Polskie-Forum.pl


Wolne i niezależne forum dyskusyjne / opinie polityczne / aktywność obywatelska / patriotyzm / Polska / wolna dyskusja


Wszystkie czasy w strefie UTC + 1
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Refleksje historyczne
PostNapisane: 01 wrz 2014, 09:27 
Online
Moderator

Dołączył(a): 13 lip 2009, 09:25
Posty: 30429
Historia wciąż się powtarza. Człowiek chełpi się swoimi osiągnięciami, robi kariery polityczne na bazie zapewnień o swoich uczciwych i wielkodusznych zamiarach, ale wojen nam na świecie jakoś nie brakuje, a ludzie giną nie mniej niż w czasach uznawanych za wojenne.
Dziś wojna podeszła bliziutko pod nasze granice i nie dziwi fakt, że środowiska zatroskane losem Polski i Polaków zabierają głos w tej sprawie.


NIE dla wojny i zabijania

Małgorzata Bochenek

Tak dla pokoju i rozwoju narodów! Nie dla wojny i zabijania! – nawołują w 75. rocznicę wybuchu II wojny światowej polscy biskupi. Zachęcają do modlitwy i postu w intencji pokoju i braterstwa.

Polscy biskupi zaapelowali o skuteczne działania na rzecz pokoju. W kontekście „niewypowiedzianej wojny”, która trwa na ukraińskiej ziemi, podkreślają, że nowego znaczenia nabiera wołanie: „Tak – dla pokoju i rozwoju narodów, nie – dla wojny i zabijania”. „Na kontynencie europejskim, na ukraińskiej ziemi, z którą tak mocno wiąże nas historyczna pamięć, trwa niewypowiedziana wojna. Giną żołnierze i ludność cywilna, cierpią rodziny, serca ludzkie ogarnia nienawiść” – piszą biskupi. Stwierdzają następnie, że wydarzenia te „godzą w prawo narodów do wyboru własnej drogi i budzą uzasadniony niepokój także o przyszłość naszej Ojczyzny”. Dlatego też pasterze polscy zwracają się z apelem o podjęcie „skutecznych działań, które mogłyby pokojowymi środkami zahamować tragedię wojny”. Podkreślają zarazem, że „niezbędnymi warunkami zaistnienia pokoju jest poszanowanie praw człowieka, szacunek dla wolności, w tym wolności religijnej i wolności sumienia, rozwój, solidarność oraz dialog”. Biskupi przypominają, że „pokój jest naszym obowiązkiem, do którego trzeba się wychowywać”. Wyjaśniają, że chociaż już kilka pokoleń Polaków żyje, nie mając bezpośredniego doświadczenia wojny, to jednak przygotowywanie kolejnych generacji do życia w pokoju winno być nieustannie pragnieniem tak rodzin, jak i tych, którzy mają wpływ na wychowanie dzieci i młodzieży.

Biskupi przypominają, że „II wojna światowa ujawniła otchłań zła, do jakiego zdolne są zbrodnicze ideologie i systemy polityczne, które odwróciły się od Boga, przekreślając Jego prawa”. Wojna pochłonęła dziesiątki milionów istnień ludzkich, stała się początkiem wieloletniego czasu przemocy, bezprawia i bezsilności, utraty najbliższych i Ojczyzny.

Biskupi zwracają uwagę, że Polska pierwsza doświadczyła tragedii oraz skutków wojny. Najeźdźcy we wrześniu 1939 roku, dokonując czwartego rozbioru Rzeczypospolitej, nie tylko odebrali wolność, ale zaczęli burzyć utrwalony porządek, „dając pierwszeństwo sile przed prawem, moralnemu bezładowi przed porządkiem chrześcijańskich zasad, narzucając bezbożną ideologię narodowego socjalizmu i ateistycznego komunizmu”. W czasie tych straszliwych doświadczeń – jak przypominają księża biskupi – rozpoczął się czas heroicznych zmagań o wolność, o odzyskanie Polski Niepodległej. Koniec II wojny światowej bowiem „nie rozpalił nad Polską jutrzenki wolności”, a powojenny porządek zadekretowany przez zwycięskie mocarstwa włączył Polskę do bloku państw podporządkowanych Związkowi Radzieckiemu.

Jako naszą „świętą powinność” biskupi wskazują pamięć o trudzie drogi, która prowadziła do wolności, oraz o poniesionych przez Naród ofiarach. „Pokój jest naszym obowiązkiem, do którego trzeba się wychowywać” – czytamy w liście Episkopatu. „Niezbędnymi warunkami zaistnienia pokoju jest poszanowanie praw człowieka, szacunek dla wolności, w tym wolności religijnej i wolności sumienia, rozwój, solidarność oraz dialog. Ojciec Święty Franciszek dodał do tej listy braterstwo” – wskazują pasterze polscy.

http://www.naszdziennik.pl/wp/94685,nie ... jania.html


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Refleksje historyczne
PostNapisane: 09 wrz 2014, 07:36 
Online
Moderator

