Polskie-Forum.pl


Wolne i niezależne forum dyskusyjne / opinie polityczne / aktywność obywatelska / patriotyzm / Polska / wolna dyskusja


Wszystkie czasy w strefie UTC + 1
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Kambodża
PostNapisane: 31 maja 2013, 21:29 
Offline
Moderator

Dołączył(a): 13 lip 2009, 12:02
Posty: 37605
http://www.naszdziennik.pl/swiat/33953, ... rodni.html

Negowanie zbrodni musi być karane
Poniedziałek, 27 maja 2013 (18:02)

Premier Kambodży Hun Sen chce wprowadzenia odpowiedzialności karnej za negowanie zbrodni Czerwonych Khmerów. Podczas ich rządów w latach 70. XX wieku zginęły w tym kraju blisko dwa miliony ludzi.
– To jest pilne. (...) Chcę zaapelować do członków parlamentu, (...) by napisali ustawę podobną do istniejącej w Europie, gdzie ścigane jest negowanie holokaustu – powiedział premier w poniedziałek. Dodał, że „w Europie każdy, kto mówi, iż Hitler nikogo nie zabił, jest ścigany.”
Apel szefa rządu Kambodży został wystosowany po nagłośnionej przez media wypowiedzi polityka opozycyjnej partii. Kem Sokha powiedział, że eksponaty w muzeum ludobójstwa w więzieniu Tuol Sleng w Phnom Penh są sfabrykowane. Jego partia CNRP (Partia Ocalenia Narodowego Kambodży), powstała w zeszłym roku ze zjednoczenia Partii Praw Człowieka i Partii Sama Raisy, twierdzi, że słowa te zostały wyjęte z kontekstu w celu politycznym.
Ugrupowanie Czerwonych Khmerów opanowało Kambodżę w 1975 roku. Kierowany przez Pol Pota reżim dążył do stworzenia społeczeństwa rolniczego, bez pieniędzy, medycyny i edukacji. Mieszkańców miast wypędzono na wieś, zmuszając ich do pracy na polach ryżowych. Kraj zamieniono w wielki obóz pracy, mordując przede wszystkim ludzi wykształconych, który uznawano za wrogów rewolucji. W czasie czteroletnich rządów Czerwonych Khmerów z głodu, chorób i wycieńczenia zmarła prawie jedna czwarta ludności.

JD, PAP


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Kambodża
PostNapisane: 19 wrz 2013, 14:39 
Offline
Moderator

Dołączył(a): 13 lip 2009, 12:02
Posty: 37605
http://www.polska-azja.pl/2013/08/13/us ... wojskowej/

USA oskarża Kambodżę o próbę zawieszenia programów współpracy wojskowej
Zamieszczone przez News w dniu 13 sierpnia, 2013

Kambodża zakwestionowała we wtorek (13.08) opinię USA o zawieszeniu międzynarodowych programów współpracy wojskowej z Waszyngtonem w związku z ostatnim kryzysem powyborczym w kraju.
Zawieszenie jednostronnej współpracy przez premiera Hun Sena mogłoby zostać odebrane jako odpowiedź na niechcianą ingerencję wielkiego mocarstwa w rozwiązanie sporu wokół wyników wyborów.
Generał porucznik Nem Sowath, starszy oficer ds. politycznych i polityki zagranicznej Ministerstwa Obrony, powiedział, że Kambodża nie zawiesiła, ani nie anulowała udziału w takich programach. Na konferencji prasowej dodał, że działania wojskowe zostały przełożone w drodze wzajemnego porozumienia, ponieważ Kambodża nie była odpowiednio przygotowana.
Marie Harf, rzeczniczka Departamentu Stanu USA, powiedziała dziennikarzom w poniedziałek (12.08) w Waszyngtonie, że Ministerstwo Obrony Kambodży przesunęło lub odwołało szereg programów współpracy nie tylko z USA, ale także z innymi państwami.

