Polskie-Forum.pl

Wolne i niezależne forum dyskusyjne / opinie polityczne / aktywność obywatelska / patriotyzm / Polska / wolna dyskusja

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 89 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Patriotyzm
PostNapisane: 31 lip 2009, 21:16 
Moderator

http://wirtualnapolonia.com/2009/07/31/ ... mi-polska/

Kolejny ciekawy artykuł Andrzeja Kumora, który tym razem porusza temat patriotyzmu - cnoty tak przez ostatnie 20 lat plugawionej przez antypolskie przekaziory.

Kopia artykułu:

Andrzej Kumor: Po co mi Polska?
Opublikował/a redakcjawp w dniu 2009-07-31
Pytają młodzi Polacy; jestem Europejczykiem, jestem zadowolony z mojej pracy w Wielkiej Brytanii, jestem nowoczesny, do czego mi Polska potrzebna?
Po co mi Polska; jestem dobrze wykształcony, znam język francuski, mówię płynnie po angielsku, połowa moich znajomych to nie są Polacy, Polska jest dla zgredów…
Po co mi Polska; mam dobrą pracę w amerykańskiej korporacji i szanse na szybki awans, Polska zawsze była zacofana, przed wojną ledwie 16 proc. ludzi czytało gazety…
Po co mi Polska; zawsze brudna i śmierdząca, wystarczy popatrzeć na tych prymitywnych ludzi, zapijaczonych, zniszczone kobiety, których skóra nie ogląda kosmetyków, facetów przeklinających w co drugim słowie.
Po co mi Polska; ten kraj w malignie, gwałcony od pokoleń przez byle obce wojska.
Po co mi Polska; ojczyzna głupoty i naiwności, oszukiwana przez byle kuglarza.
Po co mi Polska; ziemia ludzi przegranych, ponurych, wiecznie smędzących i narzekających?
Po co mi Polska; stolica europejskiej głupoty, gdzie wystarczy pomachać przed oczami paciorkami i perkalem, by móc okraść kilkudziesięciomilionowy naród?
Po co mi Polska, pośmiewisko świata, piekiełko, w którym Polak Polakowi wilkiem i złodziejem?
Po co mi Polska, wylęgarnia antysemickich prymitywów?
No przecież po nic…
Tak od maleńkiego sączą młodym Polakom w głowy polskojęzyczne media, na chama szydzą, wyśmiewają patriotyzm, jątrzą i od szkoły podstawowej obrzydzają polskość.
Po co?
Jak to kiedyś ładnie ujęła jedna z czołowych polskich ciot rewolucji; ludzie przekonani o wyjątkowości własnej tradycji i pochodzenia, mają trudności z akceptacją “innego”. Nie można więc dopuścić, aby Polacy
byli wychowywani w poczuciu wielkości Polski i szacunku do jej tradycji, trzeba im zohydzić historię własnego narodu, kazać się wstydzić za ojców i dziadów.
Taka manipulacja wychowawcza pozwala rozmiękczyć polskie społeczeństwo i przygotować grunt pod akceptację “innego”… na polskiej ziemi; tego by ów “inny” o tej ziemi mógł decydować i miał wpływ na jej los. Jednym słowem, owa zręczna gra, w której żongluje się humanistycznymi ideałami, odwołuje do uniwersalnych wartości etc., ma na celu banalnie proste wydziedziczenie Polaków; chodzi o to, aby
