Polskie-Forum.pl


Wolne i niezależne forum dyskusyjne / opinie polityczne / aktywność obywatelska / patriotyzm / Polska / wolna dyskusja


Wszystkie czasy w strefie UTC + 1
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 340 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 19, 20, 21, 22, 23
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Technika, technologie....
PostNapisane: 31 sie 2017, 15:21 
Offline
Moderator

Dołączył(a): 13 lip 2009, 12:02
Posty: 37605
http://tylkonauka.pl/wiadomosc/w-austra ... w-i-tkanek

W australijskim szpitalu powstanie drukarnia ludzkich narządów i tkanek
autor: John Moll (2016-12-01 18:05)

Obrazek
Źródło: Institute of Health and Biomedical Innovation


Technologia druku przestrzennego jest bardzo przydatna w wielu dziedzinach. Już dziś, dzięki drukarkom 3D, powstają ludzkie narządy, choć w dalszym ciągu nie nadają się one do transplantacji. Prędzej czy później, taki stan rzeczy z całą pewnością ulegnie zmianie.

Biodrukarki 3D pozwalają na produkcję ludzkiej skóry i różnych organów wewnętrznych. Uniwersytet Technologiczny Queensland (QUT) w Brisbane chce utworzyć nowy instytut, który będzie zajmował się rozwojem druku 3D do tego stopnia, aby wyprodukowane organy nadawały się do przeszczepu. Twórcy tej inicjatywy chcą aby technologia ta radykalnie odmieniła medycynę i pozwoliła tworzyć dowolne organy na zawołanie.

Herston Biofabrication Institute powstanie w przyszłym roku na terenie szpitala. Produkcja kości czy chrząstki nie sprawia obecnie tyle problemu, co drukowanie tkanek i narządów. Jednak badania w nowym australijskim instytucie mają właśnie przyspieszyć proces wdrażania biodrukarek 3D w medycynie.

Źródło:
https://www.qut.edu.au/institute-of-hea ... ilities/...


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Technika, technologie....
PostNapisane: 03 wrz 2017, 09:03 
Offline
Moderator

Dołączył(a): 13 lip 2009, 12:02
Posty: 37605
http://tylkonauka.pl/wiadomosc/naukowcy ... go-grafenu

Naukowcy opracowali tanią metodę pozyskiwania czystego grafenu
autor: John Moll (2017-09-01 23:20)

Obrazek
Źródło: Flickr/Kyla Clay/CC BY 2.0


Grafen, zwany powszechnie cudownym materiałem, posiada ogrom zastosowań np. w produkcji superprzewodników, mikrochipów, giętkiej elektroniki czy chociażby w tworzeniu gumek recepturek 200 razy twardszych od stali lub pajęczej sieci zdolnej do utrzymania człowieka. Obecnie nie jesteśmy w stanie swobodnie korzystać z właściwości grafenu ze względu na drogie i skomplikowane procesy jego pozyskiwania. Jednak naukowcy z Uniwersytetu w Connecticut twierdzą, że dokonali przełomu na tym polu.

Profesor chemii Doug Adamson i jego zespół odkrył proces pozwalający pozyskiwać czysty nieutleniony grafen. Badacze umieścili grafit na granicy faz woda-olej. Materiał rozprzestrzeniał się w sposób spontaniczny, aby przykryć granicę i pozostał tam uwięziony w postaci pojedynczych, nałożonych na siebie arkuszy grafenowych z pomocą usieciowanych polimerów.

Nowa metoda jest wyjątkowo prosta i mało kosztowna. W ten sposób udało się pozyskać grafen w czystej postaci. Warto dodać, że naukowcy zwykle posługują się utlenionym grafenem - w takiej postaci łatwiej przeprowadza się badania, lecz to zwiększa koszty, wymaga użycia niebezpiecznych materiałów a proces produkcji jest czasochłonny. Ponadto, utleniona wersja grafenu posiada obniżone właściwości mechaniczne, termiczne i elektryczne.

