Polskie-Forum.pl

Wolne i niezależne forum dyskusyjne / opinie polityczne / aktywność obywatelska / patriotyzm / Polska / wolna dyskusja

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 23 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Wokół Niemena
PostNapisane: 01 cze 2012, 16:36 
Moderator

Coś obrzydliwego dzieje się w przestrzeni medialnej wokół Czesława Niemena.
Dotąd dezawuowano Jego twórczość, a z Jego człowieczeństwa często szydzono.
Obecnie nawet Jego osobę się dezawuuje i odbiera się Mu możliwość dotarcia Jego muzyki i Jego śpiewu pod nasze strzechy. Czy stoi za tym Małgorzata Niemen, czy tylko firmuje ten rodzaj represji wobec twórczości jednego z największych polskich muzyków?

Niemen to nie towar. Rozmowa z ostatnim menedżerem Czesława Niemena

O konflikcie wokół spuścizny Czesława Niemena z jego ostatnim menedżerem Krzysztofem Wodniczakiem - rozmawia Ryszarda Wojciechowska.

Był Pan przez dwanaście lat ostatnim menedżerem Czesława Niemena. Jak go Pan zapamiętał?

Jako wspaniałego człowieka. Mogę powiedzieć, że byliśmy przyjaciółmi. To nie ja zabiegałem o funkcję menedżera, tylko Czesław mnie wybrał, mówiąc: Nazywasz się Wodniczak, ja jestem spod znaku Wodnika, będzie się nam dobrze współpracowało. To z jego woli zostałem tak bliskim współpracownikiem.

Jak to się stało?

Jeszcze na Powązkach, podczas pogrzebu, podjąłem mocne postanowienie, że zorganizuję koncert dla Czesława na jego 65 urodziny, których nie dożył. Udało się. W poznańskiej filharmonii wystąpiło około stu artystów. Grała orkiestra symfoniczna, śpiewał chór cerkiewny, a także Józef Skrzek, Małgorzata Ostrowska. Koncert traktowaliśmy jako wspomnienie. Ale nie tylko. Czesław, o czym mało kto wiedział, pomagał młodym ludziom ze Wschodu. Finansował zakup m.in. komputerów do szkół. Postanowiliśmy, że dochód z tego koncertu przeznaczymy na stypendia dla młodzieży ze Wschodu. Ufundowaliśmy trzy po 10 tysięcy złotych. Stypendystów - dwie osoby i jeden zespół muzyczny, coś w rodzaju takiej naszej Arki Noego, wskazał koncertmistrz Filharmonii Wileńskiej.

Koncert się udał?

Bardzo. Telewizja go emitowała. Było kilka powtórek.

Wdowa po Czesławie Niemenie, pani Małgorzata, była na ten koncert zaproszona?
Oczywiście, nawet początkowo chciała przyjechać. Potem jednak odpowiedziała, że nie. Tłumaczyła, że trauma, fotoreporterzy, że chciałaby tego blichtru i zamieszania uniknąć. To w końcu były dla niej tak bardzo świeże i bolesne wspomnienia. Rozumiałem to.

A po koncercie?

Zadzwoniła do mnie. W pewnym momencie rozmowa przybrała niezbyt przyjemny obrót. Spytała o kwestie finansowe związane z koncertem. Tłumaczyłem, że wykonawcy występowali honorowo, bez pobierania honorariów. Ona dała jednak do zrozumienia, że należy jej się część wpływów. Do rozmowy wtrąciła się córka Eleonora. I było jeszcze gorzej. Powiedziała, że wie, iż na tym koncercie sprzedawano płyty pirackie Czesława.

A sprzedawano?

Rzeczywiście było stoisko firmy niemieckiej GTR, która ma w swoim katalogu około 400 tytułów, w tym trzy tytuły Czesława Niemena. My z ich stoiskiem nie mieliśmy nic wspólnego. To nie my je im wynajęliśmy. Eleonora zaczęła jednak niewybrednie krzyczeć na mnie. Padły bardzo przykre słowa. Ja jestem duże chłopię. Mam 185 centymetrów wzrostu i ważę 100 kilogramów, ale w pewnym momencie zrobiło mi się słabo. Córka Czesława mi ubliżała. I oskarżała o coś, czego nie zrobiłem.

I czym się skończyła ta niespodziewana przez Pana awantura?

Żona powstrzymała mnie przed dalszą kłótnią. Przejęła słuchawkę i kategorycznie już do Małgorzaty powiedziała: Proszę zapomnieć ten numer telefonu i nazwisko Wodniczak. Ale ja długo nie chowam urazy. Po pewnym czasie jedna z firm odzieżowych zwróciła się do mnie z prośbą o kontakt i namiary na panią Małgorzatę. Ponieważ chcieli ją wykorzystać w akcji reklamowej. Dałem im numer telefonu. Okazało się, że Małgorzata przyjęła tę propozycję. Zarobiła kilkadziesiąt tysięcy złotych. Nawet nie podziękowała. Chociaż prawdę powiedziawszy, nie oczekiwałem tego.

Robił Pan kolejne koncerty urodzinowe...

Już może nie tak spektakularne jak ten pierwszy po śmierci, ale nie chcieliśmy pozwolić na to, żeby o Czesławie zapomniano. Niedawno w Łagowie odbyło się spotkanie niemenologów, z koncertem, na którym zagrała dla dziadka wnuczka Julia.

Czyja wnuczka?

