Polskie-Forum.pl


Wolne i niezależne forum dyskusyjne / opinie polityczne / aktywność obywatelska / patriotyzm / Polska / wolna dyskusja


Wszystkie czasy w strefie UTC + 1
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 960 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 60, 61, 62, 63, 64
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Rosja
PostNapisane: 12 lis 2017, 08:34 
Offline
Moderator

Dołączył(a): 13 lip 2009, 12:02
Posty: 37605
https://pl.sputniknews.com/swiat/201711 ... a-torpeda/

Rosyjskie torpedy nowej generacji będą imitować zachowanie ryb
21:34 10.11.2017(zaktualizowano 15:54 10.11.2017)

Główne zadanie stworzenia minitorped kolejnej generacji sprowadza się do zapewnienia im sztucznej inteligencji w celu imitowania zachowania ryb i zwierząt morskich, powiedział w wywiadzie dla RIA Novosti główny deweloper broni torpedowej akademik Szamila Alijew.
„Trzeba zmierzyć i uporządkować uczucia. Trzeba to zrobić tak, jakby w morzu znajdowała się i zbliżała nie torpeda, lecz duża ryba” — powiedział Alijew.
Rosyjska rakieta Szkwał © ZDJĘCIE: PUBLIC DOMAIN
Najszybsza na świecie torpeda „Szkwał” będzie jeszcze szybsza
Przytoczył taki przykład: „Kiedy idzie jeden wielki człowiek i trzeba go zneutralizować, jest to trudne zadanie, ale do rozwiązania. A kiedy pełzną tysiące «bojowych żółwi» i nie wiesz, który z nich jest prawdziwy, a który imituje, to jest to już problem zupełnie innego poziomu złożoności”.
Według akademika obecnie również prowadzone są prace nad opracowaniem torped podobnych do żółwi — one będą poruszać się z prędkością dwóch-trzech mil na godzinę, ale za to są praktycznie niewidoczne i bardzo ciche. Alijew zaznaczył, że obecnie ogólnie rzez biorąc obserwujemy tendencję przejścia od ciężkich torped do lekkich, do 35-40 kilogramów.
„To fantastyczna sprawa, jest to jakościowo inna ideologia” — powiedział, dodając, że najważniejszą rzeczą w takich torpedach jest niewidoczność i brak szumu.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Rosja
PostNapisane: 17 lis 2017, 09:40 
Offline
Moderator

Dołączył(a): 13 lip 2009, 12:02
Posty: 37605
http://xportal.pl/?p=31641

Rosja: 1 200 000 podpisów za zakazem aborcji
15 listopada 2017 20:40

Szanowni Państwo,
Zapraszamy do podpisania się pod petycją poparcia dla inicjatywy zakazującej aborcji w Rosji! (http://citizengo.org/pl/115614-rosjanom ... rowadzenia)
W Federacji Rosyjskiej tylko w 2015 roku zamordowano w legalny sposób ok. 850 tys. dzieci. W ostatnich pięciu latach liczba aborcji w Rosji obniżyła się o 24,5 proc. Efekt ten przypisuje się wprowadzeniu poradnictwa dla kobiet w ciąży. Mimo wszystko, Rosja nadal pozostaje jednym z liderów w dzieciobójstwie.
W Rosji aborcja dozwolona jest “na życzenie” do 12 tygodnia. Kobieta może wtedy zabić dziecko z byle powodu. Do 22 tygodnia można zabić dziecko, jeśli zostało poczęte w wyniku zgwałcenia. Natomiast, jeśli aborcja dokonywana jest ze względu na wskazania medyczne, to może zostać dokonana aż do momentu narodzin dziecka!
Postkomunistyczne rosyjskie społeczeństwo coraz częściej słyszy o śmiercionośnej naturze aborcji. Aby uświadamiać ludzi w Rosji działa wiele organizacji pro-life. Duży wpływ na przemianę społeczeństwa ma również Kościół prawosławny. Także my — Polacy postanowiliśmy wesprzeć Rosjan w walce z tym globalnym ludobójstwem. W czasie Światowego Festiwalu Młodzieży i Studentów zorganizowaliśmy w Rosji pikietę pro-life. 20 tysięcy uczestników Festiwalu mogło usłyszeć, że aborcja jest grzechem morderstwa. (https://stopaborcji.pl/soczi-mlodziez-p ... u-w-rosji/)
Aby ostatecznie zatrzymać legalne dzieciobójstwo rosyjska organizacja “Za Życie!” zainicjowała zbiórkę podpisów pod petycją o zakazanie aborcji. Rosyjskim działaczom pro-life udało się zebrać ponad 1 200 000 podpisów pod petycją skierowaną do Władimira Putina, w której żądają m.in. wprowadzenia całkowitego zakazu aborcji w Federacji Rosyjskiej i zakazu metody in-vitro. Petycja uzyskała oficjalne poparcie m.in. patriarchy moskiewskiego Cyryla, czy prezydenta republiki Czeczeni Ramzana Kadyrowa, który powiedział: “Jestem kategorycznie przeciwko aborcji i jestem zwolennikiem jej zakazania. W absolutnie żadnym przypadku nie powinno się dokonywać aborcji.”.
W październiku Ministerstwo Zdrowia Federacji Rosyjskiej zdecydowało się nie rezygnować z finansowania zabiegów aborcji z systemu ubezpieczeń zdrowotnych.
Podpisy zostaną przekazane prezydentowi Federacji Rosyjskiej 21 listopada. W związku z tym, organizacja “Za Życie!” organizująca zbiórkę podpisów zwróciła się do Polaków o udzielenie swojego poparcia i wysyłanie listów do Władimira Putina, do czego serdecznie zachęcamy. Wyrazy poparcia dla rosyjskiej inicjatywy można złożyć pod następującym adresem:
http://citizengo.org/pl/115614-rosjanom ... rowadzenia


Poniżej publikujemy tłumaczenie petycji:
My, obywatele Federacji Rosyjskiej, żądamy powstrzymania w naszym kraju zalegalizowanej praktyki zabijania dzieci do momentu narodzin i żądamy wprowadzenia zmian w ustawodawstwie ukierunkowanych na:
Przyznanie dziecku poczętemu statusu istoty ludzkiej, której życie, zdrowie i dobrobyt powinny być prawnie chronione.
Zakazanie chirurgicznego i farmakologicznego przerywania ciąży.
Zakazanie środków antykoncepcyjnych o działaniu aborcyjnym.
Zakazanie technik wspomaganego rozwoju, których integralną cechą jest naruszenie godności człowieka i zabijanie dzieci, znajdujących się w początkowych etapach embrionalnego rozwoju.
Zapewnienie z budżetu federalnego pomocy materialnej dla kobiet w ciąży i dla rodzin z dziećmi żyjących poniżej minimum socjalnego.

(opracował i przetłumaczył Damian Szulc)
Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Rosja
PostNapisane: 23 lis 2017, 14:23 
Offline
Moderator

Dołączył(a): 13 lip 2009, 12:02
Posty: 37605
http://gosc.pl/doc/4332308.Takiej-akcji ... e-widziala

Takiej akcji Rosja jeszcze nie widziała!
dodane 22.11.2017 14:55 Zachowaj na później

Obrazek

Wolontariusze ogólnorosyjskiego ruchu społecznego „Za życiem” przynieśli wczoraj do administracji prezydenta Federacji Rosyjskiej sto pudełek kartonowych, w których znajdowało się ponad milion podpisów zebranych pod obywatelską petycją w sprawie zakazu aborcji w Rosji.

Adresatem petycji był prezydent Putin. Wszystkie pudełka były pięknie ozdobione rysunkami dzieci oraz opatrzone informacjami, z jakiego regionu Rosji pochodzą znajdujące się tam podpisy. Akcję prowadzono także w Internecie, gdzie wiele znanych postaci, m.in. sportowcy, aktorzy, działacze społeczni, lekarze, prezentowało swoje zdjęcia, trzymając w ręku plakietkę z napisem: „Milion, jestem jednym z nich za ochroną życia”. Tekst petycji został uzgodniony z cerkiewną komisją ds. rodzin, macierzyństwa i ochrony dzieci. Zapisane w niej postulaty sprowadzają się do trzech zasadniczych punktów: pełnej prawnej ochrony każdego życia od momentu poczęcia dziecka, zakazu aborcji oraz dofinansowania z budżetu państwa kobiet brzemiennych, samotnych matek oraz rodzin wychowujących dzieci w trudnych warunkach materialnych.

Akcja zbierania podpisów trwała od wielu miesięcy i objęła wszystkie 85 jednostek administracyjnych Federacji Rosyjskiej. Można więc powiedzieć, że była to największa akcja obywatelska ostatnich lat, a być może nawet od rozpadu Związku Sowieckiego. Towarzyszyły jej różne happeningi, jak na przykład ustawianie w parkach wielkich miast bucików dziecięcych, symbolizujących dzieci nienarodzone. Do akcji mocno włączył się rosyjski Kościół prawosławny, a podpisy pod petycją zbierano w wielu prawosławnych parafiach. Petycję podpisywali także katolicy oraz przedstawiciele innych Kościołów chrześcijańskich. W tej sprawie wielokrotnie zabierał głos również patriarcha Cyryl, przypominając politykom, że nawet oficjalna liczba aborcji 850 tys. w roku ubiegłym jest przerażająca, a wiadomo, że faktycznie jest ona większa i wynosi grubo ponad milion w skali całego kraju.

