Polskie-Forum.pl


Wolne i niezależne forum dyskusyjne / opinie polityczne / aktywność obywatelska / patriotyzm / Polska / wolna dyskusja


Wszystkie czasy w strefie UTC + 1
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 18 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Przyroda
PostNapisane: 19 lis 2014, 16:37 
Offline
Moderator

Dołączył(a): 13 lip 2009, 12:02
Posty: 37605
http://tylkonauka.pl/wiadomosc/badania- ... u-w-kluczu

Badania wykazują w jaki sposób ptaki oszczędzają energię podczas lotu w kluczu
John Moll, wt., 2014-01-21 09:01


Źródło: http://www.dreamstime.com


Ptaki podczas lotów migracyjnych potrafią utrzymać się w powietrzu przez długi czas. Badania które niedawno przeprowadzono informują nas w jaki sposób stworzenia te oszczędzają energię podczas lotu w formacji V, która w ornitologii określana jest jako klucz.

Naukowcy z Royal Veterinary College in London przeanalizowali grupę 14 ibisów grzywiastych w czasie 43-minutowego lotu migrującego z Austrii do Włoch, w trakcie którego stworzenia te leciały w formacji V. Korzystając ze specjalnego urządzenia śledzono ich lokalizację, prędkość lotu, kierunek oraz częstotliwość uderzania skrzydłami. Uczeni uzyskali w ten sposób dane, które pozwoliły im dojść do wniosku jakie korzyści daje ptakom lot w takiej pozycji.

Zwrócono uwagę, że w momencie gdy jeden z ptaków opuszcza skrzydła, tworzy się pod nim wir powietrza, który najpierw opada a zaraz potem unosi się. Ptak lecący za nim dostosowuje ruch skrzydeł tak aby je podnieść w odpowiednim momencie. Unoszący się wir powietrza ułatwia mu lot a ptak oszczędza w ten sposób swoją energię. Okazuje się więc, że lot w formacji V pozwala tym stworzeniom oszczędzać energię na długie loty a ich tętno jest wtedy obniżone.

https://www.youtube.com/watch?v=fKkzqk3RMLc

Źródło: http://zmianynaziemi.pl/wiadomosc/nauko ... nym-kluczu
http://nauka.wiara.pl/doc/2092839.Calujace-sie-rosliny

"Całujące się" rośliny
DODANE 2014-07-22 09:31

Na styku dwóch szczepionych gatunków roślin dochodzi do przenoszenia materiału genetycznego pomiędzy komórkami obu gatunków. Pozwala to uzyskać nowy gatunek na drodze bezpłciowej- pokazują badania. Być może podobne zjawisko zachodzi i u "całujących się drzew".

Obrazek
Benson Kua / CC 2.0


Szczepienie to metoda stosowana w rolnictwie od bardzo dawna. Dzięki niej, na przykład, można odmianę o atrakcyjnych owocach zaszczepić na pniu odmiany posiadającej odporność na infekcje korzeni. Tkanki obu roślin w miejscu szczepienia zrastają się i taki hybrydowy organizm może sprawnie funkcjonować. Naukowcy jednak dopiero teraz zbadali, co właściwie dzieje się w komórkach na styku obu roślin. Okazuje się, że dochodzi tam do spontanicznego transferu całego jądrowego DNA z komórek jednej rośliny do drugiej. Powstały w ten sposób nowy typ komórek posiada pełny, jądrowy materiał genetyczny obu gatunków.
"Do tej pory nikt nawet nie podejrzewał, że coś takiego jest możliwe! Dotychczas sądzono, że w miejscu zrastania się dwóch szczepionych roślin nie dochodzi do wymiany DNA jądrowego" - komentuje w rozmowie z PAP uczestnik badań, dr Hieronim Golczyk z Instytutu Biotechnologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Według niego badania mogą rzucić nowe światło na ewolucję roślin, a także mogą mieć znaczenie dla rolnictwa. Wyniki tych prac ukazały się w czerwcu w tygodniku "Nature".
W badaniach tych, kierowanych przez prof. Ralpha Bocka z Instytutu Fizjologii Molekularnej Roślin Maxa Plancka w Poczdamie-Golm, szczepiono dwa genetycznie odległe od siebie gatunki tytoniu. Z miejsca szczepienia obu tych roślin pobrano komórki i udało się wyhodować z nich nowy, mieszańcowy gatunek tytoniu o cechach wspólnych dla obu gatunków. Należy dodać, że dwa szczepione gatunki tytoniu są na tyle genetycznie różne, że w naturze nie krzyżują się one ze sobą.
"To jest historia niesamowita, bo powstanie nowego gatunku mieszańcowego jest w przyrodzie uzależnione od komórek płciowych i zapłodnienia, tutaj natomiast mamy do czynienia z powstawaniem takiego gatunku w wyniku transferu informacji genetycznej pomiędzy komórkami somatycznymi szczepionych roślin, czyli na drodze bezpłciowej" - podkreśla Golczyk.
Podobny transfer informacji genetycznej - zdaniem badacza z KUL - może zachodzić nie tylko jako skutek szczepienia, ale również naturalnie, w przyrodzie. Chodzi o te sytuacje, w których rośliny różnych gatunków, rosnąc blisko siebie, stykając się i ocierając, miejscowo się także zrastają. Takie "całujące się" rośliny, połączone pniami lub gałęziami można spotkać podczas spaceru w plenerze. W miejscu roślinnego "pocałunku" może również dochodzić do przeniesienia materiału genetycznego. "Jeśli ze styku zrastających się tkanek dwóch różnych gatunków wyrośnie nowy pęd - może on hipotetycznie posiadać sumę jądrowego materiału genetycznego obu gatunków i dać początek nowemu mieszańcowemu gatunkowi" - mówi Golczyk. Taka sytuacja rzucałoby nowe światło na ewolucję roślin. Potrzebny będzie jednak szereg dalszych badań, które sprawdzą tę hipotezę.
Badania te mogą mieć też znaczenie dla rolnictwa, gdyż dają możliwość użycia zabiegu szczepienia do wyhodowania nowych gatunków mieszańcowych, które łączyć będą w sobie cechy genetycznie odległych gatunków. Inne metody uzyskiwania mieszańców międzygatunkowych lub międzyodmianowych były już wcześniej znane, ale może się okazać, że zastosowanie do tego celu metody szczepienia będzie strategią łatwiejszą i tańszą.

