Polskie-Forum.pl


Wolne i niezależne forum dyskusyjne / opinie polityczne / aktywność obywatelska / patriotyzm / Polska / wolna dyskusja


Wszystkie czasy w strefie UTC + 1
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 154 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 7, 8, 9, 10, 11
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Katyń
PostNapisane: 07 lis 2015, 12:43 
Offline
Moderator

Dołączył(a): 13 lip 2009, 12:02
Posty: 37605
http://znadniemna.pl/12738/kgb-bialorus ... h-jencach/

KGB Białorusi przekazało ABW raport NKWD o polskich jeńcach

Listę lokalizacji, gdzie mieli być kierowani polscy jeńcy zatrzymani przez Sowietów na początku II wojny światowej przekazało szefowi ABW białoruskie KGB. Może to być początek otwarcia białoruskich archiwów dla Polski – ocenia koordynator służb specjalnych Marek Biernacki.

Obrazek
Kolumna Polaków wziętych do niewoli przez Sowietów


Uzyskany dokument może pomóc w dotarciu do dotąd nieodnalezionej tzw. białoruskiej listy katyńskiej.
Jak poinformował PAP w piątek rzecznik Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego płk Maciej Karczyński, dokument otrzymał w ostatnich dniach szef ABW Dariusz Łuczak podczas spotkania z białoruskim KGB, w którym uczestniczył również nadzorujący służby minister Marek Biernacki. „Został on przekazany jako akt dobrej woli ze strony białoruskiej” – zaznaczył Karczyński.
Biernacki powiedział PAP, że przekazanie archiwaliów odbyło się przed tygodniem podczas wizyty na Białorusi, dotyczącej współpracy przy ochronie wspólnej granicy przed nielegalną emigracją. „Nawiązaliśmy kontakt, Straż Graniczna podjęła współpracę przy ochronie granicy z białoruskim KGB” – podał Biernacki.
„Przez pokazanie jednego z dokumentów Białorusini pokazali, że są otwarci na współpracę, że chcą otworzyć archiwa, chcą ruszyć i z nami współpracować” – powiedział. Dodał, że otrzymaliśmy jeden dokument, który szef służby przekaże IPN, ale zapowiedzieli przekazanie nam kolejnych – dodał.
Karczyński wyjaśnił, że jest to kopia raportu skierowanego do Ludowego Komisarza do Spraw Wewnętrznych ZSRR Ławrientija Berii przez lokalnych naczelników mówiącego o pięciu lokalizacjach, gdzie mogli być kierowani Polacy, wzięci przez Sowietów do niewoli na początku II wojny. Obozy w Orzechowie, Radoszkowicach, Stołpcach, Tymkowiczach i Żydkowicach miały być w stanie zmieścić nawet 10 tys. osób.
„Raport mówi również o przygotowaniach tych miejsc. Podane są w nim także nazwiska osób, które będą za to odpowiadały” – podkreślił rzecznik ABW. „Dokument wskazuje też, że potem mieli być skierowani do konkretnego miejsca, do Kozielska” – dodał Karczyński.
Dokument zostanie przekazany do Instytutu Pamięci Narodowej, który zajmie się jego zbadaniem. Raport może pomóc w dotarciu do dotąd nieodnalezionej tzw. białoruskiej listy katyńskiej.
Lista ta, uznawana przez historyków za jedną z największych tajemnic zbrodni katyńskiej z 1940 r., dotyczy 3870 polskich obywateli (z liczby ok. 22 tys. wszystkich ofiar zbrodni katyńskiej).
Po agresji ZSRR na Polskę 17 września 1939 r. osoby te były aresztowane przez NKWD we wschodnich województwach II Rzeczpospolitej, a następnie zamordowane z rozkazu Stalina najprawdopodobniej w więzieniu NKWD w Mińsku. Przypuszczalnie miejscem pogrzebania Polaków są Kuropaty pod Mińskiem (obecnie w granicach miasta), które były terenem pochówku ofiar NKWD w latach 1937-1941.
Ustalenie liczby 3870 ofiar znajdujących się na białoruskiej liście katyńskiej wiąże się z notatką z 1959 r. szefa KGB Aleksandra Szelepina skierowaną do I sekretarza KC KPZR Nikity Chruszczowa. W notatce Szelepin informuje, że na sowieckiej Białorusi i Ukrainie zamordowano 7305 polskich obywateli, a znana tzw. ukraińska lista katyńska zawiera 3435 nazwisk. 3870 to brakujące nazwiska ofiar z białoruskiej listy katyńskiej.

