Polskie-Forum.pl


Wolne i niezależne forum dyskusyjne / opinie polityczne / aktywność obywatelska / patriotyzm / Polska / wolna dyskusja


Wszystkie czasy w strefie UTC + 1
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 158 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 6, 7, 8, 9, 10, 11  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Książki historyczne
PostNapisane: 25 mar 2015, 16:06 
Offline
Moderator

Dołączył(a): 13 lip 2009, 12:02
Posty: 37605
http://www.infonurt3.com/index.php?opti ... &Itemid=56

„KL Warschau” Aldony Zaorskiej

Obrazek

Podczas II wojny światowej Niemcy uznawali Polaków za podludzi. Planowali wymordowanie Polaków i zagarnięcie ich ziemi. Niemcy w okupowanej Polsce stworzył cały przemysł zagłady. Jego częścią był obóz KL Warschau.Nakładem wydawnictwa Bollinari Publishing House ukazała się praca Aldony Zaorskiej „KL Warschau”. Autorka, dziennikarka „Warszawskiej Gazety” niezwykle poczytnego patriotycznego tygodnika, bardzo przystępnie przybliża czytelnikom historie niemieckiego obozu koncentracyjnego dla Polaków który mieścił się w kilku miejscach okupowanej przez Niemców Warszawy. A którego istnienie jest nieustannie negowane przez wpływowe w III RP środowiska niechętne Polsce i Polakom.

Na przełomie 1939 i 1940 roku w okupowanej Warszawie powstał obóz jeniecki. W 1942 roku Niemcy przekształcili go w obóz koncentracyjny. Obóz mieścił się w pięciu lokalizacjach, w trzech rejonach stolicy. Na Woli, w okolicy dworca Zachodniego, i na terenie zburzonego getta. Jednorazowo przebywało w nim do 65.000 Polaków. Były to ofiary łapanek i aresztowań.

Niemcy Polaków mordowali w komorach gazowych – największa z nich mieściła się w tunelu w okolicach dworca Zachodniego, oraz w trakcie rozstrzeliwań i wieszania. Prawdopodobnie mniejsze komory gazowe Niemcy urządzili w pomieszczeniach na terenie zburzonego getta. Ofiary palono w Warszawie lub w Treblince. Warszawskie krematoria mieściły się w czterech miejscach, w czterech innych palono zwłoki na stosach. Niemcy mogli w KL Warschau wymordować do 200.000 Polaków.

Niemcy znając datę wybuchu powstania, zdecydowali się przed pierwszym sierpnia na likwidacje obozu. Cześć więźniów zamordowano na miejscu, część zamordowano w innych obozach do których przepędzono uwięzionych. Archiwa obozu zniszczono, a budynki wysadzono.

Po wojnie o KL Warschau komuniści milczeli. Po wojnie na terenie KL Warschau więziono i mordowano polskich patriotów. Dziś milczy się bo tylko jedna nacja może mieć monopol na cierpienie, a nie są nią – w opinii posiadających władze – Polacy.

Jan Bodakowski
tekst na ten temat ukazał się pierwotnie na portalu Prawy.pl


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Książki historyczne
PostNapisane: 27 mar 2015, 11:50 
Offline
Czytelnik

Dołączył(a): 27 mar 2015, 11:12
Posty: 1
Premiera Książki WOJNA SŁUŻB. RACJA STANU

JUZ 10.04.2015!!!!!!
Tytuł: Wojna służb. Racja stanu.
Autor: Aleksander Wasilewski
Data wydania: 10.04.2015
Format: 144 x 205
Liczba stron: 288
Wydawnictwo: Scripto Kraków
ISBN 978-83-941888-0-1

Zestrzelenie prezydenckiego samolotu, bunt Wojska Polskiego, afera podsłuchowa, tajne więzienia CIA w Polsce, gigantyczne pieniądze, nielegalne akcje wywiadów, honor i zdrada...
Wojna Służb. Racja Stanu to najgorętszy thriller political fiction tej wiosny
Osadzona we współczesnych realiach powieść zaskakuje niespodziewanymi zwrotami akcji. Czy nadążysz za sprytnie uknutą intrygą? Czy odróżnisz dobro od zła? A może nie ma ani jednego ani drugiego? Podejmij wyzwanie i wejdź do świata służb, w którym nikomu nie można zaufać. Nawet sobie. Gdzie nie ma przyjaciół a wrogów poznaje się już na Powązkach.
Dynamiczna akcja, przeplatające się wątki i nowatorsko poprowadzona reporterska narracja to tylko niektóre elementy wyróżniające tę powieść i czyniące z niej prawdziwy majstersztyk.
Nie boisz się? Przeczytaj…


Załączniki:
okładka.jpg
okładka.jpg [ 47.89 KiB | Przeglądane 4661 razy ]
Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Książki historyczne
PostNapisane: 01 kwi 2015, 11:01 
Offline
Moderator

Dołączył(a): 13 lip 2009, 12:02
Posty: 37605
http://www.prawy.pl/historia/7833-kobie ... j-rayskiej

KOBIETY - Polki podczas II wś. Stanisławy Kuszelewskiej-Rayskiej
Jan Bodakowski niedziela, 14, grudzień 2014 17:54

Obrazek

Nakładem wydawnictwa Zysk po raz pierwszy w Polsce ukazała się autobiograficzna opowieść Stanisławy Kuszelewskiej-Rayskiej "Kobiety" przybliżające czytelnikom los Polek zaangażowanych w konspiracje podczas II wś.

Bohaterkami książki Stanisławy Kuszelewskiej-Rayskiej są zdeterminowane i dzielne kobiety, które biorą czynny udział w walce z Niemcami. Są wśród nich te wykształcone i te proste, ale łączy je jedno, miłość do ojczyzny i miłość do synów oraz mężów walczących w obronie swego kraju.

Opisane przez autorkę Polki "w obliczu zagrożenia stają do walki. Odnajdują w sobie niezwykłą siłę i podejmują ryzyko. Drukują ulotki, ukrywają Żydów, organizują szpitale powstańcze, szyją ubrania z tego, co mają pod ręką, oddają krew, by za zarobione pieniądze kupić na czarnym rynku to, co niezbędne".

Obrazek

"Kobiety" Stanisławy Kuszelewskiej-Rayskiej "to obraz kobiet walczących każdego dnia o przeżycie. Nie dla siebie, ale dla ukochanych, którym trzeba pomóc, przygotować i dostarczyć paczki do obozu pracy".

Urodzona w 1894 i zmarła w 1966 Stanisława Kuszelewska-Rayska była pisarką, tłumaczką dzieł Jacka Londona, Aldousa Huxleya, Donna Byrne'a i Harry'ego Sinclaira Lewisa, harcerką, żołnierzem Polskiej Organizacji Wojskowej i Armii Krajowej. Jej wydane na uchodźstwie książki "Kobiety" i "Dziwy życia" są pierwszymi w polskiej prozie autobiograficznymi opowieściami o kobietach konspiracji 1939-1945.

Obie książki będące pomnikiem bohaterstwa Polek wydane przez Zysk pod jednym tytułem "Kobiety" zawierają też niezwykle interesujące posłowie znanego historyka Sławomira Cenckiewicza, w którym zostały opisane losy autorki, jej walka o niepodległą Polskę podczas I i II wś., związki ze środowiskiem piłsudczykowskim czy dramat śmierci córki walczącej w Powstaniu Warszawskim.

Jan Bodakowski


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Książki historyczne
PostNapisane: 01 kwi 2015, 19:07 
Offline
Moderator

Dołączył(a): 13 lip 2009, 12:02
Posty: 37605
http://www.prawy.pl/z-kraju/7841-niemie ... za-lisiaka

Niemiecki Katyń 1939 – Ireneusza Lisiaka
poniedziałek, 15, grudzień 2014 19:04
Jan Bodakowski

Obrazek

Nakładem wydawnictwa Capital, związanego z prawicową księgarnią wysyłkową CapitalBook.pl, ukazała się praca „Niemiecki Katyń 1939” autorstwa Ireneusza Lisiaka. Autor w swej książce przybliża czytelnikom fakty dotyczące bestialskich, sadystycznych i masowych zbrodni dokonanych przez armie niemiecką na Polakach w 1939 roku na Pomorzu, północnym Mazowszu, w Wielkopolsce i na Śląsku.