Na podstawie: cambodia.org


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Kambodża
PostNapisane: 31 paź 2013, 18:10 
Offline
Moderator

Dołączył(a): 13 lip 2009, 12:02
Posty: 37605
http://nowyobywatel.pl/2013/09/22/xix-w-xxi-w/

XIX w XXI w.
22-09-2013 | Aktualności

Pracownice kambodżańskich fabryk odzieżowych są poważnie niedożywione: 25% z nich ma BMI (czyli wskaźnik masy ciała) poniżej 17,5. Na Zachodzie uznaje się to za objaw anoreksji.
Kampania Clean Clothes Polska informuje o raporcie opublikowanym przez organizację Labour Behind the Label (brytyjski oddział globalnej Clean Clothes Campaign). Dokument, opatrzony znaczącym tytułem „Shop ’til They Drop” („Kupuj, aż padną”) wskazuje, że pracownice fabryk w Kambodży – kobiety stanowią 80-90% osób zatrudnionych w zakładach – konsumują średnio 1598 kalorii dziennie, czyli mniej więcej połowę niezbędnej im liczby. Aż 33% pracownic przemysłu odzieżowego we wspomnianym kraju cierpi na zagrażającą zdrowiu niedowagę, a 25% z nich znajduje się w stanie, który uznaje się za charakterystyczny dla anoreksji. Powyższe dane zgadzają się z doniesieniami o omdleniach przy produkcji ubrań, które mają miejsce dosłownie non stop.
Pracownice fabryk tekstylnych zarabiają średnio 60 euro miesięcznie. Pożywienie dostarczające 3 tys. kalorii dziennie kosztuje 56 euro, co oznacza, że na wszystkie pozostałe koszty zostają im 4 euro. Autorzy raportu wyliczyli, że miesięczna płaca, która pozwoliłaby na zaspokojenie potrzeb żywnościowych oraz utrzymanie rodziny, wynosi ok. 335 euro.
Labour Behind the Label wezwała marki odzieżowe do poważnego potraktowania problemu. Jedną z propozycji jest wprowadzenie bezpłatnych, codziennych obiadów na stołówkach. – „Wyścig na płacowe dno w przemyśle odzieżowym sprawił, że ludzie, którzy szyją nasze ubrania, otrzymują głodowe pensje, niewystarczające na zapewnienie właściwego pożywienia im samym i ich dzieciom. To się musi skończyć” – mówi Anna McMullen, autorka raportu. – „Rozwiązaniem tej sytuacji jest oczywiście wprowadzenie godnej płacy, ale zanim to nastąpi, marki i właściciele fabryk muszą zagwarantować pracownicom inne świadczenia, takie jak darmowe obiady”.
Niskie płace sprawiły, że Kambodża przyciąga dziś coraz większą liczbę zachodnich koncernów odzieżowych, dla których Chiny zrobiły się już zbyt drogie. Produkcję lokują tam m.in. H&M, Zara, Gap, Adidas, Puma czy Levi’s.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Kambodża
PostNapisane: 02 gru 2016, 09:57 
Offline
Moderator

Dołączył(a): 13 lip 2009, 12:02
Posty: 37605
http://polskaracja.com/kambodza-podnosi ... 12-500-zl/

Pytanie za 10 pkt:
dlaczego to Kambodża a nie Polska będzie się rozwijać gospodarczo i demograficznie?

Kopia artykułu:

Kambodża podnosi kwotę wolną od podatku do 12 500 zł!
Listopad 30, 2016

Kambodża, jedno z najbiedniejszych państw świata podnosi kwotę wolną od podatku.

Mey Vann, dyrektor departamentu przemysłu finansowego w Ministerstwie Gospodarki i Finansów, powiedział, że zwiększenie kwoty wolnej od podatku nastąpi już w styczniu.

Z 200 do 250 dolarów miesięcznie – o tyle zostanie zwiększona kwota wolna od podatku w Kambodży. W przeliczeniu daje to 12500 zł rocznie, czyli kilkakrotnie więcej niż w Polsce.