Koordynator całej akcji Siergiej Czesnikow wielokrotnie podkreślał, że ustawodawstwo w Rosji jest najbardziej pobłażliwe na świecie, jeśli chodzi o zabijanie dzieci nienarodzonych. Niejednokrotnie odnosił się także do polskiego prawodawstwa chroniącego życie, wskazując na jego pozytywne skutki i dając je za wzór postulowanych rozwiązań w Rosji.

W tym tygodniu organizowane są w całej Rosji społeczne akcje uświadamiające skutki aborcji. Odbywają się pod hasłem „Tydzień dla życia”. Organizatorzy petycji zapowiadają dalsze działania, które mają doprowadzić do zmiany ustawy aborcyjnej w Rosji.

Andrzej Grajewski


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Rosja
PostNapisane: 26 lis 2017, 09:47 
Offline
Moderator

Dołączył(a): 13 lip 2009, 12:02
Posty: 37605
https://pl.sputniknews.com/swiat/201711 ... a-SPutnik/

Rosja sięga po Afrykę.

Kopia artykułu:

Kiedy w Sudanie pojawi się rosyjska baza wojskowa
15:51 25.11.2017(zaktualizowano 19:10 25.11.2017)


Widok z powietrza na Sudan Południowy
© AP Photo/ Josphat Kasire


Rosyjska baza wojskowa w Sudanie, która mogłaby być rozmieszczona na brzegu Morza Czerwonego, może pojawić się nie wcześniej niż za pół roku, uważa wiceszef komitetu Dumy ds. obrony Jurij Szwytkin (Jedyna Rosja).
Wiktor MużenkoCC BY-SA 2.0 / MINISTRY OF DEFENSE OF UKRAINE / БОЙОВЕ ЗЛАГОДЖЕННЯ МЕХАНІЗОВАНИХ БРИГАД ЗС УКРАЇНИ
Dowódca ukraińskiej armii: trwają przygotowania do wprowadzenia misji pokojowej do Donbasu
W sobotę poinformowano, że prezydent Sudanu Omar al-Baszyr omówił z liderem Federacji Rosyjskiej Władimirem Putinem i ministrem obrony Siergiejem Szojgu możliwość stworzenia w Sudanie bazy wojskowej nad Morzem Czerwonym. Wcześniej, w czasie spotkania z Putinem w Soczi, al-Baszyr oświadczył, że odzielenie Sudanu Południowego w 2011 roku było wynikiem polityki Stanów Zjednoczonych i Chartum zamierza omówić z Rosją kwestię ingerencji USA w sytuację nad Morzem Czerwonym z punktu widzenia wykorzystania baz.
"Myślę, że to zależy od pilności stworzenia bazy wojskowej. Przypuszczam, że nie wcześniej niż za pół roku" – powiedział Szwytkin w odpowiedzi na pytanie RIA Novosti, kiedy baza zostanie stworzona.
Parlamentarzysta podkreślił, że decyzja o stworzeniu bazy i jej terminach leży w kompetencji władz politycznych Rosji.
"Dziś wiele państw patrzy na Rosję z nadzieją na zagwarantowanie bezpieczeństwa i stabilności oraz niedopuszczenia ingerencji z zewnątrz w politykę krajową tego czy innego państwa. Myślę, że Sudan jest jednym z takich przykładów" – wyraził swoją decyzję deputowany.

Wiceprzewodniczący komitetu Dumy zauważył, że obecność w tym regionie rosyjskich pododdziałów bez watpienia będzie sprzyjać rozwiązaniu zadań, które stoją przed Rosją: zapewnienie stabilności na danych terytoriach i niedopuszczenie do rozwoju krwawej wojny.
"Chcę podkreślić, że wprowadzamy nasze oddziały albo tworzymy bazy wojskowe tylko na zaproszenie ze strony innego państwa, na którego terytorium to się odbywa" – dodał parlamentarzysta.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Rosja
PostNapisane: 26 lis 2017, 10:20 
Offline
Moderator

Dołączył(a): 13 lip 2009, 12:02
Posty: 37605
https://pl.sputniknews.com/swiat/201711 ... akietowej/

Eksperci opowiedzieli o możliwościach nowego rosyjskiego systemu obrony przeciwrakietowej
08:30 25.11.2017(zaktualizowano 17:09 24.11.2017)


Uruchomienie zmodernizowanej antyrakiety systemu obrony przeciwrakietowej na poligonie Sary Shagan
© Sputnik. Ministry of defence of the Russian Federation


Przetestowana na kazachstańskim poligonie Sary Shagan zmodyfikowana antyrakieta rozszerza możliwości rosyjskiego systemu obrony przeciwrakietowej. Nowe mobilne systemy antyrakietowe można rozmieścić w dowolnym miejscu w Rosji - uważają eksperci wojskowi.
Dyrektor Handlowy magazynu „Arsenał Ojczyzny” Aleksiej Leonkow oświadczył, że przetestowana rakieta będzie częścią kompleksu A-235.
AntyrakietaTesty nowej rosyjskiej antyrakiety
„Jest to mobilny system obrony przeciwrakietowej, który pozwala na rozmieszczenie tego rodzaju pocisków po całym obwodzie i w dowolnym punkcie Rosji, obejmując nie tylko Centralny Region Ekonomiczny, jak to obecnie robi system obrony przeciwrakietowej A-135, oraz na pokrycie wszystkich obiektów, całego terytorium — takie są zadania stojące przed tymi systemami” — cytuje agencja informacyjna eksperta wojskowego.
Zaznaczmy, że teraz wokół Moskwy rozmieszczono system obrony przeciwrakietowej A-135 „Amur”, który został opracowany w latach 70. ubiegłego wieku. Składa się z radaru „Don-2N” w Sofrino, punktu dowodzenia w Puszkino i kilku systemów wyposażonych w antyrakiety bliskiego przechwytywania 53T6 (według klasyfikacji NATO Gazelle).
Według szefa kierownika departamentu algorytmów bojowych i programów obrony przeciwrakietowej pułkownika Ildara Tagijewa środki przechwytywania międzykontynentalnych pocisków bojowych, które są na zbrojeniu, nie mają analogów na świecie.
„Wystarczy powiedzieć, że prędkość jej lotu (antyrakiety) wynosi co najmniej trzy kilometry na sekundę, co przekracza kilkakrotnie prędkość pocisku” — powiedział.
W 2014 roku na poligonie w Kazachstanie rozpoczęły się próby antyrakiet dla nowego systemu A-235. Jego dane techniczne są tajemnicą państwową.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Rosja
PostNapisane: 30 lis 2017, 09:47 
Offline
Moderator

Dołączył(a): 13 lip 2009, 12:02
Posty: 37605
https://pl.sputniknews.com/radio_poznaj ... ary-misja/

W Rosji roboty będą gasić pożary...mgłą
16:17 29.11.2017

Kolejne nieprawdopodobne wynalazki naukowców wciąż udowadniają, że żyjemy w przyszłości już teraz. Na przykład w Karelii, republice na północy Rosji, stworzono robota, który gasi pożary...mgłą.
/
Skonstruowało go Karelskie Centrum Inżynieryjne Robotechniki Pożarowej „EFER". Miniroboty potrafią gasić ogień mgłą wodną, składającą się z kropli o średnicy zaledwie 100 mikronów, co stanowi jedną dziesiątą milimetra.

Jak powiedział główny specjalista ds. sprzętu przeciwpożarowego firmy Jurij Gorbań, w czasie pożaru problemem jest nie tylko sam ogień, ale również woda, która może uszkodzić to, czego nie zdążyły zniszczyć płomienie. Woda zniszczyła na przykład wiele unikatowych książek w czasie gaszenia pożaru w bibliotece Rosyjskiej Akademii Nauk w 2015 roku w Moskwie. Gdyby były tam zamontowane miniroboty przeciwpożarowe, to straty materialne byłyby o wiele mniejsze.
Planuje się również zainstalowanie niezwykłych robotów w cerkwiach ze starymi ikonami — dla farb mgła wodna nie jest tak niebezpiezna jak strumień wody. Pierwsza w kolejności jest Cerkiew Przemienienia Pańskiego na wyspie Kiży, która została zbudowana całkowicie z drewna. W prawosławnej światyni znajduje się również unikalny ikonostas z XVIII wieku.