Zdaniem znanego historyka Leszka Żebrowskiego „należy docenić wielki wysiłek Ireneusza T. Lisiaka, autora wnikliwego studium Niemiecki Katyń 1939. Autor nie ograniczył się tylko do rejestru zbrodni niemieckich popełnionych w okresie IX–XII 1939 – co i tak byłoby bardzo cenne – ale rzetelnie przedstawił genezę zbrodni niemieckich, plany Niemców wobec Polaków, staranne, biurokratyczne wręcz przygotowania, działania dywersyjne i prowokacyjne, konieczny jakoby i całkiem uzasadniony „odwet na Polakach”, co było imperatywem zajadłej propagandy niemieckiej. Każde opisane wydarzenie – ludobójcze działania Wehrmachtu (tak, nie była to formacja rycerska i bez winy), Einsatzgruppen, Selbstschutzu, tzw. V kolumny (wcześniej wyszkolonych i uzbrojonych dywersantów), ale także Luftwaffe – jest udokumentowane. Do tego często już dziś zapomniane lub mało znane fotografie”

Według innego równie zasłużonego historyka Piotra Zychowicza „książkę Ireneusza T. Lisiaka czyta się z rosnącym przerażeniem. Nikt do tej pory nie sporządził tak sugestywnego i wstrząsającego opisu barbarzyństwa, jakiego dopuścili się Niemcy w zachodniej Polsce w roku 1939. Dziesiątkom tysięcy ofiar tego rozpasanego brunatnego terroru należy się nasza wieczna pamięć. A jego sprawcom – wieczne potępienie”

Sam autor we wstępie do swojej pracy pisze, że „inwazja na Polskę zapoczątkowała program eksterminacji, który Niemcy skrupulatnie zaplanowali i wprowadzili w życie podczas wojny. Program zabijania przewidywał systematyczną likwidację kierowniczych i wykształconych warstw polskiego społeczeństwa. Realizując ten nieludzki plan, Wehrmacht popełniał masowe zbrodnie już od pierwszego dnia wojny. W aktach procesu przed Najwyższym Trybunałem Narodowym zbrodniarza niemieckiego, namiestnika Pomorza, gauleitera Forstera możemy przeczytać: Akcja mordowania Polaków, Żydów i osób żydowskiego pochodzenia zwana „akcją bezpośrednią”, rozpoczęła się na terytorium należącym do Wolnego Miasta Gdańska już 1 września 1939 roku, a na innych terenach w miarę ich zajmowania przez wojska niemieckie. Największe nasilenie tej akcji przypadało na wrzesień, październik i listopad 1939 r.; trwała ona jednak do końca okupacji. W morderstwach brali mniejszy lub większy udział członkowie NSDAP, tudzież SD, SS, SA, policji i żandarmerii, a przede wszystkim gestapo oraz ich organów pomocniczych, a zwłaszcza tzw. Selbstschuzu i policji pomocniczej, w niektórych zaś przypadkach także Wehrmachtu.

W Niemczech dość powszechnie uważa się, że niemiecka generalicja zaakceptowała kurs Hitlera stopniowo, dopiero na fali euforii po kolejnych zwycięstwach w latach 1939-41. O tym, że ten pogląd jest fałszywy, świadczy powyższy cytat oraz regulacje opracowane przez Naczelne Dowództwo Sił Lądowych (OKH) latem 1939 roku. Regulacje stworzono na podstawie niemieckiego przekonania zakładającego powszechny, fanatyczny wręcz opór cywilnej ludności polskiej. Mówi o tym treść raportów niemieckich, które prognozowały niebezpieczeństwa, jakie spotkać mogą Wehrmacht w Polsce. Oto fragment takiego raportu:

Ludność polska jest fanatycznie podburzana i zdolna do sabotażu, jak również innych rodzajów ataków. Należy liczyć się z szeroko zakrojoną ewakuacją zachodnich części Polski i zniszczenia całego wartościowego przemysłu i środków transportu. Należy także rozważyć [możliwość] zniszczenia i zatrucia żywności.

Zabezpieczając się przed spodziewanymi atakami polskich cywilów, planiści niemieccy opracowali środki pacyfikacyjne. Były one oparte na niemieckiej interpretacji konwencji haskiej z 1907 roku, według której to interpretacji dozwolone było Wehrmachtowi branie zakładników na zdobytych terenach oraz przeprowadzanie egzekucji na ludności cywilnej broniącej się przed najeźdźcą.

Prawda o roli i działaniach Wehrmachtu w Polsce we wrześniu 1939 roku przebija się w Niemczech bardzo powoli, natomiast troskliwe pielęgnowanie urojonych niemieckich krzywd znajduje tam niezwykle szerokie grono zwolenników. Niebezpieczne są obecne działania w Niemczech polityków takich jak Erika Steinbach, która buduje mit krzywd niemieckich na wypędzeniach. Hitler budował mit krzywd niemieckich na traktacie wersalskim, teraz mamy kolejne „krzywdy”, bez refleksji nad doświadczeniami napadniętych wtedy narodów i rolą rzeczywistego sprawcy klęski niemieckiej w 1945 roku. Co charakterystyczne, działania Związku Wypędzonych w Niemczech mają poparcie władz niemieckich bez względu na opcję polityczną. Obyśmy nie musieli zetknąć się z powtórką z historii... […]

Grupy Operacyjne Policji Bezpieczeństwa zostały sformowane przed atakiem na Polskę z przekonaniem, że zostaną tu użyte. Były niczym innym jak szwadronami śmierci: ich zadaniem było „zwalczanie wszelkich elementów wrogich wobec Rzeszy na zapleczu walczących wojsk”. Ale wrogami ówczesnych Niemców byli przede wszystkim Polacy, bez względu na wiek, płeć itp. Mówił o tym sam Hitler podczas odprawy 22 sierpnia 1939 roku w Obersalzbergu:

Wydałem rozkaz i każę każdego rozstrzelać, kto by chociaż jednym słowem usiłował krytykować, iż celem wojny jest osiągnięcie wyznaczonych linii, a nie fizyczne zniszczenie przeciwnika. W tym celu przygotowałem na razie tylko na wschodzie moje oddziały Totenkopf, rozkazując im zabijać bez miłosierdzia i bez litości mężczyzn, kobiety i dzieci polskiego pochodzenia i polskiej mowy. Tylko w ten sposób zdobędziemy przestrzeń życiową, której potrzebujemy. [...] Was, moi panowie, wzywa sława, jak to nie zdarzyło się od wieków. Bądźcie twardzi, bądźcie bezlitośni, działajcie szybciej i brutalniej niż przeciwnicy. Mieszczanie zachodnioeuropejscy muszą zadrżeć ze zgrozy.

W przeszłości pojawiały się głosy, że to przemówienie Hitlera nie było tak agresywne i tak jednoznacznie wskazujące na los Polaków, jaki gotował im Hitler. Jest to jedna z wielu prób relatywizacji historii – bo jak inaczej odnieść się do tego, co czytamy w dzienniku gen. Franza Haldera ze Sztabu Generalnego? Halder pisał tam, że Hitler wzywał do „fizycznego wyniszczenia polskiej ludności”.

Ireneusz Lisiak z wykształcenia jest inżynierem - ukończył Politechnikę Krakowską. Wcześniej, został relegowany ze studiów polonistycznych za udział w protestach studenckich w 1968 roku - w ramach represji został objęty 3-letnim zakazem studiów. Autor pracy jest członkiem Fundacji Narodowej im. Romana Dmowskiego, publicystą „Myśli Polskiej”. Swoje książki wydaje w wydawnictwie Capital specjalizuje się w publikacji książek prawicowych.

Należy się spodziewać że praca Ireneusza Lisiaka spotka się z histeryczną reakcją środowisk żydowskich i filosemitów z pseudo prawicy. Żydzi uznają, że „Niemiecki Katyń 1939” to zbrodnicze przypisywanie cierpień Polakom podczas gdy monopol na bycie ofiarami mają Żydzi a Polakom wyznaczono w żydowskiej narracji role nazistowskich oprawców. Filosemici z pseudo prawicy na fali wspierania neonazistów na Ukrainie uznają, że pisanie o zbrodniach niemieckich to odwracanie uwagi od ruskiego zagrożenia, co wskazuje, że autor jest ruskim agentem i piątą kolumną Putina.

Niemiecki Katyń 1939 – Ireneusz T. Lisiak, Wydawnictwo Capital, Warszawa 2014

Jan Bodakowski

Książka jest dostępna:
Księgarnia CapitalBook.pl, tel. 533 496 436, mail: sklep@capitalbook.pl


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Książki historyczne
PostNapisane: 08 kwi 2015, 15:32 
Offline
Moderator

Dołączył(a): 13 lip 2009, 12:02
Posty: 37605
http://ja-ruskiagent.blogspot.com/2014/ ... ktury.html

RZEŹ POLAKÓW NA KRESACH – LEKTURY OBOWIĄZKOWE
sobota, 27 września 2014

ObrazekNie każdy może porozmawiać z ludźmi, którzy opowiedzą o zbrodniach, jakich dokonali Ukraincy na ludności polskiej na Kresach Wschodnich w czasie II wojny światowej i po jej zakończeniu. Jednak każdy może sięgnąć do źródeł książkowych, które z niezwykłą dokładnością opisują banderowskie ludobójstwo popełnione na Polakach.

