Polskie-Forum.pl


Wolne i niezależne forum dyskusyjne / opinie polityczne / aktywność obywatelska / patriotyzm / Polska / wolna dyskusja


Wszystkie czasy w strefie UTC + 1
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Teoria spiskowa
PostNapisane: 30 kwi 2010, 20:39 
Offline
Moderator

Dołączył(a): 13 lip 2009, 12:02
Posty: 37605
http://blogmedia24.pl/node/28872

Pomijanie spisków przy interpretacji aktualnych i historycznych wydarzeń politycznych na świecie oznacza na ogół eliminację najbardziej prawdopodobnych hipotez, co z góry skazuje wszelkie próby dochodzenia do prawdy na niepowodzenie.

Kopia artykułu:

wyznajemy „spiskową teorię dziejów". (rekontra)
avatar użytkownika MarylaMaryla, pt., 30/04/2010 - 15:57
"Na zakończenie tych rozważań praktycznych —jedna uwaga teoretyczna.

Zarzucą nam pewnie, że wyznajemy „spiskową teorię dziejów".

Ależ tak, wyznajemy ją z całym przekonaniem. Nie pojmujemy tylko, czemu ma to być „zarzut".
Teoria ta głosi po prostu, że w dziejach — i w stosunkach między ludzkimi zbiorowościami w ogóle — spiski i zmowy odgrywają rolę ogromną. Udawanie, że jest inaczej, nic w tym nie zmienia.

Spiski i zmowy są to tajne porozumienia — różnego rodzaju i szczebla, jak kliki, mafie i te spiski właśnie — których celem jest skryte współdziałanie na szkodę jakiejś strony trzeciej.

Zawierane są czasem bez słów, kiwnięciem głowy lub gestem ręki — i te na dłuższą metę są nawet najskuteczniejsze. Strona trzecia zaś jest z reguły nieświadoma, że jakieś działania przeciw niej w ogóle się toczą; i dlatego skłonna jest wszelkie ich odczuwane efekty tłumaczyć sobie i innym jako przypadek, albo jako dziwny zbieg okoliczności.

(A na tych, co próbują wyprowadzić ją z błędu, spoglądać z wyższością jako na nie dość oświeconych.)

Spiski i zmowy są w dziejach niejako siatką, w której okach — zwykle nam niewidocznych — płynie nasze życie.

Jak każdą teorię, tak i tę spiskową można rozumieć prostacko. Na przykład tak, że gdzieś w świecie zasiadają jacyś „mędrcy Syjonu", albo „masońskie loże", w których rękach zbiegają się wszystkie sznurki życia publicznego; a my — jak ongiś te dziecięce pajacyki z dykty — jesteśmy stamtąd za nie pociągani, fikając raz tak, raz tak.

Prostackie rozumienie nie obciąża teorii, tylko prostaka.

Jednakże wrzask przeciw „spiskowej teorii dziejów" to nie jest tylko naiwność. Jest to ważny oręż polityczny, którym łatwo tłumić głosy tych, co jakiś spisek lub zmowę usiłują odsłonić. A można uzyskać nim nawet więcej.

Paraliżuje się mianowicie w zarodku samą dociekliwość myślenia, gdy tylko próbuje ono trzymać się starej zasady Tucydydesa: że ukryta przyczyna zdarzeń jest lepsza od jawnej."

W-wa, 15 X 2002 Bogusław Wolniewicz i Zbigniew Musiał, „Ksenofobia i wspólnota”

http://rekontra.salon24.pl/176535,wyzna ... ie-dziejow


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Teoria spiskowa
PostNapisane: 30 kwi 2010, 22:27 
Offline
Moderator

Dołączył(a): 13 lip 2009, 09:25
Posty: 31675
Cała i świadoma obserwacja tego co się wokół nas i w związku z nami dzieje wskazuje, że mało jest w tym co się dzieje przypadku, a wiecej i to dużo więcej przemyślanej i następnie realizowanej perfidii (nie)ludzkiej.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Teoria spiskowa
PostNapisane: 30 sie 2011, 10:26 
Online
Czołowy Publicysta
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 wrz 2010, 16:02
Posty: 3317
Teorie spiskowe stają się faktem
2011-08-27 19:42

Obrazek


Ile razy słyszałeś media odrzucające pewne punkty widzenia, jako "teorie spiskową"? Wydaje się, że jeden z najprostszych sposobów na usunięcie czegoś z przestrzeni publicznej jest nazwanie tego czymś, w co mogą uwierzyć jedynie zwolennicy tzw. "teorii spiskowych".

