w naszej przeszłości, a oni tam są od lat, są znani historykom, pojawiają się w pracach historycznych z ich nieprawdopodobnymi biogramami. Każdy z nich mógłby być bohaterem takiej sagi jak dynastia Tudorów. Pomyślałam sobie: ,,Boże, to nie może tak być, że Elżbietę I znamy lepiej niż Piastówny czy Jagiellonki. Żadna z naszych królowych i księżniczek nie ustępuje w niczym Elżbiecie angielskiej. To jest tylko kwestia odkrycia
– podkreśla.

cały wywiad poniżej:
https://www.youtube.com/embed/2z2W00hdopA


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Polityka historyczna
PostNapisane: 27 paź 2016, 11:11 
Offline
Moderator

Dołączył(a): 13 lip 2009, 12:02
Posty: 37605
http://niezlomni.com/powstal-system-kto ... nternecie/

Powstał system, który tropi zniesławienia Polski w Internecie
Opublikowane 2016/10/25 w Wiadomości z Polski

– To system, który automatycznie przegląda, skanuje internet w poszukiwaniu zniesławiających określeń typu „polski obóz koncentracyjny”, „Polish SS”, „Polish death camp” – mówi Maciej Świrski, założyciel Reduty Dobrego Imienia – Polskiej Ligi Przeciw Zniesławieniom w rozmowie z wPolityce.pl.

Świrski dodaje więcej szczegółów na temat działania systemu.

„Polski obóz koncentracyjny”, „Polish SS”, „Polish death camp”, itd. są odkładane w bazie danych. Równocześnie operator, kiedy przychodzi do pracy, kwalifikuje, które z tych określeń jest naprawdę zniesławiające, bo system może wykryć także określenie pojawiające się na jakiejś stronie www, ale w kontekście neutralnym albo pozytywnym dla nas. Na przykład ktoś mówi, że nie wolno używać sformułowania „polski obóz koncentracyjny”

– opisuje. Co dzieje się później?

Gdy zniesławienie zostanie wykryte, wysyłamy maila do naszych 75 tys. odbiorców newslettera, którzy będą mieli możliwość wysłania listu protestacyjnego, czy maila do właściciela tej strony

– dodaje.

Przyznaje, że mniej więcej 80 proc. tych zniesławień wynika po prostu z ignorancji. 20 proc. to świadome działanie.

Baza danych zawierająca zniesławiające Polskę wyrażenia rośnie. Na przykład niedawno pojawiły się ,,polskie getta”, czy ,,Polish SS”.

Autorem systemu są studenci informatyki, którzy stworzyli program na bazie wskazówek i pomysłów Świrskiego.

Założyciel Reduty twierdzi, że jest to sprawa niezwykle ważna, ponieważ ,,70 proc. Polaków uważa te określenia za zniesławiające. W związku z tym, bez względu na to, na kogo kto głosował, większa część Polaków uważa, że należy z tym walczyć”.

cały wywiad w serwisie ,,wPolityce.pl”
http://wpolityce.pl/polityka/313102-nas ... y-sytuacje


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Polityka historyczna
PostNapisane: 11 mar 2017, 10:22 
Offline
Moderator

Dołączył(a): 13 lip 2009, 12:02
Posty: 37605
http://wpolityce.pl/spoleczenstwo/33088 ... jnowsze%29

Łuk triumfalny w Warszawie? Ratusz: Zabieramy się do pracy
opublikowano: 2017-03-10 07:21:31+01:00 · aktualizacja: 2017-03-10 11:47:55+01:00


Łuk triumfalny, Rzym / autor: ansa Łuk triumfalny, Rzym / autor: ansa


Władze miasta wróciły do rozmów z pomysłodawcami efektownego monumentu. Miałby być gotowy w 2020 roku - informuje „Rzeczpospolita”.
Brak w stolicy pomnika Bitwy Warszawskiej jest dla mnie, starego warszawiaka sprzed wojny, rzeczą wstydliwą
— mówi satyryk Jan Pietrzak. Jest on założycielem Fundacji Towarzystwo Patriotyczne, które zabiega o budowę łuku triumfalnego upamiętniającego bitwę z 1920 r.
W środę wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski spotkał się w tej sprawie z Pietrzakiem i przedstawicielami innych środowisk zainteresowanych wzniesieniem monumentu, m.in. Rodowym Stowarzyszeniem Rodziewiczów i Fundacją Patriotyczną Serenissima.
Zabieramy się do pracy. Przygotujemy listę potencjalnych lokalizacji, które będziemy mogli przedstawić na kolejnym spotkaniu
— powiedziała Agnieszka Kłąb z ratusza. Co do tego, gdzie mógłby stanąć monument, nie są bowiem zgodni jego zwolennicy.
Jana Pietrzak uważa, że najlepszym pomysłem byłaby budowa łuku łączącego dwa brzegi Wisły.
„Podobny stoi już w amerykańskim Saint Louis”
— podaje „Rz”.