TOP 10

Co każdy ruski agent przeczytać powinien, by poznać historię ukraińskich mordów?

1. Henryk Cybulski, „Czerwone noce” (pod takim tytułem wydano to w PRLu), potem wydane jako „Krwawy Wołyń'43”, wyd. Bellona, Warszawa 2014 (wspomnienia komendanta obrony wsi Przebraże na Wołyniu, gdzie przed bandami UPA ukrywali się Polacy z okolicznych wiosek, miejscowi Żydzi oraz grupa radzieckich jeńców wojennych)

2. Leon Popek, „Ostrówki Wołyńskie. Ludobójstwo”, wyd. Rytm, Warszawa 2011 (opis zagłady polskiej wsi Ostrówki i Wola Ostrowicka na Wołyniu, w których w ciągu kilku godzin Ukraincy wymordowali ponad 1000 osób, praca ta zdobyła tytuł „Książka historyczna roku 2011” w konkursie organizowanym przez Telewizję Polską)

3. Władysław Siemaszko, Ewa Siemaszko, „Ludobójstwo dokonane przez nacjonalistów ukraińskich na ludności polskiej Wołynia”, wyd. von Borowiecky, Radzymin 2008 (niezwykła praca historyków-amatorów, kopalnia wiedzy o zbrodniach ukrainskich)

4. Władysława Podskarbi-Łojas, „Wołyńskie lata, które pamiętam”, Oficyna Wydawnicza Tutor, Toruń 2011 (wspomnienia z Wołynia, opis mordów ukraińskich w czasie II wojny światowej)

5. Zimirska Janina, „W drodze do domu”, Warszawska Firma Wydawnicza, Warszawa 2012 (beletryzowane wspomnienia z Wołynia o ludziach, którzy uciekli z Kresów Wschodnich przed Ukraincami na roboty przymusowe do Niemiec)

6. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, „Przemilczane ludobójstwo na Kresach”, Małe Wydawnictwo, Kraków 2008 (dokument na temat zamordowania przez Ukrainców mieszkańców wsi Korościatyn na Wołyniu i wymordowania polskich Ormian w mieście Kuty na Pokuciu)

7. Joanna Wieliczka-Szarkowa, „Wołyń we krwi”, wyd. AA, Kraków 2013 (dokument o rzezi wołyńskiej)

8. Stanisław Srokowski, „Ukrainski kochanek”, wyd. Arcana, Kraków 2009 (powieść o wymordowaniu Polaków przez Ukrainców na Podolu w czasie II wojny światowej, świetny tekst nawiązujący do najlepszych tradycji polskiej literatury)

9. Stanisław Srokowski, „Strach. Opowiadania kresowe”, wyd. Fronda, Warszawa 2014 (tytuł mówi sam za siebie!)

10. Jan Gerhard, „Łuny w Bieszczadach”, Wyd. Lubelskie, Lublin 1972 (LEKTURA SZKOLNA W PRL-u, powieść o walkach żołnierzy polskich z bandami UPA w Bieszczadach już po zakończeniu II wojny światowej, wg tej książki powstał świetny film „Ogniomistrz Kaleń” w reżyserii Ewy i Czesława Petelskich)

Z powyższej listy wynika, że w PRL-u sprawa band UPA i popełnianych przez nie mordów na Polakach była szeroko nagłośniona dzięki wielokrotnym wydaniom książki Jana Gerharda „Łuny w Bieszczadach”. Ta oparta na prawdziwych wydarzeniach powieść miała kilkanaście wydań i za komuny została wpisana na listę lektur w szkołach średnich. Ale…

Są podejrzenia, że Jan Gerhard zapłacił życiem za napisanie tej książki!

Jan Gerhard (prawdziwe nazwisko: Wiktor Lew Bardach), dziennikarz i publicysta, uczestnik walk z Ukraincami w czasie Akcji Wisła, w sierpniu 1971 r. został bowiem zabity ostrym narzędziem w swoim mieszkaniu w Warszawie. A może został „zarezany”? Tak zwyczajnie, po ukraińsku, „zarezany”?

O mord Gerharda oskarżono początkowo jego niedoszłego zięcia, czyli narzeczonego córki. Potem śledztwo poszło w kierunku ukraińskim. Badano wersję, że Gerharda zabili Ukraincy w zemście za napisanie „Łun w Bieszczadach”. Dzisiaj nikt nie wie, jak było naprawdę, aczkolwiek hipoteza, że jest to dziełem banderowców, brzmi całkiem prawdopodobnie. Sprawcy tego mordu nie zostali wykryci do chwili obecnej.

Na YT można obejrzeć nakręcony według „Łun w Bieszczadach” film pt. „Ogniomistrz Kaleń”:

Ogniomistrz Kaleń - YouTube
https://www.youtube.com/watch?v=GMEfRCDSvGA

Autor: Maria Orzeszkowa o 07:58


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Książki historyczne
PostNapisane: 11 kwi 2015, 16:52 
Offline
Moderator

Dołączył(a): 13 lip 2009, 09:25
Posty: 31524
Oręż dla patriotów!

Joanna Szczerbińska

Obrazek

Rzeczywiście, nie ma przesady w stwierdzeniu, że takiego dzieła w historii polskiej książki jeszcze nie było. Nikt do tej pory nie wpadł na pomysł, by zgromadzić w jednej publikacji sylwetki najwybitniejszych polskich patriotów, którzy szczególnie zasłużyli się w dziejach naszego kraju i narodu, zarówno w walce o jego wolność i niepodległość – przelaniem krwi i męczeństwem, jak i w rozsławianiu naszej Ojczyzny i jej dobrego imienia swą pracą, postawą i zaangażowaniem w różnych dziedzinach ludzkiej działalności.

„Wielka Księga Patriotów Polskich”, bo to o niej mowa, która ukazała się w wydawnictwie Biały Kruk z inspiracji i pomysłu rozmiłowanego w historii prezesa Leszka Sosnowskiego, jest pięknie wydana. Z tej książki wprost bije szlachetność. Cecha ta odnosi się nie tylko do opisanych w księdze pięknym językiem, w sposób kompetentny i bardzo zajmujący, blisko 500 postaci, ale także do opracowania graficznego książki.

Zachwyca w niej dosłownie wszystko – od dobrze dobranego kroju pisma, poprzez inicjały i inne elementy zdobnicze, które jednocześnie ułatwiają poruszanie się po tej monumentalnej księdze (552 str.), aż po ilustracje, których jest 350. Gdy weźmie się ją do ręki, trudno od niej oderwać wzrok, a lektura życiorysów wybitnych Polaków niezauważenie zaczyna nas wciągać i pochłaniać. Niektórzy czytelnicy mówią z zachwytem, że czyta się ją jak powieść historyczną, a to m.in. dlatego, że sylwetki poszczególnych postaci ułożone zostały w ramach trzech epok: średniowiecza, wieków XVI-XIX oraz wieku XX i początku obecnego stulecia (uwzględniono tylko osoby już nieżyjące). W każdym z tych rozdziałów układ nazwisk jest alfabetyczny. „Wielka Księga” zachęca do czytania także dlatego, że biogramy patriotów nie są suchymi notkami encyklopedycznymi, ale opartymi na faktach opowieściami o fascynujących, niepowtarzalnych ludzkich losach i postawach.

W gronie 51 autorów, oprócz redaktorów tego epokowego dzieła: prof. Andrzeja Nowaka, prof. Krzysztofa Ożoga i Leszka Sosnowskiego, znaleźli się m.in. wybitni profesorowie: Piotr Biliński, Ewa Ihnatowicz, Grzegorz Kucharczyk, Stanisław A. Sroka, Andrzej Waśko i Jan Żaryn. W spotkaniu prezentującym „Wielką Księgę Patriotów Polskich” w krakowskiej Hali PTG „Sokół” uczestniczyło blisko tysiąc osób. Padło wiele słów uznania ze strony autorytetów. Przywołajmy najważniejsze głosy.

Kard. Stanisław Nagy zauważył: – To dziesiątki i setki osób, których łączyło jedno: umiłowanie ojczyzny – Polski. Oni po polsku żyli i po polsku czuli. I mimo starań różnych sił nie udało się tego zniszczyć. Polska. Stąd pochodzimy, tu żyjemy, tu jest nasz kraj.

Prof. Andrzej Nowak zachęcał: – Musimy sięgać po tę księgę, nie tylko żeby wspominać, nie po to, żeby cieszyć się minioną chwałą, ale żeby walczyć o to państwo, żeby je odbudować, natchnieni przykładami tych, którzy o nie przez wieki walczyli. Ta książka i cała działalność wydawnictwa Biały Kruk to przykład przypominania najwspanialszych Polaków.

Prof. Janusz Kawecki powiedział: – Wyrażam radość z wydania „Wielkiej Księgi Patriotów Polskich”, czyli opisania ludzi, którzy już odeszli z tego świata, ale których służba dla Ojczyzny powinna pozostawać w naszej wdzięcznej pamięci.