Adamson wraz z zespołem chce teraz skomercjalizować nową technikę pozyskiwania grafenu. W tym celu powołał do życia przedsiębiorstwo 2D Material Technologies. Materiał ma znaleźć swoje zastosowanie między innymi w urządzeniu przeznaczonym do odsalania wody.

Przypomnijmy, że polska spółka Nano Carbon rozpoczęła sprzedaż arkuszy grafenowych o wymiarach 30 cm x 30 cm pod koniec 2016 roku, natomiast w styczniu roku bieżącego do sprzedaży trafiły również większe arkusze o rozmiarach 50 x 50 cm. Grafen produkowany jest w specjalnym reaktorze, który powstał dzięki naukowcom z Instytutu Technologii Materiałów Elektronicznych (ITME) w Warszawie.

Źródło:
http://today.uconn.edu/2017/08/synthesi ... -material/


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Technika, technologie....
PostNapisane: 27 wrz 2017, 18:57 
Offline
Moderator

Dołączył(a): 13 lip 2009, 12:02
Posty: 37605
http://zmianynaziemi.pl/wiadomosc/stwor ... -oraz-wode

Stworzono papier odporny na ogień oraz wodę
autor: Scarlet (2017-01-07 21:20)

Chińscy naukowcy opracowali papier, który jest odporny na jakiekolwiek uszkodzenia pod wpływem ognia oraz wody.

Unikalny papier to wynik pracy grupy naukowców, kierowanych przez profesora z Instytutu w Shanghaiu. Stworzony materiał jest na tyle elastyczny i mocny, że wytrzymuje tak ekstremalne warunki, jak temperatura w wysokości 200 stopni Celsjusza.
Struktura papieru pozwala na odpieranie wody, nawet w przypadku jego uszkodzenia mechanicznego. Nie przyjmuje także zabrudzeń mlekiem, kawą, sokiem, ani herbatą.

Obecnie chińscy naukowcy złożyli wniosek o uzyskanie patentu na swój wynalazek. Według twórców, istnieje masa opcji na wykorzystanie nowego materiału, od przechowywania szczególnie ważnych dokumentów, po billboardy na ulicach.

Źródło:
http://earth-chronicles.com/science/chi ... ainst-fi...


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Technika, technologie....
PostNapisane: 12 paź 2017, 10:31 
Offline
Moderator

Dołączył(a): 13 lip 2009, 12:02
Posty: 37605
http://kopalniawiedzy.pl/chlodzenie-tem ... atlo,25793

Najchłodniejszy przedmiot we wszechświecie
12 stycznia 2017, 10:52 | Astronomia/fizyka

Obrazek
Teufel/NIST

Po raz pierwszy w dziejach udało się schłodzić mechaniczny obiekt do temperatury poniżej limitu kwantowego i nagiąć w ten sposób prawa fizyki. Specjaliści z amerykańskiego Narodowego Instytutu Standardów i Technologii (NIST) schłodzili miniaturowy bęben do 360 mikrokelwinów. To temperatura znacznie niższa niż występująca gdziekolwiek we wszechświecie - cieszy się John Teufel, który stał na czele zespołu prowadzącego eksperyment. Uzyskany przez nas wynik zaskoczył ekspertów - dodaje José Aumentado.
Wspomniany bęben został wykonany z aluminium i schłodzono go do temperatury pięciokrotnie niższej niż przewidują prawa fizyki. Wykorzystana technika jest tak skuteczna, że - jak twierdzą jej twórcy - można będzie za jej pomocą schłodzić obiekty do zera absolutnego.
Zwykle do chłodzenia obiektów wykorzystuje się lasery, które spowalniają ruch atomów. Im bardziej spójne światło lasera, tym silniejszy efekt chłodzący. Uczeni z NIST wykorzystali coś, co nazwali 'ściśniętym światłem', dzięki czemu uzyskali temperatury niższe niż uważano za możliwe do uzyskania. Światło w stanie ściśniętym jest bardziej zorganizowane w jednym kierunku w porównaniu z drugim. Jest ono często używane w kwantowej kryptografii, a teraz po raz pierwszy wykorzystano je podczas chłodzenia obiektów. Takie światło charakteryzuje się mniejszymi zakłóceniami kwantowymi. Zakłócenia takie podgrzewają obiekty i wyznaczają granicę, poniżej której nie można ich schłodzić. Stąd właśnie wspomniany wcześniej limit kwantowy chłodzenia za pomocą światła. Ścisnęliśmy światło w bardzo specyficznym kierunku i o specyficzną wartość, uzyskując w ten sposób idealnie skorelowane bardziej stabilne fotony. W takim stanie są one jednocześnie bardzo delikatne i potężne - dodaje Teufel.
Przedmioty schłodzone do tak niskich temperatur mogą pozwolić na stworzenie bardziej doskonałej elektroniki, czujników czy urządzeń do badania natury świata kwantowego.