Dołączył(a): 13 lip 2009, 09:25
Posty: 30429
Rosja kontra Ameryka

Ronald Reagan

Prof. dr hab. Piotr Jaroszyński

Armia Czerwona ma nad nami przewagę dwa do jednego, licząc rezerwy cztery do jednego. Wydają na zbrojenia o 50 procent więcej niż my. Ich marynarka wojenna przewyższa nas dwa razy w liczbie okrętów wojennych i łodzi podwodnych. Mają od nas trzy razy więcej dział i cztery razy więcej czołgów. Sowieckie strategiczne pociski nuklearne są potężniejsze od naszych. Pocisków tych mają również więcej niż my. W świetle tych dowodów staje się jasne, że jesteśmy dopiero Numerem Dwa w świecie, na którym bycie drugim najlepszym jest niebezpieczne, jeśli nie zgubne. To dlatego pan Ford odmówił przyjęcia w Białym Domu Aleksandra Sołżenicyna? Czy dlatego pan Ford leciał pół świata, by podpisać Traktat Helsiński, wyrażając w naszym imieniu zgodę na zniewolenie przez Sowietów podbitych przez nich narodów? Oddaliśmy wolność milionów ludzi – wolność, którą nie było nam dane dysponować. Teraz musimy zadać pytanie: czy przypadkiem ktoś nie zabiera nam również i naszej wolności? Przytoczę teraz powiedzenie doktora Kissingera, który jak pamiętamy, powiedział: „Dzień Stanów Zjednoczonych jest przeszłością, teraz nadszedł dzień Związku Sowieckiego”. […] No cóż, wierzę jak każdy człowiek w pokój, o którym mówi pan Ford. Pokój jednak nie jest skutkiem słabości lub cofania się. Pokój będzie efektem przywrócenia amerykańskiej supremacji wojskowej.

Fragment pochodzi z przemówienia „Aby odbudować Amerykę”, 31 marca 1976

--------------------------------------------------------------------------------

Stany Zjednoczone były militarnie słabsze od Związku Sowieckiego, i to w skali, w którą dziś trudno uwierzyć. Ale co najciekawsze, w samych Stanach wielu najważniejszych polityków przechodziło nad tym do porządku dziennego, tak jakby prymat Sowietów w świecie był czymś zwyczajnym i jakby utrata wolności przez wolne narody była czymś zwyczajnym. Tak było dawniej, potem się zmieniło. A jak jest dzisiaj?

http://www.naszdziennik.pl/wp/96233,ros ... eryka.html


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Refleksje historyczne
PostNapisane: 01 mar 2017, 15:12 
Online
Moderator

Dołączył(a): 13 lip 2009, 09:25
Posty: 30429
Święto Żołnierzy Wyklętych to sukces

Święto Żołnierzy Wyklętych to nie tylko ogromny sukces działalności naukowej, edukacyjnej Instytutu Pamięci Narodowej, ale przede wszystkim dziesiątek, jeżeli nie setek społecznych inicjatyw w całej Polsce – powiedział Jarosław Szarek, prezes IPN.

W środę obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.

– To jest nie tylko ogromny sukces działalności naukowej, edukacyjnej Instytutu Pamięci Narodowej, ale przede wszystkim dziesiątek, jeżeli nie setek społecznych inicjatyw w całej Polsce, których celem jest oddanie hołdu pokoleniu, które rozpoczęło walkę w czasie II wojny światowej. Niektórzy poszli na front już w 1939 roku, działali w strukturach konspiracyjnych od Związku Walki Zbrojnej po Armię Krajową, podziemie narodowe, Bataliony Chłopskie, a po 1945 roku nie pogodzili się ze zniewoleniem komunistycznym, z tym, że Polska znalazła się w sowieckiej strefie wpływów, zdradzona w Jałcie – powiedział prezes IPN w radiowych „Sygnałach Dnia”.

Pytany o to, czy z żołnierzy antykomunistycznego podziemia łatwo schodzi piętno bycia bandytą, odpowiedział: „Do dzisiaj jeszcze w wielu środowiskach i w wielu miejscach prawda o nich bardzo trudno się przebija, o wartościach, w imię których walczyli”.

Szarek przypomniał, że Żołnierze Wyklęci „byli bardzo groźni dla systemu komunistycznego”, bo „jak zniszczyć taką legendę jak gen. Fieldorf”.

Podkreślił, że „Wyklętym” nie można było niczego zarzucić – mieli wielki autorytet oraz pięć lat walki z okupacją niemiecką, a część z nich również z sowiecką na Kresach Wschodnich.

– Trzeba było zabić ich legendę – dodał Szarek.

– Pamiętajmy, że przez kilkadziesiąt lat oni byli mordowani przez funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa, ale był jak gdyby drugi proces ich wyklinania właśnie, skazywania na śmierć cywilną, tworzenia z nich bandytów – zwrócił uwagę prezes IPN.

Szarek powiedział, że „były oddziały Urzędu Bezpieczeństwa, które specjalnie podszywały pod oddziały Żołnierzy Wyklętych, które dokonywały kradzieży, mordów, żeby to jak gdyby obciążało konto tych żołnierzy”.

Prezes IPN poinformował także, że powstające przy ul. Rakowieckiej w Warszawie Muzeum Żołnierzy Wyklętych, które według wstępnych założeń ma zostać otwarte w marcu 2019 roku, to „wspólna inicjatywa”.

– W tym muzeum [...], w kamieniu zaklęta historia tego pokolenia – podkreślił Szarek.

Dodał, że IPN ma dokumenty świadczące o tej historii, „z jednej strony o wielkości ludzi, ale z drugiej o małości”.

Przypadający 1 marca Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” ustanowił w 2011 r. parlament „w hołdzie Żołnierzom Wyklętym – bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienia dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu”.

RS, PAP

http://www.naszdziennik.pl/polska-kraj/ ... ukces.html


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Refleksje historyczne
PostNapisane: 02 sie 2017, 08:19 
Online
Moderator

Dołączył(a): 13 lip 2009, 09:25
Posty: 30429
Powstańcy też byli politykami

Z prof. dr hab. Mieczysławem Rybą, wykładowcą Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II i Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, członkiem Kapituły Orderu Odrodzenia Polski, rozmawia Mariusz Kamieniecki

Obrazek

Panie Profesorze, jakie było znaczenie Powstania Warszawskiego w walce o wolność Polski, czy ono w ogóle mogło nie wybuchnąć...?
– Trzeba tu rozróżnić dwa porządki: pierwszy w sensie długiego trwania pewnych zjawisk historycznych i drugi – krótkoterminowy. Jeśli weźmiemy pod uwagę aspekt doraźny, to Powstanie, które miało za zadanie wypędzić Niemców z Warszawy, a zarazem doprowadzić do tego, że władze Polski Podziemnej będą przyjmować Rosjan w charakterze gospodarzy i włodarzy stolicy i państwa, to w tym znaczeniu to się nie powiodło.