– Jakże mamy domagać się od innych narodów szacunku i podziwu, skoro sami siebie nie szanujemy, bo krwi własnej wylanej nie szanujemy!? – pytał dramatycznie poseł Antoni Macierewicz.

– Czy nie jest panu wstyd – kierował pytanie do prezydenta Polski Adam Bujak – za tę całą paranoję, która dzieje się wokół Telewizji Trwam? Miałbym dziesiątki takich pytań do dzisiejszej władzy. Myślę, że ludzie z tej książki, którą wydał Leszek, przewracają się w grobach…

Leszek Sosnowski zaznaczył: – To nie tylko książka, to także narzędzie. Pójdźcie z tą księgą w Polskę, nie tylko do ludzi naszych przekonań, ale też do ludzi obojętnych, a może nawet wrogich. Niech zapoznają się z tymi wzorcami, niech się uczą patriotyzmu. Nie wierzę, że po przeczytaniu choćby kilkunastu życiorysów ktoś pozostanie obojętny. q

„Wielka Księga Patriotów Polskich” pod red. Andrzeja Nowaka, Krzysztofa Ożoga i Leszka Sosnowskiego, Biały Kruk, 552 str., duży albumowy format 21x28 cm, oprawa twarda, złocenia. Cena detaliczna – 138 zł.

http://www.niedziela.pl/artykul/106172/ ... -patriotow


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Książki historyczne
PostNapisane: 20 kwi 2015, 12:45 
Offline
Moderator

Dołączył(a): 13 lip 2009, 12:02
Posty: 37605
http://www.klubinteligencjipolskiej.pl/ ... a-ksiazka/

LWÓW – dzieje miasta. KsiążkaLwów. Cokolwiek by napisać na dopełnienie tego magicznego dla wielu Polaków słowa, pozostanie w cieniu nazwy miasta. „Otrzymują Państwo książkę, która nie tylko na Kresowiakach zrobi jak sądzę wrażenie. Niech Czytelnika nie zwiedzie jej pokaźna objętość. Bo książkę pochłoną z łatwością, pisana i ilustrowana jest bowiem dla gustu i percepcji każdego. Autorzy wykonali tytaniczną pracę. Uraczyli nas mnóstwem informacji, znanych i nieznanych epizodów z życia miasta i Wielkich Lwowiaków.
Zatrzymali się dłużej w wielu świętych dla Polaków miejscach, jak choćby Cmentarz Łyczakowski i towarzyszący mu Panteon Orląt. Dzieje miasta ukazane zostały w sposób bezpretensjonalny, autentyczny, często „od serca” – jak w zwykłych rozmowach, przeprowadzanych na wspólnym spacerze ulicami Miasta Semper Fidelis” (Jan Wojciech Wingralek).
Ryszard Jan Czarnowski, Eugeniusz Wojdecki
Lwów – Dzieje miasta
Kategoria: historia
Format: 200 x 265 mm
Liczba stron: 400
Ilustracje: kolorowe fotografie, reprodukcje, ilustracje
Oprawa: twarda
Cena detal.: 89,00zł
ISBN: 978-83-7971-144-4
Ryszard Jan Czarnowski – pisarz, teoretyk sztuki, grafik. Działacz drugoobiegowego ruchu wydawniczego w PRL, za co został uhonorowany, przez Ministra Kultury i Sztuki RP, odznaczeniem Zasłużonego Działacza Kultury. Autor opracowań na ten temat, min. „Lwów. Legenda zawsze wierna” oraz „Lwów – sacrum et profanum”.
Eugeniusz Wojdecki – założyciel i wydawca „podziemnego” wydawnictwa LOGOS. Za działalność wydawniczą odznaczony przez Ministra Kultury i Sztuki odznaczeniem Zasłużonego Działacza Kultury. Ciekawy świata podróżnik, fotografik i filmowiec. Każda jego podróż to tysiące zdjęć, godziny filmów i nowe breloki, do liczącej ponad trzy tysiące egzemplarzy kolekcji.
Odbiorcy
– miłośnicy historii Polski
– amatorzy turystyki
– osoby wrażliwe na piękno architektury i sztuki
Dlaczego warto sięgnąć po tę książkę
Autorzy starali się skupić na najważniejszych wydarzeniach z historii Lwowa, tematach zupełnie nieznanych, zapomnianych bądź – nie bójmy się tego powiedzieć – z powodów stricte geo politycznych wykreślanych ze świadomości kolejnych pokoleń Polaków. Jednocześnie obdarzyli swoją publikację bogatym wachlarzem ilustracji: fotografii, dokumentów, reprodukcji malarstwa i grafik – album zdobią 752 ilustracje. Jest to zatem pierwsze tak szerokie ujęcie dziejów Lwowa zawarte w formie gawędy, dalekie od sztampy trudnych do przyjęcia opracowań naukowych pisanych ex cathedra.
RECENZJA polecająca.
Lwów-dzieje miasta, autorstwa Ryszarda Jana Czarnowskiego i Eugeniusza Wojdeckiego, Kielce 2015,Wydawnictwo JEDNOŚĆ,ss.398
Od stuleci królewskie miasto LWÓW było jednym z głównych ośrodków państwowości polskiej-Korony Królestwa Polskiego, Rzeczypospolitej Obojga Narodów i odrodzonej II Rzeczypospolitej Polskiej. Miasto to, w co trudno dzisiaj uwierzyć, leżące przez wieki w sercu, a nawet w centrum Rzeczypospolitej, było polską bramą do szeroko rozumianego Wschodu, stanowiąc jednocześnie kwintesencję polskości i kultury łacińskiego, rzymskiego Zachodu Europy.
Lwów-miasto legenda, położone jest na siedmiu wzgórzach jak wieczne miasto Rzym. Przez wieki było jednym z czterech (obok Warszawy , Wilna i Krakowa ) stolic kulturowo-politycznych Polski. Od wielu wieków o polskości tego lwiego grodu świadczy ponadczasowy, niestety powoli ginący, z woli jego aktualnych ukraińskich mieszkańców, cmentarz łyczakowski- Nekropolia narodowa. Każdy kamień „zawsze wiernego” miasta ,każda kamienica i dzieło sztuki jest świadectwem polskiej tradycji i kultury. Szczerze polecam czytelnikom książkę Lwów-dzieje miasta. Jest to dzieło, które niewątpliwie poruszy serca nie tylko współczesnych Polaków, ale i tych, którzy przyjdą po nas.
Polskie województwa kresowe. Pamięć o nich miała całkowicie zginąć po II wojnie światowej, w trakcie której, przeciwko nim i ich kulturze i ludności polskiej zwarcie wystąpili okupanci, współpracujące z nimi ściśle mniejszości i w końcu rodzimi kolaboranci. Tyle wysiłku włożono, by wyrwać z polskie świadomości własną, niezbywalną historię. Prawie im się udało. Dawnych , bezlitośnie wytrzebionych mieszkańców rozproszono po reszcie kraju, z bibliotek w okresie PRL-u wycofano, a najczęściej zniszczono wszystkie książki i albumy związane z Kresami, a szczególnie – Lwowem. Mijały lata. Były to czasy systematycznego przemilczania zbrodni popełnionych na Kresowianach i niepodejmowania wszelkich badań związanych z polskością ziem wschodnich. Polacy mieli zapomnieć i wyprzeć się swego kresowego dziedzictwa. Rok 1989 nie przyniósł niestety oczekiwanej zmiany. Nie zrobiono prawie nic, by przywrócić Polakom ich zbiorową pamięć, symbole, rodowód.
W miejsce restytucji polskości pojawiła się tzw. poprawność polityczna. Razem z nią nowa relatywistyczna, kpiąca z pojęcia prawdy wizja „uzgadniania historii” czy pisania dzieł „ponadnarodowych”. Triumfalnie wkroczył na uniwersytety oszukańczy – postmodernizm. Znowu nie było miejsca na „powrót do korzeni” , bo racje mieli obecni właściciele tych ziem – i ich narracja była lansowana, z krzywdą dla polskiej. Tymczasem na ostatnią wachtę odchodzili mieszkańcy Kresów – ostatni świadkowie bujnego życia tych ziem. Czy my Polacy mamy być helotami współczesnej Europy ? Dlaczego mamy stać się programowo, ludźmi bez tradycji i historii? Tego zrobić nam nie wolno. Książka którą przedstawiamy, jest próbą odrzucenia narzuconej nam narracji i pokazania prawdy o Kresach Wschodnich. Jej bogata oprawa ilustracyjna pomoże czytelnikom uzmysłowić sobie wagę polskiej cywilizacji na wschodzie oraz jego prawdziwą i heroiczną historię Rzeczypospolitej. Nie musimy się jej wstydzić. Mimo ludobójstwa kresowych Polaków i planowego unicestwienia dużej części ich dokonań patrząc na karty książki nie mamy wątpliwości ,że możemy być ze swojej historii dumni i żyć z podniesionym czołem. Wstydzić powinni się barbarzyńcy (komuniści, niemieccy i ukraińscy naziści i ich pogrobowcy ),którzy zniszczyli zachodnią cywilizację polskich kresów, a dzisiaj jak na razie bez powodzenia, usiłują ją na byłych ziemiach Rzeczypospolitej przywrócić.

