Polskie-Forum.pl

Wolne i niezależne forum dyskusyjne / opinie polityczne / aktywność obywatelska / patriotyzm / Polska / wolna dyskusja

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1

Autor Wiadomość
 Tytuł: Żołnierze AK
PostNapisane: 01 lut 2010, 00:58 
Moderator

Będąc w Krynicy, spotkałem Jerzego Widejko ps. Jureczek, najmłodszego partyzanta wileńskiej AK.
http://www.zrodlo.krakow.pl/Archiwum/2008/12/10.html
Było bardzo sympatycznie. Kupiłem u niego książkę pt. "Najmłodszy partyzant wileńskiej AK". Pan Jurek dał też na płycie film pt. "Ballada o Jureczku". Może by udostępnić ten film na forum ? Pan Jerzy chętnie też przystałby na jakieś ogólne spotkanie, na którym mógłby opowiedzieć historię swojego życia, i w ogóle opowiedzieć o AK, o Łupaszce i innych bohaterach AK. Pan Jerzy dał mi kontakt do siebie, także jeśliby kogoś to interesowało, to można by z Panem Jerzym zorganizować jakieś spotkanie, lub z nim się skontaktować.

"W ciągu całego naszego życia widziałem w naszym kraju tylko dwie partie. Partię polską i antypolską, ludzi godnych i ludzi bez sumienia, tych którzy pragnęli Ojczyzny wolnej i niepodległej, i tych, którzy woleli upadlające obce panowanie."

Tytuł: Re: Żołnierze AK
PostNapisane: 22 paź 2011, 09:16 
Moderator

Musieliśmy ukrywać te dokumenty

Z Wojciechem Barańskim ps. "Baran", żołnierzem Kompanii Harcerskiej Batalionu "Gustaw" Armii Krajowej, rozmawia Jacek Dytkowski

Jakie znaczenie mają przekazane przez Pańskie środowisko archiwa?
- Kompania Harcerska była częścią Batalionu "Gustaw", z którego następnie powstały dwa bataliony: "Gustaw" i "Harnaś". I to są archiwalia tychże batalionów. W ten sposób w zasadzie rozliczamy się z naszej walki i działalności. To będą świadectwa, jakie po nas pozostaną. Dlatego ich przekazanie do Archiwum Akt Nowych jest dla nas bardzo ważne.

Jakie były losy tych archiwaliów?
- Ukrywano część dokumentów, jakie były w posiadaniu wielu osób, naszych koleżanek i kolegów. W okresie Polski Ludowej niebezpieczne było ich pokazywanie z dwóch względów. Po pierwsze, tym, którzy przechowywali te dokumenty, groziły represje. Po drugie, byłyby one po wykryciu natychmiast konfiskowane i niszczone albo oddawane do jakiegoś niedostępnego archiwum. Zatem dopiero po 1989 r. zaczęto zbierać i kompletować te materiały od koleżanek i kolegów. Zbieranie, porządkowanie, segregowanie trwało 8 lat. W efekcie tych teczek, które przekazaliśmy do AAN, jest ponad kilkadziesiąt.

Czego dotyczą te materiały?
- Dziejów obu batalionów w okresie przedpowstaniowym, powstaniowym i części naszych koleżanek i kolegów już po Powstaniu. Są to na przykład ankiety personalne członków "Gustawa" i "Harnasia". Oczywiście, o ile się zachowały, także szkice sytuacyjne, meldunki oraz fotografie. Wszystko to, co dla historyków współczesnych może być później interesującym materiałem z uwagi na przeszłość. Znajdują się tam również pewne elementy mogące być podstawą do pisania prac doktorskich.

Dziękuję za rozmowę.

http://www.naszdziennik.pl/index.php?da ... d=po19.txt

Tytuł: Re: Żołnierze AK
PostNapisane: 20 lut 2018, 12:09 
Moderator

Ostatni z ułanów

W Ciechanowie zmarł porucznik Stanisław Klepański, jeden z ostatnich ułanów 11. Pułku Ułanów Legionowych im. Marszałka Edwarda Śmigłego-Rydza.

