Polskie-Forum.pl


Wolne i niezależne forum dyskusyjne / opinie polityczne / aktywność obywatelska / patriotyzm / Polska / wolna dyskusja


Wszystkie czasy w strefie UTC + 1
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 34 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Bliżej Boga
PostNapisane: 01 cze 2015, 06:30 
Offline
Moderator

Dołączył(a): 13 lip 2009, 09:25
Posty: 31448
Serce Jezusa, Syna Ojca Przedwiecznego

Obrazek

Rozważania czerwcowe. Dzień pierwszy.

Zaczyna się czerwiec, w czasie którego oddajemy cześć Najświętszemu Sercu Jezusa, a czynimy to, rozważając Jego tajemnice i śpiewając litanię, w której opiewamy te tajemnice oraz rozważamy ich odniesienie do naszego życia. Od połowy XIX w. ta litania towarzyszy nam, służąc rozwojowi naszej pobożności. Jej geneza sięga jednak czasów wcześniejszych. Ten sposób oddawania czci Sercu Jezusa został zapoczątkowany przez jezuitę Kacpra Drużbickiego ok. 1686 r. Na jej kształt wywarli wpływ św. Jan Eudes oraz św. Małgorzata Maria Alacoque, przy czym uwzględniono w jej formowaniu także pisma innych mistyków i mistyczek, zwłaszcza z okresu średniowiecza. Święta Kongregacja Obrzędów zatwierdziła ostatecznie powstałą litanię w 1889 r., uzupełniając ją o kilka wezwań, by było ich ostatecznie 33, na cześć ziemskich lat Jezusa, w których dało się poznać Jego Serce i Jego uczucia w stosunku do człowieka.

Zaczynamy więc od spojrzenia na Serce Jezusa, które jest we właściwym znaczeniu Sercem Boskim. Jest to Serce Syna Ojca Przedwiecznego, a więc ma ono swój początek w samym Bogu. Jest to Serce, w którym wyraża się wieczna tajemnica Boga i w czasie staje się ona dostępna człowiekowi. W Jezusie, Synu współistotnym Ojcu, widzialnie ukazała się Boska tajemnica, jej rysy i cechy, jej moc i jej oddziaływanie na człowieka. Gdy mówimy więc o Sercu Jezusa, sięgamy niejako do samego wnętrza Boga, wydobywając z Niego to wszystko, co ma do zaoferowania człowiekowi, aby go zbawić.

Serce Jezusa odzwierciedla więc to, co jest w samym Bogu, aby przekazać nam tę wielką tajemnicę, a tym samym przybliżyć nam zbawienie, które w swoim wielkim zamyśle Bóg nam przygotował. W Sercu Jezusa odbija się więc i odzwierciedla miłująca wieczność Boga. Serce Jezusa to sam wieczny Bóg.

ks. prof. Janusz Królikowski

http://www.naszdziennik.pl/wiara-koscio ... znego.html


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Bliżej Boga
PostNapisane: 02 cze 2015, 05:54 
Offline
Moderator

Dołączył(a): 13 lip 2009, 09:25
Posty: 31448
Serce Jezusa, w łonie Matki Dziewicy przez Ducha Świętego utworzone

Obrazek

Rozważania czerwcowe. Dzień drugi.

Serce Syna Ojca Przedwiecznego zniżało się stopniowo do ludzi w dziejach zbawienia urzeczywistniających się w Starym Przymierzu, ale ostatecznie i w pełni objawiło się ono w tajemnicy wcielenia, gdy Syn Boży stał się człowiekiem. Serce Boga nie zamknęło się w wieczności i nie pozostało w niej uwięzione, ale dzięki dziełu Ducha Świętego i wierze Maryi weszło w czas i zamieszkało pośród ludzi. Tajemnica wcielenia jest „cudem wszystkich cudów”, jak mówił św. Tomasz z Akwinu, między innymi dlatego, że za jej pośrednictwem tajemnica wiecznego Serca Boga objawiła się ludziom, stała się dla nich bezpośrednio dostępna i każdy może z niej czerpać duchowe bogactwa, by dostąpić duchowego odnowienia i zbawienia.

Serce Jezusa jest więc znakiem bezpośredniego i osobowego wejścia Boga w świat, aby móc w nim dokonać dzieła, które zostało zamyślone i zapoczątkowane w wieczności. Łono Maryi Dziewicy jest „miejscem”, w którym Boska tajemnica Serca stała się ciałem, aby wyrazić się w nim na sposób ludzki. To miejsce dopełnia Duch Święty swoim tajemniczym i wszechmogącym działaniem, który sprawia, że działanie Boże staje się skuteczne. Wzywając w wierze Serce Jezusa, jesteśmy świadomi, że wchodzimy bezpośrednio w tajemnicę Boga, który stał się człowiekiem dla nas i dla naszego zbawienia.

ks. prof. Janusz Królikowski

http://www.naszdziennik.pl/wiara-koscio ... rzone.html


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Bliżej Boga
PostNapisane: 03 cze 2015, 04:51 
Offline
Moderator

Dołączył(a): 13 lip 2009, 09:25
Posty: 31448
Serce Jezusa ze Słowem Bożym istotowo zjednoczone

Obrazek

Rozważania czerwcowe. Dzień trzeci.

