Polskie-Forum.pl | Polskie Forum Dyskusyjne | Niezależne Forum Dyskusyjne | Niezależne opionie polityczne | aktywność obywatelska | wolna dyskusja | wybory prezydenckie • Zobacz wątek - Garść sentencji

Polskie-Forum.pl

Wolne i niezależne forum dyskusyjne / opinie polityczne / aktywność obywatelska / patriotyzm / Polska / wolna dyskusja

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 127 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Garść sentencji
PostNapisane: 26 paź 2011, 13:06 
Moderator

http://widnokregi.blog.pl/komentarze/in ... d=15551984

* W starciu dobra ze złem zbyt często zwycięża zło, ponieważ dobro wzdraga się przed przemocą. Tymczasem zło przemocy się nie wstydzi.
* Aby skutecznie przeciwstawić się mocniejszemu przeciwnikowi, dysponować należy odwagą, sprytem oraz siłą. Odwaga umożliwia rozpalenie konfliktu, spryt pozwala spór kontynuować, a siła oczyszcza pole, byśmy w finale mogli postawić na swoim.
* Tłum zawsze staje się taki, jakim czynią go jego nadzorcy.

PostNapisane: 29 lis 2011, 00:24 
Stażysta

Cóż znaczą prawa bez obyczajów (Quid leges sine moribus).
Przez trudy do gwiazd (Per aspera ad astra).
Cnoty poznaje się w działaniu (Cernuntur in agendo virtutes).
Zgodą małe rzeczy rosną, niezgodą największe się rozpadają (Concordia parvae res crescunt, discordiamaximae dilabuntur).
Contra spem spero (Żywię nadzieję wbrew wszelkiej nadziei).
Rzeczą każdego człowieka jest mylić się, ale tylko głupca trwać w błędzie (Cuiusvis hominis est errare, nullius nisi insipentis in errore perseverare).
Dopóki żyjesz uczciwie, nie dbaj o słowa złych ludzi (Dum recte vivis, ne cures verba malorum).

"Miłość to nie staw, w którym można zawsze znaleźć swoje odbicie. Miłość ma przypływy i odpływy. Ma też swoje rozbite okręty, zatopione miasta, ośmiornice i skrzynie złota i pereł. Ale perły leżą głęboko."
Erich Maria Remarque

"Dobre książki oddzielają nas od słabości i nałogów niszczących naszego ducha"

Polak już rodzi się bohaterem i choćby nie chciał to i tak nim zostanie.

