Polskie-Forum.pl


Wolne i niezależne forum dyskusyjne / opinie polityczne / aktywność obywatelska / patriotyzm / Polska / wolna dyskusja


Wszystkie czasy w strefie UTC + 1
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 89 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Czechy
PostNapisane: 04 gru 2015, 12:41 
Offline
Moderator

Dołączył(a): 13 lip 2009, 12:02
Posty: 37605
http://www.kresy.pl/wydarzenia,bezpiecz ... mpaign=rss

Czesi chcą się zbroić
Dodane przez Lipinski
Opublikowano: Czwartek, 03 grudnia 2015 o godz. 08:08:31

W Czechach wzrasta liczba podań o pozwolenie na broń - informuje korespondent Polskiego Radia w Pradze. Obecnie posiada je ponad 300 tys. osób.

Jak informuje Tomasz Jędruchów, wyniki badań przeprowadzonych wśród Czechów pokazują, że ponad połowa ankietowanych obawia się o swoje bezpieczeństwo. Powodem do niepokoju jest niepewność względem przyszłości Europy w najbliższych latach. Z tego względu chcą jak najszybciej uzyskać pozwolenie na posiadanie broni.

Obecnie ponad 300 tys. osób spośród 10 mln obywateli Czech posiada pozwolenie na broń. W Polsce, liczącej niemal 35 mln mieszkańców, osób z pozwoleniem jest o 100 tys. mniej.

IAR / trybun.org.pl / Kresy.pl


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Czechy
PostNapisane: 25 sty 2016, 10:03 
Offline
Moderator

Dołączył(a): 13 lip 2009, 12:02
Posty: 37605
http://pl.sputniknews.com/swiat/2016012 ... rawni.html

Asystentki seksualne: nowy sposób pomocy niepełnosprawnym
11:24 24.01.2016

W Czechach pojawiła się nowa usługa, a mianowicie asystentka seksualna dla niepełnosprawnych.

W listopadzie 2015 roku czeskie, polskie i rosyjskie media poinformowały o pojawieniu się projektu w ramach organizacji „Rokosz bez Ryzyka”. Celem tej organizacji jest obalenie funkcjonującego w Czechach tabu w sferze seksualnej nie tylko wśród niepełnosprawnych.
Zdaniem Petra Eisnera, który konsultuje osoby niepełnosprawne i szkoli pracowników socjalnych, ludzie często postrzegają seksualność niepełnosprawnych jako coś „skandalicznego, nienormalnego i spaczonego.
— Osoba (niepełnosprawna – przyp. red.) jest postrzegana jak rzecz, jak zwierzę, jak wieczne dziecko – powiedział Eisner w specjalnym wywiadzie dla Blesk.cz.
— Osoby z upośledzeniem umysłowym są bardzo bezpośrednie. Swoją seksualnością mogą zakłopotać najbliższych. Trzeba ich wychować, a nie im tego zakazywać — mówi Milan Langer, który jest sparaliżowany od urodzenia TVN24.

Obecnie w Czechach pracuje 5 asystentek seksualnych. Przeszły one specjalne przeszkolenie medyczne i psychologiczne, organizowane przez organizację „Rozkosz bez Ryzyka”.
Przedstawiciele organizacji i same dziewczyny podkreślają, że nie chodzi tutaj o prostytucję, która nie jest zakazana w Czechach, a raczej o nowy sposób pomocy niepełnosprawnym. Zakłada się, że asystentka seksualna sama określa zakres pomocy.
— Dla niepełnosprawnych fizycznie to pomoc psychiczna, — twierdzi Lucie Šídová z „Rozkoszy bez Ryzyka” w rozmowie z TVN24. — Nie zawsze chodzi wprost o seks. Raczej o to, żeby nauczyć klienta zaspokajać swoje potrzeby. Akceptacja siebie samego siebie i swojego ciała.
Wizyta asystentki seksualnej kosztuje 1200 koron za godzinę (45 euro). Mogą one pracować tylko wtedy, gdy spełnią określone warunki, na przykład po otrzymaniu zaświadczenia o działalności gospodarczej.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Czechy
PostNapisane: 08 kwi 2016, 08:47 
Offline
Moderator

Dołączył(a): 13 lip 2009, 12:02
Posty: 37605
http://pl.sputniknews.com/swiat/2016040 ... kwoty.html

Czechy idą w ślady Polski
17:53 06.04.2016


© Fotolia/ kaprikfoto


Czechy, idąc za przykładem Węgier, Polski i Słowacji, powinny zrezygnować ze stosowania się do unijnych kwot uchodźczych - uważa prezydent państwa Miloš Zeman, o czym poinformowała agencja informacyjna ČTK.
„Doświadczenie, związane z rozmieszczeniem chrześcijańskich uchodźców w Republice Czeskiej, dało nam lekcję. Trzeba wstrzymać projekt kwot jako taki" — przedstawił stanowisko Zemana jego rzecznik Jiří Ovčáček.