Kierujemy nasz wzrok z wielką miłością w stronę tajemnicy Boskiego Serca Jezusa poprzez nabożeństwa czerwcowe i oddajemy Mu cześć przez odmawianie lub śpiewanie litanii. W pierwszej części tej litanii (wezwania 1-7) ukazana jest relacja Serca Jezusowego do Trójcy Przenajświętszej. Trzecie jej wezwanie przypomina, że jest Ono najściślej zjednoczone ze Słowem Bożym, czyli drugą Osobą Boską. Ze względu na to najściślejsze zjednoczenie Serca Jezusa z osobą Słowa Bożego możemy powiedzieć, że w Jezusie Bóg kocha na sposób ludzki, na sposób ludzki cierpi i się raduje. I na odwrót – w Jezusie ludzka miłość, ludzkie cierpienie i ludzka godność nabierają wielkości i mocy boskiej.

Jezus jest Słowem Bożym, jedynym Słowem Ojca, Słowem stwarzającym, podtrzymującym przy życiu, wyrażającym miłość Boga do człowieka. To Słowo przybrało w historii ludzką postać, by zamieszkać wśród nas i udowodnić niejako tę miłość. „A Słowo stało się ciałem i zamieszkało wśród nas. I oglądaliśmy Jego chwałę, chwałę, jaką Jednorodzony otrzymuje od Ojca, pełen łaski i prawdy” (J 1,14). Gdy św. Jan Apostoł pisał te słowa, przypominał sobie trzy lata spędzone z Jezusem oraz że spoczywał w czasie Ostatniej Wieczerzy na Jego Sercu. Z tego Serca zaczerpnął obfite zdroje mądrości i łask.

http://www.naszdziennik.pl/wiara-koscio ... czone.html


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Bliżej Boga
PostNapisane: 03 cze 2015, 20:58 
Offline
Moderator

Dołączył(a): 13 lip 2009, 09:25
Posty: 31448
W szkole Serca Jezusowego

Obrazek

Błogosławiony Papież Paweł VI w swoim nauczaniu sugestywnie podkreślił, że współczesna cywilizacja, aby mogła efektywnie służyć człowiekowi i stać się miejscem, w którym będzie on mógł postępować w świętości, by dostąpić zbawienia, musi stawać się „cywilizacją miłości”.

Aby taką mogła być, cywilizacja współczesna potrzebuje odwołać się do kultu Najświętszego Serca Jezusa, a nawet uczynić go swoją „konstytucją”. Miłość ludzka, indywidualna i społeczna, potrzebuje – jak daru i jako wzoru – miłości Chrystusa, która jako jedyna jest w stanie uczynić płodną miłość ludzką.

Święty Jan Paweł II podjął nauczanie swego poprzednika, wielokrotnie przypominając, że pilnie potrzebujemy dzisiaj cywilizacji miłości.
Jej warunkiem jest przyjęcie Najświętszego Serca Jezusa, z którego wypływają wszelkie skarby miłości. Papież Benedykt XVI w swoim nauczaniu mocno podkreślał potrzebę odbudowania w dzisiejszym świecie zarówno autentycznej miłości, jak i zaufania do prawdy oraz poszerzenia horyzontów racjonalności.

Podejmując nowennę, przygotowujemy się do uroczystości liturgicznej Najświętszego Serca Jezusa, w roku jubileuszu 250-lecia ustanowienia tego święta. Będziemy to Serce kontemplować i modlić się do Niego, ucząc się na nowo w Jego promieniach życia prawdą i miłością. W ten sposób będziemy po chrześcijańsku służyć nowej cywilizacji najpierw w naszej Ojczyźnie, a potem w świecie – cywilizacji, która będzie mieć duszę i będzie na miarę człowieka tylko wówczas, gdy będzie cywilizacją prawdy i miłości.

Serce prawdziwe

Dzień pierwszy

Święty Jan Ewangelista, starając się wyrazić wielkie wydarzenie wcielenia wiecznego Słowa, stwierdza, że przyszedł On „od Ojca pełen łaski i prawdy” (J 1,14). Odwołując się do pojęcia „pełni”, chce powiedzieć, że Słowo wcielone jest samą Prawdą. Z Prawdą wieczną utożsamia się Jego byt i Jego posłanie, Jego nauczanie i Jego czyny. Jego Serce, stanowiące centrum Jego ziemskiego życia, jest Prawdą i jest Sercem zanurzonym w Prawdzie, tak że również każdy Jego czyn jest prawdziwy i niesie w sobie przesłanie prawdy.