Jak wiemy, Powstanie zakończyło się bardzo tragicznie nie tylko dla żołnierzy, ale również dla ludności cywilnej Warszawy i dla całego miasta jako aglomeracji. Cel na poziomie taktycznym nie został osiągnięty i wydaje się, że przy takim, a nie innym zachowaniu się Niemców i Rosjan było to niewykonalne. Natomiast jeśli weźmiemy skalę zaangażowania, ofiarności zarówno żołnierzy, jak i ludności cywilnej to – w wymiarze perspektywicznym – w sposób oczywisty Powstanie Warszawskie musiało stanowić potężny ładunek czy też bodziec moralny dla Narodu.

Nic zatem dziwnego, że po wielu latach ten zryw narodowowyzwoleńczy stanowi potężny kapitał patriotyzmu. Heroizm Powstańców jest bowiem tak silnym i mocno oddziałującym na wyobraźnię przykładem, który pokazuje kolejnym pokoleniom, ile kosztuje niepodległość, i że dla Ojczyzny warto zapłacić każdą cenę.

Czy bez Powstania Warszawskiego upadek komunizmu i wolność, którą w latach 80. przyniósł Ruch Społeczny „Solidarność”, byłyby możliwe?
– Trudno być prorokiem, co by było gdyby…, tylko Pan Bóg to wie. Oczywiście ofiara polskiej krwi w czasie pożogi wojennej była ogromna, nie jest zatem tak, że jedynym krwawym zrywem niepodległościowym II wojny światowej było Powstanie Warszawskie. Byłoby to daleko posunięte uproszczenie, niewątpliwie jednak był to najbardziej tragiczny zryw o największych ofiarach. Natomiast pamiętajmy o tym, że polscy żołnierze walczyli na wszystkich frontach II wojny światowej, Polskie Państwo Podziemne działało przez cały czas trwania wojny, mieliśmy też innego typu powstania jak chociażby Powstanie Zamojskie, które było obroną przed niemieckimi wysiedleniami ludności, realizowanymi według założeń Generalnego Planu Wschodniego, na przełomie 1942 i 1943 r.

Nie jest zatem tak, że tylko Powstanie Warszawskie było walką o niepodległość i tylko ono pochłonęło ofiary. Natomiast był to ważny element niepodległościowy, do którego się można odnosić – taki, o którym wiemy, i który będzie inspirował kolejne pokolenia Polaków. Powstanie Warszawskie stało się szczególnym symbolem, ponieważ dwaj okupanci: Niemcy i Związek Sowiecki – zresztą po raz kolejny się porozumiały (nieformalnie) w sprawie Polski. Stąd już z końcem sierpnia 1944 r. Sowieci, zachowując się biernie, spowalniali działania militarne, nie pozwolili też samolotom alianckim z pomocą dla Powstańców Warszawskich lądować na swoich lotniskach. Tym samym przypieczętowali zniszczenie Warszawy. To wszystko pokazuje, że zryw warszawiaków był kolejnym symbolem zmowy tych dwóch państw, które niegdyś dokonały rozbiorów Polski, a w XX wieku, we wrześniu 1939 r. napadły na nas z zachodu i wschodu.

Dziś obchodzimy 73. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, a już wczoraj w Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego odbyły się uroczystości, podczas których prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz mówiła, że dzisiaj też konieczna jest obrona zagrożonych wartości takich jak: wolność, demokracja i prawa człowieka. Czy walka polityczna musi wkraczać także w ten wymiar historyczny?
– Polityka w dobrym tego słowa znaczeniu może i powinna być obecna w każdym obszarze życia. Pytanie tylko, jakie intencje towarzyszą tym, którzy ją uprawiają. Czy chcą takie wydarzenia jak rocznica Powstania wykorzystać do swojej bieżącej gry i czy jest to uprawnione. Jeśli zaś chodzi o prezydent Warszawy Hannę Gronkiewicz-Waltz, to biorąc pod uwagę wydarzenia związane z reprywatyzacją w stolicy, dzisiaj nie walczy ona o żadną demokrację, a co najwyżej o swoją bezkarność. Natomiast przywoływanie współczesnych manifestacji czy demonstracji KOD-owskich czy pseudo KOD-owskich do zrywu młodzieży powstańczej przeciwko okupacji totalitarnej w okresie II wojny światowej jest nadużyciem. Oczywiście zawsze można i należy się odwoływać do zrywu powstańczego czy nawet się nim inspirować, bo jak wiemy, polityka jako roztropna troska o dobro wspólne – absolutnie musi brać pod uwagę to, co było w przeszłości, bo przeszłość i przyszłość muszą się wiązać w przyczynową całość. Natomiast jeśli ktoś usiłuje tym grać w sposób nieuprawniony, tzn. że nie o prawdę mu chodzi, ale o manipulację. Nic dziwnego, że jest to odbierane przez społeczeństwo w negatywny sposób.

Dlaczego nawet taki zryw jak Powstanie Warszawskie jest wykorzystywane politycznie? Dlaczego nawet tak ważna sfera nie łączy, a dzieli?
– Wokół Powstania Warszawskiego trwa spór historyczny, czy ówcześni dowódcy słusznie w tym momencie podjęli decyzję o rozpoczęciu walk. Natomiast co do samego moralnego dziedzictwa, całego kapitału, jaki wynika z ofiary Powstańców, to jest to sfera, która łączy. I nie chodzi tu o to, czy ten zryw jest wykorzystywany politycznie, bo pytanie jest też o to, jak zdefiniujemy politykę.