Wnuczka Czesława Niemena z jego pierwszego małżeństwa. Małgorzata to oprotestowała. Mało tego, stwierdziła, że podczas koncertu były sprzedawane kubki z wizerunkiem Niemena. A to były kubki z wizerunkiem figury Chrystusa ze Świebodzina. W tej zapalczywości pomyliła twarz Chrystusa z twarzą Niemena. Dla nas te koncerty urodzinowe Czesława były ważne. Dużo ważniejsze od rocznicy śmierci. Staraliśmy się 16 lutego zorganizować koncert w klubie czy w poznańskiej Farze. To było spotkanie nie tylko sympatyków i fanów Czesława, ale też artystów. Plastycy przynosili portrety, które namalowali, poeci recytowali własne wiersze, muzycy grali, piosenkarze śpiewali. I od tych spotkań również pani Małgorzata domagała się tantiem.

Ale proces sądowy wytoczyła Panu dopiero za koncert, w którym wzięła udział włoska piosenkarka Farida.

Na 70 urodziny Czesława wymyśliłem taki zestaw wykonawców, których drogi skrzyżowały się z drogą Niemena. Oczywiście nie mogłem zapomnieć o najważniejszej osobie, jego muzie, inspiratorce i wielkiej przyjaciółce Faridzie. Przed koncertem Farida przesłała mi teledysk i nagranie utworu "Musica Magica". Napisała też: "Jako autorka, współtwórczyni i współwykonawczyni utworu Musica Magica, przesyłam Panu wersję audio i wideo do wykorzystania przed moim koncertem w Poznaniu 16 lutego 2009 roku. Nagranie to stanowi moją osobistą pamiątkę - i wyrażam zgodę na multiplikację w ograniczonym zakresie. Ten materiał muzyczny nie może być produktem obrotu (sprzedaży, odsprzedaży)".

Tę piosenkę Farida śpiewała przed laty z Czesławem Niemenem?

Czesław, można powiedzieć, tę piosenkę jej podarował. Ona napisała tekst, on muzykę. Zaśpiewali ją wspólnie przed laty. Jeszcze przed koncertem docierały do mnie sygnały, że wdowa po Czesławie się nie zgadza na wykorzystanie tego utworu. Nie rozumiałem jej przesłania. Przecież wcześniej - jak naliczyłem - było osiem różnych wykonań tego utworu, zarówno samodzielnie zaśpiewanych przez Czesława, jak i przez Faridę.
Piosenkę można było usłyszeć nieraz w radiu. A teraz się okazuje, że Farida zaśpiewała ją na naszym koncercie bez zgody.

Pani Niemen?

Proszę nie mówić - Niemen, bo nie ma w ewidencji ludności w Polsce kogoś takiego jak Małgorzata Niemen. Taka osoba nie istnieje, więc muszę to sprostować.

Ale tak się ją tytułuje w wywiadach.

W piśmie do burmistrza Świebodzina też się podpisuje jako Małgorzata Niemen. Podobnie jak w wywiadzie dla pisma zajmującego się fotografią. W pozwie sądowym, który otrzymałem, figuruje jako Małgorzata Niemen-Wydrzycka.

Wróćmy do tego koncertu urodzinowego z Faridą.

Koncert był piękny. Farida część swojego honorarium przekazała na izbę pamięci Niemena w Starych Wasiliszkach. I wyjechała. A ja, jako prezes Stowarzyszenia "Brzmienia", które zakładałem wspólnie z Czesławem Niemenem, otrzymuję pozew do sądu. Nie tylko ja, bo Farida też. Powódką jest Małgorzata Niemen-Wydrzycka. A powodem wykonanie przez Faridę piosenki "Musica Magica".

Wdowa żąda od Pana 50 tysięcy złotych zadośćuczynienia.

Proces trwa już trzeci rok. Na ostatniej rozprawie pani sędzia ustanowiła, że biegły sądowy wyceni stratę, jaką poniosła wdowa po Niemenie i ile zarobiło na tym Stowarzyszenie "Brzmienia", czytaj: Wodniczak. My składamy całą dokumentację księgową. Farida już dwukrotnie zeznawała przez sądem. Powiedziała, że ta piosenka była darem serca Czesława dla niej. A sędzia skwitowała, że w Polsce nie ma terminu dar serca.

O co tak naprawdę w tym sporze chodzi? W tym, że Małgorzata Niemen się procesuje...

Pani Małgorzata, jak się wydaje, cały czas utrzymuje kontakt z Czesławem i powtarza: "Czesław by sobie tego nie życzył. Czesław by tego nie chciał". Trudno powiedzieć, jakie są motywy jej działania, bo wielkich pieniędzy z tego nie ma. Niektórzy twierdzą, może złośliwie, że chodzi o to, żeby Polacy o Niemenie zapomnieli.

Ciekawe, co by naprawdę o tym Czesław Niemen powiedział, gdyby mógł?

Byłby zażenowany tym, że jego żona występuje przeciwko stowarzyszeniu, które zakładał, i kwestionuje pamiątki, które rozdawał - nagrania koncertowe bratu stryjecznemu Romualdowi Juliuszowi Wydrzyckiemu, piosenki Hannie Banaszak, Elżbiecie Dmoch, Teresie Haremzie, Maryli Rodowicz. Czekamy na kolejne procesy przeciwko wymienionym piosenkarkom. Najbardziej zabolałoby go to, że przez osiem lat wdowa nie dokonała podziału majątku z pierwszą córką, Marią Gutowską. Przecież do rodziny Wydrzyckich docierały informacje, że Czesław nie zapomniał o swoich najbliższych. Być może w ten sposób dał do zrozumienia, że zostawił testament...

A może wdowa ma rację? To ona czuwa nad spuścizną po Czesławie Niemenie.