PostNapisane: 04 gru 2011, 15:13 
Moderator

http://dzieckonmp.wordpress.com/2011/12 ... e-oszukac/

Był raz król, który miał cztery żony.
Swoją czwartą żonę kochał bardziej niż inne. Dawał jej piękne prezenty i otaczał ją wielką troskliwością. Obsypywał ją tym, co miał najlepsze.
Tak samo kochał swą trzecią żonę i z dumą ją pokazywał sąsiednim królom. Ale obawiał się, czy pewnego dnia nie odjedzie z innym królem.
Kochał także druga żonę. Ona była jego zaufaną: za każdym razem, gdy miał problem, mówił jej o nim.
Pierwsza żona króla była jego najwierniejszą towarzyszką, to z nią zbudował swe królestwo.
Pewnego dnia król zapadł na ciężką chorobę. W obliczu śmierci zaczął się zastanawiać: „Mam cztery żony, lecz gdy umrę, będę sam.” Zawołał więc swą czwartą żonę i powiedział do niej:
– Kochałem cię bardziej niż inne. Dawałem ci to, co mam najlepszego. Teraz umieram: czy zechciałabyś pójść ze mną i być mą towarzyszką na zawsze?
– Oszalałeś! – odpowiedziała, a potem się oddaliła bez słowa.
Jej odpowiedź, jak ostry nóż, boleśnie wniknęła w serce króla.
Następnie król powiedział do trzeciej zony:
– Kochałem cię przez całe życie. Teraz umieram: czy jesteś gotowa iść ze mną?
– Nie – powiedziała ona, życie jest zbyt piękne. Gdy ty umrzesz, ja ponownie wyjdę za mąż!
Ta odpowiedź zdziwiła króla i bardzo zasmuciła.
Powiedział więc do drugiej żony:
– Zawsze przychodziłem do ciebie w chwilach trudnych. A ty mi zawsze pomagałaś. Teraz umieram, czy ty chcesz pójść za mną?
Ona odpowiedziała:
– Przykro mi, że nie mogę pójść za tobą, ale obiecuję ci zrobić piękny pogrzeb.
Król był zbity z tropu. Całe swe życie był oszukiwany uczuciami jego żon.
Wtedy usłyszał głos, który mówił: „Ja pójdę z tobą. Pójdę za tobą wszędzie tam, gdzie ty pójdziesz”. To mówiła pierwsza żona. Król popatrzył na nią i zawstydził się: ona była chuda, chora, zrezygnowana. Powiedział wówczas: „To ciebie powinienem kochać bardziej niż inne wtedy, gdy mogłem”.
W rzeczywistości każdy z nas ma cztery żony:
Naszą czwartą żoną jest nasze ciało. Jak byśmy się o nie nie troszczyli, opuści nas w dniu śmierci.
Naszą trzecią żoną jest nasze bogactwo i nasza sytuacja społeczna. W chwili śmierci nic ze sobą nie zabierzemy.
Nasza druga żona to nasi przyjaciele i nasza rodzina. Są dla nas wielkim wsparciem, lecz w dniu śmierci, wszystko, co mogą dla nas zrobić, to zorganizować nasz pogrzeb.
Nasza pierwsza żona to nasza dusza, o której często zapominamy i którą tak źle traktujemy. Jednakże to tylko ona towarzyszy nam we wszystkich miejscach. Poświęć czas, żeby się o nią zatroszczyć i ją utrzymywać, żeby była piękna i święta, niech teraz lśni! Później będzie za późno!

(autor nieznany)

Źródło: zwiastowanie.alleluja.pl

PostNapisane: 04 gru 2011, 16:03 
Moderator

http://www.obnie.pl/index.php?option=co ... &Itemid=27

Naród nasz ma w sobie dużo uczuciowych popędów i odruchów. Niekiedy za nimi idzie. Powstają z nich dzieła sztuki, wielkie i wzniosłe porywy, potężne zwycięstwa. Są one kwiatami naszych dziejów i kultury narodowej, ale aby te kwiaty mogły wyrosnąć, ziemia musi być owładnięta, opanowana i wypracowana. Musimy czuwać nad nią i trzymać ją ?obiema dłońmi? w swej spokojnej, trzeźwej myśli, woli i sercu.[...] I naszym narodowym być albo nie być jest nakaz władania sobą, spokój, równowaga, trzeźwość, umiejętność rządzenia wszystkimi swymi porywami, odruchami, namiętnościami, skłonnościami i uczuciami. W obliczu szczytów, które dziurawią niebo i wyciągają swe ramiona w bezkresy, można niekiedy ulec nieładowi uczuć. Tymczasem kto chce wejść na szczyt musi zaczynać od dołu, a potem iść krok za krokiem, nie przyspieszając go. Zły to taternik czy alpinista, który zaczyna wspinaczkę w góry od zrywu i wielkiego wysiłku. Dobry ? idzie krok za krokiem, powoli, spokojnie. Możemy się tutaj uczyć jak kierować sobą, rodziną swoją, narodem i państwem. To musi być cierpliwy, spokojny krok za krokiem. Wypadnie niejednego się wyrzec, niejednego sobie odmówić, niejedno w sobie opanować. Trzeba będzie zdobyć się na cierpliwość i umiejętność koordynowania wszystkich swoich porywów. Za tę cenę przeprowadza się spokojnie łódź wśród burzy, aby uratować wszystko, co w niej jest. Wymaga to wiele cierpliwości, spokoju i umiejętności władania sobą. Każdy, kto chce władać państwem, narodem, Kościołem czy rodziną musi naprzód nauczyć się władać sobą.

Kardynał Stefan Wyszyński, 1957 r.