Dzisiaj politykę definiuje się jako cyniczną, makiawelistyczną grę polegającą na tym, kto kogo bardziej oszuka czy ogra. Natomiast jeśli chcemy uprawiać politykę moralną, patriotyczną, to Powstańcy Warszawscy byli politykami w najwyższym tego słowa znaczeniu. Ci ludzie nie organizowali Powstania po to, żeby ginąć czy żeby spowodować jak największe zniszczenia Warszawy, żeby zabić tylu i tylu Niemców, ale przystępowali do walki, aby osiągnąć cel polityczny – czyli niepodległe państwo polskie. Więc w tym względzie – jeśli chcemy pokazać, jak polityka powinna wyglądać właściwie – czyli być związana z etyką, moralnością, to Powstańcy byli politykami.

Jeśli zaś ktoś chce Powstanie Warszawskie w cyniczny sposób wykorzystywać do osiągnięcia swoich celów, to wygląda to żenująco i jest bardzo przykre. Ponieważ celem ofiary złożonej przez dziesiątki tysięcy młodych ludzi była niepodległość, dlatego Polacy, widząc, że ktoś próbuje manipulować faktami i dopasowywać je do swoich celów, sami będą w stanie obiektywnie ocenić takie działania. Nie sądzę więc, żeby tego typu manipulacje okazały się skuteczne.

Politycy mogą być podzieleni co do wizji i tego, jak reformować Polskę, ale czy nie można budować jedności między ugrupowaniami na bazie naszej choć bolesnej, to pięknej historii?
– Wbrew pozorom obecny podział na scenie politycznej wcale nie oceniam jako zły dla Polski. Gdyby to był sztuczny podział – nieprawdziwy, polegający na tym, że ktoś udaje niepodległościowca, patriotę, a tak naprawdę jest po drugiej strony frontu, to należałoby to zjawisko uznać za szkodliwe, które mąci ludziom w głowach. Natomiast, kiedy są jasno zdefiniowane cele: relacja do zagranicy kwestia podmiotowości Polski na arenie międzynarodowej itd., to w tym względzie ten podział, który zawsze istniał, choć może, podczas Powstania Warszawskiego postawy kosmopolityczne były na drugim planie, to tak czy inaczej jest to coś naturalnego.

Proszę pamiętać, że w czasie, kiedy Powstańcy walczyli, był PKWN, były też postawy zdrady. PKWN powołany w Moskwie, był także powołany decyzją przez Stalina jako narzędzie jego polityki wobec Polski Związek Patriotów Polskich na czele z Wandą Wasilewską. Ponadto już wówczas funkcjonowała Polska „lubelska”, a zatem nie ma się co czarować, bo fakty są takie, że w każdej epoce mają miejsce postawy zdrady, kosmopolityzmu, ale też postawy patriotyczne. Jeśli jest to jasno, wyraźnie uwypuklone, to dla rozsądnych Polaków ocena rzeczywistości nie powinna być problemem. Stąd im bardziej prawdziwe, obiektywne są oceny tej rzeczywistości, tym jest to zdrowsze i bardziej pożyteczne dla życia społecznego.

Pięknie o tym, czym jest, czy raczej, czym być powinien współczesny patriotyzm, mówił prezes Zarządu Głównego Związku Powstańców Warszawskich gen. Zbigniew Ścibor-Rylski, który powiedział: – Musimy wszystko zrobić, by Polska była piękna, wspaniała, niepodległa, suwerenna…
– Pytanie tylko, co zrobić jak dotrzeć do ludzi, którzy nie specjalnie chcą tej niepodległości w sensie klasycznym, którzy woleliby, żeby państwo polskie było podwieszone pod jakiś czynnik zewnętrzny i na sposób feudalistyczny realizowało nie własne cele, ale te, które są definiowane na zewnątrz. Takie postawy niestety są i dlatego trzeba je bardzo mocno nagłaśniać, pokazywać je i piętnować.

Potrzeba krytycznej oceny takich postaw, musimy oddzielać ziarna od plew. W ludziach należy też budzić patriotyzm, aby był on nie tylko słowem, niewiele znaczącym hasłem, ale żeby był praktykowany na co dzień. Jeśli zaś nie da się wykorzenić tych szkodliwych czy wręcz wrogich postaw wobec Ojczyzny, zmienić sposobu myślenia, to trzeba zrobić wszystko, żeby tacy ludzie, tacy politycy nigdy więcej nie rządzili Polską.

Zresztą są do tego prawem rozpisane odpowiednie procedury jak wybory i nie tylko. Przy okazji rocznic historycznych możemy też konfrontować czy korygować własne postawy wobec Ojczyzny – każdy we własnym sumieniu. Każdy też ma prawo i obowiązek oceniać polityków. Jest to pewnego rodzaju zwierciadło, w którym każdy z nas może się przejrzeć. Rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego jest też takim lustrem, w które spoglądając, każdy z nas może ocenić swoje życie, swoją działalność publiczną, a zarazem ocenić tych, którzy nas reprezentują. Jeśli nie będziemy tylko stać bezczynnie z boku, to jest szansa, że te manipulacje, które obserwujemy, będą mniej skuteczne, co więcej – rzucone na to zostanie światło prawdy, w którym każde kłamstwo czy manipulacja będą widoczne.

Wciąż jednak są tacy, dla których „polskość, to nienormalność”…
– W historii Polski mieliśmy czy też mamy różnych polityków, różne utopijne wizje, które reprezentują. One zwykle niosą w sobie różne koncepcje uniwersalistyczne przejawiające się w hasłach: będziemy budować nową, wielką, wspaniałą, cudowną Europę czy cudowny komunistyczny, bezpaństwowy, beznarodowy, bezreligijny świat. Tyle tylko, że bardzo szybko się okazuje, że te wizje w zderzeniu z rzeczywistością pękają jak bańka mydlana, bo nie mają nic wspólnego z rzeczywistością. Ludzie się orientują, że to jest nic innego jak tylko jedno wielkie kłamstwo, które bankrutuje. I w tym względzie historia, gdybyśmy tylko zechcieli się nad nią pochylić i chcieli ją uprawiać w sposób prawdziwy, rzetelny z całą pewnością wiele mogłaby nas nauczyć.