Co ciekawsze w większości przypadków te "teorie spiskowe" mają rację a media się mylą. W rzeczywistości, zawdzięczamy wielki dług w stosunku do zwolenników "teorii spiskowych", ponieważ odwiedzają miejsca i badają rzeczy, których media nigdy nawet nie chcą dotknąć.

W rzeczywistości jest tak, że główne media mówią nam to, co rząd i wielkie korporacje chcą abyśmy słuchali, a media alternatywne, które jeszcze pozostały próbują dowiedzieć się, co jest rzeczywistą prawdą. Więc nie patrzmy na wszystko przez pryzmat teorii spiskowej. W świecie, gdzie prawie wszystko, co jest powiedziane, jest kłamstwem, prawda może być bardzo trudna do ustalenia.

Poniżej kilka teorii spiskowych, które co, do których media teraz przyznają, że są faktem a nie spiskiem....

# 1 Fukushima nie do zamieszkania

Już w kwietniu informowaliśmy, że wiele części północnej Japonii nie nadaje się już do zamieszkania ze względu na promieniowanie nuklearne. W tamtym czasie, niemal każde medium głównego nurtu podkreślało, że Fukushima to nie jest coś takiego jak w Czarnobylu i że ci, którzy mieszkali w pobliżu Fukushimy będą w stanie wrócić do swoich domów dość szybko.

Cóż, okazuje się, że ci z nas, którzy obawiali się najgorszego mieli rację. Zastanawiający jest następujący cytat z New York Times....

Spore okolice wokół elektrowni jądrowej Fukushima Daiichi może wkrótce zostać uznane za niezdatne do zamieszkania, może tak być przez dziesiątki lat. Po przeprowadzeniu odpowiednich badań rząd japoński znalazł skażenie radioaktywne znacznie przekraczające bezpieczny poziom.

# 2 USA zaatakują Libię

Na początku tego roku, nikt nie przypuszczał, że wojska USA mogłyby zaatakować Libię jeszcze w tym roku. Ale to właśnie się stało. Początkowo ci, którzy starali się ostrzec o nadchodzącym konflikcie z Libią byli nazywani świrami i nawet do niedawna wiele z medialnych przekazów wciąż stara się zaprzeczyć, że NATO daje uzbrojenie i szkoli rebeliantów. Prawdą jest, że siły specjalne NATO znalazły się na libijskiej ziemi jeszcze zanim rozpoczął się konflikt.

"Grupy rebeliantów" (które zawierają wielu bojowników al-Kaidy) byłyby dawno pokonane przez Kadafiego, gdyby nie nieustanne naloty przez wojska USA i NATO. Zamiast zwykłej inwazji, jaką widzieliśmy w Afganistanie i Iraku, wojska USA i NATO systematycznie rozwija, szkoli i wyposaża "grupy rebeliantów" i używa ich, jako sił lądowych w tej kampanii.

Coraz częściej mówi się jednak o tym, że inwazja lądowa, jako ostatnia faza operacji libijskiej jest koniecznością. Jeśli tak się stanie, bardzo prawdopodobnie w końcu sytuacja tam stanie się bardzo podobna do tego, co mamy dziś w Iraku.

# 3 powszechne stosowanie RFID u ludzi

Wątpiących twierdzili, że to się nigdy nie zdarzy. Mówili, że nigdy nie zobaczymy dnia, kiedy RFID byłyby wszczepiane na szeroką skalę ludziom.

Cóż, dziś są przykłady stosowanie tej technologii znakowania na całym świecie. Jednym z przykładów jest to, co dzieje się w Meksyku. Według Washington Post, "Tysiące obawiających się Meksykanów" zostały oznakowanych technologią satelitarną i radiową stosowaną do śledzenia produktów. Chipy są wszczepione pod skórę w celu zabezpieczenia ich przed uprowadzeniem.