Oświadczenie Jiří Ovčáčeka było reakcją na przyjazd do Niemiec 25 uchodźców z Iraku, których Czechy rozmieściły w Igławie. Niemiecka policja zaczęła domagać się od czeskiej policji wysłania uchodźców z powrotem, a następnie cofnęła żądanie i przystąpiła do przygotowania dokumentów o przyznanie azylu.
„Uważam, że to wyraźnie świadczy o absurdalności kwot zatwierdzonych w Brukseli" — powiedział Ovčáček.
Według słów rzecznika, Miloš Zeman popiera stanowisko ministra spraw wewnętrznych Czech Milana Chovanca, który zawiesił działalność fundacji charytatywnej Generace 21, zajmującej się przesiedleniem irackich chrześcijan do Czech.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Czechy
PostNapisane: 05 maja 2016, 07:59 
Offline
Moderator

Dołączył(a): 13 lip 2009, 12:02
Posty: 37605
http://www.pch24.pl/czesi-sa-niezadowol ... 008,i.html

Czesi są niezadowoleni z członkostwa w UE. Razi ich brukselska biurokracja i ograniczenia
Data publikacji: 2016-05-04 13:00
Data aktualizacji: 2016-05-04 10:47:00

Obrazek

Tylko jedna czwarta Czechów jest zadowolona z tego, że ich kraj należy do Unii Europejskiej. Czechom najbardziej nie podoba się rosnąca biurokracja, ograniczenia, jakie przynosi prawo europejskie oraz emigracja najbardziej wykwalifikowanych pracowników do innych krajów członkowskich.

Według badań wykonanych przez instytut CVVM, poziom zadowolenia Czechów z członkostwa we Wspólnocie spadł w porównaniu z rokiem poprzednim o 7 procent. Aktualnie swoje zadowolenie z członkostwa w UE wyraził zaledwie co piąty Czech.

Mieszkańcy tego kraju w większości (dwie trzecie) nie ufają też brukselskim władzom. Czesi mocno krytykują UE za rozbujaną biurokracją, ograniczenia jakie nakłada na ich państwo Bruksela stanowiąc prawo unijne. Razi też ucieczka fachowców z kraju.

Czesi jednak chwalą UE za możliwość życia i studiowania w innym kraju (80 proc) oraz za unijne dotacje (70 proc). Z tego powodu na pytanie, czy Czechy powinny wystąpić z UE, ponad połowa respondentów powiedziała stanowcze „nie”.

Pytanie o możliwość wystąpienia Czech z Unii instytut CVVM zadaje od 2012 roku. Od tamtej pory liczba zwolenników odejścia ze Wspólnoty wzrosła o niespełna 8 procent.


Źródło: wp.pl
MA


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Czechy
PostNapisane: 05 cze 2016, 15:23 
Offline
Moderator

Dołączył(a): 13 lip 2009, 12:02
Posty: 37605
http://gosc.pl/doc/2771590.Czechy-znios ... alni-wegla

Czechy zniosły limity wydobycia w kopalni węgla
dodane 19.10.2015 17:45

Ekologiczne terytorialne limity wydobycia w odkrywkowej kopalni węgla brunatnego Bilina w północnych Czechach zostaną zniesione - postanowił w poniedziałek na wyjazdowym posiedzeniu w Usti nad Łabą czeski rząd.

Limity wprowadzono w 1991 roku w trzech odkrywkowych kopalniach węgla brunatnego w kraju (województwie) usteckim. Limity te oddzielają strefy wydobycia od terenów ze złożami, z których eksploatacji zrezygnowano.

Zasadność długoterminowego obowiązywania limitów jest kwestionowana zarówno przez spółki wydobywcze i dominującą na czeskim rynku prądu elektrycznego firmę CEZ, jak i przez górnicze związki zawodowe. Za rozszerzeniem wydobycia opowiada się także wielu polityków, w tym prezydent państwa Milosz Zeman.

Przedstawiciel należącej do CEZ firmy Kopalnie Północnoczeskie, która eksploatuje odkrywkę Bilina, powiedział agencji CTK, że zniesienie limitu pozwoli na wydobycie do 150 mln ton węgla.

Występując po posiedzeniu rządu na konferencji prasowej, socjaldemokratyczny premier Bohuslav Sobotka powiedział, że motywem podjętej decyzji było między innymi zapewnienie dostatecznych ilości węgla dla ciepłowni i gospodarstw domowych. "Swoją rolę odegrała także kwestia utrzymania zatrudnienia" - dodał premier, zaznaczając, że w rozszerzonej strefie wydobycia nikt nie mieszka.

"Ja i nasz ruch postanowiliśmy ostatecznie uwierzyć analizom półpaństwowej firmy CEZ, które zakładają, że już w roku 2022 byłyby zagrożone dostawy węgla dla klientów indywidualnych i ciepłowni" - powiedział minister finansów i przywódca współrządzącego centrowego ugrupowania ANO Andrej Babisz.

Decyzję rządu w sprawie unieważnienia limitów muszą jeszcze zatwierdzić ministerstwo ochrony środowiska i urząd górniczy, a postępowanie w tej sprawie potrwa wiele lat.

PAP


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Czechy
PostNapisane: 14 lip 2016, 08:01 
Offline
Moderator

Dołączył(a): 13 lip 2009, 12:02
Posty: 37605
http://kierunki.info.pl/2016/07/czeski- ... ac-dzieci/

Czeski upadek – dewianci mogą adoptować dzieci!
1 LIPCA 2016 O 14:31 / KOMENTARZY (0)

Straszne doniesienia zza naszej południowej granicy. Czeski Trybunał Konstytucyjny zadecydował, iż dotychczasowe prawo niezezwalające na adopcję dzieci przez homoseksualistów jest dyskryminacją. W związku z tym orzeczeniem dewianci będą mieli możliwość legalnego objęcia opieki „rodzicielskiej”. Kiedy wyrok zostanie opublikowany, zacznie obowiązywać prawo dopuszczające taką adopcję, jednak opiekunem prawnym formalnie będzie mógł zostać jedynie jeden z gejów czy lesbijek w „związku”.
Z badań Czeskiej Akademii Nauk wynika, że aż 60% Czechów popiera wychowywanie dzieci w „związkach” jednopłciowych, a połowa społeczeństwa akceptuje małżeństwa homoseksualistów. Ponadto kraj ten od lat odchodzi od wartości chrześcijańskich, a sama wiara i jej praktykowanie upada. Kościoły katolickie często stoją tam puste, w związku z czym są systematycznie sprzedawane.
Jak widać, pojawiającą się przestrzeń ideologiczną zagospodarowują środowiska liberalne, dla których wartościami są szeroko rozumiana wolność, przede wszystkim obyczajowa, brak moralności czy tolerancja dla wynaturzeń. Jeżeli tak drastyczne zmiany zachodzą w właściwie bliźniaczym do nas narodzie, tym bardziej musimy przyłożyć się do walki z homopropagandą i multikulturalizmem, by Polska oparła się temu natarciu degeneracji płynącej z „postępowego” Zachodu. A przede wszystkim, módlmy się o Boże wsparcie dla polskich rodzin, kultury i tradycji w tych bardzo trudnych, współczesnych czasach.