Stanisław Klepański urodził się 25 lipca 1917 roku. Gdy miał siedem lat, jego rodzina przeprowadziła się do Ciechanowa, gdzie ukończył szkołę powszechną. Jego rodziców nie było stać na dalsze kształcenie. Miał czworo rodzeństwa.

Pracował jako pomocnik elektryka, który wykonywał zlecenia w koszarach 11. Pułku Ułanów. Stanisław Klepański, pracując w koszarach, poznał kapelmistrza pułkowej orkiestry – wachmistrza Sztarka. W 1935 r. został przyjęty do pułku.

Klepański został trębaczem i grał w pułkowej orkiestrze. Tuż przed wybuchem wojny ukończył szkołę podoficerską. Etat podoficerski miał objąć w październiku 1939 roku. Nie zdążył, gdyż miesiąc wcześniej wybuchła wojna.

Jego pułk został wysłany w końcu sierpnia 1939 roku w okolice Chorzel. Tu nad ranem 1 września zostali zaatakowani przez niemieckie samoloty i artylerię. Stoczyli pierwsze walki. Później, tocząc ciężkie boje, wycofywali się na Przasnysz, Pułtusk i Wyszków. Walczyli pod Kałuszynem. Szlak bojowy dla Stanisława Klepańskiego i 11. Pułku Ułanów zakończył się 24 września w bitwie pod Suchowolą.

„W dniu 24 ja zostałem ranny i odwieziony do szpitala do Zamościa. Także w tym dniu zginęło bardzo dużo żołnierzy naszego pułku. Byliśmy bombardowani. Moja klacz nazywała się Harfa. Miała 4 lata. Dostała 23 odłamki. Ocaliła mi życie” – wspominał po latach w rozmowie zamieszczonej na stronie Stowarzyszenia Miłośników Barwy i Tradycji 11. Pułku Ułanów Legionowych.

Krzyż Walecznych
– Stanisław Klepański od 18. roku życia służył w 11. Pułku Ułanów. Za udział w bitwie w okolicach Mińska Mazowieckiego otrzymał Krzyż Walecznych. Stanisław Klepański, czyli rotmistrz, jak go tytułowaliśmy, miał ciekawe poczucie humoru. Mówił: „Wiesz, Marek, na całe szczęście przed Mińskiem zmieniłem konia z siwka na gniadosza, bo go mniej widać, łatwiej przeżyć” – wspomina w rozmowie z „Naszym Dziennikiem” Marek Sobucki, założyciel Stowarzyszenia Miłośników Barwy i Tradycji 11. Pułku Ułanów Legionowych.

– Po wojnie wrócił do Ciechanowa. W latach 60. ubiegłego wieku był inicjatorem wmurowania w kościele farnym w Ciechanowie tablicy upamiętniającej 11. Pułk Ułanów, za co był ścigany przez bezpiekę – relacjonuje Marek Sobucki.

Po powrocie z wojny obronnej do Ciechanowa Stanisław Klepański pracował w cukrowni. Po 1945 r. zatrudnił się w urzędzie pocztowym. Aktywnie uczestniczył w życiu Ciechanowa. Przez wiele lat był kapelmistrzem ciechanowskiej orkiestry dętej Ochotniczej Straży Pożarnej. Od 2001 r. był prezesem Stowarzyszenia Żołnierzy 11. Pułku Ułanów Legionowych i ich Rodzin.

– Gdy zakładaliśmy Stowarzyszenie Miłośników Barwy i Tradycji 11. Pułku Ułanów Legionowych, przez Muzeum Szlachty Ciechanowskiej nawiązaliśmy kontakt z Władysławem Żmijewskim i właśnie Stanisławem Klepańskim. Spotkaliśmy się z nimi i zezwolili naszemu stowarzyszeniu na używanie barw pułku. Rotmistrz brał często udział w uroczystościach organizowanych przez nas – mówi Marek Sobucki.

Stanisław Klepański w 2005 r. został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Andrzej Kulesza

https://naszdziennik.pl/polska-kraj/194 ... lanow.html

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1