Gdyby miała rację - tak jak powiedziała w sądzie Farida - dbałaby o to, by pamięć o nim nie zaginęła i jego piosenki mógł śpiewać cały świat. Pani Małgorzata tak bardzo dba o pamięć męża, że przez 8 lat nie zdążyła samodzielnie wydać żadnego albumu.

To prawda, że Czesław Niemen, podobnie jak McDonald's czy Pepsi Cola, jest zastrzeżonym przez wdowę znakiem towarowym?

Pismo z Kancelarii Radcy Prawnego M. A. Bieńkowski - reprezentującego Małgorzatę Niemen-Wydrzycką, idzie jeszcze dalej. Dowiadujemy się z niego, że wdowa jest uprawniona do praw ochronnych do słownego znaku towarowego "Niemen" oraz "Czesław Niemen". To przecież nic innego jak tylko powód do wywołania międzynarodowego konfliktu. Napisałem już do ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego, że rzeka Niemen przepływa przez Litwę, Białoruś i Rosję (okręg kalinigradzki) i pani Małgorzata może zechce decydować, czy rzeka ma wpływać do morza, czy płynąć w innym kierunku. Dotyczy to także powieści Elizy Orzeszkowej "Nad Niemnem". Ona będzie pozwalała na jej przeczytanie lub nie. Kurioza w jej wydaniu nie mają końca.

Co dalej? Nie będzie już koncertów pamięci Czesława Niemena?

W tej atmosferze nie mam zamiaru, dbając o zdrowie swoje i najbliższych, coś organizować tylko po to, aby wdowa mogła na kolejnym procesie promować się, dowartościować się czy krużganki sądowe traktować jako kolejny wybieg dla modelek. Nie chciałbym, żeby opinia publiczna obróciła się przeciwko poszkodowanym. Pani Małgorzata potrafi ważyć każde słowo, jest przebiegła. Wie, że jedno zdanie nie tak wypowiedziane może się obrócić przeciwko niej albo i swój epilog znaleźć w sądzie. Dlatego nie zwraca się bezpośrednio do mnie, ale używa porównań, metafor... idzie zawsze okrężną drogą. Żyję pod ciągłym napięciem i pod presją tej sprawy sądowej. Czuję się znieważony, poszkodowany, szkalowany, a nawet osaczony przez powódkę. Wśród "niegodziwców" pojawia się tylko moje nazwisko. Próbuje się szargać moje dobre imię tylko dlatego, że twórczość przyjaciela staram się ocalić od zapomnienia.

Co zostało z tej pamięci po Czesławie, skoro na razie słychać o samych procesach?

Pamięć o nim zostaje - mimo usilnych starań ze strony wdowy, aby o nim zapomnieć - i nie zaginie w pamięci fanów naszego pokolenia. Czy młodsza generacja będzie wiedziała, kim był Czesław Niemen? Wątpię. Może być tak, że na hasło Niemen, będą odpowiadać, że to rzeka lub pociąg pospieszny na trasie Warszawa - Białystok.

Aby umożliwić Czytelnikom "Rejsów" zapoznanie się z opiniami obu stron konfliktu, zwróciłem się do Małgorzaty Niemen-Wydrzyckiej o zgodę na opublikowanie wywiadu, jakiego udzieliła mi w grudniu ubiegłego roku i który od tego czasu nie został przez nią autoryzowany. Oto jej odpowiedź: "Nie wyobrażam sobie, aby moja osoba była przedstawiana obok człowieka, który aby osiągnąć cel, dopuszcza się kłamstwa. Po przemyśleniu tej sprawy pragnę zaproponować Panu, by nasza rozmowa została zamieszczona w którymś z kolejnych wydań »Dziennika Bałtyckiego«, po moim sprostowaniu. Czekamy zatem na sprostowanie oraz autoryzację.
Dariusz Szreter, szef magazynu "Rejsy"

http://www.dziennikbaltycki.pl/artykul/ ... l?cookie=1

Wydaje mi się, że jedynie firmuje i robi to nieświadomie.....

Tytuł: Re: Wokół Niemena
PostNapisane: 03 cze 2012, 11:09 
Moderator

Kilka komentarzy pod wywiadem Dziennika Bałtyckiego z Krzysztofem Wodniczakiem:

Anders

Jestem z branży muzycznej i mam dostęp do muzyków którzy wykonują piosenki Czesława Niemena.
Opowiadają ze zgrozą jak to pani Małgorzata tępi wszelkie przejawy wykorzystania chociażby w najmniejszym stopniu twórczości Niemena. Po kilku pokazowych procesach boją się ruszyć cokolwiek co jest związane z tym artystą bo obawiają się procesów chociaż robią to charytatywnie bez jakiegokolwiek wynagrodzenia. Za umieszczenie z tyłu zdjęcia Niemena na występie grozi proces, za wykorzystanie zarysów twarzy Niemena, nie fotografii, na wydanej dla siebie prywatnie płytce grozi proces. A przecież służy to podtrzymywaniu pamięci tego największego polskiego artysty XX wieku nazwijmy to muzyki "rozrywkowej".
Pani Niemen.
Czesław Niemen to wspólne dobro kultury polskiej i niech pani podzieli się tym też z innymi. Bez wątpienia trzeba płacić tandiemy za każde publiczne wykonanie w celach zarobkowych ale jeżeli robi się to bez wynagrodzenia a z potrzeby serca i ku chwale Mistrza to niech już pani odpuści bo nie wypada. I niech pani przestanie być naszym postrachem bo to co robimy, robimy w dobrej wierze i dla Czesława Niemena składając mu hołd.
Pani Wielki mąż byłyby na pewno zgorszony pani pogonią za tego typu" przestępcami".

