Polskie-Forum.pl


Wolne i niezależne forum dyskusyjne / opinie polityczne / aktywność obywatelska / patriotyzm / Polska / wolna dyskusja


Wszystkie czasy w strefie UTC + 1
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Solidarność Europy Środkowej
PostNapisane: 23 sie 2015, 19:55 
Offline
Moderator

Dołączył(a): 13 lip 2009, 09:25
Posty: 31529
Słowo solidarność jest może użyte tutaj na wyrost, ale dla Europy Środkowej nie ma innej drogi dla przetrwania i rozwoju jak połączenie się w jeden organizm polityczny, gospodarczy i kulturowy.
Wszystkie siły dobrej woli, oraz wielkiej rozwagi i odpowiedzialności muszą się połączyć w jedną strategiczną siłę dającą szansę krajom Europy Środkowej na niezależny i podmiotowy byt w tym coraz bardziej zwyrodniałym i oszalałym świecie.
W świecie ignorującym małych, słabych i bezsilnych.


Budowa strategicznego partnerstwa

Dzisiejsza wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w Estonii jest nie tylko pierwszą jego zagraniczną podróżą po zaprzysiężeniu, ale także – jak się wydaje – pierwszym krokiem na drodze budowania przez Polskę strategicznego partnerstwa z krajami Europy Środkowo-Wschodniej.

Śp. prezydent Lech Kaczyński takie partnerstwo w czasie swej prezydentury budował. Jego tragiczna śmierć ten proces niestety przerwała, a następca uznał, że tej drogi nie będzie kontynuował.

Wprawdzie nigdzie takiej zmiany nie ogłoszono, ale odwrócenie się plecami do trzech państw nadbałtyckich, a także nie najlepsze relacje z takimi krajami jak Czechy, Słowacja i Węgry, mimo formalnych spotkań w ramach Grupy Wyszehradzkiej, dobitnie o tym świadczą.

Wizyta w Estonii w dniu 23 sierpnia, a więc w kolejną rocznicę podpisania paktu Ribbentrop-Mołotow, który łamiąc ówczesne prawo międzynarodowe, pozwolił Niemcom i sowieckiej Rosji na porozumienie w sprawie zajęcia terytoriów kilku niepodległych państw, w tym Polski, jest aż nadto wymowna.

Przypomnienie tego historycznego wydarzenia jest szczególnie aktualne w sytuacji, kiedy już współczesna Rosja zajmuje zbrojnie kolejne terytoria niepodległych państw takich jak Gruzja, Mołdawia, a ostatnio przy pomocy tzw. separatystów także Ukrainy, a niektóre kraje Unii Europejskiej gotowe są te aneksje zaakceptować w imię robienia interesów gospodarczych z agresorem.

Spotkanie Andrzeja Dudy z prezydentem, premierem i przewodniczącym parlamentu Estonii ma także wymiar zwrócenia uwagi na problemy krajów będących wschodnią flanką NATO, coraz bardziej zagrożonych agresywnymi zachowaniami i działaniami Rosji.

Wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w Estonii rozpoczyna także jego całą serię spotkań z przywódcami prawie wszystkich krajów Europy Środkowo-Wschodniej.

Ważne na tej drodze będzie uczestnictwo prezydenta Dudy w wielostronnych spotkaniach przywódców licznych krajów Europy ze szczególnym uwzględnieniem krajów Europy Środkowo-Wschodniej.

Taki charakter ma spotkanie z prezydentami Grupy Arraiolos (Niemcy, Polska, Austria, Bułgaria, Estonia, Finlandia, Włochy, Łotwa, Portugalia, Słowenia), posiedzenie Grupy Wyszehradzkiej (Polska, Węgry, Słowacja i Czechy), miniszczyt NATO z udziałem krajów Europy Środkowo-Wschodniej w Bukareszcie, którego współgospodarzem będzie oprócz prezydenta Rumunii także prezydent Polski (Estonia, Łotwa, Polska, Czechy, Słowacja, Węgry, Rumunia i Bułgaria), oraz kontynuacja spotkań w ramach Grupy Wyszehradzkiej (tym razem jego organizatorem będą Węgry).

Choćby z tej krótkiej, bo zakrojonej tylko na najbliższe 3 miesiące, agendy spotkań wyraźnie wyłaniają się 3 wektory polityki zagranicznej, jaką chce budować nowy prezydent Andrzej Duda w odniesieniu do krajów Europy Środkowo-Wschodniej.