ansa/PAP

autor: Zespół wPolityce.pl


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Polityka historyczna
PostNapisane: 16 wrz 2017, 07:59 
Offline
Moderator

Dołączył(a): 13 lip 2009, 12:02
Posty: 37605
http://gosc.pl/doc/4186186.Film-Niezwyc ... h-polskiej

Film "Niezwyciężeni", czyli w 4 minuty o 50 latach polskiej historii
dodane 15.09.2017 16:56 Zachowaj na później

Obrazek
Kadr z filmu Niezwyciężeni Youtube/IPNtv


"Niezwyciężeni" to tytuł nowego filmu animowanego, który w cztery minuty opowiada o 50 latach heroicznej walki Polaków o odzyskanie wolności. Film, także w wersji anglojęzycznej z głosem Seana Beana, zaprezentowano w piątek w Warszawie, w IPN.

https://www.youtube.com/embed/M7MSG4Q-4as

IPNtv: Niezwyciężeni
IPNtvPL
https://www.youtube.com/user/IPNtvPL

Nowy film ma rozpocząć międzynarodową akcję edukacyjną, której celem jest przedstawienie polskiej perspektywy historycznej okresu 1939-1989.

"To głos suwerennego państwa, które wystawiło do II wojny światowej czwartą co do wielkości armię, poniosło w niej największe ofiary i jako jedyne walczyło w tym konflikcie od pierwszego do ostatniego dnia" - ocenił Adam Hlebowicz, zastępca dyrektora Biura Edukacji Narodowej IPN. "Bez polskiej perspektywy nie da się w pełni zrozumieć nie tylko przebiegu, ale również konsekwencji II wojny światowej" - podkreślił Hlebowicz.

"Niezwyciężeni" (ang. "The Unconquered"), który wspólnie przygotowały IPN, studio kreatywne Fish Ladder i firma Juice, to film, który pokazuje heroiczną walkę Polaków o wolność w XX wieku. W atrakcyjnej formie przedstawia kluczowe wydarzenia polskiej historii - od pierwszego dnia II wojny światowej aż do upadku komunizmu w Europie w 1989 roku. Pojawiają się w nim postaci m.in. rtm. Witolda Pileckiego, Ireny Sendler, gen. Stanisława Maczka czy Jana Karskiego.

"Ta wojna była pewna. Nikt nie sądził, że dla Polski potrwa aż pół wieku. Najpierw uderzają Niemcy, później Rosja sowiecka. Zdani sami na siebie nie poddajemy się. Tworzymy państwo podziemne, które ma rząd, armię, szkoły, sądy, walczy z wrogiem" - to pierwsze słowa, które padają w filmie.

"Niezwyciężeni" to malarska i symboliczna animacja, w której twórcy przedstawili m.in. okrucieństwo obu okupacji, zbrodnię katyńską, masowe deportacje na Wschód, wysiłek zbrojny na polskich ziemiach (np. wywiadu Armii Krajowej) i poza jej granicami, m.in. Armię Andersa i bitwę o Monte Cassino, powstanie w getcie warszawskim i los Żydów, ludobójstwo w obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau, misje Jana Karskiego, Powstanie Warszawskie. Kolejne fragmenty filmu przypominają m.in. o powojennym podziemiu antykomunistycznym, kryzysach w PRL np. z czerwca 1956 r. czy grudnia 1970 r., pielgrzymkę Jana Pawła II z 1979 r.

Film kończą słowa gen. Witolda Urbanowicza, dowódcy słynnego Dywizjonu 303, który walczył z Niemcami w Wielkiej Brytanii: "Bo my nie błagamy o wolność, my o nią walczymy".

Narratorem polskiej wersji filmu, dostępnego na stronie www.niezwyciezeni-film.pl, jest aktor Mirosław Zbrojewicz, a wersji angielskiej narratorem jest brytyjski aktor Sean Bean. Przygotowywana jest również rosyjska wersja tej produkcji.