Roboty będą pomocne także w obiektach, gdzie brakuje wody. Zgodnie z normami pożarowymi do gaszenia pożaru w pomieszczeniach potrzeba 10 litrów wody na sekundę, jednak w przypadku drobnorozpylonej wody, tworzącej mgłę — tylko 4. Oprócz tego czas gaszenia skraca się dwukrotnie.
Jak poinformował Jurij Gorbań, firma opracowała również robota-ścianochoda do gaszenia pożarów na najwyższych piętrach wieżowców, do których dostęp jest utrudniony — schody pożarowe sięgają bowiem tylko do 39 piętra. Przyciśnięty do ściany dzięki sztucznej grawitacji robot z wężem strażackim wspina się w górę po ścianie budynku na specjalnych kółkach. Kiedy dociera na miejsce, przy pomocy systemu wizyjnego namierza ogień i zaczyna gasić pożar.
Walki robotów bojowychMiędzynarodowe Mistrzostwa Robotów Bojowych "Broniebot"
Karelski wynalazek został już opatentowany. Na razie firma konstruje wszystkie nowości techniczne z własnych środków, jednak planuje zwrócić się o pomoc o państwa. W karelskie roboty przeciwpożarowe wyposażonych jest już bardzo wiele obiektów strategicznych kraju: kosmodromy Plesieck i Wostocznyj, hangary dla samolotów na lotniskach Szeremietiewo i Wnukowo, Leningradzka Elektrownia Atomowa, najbardziej znane stadiony Rosji jak „Zenit Arena" i „Łużniki", a także kilka rafinerii ropy naftowej.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Rosja
PostNapisane: 02 gru 2017, 10:00 
Offline
Moderator

Dołączył(a): 13 lip 2009, 12:02
Posty: 37605
https://pl.sputniknews.com/swiat/201712 ... -lotniska/

Po co Rosji egipskie lotniska?
09:21 01.12.2017(zaktualizowano 20:58 30.11.2017)

Przestrzeń powietrzna i infrastruktura lotniskowa Egiptu mogą przydać się Siłom Powietrzno-Kosmicznym Federacji Rosyjskiej jako „lotniskowy podskok”, uważa rosyjski orientalista, szef Centrum Bliskiego Wschodu Rosyjskiego Instytutu Studiów Strategicznych Władimir Fitin.
Wcześniej poinformowano, że premier Rosji Dmitrij Miedwiediew polecił Ministerstwu Obrony i Ministerstwu Spraw Zagranicznych Federacji Rosyjskiej przeprowadzić rozmowy z Kairem i po osiągnięciu porozumienia podpisać umowę na korzystanie z przestrzeni powietrznej i lotniskowej infrastruktury Federacji Rosyjskiej i Arabskiej Republiki Egiptu.

„Jest to dodatkowa logistyka, która może pomóc w odpowiednim momencie Siłom Powietrzno-Kosmicznym Federacji Rosyjskiej działać w syryjskim teatrze tak, jak będzie to korzystne… W razie potrzeby nowych lotów naszego lotnictwa bezpośrednio z Rosji, możliwość skorzystania ze struktur lotniskowych w Egipcie jest bardzo ważna” — sugeruje ekspert w wywiadzie dla RIA Novosti.
Według jego oceny teraz w agendzie jest tylko zakończenie operacji w Syrii.
„Na razie kwestia ogranicza się do syryjskiej problematyki… W odniesieniu do kontynuacji walki z PI, pomimo faktu, że główne miasta są w rękach rządu, jednak PI nadal ma siły i bazy, które bombardują nasze samoloty” — powiedział Fitin.
Przypomniał, że stanowiska Rosji i Egiptu w sprawie sytuacji w Syrii są „bardzo zbliżone”. „Kair nigdy tak naprawdę nie wspierał grup opozycyjnych w Syrii, utrzymywał więzi z rządem Baszara al-Asada… Biorąc pod uwagę nasze stabilne i przyjazne stosunki z Egiptem, uważam takie działania za w pełni logiczne i możliwe” — uważa Fitin.
W odniesieniu do ingerencji Rosji w sytuację w sąsiadującej z Egiptem Libii, to na razie nie ma o tym mowy, uważa ekspert.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Rosja
PostNapisane: 03 gru 2017, 09:21 
Offline
Moderator

Dołączył(a): 13 lip 2009, 12:02
Posty: 37605
http://www.autonom.pl/?p=20381

Rosja nie zniesie moratorium na karę śmierci
dodano dnia: 2017-12-02

Rosyjski rzecznik praw obywatelskich stwierdził jednoznacznie, że Federacja Rosyjska nie zamierza znieść moratorium na wykonywanie kary śmierci, chociaż tę formę odpowiedzialności za największe zbrodnie popiera większość rosyjskiego społeczeństwa. Powodem takiej decyzji jest fakt, iż Rosja jest jednym z sygnatariuszy odpowiedniego protokołu Rady Europy na ten temat, a jego naruszenie skutkowałoby usunięciem Rosji z tej organizacji.
Rzeczniczka praw obywatelskich Tatiana Moskalkowa wykluczyła możliwość zniesienia moratorium na wykonywanie kary śmierci w Federacji Rosyjskiej. Urzędniczka twierdzi bowiem, że przywrócenie tej formy kary za najcięższe zbrodnie jest niemożliwe, ponieważ Rosja należy do Rady Europy i w 1996 roku podpisała protokół szósty dotyczący wycofania się z jej wykonywania. Złamanie tego zapisu skutkowałoby natomiast usunięciem Rosji z grona państw członkowskich tej organizacji.
Tym samym rosyjskie władze nie wychodzą naprzeciw oczekiwaniom społeczeństwa. Zdecydowana większość Rosjan chce bowiem, aby ten najwyższy wymiar kary był wykonywany za morderstwa oraz ataki terrorystyczne prowadzące do śmierci niewinnych ludzi. Moskalkowa podczas wykładu w Państwowym Instytucie Stosunków Międzynarodowych w Moskwie stwierdziła jednak, że dożywotniego więzienia jest „odpowiednią alternatywą”, bo zapewnia karę za zło popełnione przez osoby dopuszczające się morderstw.
Rosyjskie media twierdzą, że stanowisko rzecznik praw obywatelskich jest związane z propozycjami niektórych polityków, domagających się zniesienia moratorium na wykonywanie kary śmierci. Jednym z jej głównych orędowników jest Ramzan Kadyrow, szef Republiki Czeczeńskiej, który pod koniec listopada w telewizyjnym wywiadzie zadeklarował, iż jest zwolennikiem przywrócenia i rozszerzenia tej formy kary na ludzi zajmujących się rekrutacją bojowników do organizacji terrorystycznych.
W lutym przeprowadzono ostatni sondaż na temat poparcia dla kary śmierci w Federacji Rosyjskiej. Wynikało z niego, że jej zwolennikami jest grupa 44 proc. społeczeństwa, natomiast przeciwnego zdania jest 41 proc. W 2015 roku proporcje były zaś odwrotne.

Na podstawie: rt.com.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Rosja
PostNapisane: 05 gru 2017, 09:16 
Offline
Moderator

Dołączył(a): 13 lip 2009, 12:02
Posty: 37605
https://pl.sputniknews.com/gospodarka/2 ... -tamanski/

Kiedy most połączy półwyspy Krymski i Tamański
09:35 04.12.2017(zaktualizowano 09:18 04.12.2017)


Widok na budowę Mostu Krymskiego w Cieśninie Kerczeńskiej
© Sputnik. Alexey Kudenko


Przęsła części drogowej mostu przez Cieśninę Kerczeńską mają zostać ostatecznie połączone z odcinkami wodnymi pod koniec grudnia - poinformował zastępca dyrektora generalnego ds. projektów infrastrukturalnych „Strojgazomontaż" (główny wykonawca budowy) Leonid Ryżeńkin.

Jak powiedział, proces łaczęnia przesęł z odcinkami wodnymi mostu jest dość długi i trwa już od ponad roku.
Ryżeńkin zauważył, że „15-20 grudnia zaplanowano ukończenie prac nad połączeniem przęseł z odcinkiem morskim od strony Półwyspu Tamańskiego". Analogiczne prace mają miejsce od strony Kerczu. Ich koniec zaplanowano na koniec miesiąca.
„Przerzucimy mostki i będzie można przejść pieszo z brzegu tamańskiego na kerczeński" — powiedział Ryżeńkin dziennikarzom i dodał, że tylko budowniczy będą mogli poruszać się takim przejściem.