Są też próby stosowania specjalnych tatuaży z RFID, oczywiście wszystko to dla naszego dobra.

# 4 Złoto będzie kosztować 2000 dolarów za uncje

Dopiero kilka miesięcy temu, powiedziano nam, że złoto jest przewartościowane i jest to typowa "bańka" gdy kosztuje 1400 lub 1500 dolarów za uncję.

Cóż, złoto niedawno przekroczyło 1900 dolarów za uncję, i wydaje się gotowe pójść na znacznie wyższe poziomy wraz z nasileniem się globalnej niestabilności finansowej.

# 5 Fluor jest szkodliwy

Niewiarygodne, ale amerykański rząd federalny w końcu przyznaje, że wysoki poziom fluoru w naszej wodzie pitnej może być szkodliwy. W rzeczywistości, zmniejszono "zalecany" poziom fluoru w amerykańskiej wodzie pitnej po raz pierwszy od 50 lat. Prawdopodobnie nie zobaczymy zakazu jego używania w najbliższym czasie, ale nawet przyznanie się do problemu z fluorem jest ważnym krokiem.

# 6 Telefony komórkowe wywołują raka

Przez lata "teorią spiskową" nazywano twierdzenia, że korzystanie z telefonów komórkowych może powodować raka. Cóż, media zaczynają o tym wspominać. Niektóre bardzo zaskakujące badania naukowe, które wyszły niedawno, są trudne do zignorowania. Przy najwyższym poziomie ekspozycji - przy użyciu telefonu komórkowego pół godziny dziennie przez okres 10 lat, badania wykazały 40-procentowy wzrost ryzyka wystąpienia nowotworów glejaka mózgu.

#7 Talibowie w Klewkach

Śmiechów było, co niemiara, gdy śp. Andrzej Lepper z trybuny sejmowej zadawał pytania o Talibów widzianych w mazurskich miejscowościach. Media zrobiły, co w ich mocy, aby obśmiać tą teorię do cna. Dodatkowo obśmiewano oskarżenia korupcyjne stawiane podczas tego samego wystąpienia sejmowego. Co się okazało? Talibowie byli na Mazurach a sprawa po publikacji Washington Post śmierdzi do dzisiaj na poziomie międzynarodowym. Usłużne media starają się nawet teraz nie wspominać o teorii spiskowej z Klewek tak, aby nie mącić ludziom w głowach oczekując, że nie skojarzą faktów. Nikt też nie zadaje pytań odnośnie oskarżeń polityków a skoro Klewki nie były wymysłem to może i to nim nie jest. Trwa medialna selekcja informacji.

Reasumując teorie spiskowe bardzo często dyskontują przyszłość w stopniu nie mniejszym od giełdy. To, co jest szczególnie gorliwie wyśmiewane może być prawdziwym obrazem rzeczywistości, ale decyzję, w co wierzyć zawsze każdy musi podjąć sam.

http://zmianynaziemi.pl/wiadomosc/teori ... sie-faktem

_________________

Jaka nauka historii, taka lekcja przyszłości.

Jestem z tymi, którzy żeby lśnić, nie ubierają się w błyskotki kłamstwa. ;)
Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Teoria spiskowa
PostNapisane: 09 sie 2013, 10:25 
Offline
Moderator

Dołączył(a): 13 lip 2009, 12:02
Posty: 37605
http://pracownia4.wordpress.com/2013/07 ... piskowych/

Nowe badania na temat zwolenników teorii spiskowych
19 lipca 2013

Filed under: Polityka,Psychologia,Różne — iza @ 11:41
Dr. Kevin Barret
Press TV
New studies: ‘Conspiracy theorists’ sane; government dupes crazy, hostile
13 lipca 2013 12:56 CDT