Producent filmu Krzysztof Noworyta ze studia Fish Ladder zwraca uwagę, że "Niezwyciężeni" wpisują się we współczesną dyskusję o polityce historycznej. "Liczące się kraje bardzo dbają o to, w jaki sposób prezentowana jest ich historia. Potrafią świetnie pozycjonować swoją narrację w świadomości zbiorowej swojego narodu" - zaznaczył. Dodał, że nowa produkcja to także nowy styl opowiadania o historii Polski.

"Przemawiamy językiem popkultury, bo to współczesna lingua franca, którą mówi cały świat" - podkreślił.

Podczas piątkowego spotkania w IPN producent zwrócił też uwagę, że film "Niezwyciężeni", przygotowany przez grupę osób o różnych poglądach politycznych, powinien łączyć, a nie dzielić Polaków. "Wydaje mi się, że ten film przez to, że odwołuje się do oporu - polskiego genu, który ma każdy Polak - łączy nas wszystkich" - mówił Noworyta. Dodał też, że film nie jest polską reakcją np. na polityki historyczne innych państw.

"To głos wolnych ludzi, którzy żyją w wolnym państwie, i którzy są utalentowani. Siłą tego filmu jest jego jakość" - dodał.

Premiera filmu, który ma trafić m.in. do kin i szkół, ma związek m.in. ze zbliżającą się 78. rocznicą agresji Związku Sowieckiego na Polskę.

PAP


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Polityka historyczna
PostNapisane: 19 wrz 2017, 10:10 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lip 2009, 10:40
Posty: 7565
Lokalizacja: Podlasie
Wielki sukces filmu o historii Polski. "Niezwyciężonych" obejrzało już 5 mln widzówNiezwyciężeni: historia odzyskania wolności przez Polskę opowiedziana przez Mirosława Zbrojewicza.
Zobacz również wersję angielską opowiedzianą przez Sean Bean'a: https://goo.gl/gWo9ga

W ciągu zaledwie kilku dni "Niezwyciężonych" obejrzało ponad 5 mln widzów na całym świecie – informuje "Rzeczpospolita".

Animacja przygotowana przez IPN i studio Fish Ladder/Platige Image to 4-minutowe wideo, które opowiada o walce Polaków z dwoma totalitaryzmami. W filmie znajdziemy takich bohaterów jak rotmistrz Witold Pilecki, ratująca Żydów Irena Sendlerowa czy Jan Karski, który informował Amerykanów o Holokauście.

Film miał premierę tuż przed 78. rocznicą sowieckiej agresji na Polskę. Przez kilka dni obejrzały go miliony widzów na całym świecie. Krzysztof Noworyta, producent i współautor animacji z firmy Fish Ladder/Platige Image, powiedział w rozmowie z "Rzeczpospolitą", że na kanałach oficjalnych film miał 4 mln odsłon, 1 mln na innych kanałach, a zasięg wyniósł 9 mln.

"Niezwyciężeni" opowiadają o głównych momentach 50-letniej walki Polaków o wolność. Animacja kończy się cytatem z generała Witolda Urbanowicza: "Bo my nie błagamy o wolność. My o nią walczymy".

Tak Polacy walczyli o wolność. Zobacz przejmujący film "Niezwyciężeni"

Do Rzeczy
/ Źródło: Rzeczpospolita
/ dcy

https://dorzeczy.pl/kraj/41774/Wielki-s ... idzow.html

_________________
"W ciągu całego naszego życia widziałem w naszym kraju tylko dwie partie. Partię polską i antypolską, ludzi godnych i ludzi bez sumienia, tych którzy pragnęli Ojczyzny wolnej i niepodległej, i tych, którzy woleli upadlające obce panowanie."


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Polityka historyczna
PostNapisane: 18 lis 2017, 09:01 
Offline
Moderator

Dołączył(a): 13 lip 2009, 12:02
Posty: 37605
http://www.ngopole.pl/2017/11/17/sensac ... ej-chwaly/

SENSACJA: Ukryty i zapomniany pomnik polskiej chwały w Warszawie?
17/11/2017PAC

Okładka gazety, w której opisano w 1939 roku „ukryty” zabytek!