Przedstawiciel zamawiającego Roman Nowikow powiedział natomiast, że budowniczy prawie całkowicie zaasfaltowali prawie dziewięć kilometrów mostu. Zakończono też instalację wszystkich 288 podpór drogowej części mostu. Zamawiający — Zarząd Federalnych Dróg Samochodowych „Tamań" jest zadowolony z tempa prac: główne cele budowy zostały osiągnięte.
Most przez Cieśninę Kerczeńską, który połączy Krym z Krajem Krasnodarskim, będzie najdłuższym mostem w Rosji. Jego długość wyniesie 19 kilometrów. Drogowa część mostu ma zostać oddana do użytku w grudniu 2018 roku.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Rosja
PostNapisane: 06 gru 2017, 09:11 
Offline
Moderator

Dołączył(a): 13 lip 2009, 12:02
Posty: 37605
http://xportal.pl/?p=31974

Egipt: Umowa o współpracy wojskowej z Rosją już wkrótce
4 grudnia 2017 21:48

W minionym tygodniu rosyjskie władze w osobie premiera D. Miedwiediewa zaakceptowały projekt porozumienia z Egiptem o współpracy wojskowej. Przewiduje on wzajemne udostępnienie sobie, przez obie strony, infrastruktury lotniczej oraz przestrzeni powietrznej, dla potrzeb prowadzonych operacji. Warunkiem ma być poinformowanie partnera o zamiarze skorzystania, z przynajmniej pięciodniowym wyprzedzeniem. Decyzja ta zbiegła się w czasie z wizytą rosyjskiego ministra obrony S. Szojgu w Kairze (29 XI), podczas której omawiano kwestie obecnej i przyszłej współpracy. Porozumienie czeka jeszcze na przyjęcie przez władze egipskie. Jednak wydaje się, że podpisanie układu przez prezydenta Sisiego będzie tylko formalnością. W wypadku oficjalnego zawarcia porozumienie ma obowiązywać przez pięć lat, z możliwością dalszego przedłużenia. Jego praktycznym przełożeniem będzie pozyskanie przez Rosję znacznych możliwości prowadzenia działań powietrznych w obszarze Morza Czerwonego oraz Libii.

(na podst. colonelcassad.livejournal.com, defence24.pl oprac. W.D.)

Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Rosja
PostNapisane: 07 gru 2017, 11:32 
Offline
Moderator

Dołączył(a): 13 lip 2009, 12:02
Posty: 37605
http://www.nowastrategia.org.pl/rosja-o ... -ii-wideo/

ROSJA: OBLOT MYŚLIWCA 5. GENERACJI SU-57 Z NOWYM SILNIKIEM FAZY II [WIDEO]
Aktualności Gru 6, 2017 Rafał Muczyński -

Obrazek
Silnik Fazy II (na pierwszym planie) i starszy AŁ-41F1. / fot. screen YouTube.


Jak poinformowała agencja prasowa TASS, w dniu 5 grudnia br. prototyp myśliwca 5. generacji Su-57 wzbił się w powietrze po raz pierwszy z nowym silnikiem turbowentylatorowym Fazy II (izdielije 30), który będzie docelową jednostką napędową seryjnych samolotów.
Sklep Urodzeni PatriociRamienskoje, obwód moskiewski, Rosja. / Wikimedia Commons.
Źródła w rosyjskim Ministerstwie Przemysłu i Handlu poinformowały agencję prasową TASS, że we wtorek, 5 grudnia br. prototyp nr 2 (T-50-2) myśliwca 5. generacji Su-57 wzbił się w powietrze po raz pierwszy z nowym silnikiem turbowentylatorowym Fazy II (izdielije 30), który będzie docelową jednostką napędową seryjnych samolotów:
Najnowszy rosyjski myśliwiec 5. generacji, T-50, wykonał pierwszy lot z silnikiem Fazy II w dniu 5 grudnia 2017 roku w Instytucie Lotów Doświadczalnych im. M. M. Gromowa. Lot odbył się w normalnym trybie, zgodnie z przydziałem lotów. – poinformowało źródło w ministerstwie.
Za sterami maszyny podczas siedemnastominutowego lotu, wykonanego z lotniska Ramienskoje (obwód moskiewski) siedział doświadczony pilot-oblatywacz Siergiej Bogdan, główny pilot w Kompanii Suchoj. Komentując przebieg lotu, szef resortu, Denis Manturow, powiedział, że udany test nowego silnika zapewni dodatkowy impuls do programu myśliwców piątej generacji:
Dowodzi to dużego potencjału rosyjskiego przemysłu lotniczego, zdolnego do projektowania inteligentnych i zaawansowanych systemów – systemów aerodynamicznych, innowacyjnych komponentów cyfrowych czy najnowszych silników. – dodał minister przemysłu i handlu.
Oblatany w dniu 29 stycznia 2010 roku prototyp T-50-1, który powstał w ramach programu PAK FA (ros. Pierspiektiwnyj Awiacyonnyj Kompleks Frontowoj Awiacyi; pol. Perspektywiczny Kompleks Lotniczy Lotnictwa Frontowego), jak i kolejne osiem egzemplarzy, dotąd były w wyposażone w starsze silniki turbowentylatorowe Saturn-Liulka AŁ-41F1 (izdielije 117) o ciągu 84,6 kN (134,6 kN z dopalaniem) każdy.
W dniu 10 marca ub. r. Jewgienij Marczukow, główny projektant w zakładach NPO Saturn, powiedział agencji TASS, że oblot myśliwca 5. generacji z nowymi jednostkami napędowymi nastąpi pod koniec 2017 roku (czytaj więcej: Nowe silniki dla T-50 PAK FA). Prezentacja gotowego silnika nastąpiła w dniu 20 października br., podczas wizyty mera Moskwy, Siergieja Sobianina, w zakładach NPO Saturn w Rybińsku, w obwodzie jarosławskim.
Według dostępnych informacji, silniki Fazy II, w porównaniu z AŁ-41F1, są o 30% lżejsze, o 15-20% wydajniejsze, oszczędniejsze jeśli chodzi o zużycie paliwa oraz mają charakteryzować się zmniejszoną liczbą części ruchomych, co finalnie ma przełożyć się na zredukowanie kosztów eksploatacyjnych o 30%. Jeśli chodzi o ciąg, wynosi on 108 kN (178 kN z dopalaniem) na każdy silnik. Ponadto, zastosowano w nich technologię wektorowanego ciągu (Thrust Vectoring Control; TVC), zaawansowane materiały, zoptymalizowany ślad termalny w podczerwieni (infrared; IR) oraz w pełni cyfrowy, elektroniczny system sterowania (Fully Authority Digital Engine Control; FADEC). Zgodnie z rosyjskimi zapowiedziami, myśliwce Su-57 zostaną wyposażone w nowe silniki w 2020 roku.
Z kolei według informacji wiceministra obrony Rosji, Jurija Borysowa z lutego br., na wyposażenie Sił Powietrzno-Kosmicznych (WKS) w latach 2018-2025 trafi na początek 12 maszyn, zamiast planowanych wcześniej 52. Ostateczna ich liczba zostanie ustalona po zakończeniu testów państwowych (czytaj więcej: Rosja: Dwanaście myśliwców T-50 PAK FA po 2018 roku dla WKS).

WIDEO:
https://www.youtube.com/embed/FA7cx8_Pp7k

Źródło:
tass.com: Russia’s Su-57 fifth-generation fighter makes first flight with new engine
http://tass.com/defense/979265


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Rosja
PostNapisane: 13 gru 2017, 08:26 
Offline
Moderator

Dołączył(a): 13 lip 2009, 09:25
Posty: 31131
Stratfor: Rosja buduje sieć sojuszy

Obłożona sankcjami przez Zachód Rosja odwraca się od niego, szuka sojuszy i stref wpływów. Na losy sankcji USA wpłynie wynik śledztwa w sprawie ingerencji Kremla w wybory w tym kraju. Jeśli pozostaną, to Moskwa odpowie eskalowaniem napięć – pisze Stratfor.

Rosja, izolowana przez UE i USA, stara się budować strefę wpływów w Azji, krajach arabskich czy Wenezueli, a ponieważ przyczyny konfliktu z Zachodem – jak interwencja na Ukrainie czy wzmacnianie rosyjskiej obecności militarnej u wschodnich granic NATO – raczej nie znikną, będzie to trend definiujący nową politykę Kremla – prognozuje amerykański ośrodek analityczny.

Sytuacja uległaby zmianie, gdyby UE i USA zrezygnowały z sankcji nałożonych na Rosję; w Europie mógłby mieć na to wpływ wynik przyszłorocznych wyborów we Włoszech, a w Ameryce ustalenia śledztwa w sprawie ingerencji w wybory w 2016 roku.

Ale eurosceptyczne, prorosyjskie ugrupowania mają nadal małe szanse na zwycięstwo we Włoszech, a prezydent Donald Trump, który chętnie zrezygnowałby z sankcji, jest w niezręcznej sytuacji z powodu toczącego się dochodzenia. Ponadto wielu jego bliskich doradców jest przeciwnych zacieśnianiu więzi z Rosją.

Jednak jeśli USA nie zniosą restrykcji lub zdecydują się na dostarczenie Ukraińcom broni śmiercionośnej – za czym opowiada się część administracji Trumpa – to Rosja będzie eskalować konflikt na wschodzie Ukrainy lub odpowie na to podjęciem działań w jakimś innym regionie. „Impas w relacjach Zachodu z Rosją ewoluuje [...]. Ale te napięcia w nadchodzącym roku nie wygasną [...]. Nie będzie też prawdopodobnie przełomu” – ostrzega ośrodek.