Ostatnie badania przeprowadzone przez psychologów i badaczy z dziedziny nauk społecznych w USA i Wielkiej Brytanii wskazują, że w przeciwieństwie do stereotypów propagowanych przez mass media ludzie określani jako “zwolennicy teorii spiskowych” wydają się być zdrowsi od tych, którzy akceptują oficjalne wersje kontrowersyjnych wydarzeń.
Najnowsze badania zostały opublikowane 8 lipca przez psychologów Michaela J. Wooda i Karen M. Douglas z Uniwersytetu Kent (Wielka Brytania). W pracy po tytułem “What about Building 7? A social psychological study of online discussion of 9/11 conspiracy theories” [Co z Budynkiem 7? Społeczne studium psychologiczne internetowej dyskusji teorii spiskowych Ne temat ataków z 11 września"] porównano komentarze “spiskowców” (zwolenników teorii spiskowej) i “konwencjonalistów” (przeciwników teorii spiskowej) zamieszczane na stronach informacyjnych.
Autorzy byli zaskoczeni odkryciem, że obecnie bardziej konwencjonalne jest zamieszczanie tzw. spiskowych komentarzy niż konwencjonalnych: “Spośród zebranych 2174 komentarzy, 1459 zostało zaklasyfikowanych jako spiskowe i 715 jako konwencjonalne”. Innymi słowy, wśród ludzi, którzy komentowali artykuły prasowe, liczba tych, którzy nie wierzą w rządowe wersje takich wydarzeń, jak 9/11 i zabójstwo JFK, przewyższa liczbę wierzących w stosunku ponad 2:1. Oznacza to, że to pro-spiskowi komentujący wyrażają to, co jest teraz konwencjonalną mądrością, a anty-spiskowi komentujący stają się zdecydowaną, przypartą do muru mniejszością.
Być może dlatego, że ich poglądy, rzekomo głównego nurtu, nie stanowią większości, anty-spiskowi komentujący często przejawiają gniew i wrogość: “Badania … wykazały, że ludzie, którzy preferowali oficjalną wersję 9/11, byli z reguły bardziej wrodzy w swoich perswazjach skierowanych do rywali”.
Ponadto okazało się, że anty-spiskowcy byli nie tylko wrodzy, ale i fanatycznie przywiązani do swoich własnych teorii spiskowych. Według nich, ich własna teoria na temat 9/11 – teoria spiskowa, uznająca, że 19 Arabów, z których żaden nie potrafi sprawnie pilotować samolotów, zdołali popełnić zbrodnię stulecia pod kierunkiem faceta na dializie w jaskini w Afganistanie – jest niezaprzeczalnie prawdziwa. Z drugiej strony, tak zwani spiskowcy nie udawali, że mają teorię, która w pełni wyjaśniałaby wydarzenia z 9/11:
“Dla ludzi, którzy myślą, że wydarzenia z 9/11 były spiskiem rządowym, najważniejsze jest nie promowanie jakiejś konkretnej konkurencyjnej teorii, ale próba obalenia oficjalnej wersji”.
Krótko mówiąc, nowe badania Wooda i Douglas wykazują, że negatywny stereotyp zwolennika teorii spiskowych – wrogo nastawiony fanatyk, oddany prawdzie własnej, mało popularnej teorii – precyzyjnie opisuje ludzi, którzy bronią oficjalnej wersji 9/11, a nie tych, którzy ją podważają.
Ponadto badania wykazały, że tak zwani konspiracjoniści więcej uwagi zwracają na kontekst historyczny (np. postrzegając zabójstwo JFK jako precedens dla 9/11) niż anty-konspiracjoniści. Okazało się także, że tak zwani konspiracjoniści (zwolennicy teorii spiskowych) nie lubią być tak nazywani”.
Oba te wyniki są zaakcentowane w nowej książce politologa Lance’a DeHaven-Smitha pt. Conspiracy Theory in America (Teoria spiskowa w Ameryce), wydanej na początku tego roku przez University of Texas Press. Profesor DeHaven-Smith wyjaśnia, dlaczego ludzie nie lubią być nazywani “zwolennikami teorii spiskowych”:
“Termin ten został wymyślony i wprowadzony do szerokiego obiegu przez CIA, żeby napiętnować i zniesławić ludzi kwestionujących zabójstwo JFK!” Trzeba niestety przyznać, że kampania CIA, mająca na celu spopularyzowanie terminu “teoria spiskowa” i doprowadzenie do tego, żeby przekonania spiskowe stały się obiektem kpin i wrogości, jest jedną z najbardziej udanych inicjatyw propagandowych wszechczasów”.
Innymi słowy, ludzie, którzy używają określenia “teoria spiskowa” i “zwolennik teorii spiskowych” jako obrazy, robią tak w wyniku udokumentowanego, niekwestionowanego prawdziwego spisku CIA, mającego zatuszować sprawę zabójstwa JFK. Na marginesie, kampania ta była całkowicie nielegalna, a zaangażowani w nią agenci CIA byli przestępcami. CIA ma zakaz prowadzenia jakichkolwiek działań na terenie kraju, jednak rutynowo łamie prawo i przeprowadza operacje krajowe – od propagandy po zamachy.
DeHaven-Smith wyjaśnia również, dlaczego ci, którzy podają w wątpliwość oficjalne wyjaśnienia przestępstw popełnianych na wysokich politycznych szczeblach, chętnie dyskutują kontekst historyczny. Wskazuje on, że bardzo dużo twierdzeń spiskowych okazało się słusznymi i wydają się istnieć silne powiązania pomiędzy wieloma nierozwikłanymi jeszcze “zbrodniami państwowymi przeciw demokracji”. Oczywistym przykładem jest związek między zabójstwami JFK i RFK, które utorowały drogę do prezydentur, które kontynuowały wojnę w Wietnamie. Według DeHaven-Smitha zawsze powinniśmy mówić o “zabójstwach Kennedych” w liczbie mnogiej, ponieważ te dwa zabójstwa zdają się być aspektami tej samej, większej zbrodni.
Psycholog Laurie Manwell z the University of Guelph zgadza się, że stworzona przez CIA etykietka “teoria spiskowa” hamuje funkcje kognitywne. W artykule opublikowanym w czasopiśmie naukowym American Behavioral Scientist (2010) Maxwell wskazuje, że anty-spiskowcy nie są w stanie myśleć jasno o tak oczywistych zbrodniach państwowych przeciwko demokracji, jak 9/11, ze względu na swoją niezdolność radzenia sobie z informacjami, które są w konflikcie z ich wcześniej powziętymi przekonaniami.
W tym samym numerze ABS profesor Steven Hoffman z University of Buffalo dodaje, że anti-spiskowcy są zazwyczaj ofiarą silnego “efektu potwierdzenia” – to znaczy, że poszukują informacji, które potwierdzają ich już istniejące przekonania, wykorzystując jednocześnie irracjonalne mechanizmy (takie jak etykietka “teoria spiskowa”), ażeby uniknąć kłopotliwych informacji.
Skrajna irracjonalność tych, którzy atakują “zwolenników teorii spiskowych” została zręcznie zdemaskowana przez profesorów Ginnę Husting i Martina Orra z Boise State University. W recenzowanym artykule z 2007 roku pod tytułem “Dangerous Machinery: ‘Conspiracy Theorist’ as a Transpersonal Strategy of Exclusion” (Niebezpieczny mechanizm: “zwolennik teorii spiskowej” jako transpersonalna strategia wykluczenia) napisali:
“Jeśli nazywam cię zwolennikiem teorii spiskowych, nie ma znaczenia, czy rzeczywiście twierdziłeś, że istnieje jakiś spisek, czy też po prostu podniosłeś kwestię, której wolałbym uniknąć… Przyczepiając ci etykietkę, strategicznie wykluczam się ze sfery, w której odbywają się publiczne wystąpienia, debaty i występują konflikty”.
Ale teraz, dzięki internetowi, ludzie, którzy podają w wątpliwość oficjalne historie, nie są już wykluczeni z publicznych rozmów. 44-letnia kampania CIA wyciszania debaty za pomocą piętna “teorii spiskowej” zużyła się niemal całkowicie. Zarówno w badaniach akademickich, jak i w komentarzach do artykułów prasowych, pro-spiskowe głosy są teraz liczniejsze – i bardziej racjonalne – od anty-spiskowych.
Nic dziwnego, że anti-spiskowcy coraz bardziej brzmią jak banda wrogich, paranoidalnych maniaków.