Kontynuując swój zachwyt wcieleniem Słowa, św. Jan tak rozwija zagadnienie związku Słowa wcielonego z prawdą: „Podczas gdy Prawo zostało dane za pośrednictwem Mojżesza, łaska i prawda przyszły przez Jezusa Chrystusa” (J 1,17). Ewangelista chce powiedzieć, że prawda, która przychodzi przez Chrystusa i promieniuje z Jego Serca, zwraca się do człowieka, aby stać się nową i ostateczną zasadą jego życia. Albo się tę dawaną przez Niego prawdę poznaje, aby w niej zamieszkać i nią żyć, albo człowiek rozmija się z jakąkolwiek prawdą i pogrąża się w ciemności. Potwierdzeniem i dopełnieniem prawdy Chrystusa stała się Jego ofiara, najwyższe wyrażenie Jego Serca, którym dopełnił swoją misję zbawczą, „abyśmy byli uświęceni w prawdzie” (J 17,19). Możemy być uświęceni, ponieważ ofiara Chrystusa jest ofiarą złożoną w prawdzie Jego bytu i Jego czynu.

Serce Chrystusa wyraża dogłębnie, że jest On Prawdą i przekazuje Prawdę, a w ten sposób potwierdza, że autentyczne życie ludzkie – zarówno indywidualne, jak i społeczne – domaga się prymatu prawdy. Tylko w takim przypadku posiada ono gwarancję zmierzania do pełni – do pełni w Bogu i pełni w świecie.

Modlitwa:

Najświętsze Serce Jezusa, które jesteś Prawdą i prowadzisz do Prawdy, oświecaj nas, abyśmy osiągnęli wewnętrzne uświęcenie w prawdzie, a w ten sposób dali także oparcie innym w szukaniu autentycznej wspólnoty, kultury, polityki, ekonomii – w budowaniu cywilizacji prawdy i miłości.
Amen.

Litania do Najświętszego Serca Pana Jezusa

ks. prof. Janusz Królikowski

http://www.naszdziennik.pl/wiara-koscio ... owego.html


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Bliżej Boga
PostNapisane: 04 cze 2015, 18:22 
Offline
Moderator

Dołączył(a): 13 lip 2009, 09:25
Posty: 31448
Serce Jezusa, świątynio Boga

Obrazek
Zdjęcie: Andreas F. Borchert/ Licencja: CC BY-SA 3.0/ Wikipedia


Rozważania czerwcowe. Dzień czwarty.

W piątym wezwaniu Litanii do Serca Pana Jezusa wołamy: Serce Jezusa, świątynio Boga – zmiłuj się nad nami. Niewątpliwie termin „świątynia” kojarzy się nam ze świątynią jerozolimską, gdzie oddawano cześć prawdziwemu Bogu. Ale prawdziwą świątynią powinno być wnętrze człowieka. „Czyż nie wiecie, żeście świątynią Boga i że Duch Boży mieszka w was?” (1 Kor 3,16). Jeżeli takie jest każde serce człowieka, czyste i wolne od grzechu, to cóż dopiero mówić o Sercu Syna Bożego?

Pan Jezus mówił „o świątyni swego ciała” (J 2,21). Jego ciało jest świątynią Boga. Jego ludzka, cielesna natura, w której serce odgrywa bardzo ważną rolę, jest miejscem, gdzie Bóg odbiera najwyższą cześć i uwielbienie. Tam przebywa On nieustannie, bo jest złączony z człowieczeństwem Chrystusa przez unię hipostatyczną. Dzięki temu w Sercu Jezusa, jakby w żywej świątyni, Bóg wysłuchuje naszych modlitw i tam przekazuje nam swoje łaski.

Tę świątynię Serca Jezusowego „zbudował” Duch Święty. On jest architektem najwspanialszego dzieła, jakim jest osoba Jezusa, w której złączyły się dwie natury: boska i ludzka. Świątynię Serca Jezusowego Duch Święty utworzył w momencie zwiastowania.

ks. Józef Gaweł SCJ

http://www.naszdziennik.pl/wiara-koscio ... -boga.html


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Bliżej Boga
PostNapisane: 04 cze 2015, 18:27 
Offline
Moderator

Dołączył(a): 13 lip 2009, 09:25
Posty: 31448
Serce pokorne

Obrazek

Nowenna do Najświętszego Serca Pana Jezusa. Dzień drugi.

Pan Jezus w swoim nauczaniu nie powiedział wiele o swoim Sercu, bo raczej ukazywał je czynami. Święty Augustyn wielokrotnie podkreślał, że zasadniczym wyrazem pokory Syna Bożego stało się przyjęcie ludzkiego ciała w tajemnicy wcielenia. Pan majestatu przyjął słabość ciała i wszystkie jego ograniczenia. Dopełnieniem pokory wcielenia stało się uniżenie Chrystusa, które przeżył w czasie swojej męki i śmierci. Wydarzenia te pokazują dogłębnie, że pokora Chrystusa ma wyraźny rys uniżenia, przez które zbliża się do człowieka, staje się na jego miarę, wychodzi mu naprzeciw, aby niejako wziąć go za rękę i poprowadzić do siebie. Czyny Chrystusa znaczące całe Jego życie są jakby uszczegółowieniem tej wewnętrznej postawy. Dlatego też Chrystus, dokonując jakby autoprezentacji swojego Serca, powiedział, iż jest On „cichy i pokornego serca” (Mt 11,29).