Kreml szuka więc innych partnerów. „Rosja rozwinęła relacje gospodarcze z Chinami i państwami arabskimi. Jednocześnie zwiększyła swe zaangażowanie w miejscach, którymi żywo interesują się USA i UE jak Syria czy Korea Płn.” – twierdzi Stratfor.

Zabiegi te w istocie poważnie rozszerzyły wpływy Rosji na Bliskim Wschodzie i w rejonie Azji-Pacyfiku; następnym ruchem Kremla było „umocnienie relacji strategicznych” w takich miejscach jak Afganistan, Wenezuela i Libia – wylicza ośrodek.

Wydawało się początkowo, że Rosja podjęła interwencje „poza tradycyjną strefą zainteresowań [...], aby wzmocnić swą pozycję w negocjacjach z USA” w sprawach dotyczących sankcji czy też jej bliższego sąsiedztwa. Ale – jak ocenia Stratfor – teraz te nowe relacje czy strefy wpływów są już czymś więcej niż elementem strategii negocjacyjnej.

„Tak naprawdę to Moskwa bardzo poważnie zainteresowała się wieloma z tych regionów w wymiarze politycznym, ekonomicznym, a także ze względu na swe bezpieczeństwo. Zabiegi o relacje z Zachodem nie są już tym, co definiuje rosyjską politykę zagraniczną” – konkluduje ośrodek.

Należy przy tym oczekiwać, że napięcia w stosunkach z USA i UE nie znikną, a może nawet nasilą się w 2018 roku, ale ta rywalizacja „będzie tylko jednym w wielu wymiarów i priorytetów” polityki zagranicznej Kremla – prognozuje Stratfor.

W lipcu prezydenci Rosji i Chin Władimir Putin i Xi Jinping spotkali się w Moskwie i ogłosili, że stosunki rosyjsko-chińskie znajdują się w „najlepszym momencie w historii”. Putin podkreślił, że stanowiska Moskwy i Pekinu we wszystkich ważniejszych kwestiach międzynarodowych są zbieżne, będą też w przyszłości przedmiotem stałych konsultacji.

W poniedziałek Rosja i Chiny rozpoczęły wspólne manewry sztabowe. Jak poinformowało chińskie ministerstwo obrony, ćwiczenia mają wzmocnić współpracę wojskową obu krajów i „zapewnić równowagę sił w regionie Azji i Pacyfiku”.

RP, PAP

http://www.naszdziennik.pl/swiat/192465 ... juszy.html


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Rosja
PostNapisane: 15 gru 2017, 09:30 
Offline
Moderator

Dołączył(a): 13 lip 2009, 12:02
Posty: 37605
https://pl.sputniknews.com/swiat/201712 ... cja-zakaz/

Czy w Rosji zostanie wprowadzony zakaz aborcji?
13:57 14.12.2017

Podczas corocznej konferencji prasowej prezydent Rosji Władimir Putin skomentował propozycje wprowadzenia w Rosji zakazu aborcji.

Rosyjski Kościół Prawosławny chce zakazu aborcji. Rosjanie są przeciw
— W przytłaczającej większości wypadków decyzja (o aborcji — red.) należy do kobiety. Wprowadzenie pełnego zakazu zaowocuje nielegalnymi aborcjami. To wielka krzywda dla zdrowia kobiety i pozbawienie jej możliwości posiadania dzieci w przyszłości — powiedział Putin.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Rosja
PostNapisane: 27 gru 2017, 10:16 
Offline
Moderator

Dołączył(a): 13 lip 2009, 12:02
Posty: 37605
https://pl.sputniknews.com/swiat/201712 ... ie-plynem/

Rosyjska technologia oddychania płynem (wideo)
23:20 22.12.2017


© Sputnik. Sergey Mamontov


W tym tygodniu wicepremier Rosji Dmitrij Rogozin przedstawił prezydentowi Serbii Aleksandarowi Vučićowi najnowsze rosyjskie rozwiązania technologiczne, w tym unikalny projekt oddychania płynem.
Specjalnie dla Vučića odbył się pokaz na jamnikach: pies został umieszczony w specjalnym rezerwuarze z płynem. Po kilku minutach oswoił się w nowym środowisku i oddychał normalnie.

https://www.youtube.com/embed/hn7YzE36lfg

Następnie pracownicy laboratorium wyjęli zwierzę z rezerwuaru, wytarli ręcznikiem i szef serbskiej delegacji przekonał się, że z psem wszystko w porządku. Vucić pogłaskał go i zauważył, że „jest pod wrażeniem tego, co zobaczył". Według słów kierownika projektu Funduszu Badań Perspektywicznych Fiodora Arsenjewa ta technologia pomoże rozwiązać kilka ważnych problemów, na przykład uratować marynarzy z tonącej łodzi podwodnej.
Chodzi o to, że z głębokości ponad 100 metrów szybkie wydostanie się na powierzchnie jest niemożliwe ze względu na chorobę dekompresyjną powodującą „efekt wrzącej krwi", która czopuje naczynia krwionośne i zabija człowieka.

Specjalny aparat wypełniony tym płynem bez zawartości azotu pozwoli tego uniknąć, „więc płuca człowieka nie będą się kurczyć, dzięki czemu marynarz będzie mógł szybko wypłynąć na powierzchnię i przeżyć". Poza tym technologia pomoże kobietom donosić ciążę oraz w leczeniu chorych z oparzeniem dróg oddechowych. Rogozin podkreślił, że jest to tylko jedno z opracowań założonego w 2012 roku Funduszu Badań Perspektywicznych specjalizującego się w różnych sferach nauki i techniki.
„(To) jutro, do którego zmierzamy" — podkreślił wiceprzewodniczący rządu.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Rosja
PostNapisane: 17 mar 2018, 10:10 
Offline
Moderator

Dołączył(a): 13 lip 2009, 09:25
Posty: 31131
Siła Rosji tkwi w dywersji politycznej

Z dr. Leszkiem Sykulskim, honorowym prezesem Polskiego Towarzystwa Geopolitycznego, byłym analitykiem ds. bezpieczeństwa narodowego w Kancelarii Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, rozmawia Mariusz Kamieniecki.

Wielka Brytania zawiesza kontakty dyplomatyczne z Rosją. Sytuacja po próbie zabicia Siergieja Skripala i jego córki Julii staje się coraz bardziej napięta. Jesteśmy o krok od poważnego międzynarodowego konfliktu?
– Kryzys w stosunkach dwustronnych pomiędzy Wielką Brytanią a Federacją Rosyjską jest swego rodzaju apogeum wydarzeń co najmniej ostatniej dekady. Ma on swoje głębsze uwarunkowania i jest odbiciem znacznie poważniejszego kryzysu w stosunkach Rosji i Wielkiej Brytanii, ale jest również częścią tej sfery geopolitycznej, którą nazywamy anglosferą. Pamiętajmy też, że same kryzysy szpiegowskie między Wielką Brytanią, Stanami Zjednoczonymi czy szerzej między państwami NATO a Związkiem Sowieckim, czy po 1991 roku Federacją Rosyjską nie są niczym nowym. Warto tutaj wspomnieć chociażby o bodaj najgłośniejszej aferze szpiegowskiej w dziejach, czyli aferze jednego z najsłynniejszych szpiegów XX wieku Kima Philby’ego, który odpowiadał w służbach brytyjskich za kierunek wschodni, a okazał się agentem sowieckim zwerbowanym przez KGB. Sam kryzys szpiegowski nie jest zatem czymś nowym, zaskakującym, bo podobne już się zdarzały. Dla przykładu zabójstwo Aleksandra Litwinienki w 2006 roku też wywołało bardzo głęboki kryzys.

Obecny kryzys też może mieć głębsze konsekwencje?
– Uważam, że obecny kryzys ma swoje głębsze odbicie geopolityczne i wynika z rywalizacji o światowe wpływy, a właściwie o strefy wpływów we współczesnym świecie. Mamy do czynienia z policentryzacją świata, z tworzeniem się nowego układu nazywanego układem wielobiegunowym, gdzie dotychczasowy, zachodni ośrodek siły reprezentowany przez Sojusz Północnoatlantycki, przez wspólnotę euroatlantycką ustępuje miejsca wschodzącym potęgom takim jak Chińska Republika Ludowa, co powoduje także wyścig zbrojeń. Rywalizacja między Chinami a Stanami Zjednoczonymi powoduje geopolityczne ruchy tektoniczne na świecie związane z tworzeniem się właśnie nowych stref wpływów. Rosja stała się bardzo aktywnym graczem – mimo swojego stosunkowo niedużego potencjału gospodarczego – w tworzeniu nowego koncertu mocarstw na świecie. Tutaj należy zwrócić uwagę zwłaszcza na wojnę rosyjsko-gruzińską z 2002 roku, na aneksję Krymu w 2014 roku oraz rozpoczęcie działań zbrojnych na wschodniej Ukrainie, no i oczywiście na zaangażowanie Rosji w Syrii. Zwłaszcza ten ostatni proces, czyli zaangażowanie się Rosji w procesy geopolityczne na Bliskim Wschodzie, zaangażowanie się jako ważnego, liczącego się gracza, który właściwie ochronił rząd Bashara al-Asada, również docenianego przez np. Izrael. I to wszystko powoduje reakcję i sprzeciw na świecie, zwłaszcza w świecie anglosaskim. Reasumując, uważam, że obecny kryzys ma głębsze uwarunkowania geopolityczne, jest swego rodzaju katalizatorem napięć politycznych, z którymi mamy do czynienia od ok. 10 lat.

