Polskie-Forum.pl


Wolne i niezależne forum dyskusyjne / opinie polityczne / aktywność obywatelska / patriotyzm / Polska / wolna dyskusja


Wszystkie czasy w strefie UTC + 1
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Trójmorze
PostNapisane: 07 lip 2017, 14:23 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lip 2009, 10:40
Posty: 7562
Lokalizacja: Podlasie
Tak trzymać ! I żegnaj Unio Jewropejska ;)


Trójmorze wystartowało. Polacy i Chorwaci podpisali pierwsze umowy o współpracy

Obrazek

Polskie i chorwackie firmy zajmujące się działalnością logistyczną, transportem kolejowym i morskim podpisały w Warszawie w obecności prezydenta Andrzeja Dudy i prezydent Chorwacji Kolindy Grabar-Kitarović pierwsze pięć umów realizujących koncepcję Trójmorza.

– Mam nadzieję, że podpisane porozumienia umożliwią stworzenie korytarza gazowego pomiędzy Morzem Bałtyckim a Adriatykiem. Rozwój infrastruktury i budowa bezpieczeństwa energetycznego w regionie to podstawowe założenie współpracy w ramach Trójmorza – powiedział prezydent RP.

Andrzej Duda podziękował prezydentowi USA Donaldowi Trumpowi, który uczestniczył w rozmowach na temat Trójmorza oraz prezydent Chorwacji Kolindrze Grabar-Kitarović, która jest za współorganizatorką i współprowadzącą tego „niezwykle ważnego spotkania”.

Oprócz podpisania pięciu kontraktów między firmami z Polski i Chorwacji doszło również do podpisania umowy przez Marka Gróbarczyka, ministra gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej oraz sekretarza stanu ds. morza w Ministerstwie Morza, Transportu i Infrastruktury Chorwacji o „wzmocnieniu współpracy w ramach Inicjatywy Trójmorza”.

W odbywającym się w czwartek w Warszawie szczycie Trójmorza wzięli udział przedstawiciele 12 państw Europy Środkowej i Wschodniej: Austrii, Bułgarii, Chorwacji, Czech, Estonii, Litwy, Łotwy, Polski, Rumunii, Słowacji, Słowenii i Węgier.

Źródło: gazetaprawna.pl, polskieradio.pl

TK

https://www.pch24.pl/trojmorze-wystarto ... 889,i.html

_________________
"W ciągu całego naszego życia widziałem w naszym kraju tylko dwie partie. Partię polską i antypolską, ludzi godnych i ludzi bez sumienia, tych którzy pragnęli Ojczyzny wolnej i niepodległej, i tych, którzy woleli upadlające obce panowanie."


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Trójmorze
PostNapisane: 11 lip 2017, 07:54 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lip 2009, 10:40
Posty: 7562
Lokalizacja: Podlasie
Właśnie rodzi się Trójmorze

157 – takie są szacunki Chorwatów co do liczby wielkich projektów infrastrukturalnych, które można (i powinno się) zrealizować w regionie Trójmorza, by dogonić zachód Europy. To pokazuje, jak bardzo zapóźnieni jesteśmy w stosunku do starej Unii.

Pomimo rozlicznych deklaracji nasi zachodni partnerzy – co zresztą zrozumiałe – przez lata bardziej interesowali się tym, by rozwijać kontynent, budując infrastrukturę łączącą Zachód ze Wschodem, niż Północ z Południem.

Wczoraj prezydenci Polski i Chorwacji podpisali pierwsze umowy, które zostaną zrealizowane przez polskie i chorwackie firmy z branży transportu kolejowego, morskiego i logistyki. To pierwszy krok na drodze do spięcia naszego regionu siecią na osi Północ–Południe.

Autor: Wojciech Mucha

http://niezalezna.pl/101938-wlasnie-rodzi-sie-trojmorze

_________________
"W ciągu całego naszego życia widziałem w naszym kraju tylko dwie partie. Partię polską i antypolską, ludzi godnych i ludzi bez sumienia, tych którzy pragnęli Ojczyzny wolnej i niepodległej, i tych, którzy woleli upadlające obce panowanie."