Źródło: tokfm


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Czechy
PostNapisane: 14 lip 2016, 15:50 
Offline
Moderator

Dołączył(a): 13 lip 2009, 09:25
Posty: 30913
Asindziej napisał(a):
Czeski upadek – dewianci mogą adoptować dzieci!

Widać, że ludzie ci nie kochają dzieci.
Ponad wszystko stawiają schlebianie ludzkiej ułomności.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Czechy
PostNapisane: 22 sie 2016, 15:21 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lip 2009, 10:40
Posty: 7524
Lokalizacja: Podlasie
Asindziej napisał(a):
Czeski upadek – dewianci mogą adoptować dzieci!

Skoro Czesi są jednym z najbardziej ateistycznych narodów Europy, to już nawet przestaje dziwić fakt czeskiego upadku moralnego.


Kościół w Czechach wczoraj i dziś

Obrazek

Czesi są jednym z najbardziej ateistycznych narodów Europy. Przynależność do Kościoła katolickiego nominalnie deklaruje tylko około dwudziestu procent ludności (jednak na niedzielne Msze Święte uczęszcza tylko 400–500 tysięcy wiernych), inne wyznania stanowią jeden procent – reszta to bezwyznaniowcy. Sytuacja jest jednak niejednorodna w zależności od regionu kraju.

Na wschodzie, przy granicy ze Słowacją, szczególnie na wsi, kościoły są pełne (niedzielna frekwencja osiąga nawet trzydzieści procent; bardzo religijna jest także polska mniejszość na północnym wschodzie republiki). Zupełnie inaczej przedstawia się sytuacja na północnym zachodzie Czech – jest to praktycznie terytorium misyjne – frekwencja niedzielna nie osiąga nawet połowy procenta ludności. Świątynie pustoszeją, Kościół wiele z nich sprzedaje, bo często w niedzielę ksiądz odprawia tam Mszę św. przy zupełnie pustych ławkach. Nie lepiej rzeczy się mają w Pradze – uczestnictwo na niedzielnych Mszach nie sięga nawet jednego procenta mieszkańców stolicy.

Na obecny stan katolicyzmu w Czechach przemożny wpływ wywarła skomplikowana historia tego kraju. Pod rządami Przemyślidów oraz dynastii luksemburskiej Czesi należeli do europejskiej, katolickiej Christianitas – dzieje czeskiej państwowości rozpoczynają wszak święci misjonarze Cyryl i Metody oraz święty książę Wacław, a prawdziwe jej ukoronowanie stanowią rządy pobożnego króla Karola IV (1347–1378), wspaniałego patrona zarówno Kościoła, jak i czeskiej kultury.

Niestety, syn Karola IV, Wacław IV, nie poszedł w ślady ojca – był człowiekiem okrutnym i niemoralnym (to on chcąc wyrwać tajemnicę spowiedzi ze świętego Jana Nepomucena, skazał go na tortury i utopienie w Wełtawie). Nic zatem dziwnego, że w jego osobie znalazł protektora Jan Hus, zafascynowany angielskim heretykiem Johnem Wyklifem.

Od Husa…

Hus należy do problematycznych postaci historii Kościoła, podobnie jak znany reformator z Włoch Girolamo Savonarola. Obu nie można odmówić szczerego początkowo zabiegania o reformę Kościoła, niestety później obaj nie byli w stanie udźwignąć sławy i ulegli przemożnej pysze, która popchnęła ich ku podżeganiu do gwałtu i politycznej rewolty.

Sobór w Konstancji wezwał Husa do wyparcia się herezji – zarzucano mu między innymi głoszenie predestynacji (przeznaczenie wolą Bożą niektórych ludzi do wiecznego zbawienia, a innych do wiecznego potępienia) i zaprzeczanie, iż Chrystus jest realnie obecny w Eucharystii, a władza papieska pochodzi od Chrystusa. Hus jednak odmówił, wskutek czego 6 lipca 1415 roku, zgodnie z ówczesnym prawem państwowym, trafił na stos.

Egzekucja Jana Husa wywołała w Czechach rewolucję. Wywodzący się z nauczania praskiego kaznodziei ruch religijny (husyci) w swej nauce posunął się jeszcze dalej, zaprzeczając nawet temu, czego sam Hus nauczał jeszcze „po katolicku“ (na przykład, kultowi Maryi i świętych). W latach 1417–1438 zbrojne oddziały husytów na rozmaite sposoby dokonywały masakr katolików (w Mohelnicach, na przykład, zamykając ich w kościele i paląc żywcem – również kobiety, dzieci i starców).