Pomijając jak po doniesieniach z Wielkiej Brytanii zachowuje się Władimir Putin, trzeba powiedzieć, że jeśli potwierdzą się przypuszczenia, to mielibyśmy do czynienia z pierwszym przypadkiem użycia broni chemicznej na terytorium Europy pod II wojnie światowej. Mamy do czynienia z demonstracją siły?
– Jeśli rzeczywiście doszło do użycia trucizny – nie wiemy dokładnie jakiej – to trzeba pamiętać, że Aleksander Litwinienko został otruty przy użyciu silnie radioaktywnego i toksycznego izotopu polon 210 i – jak pan redaktor słusznie zauważył – jest to rzeczywiście demonstracja siły. Jeżeli okazałoby się, że płk Skripal został zamordowany przez rosyjskie służby, czego do końca nie wiemy, bo na razie nie ma na to jednoznacznych dowodów, ale jeżeli te przypuszczenia potwierdziłyby się, to niewątpliwie mielibyśmy do czynienia z demonstracją siły rosyjskich służb. Zabójstwo byłego oficera wywiadu wojskowego Federacji Rosyjskiej byłoby z jednej strony demonstracją wobec żołnierzy czy funkcjonariuszy rosyjskich służb oraz ostrzeżeniem, co czeka każdego potencjalnego zdrajcę, oficera przechodzącego na stronę przeciwnika. Z drugiej strony byłoby to demonstracją siły wobec państw Zachodu i dowodem na to, że pomimo iż Wielka Brytania dysponuje jednymi z najlepszych służb specjalnych na świecie, zarówno jeśli chodzi o kontrwywiad – MI5, jak i wywiad – MI6, to i tak niejako pod nosem NATO-wskich służb i brytyjskiego kontrwywiadu i wywiadu rosyjskie służby były w stanie przeprowadzić tak skomplikowaną operację. Przypomnę, że Skripal był wymieniony na szpiegów rosyjskich zatrzymanych przez zachodnie służby. Nie ma też co ukrywać, że osoba, która była agentem, osoba zwerbowana przez wywiad brytyjski, ma dożywotnią ochronę na terytorium Zjednoczonego Królestwa. Zatem taka skuteczna akcja likwidacji byłego szpiega świadczyłaby o demonstracji siły i o wielkiej sprawności rosyjskiego wywiadu, który potrafi wykonać nawet tak skomplikowaną operację.

Rosja prowokuje?
– Oczywiście ostatnie wypowiedzi Putina i Ławrowa oraz innych polityków rosyjskich w Komisji Spraw Zagranicznych rosyjskiej Dumy wskazują, że Rosja przyjmuje retorykę siły, pokazywania, że jest liczącym się graczem na świecie. Moim zdaniem, jest to także powrót do pewnego ducha doktryny Primakowa w polityce zagranicznej Federacji Rosyjskiej. Przypomnę, że po 1991 roku rosyjska polityka zagraniczna jest niejako rozdarta między bardzo proeuropejską, proatlantycką doktrynę Kozyriewa nastawioną na współpracę z krajami Zachodu a doktrynę Primakowa, która akcentuje wielkomocarstwowe wątki nastawione również na współpracę z Azją, na pokazywanie, że Rosja w swojej polityce zagranicznej obiera nie tylko kierunek zachodni, ale również bardzo atrakcyjny kierunek azjatycki. Co więcej, że może tworzyć zręby strategicznego sojuszu chociażby z Chinami, czego przykładem na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat było powołanie Szanghajskiej Organizacji Współpracy.

Rosja przy całej niechęci wywołanej agresją chociażby Krymu czuje się tak mocna, że może sobie pozwolić na konfrontacyjną politykę wobec Zachodu?
– Uważam, że polityka i w ogóle potęga państwa rosyjskiego jest niewłaściwie oceniana przez kręgi zachodnie. Odwołałbym się tutaj do przedwojennej polskiej szkoły sowietologicznej, a konkretnie do Włodzimierza Bączkowskiego, który pod koniec lat trzydziestych napisał, że prawdziwa siła rosyjska nie tkwi ani w gospodarce, co jest oczywiste, dla każdego, kto obserwuje politykę międzynarodową, ani w siłach zbrojnych. Prawdziwa siła Rosji tkwi w zdolności do głębokiej dywersji politycznej. Chodzi oczywiście o zdolność rosyjskich służb specjalnych do oddziaływania na świecie. W mojej ocenie tym, co dzisiaj jest głównym atutem Federacji Rosyjskiej, są nie siły zbrojne – wprawdzie zdolne do reagowania na różnych teatrach działań, ale właśnie zdolność do głębokiej dywersji politycznej, czyli elastyczność rosyjskich służb specjalnych, które doskonale wykorzystują internet. Internet stał się dzisiaj czymś w rodzaju ekstraterytorium, czyli dodatkową płaszczyzną, wymiarem zmagań niezwykle istotnym, ponieważ wpływającym na realną rzeczywistość. Ta rzeczywistość wirtualna dzisiaj w sposób niezwykle plastyczny wpływa na rzeczywistość realną, przeplata się z nią, co jest bardzo trudne do zmierzenia czy rozróżnienia. Przykłady z ostatniej dekady pokazują, że rzeczywistość wirtualna, liderzy opinii, środowiska opiniotwórcze w internecie potrafią wpływać nawet na przebieg wyborów. Stąd każda poważna siła polityczna w danym państwie musi się dzisiaj liczyć z ośrodkami opiniotwórczymi w internecie. Silne zaangażowanie w internet, w kształtowanie, modelowanie procesów na wspomnianym internetowym ekstraterytorium jest wielką siłą również dzisiejszej Rosji. Można powiedzieć, że jest swego rodzaju lewarem, który służy do zwiększania pozycji Rosji w sposób znacznie większy, niż wskazywałyby na to twarde współczynniki takie jak PKB czy inne wskaźniki, np. makroekonomiczne.

Jak świat powinien zareagować na działania Rosji, jeśli podejrzenia o próbę zamordowania Skripala i jego córki się potwierdzą i czy należałoby się spodziewać jakiejś korekty polityki, zwłaszcza unijnej, wobec Rosji?
– Przede wszystkim należy poczekać na rozstrzygnięcie dochodzenia i śledztwa, jakie toczy się w Wielkiej Brytanii, dotyczącego okoliczności tego zdarzenia, a mianowicie, kto za to odpowiada, jaka jest przyczyna stanu, w jakim znaleźli się Skripal i jego córka. Ponadto jeżeli rzeczywiście zostanie udowodnione, że zamachu w Salisbury dokonały służby rosyjskie, powinno to zostać potępione przez społeczność międzynarodową, nie tylko przez instytucje Unii Europejskiej, przez Komisję Europejską, przez rządy państw członkowskich, ale także na forum ONZ, co wydaje się oczywiste. Trzeba się też spodziewać, że relacje dyplomatyczne między Wielką Brytanią a Federacją Rosyjską ulegną poważnemu ochłodzeniu. Nie wykluczam również, że groźby Londynu odnośnie do wycofania piłkarzy z Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej w Rosji mogą zostać spełnione. Natomiast przestrzegałbym przed eskalowaniem tego konfliktu – zwłaszcza przed nerwowymi ruchami, które mogłyby okazać się niekorzystne z punktu widzenia długofalowych relacji. Tego typu działania – mam na myśli próbę zamordowania Skripala i jego córki – oczywiście są godne najwyższego potępienia, ale należy też patrzeć szerzej, perspektywicznie, stąd przestrzegałbym, zwłaszcza naszych polityków, przed podejmowaniem pochopnych i zbyt daleko idących decyzji. Należy poczekać na efekty dochodzenia brytyjskiego i udowodnienie w stu procentach, że doszło do zamachu nie tylko inspirowanego, ale przeprowadzonego przez rosyjskie służby. Przed ostatecznym werdyktem burza medialna, wszelkiego rodzaju akty polityczne czy decyzje byłyby zdecydowanie przedwczesne. Polska i nasi politycy powinni przede wszystkim kierować się interesem realnym i realizować realną politykę, politykę faktów w stosunku do naszych sąsiadów.