Znadniemna.pl za dzieje.pl/PAP


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Katyń
PostNapisane: 10 lip 2016, 09:30 
Offline
Moderator

Dołączył(a): 13 lip 2009, 12:02
Posty: 37605
http://wolna-polska.pl/wiadomosci/niepu ... on-2016-07

Niepublikowane w Polsce artykuły ze świata dot. Zbrodni Katyńskiej. E-book od Oli Gordon
OPUBLIKOWANO LIPIEC 9, 2016PRZEZ A303W DZIENNIKARSTWO ŚLEDCZE

Rzeź katyńska, która była jednym z najwcześniejszych masowych rozstrzeliwań jeńców wojennych podczas II wojny światowej, była popełnionym z zimną krwią aktem mordu politycznego. Ofiarami byli w większości polscy oficerowie, żołnierze i cywile schwytani przez sowiecką armię po inwazji na wschodnią Polskę we wrześniu 1939.

Obrazek

Wydarzenie to było jeszcze bardziej karygodne, ponieważ oba kraje nie były jeszcze w stanie wojny, a polski generał rozkazał wojsku się wycofać.
Rzeź miała miejsce w Lesie Katyńskim w pobliżu wioski Gniezdowo oddalonej o 18 km od rosyjskiego miasta Smoleńsk, na początku 1940. Choć całkowita liczba egzekucji odbywała się na przestrzeni kilku miesięcy i w różnych miejscach, Las Katyński był pierwszy, gdzie zamordowano 4.143 polskich żołnierzy, głównie oficerów. Byli oni wśród prawie 22.000 polskich przywódców, których nazwiska były na wyrokach śmierci podpisanych przez Józefa Stalina 5 marca 1940. W rezultacie Las Katyński stał się symbolicznym miejscem dla całej rzezi.

Kliknij, pobierz i przeczytaj:
Niepublikowane w Polsce artykuły ze świata dot. Zbrodni Katyńskiej
http://wolna-polska.pl/wp-content/uploa ... /Mord-katyński.pdf

Tłum. Ola Gordon


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Katyń
PostNapisane: 11 wrz 2016, 09:01 
Offline
Moderator

Dołączył(a): 13 lip 2009, 12:02
Posty: 37605
https://marucha.wordpress.com/2016/09/1 ... m-przezyc/

Czterystu Polaków, którzy przetrwali Katyń. Dlaczego pozwolono im przeżyć?
Posted by Marucha w dniu 2016-09-10 (sobota)

Obrazek

1943 rok, ekshumacja grobów polskich oficerów w Katyniu, ciało jednej z ofiar
Wiosną 1940 roku władze radzieckie zamordowały ponad 21 000 polskich żołnierzy, oficerów i policjantów. Byli jednak i tacy, którym udało się przeżyć. Z transportów śmierci ocalało blisko 400 osób. Co sprawiło, że właśnie oni uniknęli śmierci z rąk siepaczy NKWD?
Czytając większość prac poświęconych zagładzie polskich jeńców wojennych przetrzymywanych w obozach w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie otrzymujemy zazwyczaj informacje na temat przyczyn, przebiegu jak i skutków tego haniebnego, a zarazem bezprecedensowego czynu.
Kłopotliwe i niejasne powody ocalenia pewnej części polskich żołnierzy sprawiają, iż kwestia ocalonych jest traktowana marginalnie.
Profesor Stanisław Swianiewicz, który w ostatniej chwili uszedł spod luf NKWD w Katyniu, w swej książce „W cieniu Katynia” twierdził, że powody ocalenia 3% jeńców były tak samo tajemnicze jak i przyczyny zamordowania pozostałych 97% jeńców.

Obrazek
Kazimierz Swianiewicz był jednym z tych nielicznych oficerów, którzy uniknęli kaźni.


Czy to był tylko przypadek?
Kolejny z ocalałych Józef Czapski uważał, że nie było specjalnego klucza według którego pozostawiano przy życiu polskich wojskowych – o tym czy ktoś ocalał czy też trafił do dołów śmierci decydował zupełny przypadek.
W swych „Wspomnieniach starobielskich” rotmistrz Czapski tak charakteryzuje grupę ocalałych, wśród których się znalazł: Była tam cała gama stopni i przekonań, od gen. Wołkowickiego do szeregowca, od ludzi którzy zrobili sobie krasnyj ugołok, do skrajnych zwolenników ONR.