– To konieczne, aby zlikwidować lukę pomiędzy pomiędzy niskimi i wysokimi dochodami – powiedział Mey Vann.

– Wzrost kwoty wolnej z 200 do 250 dolarów pomoże głównie najniższym szczeblem pracownikom administracji oraz przemysłu odzieżowego, więc zdecydowaliśmy się na zmianę podatku, tak aby te osoby nie były opodatkowane – dodał.

Zdaniem Vanna podwyżka kwoty wolnej powinna „zapewnić pewną dodatkową przestrzeń życiową” dla Kambodżan znajdujących się na dolnej stronie spektrum dochodów.

W tym azjatyckim państwie dochód narodowy na jednego mieszkańca w 2013 roku wyniósł ok.1 tys. dolarów. W Polsce PKB jest 14 razy większe (dokładnie to 13648 dolarów na osobę).


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Kambodża
PostNapisane: 26 lut 2017, 15:25 
Offline
Moderator

Dołączył(a): 13 lip 2009, 12:02
Posty: 37605
http://www.polska-azja.pl/nowe-prawo-pr ... ednoczone/

Nowe prawo przyczyną wzrostu napięcia na linii Kambodża-Stany Zjednoczone
24 lutego 2017 18:30 / przez News

Obrazek
Źródło: flickr.com


W środę (22.02) khmerskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wydało oświadczenie, w którym zarzuciło Stanom Zjednoczonym łamanie zasady nieingerencji w sprawy obcego państwa w kontekście zbliżających się w Kambodży wyborów lokalnych. W ten sposób rząd premiera Hun Sena zareagował na krytykę Białego Domu dotyczącą uchwalonych niedawno kontrowersyjnych zmian w prawie o funkcjonowaniu partii politycznych.
Ministerstwo przyznało w komunikacie, że mieszanie się Amerykanów w wewnętrzne sprawy Kambodży należy uznać za „oczywisty fakt” i zaapelowało o respektowanie międzynarodowych standardów odnoszących się do kwestii suwerenności i integralności terytorialnej. Kilka godzin przed publikacją wiadomości Hun Sen zapowiedział, że nowe przepisy na pewno nie przyczynią się do śmierci kolejnych Kambodżan, tak jak miało to miejsce w przypadku interwencji amerykańskiej z czasów II wojny indochińskiej.
Wypowiedzi przedstawicieli khmerskich władz stanowiły reakcję na krytyczną notę wystosowaną przez amerykańską ambasadę w Phnom Penh. W jej treści znalazło się m.in. stwierdzenie, że przyjęte poprawki stanowią poważną przeszkodę dla politycznego rozwoju państwa oraz stawiają pod znakiem zapytania legalność nadchodzącej elekcji. W odpowiedzi MSZ zwróciło uwagę na fakt, że również w USA pojawiło się w ostatnim czasie wiele głosów oburzenia w związku z możliwą ingerencją obcego państwa w przebieg tamtejszych wyborów prezydenckich.
Zgromadzenie Narodowe Kambodży przyjęło w poniedziałek (20.02) zapisy uniemożliwiające działalność partii politycznych, których wysocy funkcjonariusze zostali skazani przez miejscowe sądy. Wielu obserwatorów uznało to posunięcie za kolejny krok prowadzący do marginalizacji opozycji, a plany implementacji nowego prawa skłoniły wieloletniego lidera Partii Ocalenia Narodowego, Sam Rainsy’ego, do ustąpienia z funkcji jej przewodniczącego.