Pierwszy to bezpieczeństwo w oparciu o NATO – temu służą wszystkie wizyty, ale szczególnie te, które mają przygotować wspólne stanowisko szeroko rozumianych krajów Europy Środkowo-Wschodniej na przyszłoroczny szczyt tej organizacji w Warszawie.

Drugi wektor to szeroko rozumiana współpraca regionalna zarówno z krajami nadbałtyckimi (Litwa, Łotwa, Estonia), spotkania w ramach Grupy Wyszehradzkiej, jak i szerzej wszystkich nowo przyjętych krajów do UE z Europy Środkowo-Wschodniej oraz krajów wyłonionych po rozpadzie Jugosławii.

Wreszcie trzeci wektor to współpraca gospodarcza, w tym w szczególności energetyczna (sieci przesyłowe dla energii elektrycznej, ropy i gazu), a także drogowa i kolejowa (dla krajów nadbałtyckich szczególnie ważny jest polsko-litewski most energetyczny czy droga Via Baltica).

Wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w Estonii jest więc pierwszym krokiem na drodze budowania tak rozumianego strategicznego partnerstwa krajów Europy Środkowo-Wschodniej.

Dr Zbigniew Kuźmiuk

http://www.naszdziennik.pl/polska-kraj/ ... rstwa.html


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Solidarność Europy Środkowej
PostNapisane: 24 sie 2015, 06:22 
Offline
Moderator

Dołączył(a): 13 lip 2009, 09:25
Posty: 31529
Żadna wolność nie jest dana raz na zawsze

Obrazek

Nie ma pokoju na świecie bez poszanowania prawa międzynarodowego; nie można się zgadzać, kiedy naruszane są granice – oświadczył w niedzielę w Tallinie prezydent Andrzej Duda. Zdaniem prezydenta Estonii Toomasa Henrika Ilvesa, wojna przeciwko Ukrainie pokazuje, jak krucha jest wolność. Estonia jest pierwszym krajem, który odwiedza prezydent Duda.

– Nie ma pokoju na świecie bez poszanowania prawa międzynarodowego, to jest sprawa jednoznaczna, nie wolno nam się zgadzać, kiedy to prawo międzynarodowe jest naruszane, kiedy naruszane są granice, kiedy naruszana jest suwerenność i niepodległość krajów. Tak się niestety znowu dzieje w Europie – powiedział Andrzej Duda w Muzeum Okupacji, gdzie z prezydentem Estonii wygłosili przemówienia związane z Europejskim Dniem Pamięci Ofiar Reżimów Totalitarnych, przypadającym w rocznicę podpisania paktu Ribbentrop-Mołotow.

Prezydent Duda podkreślił, że nie można dopuścić do tego, żeby tylko argument potencjału gospodarczego czy militarnego rozstrzygał w relacjach międzynarodowych. Dodał też, że trzeba nakłaniać w „spokojny, ale zdecydowany sposób do powrotu do przestrzegania prawa międzynarodowego”.

– To wielkie zadanie, na razie nie w pełni udaje się je zrealizować, myślę że na przyszłość potrzebne są nowe rozwiązania i o tych nowych rozwiązaniach trzeba będzie mówić na forum UE, ale także na forum NATO – dodał.

– Potrzebujemy z jednej strony mądrej dyplomacji, a z drugiej potrzebujemy wspólnoty i zgody w najważniejszych sprawach; o tę zgodę trzeba spokojnie zabiegać – przekonywał Duda.

Prezydent RP ocenił, że trzeba zabiegać o zgodę na arenie międzynarodowej – przedstawiając argumenty, twarde fakty, ale przede wszystkim współdziałając ze sobą.

– W ramach struktur NATO musimy dbać o nasze bezpieczeństwo, o to, żeby było ono silniej zagwarantowane naszym narodom. Droga ku temu jest wytyczona, ale trzeba cały czas prowadzić działania, trzeba wzmacniać te rozwiązania, które już zostały zaakceptowane i teraz są wprowadzane, to także kwestia mądrej polityki. Jestem przekonany, że razem z prezydentem (Estonii) taką mądrą politykę będziemy mogli prowadzić – podkreślił Duda.