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Trójmorze
PostNapisane: 11 lip 2017, 07:56 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lip 2009, 10:40
Posty: 7562
Lokalizacja: Podlasie
Miliardy euro, kilkaset projektów. Projekt Trójmorza nabiera realnych kształtów. Zobacz jak Chorwaci reklamowali szczyt w Warszawie.

Obrazek

Ostatni szczyt liderów państw Trójmorza pokazał, że nie jest to jedynie pusta idea. Wymiernym tego przykładem jest realizacja transeuropejskiego korytarza drogowego Via Carpatia, który ma połączyć systemy transportowe Trójmorza. Współpraca nabiera realnych kształtów, co nie bez powodów wywołuje niepokój na Zachodzie.

Trójmorze, to projekt, na którym zależy nie tylko Polsce. Bardzo aktywnie angażują się w niego Chorwaci. Na kilka dni przed szczytem, Chorwaci opublikowali krótką reklamówkę projektu Trójmorza, która pokazuje prawdziwą skalę tej idei.

Co na dziś dzień oferuje Trójmorze?66 projektów związanych z energią, opiewających na sumę 14,3 miliardów euro. 79 projektów związanych z transportem, opiewających na sumę 35,4 miliardów euro. 33 projektów związanych z digitalizacją, opiewających na sumę 1,54 miliarda euro. a dodatkowo ponad 150 projektów na ponad 45 miliardów euro. Te liczby muszą robić wrażenie…

kk

autor: wSumie.pl

https://wpolityce.pl/polityka/348122-mi ... awie-wideo

_________________
"W ciągu całego naszego życia widziałem w naszym kraju tylko dwie partie. Partię polską i antypolską, ludzi godnych i ludzi bez sumienia, tych którzy pragnęli Ojczyzny wolnej i niepodległej, i tych, którzy woleli upadlające obce panowanie."


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Trójmorze
PostNapisane: 11 lip 2017, 08:40 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lip 2009, 10:40
Posty: 7562
Lokalizacja: Podlasie
"Le Soir": Trójmorze to próba stworzenia przez Polskę przeciwwagi dla niemiecko-francuskiej siły w UE

Obrazek

Inicjatywa Trójmorza, zrzeszająca państwa członkowskie ze wschodu Unii Europejskiej, budzi obawy o nowe podziały wewnątrz UE - pisze w środę belgijski dziennik „Le Soir” i stawia pytanie: czy to przeciwwaga dla niemiecko-francuskiej”Le Soir” siły?

Jurek Kuczkiewicz, autor obszernego materiału zatytułowanego „Dwunastka „nowej Europy” spotyka się, by ciepło przywitać Donalda Trumpa”, podkreśla geopolityczną wagę wydarzeń bieżącego tygodnia: potwierdzonego dopiero niedawno szczytu UE-Japonia w Brukseli, szczytu G20 w Hamburgu oraz szczytu państw Europy Środkowej i Wschodniej w Warszawie, na którym ważnym gościem będzie prezydent USA. Zdaniem „Le Soir” będzie to najbardziej medialne z tych trzech wydarzeń.

Gazeta wskazuje, że w Trójmorzu chodzi o zbliżenie państw unijnych z Europy Środkowej i Wschodniej oraz wzmocnienie współpracy, głównie w dziedzinie gospodarki i energetyki. Podkreśla jednak, że choć nie zostało to publicznie wyrażone, to inicjatywa ta jest postrzegana w regionie jako próba zjednoczenia regionu przez Polskę, która pod swoim przywództwem chce stworzyć w UE przeciwwagę dla niemiecko-francuskiej siły.

Jesteśmy bardzo zainteresowani gospodarczymi aspektami współpracy, zwłaszcza każdą inicjatywą, która zmniejszałaby naszą zależność od rosyjskiego systemu energetycznego, ale nie ewentualnymi pobudkami politycznymi

— powiedział cytowany przez „Le Soir” pragnący zachować anonimowość dyplomata jednego z krajów bałtyckich.