Sariusz

Ach, cóż za wspaniałomyślność, że "za zgodą" pani Małgorzaty wybitni polscy artyści mogą śpiewać utwory z repertuaru uznanego Artysty. Stokrotne dzięki za tak wielką troskę!
A dlaczegóż nie wspomnieć przy tej okazji o premierowym albumie Polskiego Radia, na który po kilku latach wahań Pani M. również wyraziła zgodę zapewniając przy okazji sporą liczbę błędów w opisie, których nie była w stanie wyeliminować jej zaufana konsultantka. Dobre i to, choć recenzent Jazz Forum uznał ten album za "produkt poronny". Znacznie gorzej wygląda sprawa płyty DVD- dotąd nie wydano ani jednej z niemenowymi koncertami i programami telewizyjnymi. Nie lepiej popularyzacja dokonań Niemena wygląda w internecie. Oficjalna strona od przeszło roku jest "w budowie". Widocznie taka to już troska, że przejawia się niekoniecznie tam, gdzie jest naprawdę potrzebna...

Sariusz

Do niedawna redaktorzy popularnych miesięczników zadowalali się zapewnieniami pani Niemen i to było prezentowane opinii publicznej jako jedyna słuszna racja. Dzięki wielu kontrowersyjnym sprawom sądowym oraz konfliktu wokół odtwarzania nagrania Niemena na stadionie Legii coś się w tym względzie zmieniło. Redaktorzy już nie mają ochoty trąbić w tę samą trąbkę co Pani M... Pewnie "Dziennik Bałtycki" nie odnotował albumu Polskiego Radia, bo nikt się nie pofatygował, aby redakcję powiadomić o takim wydawnictwie. Pani Małgorzata skutecznie uciszyła grono ludzi szczerze zainteresowanych powodzeniem takich płyt. W imię jakich racji odmawiać organizatorowi koncertów, prezesowi stowarzyszenia, którego sam Czesław Niemen był honorowym prezesem, prawa do nazywania się menażerem tego Artysty? W imię jakich racji odmawia się prawa zrzeszania się fanom Niemena w stowarzyszeniach? I proszę darować sobie ataki na redakcję, która prezentuje własny punkt widzenia na konflikty, które pani Małgorzata wywołuje skrajnie pojmowaną ochroną prawa do wizerunku. Modelka może dowolnie kreować swój wizerunek, natomiast ktoś kto odpowiada za twórczy dorobek Artysty wielbionego przez kilka pokoleń musi się liczyć ze zdaniem prasy i opinii publicznej.

PostNapisane: 25 mar 2014, 13:16 
Moderator

http://www.www.deon.pl/po-godzinach/roz ... raine.html

Ormianka zaśpiewała polski hit i zachwyciła Ukrainę

http://www.youtube.com/watch?v=AMgZ0SBEL5I

PostNapisane: 15 kwi 2014, 19:56 
Moderator

http://polaki.org/?p=2624

W WASILISZKACH NA BIAŁORUSI UCZCZONO 75. ROCZNICĘ URODZIN NIEMENA

75. rocznicę urodzin Czesława Niemena uczczono w niedzielę na Białorusi. Miłośnicy jego twórczości wysłuchali koncertu w Wasiliszkach oraz odwiedzili Klub-Muzeum jego imienia w pobliskiej wsi Stare Wasiliszki, gdzie artysta przyszedł na świat.
“Odbył się wielki koncert, który składał się z dwóch części. Najpierw w domu kultury w Wasiliszkach wystąpili miejscowi wykonawcy z programem literacko-muzycznym prezentującym jego życie i twórczość. Podczas programu wyświetlano na wielkim ekranie zdjęcia przedstawiające artystę w różnych okresach życia. Potem wystąpił z koncertem chór ze szkoły muzycznej w Grodnie, do której swego czasu chodził Niemen” – powiedział krytyk muzyczny, członek koła miłośników twórczości Niemena z Mińska, Źmicier Padbiarezski.
Podczas uroczystości wręczono dyplomy od miejscowego wydziału ideologii, kultury i ds. młodzieży ludziom, którzy pomagają muzeum powstałemu w rodzinnym domu Wydrzyckich w Starych Wasiliszkach. “Wyróżniono m.in. nasze koło miłośników twórczości Niemena, (reżyserkę filmu dokumentalnego o Niemenie) Wierę Sawiną i miejscową dziennikarkę Ałłę Bibikawą” – zaznaczył Padbiarezski.
W koncercie zatytułowanym “Świat dalekiej i bliskiej gwiazdy” – według jego szacunków – wzięło udział około 300 osób. Potem miłośnicy twórczości Niemena udali się na spotkanie do Klubu-Muzeum jego imienia w Starych Wasiliszkach.
Padbiarezski podkreśla, że piosenki kompozytora zna na Białorusi wiele osób. “Z twórczością Niemena Białorusini zapoznawali się na trzy sposoby: przez program 1. Polskiego Radia, który w latach 70. był bardzo dobrze odbierany na Białorusi na długich falach, przez płyty gramofonowe, które były przywożone z Polski, a potem dzięki koncertom, z którymi Niemen zaczął tu przyjeżdżać w połowie lat 70″ – zaznaczył.
Rocznica urodzin Niemena jest świętowana na Białorusi od kilku dni. W środę odbyło się w Mińsku spotkanie z tej okazji, zorganizowane przez Towarzystwo Przyjaźni Białorusko-Polskiej.
Niemen przyszedł na świat 16 lutego 1939 roku jako Czesław Juliusz Wydrzycki. Jego rodzina przeniosła się do Polski w 1958 roku, w ramach ostatniej fali powojennej repatriacji Polaków z Kresów Wschodnich. Artysta zmarł 17 stycznia 2004 r.