PAP


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Przyroda
PostNapisane: 19 sie 2017, 18:19 
Offline
Moderator

Dołączył(a): 13 lip 2009, 12:02
Posty: 37605
http://tylkoprzyroda.pl/wiadomosc/dlacz ... rzewo-zima

Dlaczego sosna to najważniejsze drzewo zimą?
pirita, czw., 2016-11-17 21:02

Obrazek http://www.fresher.ru/2016/11/13/pochem ... =mirtesen#

Sosna to drzewo zupełnie niezastąpione, zwłaszcza w zimie, kiedy śnieg ukrywa większość ważnych dla przetrwania roślin. Oprócz tego, sosna idealnie nadaje się na ognisko. Może też służyć jako żywność, lekarstwo, a nawet super wytrzymały klej.
Dlatego doświadczeni tropiciele i myśliwi zawsze starają się pozostać blisko lasu sosnowego, o ile, oczywiście, jest taka możliwość. W zimie takie drzewo nie tylko „ogrzeje” samotnie zagubionego wędrówce, ale nawet uratuje mu życie. Dziś będziemy mówić o ukrytym potencjale tego pozornie dość zwykłego drewna.

W warunkach zimowych można przyrządzić herbatę z igieł. I to jest bardzo proste. Trzeba przygotować wiązkę igieł, pokroić lub połamać je na małe kawałki i wrzucić do wrzącej wody. Wywar odstawiamy na dziesięć minut. Tylko jeden kubek herbaty, parzonej przez z 30 gramów igieł, daje czterokrotną dzienną dawkę witaminy C. Najważniejsze – igieł nie wolno gotować długo, bo napój będzie gorzki, a wysoka temperatura niszczy witaminę C.

Z kory sosny można pozyskać pokarm. W tym celu z wewnętrznej strony należy zestrugać cienkie włókna, które cechuje kremowa barwa. Uzyskane taśmy trzeba wysuszyć i drobno zmielić. Pół kilo takiego jedzenie daje około 600 kalorii. Dla lepszego trawienia warto wymieszać ten specyfik z innym smacznym składnikiem.

Sosna (w połączeniu z kilkoma innymi komponentami) nadaje się na doskonały syrop, który jest szczególnie ważny w zimie, kiedy męczy cię suchy kaszel. Wywar przygotowujemy z następujących składników: 3 małe kawałki kory sosnowej, mały kawałek korzenia lukrecji, tymianek i kawałeczek kory wiązu. Korzenie i korę należy umieścić na solidnej patelni, zalać 0,5 litrem wody i trzymać nad wolnym ogniem przez co najmniej 30 minut. Uzyskaną substancję przelać przez sito i umieścić z powrotem nad płomieniami do momentu aż płyn odparuje do połowy objętości (około ćwierć litra). Do gorącego bulionu dodać warto do smaku 2 lub 3 łyżki miodu, a w skrajnych przypadkach cukru.