to nie tylko oni, albo przede wszystkim nie oni decydowali o tym, co się dzieje nad Wisłą.
Sądząc z obserwacji, zabieg ten udał się częściowo. Obok “młodych Europejczyków” o przemielonych na kotlet mózgach rośnie nam w Polsce las młodzieży, która z Polską chce być za pan brat, i to dla niej
właśnie musimy przenieść, zachować, rozwinąć i nagłośnić to wspaniałe polskie dziedzictwo kulturowe i historyczne. To ich dusze musimy nauczyć poić się w wodach wspaniałej polskiej rzeki.
Polska to nie kalectwo i kula u nogi, lecz wielkość i siła ducha.
Polska to dziedzictwo europejskiej cywilizacji; to historia, która uczy, co należy w życiu robić i jak. Polska to wreszcie styl bycia i życia; przekonanie o naturalnej “wolności na zagrodzie”, spuścizna po
wielkich zawadiakach, ludziach, którzy nikomu, prócz Boga, się nie kłaniali.
Polska to wreszcie jedyna skuteczna metoda obrony interesu Polaków.
Mam wielką nadzieję, że ochota do kontestacji i pragnienie wolności nie zostały do końca wytrzebione, że wielu młodych ludzi będzie niedługo miało (o ile już nie ma) mdłości od politycznie poprawnej gadaniny w telewizorze, że ludzie wsparci tym co usłyszą w domu, podźwigną Polskę, stworzą jej przemysł i własne media.
Polska zaklęta w starożytnych zbrojach, w wawelskich murach, w zbroczonych krwią kamieniach miast, wciąż ma wielką siłę oddziaływania, wciąż może porwać młodych do działania. Dlatego póki żyjemy, nie powinniśmy oddawać pola i rezygnować z walki. Chodzi w końcu o rzecz najważniejszą – o ocalenie tego jak chcemy żyć, o ocalenie naszych aspiracji.
Polska to wielka radość, to żywotny naród, który pomimo tylko podkopów i uderzeń nadal pnie się w górę.
Polska chrześcijańska przywiązana do swej tradycji, to odprysk szkła w oku nowej europejskiej bolszewii; ludzi, którzy chcieliby tego co zawsze; nowego światowego porządku opartego na panowaniu “naszych” ludzi.
W dzisiejszym świecie wcale nie maleje znaczenie narodów. Tych silnych. Jesteśmy świadkami wielkiego narodowego odrodzenia Chin; wielkiego umacniania Żydów. Zanim zatem zapytamy, po co mi Polska, popatrzmy sobie dookoła, aby ocenić, po co Chińczykom Chiny, a Żydom Izrael? Zastanówmy się, po co Niemcowi Niemcy i Brytyjczykowi Wielka Brytania?
Ja nie mam wątpliwości.
Bardzo często tak jest, że ci sami ludzie, którzy wyśmiewają polskie dziedzictwo, to tak po prawdzie prymitywna dzicz, która postrzega świat przez pryzmat plemiennej solidarności.
Polska jest jednym z bastionów obrony przed tymi hordami, dlatego tak jej nienawidzą i tak namiętnie starają się przerobić polskie dzieci na Pawkę Morozowa w służbie nowej rewolucji.
Po co Polska?
Po to, by się bronić!
Andrzej Kumor, Mississauga
http://www.goniec.net

