Polskie-Forum.pl


Wolne i niezależne forum dyskusyjne / opinie polityczne / aktywność obywatelska / patriotyzm / Polska / wolna dyskusja


Wszystkie czasy w strefie UTC + 1
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 51 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Arktyka
PostNapisane: 16 kwi 2014, 11:43 
Offline
Moderator

Dołączył(a): 13 lip 2009, 12:02
Posty: 37605
http://polish.ruvr.ru/2014_04_15/Rosja- ... czne-1341/

Rosja organizuje granice arktyczne
Wczoraj, 23:10

Obrazek
Foto: RIA Novosti

Rosja organizuje nowe granice na wschodzie. Prezydent Władimir Putin powierzył rządowi przed nadejściem lata 2014 roku zgłoszenie propozycji odnośnie oficjalnego załatwienia rozszerzonego szelfu kontynentalnego na Morzu Ochockim. W marcu ONZ ostatecznie uznała prawa Moskwy do całego akwenu tego morza. Co więc uzyskała Rosja?
Ujęciem prawnym praw Rosji do szelfu kontynentalnego w północnej i środkowej częściach Morza Ochockiego mają zająć się między innymi Ministerstwo Sprawiedliwości, Ministerstwo Obrony i Krajowa Służba Bezpieczeństwa FSB. Jak wynika z dokumentu, opublikowanego na stronie internetowej Kremla, do marca 2015 roku MSZ Rosji przekaże na ręce Sekretarza Generalnego ONZ zaktualizowane mapy i dane geodezji dotyczące sprecyzowanej zewnętrznej granicy szelfu.
środek i północ Morza Ochockiego do niedawna były przedmiotem sporów – sąsiedzi Rosji, w tym także Japonia, utrzymywali, że akweny położone poza granicą 200-milowej rosyjskiej strefy gospodarczej stanowią część oceanu światowego. Jednak Moskwa po przeprowadzeniu starannych badań przekazała do ONZ „żelazne”, zdaniem przedstawicieli rosyjskich, dowody tego, że szelf kontynentalny Rosji wychodzi poza ramy tych akwenów. W marcu tego roku w tym sporze postawiono ostateczną kropkę. Komisja do spraw szelfu oficjalnie przekazała Moskwie 52 tysiące kilometrów kwadratowych na Morzu Ochockim. Teraz prezydent zarządził oficjalne utrwalenie tego faktu, - wyjaśnia profesor katedry działalności politycznej na arenie międzynarodowej Rosyjskiej Akademii Służby Państwowej przy urzędzie prezydenta Federacji Rosyjskiej Aleksander Michajlenko:
Jest to ujęcie prawne decyzji ONZ o tym, że ta część Morza Ochockiego należy do Rosji, aby wspólnota międzynarodowa orientowała się, że jest to terytorium Federacji Rosyjskiej. W naszym zgłoszeniu figurowała liczba 52 tysięcy kilometrów kwadratowych. Jest to dość duże terytorium w środku Morza Ochockiego. Według naszych ocen, jest ono dość bogate w zasoby, w pierwszej kolejności w surowce paliwowe.
Pierwsze prace badawcze na odcinkach „Magadan-2” i „Magadan-3” przeprowadzono już latem minionego roku. Według wstępnych danych, blisko 40 procent uzyskanych terenów zajmują złoża zasobów energetycznych. Eksperci szacują zapasy ropy naftowej na szelfie przy Magadanie na 3 miliardy baryłek. Oczywiście, są to także zasoby biologiczne: teraz Rosji przysługuje wyjątkowe prawo do ich wydobycia. Szef ministerstwa do spraw zasobów naturalnych Siergiej Doński nawet porównał nowe terytoria do pieczary Ali-Baby – dostęp do nich stwarza olbrzymie możliwości i perspektywy dla gospodarki rosyjskiej.
Ustalenie praw do Morza Ochockiego, oprócz korzyści gospodarczych, ma także ważne znaczenie polityczne, – podkreśla doktor politologii Kira Sazonowa.
Arktyka to, można powiedzieć, terra incognita - niezbadana ziemia. Wskutek dość złożonych warunków atmosferycznych nie zbadano jeszcze wielu rzeczy. Jednak w każdym razie, nawet z punktu widzenia geopolitycznego, sytuacja układa się dla nas w sposób nadzwyczaj korzystny. Rzeczywiście, trzeba było udowodnić, że nie jest to część oceanu światowego, jak twierdziła wspólnota światowa, lecz właśnie ciąg dalszy naszej płyty lądowej. Oczywiście, z punktu widzenia geostrategicznego, a także z punktu widzenia zasobów i planowania strategicznego jest to bardzo ważny krok.
Sukces zgłoszenia dotyczącego Morza Ochockiego stwarza nadzieję na pomyślną realizację zadania zakrojonego na skalę o wiele większą – chodzi o uznanie za część rosyjskiego szelfu kontynentalnego Łańcucha górskiego Łomonosowa i wzgórza Mendelejewa na Północnym Oceanie Lodowatym. Koszty tej sprawy są o wiele większe. Jeśli na Morzu Ochockim chodziło o terytorium o wielkości 52 tysięcy kilometrów kwadratowych, to powierzchnia odcinka arktycznego przekracza milion. Ponadto, skupiają się tu znaczne złoża kopalin użytecznych, w tym także ropy naftowej i gazu. Rosyjscy eksperci nie mają wątpliwości co do sukcesu w tej sprawie: dowody zgromadzono nie niemniej niepodważalne, niż w przypadkuj Morza Ochockiego. Losy podania arktycznego zostaną rozstrzygnięte jesienią tego roku.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Arktyka
PostNapisane: 16 kwi 2014, 13:13 
Offline
Moderator

Dołączył(a): 13 lip 2009, 12:02
Posty: 37605
http://polish.ruvr.ru/news/2014_04_15/Z ... -ton-5079/

