Polskie-Forum.pl


Wolne i niezależne forum dyskusyjne / opinie polityczne / aktywność obywatelska / patriotyzm / Polska / wolna dyskusja


Wszystkie czasy w strefie UTC + 1
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Rozliczenie bandytyzmu bolszewickiego w PRL-u
PostNapisane: 11 maja 2016, 06:33 
Offline
Moderator

Dołączył(a): 13 lip 2009, 09:25
Posty: 31522
Zapis terroru

Przy Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego powstał Ośrodek Badań nad Totalitaryzmami im. Witolda Pileckiego.

Obrazek
Patronem nowej instytucji jest rotmistrz Witold Pilecki Zdjęcie: ARCH. RODZINNE Z. OPTUŁOWICZ/ -


Jego główne zadania to: badanie, popularyzacja oraz dokumentowanie wiedzy o zbrodniach niemieckich i komunistycznych na ziemiach polskich.

Placówka powstała na mocy dwóch zarządzeń ministra kultury prof. Piotra Glińskiego z 29 kwietnia br. Ośrodek ma popularyzować – zarówno w Polsce, jak i poza jej granicami – dorobek naukowy w zakresie badań nad totalitaryzmami i historią XX w., a także wspierać programy edukacyjne i akcje społeczne. Z tej racji MKiDN będzie współpracować z Instytutem Pamięci Narodowej (udostępnienie materiałów źródłowych) oraz ze światem kultury i nauki.

Resort zapowiada, że pierwszym znaczącym przedsięwzięciem Ośrodka Badań nad Totalitaryzmami im. Witolda Pileckiego będzie program „Zapisy terroru. Świadectwa przed Główną Komisją Badania Zbrodni Niemieckich/Komisją Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu”. Chodzi o publikację w internecie utrwalonych przez IPN relacji polskich świadków i ofiar zbrodni niemieckich oraz sowieckich popełnionych w okresie II wojny światowej na obszarze naszego kraju. Każdemu powiatowi przyporządkowana zostanie lista świadków zeznających przed komisją. Wybrane świadectwa będą publikowane w dwóch językach – polskim i angielskim.

Już niedługo, bo w najbliższą rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, będziemy mogli przeczytać około 500 zeznań mieszkańców Warszawy, w tym ocalałych z ludobójstwa na Woli.

Anna Ambroziak

http://www.naszdziennik.pl/polska-kraj/ ... rroru.html


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Rozliczenie bandytyzmu bolszewickiego w PRL-u
PostNapisane: 13 gru 2018, 15:41 
Offline
Moderator

Dołączył(a): 13 lip 2009, 09:25
Posty: 31522
Mordercy bez kary

Pokojowy ruch „Solidarności” miał zostać rozjechany czołgami. Dramat 13 grudnia 1981 roku to ponad 100 zabitych, 10 tys. uwięzionych, tysiące zmuszonych do emigracji, zapaść gospodarcza. Jednak ani Wojciech Jaruzelski, ani Czesław Kiszczak nie ponieśli odpowiedzialności za wszczęcie wojny z własnym Narodem. Skutkiem jest relatywizacja oceny stanu wojennego w społecznej świadomości.

Obrazek

Pokojowy ruch „Solidarności” miał zostać rozjechany czołgami. Dramat 13 grudnia 1981 roku to ponad 100 zabitych, 10 tys. uwięzionych, tysiące zmuszonych do emigracji, zapaść gospodarcza. Jednak ani Wojciech Jaruzelski, ani Czesław Kiszczak nie ponieśli odpowiedzialności za wszczęcie wojny z własnym Narodem. Skutkiem jest relatywizacja oceny stanu wojennego w społecznej świadomości.

– Nie ma wątpliwości, że stan wojenny był działaniem w interesie Związku Sowieckiego, a jego celem było zachowanie monopolistycznych rządów partii komunistycznej, zapewnienie nienaruszalności systemu, który został Polsce narzucony po II wojnie światowej – podkreśla dr Jarosław Szarek, prezes Instytutu Pamięci Narodowej. – Junta wojskowa reprezentująca interesy obcego państwa nie może być oceniana pozytywnie. Strzelanie do ludzi, śmierć górników i innych, choćby Grzegorza Przemyka, tysiące aresztowanych – tego nie da się obronić – dodaje.

Zdaniem prezesa IPN, to ogromna porażka państwa i wyraz kryzysu moralnego, że dziś dla części Polaków ocena Wojciecha Jaruzelskiego nie jest jednoznacznie negatywna. Relatywizacja zbrodni stanu wojennego przygotowała grunt dla postkomunizmu i przeniesienia układów peerelowskich w struktury prawne, polityczne, medialne, wojskowe III RP.