Tytuł: Re: Patriotyzm
PostNapisane: 07 lis 2009, 21:44 
Moderator

http://www.bibula.com/?p=15463

Od 20 lat mózgi Polaków prasowane są tekstami mówiącymi, jaki to patriotyzm jest zły i że jest głównym źródłem antysemityzmu. W Sopocie właśnie anarchiści udowodnili, że antysemityzm, jak i nienawiść do innych narodów, a nawet do całej ludzkości, wynika z braku patriotyzmu.

PostNapisane: 11 lis 2009, 18:11 
Moderator

Tomasz Poręba: każde państwo w UE powinno zachować swoją suwerenność

Jestem przekonany, że w Unii Europejskiej każde państwo powinno zachować swoją suwerenność. Tylko Unia działająca wspólnie w sprawach generalnych takich jak polityka energetyczna, polityka wschodnia czy stosunki transatlantyckie a jednocześnie silna tradycją, kulturą i dziedzictwem historycznym europejskich narodów będzie w stanie odgrywać znaczącą rolę w kreowaniu światowej polityki.

Choć postępuje zanik granic i mamy ułatwiony kontakt z narodami Unii Europejskiej, to ważne jest to, by każde państwo zachowywało swoją odrębność. Dla mnie patriotyzm to silna więź łącząca obywatela, ale nie tylko z państwem ale także jego kulturą, językiem i tradycją. Każdy z nas powinien je zachowywać i pielęgnować. Naszym obowiązkiem jest też przekazywanie polskiego dziedzictwa kulturowego i historycznego przyszłym pokoleniom. Musimy uczyć je, szacunku do wartości narodowych. Zachowanie tożsamości narodowej jest ważne. To dzięki niej każdy czuje więź ze swoją ojczyzną. Zastanawiam się, czy istnieje w ogóle takie pojęcie jak patriotyzm europejski. Wydaje mi się, że obywatele Unii Europejskiej czują mimo wszystko przywiązanie do historii i dziedzictwa kulturowego swoich krajów. To, że łatwiej im się przemieszczać, że w każdym państwie mogą czuć się jak u siebie w domu, nie zatraca poczucia ich przynależności do swojego narodu. Wydaje mi się, że patriotyzm jest uniwersalną wartością, którą każdy nosi w sobie. To więź duchowa z narodem, to poczucie przynależności do określonej wspólnoty. Patriotyzm daje poczucie solidarności. Patriota ma szacunek dla kraju, ojczyzny, miłuje narodową kulturę i jest oddany własnej ojczyźnie. To świadoma postawa obywatelska.

Tomasz Poręba

http://www.pis.org.pl/article.php?id=16184

PostNapisane: 11 lis 2009, 18:35 
Czołowy Publicysta

pełne poparcie :)

PostNapisane: 11 lis 2009, 19:26 
Redaktor

to wszytko powyżej to prawda, tyle że smutna. dlatego dla dodania otuchy przypominam starożytny hymn Rzeczypospolitej Polskiej:

Święta miłości kochanej Ojczyzny,
Czują cię tylko umysły poczciwe!
Dla ciebie zjadłe smakują trucizny
Dla ciebie więzy, pęta niezelżywe.
Kształcisz kalectwo przez chwalebne blizny
Gnieździsz w umyśle rozkosze prawdziwe,
Byle cię można wspomóc, byle wspierać,
Nie żal żyć w nędzy, nie żal i umierać.

Wolności! Której dobra nie docieka,
Gmin jarzma zwykły, nikczemny i podły;
Cecho dusz wielkich, ozdobo człowieka.
Strumieniu boski cnót zaszczycon źródły!
Tyś tarczą twoich Polaków od wieka,
Z Ciebie się pasmem szczęścia nasze wiodły.
Większaś nad przemoc!- a kto Ciebie godny,
Pokruszył jarzma, albo padł swobodny.

autorstwa biskupa Ignacego Krasickiego herbu Rogala. tak więc, mając na względzie "Hymn do miłości Ojczyzny" przygotujmy się na nieuniknione ofiary i do przodu ;)

PostNapisane: 12 lis 2009, 10:46 
Moderator

Ani miłość, ani rodzina nie są i nigdy nie będą przeżytkami.

Patriotyzm to przede wszystkim miłość do rodziny, rodziny szerszej niż ta rozumiana tradycyjnie, to miłość do rodziny narodowej jaką od ponad tysiacą lat już jesteśmy.

Tak jak reagujemy na problemy życia, rozwoju, czy zagrożenia naszej najbliższej rodziny tak samo reagujemy na identyczne problemy w rodzinie narodowej.

Jeżeli są ludzie podważajacy to i przekonujacy nas do swoich racji, to musimy się zastanowić dlaczego oni to robią? Co chcą przez to uzyskać?

Nie ma sensu z nimi dyskutować bo dyskusja jest bezprzedmiotowa. Trzeba jedynie publicznie obnażać ich intencje, aby ci którym myślenie i ocenianie rzeczywistości przychodzi trudniej, nie stali się wyznawcami tych anty ludzkich i anty społecznych absurdów.
Tak jak miłość jeszcze nikomu nie zaszkodziła, tak i patriotyzm też jeszcze nikomu nie zaszkodził.

PostNapisane: 23 lis 2009, 01:18 
Czołowy Publicysta

Patriotyzm to dobrowolne poczucie przynaleznosci do grupy i trzeba to miec w sercu.

W naszym przypadku jest to Polska ponad wszystko. Nawet w przypadku pracy zagranica mlodzi powinni wiedziec ze robia to po to aby muc pomoc ojczyznie, rodzinie i sobie samym.

Milosc do kraju, jezyka, kultury, dobra ekonomicznego oraz bezpieczenstwa wszystkich jej obywateli.

Obrona zawsze i wszedzie dobrego jej imienia.