Zasoby rosyjskiej Arktyki szacowane są na 106 mld ton
Wczoraj, 18:15

Obrazek
Foto: RIA Novosti


Wydobywane w rosyjskiej Arktyce zasoby węglowodorów obecnie szacowane są na 106 ton ekwiwalentu ropy naftowej i stanowią ponad połowę wszystkich zasobów arktycznych ropy naftowej i gazu - poinformował prezes Rosyjskiego Towarzystwa Gazowego Paweł Zawalny na konferencji „Ropa naftowa i gaz w rosyjskiej Arktyce”. Zawalny podkreślił, że na terytorium Zapolarja znajduje się 60 dużych złóż węglowodorów, z nich 43 leży w rosyjskiej części Arktyki.
Wcześniej sumaryczne zasoby rosyjskiej Arktyki były szacowane na 76 mld ton ekwiwalentu ropy naftowej, co stanowiło 52% wszystkich zapasów arktycznych - podkreślił Zawalny.
Dostęp do zagospodarowywania rosyjskiego szelfu mają obecnie dwie spółki Rosnieft i Gazprom.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Arktyka
PostNapisane: 25 kwi 2014, 09:49 
Offline
Moderator

Dołączył(a): 13 lip 2009, 12:02
Posty: 37605
http://polish.ruvr.ru/news/2014_04_24/R ... roku-3398/

Rząd Rosji zatwierdził program rozwoju Arktyki do 2020 roku
Wczoraj, 15:41

Obrazek
Foto: RIA Novosti/Grigorij Sysojew


Premier Rosji Dmitrij Miedwiediew podpisał dzisiaj postanowienie w sprawie wejścia w życie od przyszłego roku programu państwowego rozwoju społeczno-gospodarczego strefy arktycznej Rosji do 2020 roku.
Realizacja programu pomoże w zapewnieniu bezpieczeństwa narodowego kraju i będzie miała pozytywny wpływ na rozwój społeczno-gospodarczy Arktyki. [ha ha, Moskale ruszają cywilizować Arktykę; wzruszające]
Wcześniej prezydent Rosji Władimir Putin zaproponował stworzenie jednolitego centrum odpowiedzialności za realizację polityki arktycznej.
Premier oświadczył, że rosyjscy eksperci znaleźli ważkie argumenty, świadczące o tym, że Rosja ma niekwestionowane prawo do obszaru 52 tys. kmkw, którego dno stanowi kontynuację rosyjskiego szelfu kontynentalnego i wezwał do walki o każdy jego odcinek. [no i proszę - odkryto kolejne odwieczne moskiewskie ziemie]Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Arktyka
PostNapisane: 02 maja 2014, 16:55 
Offline
Moderator

Dołączył(a): 13 lip 2009, 12:02
Posty: 37605
http://polish.ruvr.ru/2014_04_30/Arktyk ... llum-7572/

Arktyka: si vis pacem, para bellum
30 kwietnia, 20:52

Obrazek
Foto: RIA Novosti


Światem wstrząsają konflikty zbrojne, napięcie rośnie i coraz ostrzej brzmią oświadczenia dużych światowych graczy, odnośnie pretensji do zasobów energetycznych na Ziemi. Zachód jest przekonany, że Rosja nie ma prawa do największych terenów arktycznych, ich zasobów i mórz. Czy Zachód ma prawo, aby tak uważać?
Zasoby węglowodorów i minerałów Arktyki, których lwia część znajduje się na rosyjskim szelfie, nie dają spokoju rosyjskim partnerom w Europie i zza oceanu. Bardzo często można usłyszeć oświadczenia zagranicznych polityków, że Arktyka razem ze swoimi zasobami naturalnymi powinna stać się wspólną własnością społeczności międzynarodowej. Jednak w przyszłości takie oświadczenia mogą zastąpić realne zagrożenia, uważa dyrektor Centrum Koniunktury Strategicznej Iwan Konowałow:
Rozpocznie się poważna walka wojskowo-dyplomatyczna, w którą zaangażują się nie tylko państwa arktyczne – Kanada, Rosja, USA, Norwegia i Dania, lecz również kraje, znajdujące się daleko od tego regionu. Nie wątpię, że dołączą do niej Chiny oraz inne kraje, zainteresowane wykorzystywaniem zasobów arktycznych. Retoryka na polu dyplomatycznym będzie bardzo ostra. Jednak ten, kto w walce dyplomatycznej nie posiada wsparcia wojskowego, zawsze przegra.
Dlatego w charakterze jednego z najważniejszych narodowych priorytetów rosyjskie władze wybrały pełnowymiarowy powrót rosyjskich sił zbrojnych na arktyczny przyczółek. Rosja ma przed sobą dużo pracy w zakresie odbudowy infrastruktury, która w latach 90. została całkowicie zniszczona, mówi redaktor naczelny gazety Wojenno-Promyszlennyj Kurier Michaił Chodarenok:
Rosyjska obecność wojskowa w Arktyce w latach 90-tych i na początku 2000-nych została sprowadzona prawie do zera. Od Półwyspu Kolskiego do Zatoki Opatrzności nie było żadnych pododdziałów rosyjskich Sił Zbrojnych. Ich likwidacja przebiegała w takim pośpiechu, że wiele mienia wojskowego, broni i sprzętu pozostawiono na wybrzeżu Oceanu Północnego i na wyspach arktycznych.
Prace w zakresie odbudowy infrastruktury wojskowej już ruszyły. Jednocześnie eksperci podkreślają, że nie chodzi o kopiowanie radzieckiego systemu arktycznych obiektów wojskowych. Zostaną odbudowane na nowo elementy, odpowiadające obecnym i przyszłościowym wymogom w zakresie bezpieczeństwa wojskowego, podkreślił Iwan Konowałow:
Zakres niezbędnych sił został już ustalony. Jest to marynarka wojenna, obrona przeciwlotnicza – zwłaszcza w kontekście pokrycia radiolokacyjnego całego regionu arktycznego. Obecnie jest to jeden z głównych kierunków rozwoju sił zbrojnych. Niewątpliwie, trzeba przygotować arktyczne oddziały. Mają zostać tam rozmieszczone dwie brygady. Trzeba rozwijać wojska graniczne i sieć lotnisk. Wszystko to umocni nasz kierunek arktyczny.
W najbliższej przyszłości wojny o zasoby arktyczne nie będzie, twierdzą eksperci. Nie oznacza to jednak, że nie trzeba się do niej przygotować. Rzymianie mawiali: „Chcesz pokoju – szykuj się do wojny”. Jeśli ktoś spróbuje wtargnąć na rosyjskie terytoria arktyczne, siły zbrojne Rosji uprzejmie wskażą nieproszonemu gościowi na drzwi.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Arktyka
PostNapisane: 06 maja 2014, 17:01 
Offline
Moderator

Dołączył(a): 13 lip 2009, 12:02
Posty: 37605
http://polish.ruvr.ru/news/2014_05_05/R ... tyce-5374/