Autor: Mariusz Błoński

Źródło: NIST
https://www.nist.gov


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Technika, technologie....
PostNapisane: 24 paź 2017, 09:30 
Offline
Moderator

Dołączył(a): 13 lip 2009, 12:02
Posty: 37605
http://kopalniawiedzy.pl/IBM-symulacja- ... towy,27197

Rekordowa symulacja IBM-a utrudni prace nad komputerami kwantowymi?
wczoraj, 16:43 | Technologia

Obrazek

IBM dokonał przełomu na polu badań nad komputerami kwantowymi, a przełom ten może... utrudnić zbudowanie komputera kwantowego. Błękitnemu Gigantowi udało się zasymulować na klasycznym komputerze działanie 56-kubitowego komputera kwantowego. Dotychczas uważano, że symulowanie na klasycznej maszynie komputera wyposażonego w więcej niż 49 kubitów jest niemożliwe ze względu na ograniczoną ilość pamięci operacyjnej. Za każdym razem, gdy na komputerze klasycznym dodajemy symulowany kubit, ilość potrzebnej pamięci operacyjnej rośnie wykładniczo.
IBM przesunął granice tego, co możliwe. Teraz ludziom pracującym na komputerami kwantowymi będzie trudniej udowodnić, że mają one przewagę nad maszynami klasycznymi, mówi Itay Hen z University of Southern California.
O tym, jak olbrzymie znaczenie ma osiągnięcie IBM-a niech świadczy fakt, że dotychczasowi rekordziści w liczbie symulowanych kubitów, naukowcy ze Szwajcarskiego Federalnego Instytutu Technologicznego w Zurichu (ETH Zurich) potrzebowali 500 terabajtów pamięci, by symulować działanie 45 kubitów. IBM symulował 56 kubitów wykorzystując przy tym zaledwie 4,5 terabajta pamięci. Było to możliwe dzięki wykorzystaniu matematycznej sztuczki pozwalającej na większe skompresowanie numerycznych reprezentacji różnych ułożeń kubitów.
Zwykle podczas obliczeń kwantowych poszczególne operacje są przedstawiane za pomocą tablic z numerami wskazującymi, co należy zrobić, by każdy z kubitów przyjął nowy stan kwantowy. Eksperci z T. J. Watson Research Center w Nowy Jorku wykorzystali tensory.
Jeśli wyobrazimy sobie zbiór bitów klasycznego komputera w postaci sfery, gdzie jeden z biegunów reprezentuje 0, a drugi 1, to klasyczny bit będzie znajdował się na którymś z nich. Jeśli jednak mamy do czynienia z kubitem, który może być 1, 0 lub superpozycją obu stanów, to kubit – zanim go zmierzymy – może być w każdym punkcie sfery.
Olśniło mnie gdy myłem naczynia i szczotką czyściłem wysoką szklankę. Nagle zauważyłem, że jeśli spojrzymy na bramkę przypisaną do kubita na jakiejś macierzy, to bramka taka tworzy właśnie taki wzór szczotki, której włosy są splątanymi bramkami przypisanymi do tego kubita, mówi Edwin Pednault z IBM-a. Z matematycznego punktu widzenia szczotka bramek odpowiada tensorowi i wskaźnikom. W informatyce tensor jest n-wymiarową tablicą, dodaje uczony.
Pednault nie obawia się, że prace prowadzone przez niego i jego kolegów mogą utrudnić badania nad kwantowymi komputerami. Te pojawią się tak czy inaczej, gdy rozwój technologiczny w końcu pozwoli na ich skonstruowanie. W tym okresie rozwoju komputerów kwantowych potrzebne będą zaawansowane symulacje, które wspomogą badania zarówno nad zaawansowanymi algorytmami kwantowymi, jak i nad samą technologią maszyn kwantowych, stwierdza uczony.