Czy nie jest jednak tak, że to Rosja cały czas rozdaje karty i de facto jesteśmy krok za Moskwą, która poczyna sobie coraz bardziej zuchwale? Przecież na dobrą sprawę wcale nie musimy uzyskać pewności, że rzeczywiście za tym zamachem stoi Kreml…
– Myślę, że nie powinniśmy widzieć wszędzie, we wszystkich działaniach inspiracji Rosji. Przestrzegałbym też przed nadmiernym epatowaniem potęgi rosyjskiej, co jest często wygrywaną nutą zwłaszcza u nas, w Polsce. Straszenie Rosją, że jest wszechmocna czy wszechpotężna, że rozdaje karty i dyktuje nowy ład światowy, że służby rosyjskie są wszechobecne i wszystko mogą, jest podejściem bardzo niebezpiecznym. Ponieważ – zwłaszcza we współczesnym świecie, na wspomnianym już ekstraterytorium, w dobie walki informacyjnej, która rozgrywa się głównie w głowach, w świadomości społeczeństw – wszelkiego rodzaju przesada w jedną bądź w drugą stronę, czyli bądź to zaniżanie potencjału Rosji, bądź wyolbrzymianie siły czy mocy rosyjskiej jest niebezpieczne. Takie podejście tak naprawdę zakłamuje rzeczywistość, a nasi decydenci – zarówno polscy, jak i unijni – powinni się przede wszystkim kierować chłodną kalkulacją i oceną rzeczywistości.

Nie ulega wątpliwości, że służby rosyjskie są jednak bardzo sprawne…
– Oczywiście służby rosyjskie są sprawne, ale moim zdaniem wcale nie są sprawniejsze od służb brytyjskich, amerykańskich, francuskie czy na wielu polach także służb polskich. Jeśli chodzi o polski wywiad, to na wielu polach dorównujemy służbom rosyjskim oczywiście przy zachowaniu proporcji nakładów na wywiad w Polsce i Rosji. Stąd nie demonizowałbym wpływu Rosji. Oczywiście nie należy tego nie doceniać, bo Rosja jest bardzo aktywnym uczestnikiem stosunków międzynarodowych na arenie globalnej, jest aktywnym, jednym z kilku najważniejszych aktorów geopolitycznych na świecie, głównie z uwagi na swoje położenie geopolityczne. Moim zdaniem, rola Rosji wcale nie będzie maleć, ale będzie się utrzymywać na stałym poziomie, m.in. dzięki zaangażowaniu w eksploatacje surowców naturalnych w Arktyce. Rosja na tym terytorium staje się coraz silniejszym graczem, posiada m.in. największą flotę lodołamaczy ze wszystkich państw, rozbudowuje swoją infrastrukturę w obrębie Arktyki, przez co Arktyka staje się jednym z lewarów istotnych z punktu widzenia rosyjskiej polityki zagranicznej, obok zaangażowania w walkę informacyjną w internecie.

Dziękuję za rozmowę.
Mariusz Kamieniecki

Siła Rosji tkwi w dywersji politycznej
Sobota, 17 marca 2018 (00:11)
Z dr. Leszkiem Sykulskim, honorowym prezesem Polskiego Towarzystwa Geopolitycznego, byłym analitykiem ds. bezpieczeństwa narodowego w Kancelarii Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, rozmawia Mariusz Kamieniecki.

Wielka Brytania zawiesza kontakty dyplomatyczne z Rosją. Sytuacja po próbie zabicia Siergieja Skripala i jego córki Julii staje się coraz bardziej napięta. Jesteśmy o krok od poważnego międzynarodowego konfliktu?
– Kryzys w stosunkach dwustronnych pomiędzy Wielką Brytanią a Federacją Rosyjską jest swego rodzaju apogeum wydarzeń co najmniej ostatniej dekady. Ma on swoje głębsze uwarunkowania i jest odbiciem znacznie poważniejszego kryzysu w stosunkach Rosji i Wielkiej Brytanii, ale jest również częścią tej sfery geopolitycznej, którą nazywamy anglosferą. Pamiętajmy też, że same kryzysy szpiegowskie między Wielką Brytanią, Stanami Zjednoczonymi czy szerzej między państwami NATO a Związkiem Sowieckim, czy po 1991 roku Federacją Rosyjską nie są niczym nowym. Warto tutaj wspomnieć chociażby o bodaj najgłośniejszej aferze szpiegowskiej w dziejach, czyli aferze jednego z najsłynniejszych szpiegów XX wieku Kima Philby’ego, który odpowiadał w służbach brytyjskich za kierunek wschodni, a okazał się agentem sowieckim zwerbowanym przez KGB. Sam kryzys szpiegowski nie jest zatem czymś nowym, zaskakującym, bo podobne już się zdarzały. Dla przykładu zabójstwo Aleksandra Litwinienki w 2006 roku też wywołało bardzo głęboki kryzys.

Obecny kryzys też może mieć głębsze konsekwencje?
– Uważam, że obecny kryzys ma swoje głębsze odbicie geopolityczne i wynika z rywalizacji o światowe wpływy, a właściwie o strefy wpływów we współczesnym świecie. Mamy do czynienia z policentryzacją świata, z tworzeniem się nowego układu nazywanego układem wielobiegunowym, gdzie dotychczasowy, zachodni ośrodek siły reprezentowany przez Sojusz Północnoatlantycki, przez wspólnotę euroatlantycką ustępuje miejsca wschodzącym potęgom takim jak Chińska Republika Ludowa, co powoduje także wyścig zbrojeń. Rywalizacja między Chinami a Stanami Zjednoczonymi powoduje geopolityczne ruchy tektoniczne na świecie związane z tworzeniem się właśnie nowych stref wpływów. Rosja stała się bardzo aktywnym graczem – mimo swojego stosunkowo niedużego potencjału gospodarczego – w tworzeniu nowego koncertu mocarstw na świecie. Tutaj należy zwrócić uwagę zwłaszcza na wojnę rosyjsko-gruzińską z 2002 roku, na aneksję Krymu w 2014 roku oraz rozpoczęcie działań zbrojnych na wschodniej Ukrainie, no i oczywiście na zaangażowanie Rosji w Syrii. Zwłaszcza ten ostatni proces, czyli zaangażowanie się Rosji w procesy geopolityczne na Bliskim Wschodzie, zaangażowanie się jako ważnego, liczącego się gracza, który właściwie ochronił rząd Bashara al-Asada, również docenianego przez np. Izrael. I to wszystko powoduje reakcję i sprzeciw na świecie, zwłaszcza w świecie anglosaskim. Reasumując, uważam, że obecny kryzys ma głębsze uwarunkowania geopolityczne, jest swego rodzaju katalizatorem napięć politycznych, z którymi mamy do czynienia od ok. 10 lat.

Pomijając jak po doniesieniach z Wielkiej Brytanii zachowuje się Władimir Putin, trzeba powiedzieć, że jeśli potwierdzą się przypuszczenia, to mielibyśmy do czynienia z pierwszym przypadkiem użycia broni chemicznej na terytorium Europy pod II wojnie światowej. Mamy do czynienia z demonstracją siły?
– Jeśli rzeczywiście doszło do użycia trucizny – nie wiemy dokładnie jakiej – to trzeba pamiętać, że Aleksander Litwinienko został otruty przy użyciu silnie radioaktywnego i toksycznego izotopu polon 210 i – jak pan redaktor słusznie zauważył – jest to rzeczywiście demonstracja siły. Jeżeli okazałoby się, że płk Skripal został zamordowany przez rosyjskie służby, czego do końca nie wiemy, bo na razie nie ma na to jednoznacznych dowodów, ale jeżeli te przypuszczenia potwierdziłyby się, to niewątpliwie mielibyśmy do czynienia z demonstracją siły rosyjskich służb. Zabójstwo byłego oficera wywiadu wojskowego Federacji Rosyjskiej byłoby z jednej strony demonstracją wobec żołnierzy czy funkcjonariuszy rosyjskich służb oraz ostrzeżeniem, co czeka każdego potencjalnego zdrajcę, oficera przechodzącego na stronę przeciwnika. Z drugiej strony byłoby to demonstracją siły wobec państw Zachodu i dowodem na to, że pomimo iż Wielka Brytania dysponuje jednymi z najlepszych służb specjalnych na świecie, zarówno jeśli chodzi o kontrwywiad – MI5, jak i wywiad – MI6, to i tak niejako pod nosem NATO-wskich służb i brytyjskiego kontrwywiadu i wywiadu rosyjskie służby były w stanie przeprowadzić tak skomplikowaną operację. Przypomnę, że Skripal był wymieniony na szpiegów rosyjskich zatrzymanych przez zachodnie służby. Nie ma też co ukrywać, że osoba, która była agentem, osoba zwerbowana przez wywiad brytyjski, ma dożywotnią ochronę na terytorium Zjednoczonego Królestwa. Zatem taka skuteczna akcja likwidacji byłego szpiega świadczyłaby o demonstracji siły i o wielkiej sprawności rosyjskiego wywiadu, który potrafi wykonać nawet tak skomplikowaną operację.