Lider Konfederacji Polski Niepodległej – NIEZŁOMNI Adam Słomka na kanwie dyskusji o ewentualnej rozbiórce Pałacu Kultury i Nauki przedstawił projekt odbudowy w centrum Warszawy tzw. Kaplicy Moskiewskiej. Budowla w formie sześciobocznej wieży – rotundy, o trzech kondygnacjach, nakrytej hełmem, była panteonem chwały oręża polskiego i tryumfu króla Zygmunta III Wazy, którą opisuje Adam Jarzębski w 1643:

„…Niedaleko kościoła św. Krzyża iest Kaplica Moskiewska, w niéy na marmurowéy tablicy, wyryte są złotymi literami zwycięstwa nasze, w tenczas, gdy poymany Car Moskiewski z bracią swemi, stawieni byli przed Seymem w Warszawie. Posłano ich potem do Gostynia, gdzie pomarli. Pochowano ich w téy kaplicy, przyiechał potem Poseł Moskiewski, prosząc Maiestatu Królewskiego, o ciało ich, darował JMći Król Władysław, i z ceremoniami na stolice były odwiezione….”.

Przypuszczalnie autorem kaplicy był jeden z architektów czynnych na dworze króla Zygmunta III Wazy: Matteo Castelli – architekt Zamku Ujazdowskiego i barokowej przebudowy Zamku Królewskiego lub Giovanni Trevano– budowniczy m.in. Villa Regia.

Znany archeolog, pisarz i poeta Tadeusz Prus-Faszczewski, prowadzący w latach 1937-38 prace archeologiczne w miejscu gdzie znajdowała się Kaplica Moskiewska, opisał na łamach Tygodnika Ilustrowanego jej historię i stan zabytku na styczeń 1939 roku. Z tekstu można odnieść wrażenie, że zachowały się w 1939 roku podziemne nisze. Niestety Tadeusz Prus-Faszczewski 21 lipca 1943 został aresztowany przez Niemców. Władysław Bartoszewski podał (1), iż rozstrzelano go 27 lub 28 sierpnia 1943 w ruinach getta warszawskiego. Inne źródła podają, iż zginął w egzekucji na Pawiaku. Wraz ze śmiercią tego archeologa temat odbudowy Kaplicy Moskiewskiej został „pogrzebany” na 70 lat.

– To poważne zadanie dla Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, aby pochylić się z uwagą nad odbudową Kaplicy Moskiewskiej – mówi NGO Adam Słomka. – Mamy dzięki pracy Tadeusza Prus-Faszczewskiego wiedzę, że po zabytku mogły pozostać podziemia. Zatem dokończmy inicjatywę odbudowy planowanej na 1939 rok. Według autora tekstu w Tygodniku Ilustrowanym z 8 stycznia 1939 roku – wyżej wspomnianego archeologa – były gotowe plany odbudowy sporządzone przez profesora Mariana Lalewicza z Politechniki Warszawskiej. Mogły się przecież zachować! Absolutnym minimum powinno być odkrycie pozostałości po Kaplicy Moskiewskiej oraz udostępnienie tych ruin na widok publiczny z odpowiednim opisem. Oczekuję zatem, że premier Piotr Gliński zleci odpowiednie działania w sprawie ukrytego pod ziemią pomnika polskiej chwały – kwituje Adam Słomka.

Do sprawy wrócimy!

Paweł Czyż, Niezależna Gazeta Obywatelska w Bielsku – Białej(1) Władysław Bartoszewski: Warszawski pierścień śmierci 1939-1944. Warszawa: Interpress, 1970, s. 275.***

TEKST

Tadeusza Prus-Faszczewskiego z Tygodnika Ilustrowanego!


Obrazek

Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Polityka historyczna
PostNapisane: 05 maja 2018, 19:43 
Offline
Moderator

Dołączył(a): 13 lip 2009, 09:25
Posty: 31708
Sprzeciwił się symbolice ludobójców – sąd orzekł go winnym mowy nienawiści!

Wrocławski sąd drugiej instancji wydał wyrok w sprawie Krzysztofa Madeja (zgodził się na publikację pełnego imienia i nazwiska). Sprawę warunkowo umorzono na rok próby, zasądzono 500 zł na rzecz funduszu pokrzywdzonych i 100 zł kosztów – poinformował portal wDolnymŚląsku.com.

W listopadzie ub.r. Krzysztof Madej w szkole, w której z okazji dnia ukraińskiego wywieszono tryzub – kojarzony w Polsce przede wszystkim z Rzezią Wołyńską i zbrodniczą działalnością Stepana Bandery, sprzeciwił się działaniu grona pedagogicznego, które dopuściło do namalowania jego dziecku wbrew jego woli na twarzy ukraińskiej flagi. Ponadto zerwał plakaty, na których dostrzegł banderowską symbolikę.