Podejmowanie decyzji ekonomicznych i politycznych przynoszacych korzysci dlugoterminowe dla wszystkich obywateli.

PostNapisane: 23 lis 2009, 01:20 
Czołowy Publicysta

Soplica napisał(a):
W czasach PRLu było wiecej patriotyzmu jak dziś........

Dzisiaj dla wielu patriotyzm zostal zastapiony materializmem.

PostNapisane: 07 cze 2010, 15:50 
Moderator

Od wielu lat wmawia się społeczeństwu, że dziś patriotyzm jest inny, rozumie się go inaczej niż kiedyś itp. brednie. A przecież patriotyzm to miłość do własnej ojczyzny - jak można uważać, że dziś to co innego niż 100, 1000 i kilka tysięcy lat temu. Dlaczego miłość starożytnego Ateńczyka do Aten ma być inna niż dzisiejsza miłość Polaka do Polski czy Węgra do Węgier?

PostNapisane: 31 sie 2010, 20:00 
Moderator

http://blogmedia24.pl/node/35744

Nowoczesny patriotyzm wg postempowców:

"Gdyby moja ojczyzna popadła w jakieś tarapaty, myślę tu o sytuacji zbrojnej, to ja natychmiast zostaję dezerterem. Nie zostaję sanitariuszką, nie schodzę do kanału, Pierwsza rzecz, jaką robię. to spierdalam po prostu."

Maria Peszek.

PostNapisane: 01 wrz 2010, 12:35 
Czołowy Publicysta

Nie ma co nawet dziwek cytować.To typowi mentalni przedstawiciele i idole POlszewii.

PostNapisane: 06 paź 2010, 10:55 
Moderator

http://wsercupolska.org/joomla/index.ph ... c&Itemid=6

Patriotyzm jedną z podstaw człowieczeństwa - jak bardzo istotna to cecha, wielokrotnie pouczał nas papież Jan Paweł II. Bez niej ludzie się degenerują, jak dobitnie pokazali nam to "młodzi i wykształceni" na Krakowskim Przedmieściu.

Kopia artykułu:

Amor Patriae nostra Lex!

Amor Patriae nostra Lex!
Miłość Ojczyzny naszym prawem!
Patriotyzm - postawa społeczno-polityczna oparta na zasadach miłości i przywiązania do Ojczyzny, jedności i solidarności z własnym narodem, poczuciu więzi społecznej i wspólnoty kulturowej; forma ideologii narodowej postulująca podporządkowanie i poświęcenie dążeń osobistych sprawom narodu i ojczyzny, jeżeli tego wymaga ich dobro. Patriotyzm polegający na stawianiu wysoko w hierarchii wartości dobra własnego narodu i ojczyzny, wiąże się z uznawaniem innych wartości społecznych, a zwłaszcza z szacunkiem dla innych narodów i poszanowaniem ich suwerenności; tak rozumiany patriotyzm jest przeciwieństwem kosmopolityzmu i nacjonalizmu.
Miłość ojczyzny i rodaków bynajmniej nie jest zabobonem, ale cnotą godną pielęgnowania, podobnie jak miłość rodziny itd. Ale z patriotyzmem łączą się dwa wzajemnie przeciwne zabobony: jeden z nich przywiązuje do miłości ojczyzny zbyt dużą wagę i czyni z patriotyzmu nacjonalizm, a więc chorą nieprawidłowość, fałsz i zabobon. Drugi, przeciwny mu, [kosmopolityzm, internacjonalizm - komuna i lewactwo - przyp. red. polonica.net] także miesza patriotyzm z nacjonalizmem, a nawet z rasizmem i potępia go jako taki.
Jeśli chodzi o utożsamienie patriotyzmu z nacjonalizmem, wystarczy zauważyć, że kto kocha własny kraj, niekoniecznie musi tym samym ubóstwiać go ani pogardzać innymi krajami, a tym mniej ich nienawidzieć. Nie musi też wcale uważać narodu za "najwyższe dobro", tak jakby tego chciał nacjonalizm.
Robić więc z patriotyzmu nacjonalizm jest nieprawidłowością, fałszem i zabobonem.
Znacznie groźniejszy jest drugi rozpowszechniony dziś fałsz i zabobon.
Wielu zwłaszcza tzw. lewicowców (wyrażenie, którego sens bardzo trudno zrozumieć) przyznaje się do tego: każdy, kto ośmiela się twierdzić, że kocha swój kraj bardziej niż, powiedzmy, Ekwador, Rosję czy Izrael, jest oskarżany o "rasizm".