Mówiąc o pokorze Chrystusa promieniującej z Jego Serca, nie można zapomnieć, że wyrażając się w uniżeniu, ma ona na celu ukazanie Prawdy Bożej i skłonienie człowieka do życia prawdą. Nie dokona się autentyczna przemiana życia społecznego, jeśli w naszych postawach nie będzie więcej uniżenia się wyrastającego z prawdy o nas samych, którą kształtuje odniesienie do Boga jako Pana i Króla wszystkich oraz odniesienie do bliźnich jako braci, czyli ludzi równych nam pod każdym względem.

Modlitwa:

Panie Jezu cichy i pokornego Serca, zachwyć nas tymi cnotami i przymiotami, które promieniują z Twojego przyjścia do nas w ludzkim ciele i do których przeżywania nas zachęcasz, abyśmy stawali się autentycznymi ludźmi, którzy tworzą wspólnotę braterską wokół siebie, a w ten sposób uczestniczą w budowaniu cywilizacji prawdy i miłości. Amen.

Litania do Najświętszego Serca Pana Jezusa

ks. prof. Janusz Królikowski

http://www.naszdziennik.pl/wiara-koscio ... korne.html


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Bliżej Boga
PostNapisane: 05 cze 2015, 04:56 
Offline
Moderator

Dołączył(a): 13 lip 2009, 09:25
Posty: 31448
Serce świadczące

Obrazek
Zdjęcie: Mateusz Marek/ Nasz Dziennik


Nowenna do Najświętszego Serca Pana Jezusa. Dzień trzeci.

W świetle nauczania Chrystusa jawi się jako oczywiste, że poznanie prawdy i jej wewnętrzne przyjęcie domaga się świadczenia. Apostołowie, poznawszy Chrystusa i doświadczywszy Jego boskości, zostają wezwani do tego, aby być świadkami po krańce ziemi (Dz 1,8), czyli mają potwierdzać swoim słowem, swoim życiem i swoimi czynami to, co poznali i czego doświadczyli. Prawdy nie można ukryć pod korcem, ale trzeba ją głosić na dachach. Przykładem tego związku prawdy i świadectwa jest sam Chrystus. On, który wyszedł od Ojca jako „pełen prawdy”, jest Tym, który świadczy. Wobec Piłata i jego cynicznych pytań Jezus stwierdza bardzo jednoznacznie: „Ja się na to narodziłem i na to przyszedłem na świat, aby dać świadectwo prawdzie” (J 18,37). Dokonał tym stwierdzeniem podsumowania swojego życia i wyrażenia jego specyfiki, mającej stać się punktem odniesienia dla uczniów.

Otwarty bok Jezusa jest wymownym potwierdzeniem, że Jego Serce jest Sercem świadczącym – od początku do końca.

Papież Paweł VI powiedział słynne zdanie, że „świat dzisiejszy bardziej słucha świadków niż nauczycieli, a jeżeli słucha nauczycieli, to tylko dlatego, że są świadkami”. Coraz bardziej zdajemy sobie sprawę z głębokiej słuszności tej wypowiedzi. Potrzebujemy dzisiaj serc świadczących, to znaczy serc, w których prawda i czyny stanowią jedną całość, wzajemnie przenikają się ze sobą, nawet za cenę doznania ran, bólu, przebicia serca. Potrzebujemy serc świadczących w każdej dziedzinie życia – od rodziny do wielkiej polityki. Jeśli żywimy pragnienia cywilizacji prawdy i miłości, to nie urzeczywistni się ona inaczej, jak tylko na gruncie wymownego i przekonanego świadectwa, które jest możliwe.

Modlitwa:

Najświętsze Serce Jezusa, które jesteś Sercem świadczącym, w którym splatają się słowo i czyny, potwierdzając Twoją jedność życia, zapal nas do życia świadczącego, w którym splecie się wiara i życie, aby świat mógł usłyszeć Twój głos i przyjąć Twoją boskość, a tym samym uczestniczyć w budowaniu cywilizacji prawdy i miłości. Amen.

Litania do Najświętszego Serca Pana Jezusa

http://www.naszdziennik.pl/wiara-koscio ... czace.html


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Bliżej Boga
PostNapisane: 05 cze 2015, 05:00 
Offline
Moderator

Dołączył(a): 13 lip 2009, 09:25
Posty: 31448
Serce Jezusa, Przybytku Najwyższego

Obrazek
Zdjęcie: Marek Borawski/ Nasz Dziennik


Rozważania czerwcowe. Dzień piąty

Kiedy w litanii mówimy: „Serce Jezusa”, mamy na myśli nie tylko ludzkie Serce Chrystusa, ale również całą Jego Osobę: Jego życie wewnętrzne, Jego myśli i Jego uczucia. Zwrot ten odnosi się do całej Osoby Wcielonego Syna Bożego, kładąc akcent na tajemnicę Jego miłości do człowieka. To wyrażenie zwraca uwagę także na fakt, że w Jezusie doświadczamy miłości, która pochodzi od samego Ojca. W Sercu Jezusa doświadczamy pełni miłości, która jest w Bogu.