Prof. zw. dr hab. Czesław Partacz

WydawnictwoJEDNOŚĆ ul. Jana Pawła II nr 4, 25-013 Kielce
dział sprzedaży 41 349 50 50; infolinia 801 163 160

http://www.jednosc.com.pl


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Książki historyczne
PostNapisane: 21 kwi 2015, 21:51 
Offline
Moderator

Dołączył(a): 13 lip 2009, 12:02
Posty: 37605
http://www.prawy.pl/historia/9105-berli ... -tragiczni

Berlingowcy. Żołnierze tragiczni
Redakcja Prawy.pl niedziela, 19, kwiecień 2015 20:53

Obrazek

Ta książka wzięła się z potrzeby zrozumienia doświadczenia ludzi, którzy zaciągnęli się do wojska polskiego, jakie tworzono od 1943 roku w Sielcach nad Oką.

Opowiada historię głosami bezpośrednich uczestników zdarzeń – żołnierzy: szeregowych, podoficerów, oficerów polityczno-wychowawczych. Odwołuje się do rzeczywistych ludzkich decyzji i emocji, nie poprzestaje na opisie struktury, kolejnych stoczonych bitew, charakterystyce tych, którzy to wojsko organizowali.

Wspomnienia żołnierzy zostały wzbogacone komentarzem historyka, który kreśli szerszy kontekst zdarzeń, porządkuje i tłumaczy to, co dla czytelnika mogłoby być niejasne z lektury samych tylko wspomnień.

Z tej mozaiki opowieści, często emocjonalnych lub wręcz ze sobą sprzecznych wyłania się obraz inny od tego podręcznikowego. Dzięki książce możemy w pełniejszy sposób poznać drogę, jaką przeszli żołnierze Berlinga: to jak i dlaczego do trafili do tej armii, jak stawali się żołnierzami, co o tym wojsku myśleli. Pozwala to na szczególne spojrzenie na losy tego wojska - z perspektywy jednostki bezpośrednio uczestniczącej w opisywanych wydarzeniach.

W maju znów zaskoczyła nas wiadomość, że organizuje się wojsko. Co to za wojsko? W końcu wyjaśniło się, że to polskie wojsko. (…)Uśmiechała mi się droga do Polski, do tej Polski wytęsknionej, wyśnionej po nocach i wreszcie powrót do niej realny. Opanowała mnie tylko radość, którą psuło to, że jeszcze może się coś stać, że jeszcze mogą cofnąć decyzję, że jeszcze mogą odwołać, że jeszcze mogę zostać, aby zachwycać się tajgą, a ja przecież tych zachwytów miałem już dosyć; naprawdę dość.

Władysław Zakrzewski, 3 pułk piechoty


Berlingowcy. Żołnierze tragiczni
Red. Dominik Czapigo, z komentarzem Marcina Białasa
ISBN 978-83-7773-316-5
Format: 158x213 mm
Stron: 368
Cena 39,90 zł
Oprawa miękka

http://www.rm.com.pl/


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Książki historyczne
PostNapisane: 27 kwi 2015, 14:33 
Offline
Moderator

Dołączył(a): 13 lip 2009, 12:02
Posty: 37605
http://blogmedia24.pl/node/70260

WARTO PRZECZYTAĆ... (81)
Żołnierze Wyklęci, pt., 16/01/2015 - 09:26

Obrazek

Marek A. Koprowski
Żołnierze Wyklęci. I znów za kraty
Wydawnictwo Replika 2015, ss. 368, oprawa miękka + skrzydełka, wymiary: 145x205 mm
Marek A. Koprowski, autor wydanej w ubiegłym roku książki "Żołnierze Wyklęci. Przecież to dziecko bandyty!", w drugim tomie przedstawia kolejny zbiór autentycznych relacji żołnierzy podziemia antykomunistycznego, którzy wyszli cało z sowieckich więzień i katowni.
W książce "Żołnierze Wyklęci. I znów za kraty" brak szczegółowych map działań poszczególnych jednostek podziemia antykomunistycznego; dzięki relacjom świadków tamtych czasów poznajemy jednak sylwetki szeregowych żołnierzy i przywódców, ich charaktery, słabości i wybory, często także codzienne życie w konspiracji. Opowieści te sprawiają, że "Zapora" czy "Jastrząb", nie przestając być bohaterami, stają się dla nas bardziej ludzcy.
Drugą stroną książki jest szczegółowy opis represji, jakim poddawani byli zarówno autorzy poszczególnych relacji, jak i ich rodziny oraz koledzy, męczeni w ubeckich katowniach, trzymani w więzieniach i zakładach karnych, skazywani na śmierć lub nieustannie nadzorowani nawet po wyjściu na wolność.Patronaty: portal Niezlomni.com, portal Konflikty.pl, portal wMeritum.pl, Stowarzyszenie Odra-Niemen.

O autorze:
Marek A. Koprowski -
pisarz, dziennikarz, reporter, od ponad dwudziestu lat zajmujący się
problematyką wschodnią i losami Polaków na Wschodzie. Jako wysłannik
kilku pism odbył ponad sto dwadzieścia podróży od Brześcia po Sachalin i
Kamczatkę, odwiedzając wszystkie kraje na postsowieckim obszarze.
Plonem tych wypraw oprócz tysięcy artykułów, jest też kilkanaście
książek. Laureat nagrody "Polcul - Jerzy Boniecki Foundation" za
działalność na rzecz utrzymania kultury polskiej na Wschodzie w 2007
roku oraz IV edycji konkursu „Książka Historyczna Roku” o Nagrodę im.
Oskara Haleckiego za książki „Wołyń” Akt I i Akt II. W 2014 r. ukazał się pierwszy tom wspomnień żołnierzy antykomunistycznego podziemia, zebranych przez M.A. Koprowskiego, "Żołnierze Wyklęci. Przecież to dziecko bandyty!"

SPIS TREŚCI:

„Wolność i Niezawisłość”: Zygmunt Mogiła-Lisowski, I znów za kraty! ... 7
Inspektorat Częstochowski AK: Henryk Baldowski, Dawać świadectwo prawdzie ... 74
„Wolność i Niezawisłość”: Bronisław Albin, Z Lublina do „Zapory” ... 102
Konspiracyjne Wojsko Polskie: Zdzisław Wodzisławski, Za współpracę z bandą ... 140
Konspiracyjne Wojsko Polskie: Stanisław Nowak, Z bandyckiej rodziny ... 154
„Wolność i Niezawisłość”: Helena Krasińska, Będziemy dzwonić do Londynu ... 188
„Wolność i Niezawisłość”: Eugeniusz Kuśmiderski, Dalsza konspiracja nie miała sensu ... 206
„Wolność i Niezawisłość”: Zygmunt Witek, Zaczęliśmy „chodzić” z „Zaporą” ... 222
„Wolność i Niezawisłość”: Wacław Szacoń, W kontrwywiadzie WiN ... 233
Narodowe Siły Zbrojne: Zbigniew Leopold Kuciewicz, O prawdę historyczną ... 265
Posłowie... 359
Przeczytaj fragment książki "Żołnierze Wyklęci. I znów za kraty">

Książka do nabycia:

Wydawnictwo Replika
http://www.replika.eu/index.php?k=ksi&id=557&fr=0

Strona główna>
http://podziemiezbrojne.blox.pl/

Prawa autorskie>
http://podziemiezbrojne.blox.pl/2014/01 ... skich.html

Żołnierze Wyklęci - blog


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Książki historyczne
PostNapisane: 27 kwi 2015, 18:34 
Offline
Moderator

Dołączył(a): 13 lip 2009, 12:02
Posty: 37605
http://niezlomni.com/?p=22734

Polacy, którzy zmienili świat
sty 16, 2015 Mateusz Ważne książki, Zapowiedzi wydawnicze 0

Obrazek

Odkrył, nazwał i stworzył naukę o witaminach. Wynalazł wycieraczki samochodowe. Zbudował pierwszy na świecie most żelazny. Była jedną z najzdolniejszych pisarek historycznych. Stworzył szczepionkę ratującą przed polio. Zaprojektowała współczesny model klawesynu. Wybudował kolej peruwiańską. Kto dokonał tego wszystkiego? Odpowiedź brzmi: Polacy. Biografie zasłużonych dla świata, ale zapomnianych w kraju odkrywa Marek Borucki. Premiera książki „Wielcy zapomniani. Polacy, którzy zmienili świat” już 21 stycznia.