Opisując kulisy aranżowania wizyty Trumpa w Warszawie, Kuczkiewicz pisze, że Polska miała szczęście. Prezydent USA odwołał bowiem wizytę w Wielkiej Brytanii z obawy przed dużymi protestami przeciwko niemu, tymczasem w Polsce - według „Le Soir” - nie będzie musiał się niepokoić manifestacjami sprzeciwu wobec jego polityki. W związku z tym - relacjonuje dziennik - Trump zgodził się odwiedzić Warszawę przed przyjazdem do Hamburga.

Według gazety zapowiedziany udział amerykańskiego przywódcy na organizowanym przez Polskę i Chorwację szczycie państw Trójmorza sprawił, że na spotkaniu tym nie mogli nie pojawić się liderzy regionu.

Sama obecność prezydenta Stanów Zjednoczonych, które pozostają wielkim gwarantem bezpieczeństwa wojskowego regionu, jest uzasadnieniem dla obecności (przywódców państw regionu - PAP)

— ocenił anonimowo zachodni dyplomata.

„Le Soir” pisze, że Trump spotka się w cztery oczy z prezydentem Andrzejem Dudą, weźmie udział w sesji Trójmorza oraz wygłosi przemówienie przed pomnikiem Powstania Warszawskiego.

Amerykański przywódca - podkreśla Kuczkiewicz - ma wygłosić wystąpienie programowe na temat relacji transatlantyckich oraz bezpieczeństwa.

Pełni wdzięczności (wobec Trumpa - PAP) polscy przywódcy nie kryli zadowolenia, że osiągnęli cel. Minister obrony Antoni Macierewicz mówił, że przyjazd Trumpa to jedno z najważniejszych wydarzeń w historii współczesnej Polski

— pisze belgijska gazeta.

„Le Soir” podkreśla, że oficjalnie Komisja Europejska nie uważa inicjatywy za problematyczną; wskazuje, że dowodem jedności UE był udział szefów wielu państw europejskich w sobotnich uroczystościach pogrzebowych byłego kanclerza Niemiec Helmuta Kohla w Strasburgu. Nieoficjalnie rozmówca gazety powiedział jednak o Trójmorzu, że jest to „wyraźna próba stworzenia podziału”. Inne źródło podkreśliło, że są pewne obawy, ale wszystko będzie zależało od Trumpa i jego wypowiedzi oraz tego, czy wykorzysta okazję do pogłębienia istniejących podziałów. Z tak nieprzewidywalnym człowiekiem wszystko jest możliwe - konstatuje rozmówca „Le Soir”.

Gazeta zwraca uwagę, że wizyta ma polityczny, ale też strategiczny wymiar. Jak czytamy, Amerykanie nie ukrywają, że będą promować sprzedaż skroplonego gazu (LNG) do krajów regionu, aby zmniejszyły swoją zależność od Rosji. Ze swoimi zasobami gazu łupkowego USA staną się trzecim eksporterem LNG do 2020 roku. Niedawno rozpoczęli sprzedaż tego surowca do Polski, zainteresowane są też inne kraje.

Kuczkiewicz zaznacza, że kilka krajów, zwłaszcza zbliżonych do północnego bieguna Trójmorza, jest zaniepokojonych planowanym rosyjskim rurociągiem Nord Stream 2, którym gaz ziemny ma trafiać do Niemiec po dnie Morza Bałtyckiego. Projekt jest promowany przez Berlin, tymczasem amerykański Senat pracuje nad sankcjami wobec firm zaangażowanych w tę inicjatywę, w tym niemieckich. Tak więc są powody inne niż czysto symboliczne, dla których Trójmorze nie podoba się wszystkim w „starej Europie” - podsumowuje „Le Soir”.

Z Brukseli Krzysztof Strzępka (PAP)/as

https://wpolityce.pl/polityka/347381-le ... -sily-w-ue

_________________
"W ciągu całego naszego życia widziałem w naszym kraju tylko dwie partie. Partię polską i antypolską, ludzi godnych i ludzi bez sumienia, tych którzy pragnęli Ojczyzny wolnej i niepodległej, i tych, którzy woleli upadlające obce panowanie."


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 8 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL
Nasi przyjaciele: Strony Patriotyczne
Linki pozycjonujące: Fenster aus Polen / Schüco Fenster / Drutex Fenster / Fenster Preise / Haustüren /