To wezwanie litanijne porównuje Serce Jezusa do przybytku. Przybytkiem był nazwany Namiot Spotkania, który Izraelici przenosili z miejsca na miejsce, gdy wędrowali z Egiptu do Ziemi Obiecanej. W Najświętszym Miejscu tego przybytku, w Arce Przymierza, przechowywano największy skarb – Dziesięć Przykazań, wyrytych na kamiennych tablicach, które były drogowskazem dla ludzi w drodze do Boga. Namiot Spotkania był przybytkiem Boga Najwyższego i znakiem Jego nieustannej obecności i bliskości.

Serce Jezusa zostało porównane właśnie do takiego przybytku. Bo Ono jest przybytkiem codziennego spotkania człowieka z Bogiem. Najświętsze Serce Jezusa stało się „przybytkiem Boga z ludźmi”, który ogarnia swoją odwieczną miłością wszystkich ludzi. Tam Bóg jest „Bogiem z nami” (por. Ap 21,3). Obecnie Bóg przemawia do nas przez Jezusa Chrystusa. Jego Boskie Serce przemawia do nas: „Przyjdźcie do Mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obciążeni jesteście, a Ja was pokrzepię” (Mt 11,28). To Boskie Serce kryje w sobie, jak w nowej Arce Przymierza, największe przykazanie Nowego Testamentu, mianowicie miłość.

Aby jeszcze bardziej zbliżyć się do nas, Pan Jezus powodowany miłością, którą przepełnione jest Jego Serce, utworzył jeszcze jeden przybytek. Jest nim tabernakulum z Najświętszym Sakramentem. Każde tabernakulum przypomina namiot i nawiązuje do Namiotu Spotkania z czasów wędrówki Żydów przez pustynię. Pan Jezus przebywa w nim bez przerwy i oczekuje naszych odwiedzin, obecności oraz modlitwy.

Podobnym przybytkiem dla Boga są serca świętych. Chrystus pragnie także zamieszkać w naszych sercach, które powinny być dla Niego prawdziwym tabernakulum.

ks. Józef Gaweł SCJ

http://www.naszdziennik.pl/wiara-koscio ... szego.html


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Bliżej Boga
PostNapisane: 06 cze 2015, 05:16 
Offline
Moderator

Dołączył(a): 13 lip 2009, 09:25
Posty: 31448
Serce Jezusa, nieskończonego majestatu

Obrazek

Rozważania czerwcowe. Dzień szósty.

Litania do Serca Pana Jezusa czerpie obficie ze źródeł biblijnych, a mianowicie odzwierciedla najgłębsze doświadczenia ludzkich serc. Kolejne wezwanie przypomina nam, że Serce Jezusa jest godne czci nieskończonej, bo swoją godność czerpie z osobowego zjednoczenia ze Słowem Bożym. Ono jest Sercem Boskiej Osoby Syna Bożego.

Najświętsze Serce Zbawiciela jest świątynią, napełnioną Majestatem Boga. Winno Ono być bardziej czczone niż miejsce „święte świętych” w świątyni jerozolimskiej, gdzie umieszczona była Arka Przymierza. Niezgłębiona jest tajemnica i majestat tego Serca, które jest „świątynią Boga” i „przybytkiem Najwyższego”. Ten nieograniczony majestat posiada Serce Jezusa w niebie, gdy siedzi po prawicy Ojca i odbiera hołdy od aniołów i świętych. Te hołdy powinno Serce Jezusa odbierać także tu, na ziemi, od swoich wiernych czcicieli. Staramy się to czynić, uczestnicząc w nabożeństwach czerwcowych.

ks. Józef Gaweł SCJ

http://www.naszdziennik.pl/wiara-koscio ... statu.html


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Bliżej Boga
PostNapisane: 06 cze 2015, 18:55 
Offline
Moderator

Dołączył(a): 13 lip 2009, 09:25
Posty: 31448
Nowenna do Najświętszego Serca Pana Jezusa

Obrazek

Nowenna do Najświętszego Serca Pana Jezusa. Dzień czwarty.

Serce posłuszne
Już Ewangelistów w spojrzeniu na Jezusa i Jego dzieło zbawcze zdumiewało Jego posłuszeństwo. Jego życie znaczy dogłębnie posłuszeństwo względem Ojca, którego zwieńczeniem jest modlitwa w Ogrodzie Oliwnym, w której wylewa przed Ojcem swoją duszę, a przez to wylanie w pełni przyjmuje dzieło zbawcze, które przyszedł spełnić: „Ojcze, jeśli chcesz, zabierz ode Mnie ten kielich. Wszakże nie moja wola, lecz Twoja niech się stanie” (Łk 22,42). Cierpienie ostatnich dni życia jest dla Jezusa szkołą posłuszeństwa: „Stał się posłuszny aż do śmierci – i to śmierci krzyżowej” (Flp 2,8). Można po prostu powiedzieć, że życie Jezusa i Jego dzieło w posłuszeństwie okazuje swoją wielkość i swoją głębię, a tym samym wyraża tajemnicę Jego Serca.