Dziękuję za rozmowę.

Mariusz Kamieniecki

http://www.naszdziennik.pl/polska-kraj/ ... ykami.html


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Refleksje historyczne
PostNapisane: 01 paź 2017, 17:46 
Online
Moderator

Dołączył(a): 13 lip 2009, 09:25
Posty: 30429
Tylko w cywilizacji łacińskiej jednakowo szanuje się zmarłych, żyjących i jeszcze nie narodzonych.
U nas człowiek jest podmiotem życia społecznego, narodowego, religijnego i prywatnego.


Powinność względem zapomnianych bohaterów

Z Januszem Kotowskim, prezydentem Ostrołęki, rozmawia Mariusz Kamieniecki

W poniedziałek w Ostrołęce odbędzie się uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod Muzeum Żołnierzy Wyklętych. Chciałoby się powiedzieć wreszcie…
– To jest dobry, ważny krok – jak to rozumiemy w Ostrołęce i w wielu środowiskach patriotycznych – w kierunku wypełnienia powinności wobec naszych bohaterów czasu walki z Niemcami, a po wojnie z reżimem komunistycznym. Do utworzenia muzeum przygotowujemy się od dawna. Przypomnę, że 28 lutego 2013 r. Rada Miasta Ostrołęki podjęła uchwałę o powołaniu do życia Muzeum Żołnierzy Wyklętych, ale dopiero rząd Prawa i Sprawiedliwości oraz wicepremier Gliński wsparli tę inicjatywę samorządową i środowisk patriotycznych. Dzisiaj możemy powiedzieć, że Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce będzie, a motywem utworzenia placówki będzie wypełnienie powinności wobec tych, którzy oddali za nas swoje życie. Uroczystość wmurowania kamienia węgielnego to kolejny krok, bo – jak powszechnie wiadomo – budowa się już rozpoczęła.

Kiedy zrodził się pomysł i co stało u podstaw utworzenia Muzeum Żołnierzy Wyklętych. Dlaczego w Ostrołęce?
– Od lat w środowisku samorządowym i w gronie organizacji społecznych Ostrołęki było pragnienie serca, aby utworzyć muzeum, które upamiętniałoby uczestników podziemia antykomunistycznego. Ale impulsem była w 2008 r. wizyta w Ostrołęce prezydenta Lecha Kaczyńskiego i odsłonięcie pomnika Żołnierzy Wyklętych upamiętniającego ponad dwieście ofiar, które oddały życie w naszych okolicach, a nawet nie mają mogił. Ale działań upamiętniających naszych bohaterów było więcej, jak chociażby usunięcie z nazw ulic komunistów czy nadanie dawnemu gimnazjum imienia Danuty Siedzikówny „Inki”. Jest to też efekt owocnej współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej. Pierwszą osobą, która budziła dumę Kurpiów bodajże w 2006 r., był Grzegorz Wąsowski, szef Fundacji „Pamiętamy” troszczącej się o przywrócenie pamięci społecznej o ludziach, którzy w drugiej połowie lat 40. i na początku 50. XX wieku podjęli walkę zbrojną z komunistami. Jednak tych wszystkich wyzwań nie udałoby się podjąć i realizować krok po kroku bez wsparcia lokalnej społeczności – ludzie młodych, przedsiębiorców, którzy bardzo szybko podjęli ideę, deklarując wsparcie. Ostrołęka, ziemia ostrołęcka, to wyjątkowe miejsce w Polsce, bo Warszawa ma swoją niezwykłą historię, ale kiedy komuniści przejęli władzę, to w stolicy walki już nie było, owszem wcześniej była ofiara, była śmierć wielu bohaterów, natomiast na naszych terenach w tym czasie trwało – można powiedzieć – powstanie, trwał opór społeczeństwa i działalność ugrupowań antykomunistycznych na dużą skalę. Myślę, że jest to taki teren, który wprost może być dedykowany szczególnemu pielęgnowaniu pamięci o naszych bohaterach. Nasza ziemia jest dotknięta ofiarą i bohaterstwem, bo tam, gdzie trwały walki, lała się krew, ale wsparcie lokalnej ludności pozwalało żołnierzom trwać w lasach bardzo długo. W podziemiu – w początkowym okresie na ziemi ostrołęckiej – zaprzysiężonych było ponad 3,5 tysiąca żołnierzy, nie licząc tych, którzy przewinęli się przez oddziały w trakcie trwających walk aż do końca 1953 r., kiedy 11 listopada w Dudach Puszczańskich zginęli ostatni partyzanci ziemi ostrołęckiej.

W przeciwieństwie do obecnej, poprzedni rząd koalicji PO – PSL nie był przyjazny tej inicjatywie…
– Powiem więcej, że wręcz był przeciwny. Jako władze samorządowe przygotowywaliśmy projekty, składaliśmy wnioski, ale traktowano nas jako zło konieczne i oczekiwano, że się odczepimy. Nie ma żalu, że ktoś mnie osobiście tak czy inaczej potraktował, ale haniebne było to, że ministerstwo kultury pod kierownictwem wówczas min. Bogdana Zdrojewskiego tę ważną inicjatywę i powinność wobec naszych bohaterów traktowało po prostu źle. Wystarczy tylko wspomnieć, że we wniosku, gdzie przyznawano punkty za zgodność danej inicjatywy z polityką historyczną państwa, resort kultury dał nam „0”. Na szczęście obecny wicepremier Mateusz Morawiecki, ówczesny prezes BZ WBK bardzo nam pomagał, a kiedy władzę w Polsce przejęło PiS, to wsparcie ze strony organów państwa jest – można rzec – pełne zarówno od strony finansowej, jak i doradczej. Oczywiście – jako samorząd – nie zwalniamy siebie z ciążących na nas obowiązków, bo staramy się wypełniać je możliwie jak najlepiej, ale chcę powiedzieć jasno, że bez pomocy rządu samorząd sam nie podołałby.

Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce będzie upamiętniać nie tylko bohaterów regionu.
– Od początku założyliśmy, że przesłanie, przypomnienie i upamiętnienie tych wyjątkowych ludzi – bohaterów polskiej wolności – ma służyć nie tylko celom edukacyjnym czy wychowawczym Ostrołęki i regionu, ale chcemy także, aby to muzeum było dedykowane – nie zawaham się tego powiedzieć – Polsce i światu. Jest to uzasadnione, zwłaszcza że nasi bohaterowie mają przesłanie uniwersalne: wierność Panu Bogu, wierność Ojczyźnie, wierność przyjaźni – to są wartości, których nasz region nie może sobie zawłaszczać. To są idee, które mogą i powinny żyć zawsze, a przez pracę na żywych przykładach, na konkretnych przykładach bohaterów łatwiej dotrzeć i pracować z młodzieżą. I my takich ludzi próbujemy przypominać. Oczywiście Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce nie powstaje w rywalizacji czy w kontrze do innych miejsc poświęconych polskim bohaterom. Wręcz przeciwnie, np. kibicujemy równie pięknej inicjatywie utworzenia Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL przy ul. Rakowieckiej w Warszawie, ale jednocześnie robimy swoje. Uważamy, że te inicjatywy mogą się doskonale uzupełniać. Zresztą od lat współpracujemy z dyr. Jackiem Pawłowiczem i sądzę, że te dwa miejsca w Warszawie i Ostrołęce będą placówkami przypominającymi o ofierze bohaterów naszej wolności, którzy ginęli w imię wartości, pozostając wierni Polsce do śmierci. Zależy nam, aby te miejsca promieniowały nie tylko w wąskim wymiarze regionalnym, ale były dostępne dla wszystkich, którzy wśród dawnych bohaterów chcą szukać inspiracji dla swoich działań dla Ojczyzny i dla drugiego człowieka.

W jaki sposób muzeum będzie ukazywać historię Żołnierzy Niezłomnych?
– Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce powstaje na terenie byłego aresztu śledczego, którego mury są świadkiem wielu dramatycznych scen. Historia tego miejsca sięga 1903 r., kiedy areszt został oddany do użytku. Zakładamy przede wszystkim, że z tego tragicznego miejsca będzie płynęło pozytywne przesłanie.

Co to znaczy?
– Nie wstydzimy się rzecz jasna ideałów, które przyświecają tej inicjatywie. Nie chcemy się ograniczać jedynie do stwierdzenia, że oto byli odważni ludzie, którzy walczyli w lesie i świetnie się bili, bo byłoby to uproszczenie. Natomiast chcemy powiedzieć, dlaczego ci ludzie to robili, jakie były ich intencje, co popychało ich do tego, aby swoje często młode życie narażać. Chcemy podkreślić, jak wielką motywację musi mieć człowiek, jak piękny musi być młody człowiek, który odstawia na bok pragnienie spokojnego życia, radość dorastania, rodzinę i jest gotowy narażać się i oddać życie za ojczyznę. Dlatego chcemy mówić o ideałach, co motywowało tych ludzi, ale chcemy też ukazywać konkretne postaci. Zdajemy sobie sprawę, że to był czas wojny, stąd chcemy mówić o ludziach niezłomnych, ale nie tylko o bohaterach regionu, tylko o tych najważniejszych. Forma przekazu, co jest bardzo jasno zarysowane, ma być dostępna, czyli żywa, interaktywna, z zastosowaniem dostępnych technik przekazu, a wszystko po to, żeby młody człowiek, który odwiedzi nasze muzeum, mógł dotknąć np. replikę broni, posiedzieć w ziemiance partyzanckiej, żeby nie tylko zaliczyć, ale przeżyć wizytę i zapamiętać to miejsce na zawsze. Głównym przesłaniem Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce ma być jasność ideałów, wartości, wierności Panu Bogu i Ojczyźnie, bo nie mamy wątpliwości, że motywacja tych naszych bohaterów wypływająca z wiary katolickiej była jasna. I o tym chcemy przypomnieć, korzystając z nowoczesnych form przekazu.

Utworzenie muzeum to duże i kosztowne przedsięwzięcie. Proszę powiedzieć, kiedy będzie można je zwiedzać?
– Od samego początku, kiedy powstała ta inicjatywa, otwierają się ludzkie serca na wsparcie tego przedsięwzięcia i to jest wzruszające. Fundacja „Muzeum Żołnierzy Wyklętych” często odbiera sygnały od osób czasem ubogich, które pragną wesprzeć ten projekt. To jest ważne i bardzo dziękujemy za każdy grosz, za każdy gest, ale główne finansowanie budowy zapewnia polski rząd, a konkretnie resort kultury, który na ten cel przekazał 35 milionów złotych. Samorząd wziął na siebie wszystkie sprawy organizacyjne, wcześniej projektowe itp. Naszym pragnieniem jest i wydaje się to realne, żeby muzeum otworzyło swoje podwoje dla zwiedzających na stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości, a więc pod koniec 2018 r. Jeśli chodzi o budowę, to nie ma żadnych zagrożeń, a firma, która wygrała przetarg, już pierwszego dnia po podpisaniu umowy przystąpiła do pracy. To pozwala mieć nadzieję, że nie będzie opóźnień i że planowany termin zostanie dotrzymany.