Hus i husytyzm spowodowali rozłam religijny w narodzie czeskim. Od XV wieku aż do dziś społeczeństwo Czech trwa podzielone na część katolicką i antykatolicką. Ta ostatnia jest bardzo zróżnicowana. Łączą się w niej czescy protestanci, uważający się za spadkobierców Husa, z nowoczesnymi liberałami i komunistami, którzy zresztą też uważają się za dziedziców tradycji husyckiej. Liberałowie widzą w średniowiecznym rewolucjoniście ikonę walki o oświeceniowe idee wolnościowe, bolszewicy zaś wielbią go jako pierwszego komunistę i prekursora walki klas.

Właśnie z powodu powoływania się na tradycję husycką szesnastowieczny protestantyzm uzyskał większość w społeczeństwie czeskim. W roku 1618 protestanci stali się już na tyle mocni, że zapanowali nad czeskim sejmem, który wypowiedział posłuszeństwo katolickiemu cesarzowi z dynastii Habsburgów, co spowodowało wybuch wojny trzydziestoletniej.

…do Lutra

Lata 1618–1620 to czas gwałtownej protestantyzacji Czech zakończonej dopiero pokonaniem czeskich protestantów przez cesarza Ferdynanda II Habsburga 8 listopada 1620 roku w bitwie pod Białą Górą.

Katolicyzm XVII i XVIII stulecia zrósł się z czeskim patriotyzmem – przede wszystkim dzięki jezuitom: Bohuslavowi Balbínowi, Vaclavowi Šteyerowi i Stanislavowi Vydrze, jak również wielu księżom parafialnym. Oparciem dla czeskiego patriotyzmu katolickiego był kult świętego Jana Nepomucena, męczennika sekretu spowiedzi.

Oświecenie i wpływ rewolucji francuskiej osłabiły katolicyzm w Czechach. W epoce odrodzenia narodowego na czele czeskiego patriotyzmu stało z jednej strony katolickie duchowieństwo (na przykład, biskup Czeskich Budziejovic Jan Valerián Jirsík czy ksiądz František Sušil) i katolicka inteligencja świecka, akcentujący tradycje świętych Cyryla i Metodego oraz świętego Wacława, z drugiej jednak – antykatoliccy liberałowie odwołujący się do kultu Husa i husyckiej rewolucji: jak Josef Jungmann czy Karel Havlíček Borovský.

Przez Masaryka…

Konflikt obu tych obozów sięgnął apogeum wraz z powstaniem Republiki Czechosłowackiej. Istotny udział miał w tym jej prezydent – Tomáš Garrigue Masaryk – jeszcze przed wojną agresywnie występujący przeciw Kościołowi katolickiemu. Doszło do licznych aktów wandalizmu i profanacji ze strony sfanatyzowanego tłumu. Szczególnie namiętna antykatolicka agitacja towarzyszyła uroczystości pięćset dziesiątej rocznicy śmierci Jana Husa w roku 1925 – prezydent Masaryk podniósł nawet na praskim zamku sztandar z kielichem, symbolem husytyzmu, co do tego stopnia oburzyło nuncjusza papieskiego Francesca Marmaggiego, że na znak protestu wyjechał on z Pragi i zrezygnował z urzędu.

W ciągu dwóch dekad istnienia Republiki Czechosłowackiej niemal jedna trzecia Czechów odeszła z Kościoła. Mimo to trzy czwarte kraju pozostały katolickie, zwłaszcza Morawy i czeski Śląsk. Z kolei Słowacy w ogóle nie ulegli apostazji, podobnie jak Niemcy, których przed drugą wojną światową żyło w Czechach dwa i pół miliona.

Podczas okupacji hitlerowskiej czescy katolicy w pełni okazali swój patriotyzm. Niemal sześciuset czeskich księży i osób zakonnych (z ogólnej liczby około dwóch i pół tysiąca) znalazło się w nazistowskich obozach. Zamordowano sześćdziesięciu kapłanów, liczba ofiar pośród katolików świeckich sięga kilku tysięcy. Premierem emigracyjnego rządu czechosłowackiego w Londynie był czeski ksiądz katolicki Jan Šrámek.

Patriotyczna postawa czeskiego duchowieństwa katolickiego wobec niemieckiego nazizmu spowodowała po wojnie powrót wielu apostatów do Kościoła. W roku 1948 niedzielna frekwencja w kościołach sięgała czterdziestu procent ludności. Taki stan jednak skończył się po komunistycznym zamachu stanu. Hierarchowie katoliccy na czele z arcybiskupem Pragi Josefem Beranem zostali uwięzieni, zlikwidowano wszystkie zakony męskie i żeńskie, wielu duchownych i świeckich katolików stanęło przed sądem. Kościół podlegał niezwykle ścisłej kontroli ze strony państwa. Katolicy świeccy mogli wykonywać tylko podrzędne zawody.

Lata sześćdziesiąte przyniosły częściowe odprężenie. Uwolniony z więzienia arcybiskup Beran, któremu zabroniono pełnić posługę biskupią, mógł wyjechać do Rzymu – jego następcą został František Tomášek, symbol oporu przeciw komunizmowi w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych.

…donikąd

Koniec dyktatury komunistycznej w roku 1989 przyniósł czeskiemu Kościołowi formalną wolność; czeski katolicyzm wzmocniła też wizyta papieża Jana Pawła II w roku 1990. Wkrótce jednak sytuacja się pogorszyła. Otwarcie granic na Zachód umożliwiło infiltrację Kościoła nad Wełtawą przez prądy modernizmu, które wywarły wpływ na nauczanie na wydziałach teologicznych katolickich uczelni i w katolickich szkołach. Duch fałszywego aggiornamento zaczął pustoszyć kościoły.