Zegarki firmy Patek są synonimem prestiżu dla elegantów na całym świecie. Markę tę zna każdy, niewielu jednak wie, że jej twórcą był Polak – Antoni Patek. W największych salach koncertowych grywane są utwory polskiego kompozytora – Romana Maciejewskiego, twórcy wyjątkowego, uznanego za jednego z najzdolniejszych muzyków XX wieku. W odległym Peru i Stanach Zjednoczonych codziennie tysiące ludzi korzystają z efektów pracy naszych rodaków – kolei transandyjskiej, której twórcą był Ernest Malinowski oraz mostów zaprojektowanych przez Rudolfa Modrzejewskiego, syna słynnej aktorki, Heleny Modrzejewskiej. Marek Borucki stawia sobie za cel przypomnienie tych i wielu innych biografii wybitnych osobistości, które z jakiegoś powodu popadły w zapomnienie.

„Wielcy zapomniani. Polacy, którzy zmienili świat” to sylwetki 39 rodaków, których znać powinien każdy. Autor przedstawia wybitnych muzyków, kompozytorów, artystów, naukowców, inżynierów, prezentuje ich osiągnięcia, opisuje nieznane fakty z ich życia.

„Często otaczamy czcią tych, którzy wcale na to nie zasługują, a pomijamy wielkich, może nieświadomie, może dlatego, że niechętnie spoglądamy wstecz, że bardziej nas zajmuje teraźniejszość niż przeszłość. Na pewno warto wiedzieć, komu zawdzięczamy dzisiejsze wygodne życie, pełne owoców pracy wielkich odkrywców i twórców. Oni odeszli w niepamięć, ich dzieła pozostały. Czy muszą być anonimowe?”– pisze autor.

Marek Borucki – historię studiował na Uniwersytecie Gdańskim, doktorat z historii Włoch uzyskał na Uniwersytecie Warszawskim. Przez wiele lat uczył historii w liceach warszawskich. Jest rzeczoznawcą podręczników szkolnych Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz autorem około 40 książek na temat historii i kultury polskiej oraz historii powszechnej.

Marek Borucki, Wielcy zapomniani. Polacy, którzy zmienili świat, MUZA, Warszawa.

Książkę można kupić TUTAJ.
http://muza.com.pl/polska-kultura-i-tra ... 88147.html


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Książki historyczne
PostNapisane: 08 maja 2015, 10:46 
Offline
Moderator

Dołączył(a): 13 lip 2009, 12:02
Posty: 37605
http://wirtualnapolonia.com/2015/05/06/ ... -bez-kary/

Dobrą książkę poleca Kinga Polak-Gieroń: III Rzesza. Zbrodnia bez kary.
Posted by Włodek Kuliński - Wirtualna Polonia w dniu 2015-05-06

Obrazek
.
Tytuł: III Rzesza. Zbrodnia bez kary.
Autorka: Joanna Wieliczka-Szarkowa
Wydawca: Wydawnictwo AA, Kraków 2015 r.
Zbrodnie i upadek III Rzeszy!
Napisana z rozmachem historia zbrodni Trzeciej Rzeszy, której lata panowania
w Europie były z jednym z najmroczniejszych okresów w dziejach świata.
Joanna Wieliczka-Szarkowa sięga do ideologicznych źródeł nazizmu, takich jak
rasizm, eugenika, antysemityzm, religia germańska. Omawia historyczne
okoliczności puczu monachijskiego, oraz propagandowe i organizacyjne
przygotowanie przejęcia władzy w 1933 r. Uważnie śledzi lata budowy systemu
nazistowskiego w latach poprzedzających wybuch II wojny światowej, szczególną
uwagę zwracając na konsekwentną realizację celów ideologicznych (eliminacja
Żydów, walka z chrześcijaństwem) i strategicznych (zbrojenia, budowa machiny
propagandowej i potęgi SS), oraz na kluczowe wydarzenia jak pożar Reichstagu,
noc długich noży, czy Anschluss Austrii. Najwięcej miejsca w książce zajmują
wydarzenia z lat II wojny światowej. Autorka obszernie relacjonuje kampanie
wojenne Wehrmachtu, oraz zbrodnie dokonywane na tyłach frontu. W końcowych
rozdziałach omawia tygodnie agonii i ostateczny upadek III Rzeszy, oraz kulisy
Procesu Norymberskiego, który nie przyniósł oczekiwanego rozliczenia najbardziej
zbrodniczego systemu w dziejach świata.
Książka, która tak obszernie przedstawia historyczne kulisy potęgi i upadku III
Rzeszy, stawia pytania o dużym znaczeniu moralnym i cywilizacyjnym: Jak to
możliwe, że nowoczesne i kulturalne społeczeństwo w sercu Europy ogarnęło
zbiorowe szaleństwo? Dlaczego odrzucono człowieczeństwo? Dlaczego Europa nie
rozliczyła sprawiedliwie nazistowskich zbrodni? Dlaczego wciąż lekceważy płynące
z przeszłości ostrzeżenia? I jakie konsekwencje może mieć fakt, że w istocie
popełnione zbrodnie pozostały bez kary…?
Prof. dr hab. Artur Patek Instytut Historii UJ
Trzecia Rzesza to jeden z najbardziej ponurych rozdziałów w historii Europy.
Przeraża ogrom zbrodni oraz opętańcza ideologia, która owładnęła umysłami tak
wielu ludzi. Przeraża pogarda, z jaka traktowano drugiego człowieka. Jak było
możliwe, że nowoczesne i kulturalne społeczeństwo w sercu Europy ogarnęło
zbiorowe szaleństwo? Dlaczego odrzucono człowieczeństwo? Autorka stawia też
inne pytanie, niepokojące, dramatyczne, – dlaczego Europa wciąż lekceważy
płynące z przeszłości ostrzeżenia? Dzieli się smutna konstatacja, że
w istocie popełnione zbrodnie pozostały bez kary. I przestrzega przed
konsekwencjami odcinania się od korzeni. W tej warstwie refleksyjnej widzę duży
atut książki. Joanna Szarkowa jest znakomita Autorka i stworzyła oryginalna prace,
której lektura jest bardzo pożyteczna, a dzięki sprawnemu pióru także niezwykle
wciągająca.
________________________________________________________________
Dr Joanna Wieliczka-Szarkowa historyk, autorka książek: III Rzesza. Narodziny i
zmierzch szaleństwa (2006); Józef Piłsudski 1867-1935. Ilustrowana biografia
(2007); Czarna księga Kresów (2012), Żołnierze wykleci (2013), Wołyń we krwi 1943
(2013), Żołnierze Niepodległości 1914-1918 (2013), Bitwy polskich żołnierzy
1940-1944(2014), Powstanie Warszawskie 1944. Gloria Victis (2014). Współautorka
książki W cieniu czerwonej gwiazdy. Zbrodnie sowieckie na Polakach (1917-1956),
(2010), oraz serii książek historycznych dla Dzieci Kocham Polskę.
________________________________________________________________
Wydawnictwo AA, „III Rzesza. Zbrodnia bez kary”, format: 140×200, s.528, oprawa
twarda, cena detaliczna 49,00 zł. Książka dostępna w dobrych księgarniach, oraz na
http://www.religijna.pl


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Książki historyczne
PostNapisane: 20 maja 2015, 12:22 
Offline
Moderator

Dołączył(a): 13 lip 2009, 12:02
Posty: 37605
http://blogmedia24.pl/node/71370

Promocja pamiętnika kpt. Zdzisława Brońskiego "Uskoka"
Żołnierze Wyklęci, wt., 19/05/2015 - 18:00

Obrazek

Promocja pamiętnika kpt. Zdzisława Brońskiego "Uskoka" - Warszawa, 20 maja 2015, godz. 17:30

Przystanek Historia Centrum Edukacyjne IPN im. Janusza Kurtyki (http://przystanekhistoria.ipn.gov.pl/) przy ul. Marszałkowskiej 21/25 w Warszawie zaprasza na promocję nowego wydania wspomnień Zdzisława Brońskiego „Uskoka”. Spotkanie odbędzie się 20 maja (środa) o godz. 17:30.
W rozmowie o książce udział wezmą:
dr Sławomir Poleszak - naczelnik OBEP IPN w Lublinie
Eliza Dzwonkiewicz - prezes Zarządu Fundacji Banku Zachodniego WBK
mec. Grzegorz Wąsowski - członek zarządu Fundacji „Pamiętamy”
http://www.fundacjapamietamy.pl/

Prowadzenie:
dr Tomasz Łabuszewski - naczelnik OBEP IPN w Warszawie

Zdzisław Broński "Uskok"
Pamiętnik (wrzesień 1939 – maj 1949)
wstęp, redakcja naukowa i opracowanie dokumentów Sławomir Poleszak, edycja tekstu Andrzej Filipek, Sławomir Poleszak, Maciej Sobieraj, wydanie II (http://ipn.gov.pl/publikacje/ksiazki/zd ... 9-maj-1949) , Lublin-Warszawa 2015, 383 s. (seria "Relacje i wspomnienia", t. 8)

Zdzisław Broński „Uskok” (1912–1949) (http://podziemiezbrojne.blox.pl/2014/05 ... skoka.html), od jesieni 1943 r. dowodził oddziałem partyzanckim w Obwodzie AK Lubartów, brał udział w akcji „Burza”. Po „wyzwoleniu” walczył z komunistami. Zginął otoczony w bunkrze, gdzie przez dwa lata ukrywał się przed UB. Ukrywając się, spisywał wspomnienia. Jest to źródło unikatowe, gdyż pozwala poznać motywy, jakie skłoniły żołnierzy wyklętych do pozostania w konspiracji. Ze wspomnień przebija zdumiewająca wyobraźnia społeczna i polityczna autora, który trafnie analizował zmieniającą się sytuację międzynarodową i wewnętrzną w Polsce.
Jest to drugie, rozszerzone wydanie Pamiętnika, w którym zamieszczono zapiski wcześniej nieznane.