Posłuszeństwo jest postawą, która rodzi się z poznania i przyjęcia prawdy, dojrzewa w wierności, jest konsolidowane pokorą i świadectwem, a więc polega na formowaniu wewnętrznym serca, które potem wyraża się w czynach. W posłuszeństwie człowiek przyjmuje sercem to, co najważniejsze, czyli prawdę, potwierdzając jej wagę swoim życiem. Posłuszeństwo jest na pewno rezygnacją z siebie, ale nie tylko rezygnacją, która sprowadzałaby się do podporządkowania się czemuś, co arbitralnie jest narzucane człowiekowi. Patrząc na posłuszeństwo Jezusa, widzimy w nim harmonię Jego Serca, które godzi się na trud przyjęcia wymagań Ojca, które zmierzają do tego, by połączyć się z Nim za pośrednictwem konkretnych czynów. Te czyny stają się potwierdzeniem przyjęcia prawdy i dzieła, które powinno się spełnić – dzieła służącego Bogu i człowiekowi. Serce Jezusa jest więc Sercem posłusznym, a Jego dzieło zbawcze jest dziełem posłuszeństwa.

Posłuszeństwo jest postawą, która stanowi duchowe zaplecze cywilizacji prawdy i miłości, ponieważ wyznaje się nim, że prawda i dobro posiadają absolutne pierwszeństwo w życiu indywidualnym i społecznym, a tym samym stanowią fundament wzajemnych relacji. Chodzi tutaj o relację posłuszeństwa w stosunku do praw, którymi w życiu społecznym powinien kierować się człowiek – praw, których granicę wyznacza oczywiście prawo Boże. Chodzi o posłuszeństwo względem obyczaju, który kształtuje relacje narodowe. Chodzi o wzajemne posłuszeństwo w rodzinie, które potem staje się źródłem wzajemnego zaufania.

Modlitwa:

Najświętsze Serce Jezusa, które w najwyższym stopniu wyraziłoś się w posłuszeństwie względem Ojca, które posłuszeństwem najpełniej zaświadczyłoś o prymacie prawdy i dobra, które przez posłuszeństwo dokonałoś naszego zbawienia, spraw, aby i nasze życie wyrażało się wielką wiernością w budowaniu cywilizacji prawdy i miłości. Amen.

Litania do Najświętszego Serca Pana Jezusa

ks. prof. Janusz Królikowski

http://www.naszdziennik.pl/wiara-koscio ... ezusa.html


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Bliżej Boga
PostNapisane: 06 cze 2015, 19:14 
Offline
Moderator

Dołączył(a): 13 lip 2009, 09:25
Posty: 31448
Pierwszy piątek miesiąca

Obrazek

Zapraszamy do podjęcia tego szczególnego nabożeństwa.

WARUNKI:
Przyjęcie Komunii Świętej wynagradzającej Sercu Jezusowemu za grzechy swoje i całego świata przez dziewięć kolejnych pierwszych piątków miesiąca.

W każdy czwartek przed pierwszym piątkiem miesiąca zamieszczamy rozważanie, które może być pomocą w pierwszopiątkowym rachunku sumienia przed spowiedzią. Dziś wyjątkowo w piątek.


--------------------------------------------------------------------------------

Jak czcimy rodziców?
Pierwszopiątkowy rachunek sumienia

Gdy mówimy o sercu człowieka, to od razu mamy na myśli relacje, które dzięki niemu zostają nawiązane. Przez serce człowiek wyraża i kształtuje swoje odniesienie do innych ludzi. Zarazem jakie jest serce człowieka, takie są jego odniesienia. Mówimy więc o dobrym sercu, sercu otwartym, ale też o sercu twardym, niemiłosiernym itd.

Gdy mówimy o Sercu Jezusa, mamy to samo na myśli – odnosimy się do Niego jako źródła relacji. Mówimy o Sercu miłującym nas, o Sercu współczującym, o Sercu bolejącym nad naszymi grzechami, o Sercu czekającym na grzeszników. Serce Jezusa w najwyższym stopniu możemy powiązać z czwartym przykazaniem i powiedzieć, że jest Ono wzorem odnoszenia się do naszych bliskich, do rodziców, do rodzeństwa, do krewnych, a także do wspólnoty, w której żyjemy. Stawiamy więc sobie pytania o nasze serce w podstawowych naszych relacjach:
– Jakie mamy serce dla naszych rodziców?
– Jak odnosimy się do rodzeństwa?
– Jak kształtujemy więzi rodzinne?
– Czy rozumiemy, że podstawą wspólnoty jest „jakość” naszego serca?
– Czy mamy serce otwarte na sprawy Ojczyzny?

ks. prof. Janusz Królikowski

http://www.naszdziennik.pl/wiara-koscio ... siaca.html


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Bliżej Boga
PostNapisane: 07 cze 2015, 20:56 
Offline
Moderator

Dołączył(a): 13 lip 2009, 09:25
Posty: 31448
Serce Jezusa, domie Boży i bramo niebios

Obrazek

Rozważania czerwcowe. Dzień siódmy.