PostNapisane: 07 gru 2011, 20:25 
Czołowy Publicysta

Mądre i piękne słowa Asindzieju,
pochodzące z wielkiego serca Kardynała tysiąclecia Stefana Wyszyńskiego.
Jednakże umieściłabym je właśnie w dziale : Mądrość słowa polskiego.
Tam jest miejsce na takie mądre pouczenia, naprowadzenia i uświadomienia. :)

Jaka nauka historii, taka lekcja przyszłości.

Jestem z tymi, którzy żeby lśnić, nie ubierają się w błyskotki kłamstwa. ;)

PostNapisane: 29 gru 2011, 22:58 
Stażysta

Asindzieju dodałeś bardzo piękną opowieść o tych żonach. Takie mądre opowiadanka, są tym, czego wielu ludziom najbardziej potrzeba.

„W ludziach więcej rzeczy zasługuje na podziw niż na pogardę.” A. Camus

Teokryt:
1. "Nie piszę, bo tak, jak chcę, nie mogę, a tak, jak mogę, nie chcę."
2. "Jak długo istnieje życie, tak długo istnieć będą nadzieje."
3. "Młodość mija jak sen."
4. "Nie są godni miłości ci, którzy w niczym nie ryzykują."
5. "Tylko martwi nie mają nadziei."

"Wielkość z cierpieniem zawsze chodzi w parze, w najwyższe szczyty grom bije."
Adam Asnyk

A to dla Asindzieja:

Chłopiec patrzył, jak babcia pisze list. W pewnej chwili zapytał:
- Piszesz o tym, co się przydarzyło? A może o mnie?
Babcia przerwała pisanie, uśmiechnęła się i powiedziała:
- To prawda, piszę o tobie, ale ważniejsze od tego, co piszę, jest ołówek, którym piszę. Chcę ci go dać, gdy dorośniesz.
Chłopiec z zaciekawieniem spojrzał na ołówek, ale nie zauważył w nim nic szczególnego.
- Przecież on niczym się nie różni od innych ołówków, które widziałem!
- Wszystko zależy od tego, jak na niego spojrzysz. Wiąże się z nim pięć ważnych cech i jeśli je będziesz odpowiednio pielęgnował, zawsze będziesz żył w zgodzie ze światem.
Pierwsza cecha: możesz dokonać wielkich rzeczy, ale nigdy nie zapominaj, że istnieje dłoń, która kieruje twoimi krokami. Ta dłoń to Bóg i to On prowadzi cię zgodnie ze swoją wolą.
Druga cecha: czasem muszę przerwać pisanie i użyć temperówki. Ołówek trochę z tego powodu ucierpi, ale potem, będzie miał ostrzejszą końcówkę. Dlatego naucz się znosić cierpienie, bo dzięki niemu wyrośniesz na dobrego człowieka.
Trzecia cecha: używając ołówka, zawsze możemy poprawić błąd za pomocą gumki. Zapamiętaj, że poprawienie nie jest niczym złym, przeciwnie, jest bardzo ważne, bo gwarantuje uczciwe postępowanie.
Czwarta cecha: w ołówku nieważna jest drewniana otoczka, lecz grafit w środku. Dlatego zawsze wsłuchuj się w to, co dzieje się w tobie.
Wreszcie piąta cecha: ołówek zawsze pozostawia ślad. Pamiętaj, że wszystko, co uczynisz w życiu, zostawi jakiś ślad. Dlatego miej świadomość tego, co robisz...
---
Szósta cecha ołówka (dodana przeze mnie): Kiedy ołówek się już wyczerpie i pójdzie do śmieci (chlip :cry: ) zawsze pozostaną po nim owoce jego pracy: szkice, piękne rysunki, które inni będą mogli podziwiać i dzięki nim pogłębiać bogactwo swojego ducha i wyobraźni.
Po wielu ludziach zostaje na ziemi wspaniały ślad, dzięki któremu możemy się prawidłowo rozwijać i ubogacać swój charakter...