W roku 1989 na niedzielne Msze Święte uczęszczało piętnaście procent Czechów, dziś czyni to zaledwie cztery procent. Pod koniec lat osiemdziesiątych młodzi katolicy uważali czystość przedmałżeńską za oczywistość, dziś większość ich uznaje stosunki przed ślubem za coś „normalnego”. I przystępuje tak do Komunii Świętej, a księża, wychowani już w duchu modernizmu, udzielają im jej. Czeski Kościół upodobnił się do chętnie kopiowanych zachodnich wzorów.

Ale akcja zawsze wywołuje reakcję. Optymizmem napawa fakt, iż wśród młodych czeskich katolików wzrasta zainteresowanie tradycyjną liturgią, że istnieje kilka drukowanych i internetowych periodyków odrzucających modernistycznego ducha niszczenia katolickiej nauki. To wielka nadzieja na przyszłość.

Radomír Malý – czeski historyk, dziennikarz, polityk, dr filozofii, wykładowca Historii Kościoła i Patrystyki na Uniwersytecie w Czeskich Budziejowicach.

http://www.pch24.pl/kosciol-w-czechach- ... 2,pch.html

_________________
"W ciągu całego naszego życia widziałem w naszym kraju tylko dwie partie. Partię polską i antypolską, ludzi godnych i ludzi bez sumienia, tych którzy pragnęli Ojczyzny wolnej i niepodległej, i tych, którzy woleli upadlające obce panowanie."


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Czechy
PostNapisane: 27 paź 2016, 11:30 
Offline
Moderator

Dołączył(a): 13 lip 2009, 12:02
Posty: 37605
http://mysl-polska.pl/1057

„Związki partnerskie” nad Wełtawą?

Obrazek

Czeskich polityków zazwyczaj chwalę, ale tym razem zza południowej granicy dotarł niepokojący sygnał. Rząd premiera Bohuslava Sobotki przyjął projekt nowelizacji ustawy o związkach partnerskich, obowiązującej od 2006 roku i pozwalającej na zawieranie przez pary tej samej płci rejestrowanych związków partnerskich.
Nowelizacja umożliwiłaby zarejestrowanym związkom jednopłciowym adopcję dzieci w przypadku, gdy jeden z partnerów posiada dziecko z poprzedniego związku heteroseksualnego lub zapłodnienia pozaustrojowego. O decyzji rządu poinformowała na Twitterze minister rozwoju regionalnego Karla Šlechtová z partii ANO, wchodzącej w skład rządzącej koalicji socjaldemokratyczno-liberalno-chadeckiej, a oficjalnie potwierdził we wtorek (25.10) rzecznik prasowy czeskiego rządu.
Autorami zmian są socjaldemokratyczny minister ds. praw człowieka i równouprawnienia Jiří Dienstbier, obok Vaclava Havla jeden z najbardziej znanych działaczy opozycji w Czechosłowacji w czasach komunistycznych i pierwszy niekomunistyczny szef dyplomacji czechosłowackiej po 1989 roku oraz reprezentujący liberalne stronnictwo ANO minister sprawiedliwości Robert Pelikán. Dienstbier argumentuje, że obowiązujące od dekady ustawodawstwo o związkach partnerskich, jedne z najbardziej liberalnych w całej Europie Środkowej, nie realizowało w pełni zasady równości obydwu partnerów w związku, nie dając drugiemu partnerowi wpływu na wychowanie dziecka jego partnera oraz uniemożliwiało mu dostęp do dokumentacji medycznej dziecka. Projekt nowelizacji zostanie poddany pod głosowanie w obydwu izbach parlamentu.
Decyzja rządu spowoduje najprawdopodobniej kryzys w koalicji rządowej. Nowelizacji zdecydowanie sprzeciwia się Unia Chrześcijańsko-Demokratyczna-Czechosłowacka Partia Ludowa (KDU-ČSL), dysponująca w gabinecie premiera Sobotki fotelem wicepremiera, dwoma resortami: rolnictwa i kultury oraz 14 mandatami w niższej izbie parlamentu (czes. Poslanecká sněmovna) i 6 w Senacie. Ugrupowanie jest zwycięzcą przeprowadzonych w dwóch rundach (we wrześniu i na początku października br.) wyborów do Senatu Republiki Czeskiej.

Lider chadeków i wicepremier Pavel Bělobrádek (na zdj. za: kdu-csl.cz) oświadczył, że istniejące od 2006 roku regulacje prawne są w kwestii związków partnerskich wystarczające i nie należy podejmować prób ich dalszej liberalizacji. Polityk dodał, że nie widzi żadnej możliwości, aby posłowie jego stronnictwa poparli rządowy projekt. Napięcie w koalicji chcą tonować sami inicjatorzy nowelizacji: Jiří Dienstbier stwierdził, że najprawdopodobniej podczas głosowań w parlamencie nie będzie obowiązywała dyscyplina koalicyjna i partyjna, a każdy deputowany będzie mógł oddać głos w zgodzie z własnym sumieniem.
Podobny projekt został pod obrady parlamentu wniesiony podczas poprzedniej kadencji niższej izby parlamentu, ale w wyniku upadku ówczesnego rządu i przyśpieszonych wyborów w 2013 roku został wycofany. Nowelizację ponownie zaproponowała grupa posłów w tym roku, ale po burzliwej dyskusji w izbie w czerwcu br. została odrzucona. Podzielone w tej kwestii było również najsilniejsze ugrupowanie w koalicji, Czeska Partia Socjaldemokratyczna (ČSSD). Podczas czerwcowej debaty, jedna z lewicowych posłanek, Pavlína Nytrová stwierdziła, że wprowadzenie nowelizacji ośmieli środowiska homoseksualne do dalszych roszczeń, a nawet spowoduje wzrost zjawiska pedofilii.