To wezwanie litanijne ukazuje dwa obrazy i określenia Serca Jezusowego. Jest Ono nie tylko świątynią i przybytkiem. Jest także domem i bramą. Wolno nam nazywać Serce Jezusa domem Bożym, czyli „Bożym mieszkaniem”. W Nim bowiem mieszka „cała pełnia Bóstwa”. Wolno także określać Boskie Serce jako „bramę niebios”, gdyż dzięki Miłości Chrystusa niebo stoi dla nas otworem.

To dwuczłonowe wezwanie ma swoje korzenie w Piśmie Świętym. Serce Jezusa przedstawione jest pod postacią metafory Domu. Domy ludzkie nie mają w sobie majestatu świątyń czy przybytków. Ale są niezbędne dla codziennego życia. Dają one poczucie bliskości i spokoju. Serce Jezusa jest takim Domem. Ofiaruje Ono człowiekowi spokój i poczucie bezpieczeństwa.

Serce Jezusa jest także „bramą niebios”, czyli miejscem spotkania się nieba z ziemią, w którym spotyka się to, co Boże, z tym, co ludzkie. Każda brama otwiera nową perspektywę i wprowadza na nową drogę. Trzeba przez nią przejść, aby dojść do celu. W Biblii „brama niebios” oznaczała szczególną bliskość Boga. Występujące tu obrazy domu Bożego oraz bramy do nieba wzajemnie się przenikają. Jako „dom” Serce Jezusa jest zarazem „bramą”. Serce Jezusa jest duchowym mieszkaniem, do którego wchodzi się przez wiarę, a przebywać tam można tylko przez miłość. Tam można się schronić w godzinach trudu i w różnych niebezpieczeństwach. Serce Jezusa to dom, w którym mogą zgromadzić się wszystkie dzieci Bożej rodziny i radować się Bożą obecnością, miłością oraz pokojem.

ks. Józef Gaweł SCJ

http://www.naszdziennik.pl/wiara-koscio ... ebios.html


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Bliżej Boga
PostNapisane: 07 cze 2015, 21:00 
Offline
Moderator

Dołączył(a): 13 lip 2009, 09:25
Posty: 31448
Nowenna do Najświętszego Serca Pana Jezusa

Obrazek

Nowenna do Najświętszego Serca Pana Jezusa. Dzień piąty

Serce miłujące

Jak Słowo stało się ciałem, tak miłość stała się Sercem – tak można w perspektywie tajemnicy Serca Jezusa streścić tajemnicę wcielenia i tajemnicę odkupienia. Serce Jezusa jest żywym i rzeczywistym symbolem miłości Bożej, która przez Jezusa została ukazana człowiekowi i stała się Jego zbawczym obdarowaniem. Każdy czyn i każde słowo, które spełniły się w życiu Jezusa i które zostały wielkodusznie ofiarowane człowiekowi, wyrastają z Jego Serca, które jest nade wszystko Sercem miłującym. Jego życie jest po prostu miłością, która nadobficie wylewa się z Boga na człowieka. Bóg w Jezusie Chrystusie daje człowiekowi nie coś, ale daje samego siebie, i to daje do końca.

Na czym polega tajemnica miłości, Jezus pokazał na krzyżu, ofiarując się za grzesznika i dla grzesznika, czyli każdego z nas. Wydał się do końca dla dobra wszystkich. Co więcej, nie tylko wydał się raz na krzyżu, ale wydaje się nieustannie w każdej Mszy Świętej, która jest sakramentalnym odnowieniem Jego ofiary, a więc i Jego miłości dla naszego zbawienia. Nieustannie czerpiemy z miłości Chrystusa i dzięki niej żyjemy i dojrzewamy do pełni. Jesteśmy więc w każdej chwili dłużnikami Jego Serca, które skupia Jego miłość ze względu na nas, otwierając nas z nadzieją na przyszłość. Kim jest Jezus, najlepiej poznajemy, wnikając w tajemnicę Jego eucharystycznego Serca.

Serce Jezusa, w którym jakby „zagęszcza się” Jego miłość, uczy nas nieustannie, że wszystko, co dokonuje się w naszym życiu osobistym i społecznym, zależy od jakości naszych serc. Takie będzie nasze życie, jaka będzie nasza miłość. Takie będą nasze relacje, jakie będą nasze serca. Takie będą małżeństwa i rodziny, jakie będą nasze serca. Taka będzie nasza kultura, jakie będą nasze serca. Taka będzie nasza polityka, jakie będą nasze serca. Taki będzie Kościół, jakie będą nasze serca.

Modlitwa:

Najświętsze Serce Jezusa, które jesteś samą miłością i które nieustannie okazujesz miłość, ożyw w nas zapał do miłości, w której wyrażałyby się nasze serca, budując relacje i odnawiając życie społeczne; spraw, abyśmy umieli dostrzec, że takie będzie całe nasze życie i nasza cywilizacja, jakie będą nasze serca. Amen.