Tym bardziej każdy, kto zmuszony jest do wyboru, daje pierwszeństwo własnemu rodakowi przed obcym, uchodzi za rasistowskiego zbrodniarza, w rodzaju hitlerowców.
Że to nie jest zabobonem, że każdy człowiek ma święte prawo dbać przede wszystkim o ludzi sobie bliskich, a to bez żadnej nawet myśli o wyższości tej czy innej rasy, czy narodowości, powinno być jasne. [ale, niestety jasne nie jest - red. polonica.net]

Może następująca (prawdziwa) historyjka pomoże w zrozumieniu, o co chodzi.

Jeden z przyjaciół, Jan, miał bardzo brzydką, zezującą matkę, która w dodatku była kleptomanką i raz już była aresztowana za kradzież. Kiedy go ktoś zapytał, a więc dlaczego ty ją tak kochasz, że stawiasz ją ponad wszystkich innych,

Jan odpowiedział: dlaczego? - bo jest moją matką!
Mniej więcej taki sam jest stosunek każdego uczciwego człowieka do swojej ojczyzny.
Kto temu przeczy, jest ofiarą fałszu i zabobonu.
Podłożem zabobonu jest zabobonna wiara w ludzkość i w równość ludzi.

Na podstawie "Sto zabobonów" Józef Maria Bocheński
Za: http://www.polonica.net

PostNapisane: 06 paź 2010, 16:22 
Stażysta

patriotyzm jest prymitywny

I tak w nawiasie to dlaczego tak źle Kev nazywasz panią Peszek? czujesz się w jakiś sposób lepszy od niej?
Piszmy na temat, nie obrażajmy..