PostNapisane: 11 lip 2014, 10:42 
Moderator

http://wpolityce.pl/gwiazdy/204370-cork ... jnowsze%29

Jabłko nie pada daleko od jabłoni.

Kopia artykułu:

Córka Niemena broni profesora Bogdana Chazana. „Życie = Bóg = Błogosławieństwo. Śmierć = diabeł = przekleństwo”
opublikowano: 10 lipca 2014, 8:30 · aktualizacja: 10 lipca 2014, 14:57

Obrazek
Fot.Tuluba -Mateusz Otremba Fot.Tuluba -Mateusz Otremba

Natalia Niemen wspiera zaszczutego ginekologa. Artystka podpisała się pod listem popierającym wybitnego położnika, , który został odwołany z funkcji dyrektora szpitala przez prezydent Warszawy.
Córka Czesława Niemena pokazuje w ten sposób, że liczy się dla niej życie nienarodzonych dzieci.
Proszę, podpisujcie. Niezwykły, wybitnie mądry i Boży człowiek - Profesor Bogdan Chazan. Życie = Bóg = Błogosławieństwo. Śmierć = diabeł = przekleństwo. ‘Wybierz przeto błogosławieństwo, abyś ŻYŁ i aby Ci się dobrze wiodło - Tobie i twemu potomstwu
— pisze Natalia Niemen na Facebooku.
Wokalistka umieszcza także link z adresem, gdzie można podpisać się w obronie profesora Bogdana Chazana (List z poparciem dla Profesora Bogdana Chazana.
Przypomnijmy, że profesor Chazan został odwołany przez prezydent Hannę Gronkiewicz-Waltz z funkcji dyrektora Szpitala Świętej Rodziny w Warszawie. Powodem decyzji ma być nieudzielenie aborcji kobiecie, której nienarodzone dziecko miało poważne wady genetyczne. Noworodek zmarł niedługo po urodzeniu.

MG/fakt.pl

PostNapisane: 02 sie 2014, 10:46 
Moderator

http://wirtualnapolonia.com/2014/08/01/ ... i-smierci/

Córka Niemena: o „biednej, postępowej cywilizacji śmierci”
Posted by Włodek Kuliński - Wirtualna Polonia w dniu 2014-08-01

Obrazek

Córka Niemena: o „biednej, postępowej cywilizacji śmierci”Natalia Niemen wybija się ponad mierne intelektualnie i zepsute moralnie środowisko warszawskich artystów. Po tym jak stanęła w obronie prof. Bogdana Chazana tym razem skomentowała upadek cywilizacji europejskiej.
Córka słynnego piosenkarza Czesława Niemena – Natala – napisała na swoim facebookowym profilu co sądzi o cywilizacji śmierci. „Biedna „postępowa” od siedmiu boleści cywilizacja zachodnia…….budowana „szczęściem”, przyjemnością, samorealizacją, wygodą, zachcianek spełnianiem…….po trupkach……na śmierci tych, którzy „przeszkadzają”………biedna, ślepa, chora , rozchachana płytko – cywilizacja…………. c y w i l i z a c j a ś m i e r c i……………………. ………………………………………………………….!!!!!!” – czytamy.
Co poruszyło Natalię Niemen do tego stopnia? Wizyta w Polsce Nicka Vuijcica – znanego australijskiego mówcy motywacyjnego, który urodził się bez rąk i nóg.
A co by było, gdyby jakiś „życzący dobrze” „lekarz” (lekarz – ten od leczenia) przekonał rodziców Nicka Vujicica, by go „usunąć”? ….przecież to nie człowiek, tylko potworek…. żyjąc będzie bardzo cierpiał…… Tymczasem, Nick jest jednym z najważniejszych dzisiaj ludzi na świecie – ośmielę się rzec. Jeżdżąc po całym globie, podnosi ludzi wlewając w nich nieprawdopodobną nadzieję, radość, wiarę, prawdę, która….uwalnia!!!!!! Ma piękną żonę i synka. Popatrzmy na niego i…. !” – napisała Niemen na Facebooku.
Wcześniej Natalia Niemen podpisała się pod listem popierającym wybitnego położnika Bogdana Chazana, odwołanego z funkcji dyrektora szpitala przez prezydent Warszawy Gronkiewicz-Waltz za odmowę wykonania aborcji. Proszę, podpisujcie. Niezwykły, wybitnie mądry i Boży człowiek – Profesor Bogdan Chazan. Życie = Bóg = Błogosławieństwo. Śmierć = diabeł = przekleństwo. »Wybierz przeto błogosławieństwo, abyś ŻYŁ i aby Ci się dobrze wiodło – Tobie i twemu potomstwu«” – pisała wówczas.

Źródło: fronda.pl
kra
Fot> Radoslaw NAWROCKI / FORUM

Read more:
http://www.pch24.pl/corka-niemena–o-biednej–postepowej-cywilizacji-smierci,24516,i.html#ixzz394y7iMSa

PostNapisane: 03 paź 2014, 08:38 
Czytelnik

:D Dla mnie piosenki Niemena- to coś wspaniałego. Każdego dnia je słucham. :?: Jednego serca............ pozdrawiam wszystkich serdecznie.....

PostNapisane: 03 paź 2014, 09:09 
Moderator

wawaki50 napisał(a):
:D Dla mnie piosenki Niemena- to coś wspaniałego. Każdego dnia je słucham. :?: Jednego serca............ pozdrawiam wszystkich serdecznie.....