Rada dyrektorów Rosnieftu zatwierdziła 4 projekty z ExxonMobil w Arktyce
Wczoraj, 13:04

Obrazek
Kolaż: Głos Rosji


Rada dyrektorów rosyjskiej spółki naftowej Rosnieft zatwierdziła realizację projektów badania i eksploatacji objętych licencją odcinków Anisinsko-Nowosybirskiego i Ust-Oleniekskiego na szelfie Morza Łaptiewów, a także odcinków Północno-Wrangelewskiego-2 i Południowo-Czukockiego na szelfie Morza Czukockiego we współpracy z prywatną amerykańską spółką naftową ExxonMobil - czytamy w komunikacie rosyjskiej spółki.
„Informacje o warunkach transakcji, w tym cenie oraz o osobach, będących stronami lub beneficjentami transakcji, nie zostaną ujawnione do chwili ich realizacji” - podkreślono w komunikacie.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Arktyka
PostNapisane: 15 maja 2014, 15:04 
Offline
Moderator

Dołączył(a): 13 lip 2009, 12:02
Posty: 37605
http://polish.ruvr.ru/2014_05_14/Arktyk ... soby-9916/

Arktyka – teatrem walki o zasoby
Wczoraj, 20:45

Obrazek
Foto: RIA Novosti/Anna Yudina


Zgłoszenie o zatwierdzenie granic rosyjskiej strefy gospodarczej w Arktyce zostanie skierowane pod obrady ONZ w 2015 roku.
Poinformował o tym szef Ministerstwa ds. Przyrody Siergiej Donskoj podczas konferencji prasowej zorganizowanej w środę w Międzynarodowej Agencji Informacyjnej „Rossija siegodnia”. Impreza odbyła się w ramach Dni Arktyki, obchodzonych w Moskwie od 19 do 21 maja.
Najdalej wysunięty na północ region naszego globu w ostatnich latach stał się centrum wytężonej uwagi nie tylko ze strony państw arktycznych, lecz również krajów, dalekich geograficznie od tego regionu. Zainteresowanie to jest zrozumiałe, gdyż powłoka lodowa – wskutek globalnego ocieplenia klimatu - szybko cofa się, stwarzając możliwości zagospodarowania nadzwyczaj bogatych złóż ropy naftowej i gazu. Ponadto, istnieje perspektywa korzystania przez cały rok na okrągło z możliwości, jakie stwarza Północny Szlak Morski, co istotnie skraca czas przewożenia ładunków.
Wobec tego do Rady Arktycznej, powołanej od samego początku przez państwa regionu arktycznego, w ostatnim czasie szybko dołączają się coraz to nowi bserwatorzy. Wśród nich są takie „zimne” kraje, jak Hiszpania, Indie i Francja – i wszystkie mają swoje własne plany związane z Arktyką. W ideale większość tych krajów życzyłaby sobie nadania temu regionowi północnemu pewnego statusu międzynarodowego, aby uczynić z niego miejsce dostępne dla wszystkich. Wszystkie te czynniki stanowią odzwierciedlenie walki o zasoby, jaka toczy się obecnie na świecie, - podkreślił wiceprzewodniczący Rady Federacji Wiaczesław Sztyrow.
Liczba ludności na świecie rośnie. Zapotrzebowania zwiększają się również. Nadzieje na pojawienie się pryncypialnie nowych źródeł energii w zasadzie na razie nie sprawdzają się. Wobec tego trwa walka o zasoby na całej kuli ziemskiej. Arktyka stanowi teren w zasadzie jeszcze nie zagospodarowany, o nieustalonym statusie prawnym. Dlatego zwraca ona na siebie uwagę wielu krajów świata. Na tym tle wynikają problemy, związane z ochroną naszych interesów w strefie arktycznej.
Rosja, mająca najdłuższą granicę arktyczną, planowo występuje w obronie swych praw do szczególnej arktycznej strefy gospodarczej. Jeszcze jedno zgłoszenie wpłynie wkrótce do Komisji ONZ do spraw granic szelfu kontynentalnego, – oświadczył rosyjski minister do spraw zasobów naturalnych Siergiej Donskoj.
W tym roku mamy sfinalizować całą pracę przygotowawczą w zakresie zgłoszenia do ONZ w sprawie granic arktycznych Rosji. W przyszłym roku mamy przekazać to zgłoszenie. Myślę, że wszyscy dobrze zdają sobie sprawę z tego, że Arktyka w każdym przypadku wymagać będzie wysiłków ze strony wielu państw. Bez Rosji jej zagospodarowanie jest niemożliwe. Rosyjskie tereny arktyczne są największe, jak też największe są jej doświadczenie i możliwości, posiada ona też najbardziej efektywną flotę atomową. W każdym przypadku Rosja odgrywa kluczową rolę. Ważne są także wysiłki w zakresie konsolidacji wszystkich organów władzy. Powstaje komisja rządowa, w której gestii znajdzie się odpowiedzialność za Arktykę.
W 2001 roku Rosja przekazała ogólne zgłoszenie o uznanie szelfu kontynentalnego za terytorium rosyjskie – dotyczyło to zarówno Morza Ochockiego, jak i części arktycznej. W 2004 roku zapadła decyzja w sprawie podziału tych zgłoszeń. Decyzja w sprawie Morza Ochockiego została otrzymana w końcu minionego roku. 52 tysiące kilometrów kwadratowych w środkowej części tego morza włączono do składu rosyjskiego szelfu kontynentalnego. Oznacza to, że Rosji przysługują wyjątkowe prawa do zasobów dna morskiego na tym terytorium. Teraz Moskwa zamierza przedstawić dowody tego, że ciąg dalszy rosyjskiego szelfu kontynentalnego stanowi jeszcze ponad milion kilometrów kwadratowych akwenów, gdzie znajdują się podwodne łańcuchy górskie Mendelejewa i Łomonosowa. Badania dla opracowania zgłoszenia, jak zasugerował minister, prowadzone były od 2006 roku. W tym roku wysłanych będzie jeszcze kilka wypraw do najdalej wysuniętych na północ akwenów, przed upływem listopada dokumenty będą gotowe. Minister Donskoj wyraził nadzieję na to, że rozpatrzenie rosyjskiego zgłoszenia odnośnie granic w Arktyce będzie przebiegać na zawodowym gruncie, bez ingerencji w to polityki.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Arktyka
PostNapisane: 15 maja 2014, 19:16 
Offline
Moderator