PostNapisane: 06 paź 2010, 16:41 
Redaktor

Patriotyzm oznacza umiłowanie kraju ojczystego, rodzimej ziemi, a także gotowość poświęcenia się dla własnego narodu. Z patriotyzmem wiąże się umiłowanie ojczyzny, duma z jej tradycji i kultury oraz spełnianie obywatelskich powinności.
W dzisiejszych czasach patriotyzm schodzi na dalszy plan. Żyjemy w wolnej i demokratycznej Polsce, bardziej zależy nam na osobistych korzyściach niż na dobru naszej ojczyzny. Mimo tego ze w dobie obecnej można być patriotą z upływem czasu stajemy się obojętni na znaczenie tego słowa. Uważam, ze patriotyzm jest najbardziej widoczny gdy ojczyzna jest w zagrożeniu, gdy czujemy ze możemy ja stracić. Dlatego obecnie niektórzy są przeciwni wejściu Polski do Unii Europejskiej, obawiając się ze Polska zostanie wchłonięta przez kraje bogatsze, kraje zachodu.
Poczucie patriotyzmu narodziło się już w czasach starożytnych, kiedy to dzielni wojownicy stawiali czoła swoim przeciwnikom broniąc godności własnego narodu. Przede wszystkim odwaga w czasie walki o ojczyznę wyróżniali się Grecy i Rzymianie. Patriotyzm Rzymski rozwinął się gdy świat rzymski przechodził kryzy, był to III i IV wiek. Uważano wtedy ze Rzym musi być potężny gdyż jego zniszczenie mogłoby zakończyć istnienie całej cywilizacji antycznej. Gdy Rzym ponownie stał się silny i potężny, mieszkańcy byli z tego dumni i nadal zależało im aby przetrwał wieki.
Wiele o patriotyzmie w starożytności mówi literatura. Homer w „Iliadzie i Odysei” przedstawił wielu bohaterów, którzy dzielenie bronili swojej ojczyzny np. Wojna trojańska (Wśród Greków najdzielniejszy był Achilles, natomiast po stronie Trojan walczył Hektor).
Należy zaznaczyć ze dla starożytnych żołnierzy hańbą była ucieczka z pola bitwy. Uważano nawet, ze śmierć może być piękna jeśli zginie się walcząc o swoja ojczyznę: „Pięknie z bronią w ręku umrzeć dla ojczyzny" Homer. Jak już wiadomo początków patriotyzmu można doszukiwać się w starożytnych kulturach, gdyż nie brakowało tam ludzi, którzy wiernie służyli a w razie potrzeby bronili swego kraju. Jednak były to dopiero początki…
W średniowieczu najwierniejszymi obrońcami kraju byli rycerze, którzy podobnie jak ich starożytni poprzednicy nigdy nie poddaliby się wrogowi bez walki. Do ideału rycerza średniowiecznego przyłączona jest ideologia chrześcijaństwa (przykładem może być Roland , który walczy w imię Boga nawraca”.)Wraz z pojawieniem się chrześcijaństwa celem rycerza przestała być już chęć sławy. Rycerz średniowieczny zaczął dbać o swe życie pośmiertne. Powinien być pobożny, wierny (Bogu, władcy i damie swego serca), honorowy, odważny i waleczny, szlachetny. Niektórzy uznają nawet ze w czasach średniowiecznych rycerze byli idealni. Przykładem są znani bohaterowie legendy, Rycerze Okrągłego Stołu spełniający wszelkie wymogi ideału rycerskiego.
Sądzę, że duże znaczenie dla rozwoju patriotyzmu w Średniowieczu miał fakt, iż uważano ze władca jest namiestnikiem Boga na ziemi. Z tego powodu rycerze utrzymywali ze ich świętym obowiązkiem jest obrona i wierność ojczyźnie.
Patriotyzm to nie tylko walka z najeźdźcami o wolność kraju ale także o zachowanie jego kultury, języka, sztuki, obyczajów. Moim zdaniem w średniowieczu niebagatelną role odegrali królowie, którzy starali się uniezależnić swoje państw
a od innych oraz rozwinąć je pod każdym możliwym względem. W Polsce takimi władcami byli zapewne: Bolesław Chrobry i Bolesław Krzywousty (zwany „Bolesławem, który nie śpi"). Innym przykładem może być Król Franków Karol Wielki. Władcy Ci zawsze przedstawiali dobro ogółu nad dobro własne, wiernie walczyli o granice państwa, byli dobrymi rycerzami, a także w miarę możliwości starali się rozwijać kulturę państwa, w którym obejmowali władzę.
Kształtowanie się poczucia patriotyzmu od końca XV wieku po lata trzydzieste XVII wieku odgrywało dość duże znaczenie, gdyż był to okres reformacji w Europie. Polska w tym czasie była krajem słabym, szerzyło się przekupstwo, brak szacunku do prawa. Poważanym człowiekiem renesansu był Piotr Skarga-gorliwy patriota, któremu na sercu leżało dobro Rzeczpospolitej. Chciał on ukazać społeczeństwu problemy państwa, dlatego tez wydal zbiór „kazań sejmowych”, które miały charakter moralizatorski. Jest to wyraźny i niepodważalny przykład miłości do ojczyzny i rodaków. Również Jan Kochanowski omawia w swoich utworach problem patriotyzmu Najlepiej świadczy o tym ,,Odprawa Posłów Greckich” .Autor poucza polityków, daje im rady, ostrzega.