Źródło: cambodiadaily.com

Opracowanie: Paweł Soja


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Kambodża
PostNapisane: 12 lis 2017, 08:21 
Offline
Moderator

Dołączył(a): 13 lip 2009, 12:02
Posty: 37605
http://xportal.pl/?p=31563

Kambodża: Hun Sen wyśle opozycję do piekła
11 listopada 2017 11:55

Hun Sen, najdłużej urzędujący premier na świecie (nieprzerwanie od 1985 r.), obwieścił, że około dwudziestu opozycyjnych deputowanych, którzy wciąż przebywają w Kambodży, czeka piekło, jeśli nie dołączą do jego partii przed spodziewanym rozwiązaniem ich ugrupowania.
– Dajemy wam drabinę. Jeśli nie będziecie się po niej wspinać, pójdziecie do piekła. – stwierdził szef rządu.
Hun Sen zapowiedział, że będąca głównym ugrupowaniem opozycji Partia Ocalenia Narodowego Kambodży zostanie rozwiązana. Nie czekał na decyzję Sądu Najwyższego w tej sprawie, która ma zostać ogłoszona 16 listopada.
6 października rząd w Phnom Penh zwrócił się do Sądu Najwyższego z wnioskiem o rozwiązanie PONK, by „uniknąć rozpadu narodu”. Rząd argumentuje, że ugrupowanie stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego i działa „wbrew interesom państwa”. Wcześniej, 3 września, aresztowany został przywódca PONK Kem Sokha. Oskarżono go o zdradę i szpiegostwo na rzecz USA. Grozi mu od 15 do 30 lat więzienia. Po jego aresztowaniu prawie połowa opozycyjnych deputowanych zbiegła za granicę. Drugi lider PONK Sam Rainsy uciekł do Francji.
Żądając rozwiązania PONK, zespół adwokatów reprezentujących rząd wykorzystał te same materiały, co w sprawie o szpiegostwo Kema Sokhy. Powołali się oni na przemówienie wygłoszone przez tego polityka w 2013 r. w Australii, podczas którego opowiadał o zagranicznych podróżach, głównie do USA. Miał podczas nich rozmawiać o swojej opozycyjnej działalności.
Hun Sen głosi antyamerykańskie hasła, oskarżając Waszyngton o inspirowanie opozycji, by przeprowadzić „kolorową rewolucję” w kraju w lipcu 2018 r., gdy zaplanowane są wybory parlamentarne. Premier już 11 września bieżącego roku ostrzegł PONK, że zostanie rozwiązana. Uczynił to w związku ze zbojkotowaniem przez deputowanych sesji parlamentu. Opozycyjni parlamentarzyści demonstrowali wówczas przed więzieniem, w którym przetrzymywany jest Kem Sokha.

(Na podstawie PAP opracował A.D.)
Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Kambodża
PostNapisane: 20 gru 2017, 11:18 
Offline
Moderator

Dołączył(a): 13 lip 2009, 12:02
Posty: 37605
http://xportal.pl/?p=32172

Kambodża: Nie będzie „wolności prasy”
18 grudnia 2017 19:22

18 grudnia rząd Kambodży kierowany przez Hun Sena, najdłużej urzędującego premiera na świecie, zamknął 330 gazet i czasopism. Jak wyjaśniono, było to konieczne ze względu na „niewłaściwe wykorzystywanie środków masowego przekazu”.
Dzisiaj zamykamy 330 nieaktywnych gazet i czasopism, ale pozostaje 388 funkcjonujących dzienników, 207 czasopism i 25 biuletynów. – napisał w oświadczeniu minister informacji Kieu Kanharith.
Według Phosa Sovanna, dyrektora generalnego w ministerstwie informacji, żadna redakcja nie złożyła skargi na decyzję ministerstwa. Część z dzienników i czasopism będzie się ukazywać tylko w wersji internetowej.
Kambodża w tzw. „Światowym Rankingu Wolności Prasy” za rok 2017 została sklasyfikowana na 132 miejscu wśród 180 państw. Wcześniej, w 2016 r., organizacja „Reporterzy bez Granic” skarżyła się na „wrogość rządu wobec niezależnych mediów”.
Zagraniczne media wiążą tę decyzję z delegalizacją opozycyjnej partii politycznej, jaka niedawno miała miejsce w Kambodży.

(Na podstawie PAP)


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 8 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
 cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL
Nasi przyjaciele: Strony Patriotyczne
Linki pozycjonujące: Fenster aus Polen / Schüco Fenster / Drutex Fenster / Fenster Preise / Haustüren /