Łukasz Kobeszko
Na podst.: idnes.cz, lidovky.cz


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Czechy
PostNapisane: 04 gru 2016, 10:35 
Offline
Moderator

Dołączył(a): 13 lip 2009, 12:02
Posty: 37605
http://www.naszdziennik.pl/wiara-koscio ... oraty.html

Czesi odkrywają Roraty
Piątek, 2 grudnia 2016 (21:02)

Obrazek
Zdjęcie: Robert Sobkowicz/ Nasz Dziennik


Do Czech wracają Roraty – zwraca uwagę Czeska Agencja Prasowa ČTK. W całym kraju stale przybywa kościołów, w których odprawiane są w Adwencie poranne Msze św. roratnie.
W czeskich realiach kulturowych Roraty bardziej niż z liturgią kojarzą się z cyklem tradycyjnych pieśni zapowiadających przyjście Mesjasza. Są one równie popularne jak kolędy. Swymi korzeniami sięgają panowania cesarza Karola IV, a zatem XIV wieku.

W XX wieku tradycja ta zamarła. Od kilku lat Czesi przypominają sobie jednak o Roratach. W Pradze coraz więcej wiernych przychodzi modlić się do katedry św. Wita. W poprzednich latach Msze św. zaczynały się tam o godz. 5.45. W tym roku ze względu na ich popularność i wymogi bezpieczeństwa przesunięto je na godz. 6.30. Katedra należy bowiem do kompleksu zamkowego, w którym ma swoją siedzibę czeski prezydent.

RS, KAI


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Czechy
PostNapisane: 08 mar 2017, 12:12 
Offline
Moderator

Dołączył(a): 13 lip 2009, 12:02
Posty: 37605
http://reporters.pl/6020/czechy-rezygnu ... drazajace/

Czechy rezygnują z wprowadzenia euro! „Jest odrażające”
By 4marek77 Dział: Gospodarka i Pieniądze | 7 marca 2017

Czeskie władze odłożyły przejście na euro „na czas nieokreślony”.

Ministerstwo Finansów i Bank Narodowy w Pradze wykreśliły wprowadzenie euro z listy priorytetów kraju na najbliższe lata. Rząd uwzględnił też sprzeciw większości społeczeństwa wobec pomysłu zastąpienia czeskiej korony wspólną europejską walutą.

Przypomnijmy, że w ubiegłorocznym sondażu za przejściem na euro wypowiedziało się tylko 17 proc. badanych, a przeciwnych temu było 78 proc. Jeszcze rok wcześniej zwolenników euro było w Czechach 28 proc., a przeciwników tylko 60 proc. co pokazuje jak szybko idea wspólnej waluty traci poparcie u naszych południowych sąsiadów.

Czesi obawiają się, że przejście na euro oznaczałoby wzrost cen artykułów pierwszej potrzeby, utratę suwerenności ekonomicznej i zwiększenie zależności od gospodarek innych państw. Co ciekawe, wielu pytanych zwracało też uwagę nawet na aspekt estetyczny – „odrażającą grafikę” banknotów euro, od których rodzima korona jest znacznie sympatyczniejsza.

Władze Czech zaplanowały wprowadzenie w kraju euro jeszcze 13 lat temu, po wstąpieniu do Unii Europejskiej, ale nie określały żadnych terminów kiedy ma to nastąpić. Liczyły na to głównie duże firmy i eksporterzy, chcąc uniknąć negatywnych skutków wahań kursów.

Media wmawiały też obywatelom, że dzięki euro kraj będzie „bardziej europejski”. Jednak katastrofa finansowa używającej euro Grecji, a potem brytyjski Brexit i kryzys imigrancki znacznie ochłodziły integracyjny entuzjazm.

Przypomnijmy, że obecnie euro jest walutą w 19-tu z 28-miu krajów Unii. Europejski Bank Centralny ustala dla nich jednolite stawki procentowe. Kiedy 1 stycznia 2015 r. do strefy euro przyjmowano Litwę, Komisja Europejska oświadczyła, że pozostałe kraje – Polska, Czechy, Węgry, Chorwacja, Rumunia i Bułgaria są dalekie od spełnienia kryteriów wspólnej waluty.

Dziś na poważnie traktuje to tylko Rumunia. Wielka Brytania i Dania zdecydowanie odmówiły wprowadzenia euro, a Szwecja nie wykazuje większego tym zainteresowania.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Czechy
PostNapisane: 13 paź 2017, 10:33 
Offline
Moderator

Dołączył(a): 13 lip 2009, 12:02
Posty: 37605
https://wpolityce.pl/media/361808-deuts ... +Najnowsze)

„Deutsche Welle” lamentuje nad wyparciem niemieckich koncernów z czeskiego rynku medialnego. „Jakość czeskich mediów wyraźnie się obniżyła”
opublikowano: 2017-10-11 12:36:59+02:00 · aktualizacja: 2017-10-11 11:45:09+02:00