Dołączył(a): 13 lip 2009, 12:02
Posty: 37605
http://polish.ruvr.ru/news/2014_05_14/M ... nego-8331/

Ministerstwo Przyrody FR przygotowało wniosek o rozszerzenie szelfu arktycznego
Wczoraj, 16:31

Ministerstwo Przyrody FR skończy przygotowania wniosku o rozszerzenie rosyjskiego szelfu na Oceanie Północnym pod koniec listopada - oświadczył szef tego resortu Siergiej Donski na konferencji prasowej w agencji Rossiya Segodnya.
Rosja ubiega się o bogaty w węglowodory odcinek szelfu, na który składają się grzbiety Łomonosowa i Miendielejewa, jednak jej wniosek z 2001 roku został odrzucony z powodu niewystarczającego naukowego uzasadnienia.
Jeśli Komisja Morska ONZ na podstawie nowego wniosku Rosji uzna, że grzbiety stanowią część szelfu kontynentalnego Rosji, kraj będzie miał priorytetowe prawo do zagospodarowania zasobów, których wielkość może wynosić 5 mld ton umownego paliwa.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Arktyka
PostNapisane: 15 maja 2014, 21:04 
Offline
Moderator

Dołączył(a): 13 lip 2009, 12:02
Posty: 37605
http://polish.ruvr.ru/news/2014_03_16/R ... tyki-0018/

Rosja wyśle roboty do zagospodarowania Arktyki
16 marca, 10:50

W celu zagospodarowania zasobów Arktyki rosyjscy naukowcy zamierzają zbudować wśród lodów podwodne miasta, które będą monitorować morskie roboty, umiejące rozpoznawać siebie nawzajem – powiedział wicepremier Rosji Dmitrij Rogozin.
Głównymi elementami kompleksów będą wywiadowcze łodzie podwodne i statki nośne, środki wiertnicze, wydobywcze, przygotowania produkcji, energii, eksploatacji, napraw, zintegrowanego bezpieczeństwa.
Zgodnie ze słowami specjalistów właśnie w Arktyce znajduje się 30% szelfowych zasobów węglowodorów na naszej planecie.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Arktyka
PostNapisane: 23 maja 2014, 10:32 
Offline
Moderator

Dołączył(a): 13 lip 2009, 12:02
Posty: 37605
http://polish.ruvr.ru/news/2014_05_22/R ... tyke-8893/

Rosja planuje nowe wyprawy na Arktykę
Wczoraj, 09:55

Obrazek
Foto: RIA Novosti/Anna Yudina


Marynarze z Floty Północnej latem 2014 roku planują nowe wyprawy w rejony arktyczne.
Związane jest to z tym, że Rosja zamierza wzmacniać swoją wojskowo-polityczną i finansowo-gospodarczą pozycję w regionie – oświadczył przedstawiciel dowództwa Floty Północnej, Andriej Korabliow, w ramach posiedzenia okrągłego stołu „Zabezpieczenie interesów narodowych Rosji w Arktyce”.
W kwietniu Władimir Putin polecił stworzyć w regionie jednolity system bazowania okrętów nawodnych i łodzi podwodnych nowej generacji, wzmocnić granicę i utworzyć nowy organ państwowy do realizacji polityki Rosji w Arktyce.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Arktyka
PostNapisane: 01 cze 2014, 11:34 
Offline
Moderator

Dołączył(a): 13 lip 2009, 12:02
Posty: 37605
http://polish.ruvr.ru/news/2014_05_31/N ... tyce-0521/

NATO zapowiedziało, że poświęci więcej uwagi Arktyce
Wczoraj, 10:16

Obrazek
Foto: RIA Novosti


Sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen poinformował, że NATO planuje w przyszłości poświęcić więcej uwagi regionowi arktycznemu. Sekretarz powiedział o tym podczas sesji Zgromadzenia Parlamentarnego organizacji.
Jak oświadczył, jest to uwarunkowane tym, że w związku z globalnym ociepleniem w Arktyce aktywniej będzie się rozwijać żegluga statków, a także pojawi się możliwość wydobycia dużej ilości zasobów naturalnych. Rasmussen zaznaczył, że taki rozwój pociągnie za sobą dodatkowe rozdźwięki w regionie.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Arktyka
PostNapisane: 27 cze 2014, 13:27 
Offline
Moderator

Dołączył(a): 13 lip 2009, 12:02
Posty: 37605
http://www.prawy.pl/z-kraju/6172-pis-kn ... -rzadom-po

Szelf arktyczny jako strategia rozwoju największego mocarstwa energetycznego
25 czerwca, 17:11