SPIS TREŚCI
http://ipn.gov.pl/__data/assets/pdf_fil ... tresci.pdf

Informacje na temat zakupu publikacji wydanych w Oddziale IPN w Lublinie, w tym również Pamiętnika Zdzisława Brońskiego "Uskoka", można uzyskać:
Punkt sprzedaży publikacji IPN w Lublinie, ul. Staszica 22A, pon. 10:00–14:00
Kontakt: Mariusz Sawa, tel. (81) 53 63 480
Zdzisław Broński „Uskok” (1912–1949) od jesieni 1943 r. dowodził oddziałem partyzanckim w Obwodzie AK Lubartów, brał udział w akcji „Burza”. Po „wyzwoleniu” walczył z komunistami na Lubelszczyźnie. Zginął 21 maja 1949 r. otoczony w bunkrze w miejscowości Dąbrówka (obecnie Nowogród), gdzie przez dwa lata ukrywał się przed UB.

Obrazek
Kpt. Zdzisław Broński "Uskok"


„Uskok” ukrywając się, od 1947 r. spisywał swe wspomnienia. Jest to źródło unikatowe, gdyż pozwala poznać motywy, jakie skłoniły „żołnierzy wyklętych” do pozostania w konspiracji. Ze wspomnień przebija zdumiewająca wyobraźnia społeczna i polityczna autora, który trafnie analizował zmieniającą się sytuację międzynarodową i wewnętrzną w Polsce. Sławomir Poleszak we wstępie do Pamiętnika napisał:
Po zakończonej akcji w Dąbrówce (Nowogrodzie) funkcjonariusze UBP napisali na jednej z desek obok rozbitego bunkra: „Bunkier i »Uskoka« szlak [sic!] trafił”. Mieli rację, ich kilkuletnie „polowanie” zakończyło się wielkim sukcesem. Przetrwały jednak pamiętniki […]. Ukazują one sylwetkę Zdzisława Brońskiego z zupełnie innej perspektywy. Pokazują jego wielki hart ducha, odwagę i poświęcenie w walce o wolność ojczyzny. Poznajemy wyśmienitego, zdyscyplinowanego żołnierza i dowódcę, który dbał o swoich podkomendnych i osoby udzielające mu pomocy. Ukazują również jego ludzkie słabości i wady. Lektura pamiętników będzie fascynująca nie tylko dla historyków, ale również dla wszystkich pragnących poszerzyć swoją wiedzę o tragicznych latach okupacji niemieckiej i pierwszych powojennych latach tzw. utrwalania władzy ludowej. [CZYTAJ DALEJ]>
http://podziemiezbrojne.blox.pl/2015/05 ... AC-87.html

Strona główna>
http://podziemiezbrojne.blox.pl/

Prawa autorskie>
http://podziemiezbrojne.blox.pl/2014/01 ... skich.html

Żołnierze Wyklęci - blog


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Książki historyczne
PostNapisane: 14 cze 2015, 13:42 
Offline
Moderator

Dołączył(a): 13 lip 2009, 12:02
Posty: 37605
http://www.prawy.pl/z-kraju/8788-kontrw ... odziemnego

Kontrwywiad II RP i Polskiego Państwa Podziemnego
Jan Bodakowski poniedziałek, 16, marzec 2015 10:09

Obrazek

W wydanej nakładem wydawnictwa Zysk pracy pt. „Sekretna wojna. Z dziejów kontrwywiadu II RP”, jednym z tematów jest walka służb międzywojennej Polski z ukraińskimi nacjonalistami. Celem nacjonalistów ukraińskich w II RP było stworzenie z części województw południowych i wschodnich międzywojennej Polski niepodległego państwa ukraińskiego.

W 1920 roku przedstawiciele armii Ukraińskiej Republiki Ludowej, Korpusu Strzelców Siczowych, Ukraińskiej Armii Halickiej i mniejszych organizacji powołały do życia Ukraińską Organizacje Wojskową. Jej celem było zwalczanie polskiego aparatu państwowego na Wołyniu i w Galicji. W 1929 roku działacze UOW weszli w skład Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów.

OUN uznawała Polaków za okupantów i prowadziła z nimi walkę. Ukraińscy nacjonaliści dokonywali ataków terrorystycznych na instytucje publiczne, takie jak administracja, poczty, czy banki. Szpiegowali na rzecz wywiadów państw wrogich Polsce - Niemiec, ZSRR, Litwy. Mordowali polskich polityków, ukraińskich polityków skłonnych do ugody z Polakami, policjantów i ich konfidentów, a nawet pro ukraińskich polskich działaczy społecznych. W pierwszych dniach II wojny światowej ukraińscy nacjonaliści wsparli sabotażem i dywersją niemiecką agresję na Polskę.

Z UOW i OUN walczył polski kontrwywiad wojskowy, kontrwywiad Korpusu Ochrony Pogranicza, służby Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Policji Państwowej. Bardzo dokładny opis struktur i działań polskich służb znajduje się w tekście Marcina Majewskiego „Kontrwywiad II RP wobec UOW i OUN” zamieszczonych na łamach pracy wydanej przez wydawnictwo Zysk.

Autorami tekstów zawartych w 542-stronicowej publikacji pod redakcją Zbigniewa Nawrockiego są: prof. dr hab. Włodzimierz Suleja z IPN, prof. dr hab Andrzej Misiuk z UW, prof. dr hab Jerzy Gaul z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego, dr Rafał Tulicki funkcjonariusz ABW, prof. dr hab Czesław Partacz i prof. dr hab Bogusław Polak z Politechniki Koszalińskiej, prof. dr hab Grzegorz Nowik z PAN, prof. dr hab Edward Długajczyk z Muzeum Śląskiego, dr gab Robert Majzer z Akademii Jana Długosza, dr hab. Wojciech Skóra z Akademii Pomorskiej, prof. dr hab. Henryk Ćwięk z Akademii Jana Długosza, prof. dr hab Tadeusz Dubicki z Akademii Jana Długosza, dr Artur Ochał major Straży Granicznej, dr Beata Mącior Majka funkcjonariusz ABW, prof. dr hab Andrzej Pepłoński z Akademii Pomorskiej, dr Andrzej Krzak z Uniwersytetu Szczecińskiego, dr Marcin Majewski z IPN, dr Michał Polak z Politechniki Koszalińskiej, prof. dr hab Aleksander Wożny z Uniwersytetu Wrocławskiego, dr Waldemar Grabowski z IPN, prof. dr hab Andrzej Krzysztof Kunert z Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, dr Andrzej Chmielarz z Wojskowego Centrum Edukacji Obywatelskiej, Kondrat Paduszek z Służby Kontrwywiadu Wojskowego, dr hab. Tomasz Balbus z IPN, dr Czesław Żak z Centralnego Archiwum Wojskowego, dr Rafał Leśkiewicz z IPN, Ryszard Oleszkowicz funkcjonariusz ABW.