Załączniki:
Misio z kwiatami.gif
Misio z kwiatami.gif [ 5.22 KiB | Przeglądane 1973 razy ]

PostNapisane: 05 sty 2012, 22:01 
Czołowy Publicysta

Wszyscy błądzimy, ale nie wszyscy się nawracamy.
:lol:

Jacenna 5 stycznia 2012r

.

Miała być garść... :)
To dorzucę...

Nie łudźmy się, że dojdziemy do ideału, ale idźmy całkiem śmiało.

Nie ideał jest celem, ale droga wiodąca idealnie do celu.

Jacenna 5 stycznia 2012r

.

PostNapisane: 08 sty 2012, 21:12 
Moderator

http://novushiacynthus.blogspot.com/2012/01/klekam.html

W tekście kazania kard. Karola Wojtyły na 50-lecie śmierci Alberta Chmielowskiego czytamy: „Im bardziej Bóg udziela się duszy, im bardziej się do niej przelewa przez dary Ducha Świętego, tym bardziej rzuca ją na kolana”.

PostNapisane: 14 sty 2012, 20:35 
Stażysta

Ludzie często przyznają się do braku pamięci, lecz nigdy do braku rozsądku.

Zbyt wielu z nas wydaje niezarobione pieniądze na niepotrzebne rzeczy, aby przypodobać się ludziom, których nie lubimy.

Przełykając złe słowa nie wypowiedziane, nikt jeszcze nie dostał wrzodów żołądka.

Humor odmładza duszę (M. Stolarska)

Praktykujmy cierpliwość, a nie ćwiczmy w niej innych (ks. Jakub Alberione)

PostNapisane: 14 lut 2012, 21:26 
Czołowy Publicysta

„Ogień uczuć i sztuka kobieca
Najtwardsze serca zmiękcza i roznieca;
Lecz raz nagięte, zmianom nie ulegnie
I pierwej pęknie, niźli się odegnie”

Adaś Mickiewicz

PostNapisane: 08 mar 2012, 22:11 
Moderator

http://polskapolityka2012.blogspot.com/ ... kwiat.html

Kwiat
Pielgrzymująca do Santiago (...) pewna kobieta opowiedziała mi następującą historię: Około 250 roku przed naszą erą w Chinach pewien książę miał wkrótce zostać Cesarzem. Lecz zgodnie z prawem musiał się najpierw ożenić. Sprawa dotyczyła przyszłej Cesarzowej, więc Książę musiał znaleźć dziewczynę, której mógł by ślepo zaufać. Idąc za radą mędrca, zebrał wszystkie panny z prowincji, by wybrać tą najwłaściwszą. Pewna stara kobieta, która przez lata służyła na dworze, słysząc o przygotowaniach przed audiencją szczerze się zasmuciła. Jej Córka od lat skrycie kochała się w księciu, kiedy jednak przyszła do domu i opowiedziała co się szykuje, ze zdziwieniem usłyszała od córki, że ona też chcę wystąpić. Przerażona zapytała; córko po co Ci to ? Będą tam tylko najpiękniejsze i najbogatsze dwórki wybij sobie z głowy ten pomysł. Wiem, że cierpisz ale nie zamieniaj bólu w szaleństwo. Córka odparła: Droga Matko - nie cierpię i na pewno nie jestem szalona wiem, że nie zostanę wybrana ale to jedyna możliwość bym na chwilę była blisko Księcia. Dzięki temu będę szczęśliwa choć wiem że czeka mnie inny los. Wieczorem gdy dziewczyna przybyła do pałacu zebrały się tam już wszystkie dwórki w najwykwintniejszych szatach i najpiękniejszych klejnotach gotowe zaciekle walczyć o wygraną.