Generał Jerzy Wołkowicki (siedzi drugi z prawej) nie podzielił losu tysięcy polskich oficerów zamordowanych przez Sowietów w 1940 r. za sprawą kilku zdań wypowiedzianych 35 lat wcześniej.


Socjalistyczna przeszłość. Nawet przypadkowa.

Michała Romma ocalić miał szczęśliwy przypadek, był bowiem krewniakiem i imiennikiem znanego radzieckiego reżysera Machaiła Romma twórcy filmu „Lenin w październiku”.
Słynnego generała Wołkowickiego uratowało zapewne kilka zdań wypowiedzianych 35 lat wcześniej, kiedy to w czasie wojny rosyjsko-japońskiej, jako miczman, sprzeciwił się kapitulacji okrętu. Postawa Wołkowickiego sprawiła iż stał się chodzącą legendą marynarki rosyjskiej, utrwaloną w popularnej powieści „Cuszima”.

Przyjaciel enkawudzisty
Ocalały z Ostaszkowa Franciszek Bator, zawdzięczał życie pomyłce enkawudzisty w jednym z przejściowych obozów, został wzięty za Czecha z Legionu Czesko-Słowackiego, przez co w dokumentach sowiecki żołdak zapisał go jako Franc Bator.
Stefan Suchy, młody policjant również osadzony w Ostaszkowie, przetrwał, ponieważ uciekł z transportu śmierci. Podporucznik Mintowt-Czyż uniknął śmierci dzięki temu iż oficer NKWD rozpoznał go jako towarzysza dziecięcych zabaw w Chersoniu, gdzie obaj mieszkali.
Zygmunt Berling twierdził, że to zadeklarowaniu w przeprowadzonej w obozie Starobielskim ankiecie chęci pozostania w ZSRR zawdzięcza swój dalszy byt.

Wyrachowane kalkulacje
Specyficzny charakter totalitarnego państwa, jakim był Związek Radziecki sprawiał, że nie było tam miejsca na odruchy współczucia wobec więźniów, a o ich ocaleniu decydowały najczęściej czynniki bardzo przyziemne. Jeśli Sowieci rozmyślnie decydowali o oszczędzeniu życia danej osoby, to podstawowym kryterium była przydatność do realizacji krótko i długofalowych planów państwa radzieckiego.


Groby polskich generałów zamordowanych przez NKWD w Katyniu (żródło: Bundesarchiv; lic. CC-BY-SA).


Z ogólnej liczby 395 osób blisko 90 ocalono na wniosek starań ambasady niemieckiej, władz litewskich oraz interwencji innych państw. W tej grupie znajdowali się np. wspomniany rotmistrz Józef Czapski, powiązany z arystokracją europejską, kapitan Olgierd Ślizień, porucznik Ryszard Stiller, Wacław Komarnicki czy też Bronisław Młynarski, syn znanego dyrygenta Emila Młynarskiego.
Wśród ocalałych znalazła się grupa około 100 osób, które sympatyzowały z ZSRR bądź też załamały się podczas przesłuchań poprzez co podjęły współpracę agenturalną ze służbami sowieckimi.
Niekiedy wystarczyło mieć potrzebną Sowietom wiedzę. Wspomniany na samym początku prof. Swianiewicz ocalił życie zapewne dlatego, że był wybitnym znawcą gospodarki i ekonomii hitlerowskich Niemiec. Stał się więc w ten sposób doskonałym źródłem informacji dla stalinowskiego wywiadu.
Niezależnie od indywidualnych przyczyn, ocalenie setek Polaków miało kluczowe znaczenie dla polskiej historii. To właśnie oni mogli osobiście opowiedzieć o tym, co zaszło w Katyniu, Charkowie, Bykowni czy Miednoje. Oni też stali się obrońcami pamięci o pomordowanych.

Źródła:
Czapski J., Wspomnienia starobielskie, Rzym 1945.
Jaczyński S., Ocaleni od zagłady. Losy oficerów polskich ocalałych z masakry katyńskiej, Warszawa 2012.
Swianiewicz S., W cieniu Katynia, Warszawa 1990.
Zawodny K.J., Katyń, Lublin – Paryż 1989.
Zbrodnia nie ukarana – Katyń, Twer, Charków, Warszawa 1996.

Autor: Jakub Zyska

http://ciekawostkihistoryczne.pl/2014/0 ... m-przezyc/


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Katyń
PostNapisane: 14 maja 2018, 14:31 
Offline
Moderator

Dołączył(a): 13 lip 2009, 09:25
Posty: 31407
A kto odpowiada za zbrodnię fałszowania historii?