Praca wydana przez Zysk jest publikacją po konferencji „Kontrwywiad II RP (1914) 1918 - 1945 (1948)”, jak miała miejsce w podwarszawskim Emowie, w Centralnym Ośrodku Szkolenia Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego

W pracy poruszono takie zagadnienia jak: rodowód służb specjalnych II RP, cywilny kontrwywiad II RP, kontrwywiad na ziemiach polskich podczas II wojny światowej, polski wywiad i kontrwywiad podczas walk o granice nowo odrodzonej Polski, wywiad i kontrwywiad powstańców wielkopolskich, wywiad bolszewicki w Polsce i walka z nim polskich służb, walka z szpiegostwem w województwie śląskim w międzywojennej Polsce, obowiązki kontrwywiadowcze ataszatów wojskowych, polski kontrwywiad w Gdańsku, walka polskich służb z wywiadem niemieckim przed dojściem do władzy nazistów, Samodzielny Referat Techniczny Oddziału II, kontrwywiad KOP, walka o kontrole nad służbami między wojskiem a władzami cywilnymi w II RP, funkcjonowanie polskiego kontrwywiadu w latach 30., afery w służbach, kontrwywiad wobec ukraińskich nacjonalistów, wsparcie społeczne dla służb na Wielkopolsce w latach przed II wś, sytuacja służb w przededniu II wś, kontrwywiad Polski Walczącej podczas II wś, funkcjonariusze II Oddziału w ZWZ, funkcjonowanie kontrwywiadu AK, polski kontrwywiad w Ameryce Północnej i Południowej w czasie II wś, polski kontrwywiad pod sowiecką okupacją, archiwalia polskich służb w archiwach wojskowych, IPN, i publikacjach.

Jan Bodakowski

© WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Książki historyczne
PostNapisane: 18 cze 2015, 17:32 
Offline
Moderator

Dołączył(a): 13 lip 2009, 12:02
Posty: 37605
http://www.prawy.pl/z-kraju/8882-na-kra ... ograficzne

Na kraj Świata. Żywoty niezwykłych Polaków – książka o wkładzie Polaków w wielkie odkrycia geograficzne
Jan Bodakowski poniedziałek, 23, marzec 2015 21:49

Obrazek

Marek Skalski, związany z tygodnikiem „Najwyższy Czas”, opublikował książkę ,,Na kraj Świata. Żywoty niezwykłych Polaków''. Autor zaznacza, że celem tej pracy było przywrócenie Polakom dumy z ich rodaków, którzy mieli ogromny wkład w wielkie odkrycia geograficzne. Dumy, która jest zwalczana przez antypolskie media.

Jedną z opisanych na kartach książki postaci postaci jest Benedykt Polak. Franciszkanin, zawodowy podróżnik i dyplomata, żyjący w czasach rozbicia dzielnicowego, który jako przewodnik papieskiego poselstwa dotarł do mongolskiego chana. Celem poselstwa było zawiązanie sojuszu krajów katolickich z mongołami w celu wspólnej walki z islamem.

Inną opisaną postacią był Krzysztof Arciszewski, który walczył w Ameryce Południowej z Portugalczykami broniąc interesów Holendrów. Niezwykle interesującą postacią był Roman Czernichowski który w trakcie wojny polsko-rosyjskiej w 1632 został jeńcem Rosyjskim wraz z synami i córką, i który w wyniku dramatycznych losów zbuntował się przeciw Rosjanom tworząc na Syberii niezależne od Rosji państwo.

Na kartach pracy opisane są też losy Michała Boyma, jezuity i misjonarza w Chinach w XVII wieku. Ostatnią z opisanych postaci był Maurycy Beniowski, który w XVIII wieku po spektakularnej ucieczce z rosyjskiego zesłania został wybrany na króla Madagaskaru.

Marek Skalski nie tylko przywraca pamięci wielkich polskich podróżników, ale i dokładnie opisuje kontekst historyczny opisywanych zdarzeń. Z „Na kraj świata” czytelnicy dowiedzą się o średniowiecznym micie władcy ze wschodu księcia Jana, roli nestorian w imperium Dżyngis-chana, walkach świata katolickiego z islamską agresja, walkach z tatarami, propozycjach władzy nad Cyprem dla króla polskiego, kulisy średniowiecznej polityki międzynarodowej, historii odkryć geograficznych Portugalczyków, wkładzie polskich rzemieślników w industrializacje pierwszej brytyjskiej kolonii w Ameryce Północnej.

Jan Bodakowski


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Książki historyczne
PostNapisane: 09 sie 2015, 11:01 
Offline
Moderator

Dołączył(a): 13 lip 2009, 12:02
Posty: 37605
http://historykon.pl/smierc-za-sienkiew ... -recenzja/

Śmierć za Sienkiewicza! Prześladowania Polaków na Podolu 1918-1991 | Recenzja
8 sierpnia 2015 06:00Marek A. Koprowski, Śmierć za Sienkiewicza! Prześladowania Polaków na Podolu 1918-1991
Temat Kresów Wschodnich cieszy się niesłabnącą popularnością. Często pisze się o ziemiach po naszej stronie granicy, rzadziej zaś o tym, co za miedzą. Marek Koprowski sięga na Podole, by opowiedzieć o losach żyjących tam Polaków, którym przyszło mierzyć się z radziecką władzą.
Postać Marka A. Koprowskiego znana jest czytelnikom głównie z serii książek o Wołyniu i Żołnierzach Wyklętych. Śmierć za Sienkiewicza! wykracza poza dotychczasowe pisarstwo autora, bo mówi o Podolu, regionie, na którym Polska i Polacy odcisnęły piętno, a który przez kilkadziesiąt lat znajdował się pod panowaniem komunistów. Książka to świadectwo pokazujące, że choć Polska była marzeniem, polskość ocalała wśród tamtejszej ludności.
Nowa książka Marka Koprowskiego składa się w głównej mierze z relacji osób w różny sposób związany z Gródkiem, Płoskirowem, Mańkowcami, Wierzbowcem, Strugą, Kamieńcem Podolskim, Szarogrodem, Murafą i Kiszyniowem. Ludzie ci mają odmienne biografie, pochodzą z różnych warstw, ale łączy ich pochodzenie oraz opór wobec wynaradawiania i ateizacji. To ważne, bo duża część narracji obraca się wokół spraw związanych z Kościołem Katolickim i religią, które to związane są z polskością Podola.
Historie opowiadane przez bohaterów książki mówią o wielu faktach z ich osobistego życia, ale jednocześnie rzucają światło to, jak żyli Polacy (i nie tylko) w Związku Radzieckim. Mamy tu wymieszane represje z anegdotami, trud codziennego życia z absurdami komunistycznej rzeczywistości. Polscy mieszkańcy Podola stają się, więc poniekąd pryzmatem, przez oglądamy Związek Radziecki na przestrzeni kilkudziesięciu lat.
Czytelnik można dowiedzieć się z książki jak wyglądały represje oczami zwykłego człowieka, jak przyjeżdżało NKWD i zabierało ludzi, jak potem radziły sobie ich rodziny. Szczególnie dotyczy to lat 30. kiedy to przeprowadzono tzw. operację polską, wymierzoną w ludność naszej narodowości, a kiedy to pod byle pretekstem (albo i bez niego) ginęli niewinni ludzie. Obok śmierci są wywózki, więzienie i ciągłe wzywanie na przesłuchania. Ale w relacjach pojawia się też wiele informacji o codziennym życiu ludzi, czy to na Podolu, czy w innych miejscach ZSRR, w których znaleźli się bohaterowie książki. Dostajemy obraz biedy, czasem wręcz głodu, realia pracy i szykan za krnąbrny stosunek do systemu. Warunki bytowania przeplatają się z wzajemnymi stosunkami Polaków, komunistycznych władz, ale i sąsiadów czy prawosławnych popów.
Większość opowieści, jak wspomniałem, krąży wokół spraw związanych z religią i Kościołem, co wiąże się w książce z podtrzymywaniem polskości. Dla podolskich Polaków własny kościół i ksiądz był wielkim pragnieniem, o którego spełnienie walczyli. Relacje pokazują jak wiele musieli za to dążenie zapłacić. Ale pokazują też, że lokalne władze nie były monolitem. Byli gorliwi donosiciele i antyklerykałowie, a byli też funkcjonariusze KGB, którzy udawali, że w księgach parafialnych nie ma nic, za co należy się kara.
Jak wynika z książki, katolicy na Podolu stawiali czynny i bierny opór wobec polityki władz. Potrafili kilometrami dojeżdżać na msze, pisać listy o księży, modlić się mimo szykan i gróźb wyrzucenia z pracy, walczyli o odzyskanie zabranych świątyń, a w końcu sami budowali remontowali i budowali kościoły. Wszystko to składa się na obraz życia podolskich Polaków, świeckich i duchownych. Ludzi, którzy chcieli pozostać Polakami w obcym i wrogim kraju. Tytułowa śmierć za Sienkiewicza mogła spotkać i spotkała zwykłego człowieka, który miał nieodpowiednie lektury. Książka Marka Koprowskiego stanowi ciekawy zapis doświadczeń ludzi takich jak my, choć z innego świata.

Ocena recenzenta: 4/6

Robert Witak


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 158 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 6, 7, 8, 9, 10, 11  Następna strona

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
 cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL
Nasi przyjaciele: Strony Patriotyczne
Linki pozycjonujące: Fenster aus Polen / Schüco Fenster / Drutex Fenster / Fenster Preise / Haustüren /