Artykuł na SOTT.net: New studies: ‘Conspiracy theorists’ sane; government dupes crazy, hostile
http://www.sott.net/article/263896-New- ... zy-hostile

Tłumaczenie: PRACowniA


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Teoria spiskowa
PostNapisane: 06 lis 2019, 16:30 
Offline
Moderator

Dołączył(a): 13 lip 2009, 09:25
Posty: 31675
Z klimatem, z ekologią, z CO2 wiąże się wiele teorii spiskowych wciskanych medialnie społeczeństwom na całym świecie.
Najwięcej spisków tworzy jak widać zideologizowany system patologicznej władzy.


Legendarny dokumentalista skłamał o globalnym ociepleniu

Legendarny dokumentalista sir David Attenborough oskarżył globalne ocieplenie o śmierć setek morsów, które miały przez nie skakać ze skał. Teraz przyznał, że było to kłamstwo.

W kwietniu Netflix wyemitował odcinek jego programu przyrodniczego Our Planet w którym znalazła się szokująca scena. Ich kamery zarejestrowały jak morsy spadają z wysokiego klifu, rozbijając się o skały, gdy w dole leżą dziesiątki martwych lub ciężko rannych zwierząt. Twórcy programu oskarżyli o tragedię morsów globalne ocieplenie i związane z nim kurczenie się lodu. Według nich zmniejszanie się przestrzeni życiowej sprawia, że morsy muszą uciekać na wysokie klify. Kiedy robią się głodne i chcą wrócić do morza, ich kiepski na lądzie wzrok nie pozwala im stwierdzić, że znajdują się wysoko, przez co spadają w przepaść.


Terrence Edwards
@TerrenceEdwards
The sad reality of climate change. The walrus with no ice or place to go.#Walrus #OurPlanet#ClimateChange #Climate
Osadzony film

116 tys.
03:45 - 9 kwi 2019
Twitter Ads - informacje i Polityka prywatności

Ludzie o tym mówią: 86,8 tys.

O historii spadających morsów zrobiło się bardzo głośno, temat podjęła większość mainstreamowych mediów, a sam fragment obejrzało miliony osób. Szybko jednak pojawiły się krytyczne głosy ze strony biologów. Kanadyjska zoolog Susan Crockford oskarżyła twórców dokumentu, że zwodzą publiczność i powiedziała, że wytłumaczenie tego fenomenu to „skomplikowany nonsens” a sama scena jest „porno-tragedią Attenborough. Inni zwracali uwagę, że ich zdaniem zwierzęta zachowują się tak gdyż czegoś się wystraszyły. Organizacja Global Warming Policy Forum (GWPF) zażądała nawet oficjalnych przeprosin i sprostowania.W końcu Attenborough poniekąd przyznał, że krytykujący go naukowcy mieli rację. W swojej nowej serii dokumentalnej dla BBC „Seven worlds, one planet” Attenborough użył tego samego nagrania z morsami. Tym razem w komentarzu nie pada jednak słowo o globalnym ociepleniu i kiepskim wzrokiem morsów. Tym razem przyznał, że morsy spadają ze skał z powodu panicznej ucieczki przed ścigającymi ich niedźwiedziami polarnymi. Kiedy taki przebieg sytuacji sugerowali naukowcy, Netflix dementował obecność w tym regionie drapieżników. Co ciekawe niektórzy twierdzą, że sama ekipa przyczyniła się do tragedii poprzez filmowanie jej przy pomocy dronów, co miało dodatkowo spłoszyć morsy.

„Możemy się tylko cieszyć z tego, że sir David Attenborough wycofał się z oszukańczych stwierdzeń które padły w programie Netflixa” – skomentował Benny Peiser z GWPF – “On i producenci powinni przeprosić za swoją sztuczkę i wycofać z Netflixa film, który paskudnie oszukał i spowodował niepotrzebną traumę u milionów osób”.

Źródło: Breitbart Autor: WM

https://www.stefczyk.info/2019/11/06/le ... ciepleniu/


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 4 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL
Nasi przyjaciele: Strony Patriotyczne
Linki pozycjonujące: Fenster aus Polen / Schüco Fenster / Drutex Fenster / Fenster Preise / Haustüren /