Autor: Mariusz Błoński

Źródło: alphr
http://www.alphr.com


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Technika, technologie....
PostNapisane: 11 lis 2017, 11:06 
Offline
Moderator

Dołączył(a): 13 lip 2009, 12:02
Posty: 37605
http://www.rynekinfrastruktury.pl/wiado ... 57122.html

Smart Window, czyli okno, które naładuje telefon komórkowy

Obrazek
fot. Pixabay


Naukowcy z Uniwersytetu w Maryland opracowali technologię „Smart Window”, czyli okna, które dzięki możliwości zmiany padających na nie promieni słonecznych na energię elektryczną będą mogły naładować np. urządzenia domowe. Dodatkową ich funkcją jest regulacja przejrzystości.
Technologia bazuje na przezroczystych panelach krzemowych oraz matrycy ciekłych kryształów. Wynalazcy połączyli warstwę krzemu z warstwą ciekłych kryształów i umieścili je między szybami. W ten sposób powstały okna, które posiadają funkcję regulacji ilości światła, które przez nie przechodzi.

Aby mogły one blokować oczekiwaną, przez użytkownika, ilość energii słonecznej, potrzebne jest zasilanie. Za to odpowiada warstwa krzemu. Okazało się jednak, że wydajność użytych ogniw pozwala na znacznie więcej. Skonstruowane okna potrafią nie tylko same się zasilić, ale także produkują dodatkową energię, która pozwoli na naładowanie różnych urządzeń elektrycznych. Dzięki pochłanianiu energii słonecznej okna mogą zmniejszyć ilość ciepła emitowana przez budynki.

https://www.youtube.com/embed/FAndgCgYEzg

Dodatkową zaleta jest to, że to włączenie okna powoduje przepuszczanie światła. Kiedy napięcie zostanie przyłożone ciekłe kryształy układają się w taki sposób, że nie blokują promieni słonecznych. Jeśli „Smart Window” nie jest włączone, to do wnętrza nie dociera światło. Użycie ciekłych kryształów powoduje jednak to, że nawet przy włączeniu okna, pod pewnym kontem widoczność jest zablokowana.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Technika, technologie....
PostNapisane: 20 lis 2017, 12:34 
Offline
Moderator

Dołączył(a): 13 lip 2009, 12:02
Posty: 37605
http://zmianynaziemi.pl/wiadomosc/powst ... w-20-minut

Powstał projekt samolotu, który może przebyć drogę z Nowego Jorku do Londynu w 20 minut
autor: ZychMan (2017-02-09 19:50)

Obrazek
Źródło: Abhishek Roy


Charles Bombardier, wybitny kanadyjski inżynier, zaprojektował samolot o nazwie Antipode, który może podróżować z prędkością ponad 29000 km/h (około 10 razy szybciej niż Concorde i 24 razy szybciej niż prędkość dźwięku).


Twórca koncepcji przyznał, że wkrótce podróż z Nowego Jorku do Londynu, może potrwać około 20 minut. Dzięki jego pomysłowi, przedostanie się przez ocean w tak krótkim czasie, może być tak samo wykonalne, jak podróż pociągiem po Waszyngtonie.

Bombardier szczegółowo opisał sposób działania swojego wynalazku. Na początku silniki rakietowe pomocnicze, umieszczone na jego skrzydłach, pozwolą mu wznieść się na wysokość ponad 12000 m. Następnie, komputer pokładowy spowoduje zapłon potężnego, ponaddźwiękowego silnika, dzięki czemu samolot będzie mógł rozwinąć maksymalną prędkość. Będzie również wykorzystywać aerodynamiczną technikę, tzw. LPM (z ang. – long penetration mode), która dzięki specjalnej dyszy, umieszczonej na przodzie samolotu, umożliwi zagłuszenie hałasów, wynikających z przekraczania bariery dźwięku oraz zapobiegnie przegrzaniu.