Jego zdaniem, współpraca w regionie Europy Środkowo-Wschodniej jest niezwykle ważna.

– Chciałbym, żeby łańcuch, który nazwano „Łańcuchem Wolności”, który stworzyliście, był kiedyś łańcuchem, który będzie sięgał od Morza Bałtyckiego, od Tallina, poprzez całą Europę Środkową, aż do Morza Czarnego i Morza Śródziemnego; to byłaby realizacja pewnego marzenia, wielkiej idei tworzenia i budowania wspólnoty – zaznaczył Duda.Z kolei prezydent Estonii zauważył, że wojna na Ukrainie pokazuje, jak krucha jest wolność. Wskazywał na „bardzo jasną rolę Polski we współpracy na rzecz bezpieczeństwa w regionie”. Ilves przypomniał też, że w 2016 r. w Warszawie odbędzie się szczyt NATO.

– To kluczowy czas dla NATO, aby wzmocnić swoje wspólne mechanizmy obronne. To najważniejszy moment od czasu zakończenia zimnej wojny – przekonywał.

– Osobiście mam powody sądzić, że nasz wschodni sąsiad (Rosja – PAP) wydaje się postrzegać ten obszar jako najbardziej wrażliwy obszar NATO. To miejsce, w którym najłatwiej przetestować zdecydowanie i przekonania NATO – ocenił Ilves. Dlatego – ocenił – należy budować możliwości wojskowe, które są w stanie odpowiedzieć na nowe wyzwania.

– Oznacza to, że musimy dać jasny i czysty przekaz, że jesteśmy zjednoczeni w naszym zdecydowaniu, aby bronić każdego i wszystkich członków Sojuszu, wszystkich naszych sojuszników – dodał prezydent Estonii.

Ilves zauważył, że w porównaniu z sytuacją sprzed 76 lat wiele zmieniło się na lepsze.

– Wtedy Estonia i Polska były zostawione same sobie. Dzisiaj przyjaciele i sojusznicy łączą siły z nami w ramach UE i NATO. Nasze bezpieczeństwo jest silniejsze niż kiedykolwiek. Wiemy, że zawieranie porozumień kosztem innych jest skazane na porażkę. Żadna wolność nie jest dana raz na zawsze. Europa zapłaciła już zbyt wysoką cenę za to, że kiedyś poddała się agresorowi. To nie wydarzy się już nigdy więcej – zapewnił.

Prezydent Estonii przypomniał, że 23 sierpnia dwa totalitarne reżimy podzieliły Europę między siebie, co – podkreślił – doprowadziło do strasznych zbrodni.

– Polska była pierwszą, która straciła wolność, zaatakowana 1 września 1939 roku przez Niemców, a dwa i pół tygodnia później ze Wschodu, o czym ludzie w Europie często zapominają – podkreślił.

Odpowiadając na pytania dziennikarzy, Duda ocenił, że propozycja obecności sojuszniczych jednostek wojskowych NATO bądź uzbrojenia na rzeczywistej wschodniej flance sojuszu jest „absolutnie logiczna, nie tylko historycznie, ale i współcześnie uzasadniona”. Jak zauważył, na dawnej wschodniej flance Sojuszu były obecne i do dziś funkcjonują bazy NATO i armii Stanów Zjednoczonych.

Europejski Dzień Pamięci Ofiar Reżimów Totalitarnych – początkowo funkcjonujący pod nazwą Europejskiego Dnia Pamięci Ofiar Stalinizmu i Nazizmu – został ustanowiony przez Parlament Europejski w 2008 roku.

76 lat temu, 23 sierpnia 1939 r., minister spraw zagranicznych III Rzeszy Joachim von Ribbentrop i Wiaczesław Mołotow, ludowy komisarz spraw zagranicznych Związku Sowieckiego, a zarazem przewodniczący Rady Komisarzy Ludowych – obaj reprezentujący totalitarne mocarstwa – podpisali w Moskwie pakt o nieagresji wraz z tajnym protokołem dodatkowym, którego konsekwencją był IV rozbiór Polski.

RP, PAP

http://www.naszdziennik.pl/swiat/142563 ... awsze.html


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2 ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 4 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
 cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL
Nasi przyjaciele: Strony Patriotyczne
Linki pozycjonujące: Fenster aus Polen / Schüco Fenster / Drutex Fenster / Fenster Preise / Haustüren /