Obrazek
Foto: ru.wikipedia.org


Ambitne plany Rosji w dziedzinie energetyki wiążą się z Arktyką. Wiadomo, że w przybrzeżnych akwenach arktycznych wykryto największe złoża surowców paliwowych. Według różnych ocen, w regionie może znajdować się blisko jedna czwarta światowych zasobów tych kopalin użytecznych.
Rosja już realizuje jeden z projektów arktycznych: na Morzu Pieczorskim „Gazprom” wydobywa ropę naftową. Na swoją kolej czekają projekty spółki „Rosnieft”: w ciągu najbliższych 20 lat ta firma zamierza zainwestować w zagospodarowanie arktycznego szelfu 400 miliardów dolarów.
Trudno przecenić znaczenie zasobów arktycznych, - sugerują eksperci. Jednak nie sposób także nie doceniać ryzyka, na jakie napotyka się przy zagospodarowania bogactw tego regionu. Koniecznie także trzeba brać pod uwagę koszty własne wydobycia ropy naftowej i gazu w różnych regionach: na przykład, koszty własne ropy naftowej wydobywanej w Arabii Saudyjskiej są chyba najmniejsze i wynoszą mniej niż 4 dolary za baryłkę. Na szelfie arktycznym ten wskaźnik ma wielkość 30 dolarów. Dlatego właśnie finansowanie projektów wymaga tak olbrzymich nakładów. Tym nie mniej, zaangażowanie zadeklarowanych wielkości inwestycji nie będzie dla spółki „Rosnieft” specjalnie trudnym zadaniem,– powiedział procesor Wyższej Szkoły Gospodarki Oleg Matwiejczew:
„Rosnieft” jest jedną z największych spółek na świecie, ma więc zapewnione wszystkie możliwe zastawy, aktywa i gwarancje. Jeśli nie ona będzie otrzymywać kredyty, to kto? Znajdą się duże zasoby. Ponadto, zachodnie banki walczą ze sobą. Istnieją banki arabskie, które chętnie udostępnią kredyt, jak też są banki chińskie czy indyjskie.
Firma „Rosnieft” ma obszerne plany w zakresie realizacji projektów arktycznych. Zamierza ona zajmować się tym we współpracy z amerykańską spółką „ExxonMobil”. W pierwszej kolejności chodzi o zagospodarowanie złóż ropy naftowej na Morzu Karskim. Te projekty zostaną zrealizowane nawet mimo raczej niesprzyjających warunków – są to niskie przeciętnie w skali rocznej temperatury, noc polarna, morska powłoka lodowa. Dla Arktyki budowane są platformy o specjalnych kształtach i dużej ochronie, zdolnej do przeciwstawiania się wszystkim problemom atmosferycznym i klimatycznym. Według wicedyrektora Arktycznego i Antarktycznego Instytutu Naukowo-Badawczego Aleksandra Daniłowa, w trakcie oceny wielkości zasobów, znajdujących się na szelfie arktycznym, eksperci nie podają żadnych dokładniejszych liczb, gdyż należy je jeszcze udowodnić. Jednakże wstępne dane skłaniają do założenia, że zagospodarowanie Arktyki może okazać się przedsięwzięciem jak najbardziej intratnym, – powiedział Aleksander Daniłow:
Arktyka nie jest bynajmniej zbadana ostatecznie. Jednak to, co o niej już wiemy, pozwala mówić o istnieniu poważniejszych zasobów ropy naftowej na szelfie arktycznym. Są one olbrzymie. Wybitny geolog, członek akademii nauk Igor Gramberg, który już nie żyje, w ogóle twierdził, że północny ocean lodowaty jest jednym wielkim zagłębiem ropo- i gazonośnym. Nowe dane potwierdzają to jego założenie.
Obecnie Zachód na wszelkie możliwe sposoby stara się wyizolować Rosję jako dostawcę zasobów surowcowych. Europa i Stany Zjednoczone są nader speszone uzależnieniem jakiegokolwiek państwa od dostaw rosyjskiej ropy naftowej i gazu. Bruksela i Waszyngton namawiają kraje europejskie i azjatyckie, wbrew ich własnym interesom, do importowania zasobów paliwowych ze źródeł alternatywnych, aby mogły one zrezygnować ze współpracy z Rosją. Jednak presja polityczna często ustępuje pod naciskiem korzyści gospodarczych: jaki kraj będzie chciał uzależniać swoją gospodarkę, powiedzmy, od dostaw droższego gazu skroplonego z Ameryki, jeśli istnieje oferta gazu rosyjskiego, o wiele bardziej korzystna?
Rynki zbytu dla arktycznych surowców praktycznie już zostały ustalone. Najbardziej perspektywiczne, to, poza wszelką wątpliwością, Azja i Europa. Trasa tranzytu też jest już znana – jest to rosyjski Północny Szlak Morski, który pozwoli na istotne skrócenie czasu dostarczenia i pomniejszy wydatki transportowe.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Arktyka
PostNapisane: 03 lip 2014, 15:04 
Offline
Moderator

Dołączył(a): 13 lip 2009, 12:02
Posty: 37605
http://geopolityka.org/komentarze/2767- ... ycznej-usa

MICHAŁ JAROCKI: US NAVY W STRATEGII ARKTYCZNEJ USA
piątek, 04 kwietnia 2014 05:06

Obrazek

Aktualizacja strategii zaangażowania operacyjnego marynarki wojennej USA (US Navy) w Arktyce to naturalna konsekwencja wzrostu znaczenia tego regionu dla interesu strategicznego Stanów Zjednoczonych. Amerykańskie siły zbrojne stanowią jedno z narzędzi, służących do realizacji założeń polityki arktycznej Waszyngtonu, a ich znaczenie będzie wzrastać wraz z postępującymi zmianami klimatycznymi na Dalekiej Północy.