Książę otoczony swoim dworem oznajmił: każda z was otrzyma nasionko - ta która w ciągu 6 miesięcy wyhoduje najpiękniejszy kwiat zostanie przyszłą cesarzową Chin. Dziewczyna zasadziła swoje ziarenko w doniczce. Nie znała się na ogrodnictwie ale dbała o nie z wielkim oddaniem. Postawiła doniczkę na słońcu i dbała aby ziemia była zawsze wilgotna. Wierzyła, że jeśli piękno kwiatu dorówna jej miłości nie musi się o nic martwić. Minęły 3 miesiące i nic. Dziewczyna chwytała się różnych sposobów - radziła się rolników i wieśniaków, którzy znali najrozmaitsze metody upraw i wszystko na próżno. Każdy dzień oddalał ją od spełnienia marzeń, choć jej miłość nie słabła. Po 6 miesiącach w doniczce nadal nic nie wyrosło. Dziewczyna nie miała się czym pochwalić lecz wierzyła w swe poświęcenie i oddanie które okazywała przez cały czas. Oznajmiła więc matce, że w wyznaczonym dniu o wyznaczonej godzinie zjawi się w pałacu. Wiedziała, że to ostatnie spotkanie z ukochanym i za nic w świecie nie chciała stracić okazji. Nadszedł dzień audiencji. Dziewczyna przyszła z doniczką bez rośliny i zobaczyła, że wszystkie pozostałe panny wypełniły zadanie. Jeden kwiat był piękniejszy od drugiego, każdy w innym kształcie i kolorze. Nadeszła w końcu oczekiwana chwila. Wszedł książę, uważnie i długo przyglądał się każdej dziewczynie, kiedy obejrzał wszystkie ogłosił swój werdykt. Wskazując córkę służącej jako swoją przyszłą żonę. Podniósł się krzyk, że wybrał tę która nie zdołała wyhodować rośliny. Książę ze spokojem uzasadnił swój wybór. Ona jedna wyhodowała kwiat, który czyni ją godną tronu Cesarzowej - Kwiat uczciwości. Wszystkie nasiona, które wam wręczyłem były jałowe i z żadnego nie mogło nic wyrosnąć.

PostNapisane: 12 mar 2012, 23:28 
Moderator

http://blogmedia24.pl/node/56408

Armia zajęcy pod dowództwem lwa jest więcej warta niż armia lwów pod dowództwem zająca

PostNapisane: 14 mar 2012, 17:44 
Moderator

http://wzzw.wordpress.com/2012/03/14/po ... ja-polski/

“Naród, który się oburza, ma prawo do nadziei, ale biada temu, który gnije w milczeniu.” – C. K. Norwid.

PostNapisane: 14 mar 2012, 18:07 
Moderator

http://www.prokapitalizm.pl/gust-pod-sad.html

Mądrości z czasów PRLu wciąż aktualne.

*pięć przykazań przetrwania. Pierwsze – nie myśl; drugie – jeśli myślisz, to nie mów; trzecie – mówisz – nie pisz; czwarte – napisałeś – nie podpisuj; piąte – podpisałeś – to się nie dziw.
*Konstytucja gwarantuje wolność wypowiedzi, ale nie gwarantuje wolności po wypowiedzi.

PostNapisane: 30 mar 2012, 20:01 
Stażysta

Józef Piłsudski

Być zwyciężonym i nie ulec to zwycięstwo,
zwyciężyć i spocząć na laurach to klęska. Kto chce, ten może, kto chce, ten zwycięża, byle chcenie nie było kaprysem lub bez mocy.

Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku, teraźniejszości ani prawa do przyszłości.

Podczas kryzysów – powtarzam – strzeżcie się agentur. Idźcie swoją drogą, służąc jedynie Polsce, miłując tylko Polskę i nienawidząc tych, co służą obcym.

Polacy chcą niepodległości, lecz pragnęliby, aby ta niepodległość kosztowała dwa grosze i dwie krople krwi – a niepodległość jest dobrem nie tylko cennym, ale i bardzo kosztownym.

W dzieciństwie moim ciągle szeptano mi w uszy tzw. mądre przysłowia: "Nie dmuchaj pod wiatr!" "Głową muru nie przebijesz!" "Nie porywaj się z motyką na słońce!". Doszedłem potem do wniosku, że silna wola, energia i zapał mogą te właśnie zasady załamać. I obecnie kiedy stoimy wobec wielkich zadań dalszej budowy państwa polskiego, właśnie potrzeba nam ludzi, którzy potrafią tej starej mądrości tych przysłów się przeciwstawić.

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 127 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9  Następna strona

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1