Codzienne słuchanie muzyki Niemena to zdrowy nałóg, godny polecenia dla każdego.

PostNapisane: 21 paź 2014, 14:26 
Moderator

http://znadniemna.pl/6555/niemen-improw ... a-niemena/

„Niemen Improwizacje” na małej ojczyźnie Czesława Niemena

Artur Dutkiewicz, jeden z najbardziej cenionych na świecie polskich pianistów jazzowych, wystąpi w czwartek, w składzie zespołu Artur Dutkiewicz Trio, na małej ojczyźnie legendarnego muzyka Czesława Niemena. Koncert odbędzie się w Wasiliszkach w Centrum Kultury i Wolnego Czasu o godzinie 18.00.

Obrazek
Afisz koncertu „Niemen Improwizacje” Artur Dutkiewicz Trio w Wasiliszkach

Wybitny polski pianista jazzowy wraz z kontrabasistą Michałem Barańskim i perkusistą Łukaszem Żytą zagrają jazzowe aranżacje utworów Czesława Niemena, które się złożyły na wydany w 2009 roku album „Niemen Improwizacje”.

Obrazek
Ilustr.: youtube.com

To nie będzie premiera tego programu muzycznego na Białorusi. Jeszcze w 2011 roku z aranżacjami melodii Niemena Artur Dutkiewicz wystąpił w białoruskiej stolicy. Przyznał wówczas, iż marzy zagrać taki koncert na ojczyźnie mistrza. Rok bieżący okazał się jak najbardziej odpowiedni, aby to marzenie spełnić i oddać tym samym hołd pamięci legendarnemu muzykowi, gdyż w tym roku obchodzimy 75. rocznicę urodzin Czesława Niemena.
Koncert Artur Dutkiewicz Trio jest organizowany przez Instytut Polski w Mińsku we współpracy z władzami rejonu szczuczyńskiego. W programie pobytu muzyków z Polski na małej ojczyźnie Czeslawa Niemena jest między innymi zwiedzanie domu-muzeum legendarnego muzyka w Starych Wasiliszkach.

Znadniemna.pl na podstawie instpol.by

Powiązane artykuły
Natalia Niemen z niecierpliwością czeka na spotkanie z „Kochanymi Kresowiakami”
http://znadniemna.pl/2533/natalia-nieme ... sowiakami/
Córka Czesława Niemena zaśpiewa nad Niemnem
http://znadniemna.pl/2456/corka-czeslaw ... d-niemnem/
Bocian wciąż wije gniazdo w miejscu urodzin Orzeszkowej
http://znadniemna.pl/5220/bocian-wciaz- ... zeszkowej/

PostNapisane: 30 paź 2014, 21:09 
Moderator

http://wpolityce.pl/kultura/220131-film ... jnowsze%29

Film o Niemenie z okazji 10. rocznicy śmierci wielkiego artysty
opublikowano: 30 października 2014, 7:57 · aktualizacja: 30 października 2014, 9:51

Fot. Facebook/Sen o Warszawie

Krzysztof Magowski przygotował pierwszy duży film biograficzny o Czesławie Niemenie. „Sen o Warszawie” zostanie pokazany niestety tylko w niektórych kinach studyjnych (21-23 listopada).
W dokumencie pojawi się 50 znanych Polaków, którzy będą mówić o Niemenie. Będą to m.in. Grzegorz Skawiński, Andrzej Wajda i Jerzy Gruza.
W filmie zobaczymy także wiele nieznanych dotąd materiałów archiwalnych, które rzucają nowe światło na życie artysty.
Jeśli określić sytuację Niemena w kontekście politycznym, środowiskowym, wyglądało to tak – artysta samotny i osobny, zawsze obok stada, zawsze pod prąd. Jednak dominującym odczuciem widza po zakończeniu seansu jest niedowierzanie. Jak to mogło się stać, że z powszechnie znanych puzzli Krzysztof Magowski ułożył zupełnie inny obrazek? Reżyser dotarł do nieznanych dokumentów, przesłuchał 50 świadków – rodzina, przyjaciele, współpracownicy - i tak oto przed naszymi oczami rozwija się historia jak to SB, przy pomocy swoich ludzi, TW, OZI, w mediach, środowisku muzycznym, Polskich Nagraniach, Pagarcie, agentów w Sztokholmie i Chicago robi z niego dosłownie miazgę
—pisze Elżbieta Królikowska-Avis w portalu wpolityce.pl
To film na miarę zachodnich produkcji o ikonach rocka.

Obrazek
Fot. Facebook/Sen o Warszawie

Produkcję otwiera scena, w której słyszymy jak kibice Legii Warszawa śpiewają chóralnie utwór Niemena „Sen o Warszawie”, który jest hymnem stołecznej drużyny.

http://www.youtube.com/watch?v=wDMYaGaROTY

10. rocznicę śmierci Czesława Niemena obchodziliśmy 17 stycznia 2014 roku.

Czytaj też:
Natalia Niemen w 10 rocznicę śmierci Czesława Niemena wspomina ojca: „Tata tworzył muzykę w domu, można powiedzieć, że domowe koncerty miałam na co dzień”
http://wpolityce.pl/gwiazdy/92058-jego- ... sa-we-mnie

MG/interia.pl

autor: wSumie.pl

PostNapisane: 09 mar 2015, 02:19 
Czołowy Publicysta

Rosyjska bardzo bogata strona o artyście
http://www.beatles.ru/postman/forum_mes ... =0&cpage=1

Jaka nauka historii, taka lekcja przyszłości.