– Minęło 37 lat, a my nie możemy doczekać się ani rozliczenia zbrodni stanu wojennego, ani godziwego potraktowania kombatantów walczących wówczas o wolną Polskę. Jeszcze do niedawna esbecy byli jedną z najlepiej uposażonych grup wśród emerytów – mówi Janusz Olewiński, przewodniczący Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Internowanych i Represjonowanych.

Stowarzyszenie domaga się zmiany ustawy o działaczach opozycji antykomunistycznej oraz osobach represjonowanych i ustanowienia świadczenia w wysokości stanowiącej różnicę pomiędzy średnią płacą krajową a otrzymywanym wynagrodzeniem.

Beata Falkowska

https://naszdziennik.pl/polska-kraj/203 ... -kary.html


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Rozliczenie bandytyzmu bolszewickiego w PRL-u
PostNapisane: 03 mar 2019, 10:13 
Offline
Moderator

Dołączył(a): 13 lip 2009, 09:25
Posty: 31522
Najważniejsze w tym rozliczaniu są prawda, pamięć i wdzięczność wobec bohatersko walczących Patriotów Polskich.
Bandytów komunistycznych rozliczy raczej już tylko historia.
Na zawsze wylądują na śmietniku pogardy.


Dom Niezłomnych

W Ostrołęce otwarto uroczyście gmach Muzeum Żołnierzy Wyklętych.

„Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce będzie mieściło się w dawnym zakładzie karnym, w którym po wojnie komuniści więzili żołnierzy podziemia niepodległościowego. Opowie w nowoczesny, atrakcyjny sposób o losach bohaterów naszej wolności, a także stanie się centrum działań edukacyjno-badawczych nad historią tych niezwykłych ludzi” – pisał „Nasz Dziennik” w lutym 2014 r., obejmując patronat medialny nad tą budową.

Wczoraj, w Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych, te słowa stały się faktem. Klucze do muzeum zostały oficjalnie przekazane przez generalnego wykonawcę dyrektorowi placówki Jackowi Karczewskiemu.

– Walka o pamięć ma sens, bo ona jest fundamentem naszej przyszłości. Dzięki takiemu muzeum jak to historia nie będzie głucho milczeć o naszych największych bohaterach, dzięki takiemu muzeum, dzięki odbudowywaniu pamięci o Żołnierzach Wyklętych przełamujemy porządek pojałtański. To tutaj tworzy się nowa wolna Polska – powiedział podczas uroczystości premier Mateusz Morawiecki, dziękując wszystkim, którzy przyczynili się do powstania muzeum.

Wicepremier Piotr Gliński przypomniał, że kilka lat temu do ministerstwa kultury zgłosili się przedstawiciele społeczności ostrołęckiej i zapytali, czy mogą liczyć na pomoc w budowie tego muzeum. – Nasza odpowiedź, moja i ministra Jarosława Sellina, była jednoznaczna: oczywiście, robimy to – podkreślił Gliński. – To jest oczywiste, że to muzeum powinno powstać. I ono jest, ono już powstało – zaznaczył wicepremier. – To jest pierwsza nasza rozpoczęta i skończona inwestycja poświęcona polskiej pamięci – dodał.

Jak podkreślił wicepremier, w tej chwili jest realizowanych „około 30 projektów muzealnych poświęconych polskiej pamięci, które pokrywają te białe plamy, które przez lata nie były realizowane”.

Wicepremier Piotr Gliński przypomniał, że poprzedni minister kultury z rządu PO-PSL „na inicjatywę oddolną społeczeństwa ostrołęckiego odpisał, że nie ma potrzeby budowy takiej instytucji, że polityka państwa polskiego nie przewiduje budowy muzeum Żołnierzy Wyklętych”.

– My uważamy, że przewiduje. To jest dowód, że realizujemy tę politykę dla nas wszystkich, nie tylko dla społeczności lokalnej, ale dla całej Polski – powiedział Gliński. – Pamięć o tamtych ludziach, o tamtych czasach i o tamtych wyborach jest niezbędna dla naszej wspólnoty politycznej obecnie i także dla przyszłych pokoleń – wskazał minister kultury. Dodał, że bez pamięci nie ma rozwoju społeczeństwa, ani więzi społecznej. – Nie ma tego poczucia, że jesteśmy razem. Bez pamięci nie ma Polski – podkreślił.

Dodał, że ziemia ostrołęcka jest ziemią Żołnierzy Wyklętych, którzy często nie mają mogił. – Mówimy im, że pamiętamy, że nie zniknęli, że tu jest ich dom. Tu jest dom polskich Żołnierzy Wyklętych – spuentował Piotr Gliński.