Obrazek

Pomimo tego, że wizja Bombardiera jest możliwa do spełnienia, jego projekt wciąż posiada wiele niedogodności dla pasażerów. Przykładowo, samolot mogłby pomieścić najwyżej 10 osób, co oznaczałoby z kolei bardzo wysokie ceny biletów. Wynika to z faktu, że jego główną cechą konstrukcyjną jest prawie całkowity brak elementów ruchomych. W rzeczywistości, samolot byłby tak mały, a jednocześnie potężny, że spalałby cały tlen, znajdujący się wokół niego, co doprowadziłoby do konieczności używania zbiorników z tlenem na pokładzie.

Mimo iż wizja realizacji założeń Bombardiera wciąż jest bardzo odległa, to niewątpliwie zmienia ona nasz sposób patrzenia na powietrzne podróże. Co więcej, stanowi istotny punkt w dążeniach ludzkości do szybkiego przemieszczania się między kontynentami.

Źródło:
http://bigthink.com/arpan-bhattacharyya ... m-new-yo...


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Technika, technologie....
PostNapisane: 26 lis 2017, 11:45 
Offline
Moderator

Dołączył(a): 13 lip 2009, 12:02
Posty: 37605
http://zmianynaziemi.pl/wiadomosc/oprac ... ci-papieru

Opracowano nowe elastyczne panele słoneczne o grubości papieru
autor: Scarlet (2017-02-13 10:15)

Amerykańska firma mPower Technology stworzyła cienki, elastyczny i lekki panel słoneczny, który może łatwo oblegać powierzchnie o nieregularnym kształcie, zwiększając przy tym ich funkcjonalność.

Wynalazek o nazwie „smocza łuska” w wyglądzie rzeczywiście przypomina bardziej łuskę niż panel słoneczny. Twórcy donoszą, że ich panele są tak samo elastyczne i cienkie, jak papier, a koszt ich produkcji jest znacznie tańszy od kosztu produkcji tradycyjnych paneli słonecznych.

„Już niedługo będziemy w stanie zrewolucjonizować rynek słonecznej energii elektrycznej” – wypowiedział się Murat Okandan, szef mPower Technology.

Twórcy są przekonani, że nowe właściwości ich paneli pozwolą na ich zupełnie nowe zastosowania. Będą mogły zostać nimi pokryte dachy samochodów, rury, filary, a nawet drzewa. Jednak póki co twórcy nie ogłosili jeszcze ceny swojego wynalazku.

Źródło:
http://earth-chronicles.com/science/a-f ... heet-of-...


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Technika, technologie....
PostNapisane: 01 gru 2017, 10:06 
Offline
Moderator

Dołączył(a): 13 lip 2009, 12:02
Posty: 37605
http://zmianynaziemi.pl/wiadomosc/przet ... ieszczeniu

Przetestowano bezprzewodową transmisję energii w pomieszczeniu
autor: Scarlet (2017-02-19 10:40)

Eksperci z Disney Research opracowali metodę, która pozwala na ładowanie urządzeń elektronicznych bez użycia przewodów oraz stacji ładowania bezprzewodowego. Naukowcy objaśniają, że technologia ta działa na podobnej zasadzie, co połączenie Wi-Fi.

Metoda była testowana w pomieszczeniu o wielkości 54 m3, które posiadało aluminiowe ściany, sufit oraz podłogę. W środku został umieszczony filar z miedzi, a naukowcy byli w stanie przeprowadzić równoczesną transmisję zasilania do wielu telefonów, wentylatorów oraz oświetlenia.
Badania wykazały możliwość przesyłania energii do małych odbiorników usytuowanych w dowolnym miejscu w pokoju, z wydajnością wahającą się między 40% a 95%. Analiza przeprowadzona przez specjalistów wykazała, że można póki co transmitować do 1900 W, co odpowiada jednoczesnemu ładowaniu 320 smartfonów.