Jestem z tymi, którzy żeby lśnić, nie ubierają się w błyskotki kłamstwa. ;)

PostNapisane: 24 kwi 2015, 11:42 
Moderator

http://polmedia.pl/ormianka-w-ukrainski ... lym-ciele/

Ormianka w Ukraińskim The Voice śpiewa Niemena. Owacje na stojąco, dreszcze na całym ciele!
22 kwietnia 2015

Piosenką „Dziwny jest ten świat” piękna Hasmik Sirojan zupełnie zachwyciła jurorów. Nie dziwi nas to wcale, bo słuchając jej wykonania dreszcze miałyśmy na całym ciele!

Młoda dziewczyna pojawiła się w programie The Voice z kultową dla Polaków piosenką Czesława Niemena. Jej silny głos w połączeniu z mocą przesłania utworu poderwał jurorów z obrotowych krzeseł, a nas nie mógł oderwać od monitorów.

Sprawdźcie, czy na was też zrobi tak wielkie wrażenie!

http://www.youtube.com/embed/AMgZ0SBEL5I

PostNapisane: 10 maja 2015, 23:33 
Czołowy Publicysta

Asindziej napisał(a):
Ormianka w Ukraińskim The Voice śpiewa Niemena.

Było w dziale Wspaniałe covery Niemena" viewtopic.php?p=104768#p104768
i chyba to nie ma nic wspólnego z tematem "Wokół Niemena"...

Jaka nauka historii, taka lekcja przyszłości.

Jestem z tymi, którzy żeby lśnić, nie ubierają się w błyskotki kłamstwa. ;)

PostNapisane: 17 gru 2015, 09:19 
Moderator

http://wirtualnapolonia.com/2015/12/16/ ... ego-hitem/

Natalia Niemen krytykuje KOD: spadkobiercy czerwonej zarazy wycierają sobie gębę jego hitem.
Posted by Włodek Kuliński - Wirtualna Polonia w dniu 2015-12-16\

Obrazek
Czesław i Natalia Niemen

Natalia Niemen, wokalistka i córka Czesława Niemena odniosła się na portalu społecznościowym do faktu wykorzystania podczas manifestacji KOD utworu jej ojca „Dziwny jest ten świat”.
Swój wpis Natalia Niemen skierowała do tych, którzy „zamiast myśleć samodzielnie, bezmyślnie łykają telewizyjne, tanie parówki”.
„Wczoraj dowiedziałam się, że organizacja zwana KOD użyła utwór autorstwa mojego taty „Dziwny jest ten świat” podczas swej sobotniej manifestacji 12 -go grudnia. Hm….dlaczego spadkobiercy, rodzina NIC o tym nie wiedzieli? Tj., dlaczego nikt nie spytał się, czy może użyć flagowego hitu dla okrasy politycznej manifestacji?”
– zapytała Niemen. Przypomniała również, że podobnie postąpiono m.in. w przypadku utworu „Przeżyj to sam” grupy Lombard.
„Że KOD odprowadza tantiemy do ZAIKS-u? Nie ma sprawy. Tyle, że to co zrobili owi „nowocześni”, tak na amen zabujani w „demokracji” i do głębi „zatroskani” przyszłością Polski ludzie było bezprawne. Nielegalne. Nielogiczne. Egoistyczne. Nierozumne. Co innego, kiedy utwór „leci” w Carrefourze, spożywczaku, u fryzjera, czy na weselu. Ale to była manifestacja polityczna. Tu się pyta, czy autor identyfikuje się z hasłami organizacji, czy też może są mu one dalekie jak biegun północny od południowego, prawda? Oprócz praw autorskich są jeszcze prawa osobiste. Jest wreszcie NIEPISANE PRAWO MORALNE. Powtórzę zatem jeszcze raz: CZY AUTORZY WIELKICH UTWORÓW IDENTYFIKUJĄ SIĘ Z HASŁAMI wyżej wymienionego komitetu? Widać, iż delikatnie mówiąc – NIE. Lecz tym ludziom, którym wydaje się, że są ludźmi dobrej woli to wsjo ryba. Wzięli se kultowe numery i zadowoleni. Czy Niemen przypadkiem nie miałby nic przeciwko wykorzystaniu go do swoich celów? I to NIECNYCH celów? (pis. oryg. – red.)”
– napisała córka Czesława Niemena.
Wokalistka wypomniała również członkom KOD porównywanie rządów PiS do wprowadzenia stanu wojennego w 1981 roku.
„(…) ci, co teraz tak głośno biadolą i walczą o coś, czego rzekomo nie ma SĄ POTOMKAMI BIOLOGICZNYMI, BĄDŹ DUCHOWYMI KOMUCHÓW – TAK, RZECZY TRZEBA NAZYWAĆ PO IMIENIU – KTÓRZY MOJEMU OJCU, KTÓRZY CZESŁAWOWI NIEMENOWI NA POCZĄTKU STANU WOJENNEGO ZAFUNDOWALI TAKIE MANTO, ŻE SIĘ OJCIEC NIE MÓGŁ POZBIERAĆ PRZEZ LATA!”
– napisała Niemen przypominając, że tuż po Bożym Narodzeniu w 1981 roku w „Dzienniku Telewizyjnym” opublikowany zmanipulowany wywiad z Czesławem Niemenem, nagrany przy innej okazji kilka tygodni przed wprowadzeniem stanu wojennego. Zaznaczyła, że w tamtym czasie występu w tym programie traktowano jako wyraz poparcia dla „władzy ludowej”. Jej ojca spotkały za to oskarżenia o sprzyjanie ekipie Wojciecha Jaruzelskiego.
„On, który pochodził z silnie patriotycznej, radykalnie antybolszewickiej rodziny! On, który jako dziecko z ledwością tłumił w klasie śmiech radości z powodu śmierci towarzysza Stalina; on który zawsze był pod prąd idiotyzmom idiotycznych ideologii nazwany komuchem?!”
– czytamy we wpisie Natalii Niemen.
„(…) dziś Ci sami, spadkobiercy czerwonej zarazy….dzień przed 13-stym grudnia….wycierają sobie gębę jego hitem??????… Resztę dopowiedzcie sobie sami. Niech NIGDY nie będzie ona milczeniem”
– zakończyła swój wpis córka Czesława Niemena.