Litania do Najświętszego Serca Pana Jezusa

ks. prof. Janusz Królikowski

http://www.naszdziennik.pl/wiara-koscio ... ezusa.html


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Bliżej Boga
PostNapisane: 08 cze 2015, 06:47 
Offline
Moderator

Dołączył(a): 13 lip 2009, 09:25
Posty: 31448
Serce Jezusa, sprawiedliwości i miłosci skarbnico

Obrazek

Rozważania czerwcowe. Dzień ósmy

Serce Jezusa jest „skarbnicą sprawiedliwości i miłości”, wyjątkowych skarbów Boga, do których mają łatwy dostęp ci, którzy są czcicielami tego Serca. Chrześcijanie, którzy pragną odznaczać się sprawiedliwością i miłością, powinni zwrócić się do Serca Jezusowego, bo w Nim znajdą ich pełnię.

Te dwa przymioty Boga znalazły swoje „mieszkanie” w bosko-ludzkim Sercu Jezusa. Jezus miał głębokie poczucie sprawiedliwości nie tylko jako Bóg, Syn Ojca Niebieskiego, ale także jako człowiek. Odznaczał się także bezgraniczną miłością do swego Ojca i do wszystkich ludzi. Te dwa przymioty wypełniały Jego ludzkie serce, czyniąc je skarbnicą sprawiedliwości i miłości. Najlepiej widzimy to w tajemnicy Odkupienia, w której dokonało się pogodzenie sprawiedliwości Boga z Jego miłosierdziem. Dokonało się to dzięki Sercu Jezusa. W Sercu Jezusa sprawiedliwość i miłość są ze sobą złączone. Wyrazem sprawiedliwości Boga jest Jego Miłość.

Czciciele Serca Jezusowego, kontemplując Je, starają się także Je naśladować i upodobnić do Niego. Wtedy ich życie również będzie odznaczać się miłością i sprawiedliwością.

ks. Józef Gaweł SCJ

http://www.naszdziennik.pl/wiara-koscio ... bnico.html


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Bliżej Boga
PostNapisane: 08 cze 2015, 19:37 
Offline
Moderator

Dołączył(a): 13 lip 2009, 09:25
Posty: 31448
Serce cierpliwe

Obrazek
Zdjęcie: Marek Borawski/ Nasz Dziennik


Nowenna do Najświętszego Serca Pana Jezusa. Dzień szósty.

Wśród przymiotów Bożych, o których mówi się niemal od samego początku, jest cierpliwość. Niejednokrotnie cierpliwość występuje w ścisłym związku z miłosierdziem. Autor Księgi Mądrości zwraca się do Boga: „Ty zaś, Boże nasz, jesteś dobry i wierny, cierpliwy i miłosierny w rządach nad wszystkim” (15,1). Cierpliwość Boża wyraża się w tym, że w obliczu grzechu powstrzymuje się On od gniewu i zemsty. Stąd mowa, że jest „nieskory do gniewu” (Jon 4,2).

W Ewangeliach nie ma wprawdzie wprost mowy o cierpliwości Jezusa, ale patrząc na Jego nauczanie, na zawartą w nim przychylność względem grzesznika i zapewnienie o tym, że Bóg ciągle powstrzymuje swój gniew, widzimy wyraźnie, że On sam jest znakiem cierpliwości Boga i jest cierpliwością. Dlatego św. Piotr może powiedzieć: „On jest cierpliwy w stosunku do was” (1 P 3,9). Cierpliwość przenikająca słowa i czyny Chrystusa jest znakiem, że cierpliwe jest przede wszystkim Jego Serce, w którym ta postawa się rodzi, a w ten sposób jest naszym wzorem. Nie przypadkiem św. Paweł, mówiąc o przymiotach, którymi powinna promieniować miłość chrześcijanina, mówi o cierpliwości (1 Kor 13,4). Cierpliwość należy okazywać wszystkim (1 Tes 5,14; Jk 5,7-11). Cierpliwość to postawa, która nie pozwala reagować złem na zło, a więc i poddać się złu.

Cierpliwość jest kluczową cnotą, która służy relacjom międzyludzkim, ponieważ zachowuje od agresji i przemocy, nie dopuszcza do gwałtownych działań, utrwala przychylność względem innych, stara się formować do wybierania dobra i unikania zła. Podstawą cywilizacji chrześcijańskiej jest cierpliwość, która zachęca do większego dobra we wzajemnych relacjach. Niczego nie rozwiązują takie czy inne konwencje i promulgowane prawa. Cywilizacja prawdy i miłości domaga się pierwszeństwa formacji zmierzającej właśnie do prawdy i miłości przed rygoryzmem prawnym, który jest tylko manifestacją chęci zemsty i gniewu.

Modlitwa:
Najświętsze Serce Jezusa, cierpliwe względem każdego z nas, powstrzymujące się od gniewu i zemsty, ucz nas nieustannie, że zło zwycięża się dobrem, a nie siłowymi naciskami i straszeniem innych, a w ten sposób naśladuje się Twoją pedagogię względem grzesznika, a przy tym buduje cywilizację prawdy i miłości. Amen.

Litania do Najświętszego Serca Pana Jezusa

ks. prof. Janusz Królikowski

http://www.naszdziennik.pl/wiara-koscio ... pliwe.html


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 34 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 4 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
 cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL
Nasi przyjaciele: Strony Patriotyczne
Linki pozycjonujące: Fenster aus Polen / Schüco Fenster / Drutex Fenster / Fenster Preise / Haustüren /