Za zbrodnię odpowiada Związek Sowiecki

List otwarty prezesa IPN dr. Jarosława Szarka do prof. Grovera Furra i władz Uniwersytetu Montclair w sprawie sprawców zbrodni katyńskiej.

Władze Uniwersytetu Stanowego
Montclair

Szanowny Panie Profesorze i Władze Uniwersytetu Stanowego Montclair,

ze zdumieniem i niedowierzaniem przyjąłem zaprezentowane przez Pana Profesora Grovera Furra tezy na temat sprawców zbrodni katyńskiej, opublikowane pod linkiem https://msuweb.montclair.edu/~furrg/kat ... l_day.html

Dzisiaj – po dziesięcioleciach kłamstw – prawda na temat okoliczności mordu w lesie katyńskim nie budzi najmniejszych wątpliwości. Zdumiewające jest, iż kompromitujące kłamstwa na jej temat rozpowszechnia Profesor związany z Montclair State University.

Za tę niespotykaną w dziejach zbrodnię, dokonaną na oficerach – jeńcach wojennych, odpowiada Związek Sowiecki. Świadczą o tym ustalenia badaczy historii na całym świecie, efekty postępowań śledczych w Polsce i w Rosji, odnalezione dokumenty i liczne relacje. Sowieckiej odpowiedzialności nie kwestionował ostatni przywódca Związku Sowieckiego Michaił Gorbaczow i kolejni prezydenci Federacji Rosyjskiej. W 1993 roku Borys Jelcyn osobiście przekazał na ręce polskich władz państwowych rozkaz biura politycznego sowieckiej partii komunistycznej, polecający fizyczną likwidację tysięcy polskich oficerów w 1940 r.

Po II wojnie światowej liczne środowiska próbowały ustalić szczegóły tej masakry. W tym celu Kongres Stanów Zjednoczonych powołał w 1952 r. specjalną komisję, której prace jednoznacznie wskazały sprawców. Do listu dołączam więc jej ustalenia.

Pogląd głoszący, że egzekucję w Katyniu przeprowadziły nazistowskie Niemcy, tak samo jak negowanie jej w ogóle, było przez lata elementem propagandy komunistycznej, także w Polsce podporządkowanej Sowietom. Dla Polaków tezy takie były i są nie tylko obrazą narodowej pamięci, ale stanowiły symbol zniewolenia. W analogii do gorszących i skandalicznych przejawów negowania Holokaustu narodziło się pojęcie „kłamstwa katyńskiego”.

Jako Prezes Instytucji państwa polskiego, odpowiedzialnej za upamiętnienie milionów ofiar niemieckiego nazizmu i sowieckiego komunizmu, stanowczo i kategorycznie protestuję wobec tego ewidentnego przejawu braku rzetelności naukowej i historycznej ignorancji.

Istotą uniwersytetu jest poszukiwanie i wierność prawdzie. W Polsce, gdzie pierwszy uniwersytet założono w Krakowie w 1364 roku, nadal wierzymy, iż prawda jest naczelną misją uczelni wyższych. W tym duchu wiedzę zdobywają kolejne pokolenia Polaków.

Tym bardziej w tym kontekście wypowiedzi profesora Grovera Furra są jawnym zaprzeczeniem misji uczelni wyższej i kompromitują jego ideę.

dr Jarosław Szarek
Prezes Instytutu Pamięci Narodowej

Materiały z przesłuchań Komisji Maddena w języku angielskim:

https://babel.hathitrust.org/cgi/pt?id= ... p;seq=1053

https://babel.hathitrust.org/cgi/pt?id= ... =1up;seq=7

https://babel.hathitrust.org/cgi/pt?id= ... =1up;seq=3

https://babel.hathitrust.org/cgi/pt?id= ... 5078695582

Publikacje IPN w języku polskim – „Mord w Lesie Katyńskim” cz. 1 i cz. 2

https://ipn.gov.pl/pl/publikacje/ksiazk ... tach-.html

https://ipn.gov.pl/pl/publikacje/ksiazk ... tach-.html

https://naszdziennik.pl/polska-kraj/197 ... iecki.html


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 154 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 7, 8, 9, 10, 11

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 4 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
 cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL
Nasi przyjaciele: Strony Patriotyczne
Linki pozycjonujące: Fenster aus Polen / Schüco Fenster / Drutex Fenster / Fenster Preise / Haustüren /