W czasie renesansu wytworzy się wzór obywatela, który powinien spełniać obowiązki wobec swojej ojczyzny, powinien część swojego życia poświęcić służbie dla Rzeczpospolitej, spożytkować go dla dobra ogółu. Aby ukazać ze patriotyzm rozwijał się także w czasach renesansu przedstawiałam przykłady z literatury dlatego ze uważam, iż to właśnie dzięki myślicielom renesansu udało się kształtować poczucie patriotyzmu wśród zwykłych, „szarych” ludzi.
W latach późniejszych postawę patrioty w Polsce reprezentowali Sarmaci, ludzie początkowo lojalni wobec ojczyzny, jej obrona była dla nich sprawą honoru. Jeszcze później znaczenie patriotyzmu dla ludzi zmieniało swoje znaczenie. Niestety w przeszłości było także wiele sytuacji, które świadczą o tym, ze dla niektórych ojczyzna nie miała żadnego znaczenia. Również w Polsce nie zabrakło zdrajców , przykładem może być chociażby najazd Szwedzki zwany „Potopem” i zdrada Radziwiłłów oraz innych Polaków.
Moim zdaniem patriotyzm jest najbardziej widoczny gdy ojczyzna jest w zagrożeniu. Przykładem może być Polska pod zaborami Np. na terenach zaboru pruskiego władze, stosując czasem brutalne metody, poddawały ludność polityce germanizacji jednak Polacy nie wyrzekali się swojej polskości. Mimo tego, że nadzieje na utworzenie niezależnego państwa lub chociaż przywrócenie Polski na mapę były bardzo znikome to Polacy nie wyrzekli się myśli o pełnej niepodległości. . Polacy mimo braku potrzebnych środków, zdecydowanie mniejszej armii i słabszej gospodarce wielokrotnie toczyli zwycięskie walki z przeciwnikami. Polaków z wszystkich zaborów jednoczyła myśl o wspólnej walce i ponownej niepodległości Przykładem tego są powstania, narodowe zrywy przeciwko zaborcy (przede wszystkim polskie powstania 1794 kościuszkowskie, 1830 listopadowe i 1863 styczniowe). W czasie zrywów narodowych ludzie, często niezależnie od wieku, stawiali z odwaga czoła swoim przeciwnikom często nie mając szans na wygraną. Jednak powstania na całym świecie są do dziś symbolem poczucia patriotyzmu, odwagi i szlachetności. Dzięki nim wiemy ze żyli kiedyś ludzi, którzy byli gotowi poświecić swe życie dla ojczyzny. Patrioci walczyli z zaborcami także po przez organizowanie akcji dywersyjnych, zakładanie organizacji przeciw najeźdźcom itp.
Mówiąc o patriotyzmie nie można zapomnieć o I i II wojnie światowej, W latach 1914-1918 i 1939-1945 w obronie własnych krajów zginęło wielu ludzi, którzy chcieli za wszelka cenę uzyskać wolność. Wspaniali byli Ci ludzie , którzy walczyli o niepodległość dlatego sadzę ze pamięć o nich zostanie na zawsze. Jednym z najbardziej znanych symboli polskiego oporu jest Westerplatte (1939). Przykład bohaterstwa i poświęcenia obrońców Westerplatte, którzy nie wahali się złożyć dla ojczyzny ofiary z własnego życia (mówi się, że zostali za to nagrodzeni podobnie jak wzorowy rycerz średniowiecza, Roland - prosto do nieba czwórkami szli żołnierze z Westerplatte).
Na koniec pragnę stwierdzić ze można wiele pisać na temat kształtowania się poczucia patriotyzmu, gdyż świat pełen był wspaniałych ludzi dla których ojczyzna była najważniejszą wartością w życiu Wielu z nich było w stanie nawet poświecić swoje własne życie dla dobra ogółu. Prawdą jest , że Polska była jednym z krajów w którym przez wieki kształtowało się poczucie patriotyzmu, symbolem tego są przede wszystkim powstania narodowe w Polsce. Nawet sondaże, które przeprowadzono w niektórych państwach Europy potwierdzają, że to właśnie patriotyzm był cechą, z którą kojarzy się Polak w Europie.

W obecnych czasach także możemy być patriotami Należy poznawać bogactwo kraju, dbać o zabytki kultury narodowej, poznawać literaturę, sztukę, obyczaje, piękno krajobrazu, polską kulturę, język, historię.

http://www.sciaga.pl/tekst/38829-39-ksz ... ni_dziejow

PostNapisane: 06 paź 2010, 16:46 
Moderator

Krystian napisał(a):
patriotyzm jest prymitywny

Krystian nie prowokuj do jeszcze prymitywniejszych dyskusji. To forum nie jest dla przedszkolaków, żeby zaczynć od nauki abecadła. Chcesz zabłysnąć to wybierz sobie inne forum, na którym docenią Twój nihilizm i nawet coś jeszcze dodadzą do tego co masz (lub co aktualnie odrzuciłeś) już w sobie.
A swoje wywody powieś sobie przed nosem na gwoździu i wpatruj się w nie, abyś mógł sobie utrwalić własne uwarunkowanie.

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 89 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1