Ze względu na położenie geograficzne regionu, to właśnie US Navy odgrywa najważniejszą rolę w kształtowaniu amerykańskiej obecności wojskowej w Arktyce. Do najważniejszych zadań marynarki wojennej USA należeć będzie ochrona interesów strategicznych państwa w tej części świata, a także utrzymanie pokojowego charakteru wydarzeń mających w nim miejsce. Nie bez znaczenia będzie również zapewnienie wolności żeglugi wodami Oceanu Arktycznego, zwłaszcza w odniesieniu do międzynarodowego handlu morskiego.
Realizacja powyższych celów nastąpi przy wykorzystaniu szeregu narzędzi. Wśród najważniejszych znajduje się przede wszystkim zwiększenie liczby okrętów operujących w Arktyce oraz zapewnienie im odpowiednich środków do ochrony interesów strategicznych USA w tej części świata. Równie ważna będzie także współpraca polityczno-wojskowa z innymi państwami regionu, zarówno w kwestii zwiększania świadomości sytuacyjnej, jak i ochrony wolności żeglugi oraz wszelkiej innej pokojowej aktywności człowieka na Dalekiej Północy.
Plany zaangażowania US Navy w Arktyce rozłożone są na wiele lat, a charakter tego zjawiska będzie ewoluował z czasem. O tym, w jakim kierunku, decydować będzie szereg czynników, wśród których najważniejszym będzie dalsze znaczenie regionu dla interesów strategicznych USA. Dużą rolę odgrywać będzie również sytuacja ekonomiczna państwa, a także stopień jego zaangażowania polityczno-wojskowego w innych częściach świata. Nie bez znaczenia pozostanie również postawa pozostałych państw arktycznych, a także cele prowadzonych przez nie działań.
Uwarunkowania
Marynarka wojenna USA jest jednym z trzech najważniejszych rodzajów sił zbrojnych tego państwa. Dysponuje 323,5 tys. żołnierzy służby czynnej, a także 109 tys. pozostawionymi w rezerwie. Do jej dyspozycji pozostają 283 okręty i statki pomocnicze wszystkich klas, 93 spośród których (34 proc.) jest obecnie rozmieszczonych na wodach całego świata.
Zadania wykonywane przez US Navy mają charakter globalny. Stąd też podział organizacyjny na oddzielne floty, odpowiadające za projekcję siły militarnej w różnych, ściśle przypisanych częściach świata. Najważniejszymi z nich są 5. 6. i 7. Floty, odpowiadające za ochronę interesów strategicznych USA odpowiednio na: Bliskim Wschodzie; Oceanie Atlantyckim i Morzu Śródziemnym; Oceanie Spokojnym i Indyjskim.
Powyższe akweny stanowią obszar koncentracji głównych sił US Navy, znajdujących się poza granicami państwa. To na nich koncentruje się aktywność operacyjna marynarki wojennej USA, pochłaniająca najwięcej środków materialnych i finansowych. Ponadto, dwa spośród wymienionych, Ocean Indyjski i Ocean Spokojny, będą zwiększać swe znaczenie w nadchodzących dekadach, wraz z realizacją przyjętej przez Waszyngton polityki zintensyfikowania zaangażowania wojskowego w tej części świata, kosztem strefy euroatlantyckiej.
Globalny charakter zaangażowania operacyjnego US Navy jest w ostatnich latach zagrożony polityką cięć wydatków obronnych USA. Kryzys gospodarczy, jaki dotknął Stany Zjednoczone, zmusza Waszyngton do redukcji budżetu Departamentu Obrony, wpływając tym samym na ilość środków finansowych przeznaczanych zarówno na pokrycie bieżącego funkcjonowania sił zbrojnych tego państwa, jak i na plany modernizacji ich wyposażenia. To z kolei będzie miało duży wpływ na aktywność operacyjną poszczególnych rodzajów sił zbrojnych USA, w tym m.in. marynarki wojennej. Wobec rozpisanych na wiele lat planów większego zaangażowania operacyjnego US Navy w Azji, główne środki finansowe będą kierowane na pokrycie jej aktywności na wodach Oceanu Indyjskiego i Oceanu Spokojnego. Podobnie jak w przypadku programów modernizacyjnych, z których większość będzie opracowywana z myślą o potrzebach operacyjnych sił rozmieszczonych na wspomnianych akwenach. Wobec powyższego, na znaczeniu stracą regiony, które nie były priorytetowe dla marynarki wojennej USA lub te których znaczenie z punktu widzenia interesów strategicznych państwa będzie dopiero kształtowane.
Cele
Do najważniejszych celów zaangażowania operacyjnego US Navy w Arktyce zaliczyć trzeba zapewnienie suwerenności USA w tym regionie, a także ochronę interesów strategicznych tego państwa na wodach Oceanu Arktycznego. Działania z tym związane koncentrować będą się wokół kwestii toczonych przez Waszyngton sporów terytorialnych, zwłaszcza tych prowadzonych z sąsiadującą Kanadą, a dotyczących obszarów wodnych na Morzu Beauforta. Nie bez znaczenia pozostanie również kwestia statusu prawnego Przejścia Północno-Zachodniego, wokół którego koncentruje się spór obu krajów.
Powyższe spory terytorialno-prawne są podstawą do zabezpieczenia, a właściwie ochrony, wspominanych interesów strategicznych USA na wodach Oceanu Arktycznego. Wiążą się one zarówno z kwestią eksploatacji arktycznych surowców energetycznych i naturalnych, jak i możliwością wykorzystania akwenu w międzynarodowym morskim handlu, między Oceanem Spokojnym a strefą euroatlantycką.
Drugim celem aktywności US Navy na omawianym obszarze będzie w najbliższych latach przygotowanie odpowiednich sił i środków materialnych do prezentacji bandery i siły militarnej, a także zabezpieczenia interesów strategicznych państwa. Działania te będą koncentrować się wokół zadań związanych ze zwiększaniem liczby okrętów obecnych na wodach Oceanu Arktycznego, przemieszczania na północ nowoczesnych urządzeń łączności satelitarnej, remontem, modernizacją lub też unowocześnieniem rozmieszczonych stacji radiolokacyjnych, a także zabezpieczeniem zaplecza logistycznego oraz środków technicznych do dostarczania zapasów żywnościowo-materiałowych dla załóg okrętów, dzięki czemu będą one mogły dłużej przebywać w morzu.
Dla marynarki wojennej USA duże znaczenie będzie też miało zapewnienie wolności żeglugi na wodach Oceanu Arktycznego, zarówno pod względem uwarunkowań klimatycznych, jak i działalności człowieka. W tym pierwszym przypadku podstawą jest utrzymanie przepustowości akwenu w dalszym ciągu zagrożonej pokrywającą go pokrywą lodową, a także niewystarczającym zapleczem logistycznym i środkami reagowania kryzysowego (Search and Rescue).
W drugim przypadku chodzi z kolei o niedopuszczenie lub też eliminację wszelkich zjawisk związanych z ewentualnym blokowaniem lub uniemożliwianiem żeglugi morskiej wybranymi akwenami przez jakiekolwiek podmioty państwowe lub prywatne. US Navy będzie więc musiała, poprzez wspomnianą prezentację siły militarnej, zapewnić możliwość swobodnego poruszania się wodami Oceanu Arktycznego okrętów lub statków, bez obaw o próby sabotowania ich działań przez podmioty trzecie lub też wymuszania niemających podstaw prawnych opłat za korzystanie z danych szlaków żeglugowych.
Czwartym celem będzie z kolei nawiązanie współpracy operacyjnej z okrętami marynarek wojennych pozostałych państw arktycznych. W pierwszej kolejności działania te będą skoncentrowane wokół kwestii ćwiczeń wojskowych, realizowanych zarówno na morzu jak i na lądzie, pozwalających na wypracowanie odpowiednich metod i schematów współpracy, a tym samym reagowania na wszelkie sytuacje kryzysowe. W tym przypadku założeniem jest też utrzymanie pokojowego charakteru aktywności wojskowej wszystkich państw regionu, tak aby dzięki zachowaniu pewnego stopnia transparentności i zaufania, uniknąć niepożądanych sytuacji kryzysowych, mogących przynieść nieprzewidziane konsekwencje.
Strategia
Strategia zaangażowania operacyjnego US Navy w Arktyce została rozłożona w czasie i podzielona zadaniowo aż do okresu po 2030. W pierwszym etapie jej realizacji, do 2020, marynarka wojenna USA będzie koncentrować się na utrzymaniu obecnej, sezonowej aktywności na wodach Oceanu Arktycznego, zarówno pod względem okrętów, jak i statków powietrznych. Celem tych działań będzie zachowanie odpowiedniego poziomu świadomości sytuacyjnej względem wydarzeń mających miejsce na danym terenie.
Drugim zadaniem na najbliższe lata będzie poszerzanie wiedzy na temat zmian klimatycznych mających miejsce w regionie, a także ich skutków dla przyszłej aktywności człowieka. Dlatego też kontynuowane będą prace badawcze i doświadczalne, dające wymagany poziom materiału analitycznego, na podstawie którego US Navy będzie mogła kształtować strategie dalszego zaangażowania operacyjnego na wodach Oceanu Arktycznego, zarówno pod względem jego charakteru, jak i użytych do tego zadania środków materialnych.
W dłuższej perspektywie czasowej (lata 2020–2030) US Navy zamierza dysponować przeszkolonym i przygotowanym do operowania w warunkach arktycznych personelem wojskowym. Przewidywana zmiana uwarunkowań środowiskowych, a przede wszystkim uszczuplenie pokrywy lodowej, mają pozwolić okrętom na większe zaangażowanie operacyjne na wodach Oceanu Arktycznego, zarówno pod względem zakresu wykonywanych zadań, jak i czasu im poświęcanego.
Aktywność operacyjna w US Navy będzie się w tych latach koncentrowała wokół współpracy wojskowej i szkoleniowej z okrętami pozostałych państw arktycznych. Dużo uwagi zostanie poświęcone zwiększaniu świadomości sytuacyjnej oraz zapewnieniu wolności żeglugi wodami omawianego akwenu.
W okresie po 2030 US Navy zamierza dysponować możliwością niemal stałej obecności wojskowej na wodach Oceanu Arktycznego. Zaangażowanie operacyjne okrętów nawodnych i podwodnych oraz statków powietrznych pozwoli na skuteczną realizację stawianych im zadań oraz ochronę interesów strategicznych państwa, zarówno pod względem możliwości reagowania kryzysowego jak i zapewnienia przepustowości akwenu oraz wolności żeglugi.
Podsumowanie
Strategia zaangażowania operacyjnego US Navy w Arktyce uwzględnia bieżące oraz przewidywane interesy strategiczne USA. Przez pierwsze lata marynarka wojenna będzie koncentrować się na obserwacji zmian klimatycznych zachodzących w regionie. Analiza zdobytego materiału pozwoli na wypracowanie efektywniejszych strategii działania na Oceanie Arktycznym, uwzględniających zarówno otoczenie międzynarodowe, jak i własne środki materiałowe.
Charakter aktywności US Navy na wodach Oceanu Arktycznego będzie ulegała zmianie, wraz z postępującym ocieplaniem się klimatu oraz wzrostem zaangażowania człowieka w regionie. Przygotowanie odpowiedniego zaplecza sprzętowego pozwoli jej na lepszą ochronę suwerenności USA w tej części świata, a także zachowanie wolności żeglugi w Arktyce.
To jak będzie wyglądała przyszła rola US Navy w Arktyce będzie uzależnione m.in. od tego, jak będą kształtowały się interesy strategiczne USA w tej części świata. Duże znaczenie będzie też miał charakter zaangażowania na Oceanie Spokojnym i Oceanie Indyjskim, a także kondycja finansowa państwa, warunkująca możliwości eksploatacyjne potencjału operacyjnego sił zbrojnych tego państwa.