„Tuż po obaleniu komunizmu już na początku lat 90-tych ubiegłego stulecia niemieccy wydawcy opanowali niemal cały czeski rynek prasowy” – twierdzi niemiecka rozgłośnia publiczna „Deutsche Welle”.
Według rozgłośni najpierw, w 1992 roku, w Czechach pojawia się Verlagsgruppe Passau, która wydaje ukazujący się w 71 regionalnych mutacjach dziennik Deník i tabloid Šip plus ponad ćwierć setki czasopism. Dwa lata później Rheinisch-Bergische Druckerei- und Verlagsgesellschaft z Düsseldorfu kupuje większość udziałów w spółce Mafra, wydającej dwa wiodące czeskie dzienniki: Mladą fronta DNES i Lidové noviny.
Z kolei Verlagsgruppe Handelsblatt, także z Düsseldorfu, w 1994 roku przejmuje Economię – wydawnictwo drukujące ekonomiczny dziennik Hospodářské noviny oraz tygodnik Ekonom.
Wreszcie - jak pisze „DW” - w 2010 roku zuryski dom mediowy Ringier łączy się z berlińskim wydawnictwem Axel Springer. Ringier jest na czeskim rynku już od 1991 roku. Wszedł tam – wtedy jeszcze do Czechosłowacji – z tygodnikiem ekonomicznym Profit. Rok później zaczyna wydawać tabloid Blesk, który od 2002 jest najlepiej sprzedającą się czeską gazetą. Potem kupuje jeszcze tygodnik Reflex i dziennik Sport. Z chwilą fuzji wszystkie one stają się w połowie niemieckie.
To się zaczyna zmieniać w 2006 roku, kiedy Zdeňek Bakala – jeden z czeskich magnatów, siódmy na liście najbogatszych Czechów według Forbesa, właściciel kopalni węgla kamiennego OKD i ČMD, kupuje tygodnik Respekt. Dwa lata później przejmuje wydawnictwo Economia, a z nim dwa wymienione wyżej, najważniejsze tytuły ekonomiczne w kraju
—relacjonuje „Deutsche Welle”. W 2013 roku tym samym tropem idzie Andrej Babisz, numer dwa z listy Forbesa, właściciel rolno-spożywczego koncernu Agrofert, który kupuje Mafrę. Według „DW” Babisz zamienia ją w polityczne medium bowiem „jest nie tylko biznesmenem, ale i politykiem” – szefem założonego przez siebie ruchu politycznego ANO 2011. Jeszcze w 2013 roku staje się wicepremierem i ministrem finansów Czech.
Kolejny rok, kolejna zmiana. Z medialnego pejzażu znika Ringier Axel Springer, a pojawia się Czech News Center. Właścicielami spółki już nie są Szwajcarzy i Niemcy, lecz Czesi: Daniel Křetínský (numer sześć na czeskiej liście Forbesa), który przejmuje połowę akcji, Patrik Tkáč i Roman Korbačka. Wreszcie w 2015 roku do czeskich rąk wraca prasa lokalna. Kupuje ją spółka Penta Investments, wprawdzie zarejestrowana na Cyprze, ale należąca do Marka Dospivy (czeski nr osiem u Forbesa).
Od dwóch lat praktycznie cała czeska prasa należy do Czechów, a konkretnie - do czeskich oligarchów. Babisz ma do tego jeszcze radio, bo Agrofert kupił także najchętniej słuchaną rozgłośnię Radio Impuls. Zagraniczny kapitał posiada pięć stacji radiowych, w tym trzecią pod względem popularności Frekvence 1 (wszystkie należą do Groupe Lagardère z Paryża) oraz dwie telewizje: TV Nova, należąca do Central European Media Enterprises (CME) amerykańskiego miliardera Ronalda Laudera z Bermudów, oraz Prima TV, w której połowę udziałów ma szwedzka Modern Times Group
—lamentuje niemiecka rozgłośnia. I tak na czeskim rynku medialnym, przynajmniej na jego opiniotwórczym odcinku, nie ma już chyba żadnego znaczącego inwestora z Niemiec. Poza wydawnictwem Hubert Burda Media z Offenburga, którego czeska córka Burda Praha wydaje kilkanaście magazynów, jak Chip czy ELLE.
O czym to świadczy? Czeskie media opanowane przez superbogatych przedsiębiorców okazują się czymś o wiele gorszym, niż gdy były w rękach zagranicznych
—mówi dyrektor New York University w Pradze, politolog Jirzí Pehe, cytowany przez „DW”. Według niego czescy oligarchowie mają bowiem swoje polityczne i handlowe interesy, „a to jest niestety widoczne w ich mediach”. Jego zdaniem różnorodność i jakość mediów w Czechach wyraźnie się obniżyły.

Ryb, dw.com

Przeczytaj więcej n portalu Deutsche Welle

Zdjęcie w Prasie Światowej
autor: w Prasie Światowej


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Czechy
PostNapisane: 19 paź 2017, 10:21 
Offline
Moderator

Dołączył(a): 13 lip 2009, 12:02
Posty: 37605
http://nczas.com/wiadomosci/europa/nasi ... j-walucie/

Nasi sąsiedzi zdecydowanie nie chcą euro. Wolą pozostać przy swojej bardzo silnej walucie
Przez Redakcja

Ponad 85 proc. Czechów sprzeciwia się zastąpieniu korony przez euro – wskazują badania opinii publicznej przeprowadzonej przez firmę Datamar.

Badania przeprowadzono przed mającymi się odbyć w tym miesiącu wyborami parlamentarnymi w Czechach. Aż 85,25 proc. mieszkańców kraju jest przeciwny wejściu do strefy euro. Z tego aż 51,2 proc. nie chce tego bardzo zdecydowanie.

Wprowadzanie euro popiera tylko 14,8 proc. Czechów z czego tylko 4,6 proc. zdecydowanie.

Zobacz też: Michalkiewicz, Sommer: Rezydenci atakują. Czy to wina Morawieckiego?

Korona w ostatnim roku była jedną z najsilniejszych walut na świecie.

W ciągu 52 tygodni zyskała około 10 proc. w stosunku do dolara i o około 4 proc. w stosunku do innych najważniejszych walut świata. Również w stosunku do złotówki korona umocniła się o 4 proc..

Danske Bank przewiduje, iż korona będzie coraz droższa. Zawdzięcza to mocnej gospodarce o zdrowych fundamentach.