Dziękuję za rozmowę.
Mariusz Kamieniecki

http://www.naszdziennik.pl/polska-kraj/ ... terow.html


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Refleksje historyczne
PostNapisane: 24 lis 2017, 23:00 
Online
Moderator

Dołączył(a): 13 lip 2009, 09:25
Posty: 30429
Czy gotowi na niepodległość? (1)

Obrazek
fot. Józef Piłsudski, zbiory Muzeum Wojska Polskiego


Nastroje społeczne na ziemiach polskich były w tym czasie podzielone. Z jednej strony miała miejsce tzw. depresja popowstaniowa, szczególnie po ostatnim wielkim zrywie Polaków jakim było Powstanie Styczniowe. Miało to swe odzwierciedlenie w pytaniach: czy kolejny zryw zbrojny ma sens? Ludzie pamiętali, że giną w nich na ogół najszlachetniejsi Polacy. Wielu patriotycznym rodzinom zabrano majątki i koniec zrywu okazał się dla nich bardzo tragiczny – mówi pan Andrzej Szczepanowski, kustosz Muzeum Wojska Polskiego. Odcisnęło to swój ślad w mentalności ludzkiej i przekonaniu, że zamiast walczyć zbrojnie może lepiej byłoby pracować i wypierać konkurencję. Z drugiej jednak strony do pozytywów tego okresu należy zaliczyć to, że było nas w tym czasie około 20 milionów i w dużej części było to społeczeństwo nowoczesne. Wcale niemała część ludzi na wsi umiała pisać i czuła się Polakami. Funkcjonowało wiele towarzystw edukacyjnych i kulturalnych jak choćby Towarzystwo Szkół Ludowych czy Towarzystwo Sokół, które konsolidowały Polaków. Sprawą fundamentalną dla przetrwania i potrzymania świadomości narodowej był Kościół. Powszechnie wiadomo, że Prusacy byli na ogół protestantami a Rosjanie prawosławnymi. Kościół zaś reprezentował interesy Polski. W owym czasie, na początku XX wieku miał miejsce niemal powszechny wzrost świadomości narodowej Polaków, szczególnie wśród warstw upośledzonych. Kolejną zasadniczą sprawą jest to, że mieliśmy dobrych polityków, którzy stawiali niepodległość Polski na pierwszym miejscu oraz mimo różnic po prostu dbali o interes Polski i Polaków. O tym więcej w następnej notce.

Opublikowano: 24.11.2017 11:02.

https://www.salon24.pl/u/jaspe/824664,c ... dleglosc-1


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Refleksje historyczne
PostNapisane: 03 lut 2018, 14:58 
Online
Moderator

Dołączył(a): 13 lip 2009, 09:25
Posty: 30429
Kto nie zbombardował torów

Z prof. Aleksandrem Lasikiem z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, znawcą historii III Rzeszy i niemieckich obozów koncentracyjnych, rozmawia Mariusz Kamieniecki

Obrazek

Panie Profesorze, czy próby oskarżania Polski za to, co działo się z Żydami pod okupacją niemiecką, mają jakiekolwiek uzasadnienie?
– Oskarżanie Polaków o udział w holokauście nie ma żadnych podstaw ani sensu. To tak, jakby oskarżać członków żydowskiego Sonderkommando, którzy w Auschwitz palili zwłoki, albo oskarżać więźniów funkcyjnych narodowości żydowskiej, którzy w innych obozach przyczyniali się do śmierci również innych więźniów. Przecież oni nie służyli w oddziałach Waffen-SS itd., tylko zostali postawieni w określonej sytuacji, bez wpływu na możliwość podejmowania jakichkolwiek decyzji. Dostawali rozkaz i musieli go wykonać. Stąd oskarżanie ich o to, że byli współsprawcami holokaustu, jest absurdalne.

Jak Polacy pomagali swoim sąsiadom Żydom?
– Trzeba zaznaczyć, że spory odsetek ludności żydowskiej narodowości polskiej jeszcze przed okupacją niemiecką, a więc w okresie II Rzeczypospolitej, żył we własnym, zamkniętym środowisku. Można powiedzieć, że Żydzi – mimo iż mieli polskie obywatelstwo – nie integrowali się z polskim społeczeństwem. Częściej posługiwali się językiem jidysz niż językiem polskim. Żyli więc w Polsce, ale osobno, niejako obok Polaków. Oczywiście nie wszędzie, we wszystkich regionach tak było. Polacy mogli pomagać swoim sąsiadom i najczęściej to robili z narażeniem własnego życia, ale nie mogli pomagać całym wspólnotom, które żyły osobno. Nie oznacza to wcale, że państwo polskie – nawet to podziemne – nie organizowało pomocy. Wprost przeciwnie, przykładem jest chociażby Żegota, a więc Rada Pomocy Żydom, która niosła wsparcie prześladowanej ludności żydowskiej.

W jaki sposób państwa zachodnie reagowały na sygnały o eksterminacji Żydów?
– To, że Niemcy rozszerzali zbrodnie holokaustu, jest też winą aliantów, głównie zaś Amerykanów, do których docierały przecież słynne raporty Jana Karskiego czy rotmistrza Witolda Pileckiego. A zatem były sygnały, tyle że niestety te raporty zostały zupełnie zlekceważone na Zachodzie. Wspomnę tylko wydarzenie jeszcze sprzed okupacji niemieckiej, mianowicie po tzw. nocy kryształowej w Niemczech, w listopadzie 1938 roku, kiedy to dokonano masowego pogromu ludności żydowskiej. Na amerykański statek, który miał ewakuować polskich Żydów uciekających przed zagładą, nie wpuszczono uciekinierów. Ponadto największy odsetek Żydów zgładzonych przez Niemców w Auschwitz stanowili Żydzi węgierscy, których liczbę szacuje się na ponad czterysta tysięcy. Na przestrzeni kilku tygodni sprowadzono ich do obozu szlakiem przez góry i Amerykanie czy Brytyjczycy, mając taką wiedzę, co więcej – dysponując nowoczesnym lotnictwem, mogli zareagować i zbombardować te szlaki komunikacyjne, a tym samym postawić tamę, a przynajmniej znacznie ograniczyć zbrodnie holokaustu, ale tego nie uczynili. Natomiast dzisiaj łatwo jest oskarżać czy zrzucać odpowiedzialność na Polaków, że jeszcze za mało pomagali Żydom. Czyż to nie nonsens?