Rosja prowokuje?
– Oczywiście ostatnie wypowiedzi Putina i Ławrowa oraz innych polityków rosyjskich w Komisji Spraw Zagranicznych rosyjskiej Dumy wskazują, że Rosja przyjmuje retorykę siły, pokazywania, że jest liczącym się graczem na świecie. Moim zdaniem, jest to także powrót do pewnego ducha doktryny Primakowa w polityce zagranicznej Federacji Rosyjskiej. Przypomnę, że po 1991 roku rosyjska polityka zagraniczna jest niejako rozdarta między bardzo proeuropejską, proatlantycką doktrynę Kozyriewa nastawioną na współpracę z krajami Zachodu a doktrynę Primakowa, która akcentuje wielkomocarstwowe wątki nastawione również na współpracę z Azją, na pokazywanie, że Rosja w swojej polityce zagranicznej obiera nie tylko kierunek zachodni, ale również bardzo atrakcyjny kierunek azjatycki. Co więcej, że może tworzyć zręby strategicznego sojuszu chociażby z Chinami, czego przykładem na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat było powołanie Szanghajskiej Organizacji Współpracy.

Rosja przy całej niechęci wywołanej agresją chociażby Krymu czuje się tak mocna, że może sobie pozwolić na konfrontacyjną politykę wobec Zachodu?
– Uważam, że polityka i w ogóle potęga państwa rosyjskiego jest niewłaściwie oceniana przez kręgi zachodnie. Odwołałbym się tutaj do przedwojennej polskiej szkoły sowietologicznej, a konkretnie do Włodzimierza Bączkowskiego, który pod koniec lat trzydziestych napisał, że prawdziwa siła rosyjska nie tkwi ani w gospodarce, co jest oczywiste, dla każdego, kto obserwuje politykę międzynarodową, ani w siłach zbrojnych. Prawdziwa siła Rosji tkwi w zdolności do głębokiej dywersji politycznej. Chodzi oczywiście o zdolność rosyjskich służb specjalnych do oddziaływania na świecie. W mojej ocenie tym, co dzisiaj jest głównym atutem Federacji Rosyjskiej, są nie siły zbrojne – wprawdzie zdolne do reagowania na różnych teatrach działań, ale właśnie zdolność do głębokiej dywersji politycznej, czyli elastyczność rosyjskich służb specjalnych, które doskonale wykorzystują internet. Internet stał się dzisiaj czymś w rodzaju ekstraterytorium, czyli dodatkową płaszczyzną, wymiarem zmagań niezwykle istotnym, ponieważ wpływającym na realną rzeczywistość. Ta rzeczywistość wirtualna dzisiaj w sposób niezwykle plastyczny wpływa na rzeczywistość realną, przeplata się z nią, co jest bardzo trudne do zmierzenia czy rozróżnienia. Przykłady z ostatniej dekady pokazują, że rzeczywistość wirtualna, liderzy opinii, środowiska opiniotwórcze w internecie potrafią wpływać nawet na przebieg wyborów. Stąd każda poważna siła polityczna w danym państwie musi się dzisiaj liczyć z ośrodkami opiniotwórczymi w internecie. Silne zaangażowanie w internet, w kształtowanie, modelowanie procesów na wspomnianym internetowym ekstraterytorium jest wielką siłą również dzisiejszej Rosji. Można powiedzieć, że jest swego rodzaju lewarem, który służy do zwiększania pozycji Rosji w sposób znacznie większy, niż wskazywałyby na to twarde współczynniki takie jak PKB czy inne wskaźniki, np. makroekonomiczne.

Jak świat powinien zareagować na działania Rosji, jeśli podejrzenia o próbę zamordowania Skripala i jego córki się potwierdzą i czy należałoby się spodziewać jakiejś korekty polityki, zwłaszcza unijnej, wobec Rosji?
– Przede wszystkim należy poczekać na rozstrzygnięcie dochodzenia i śledztwa, jakie toczy się w Wielkiej Brytanii, dotyczącego okoliczności tego zdarzenia, a mianowicie, kto za to odpowiada, jaka jest przyczyna stanu, w jakim znaleźli się Skripal i jego córka. Ponadto jeżeli rzeczywiście zostanie udowodnione, że zamachu w Salisbury dokonały służby rosyjskie, powinno to zostać potępione przez społeczność międzynarodową, nie tylko przez instytucje Unii Europejskiej, przez Komisję Europejską, przez rządy państw członkowskich, ale także na forum ONZ, co wydaje się oczywiste. Trzeba się też spodziewać, że relacje dyplomatyczne między Wielką Brytanią a Federacją Rosyjską ulegną poważnemu ochłodzeniu. Nie wykluczam również, że groźby Londynu odnośnie do wycofania piłkarzy z Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej w Rosji mogą zostać spełnione. Natomiast przestrzegałbym przed eskalowaniem tego konfliktu – zwłaszcza przed nerwowymi ruchami, które mogłyby okazać się niekorzystne z punktu widzenia długofalowych relacji. Tego typu działania – mam na myśli próbę zamordowania Skripala i jego córki – oczywiście są godne najwyższego potępienia, ale należy też patrzeć szerzej, perspektywicznie, stąd przestrzegałbym, zwłaszcza naszych polityków, przed podejmowaniem pochopnych i zbyt daleko idących decyzji. Należy poczekać na efekty dochodzenia brytyjskiego i udowodnienie w stu procentach, że doszło do zamachu nie tylko inspirowanego, ale przeprowadzonego przez rosyjskie służby. Przed ostatecznym werdyktem burza medialna, wszelkiego rodzaju akty polityczne czy decyzje byłyby zdecydowanie przedwczesne. Polska i nasi politycy powinni przede wszystkim kierować się interesem realnym i realizować realną politykę, politykę faktów w stosunku do naszych sąsiadów.

Czy nie jest jednak tak, że to Rosja cały czas rozdaje karty i de facto jesteśmy krok za Moskwą, która poczyna sobie coraz bardziej zuchwale? Przecież na dobrą sprawę wcale nie musimy uzyskać pewności, że rzeczywiście za tym zamachem stoi Kreml…
– Myślę, że nie powinniśmy widzieć wszędzie, we wszystkich działaniach inspiracji Rosji. Przestrzegałbym też przed nadmiernym epatowaniem potęgi rosyjskiej, co jest często wygrywaną nutą zwłaszcza u nas, w Polsce. Straszenie Rosją, że jest wszechmocna czy wszechpotężna, że rozdaje karty i dyktuje nowy ład światowy, że służby rosyjskie są wszechobecne i wszystko mogą, jest podejściem bardzo niebezpiecznym. Ponieważ – zwłaszcza we współczesnym świecie, na wspomnianym już ekstraterytorium, w dobie walki informacyjnej, która rozgrywa się głównie w głowach, w świadomości społeczeństw – wszelkiego rodzaju przesada w jedną bądź w drugą stronę, czyli bądź to zaniżanie potencjału Rosji, bądź wyolbrzymianie siły czy mocy rosyjskiej jest niebezpieczne. Takie podejście tak naprawdę zakłamuje rzeczywistość, a nasi decydenci – zarówno polscy, jak i unijni – powinni się przede wszystkim kierować chłodną kalkulacją i oceną rzeczywistości.

Nie ulega wątpliwości, że służby rosyjskie są jednak bardzo sprawne…
– Oczywiście służby rosyjskie są sprawne, ale moim zdaniem wcale nie są sprawniejsze od służb brytyjskich, amerykańskich, francuskie czy na wielu polach także służb polskich. Jeśli chodzi o polski wywiad, to na wielu polach dorównujemy służbom rosyjskim oczywiście przy zachowaniu proporcji nakładów na wywiad w Polsce i Rosji. Stąd nie demonizowałbym wpływu Rosji. Oczywiście nie należy tego nie doceniać, bo Rosja jest bardzo aktywnym uczestnikiem stosunków międzynarodowych na arenie globalnej, jest aktywnym, jednym z kilku najważniejszych aktorów geopolitycznych na świecie, głównie z uwagi na swoje położenie geopolityczne. Moim zdaniem, rola Rosji wcale nie będzie maleć, ale będzie się utrzymywać na stałym poziomie, m.in. dzięki zaangażowaniu w eksploatacje surowców naturalnych w Arktyce. Rosja na tym terytorium staje się coraz silniejszym graczem, posiada m.in. największą flotę lodołamaczy ze wszystkich państw, rozbudowuje swoją infrastrukturę w obrębie Arktyki, przez co Arktyka staje się jednym z lewarów istotnych z punktu widzenia rosyjskiej polityki zagranicznej, obok zaangażowania w walkę informacyjną w internecie.

Dziękuję za rozmowę.
Mariusz Kamieniecki

https://naszdziennik.pl/polska-kraj/195 ... cznej.html


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 960 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 60, 61, 62, 63, 64

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 6 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
 cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL
Nasi przyjaciele: Strony Patriotyczne
Linki pozycjonujące: Fenster aus Polen / Schüco Fenster / Drutex Fenster / Fenster Preise / Haustüren /