Czesi domagają się tez zmiany konstytucji. Aż 88 proc. mieszkańców znad Wełtawy chce przeprowadzania referendów w każdej istotnej dla państwa sprawach. Na razie referenda dozwolone są tylko na szczeblu okręgów.

Zobacz tez: Donald Trump ma genialny, prosty i sprawdzony plan. „Będzie lepiej niż za Reagana!” Czy PiS wbije sobie wreszcie do głowy te proste prawdy?


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Czechy
PostNapisane: 23 paź 2017, 09:24 
Offline
Moderator

Dołączył(a): 13 lip 2009, 12:02
Posty: 37605
http://www.autonom.pl/?p=19898

Polityczne trzęsienie ziemi w Czechach
dodano dnia: 2017-10-21

Obrazek

Wybory parlamentarne w Czechach okazały się sukcesem dla ugrupowań anty-establishmentowych oraz eurosceptycznych, natomiast w odwrocie znalazły się tradycyjne partie polityczne. Zgodnie z przewidywaniami największe poparcie uzyskał ruch ANO 2011 miliardera Andreja Babiša, niespodziewanie na drugim miejscu uplasowała się umiarkowanie eurosceptyczna Obywatelska Partia Demokratyczna, natomiast czwarte miejsce tuż za Partią Piratów zajęli zwolennicy referendum na temat wyjścia z Unii Europejskiej. Najgorsze wyniki w historii zanotowali za to socjaldemokraci i komuniści.
Każdy z przedwyborczych sondaży wskazywał na zdecydowaną wygraną populistycznego ruchu ANO 2011, który ostatecznie uzyskał 26,6 proc. głosów i będzie miał 78 swoich przedstawicieli w liczącej sobie 200 miejsc Izbie Poselskiej, czyli będzie reprezentowany przez 31 osób więcej niż po poprzednich wyborach z 2013 roku. Lider ugrupowania Andrej Babiš do maja był wicepremierem Czech i ministrem finansów, a przede wszystkim jest drugim najbogatszym Czechem i właścicielem kilku czołowych czeskich mediów, dlatego był atakowany przez swoich przeciwników przez niemal całą kampanię wyborczą. Babiš pogratulował jednak wszystkim ugrupowaniom, które przekroczyły próg wyborczy i zapowiedział rozpoczęcie rozmów o stworzeniu nowej koalicji.
Kooperacji z miliarderem nie wyobraża sobie jednak druga w stawce Obywatelska Partia Demokratyczna (ODS). Konserwatywni eurosceptycy, współpracujący na szczeblu międzynarodowym z Prawem i Sprawiedliwością, okazali się być jedną z największych niespodzianek piątkowo-sobotnich wyborach, bo żadne z badań opinii publicznej nie wskazywały na tak duże poparcie dla partii istniejącej od rozpadu Czechosłowacji. ODS zdobyła 11,3 proc. głosów i będzie reprezentowana przez 25 parlamentarzystów, co oznacza pozyskanie przez te ugrupowanie dziewięć mandatów parlamentarnych w porównaniu do wyborów sprzed czterech lat.
Na trzecim miejscu uplasowała się Partia Piratów, będąca częścią międzynarodowego ruchu na rzecz ograniczenia prawa własności intelektualnej oraz rozszerzenia swobód obywatelskich. Piraci znajdą się w czeskim parlamencie po raz pierwszy i z poparciem 10,8 proc. będą reprezentowani przez 22 posłów. Taką samą liczbę przedstawicieli do Izby Poselskiej wprowadziła partia Wolność i Demokracja Bezpośrednia (SPD) Tomiego Okamury. Ruch dowodzony przez syna Czeszki i Japończyka otrzymał 10,6 proc. poparcia, a popularność przyniosła mu przede wszystkim zbiórka podpisów pod referendum na temat wyjścia Czech z Unii Europejskiej.
Wśród tradycyjnych partii politycznych największymi przegranymi wyborów okazali się komuniści i socjaldemokraci. Od czasu upadku poprzedniego ustroju Komunistyczna Partia Czech i Moraw (KSČM) nigdy nie zanotowała wyniku gorszego niż dwucyfrowy, a tym razem uzyskała poparcie jedynie 7,8 proc. wyborców, co daje jej 15 mandatów poselskich i tym samym spadek liczby parlamentarzystów o osiemnastu. Jeszcze większe straty zanotował zwycięzca poprzednich wyborów, czyli Czeska Partia Socjaldemokratyczna (ČSSD), która dzięki wynikowi 7,3 proc. będzie miała 15 posłów i tym samym w ciągu czterech lat straciła ich aż trzydziestu pięciu.
Próg przekroczyły jeszcze dwie partie zaliczane do „tradycyjnych” podmiotów czeskiej sceny politycznej, a więc Unia Chrześcijańska i Demokratyczna – Czechosłowacka Partia Ludowa (KDU-ČSL) z 5,8 proc. poparcia i 10 mandatami (o cztery mniej niż w poprzedniej kadencji) oraz liberalna TOP09 z 5,3 proc. głosów i 7 mandatami (dziewiętnaście mniej niż cztery lata temu). Największą niespodzianką okazało się jednak przekroczenie progu przez komitet Burmistrzów i Niezależnych (STAN), którym podobnej szansy nie dawał żaden z przedwyborczych sondaży. Ostatecznie ugrupowanie otrzymało 5,2 proc. poparcia i będzie miało czterech przedstawicieli w Izbie Poselskiej.

Na podstawie: lidovky.cz, idnes.cz, denik.cz.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 89 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 5 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
 cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL
Nasi przyjaciele: Strony Patriotyczne
Linki pozycjonujące: Fenster aus Polen / Schüco Fenster / Drutex Fenster / Fenster Preise / Haustüren /