Każde drzewo sosnowe ma lepką żywicę, która jest odpowiednia do przygotowania kleju na tyle silnego, aby stworzyć włócznię z grotem lub inne przydatne narzędzia. Pozyskaną masę umieszczamy w metalowym pojemniku i kładziemy na rozgrzanych węglach, aby odparowała terpentyna i inne składniki lotne. Jeśli pojemnik jest mały, nastąpi to szybko, a jeśli większy, to potrzebujemy 20 – 30 minut. Żywica stanie się bardziej płynna i błyszcząca, a po zastygnięciu twarda jak skała. Gorącą żywicę mieszamy z materiałami, tj. pył węglowy, jaja, włókna drzew lub piasek. Dodatki te po pierwsze zwiększają objętość kleju, a po drugie uczynią go bardziej wytrzymałym. Aby coś skleić, uzyskany roztwór należy podgrzać i rozsmarować na ciepło po powierzchniach, które chcemy połączyć. Specyfik rozprowadzamy energicznie, bo ten zasycha szybko. Klej powinien dobrze wiązać, choć będzie się kruszyć, ale na pewno będzie też odporny na przenikanie wody.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Przyroda
PostNapisane: 19 sty 2019, 20:00 
Offline
Moderator

Dołączył(a): 13 lip 2009, 09:25
Posty: 31345
Astronomiczna gratka

W poniedziałek, 21 stycznia, nastąpi całkowite zaćmienie Księżyca. W Polsce będzie widoczne nad ranem podczas zachodu Księżyca. Dodatkowo na ten sam dzień przypada tzw. superpełnia.

Obrazek

Całkowite zaćmienie Księżyca rozpocznie się w poniedziałek o godz. 5.41 i potrwa do 6.43. W tym czasie Księżyc przybierze barwę czerwoną. Dlaczego tak się dzieje? W trakcie zaćmienia całkowitego Ziemia blokuje docieranie promieni słonecznych bezpośrednio do Księżyca. Jednak nasza planeta ma atmosferę, która załamuje i rozprasza bieg promieni słonecznych. W związku z tym mimo wszystko do Księżyca dociera trochę światła. Jest ono jednak przefiltrowane przez atmosferę, która skuteczniej rozprasza światło o falach krótszych (niebieskie) niż dłuższych (czerwone). Skutki przejścia światła słonecznego przez grubą warstwę atmosfery możemy zobaczyć codziennie na przykład przy zachodzie Słońca – ma ono wtedy kolor czerwony.

Na kuli ziemskiej zaćmienie Księżyca jest widoczne wszędzie, gdzie znajduje się on ponad horyzontem. Z tego powodu z danego miejsca na Ziemi całkowite zaćmienia Księżyca można obserwować znacznie częściej niż całkowite zaćmienia Słońca. Następne zaćmienie Księżyca, tym razem częściowe, będzie widoczne z Polski za około pół roku – 16 lipca. Z kolei poprzednie całkowite zaćmienie Księżyca mieliśmy okazję oglądać 27 lipca 2018 roku.

Do obserwacji zaćmienia Księżyca nie potrzeba żadnych przyrządów astronomicznych, chociaż lornetka pozwoli szczegółowiej przyjrzeć się zjawisku.

W poniedziałek, 21 stycznia, miłośników obserwacji nieba czeka też inne zjawisko – pełnia Księżyca, która nastąpi o godz. 6.16.

Jednocześnie tego samego dnia o godz. 20.59 dojdzie do przejścia Księżyca przez perygeum, czyli najbliższy punkt jego orbity wokół Ziemi.

Zbieżność tych dwóch sytuacji określana jest czasem jako superpełnia lub superksiężyc. W praktyce oznacza to, że Srebrny Glob na niebie jest wówczas nieco większy niż w trakcie zwyczajnej pełni. Różnica pomiędzy dwoma skrajnymi widocznymi rozmiarami Księżyca (kiedy znajduje się on w skrajnych punktach swojej orbity względem Ziemi – najbliższym i najdalszym) wynosi niemal 14 procent.

Przy okazji obserwacji zaćmienia Księżyca można w poniedziałek spróbować popatrzeć na koniunkcję dwóch jasnych planet: Wenus i Jowisza. Gdy Księżyc będzie zachodził, one w tym czasie będą widoczne bardzo nisko nad południowo-wschodnią częścią horyzontu. Odległość, jaka dzieli Jowisza i Wenus na niebie, będzie wynosić tylko 2 stopnie.

RP, PAP

https://naszdziennik.pl/polska-kraj/205 ... ratka.html


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 18 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
 cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL
Nasi przyjaciele: Strony Patriotyczne
Linki pozycjonujące: Fenster aus Polen / Schüco Fenster / Drutex Fenster / Fenster Preise / Haustüren /