Artykuł ukazał się w nr 10/2014 "Policy Paper" Fundacji Aleksandra Kwaśniewskiego Amicus Europae


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Arktyka
PostNapisane: 07 lip 2014, 10:27 
Offline
Moderator

Dołączył(a): 13 lip 2009, 12:02
Posty: 37605
http://polish.ruvr.ru/2014_07_06/Rosja- ... anic-4768/

Rosja umocni kontrolę arktycznych granic
Wczoraj, 12:22

Obrazek
Foto: RIA Novosti


Rosja umocni kontrolę arktycznej granicy powietrznej. Zgodnie z planami Ministerstwa Obrony Federacji Rosyjskiej, w ciągu tego roku stanowiska obrony przeciwpowietrznej oraz punkty naprowadzania lotnictwa bojowego powrócą na wybrzeże Północnego Oceanu Lodowatego. Odtworzenie infrastruktury obrony przeciwpowietrznej na arktycznych wyspach zakończy się jesienią 2015 roku.
Stacjonarnych obiektów radarowych i punktów naprowadzenia lotnictwa na wyspach arktycznych w najbliższym czasie planuje się rozmieścić pięć: na wyspie Srednij archipelagu Ziemia Północna, wyspie Ziemia Aleksandry archipelagu Ziemia Franciszka Józefa, wyspie Wrangla, półwyspie Schmidta oraz na wyspie Południowej archipelagu Nowa Ziemia. W każdym punkcie pojawi się radar obrony przeciwrakietowej i wieża kontroli lotów zarówno lotnictwa cywilnego, jak i wojskowego. Wszystkie informacje o ruchu w przestrzeni powietrznej nad wybrzeżem Arktyki będą przekazywane do punktu dowodzenia obrony przeciwpowietrznej w obwodzie moskiewskim. Ponieważ wśród lodów nie ma wojsk piechotnych, okrętom często trudno jest płynąć po oceanie, resort wojskowy rozwiązuje problem obrony narodowej w regionie z pomocą lotnictwa, zauważa dyrektor Centrum Badań Społeczno-Politycznych Władimir Jewsiejew:
Nie sądzę, że powinniśmy szykować się do działań bojowych na wielką skalę w strefie arktycznej. Jednak wszyscy nasi sąsiedzi i partnerzy powinni rozumieć, że Rosja jest gotowa, jeśli zajdzie taka potrzeba, bronić swoich pozycji na granicach arktycznych. Jeśli rozpatrzymy – hipotetycznie – powietrzny lub rakietowy atak na Rosję, to w razie konfliktu na przykład z USA, pociski polecą właśnie z kierunku północnego, czyli od strony bieguna. Ponieważ to najkrótsza droga, możliwe jest wejście tam samolotów, na przykład bombowców. Dlatego dla Rosji ważne jest, aby kontrolować strefę arktyczną.
W okresie Związku Radzieckiego punkty obrony przeciwlotniczej i kierowania lotnictwem bojowym mieściły się wzdłuż całego północnego wybrzeża państwa. Jednak w latach 90. XX wieku większość z nich została opuszczona przez żołnierzy. Kierunek arktyczny stał się najsłabiej bronionym. W obecnych warunkach geopolitycznych, z uwzględnieniem rosnącego zainteresowania różnych państw bogactwem naturalnym szelfu arktycznego, to jest sytuacja niedopuszczalna, podkreśla dyrektor Centrum Badań Społeczno-Politycznych Władimir Jewsiejew:
Umocnienie przez Rosję kontroli przestrzeni powietrznej w strefie arktycznej jest uwarunkowane przede wszystkim tym, że w regionie zaczyna się aktywne wydobycie różnego rodzaju zasobów z szelfu, a także rośnie liczba okrętów poruszających się po Północnym Szlaku Morskim. Jednocześnie zainteresowanie strefą arktyczną wykazuje coraz większa liczba państw, przy czym daleko nie wszystkie z nich mają dostęp do Północnego Oceanu Lodowatego. Są próby nielegalnego przenikania do tej strefy, między innymi ze strony Stanów Zjednoczonych. Z tego punktu widzenia ważne jest, aby Rosja nie tylko deklarowała swoje prawa na szelf kontynentalny, ale i mogła zapewnić bezpieczeństwo w strefie arktycznej.
W ostatnim czasie w Arktyce coraz częściej pojawiają się siły wojskowe państw NATO. Między innymi, w 2012 roku Pakt Północnoatlantycki przeprowadził w północnej Norwegii szkolenia Cold Response z udziałem 16 tysięcy żołnierzy z 16 państw. W szkoleniu udział brały pododdziały marynarki wojennej i lotnictwa. W marcu 2014 roku marynarka wojenna Stanów Zjednoczonych przeprowadziła ćwiczenia IceExercise, rozmieściwszy obóz na dryfującym lodzie w Północnym Oceanie Lodowatym. Brały w nich udział okręty podwodne.
Rosja pretenduje do fragmentu szelfu z grzbietami Mendelejewa i Łomonosowa. Do końca 2014 roku naukowcy powinni zebrać dowody na to, że te grzbiety są kontynuacją kontynentalnego szelfu Rosji, oraz złożyć w ONZ wniosek na rozszerzenie rosyjskiej jurysdykcji. W marcu bieżącego roku komisja ONZ ds. granic szelfu kontynentalnego uznała enklawę Morza Ochockiego o powierzchni 52 tysięcy kilometrów kwadratowych za część terytorium rosyjskiego.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Arktyka
PostNapisane: 15 lip 2014, 09:21 
Offline
Moderator