Krzysztof Madej, któremu na widok banderowskiego symbolu zwyczajnie „puściły nerwy” mówił – zresztą zgodnie z prawdą historyczną – że „Ukraińcy mordowali Polaków”, co nauczycielki – nota bene nie mające żadnej wiedzy o Rzezi Wołyńskiej – odebrały jako „Ukraińcy to mordercy”.

Od wyroku sądu okręgowego Krzysztof Madej wniósł apelację i domagał się uniewinnienia. Wczoraj zapadła decyzja o warunkowym umorzeniu postępowania, ponieważ, jak podkreśliła sędzia – winny nie zawsze powinien być ukarany. Jak podkreślił sąd w ustnym uzasadnieniu – sądzony jest człowiek, a nie zjawisko.

Krzysztof Madej po rozprawie mówił, że nie czuje się winny. – To kwestia prawdy – zaznaczył.

Źródło: wDolnymŚląsku.com

http://prawy.pl/70520-sprzeciwil-sie-sy ... ienawisci/


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Polityka historyczna
PostNapisane: 22 lut 2019, 15:48 
Offline
Moderator

Dołączył(a): 13 lip 2009, 09:25
Posty: 31708
Proteza polityki historycznej

Z prof. dr. hab. Wiesławem Wysockim, kierownikiem Katedry XIX i XX wieku w Instytucie Nauk Historycznych UKSW, rozmawia Mariusz Kamieniecki

Obrazek

W Warszawie z ust premiera Beniamina Netanjahu i w Izraelu z ust szefa MSZ ministra Israela Katza padły haniebne oskarżenia wobec Polski, ale przeprosin nie ma. Liczy Pan na refleksję ze strony izraelskiej?
– Do wypowiedzi premiera Beniamina Netanjahu, który miał powiedzieć, że „Polacy współdziałali z nazistami przy Holokauście” (była potem dementowana), oraz słów ministra Katza, że Polacy „wyssali antysemityzm z mlekiem matki”, doszły jeszcze oświadczenia ministra edukacji Izraela Naftaliego Bennetto o „wielu Polakach, którzy uczestniczyli w mordowaniu Żydów” – mamy więc całą plejadę antypolskich wystąpień. Być może w przekonaniu polityków izraelskich zbliżające się wybory parlamentarne w tym kraju usprawiedliwiają grę antypolską kartą.

O czym to świadczy?
– Jest niedopuszczalną rzeczą, żeby polityk nie ważył słów. Wobec nieprawdziwych głosów historyków żydowskich czy polskich pochodzenia żydowskiego. Ja mogę powiedzieć Żydom o kłamstwach, jakie są szerzone, jak chociażby wypowiedzi Jana Grabowskiego, który przebija w oszczerstwach nawet Jana Tomasza Grossa. W tej sytuacji mogę mówić o Żydach budujących bramy na powitanie Armii Czerwonej, mogę mówić o Żydach kolaborujących z niemieckim Gestapo czy sowieckim NKWD, mogę też mówić o Żydach komunistach, którzy mordowali Polaków – i tak możemy się przerzucać oskarżeniami, po której stronie jest większy rachunek krzywd, ale polityka obowiązują inne standardy, polityk musi ważyć słowo. I ci, którzy żywią się antypolskością, nie nadają się do polityki – zwłaszcza że w ubiegłym roku premier Izraela, który tak łajdacko wypowiedział się pod adresem Polski, podpisał porozumienie o tym, że antysyjonizm i antypolskość to są te same grzechy społeczne. Tymczasem każdego bez wyjątku powinny obowiązywać zasady, które – zdaje się – są dla narodu wybranego mało dostępne.

Gdzie wobec tych oszczerczych ataków na Polskę są sprawiedliwi Żydzi z Izraela, którzy przeżyli okupację niemiecką tylko dzięki Polakom?
– Trzeba powiedzieć, że Żydzi nie szanowali nawet swoich ocalonych z holokaustu, traktowali ich bardzo podle i dopiero potem, kiedy stworzono – jak to powiedziała Anna Hart, żydowska filozof – przemysł holokaust, to wtedy zmienił się do nich stosunek. Proszę pamiętać, że Żyd mógł wszystko – i jest to zadekretowane w parlamencie żydowskim – mógł uratować swoje życie nawet kosztem drugiego Żyda. Czy wyobraża pan sobie, żeby u nas ktoś powiedział, że można ratować własne życie kosztem innego człowieka, w tym także Polaka? Ale Żydom wolno, i tu jest szkopuł. W konstytucji izraelskiej nie ma kary śmierci, a w jaki sposób stracono jednego z najsłynniejszych zbrodniarzy niemieckich Adolfa Eichmanna…? Zawieszono konstytucję na jeden dzień. To pokazuje, że Żydzi mogą zrobić wszystko, jeśli jest to zgodne z ich interesem, że mogą stosować prawo wybiórczo, tak jak to się im podoba.