facebook.com / Kresy.pl

PostNapisane: 02 mar 2016, 11:13 
Moderator

http://znadniemna.pl/15119/pokaz-filmu- ... bie-minsk/

Pokaz filmu o Czesławie Niemenie w Ludowym Fotoklubie „Mińsk”

Twórcze dziedzictwo i biografia Czesława Niemena budzą zainteresowanie najróżniejszych środowisk twórczych na Białorusi. 16 lutego 77. rocznicę urodzin wybitnego polskiego muzyka rodem ze Starych Wasiliszek uczcili pokazem filmu dokumentalno-publicystycznego pt. „Dziwny jest ten świat…” białoruskiej dokumentalistki Wiery Sawinej miłośnicy fotografii z Ludowego Fotoklubu „Mińsk”.

Obrazek

Film o Czesławie Niemenie (Wydrzyckim), noszący nazwę jednego z największych przebojów artysty, został pokazany w ramach „Spotkań z Wierą Sawiną” – cyklu imprez poświęconych twórczości białoruskiej dokumentalistki, której Czesław Niemen w dalekim 1976 roku udzielił wywiadu po swoim koncercie w mińskim Pałacu Sportu. Koncert odbył się w ramach trasy koncertowej Czesława Niemena po ZSRR.

Obrazek
Czesław Niemen udziela wywiadu Wierie Sawinej w 1976 roku w Mińsku, fot.: Konstantego Nietylewa, pochodzi z archiwum Wiery Sawinej – obecnie zdjęcie jest eksponowane w Domu-Muzeum Czesława Niemena w Starych Wasiliszkach

Wywiad Sawinej z Niemenem stał się legendarny z uwagi na to, że radzieckie gazety odmówiły jego publikacji, gdyż postrzegały Niemena jako zdrajcę sowieckiej ojczyzny. Tymczasem w wywiadzie dla Sawinej Niemen opowiadał między innymi o swoim stosunku do twórczości Cypriana Kamila Norwida.
Ponad trzydzieści lat po spotkaniu z legendą polskiej muzyki rockowej Wiera Sawina nakręciła o Niemenie film dokumentalno-publicystyczny, będący jedną z najciekawszych filmowych opowieści o życiu i małej ojczyźnie artysty.

Obrazek
Uczestnicy pokazu

Obrazek

Swój film Sawina kręciła głównie w Starych Wasiliszkach. Dlatego zawiera on mnóstwo wspomnień miejscowych mieszkańców, którzy dorastali z Czesiem Wydrzyckim, chodzili razem z nim do szkoły, śpiewali w kościele, a po tym jak wyjechał – śledzili rozwój jego kariery i do dzisiaj znają i śpiewają jego piosenki.
W filmie o swoim postrzeganiu twórczości Niemena opowiadają białoruscy artyści, między innymi malarz i historyk sztuki Eugeniusz Szunejko, w którego twórczości wizerunek i postać Niemena odgrywa niezwykle ważną rolę. „Gdyby nie piosenki Czesława Niemena, smutno by mi było żyć w Związku Radzieckim. Kiedy je słuchałem zwiększało się we mnie pragnienie życia, pragnienie odnalezienia w nim własnej drogi. Jakież istotne dla mnie i mojego pokolenia było to, że ktoś taki jak Czesław Niemen to nasz ziomek! – opowiada w filmie białoruski malarz.

Obrazek
Wiera Sawina przed pokazem filmu opowiada historię jego powstania

Ciekawa jest sama historia powstania filmu Wiery Sawinej o Czesławie Niemenie. Obecna na pokazie dokumentalistka opowiedziała, że po jej słynnym wywiadzie z Niemenem w Mińsku w 1976 roku pozostały jej trzy zdjęcia – dwa portretowe, samego artysty i jedno, utrwalające Niemena i Sawinę w trakcie rozmowy. To ostatnie zdjęcie miało taką mistyczną przypadłość, że ciągle wypadało z pliku innych fotografii. – Zaczęło się to od początku lutego 2009 roku, tuż przed jubileuszem 70-lecia urodzin Niemena. Wówczas do jubileuszu miałam nakręcony nieduży filmik o Niemenie. Po kolejnym przejrzeniu tego filmiku postanowiłam nakręcić duży dokument – opowiadała twórczyni filmu „Dziwny jest ten świat…”.

Obrazek
Moment poświęcenia Domu-Muzeum Czesława Niemena w Starych Wasiliszkach w dniu jego otwarcia w 2011 roku

Swoje „wypadające” zdjęcie z Niemenem Wiera Sawina ostatecznie oddała do Domu-Muzeum Czesława Niemena w Starych Wasiliszkach. Obecnie dokumentalistka snuje plany rozwoju tego, otwartego w 2011 roku, ośrodka muzealnego, który dla mieszkańców Starych Wasiliszek i wielbicieli twórczości Czesława Niemena stał się już miejscem kultowym.

Wiktor Wiedzień i Jana Juszkiewicz z Mińska, zdjęcia Wiktora Wiedzienia

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 23 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1