Dołączył(a): 13 lip 2009, 12:02
Posty: 37605
http://polish.ruvr.ru/news/2014_07_14/J ... onow-0753/

Japonia będzie badać Arktykę przy pomocy podwodnych dronów
Wczoraj, 09:00

Japonia zamierza zająć się badaniem wód Arktyki przy pomocy podwodnych aparatów bezzałogowych. Wyniki badań zostaną wykorzystane w celu wyznaczenia bezpiecznego szlaku morskiego między lodowcami. Dotyczy to przede wszystkim statków, które przewożą różnego typu paliwa.
Batyskaf-dron będzie mógł pracować przez dziesięć dni bez ładowania. Jego wymiary wynoszą 10 metrów.
Specjaliści twierdzą, że jeśli szlak arktyczny będzie dostępny i bezpieczny, to statki zaoszczędzą dziesięć dni. To nie tylko oszczędność czasu, ale i zmniejszenie zużycia paliwa.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Arktyka
PostNapisane: 16 lip 2014, 13:20 
Offline
Moderator

Dołączył(a): 13 lip 2009, 12:02
Posty: 37605
http://orwellsky.blogspot.com/2014/07/z ... wegia.html

Zimna wojna w Akrtyce: Norwegia inwestuje w okręt szpiegowski
wtorek, 15 lipca 2014

Cenne zasoby Arktyki kuszą wiele państw, nawet pokojowo nastawione kraje, jak Kanada i Norwegia inwestują pokaźne kwoty w rozbudowę swoich flot i zabezpieczenia prac wywiadu.

Obrazek
fot. stratrisks


Topniejące lody Arktyki otwierają nowe szlagi handlowe oraz dostęp do do tej pory niedostępnych cennych złóż. Siłą rzeczy wywołuje to zainteresowanie ze strony światowych potęg oraz państw, których wody terytorialne znajdują się w bezpośrednim sąsiedztwie tych terenów. Wśród nich jest między innymi Norwegia, której marynarka powoli włącza się toczoną na dalekiej północy zimną wojnę wydając blisko 250 milionów dolarów na specjalną łódź szpiegowską.

Początkiem marca opuściła ona stocznię w Rumunii i przez cieśninę Bosfor udała się w kierunku bazy wojskowej Alesund mieszczącej się na północ od Oslo. Tam, po jej przybyciu pracownicy norweskiego wywiadu wyposażą ją w supernowoczesny sprzęt szpiegowski.

Łódź ma być w pełnej gotowości w 2016 roku i być wykorzystywana przez norweski wywiad wojskowy przede wszystkim do śledzenia poczynań Rosji, która postrzegana jest jako najgroźniejszy i najbardziej nieprzewidywalny rywal na północy. "Władze polityczne oczekują dokładnego opisu sytuacji jaka panuje w tym regionie" powiedział w wywiadzie generał porucznik.Kjell Grandhagen, dodając, że Moskwa przejawia dużą aktywność w okolicach Arktyki pragnąc zabezpieczyć tamtejsze złoża ropy i gazu.

Norwegia nie jest jedynym pokojowo nastawionym krajem, który w ostatnim czasie przejawia chęć rozbudowy floty. Podobne decyzje zapadają również w Kanadzie, gdzie planowane jest zwodowanie od sześciu do nawet ośmiu okrętów patrolowych, których koszt ma wynieść aż 7,4 miliarda dolarów!

Władze Kanady mają jednak powody do obaw, w ostatnim czasie na 20 lata więzienia skazano oficera marynarki, któremu odowodniono szpiegowanie na rzecz Rosji, zaś w grudniu policja aresztowała w Toronoto pracownika jednej z firm mającego dostarczyć Chińczykom cennych informacji na temat budowanej floty. Według służb wywiadu, w Kanadzie dostrzega się w ostatnim czasie aktywność szpiegów porównywalną z czasami Zimnej Wojny.

https://www.youtube.com/watch?v=l_6GrG3YLv8


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 51 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 13 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
 cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL
Nasi przyjaciele: Strony Patriotyczne
Linki pozycjonujące: Fenster aus Polen / Schüco Fenster / Drutex Fenster / Fenster Preise / Haustüren /