Czy ostatnie haniebne wypowiedzi nie są ceną za własne błędy, ustępstwa i wycofanie się z ustawy o IPN?
– Myślę, że wszystkiego po trochu. Działania Żydów polegają na tym, że zawsze na wierzchu musi być ich racja, zawsze muszą wyjść na swoje. Dlatego nie ma co liczyć na jakiekolwiek porozumienie, bo najpierw Żydzi muszą dojrzeć i dojść do przekonania, że w Europie tylko wśród kilku państw mają potencjalnych sojuszników, w tym również wśród Polaków, których tak bardzo niesprawiedliwie atakują, osądzają, na których rzucają potwarze. I to Żydom trzeba tłumaczyć, że jeśli chcą mieć poważanie, że jeśli chcą się liczyć, to muszą się zmienić, muszą zmienić swój stosunek do innych. Proszę zwrócić uwagę, jak Żydzi są prześladowani w zachodniej Europie, gdzie muszą być pod specjalną ochroną, aby móc w miarę normalnie egzystować. Stąd sami muszą dojść do przekonania, że dla własnego dobra powinni inaczej traktować i inaczej odnosić się do Polaków.

Ale gdy jest tak ogromna niechęć do Polski, czy w ogóle jest możliwy dialog z Izraelem?
– Przyznam, że nie wierzę w dialog z Izraelem. Żydzi chcą, żebyśmy przyjmowali tylko ich warunki, ich punkt widzenia. Uważają, że to my mamy im ustępować, a wszelkie postanowienia interpretują w taki sposób, żeby to ich racja była zawsze na wierzchu i była uznawana za jedynie obowiązującą.

Gdzie wobec tych ataków na Polskę jest nasz sojusznik – Stany Zjednoczone? W sprawie ustawy o IPN protestowały jako pierwsze.
– Trzeba sobie jasno powiedzieć, że Waszyngton zawsze będzie po stronie Jerozolimy. I nie ma się co łudzić, że może być inaczej. Oczywiście, kiedy Żydzi będą w potrzebie, to możemy liczyć, że Ameryka będzie naciskała, żeby jakoś poukładali sobie relacje z Polską, żeby nie przekraczali pewnej bariery, ale może to nastąpić tylko w momencie nacisku na Izrael. Sami z siebie niczego takiego nie zrobią, proszę się nie łudzić. Tak czy inaczej Stany Zjednoczone zawsze będą stały po stronie Izraela. Tym bardziej nie powinniśmy mieć żadnych złudzeń co do naszego strategicznego partnera zza oceanu. Wydaje się, że jesteśmy tylko czasowym sojusznikiem Waszyngtonu i nikt w Polsce chyba nie ma wątpliwości, że tak jest.

Polska prowadzi kompleksową politykę historyczną?
– Polska ma tylko politykę resortową. Oczywiście jest jakaś polityka historyczna, tylko że nie jest ona zorganizowana, nie jest całościowa, a jest resortowa – po prostu. I póki nie powstanie polityka historyczna z prawdziwego zdarzenia i nie zostanie zaakceptowana przez wszystkie strony, także przez opozycję, to będziemy się posługiwali tylko protezami.

Czy Polska nie powinna naciskać na odwołanie m.in. Israela Katza z funkcji szefa izraelskiej dyplomacji, bo czy jest możliwa dalsza współpraca z kimś, kto reprezentuje antypolskie poglądy?
– Szef izraelskiej dyplomacji Israel Katz to już nie jest partner do rozmów. Natomiast nie powinniśmy się mieszać w wewnętrzne sprawy Izraela, ale raczej pomyśleć o powrocie do Warszawy ambasadora RP w Tel Awiwie.

Dziękuję za rozmowę.
Mariusz Kamieniecki

https://naszdziennik.pl/polska-kraj/206 ... cznej.html


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 163 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 7, 8, 9, 10, 11

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 14 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
 cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL
Nasi przyjaciele: Strony Patriotyczne
Linki pozycjonujące: Fenster aus Polen / Schüco Fenster / Drutex Fenster / Fenster Preise / Haustüren /