Naszych rodaków oskarża się o szmalcownictwo.
– Przypadki szmalcownictwa wśród Polaków w okupowanej przez Niemców Polsce, zwłaszcza w Generalnym Gubernatorstwie, owszem, zdarzały się, ale nie było to żadną normą, lecz marginesem. To zjawisko istniało też wśród samych Żydów. To pokazuje, że życie pod okupacją było o wiele bardziej złożone, niż to się może wydawać, a przy pomocy uproszczeń czy uogólnień można dokonać wielu manipulacji. Tak czy inaczej Żydzi nie doceniają roli Polaków, którzy pomogli im przeżyć okupację niemiecką. Liczba drzewek na terenie Instytutu Yad Vashem w Jerozolimie posadzonych ku czci Sprawiedliwych wśród Narodów Świata, oscylująca w granicach 7 tys., jest znacznie zaniżona. Polaków, którzy pomagali ludności żydowskiej w czasie holokaustu, było znacznie więcej, ale nie wszyscy się z tą pomocą afiszowali, tym bardziej nie chcieli zaszczytów.Wracając jeszcze do poprzedniego wątku, warto zwrócić uwagę, że w Polsce szmalcowników Polskie Państwo Podziemne skazywało na karę śmierci. A jak to było w innych krajach?
– Dyspozycje płynące zarówno od polskiego rządu emigracyjnego, jak i od kierownictwa Armii Krajowej, szczególnie od Kedywu AK, czyli Kierownictwa Dywersji Komendy Głównej Armii Krajowej, były jednoznaczne: za tzw. szmalcownictwo jest kara śmierci. Jeżeli komuś udowodniono fakt szmalcownictwa, to był on likwidowany, o czym informowano m.in. w Biuletynie Informacyjnym. Było to zarazem ostrzeżenie dla innych. Jeżeli bowiem ktoś donosił Niemcom, że ktoś inny ukrywa Żydów, to na śmierć skazywał nie tylko ukrywanych Żydów, ale także całą rodzinę Polaków, którzy ją ukrywali. Proszę też pamiętać, że Polska była jedynym krajem w okupowanej przez Niemców Europie, w którym nie tylko za ukrywanie, ale także za jakąkolwiek pomoc Żydom groziła śmierć. Karę śmierci wykonywano często na miejscu bez żadnych sądów, bez wyroków, po prostu rozstrzeliwano całą rodzinę, nie zważając na wiek jej członków.Jak skomentuje Pan piątkową wypowiedź dyrektora Centrum Wiesenthala w Jerozolimie, Efraima Zuroffa, który stwierdził, że Armia Krajowa „nie przyjmowała do swoich szeregów Żydów, a i w wielu przypadkach ich zabijała?”.
– Nigdy nie było zakazu przyjmowania w szeregi AK polskich obywateli narodowości żydowskiej. Chcę też zwrócić uwagę, że podczas powstania w getcie warszawskim na jednym z budynków zawisły dwie flagi: żydowska niebiesko-biała i biało-czerwona. Ponadto powstańcy w getcie, podejmując walkę z Niemcami, musieli mieć skądś broń. Głównym dostawcą były tutaj oddziały Armii Krajowej. Można się zastanawiać, czy źródłem wypowiedzi dla Efraima Zuroffa nie jest przypadkiem film nakręcony przez Niemców pt. „Nasze matki, nasi ojcowie”, który zakłamuje historię Polski.

Do dziś w Izraelu żyje ppor. Stanisław Aronson, członek elitarnej jednostki Kedywu „Kolegium A” Okręgu Warszawskiego AK, która ochraniała Komendę Główną, po wojnie współtwórca izraelskich służb specjalnych.
– To jest jeden z dowodów na kłamliwą tezę Efraima Zuroffa, inne dowody spoczywają w Katyniu. Tam obok krzyży na grobach zamordowanych przez NKWD polskich oficerów są także gwiazdy Dawida. To dowód, że w polskiej armii przed wojną nie było rozróżnień rasowych ani żadnych innych, a Sowieci traktowali wszystkich tych ludzi jako osoby o określonej narodowości czy pochodzeniu etnicznym. Jeśli tak było, to na próżno sądzić, żeby do Związku Walki Zbrojnej, a później do Armii Krajowej nie przyjmowano osób, zwłaszcza byłych wojskowych, którzy mieli żydowskie pochodzenie, bo byłoby to zupełnie nielogiczne. Ponadto jeśli ktoś chce poważnie mówić o tym, że do polskiej armii podziemnej nie przyjmowano Żydów, to należałoby znaleźć rozkaz czy to rządu londyńskiego, czy też Naczelnego Dowództwa Armii Krajowej, który wyraźnie by to artykułował. Dlatego tezy Efraima Zuroffa są zupełnie nieprawdziwe.

Dziękuję za rozmowę.
Mariusz Kamieniecki

http://www.naszdziennik.pl/polska-kraj/ ... torow.html


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 7 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL
Nasi przyjaciele: Strony Patriotyczne
Linki pozycjonujące: Fenster aus Polen / Schüco Fenster / Drutex Fenster / Fenster Preise / Haustüren /