Chluba Ostrołęki
Muzeum już jest ważnym punktem na mapie Ostrołęki. Świadczy o tym liczna obecność mieszkańców miasta podczas wczorajszych uroczystości. – To miasto bez wątpienia zasługuje na to, aby mieć takie obiekty, takie placówki, które będą mówić o jego historii – powiedział Jacek Karczewski, dyrektor muzeum. – Chciałbym podziękować wszystkim kombatantom, rodzinom tych żołnierzy, którzy są obecni tu z nami, którzy dzielą się swoimi historiami, swoimi pamiątkami. Dzięki którym w tych ścianach zabije prawdziwe serce. Serce, które będzie pamiętało o wielu, wielu naszych bohaterach – mówił Karczewski. – Dziękuję wszystkim za godziny rozmów, w których dzielili się swoimi historiami po to, żebyśmy mogli wypełnić te mury – dodał.

Czy nowa placówka podoba się pierwszym zwiedzającym? – Bardzo dobrze oceniam tą rozbudowę i przebudowę. Tu siedział mój stryj i sąsiad – dzieli się z „Naszym Dziennikiem” Henryk Kozłowski z Ostrołęki. – Bardzo dobrze, że tak się stało, popieram całą duszą i sercem to wszystko – dodaje. Pan Henryk już wcześniej był w tym gmachu, ponieważ przekazywał relacje. – Byłem wcześniej w muzeum, jak jeszcze remontu nie było, podawałem nazwiska żołnierzy. Mój stryj siedział pięć lat, na jesieni 1953 r. go zwolnili, a w 1954 r. zmarł, tak go stłukli – relacjonuje.

– Nareszcie coś zrobiono, żeby ta pamięć pozostała dla pokoleń, o tym, kto żył na tym terenie – mówi nam Jan Olech, były więzień młodociany, jaworzniak.

Sztafeta pokoleń
Po otwarciu zgromadzeni mogli zwiedzić gmach muzeum, w którym zaprezentowano część pamiątek, kolekcję broni, itp. Wzięli też udział w debacie na temat tożsamości ostrołęckiego muzeum.

– To jest niezwykle miejsce. Z całej Polski będą napływały podziękowania za to, że Ostrołęka jako pierwsze miasto w Polsce zdecydowała się w ten sposób uczcić Żołnierzy Wyklętych, którzy podjęli tę tragiczną walkę o niepodległą Polskę – powiedział redaktor Dariusz Pogorzelski z Telewizji Trwam, publicysta „Naszego Dziennika”.

Dyrektor Karczewski podkreślił, że takie muzea potrzebne są na prowincji. Zwrócił uwagę na to, iż aktywizują one ludzi, którzy przekazują do ostrołęckiej placówki pamiątki. – To jest niezwykłe, jakie archiwa odnajdują się w zasobach domowych. Dzięki temu muzeum zaczęło otwierać się na nowe kontakty. Osoby, które nie miały możliwości dzielić się, zaczynają odzyskiwać historię swoich przodków. To jest odzyskiwanie tożsamości – mówił Karczewski.

– Jestem wzruszona od początku, jak tu weszłam. Coś wspaniałego – podkreśliła Krystyna Kozłowska, córka mjr. Mariana Kozłowskiego z NZW. – Gratulujemy Ostrołęce, że wywalczyła to muzeum – zaznaczyła Jadwiga Płodziszewska, siostrzenica Jana Niskiego, ps. Brzoza. Zwróciła uwagę, że zadaniem krewnych Żołnierzy Wyklętych jest przekazywanie pamięci o nich następnym pokoleniom. – To jest zadanie naszego pokolenia, póki pamiętamy jeszcze te wspomnienia opowiadane przez krewnych – wskazała Płodziszewska.

Nikogo nie wydałem
– Cieszę się, że ten budynek aresztu został przekształcony na muzeum. Jest tak pięknie zrobiony. To muzeum będzie świadczyć o nas, że tu kiedyś byliśmy, że to miejsce nas pamięta. Bóg zapłać tym, co to muzeum zaprojektowali – powiedział mjr Antoni Ziemkiewicz, ps. „Cichy”, aresztowany i skazany przez władze komunistyczne za działalność niepodległościową. – Tak mnie męczyli, że chcieli mnie chyba już wykończyć – relacjonował. – Nikogo nie wydałem, Boże broń. Boże zachowaj – podkreślił.

Arkadiusz Gołębiewski, twórca Festiwalu Niepokorni Niezłomni Wyklęci, zwrócił uwagę, że należy ciągle podejmować nowe inicjatywy, aby docierać do młodych ludzi z pamięcią o Żołnierzach Wyklętych. – Ciągle walczymy o historię, o upamiętnienie naszych bohaterów. Ciągle ścigamy się z czasem – zaznaczył. – Niestety, nadal kalki komunistyczne są tak silne, że Żołnierze Wyklęci są nazywani bandytami – ubolewa reżyser.

Zenon Baranowski Ostrołęka Zdjęcia Marek Borawski

https://naszdziennik.pl/polska-kraj/206 ... mnych.html


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 5 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
 cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL
Nasi przyjaciele: Strony Patriotyczne
Linki pozycjonujące: Fenster aus Polen / Schüco Fenster / Drutex Fenster / Fenster Preise / Haustüren /