Źródło:
http://earth-chronicles.com/science/exp ... nsmissio...


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Technika, technologie....
PostNapisane: 27 gru 2017, 10:47 
Offline
Moderator

Dołączył(a): 13 lip 2009, 12:02
Posty: 37605
https://pl.sputniknews.com/swiat/201712 ... tosowanie/

Grafenowa kamizelka kuloodporna: co potrafią materiały o grubości atomu?
09:25 26.12.2017

Materiały o grubości atomu na razie nie wyszły poza laboratoria naukowe, lecz mają dobre perspektywy.
Fizycy zainspirowani triumfem grafenu zaczęli wymyślać inne struktury dwuwymiarowe, które mogą znaleźć niezwykłe zastosowanie.
Dwuwymiarowy materiał pozwala na zrobienie mniejszego urządzenia elektronicznego. Na tym polega jego przewaga, i to nie jedyna, wobec zwykłych trójwymiarowych ciał. Ultracieńka warstwa substancji zyskuje nowe właściwości optyczne, mechaniczne i elektroniczne.
Wyobraźcie sobie regał na książki. Jest oczywiste, że książki można umieścić tylko na półkach. W tym przypadku są jednostkami energii dostępnymi elektronom, jeśli maksymalnie zmniejszyć rozmiar ciała, na przykład, do średnicy atomu. W ten sposób działa zasada kwantowania wymiarowego.

Ze stworzonych na chwilę obecną materiałów dwuwymiarowych tylko grafen ma perspektywy komercyjne. Jednocześnie naukowcy proponują, by nie ograniczać sfery zastosowania tego materiału do elektroniki. A co powiecie na grafenową kamizelkę kuloodporną? Na pierwszy rzut oka ten pomysł wydaje się dziwny — jest to przecież miękki materiał, w gruncie rzeczy grafit, z którego robi się wkłady do ołówków. Jednak dwie połączone warstwy grafenu będą miały niewiarygodne właściwości: niezwykłą twardość pod naciskiem i elastyczność po jego osłabieniu. Niedawno pokazali to amerykańscy i europejscy naukowcy. Do stworzenia dwuwarstwowego grafenu użyli ciśnienia od 1 do 10 GPa rdzeniem diamentowym, co jest porównywalne do spadku płyty o wadze 100 tys. ton na metr kwadratowy powierzchni.
Natomiast struktury z trzech, czterech czy pięciu warstw grafenu takich właściwości nie mają. Okazało się, że niezwykłą trwałość nowy materiał zawdzięcza zmianie „kształtu" orbitali elektronicznych, co nie jest możliwe w innych konfiguracjach warstw.
„Cieniej, elastyczniej, jaśniej" — to hasło współczesnych producentów wyświetlaczy, a więc w pełni mogą interesować się materiałami dwuwymiarowymi. Ale jak sprawić, by się mocno świeciły? Udało się to specjalistom z Uniwersytetu Wiedeńskiego, którzy opracowali źródło światła z disiarczku molibdenu o grubości atomu.

Fizycy przymocowali do monowarstwy tej substancji elektrody metaliczne i zawiesili całą konstrukcję w próżni. Przepuszczając przez nią prąd elektryczny, sprawili, że disiarczek molibdenu nagrzewał się i świecił. Zresztą świeciła się tylko część warstwy o długości do 150 nanometrów. Ale to dopiero początek! Autorzy badania obiecują, że wyhodują dłuższy dwuwymiarowy disiarczek molibdenu, przetestują na nim nowy typ emitora światła i wówczas być może uda się go integrować w mikroukłady, z których kiedyś zostaną wyprodukowane elastyczne i jasne wyświetlacze o grubości jednego atomu.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 340 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 19, 20, 21, 22, 23

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Coltrane i 4 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL
Nasi przyjaciele: Strony Patriotyczne
Linki pozycjonujące: Fenster aus Polen / Schüco Fenster / Drutex Fenster / Fenster Preise / Haustüren /