Polskie-Forum.pl


Wolne i niezależne forum dyskusyjne / opinie polityczne / aktywność obywatelska / patriotyzm / Polska / wolna dyskusja


Wszystkie czasy w strefie UTC + 1
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 17 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Czy ktoś chce zbankrutować a następnie przejąć KGHM?
PostNapisane: 25 lut 2012, 00:20 
Offline
Czytelnik

Dołączył(a): 25 mar 2010, 19:21
Posty: 75
Parę dni temu podano do wiadomości, że KGHM szykuje się właśnie do nabycia średniej wielkości kanadyjskiej firmy wydobywczej (miedź) o nazwie Quadra FNX Mining Ltd.
Skłamałbym twierdząc, że rozumiem rynek miedzi. Ale mam złe przeczucie. Jeżeli jest to dobry interes, to dlaczego dalibóg nie ma kontrofert ze strony głównych graczy tej branży ? Nadto, Quadra ma dwie kopalnie w USA, a więc na rynku , na którym operują najbardziej szemrani czciciele złotego cielca (czyli mega-złodzieje i hiper-szubrawcy). Ma też otwarte projekty na miejscu w Kanadzie (kilo-złodzieje i super-szubrawcy) a także w Chile i na Grenlandii. Z całym szacunkiem dla poszczególnych osób zarządu KGHM – jeżeli zarząd ten jest ukonstytuowany w partyjnym trybie i są tam tacy fachowcy od miedzi jak np. były (a jak niektórzy twierdzą również i obecny) minister obrony, to znaczy to, że grupka matołów zacznie robić interesy aktywami KGHM na czterech różnych rynkach (Kanada, USA, Chile i Dania/Grenlandia). Robienie interesu w każdym z tych krajów ma co najmniej trzy wymiary: prawny, biznesowy i techniczny. Czy akurat zespół KGHM, jeżeli jest znamienny atrybutem jw. ma prawo do tak złożonej zabawy. Czuje niepokój.
Nie wiem na czym polega pułapka z Quadra. Może źle oszacowane projekty, może pączkujące wpadki prawne (jeszcze formalnie nie ujawnione), może zamierzone zmiany w prawie w jednym lub więcej z wym. 4 krajów (np. związane z ochroną uśmiercanego przez kopalnie odkrywkowe środowiska). Ja nie wiem, ale wywiad ( ABW ? )powinien wiedzieć. A jak nie wie, to z niniejszego postu już wie, że powinien wiedzieć.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Czy ktoś chce zbankrutować a następnie przejąć KGHM?
PostNapisane: 25 lut 2012, 05:03 
Offline
Dziennikarz

Dołączył(a): 02 sie 2009, 07:10
Posty: 393
Ten tz takeover,byl zrobiony dosc nieudolnie ,no ale moze brak doswiadczenia w takich sytuacjach .W/G mnie to KGHM cos czuje i mysli uciec z Polski z forsa ,Nastepne bedzie przeniesienie biura .Znam inwestorow co maja akcje Quadra FNX Mining Ltd.Pytaja sie mnie czemu ja nie kupuje ,odpowiadam ze tam gdzie politycy do tego glupie decyduja o losach firm ,wiec dla mnie no no Przewaznie sie konczy jakas glupota

http://www.quadrafnx.com/s/Home.asp
http://stockcharts.com/freecharts/gallery.html?s=qux.to

Oprocz tej firmy ponoc sie przymierzaja do tej
http://www.amemining.com/s/Home.asp
Gdyby to bylo podyktowane ,ze w Legnicy konczy sie miedz i trzeba szukac innych zasobow ,no to fajnie ale czemu nie szukac miedzi w Polsce .jest szansa ze gdzies moze byc .jesli sie przeniesie operacje za granice ,no to Polscy gornicy moga sie pozegnac z praca .Smietanka tylko sie przeprowadzi ,Kanadyjczycy nie pozwola zeby obcokrajowcow zatrudniac jako takich A w Chile ,nie bedzie sie oplacalo bo lokalni sa tansi .Cos tu smierdzi ,ale tak do konca jeszcze wszystko nie jest clear


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Czy ktoś chce zbankrutować a następnie przejąć KGHM?
PostNapisane: 26 kwi 2013, 20:20 
Offline
Moderator

Dołączył(a): 13 lip 2009, 12:02
Posty: 37605
http://rebelya.pl/post/3873/kghm-inwest ... ski-grafen

KGHM inwestuje w polski grafen
18.04.2013

Polski gigant KGHM poprzez swój fundusz inwestycyjny razem z Agencją Rozwoju Przemysłu utworzył spółkę Nano Carbon, która ma zająć się komercjalizacją polskiego wynalazku - technologii wprowadzenia grafenu do przemysłowego użytku.
O grafenie, który został odkryty w 2004 roku, mówi się, że to materiał, który zrewolucjonizuje światową elektronikę i inne dziedziny przemysłu. Od czasu odkrycia trwają prace w różnych krajach zmierzające do o stworzenia technologii, która pozwoli na zarabianie na grafenie - wprowadzenie go do masowego użytku, chodzi też o to, żeby ta technologia była jak najwydajniejsza i jak najtańsza.
Polski naukowiec, dr inż. Włodzimierz Strupiński z Instytutu Technologii Materiałów Elektronicznych w Warszawie, opatentował takę technologię (tzw. polski grafen), ale jej wdrożenie również wymaga wsparcia, czy to komercyjnego, czy państwa.
Plany Nano Carbon (KGHM III FIZAN objął 49 proc. udziałów) zakładają wprowadzenie polskiego grafenu do obrotu handlowego już w pierwszym kwartale 2014 roku. Uruchomienie przemysłowej produkcji wyrobów rynkowych Nano Carbon planuje jeszcze przed upływem 5 lat - w planach są gotowe produkty z grafenu, półprodukty, sprzedaż licencji. Wytypowano szereg zastosowań grafenu dla energetyki, przemysłu maszynowego i samochodowego, spożywczego, medycznego oraz dla budownictwa. Oznacza to więc, że KGHM zamierza dokonać ekspansji na inne rynki, niż wydobywczy.
Dwa tygodnie temu Nano Carbon podpisała ramową umowę o współpracy z ITME.

Oprac. Mad, forsal.pl, onet.pl


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Czy ktoś chce zbankrutować a następnie przejąć KGHM?
PostNapisane: 11 maja 2013, 11:28 
Offline
Moderator

Dołączył(a): 13 lip 2009, 12:02
Posty: 37605
http://narodowcy.net/kghm-najwiekszym-p ... 013/05/10/

KGHM największym producentem srebra na świecie!
INFORMACJE Z POLSKI | MAJ 10, 2013 O GODZINIE 16:00

Obrazek

KGHM utrzymał pierwszą pozycję wśród światowych producentów srebra przed australijskim BHP Billiton i meksykańskim Fresnillo. Warto zauważyć, że KGHM jako jedyny zdołał zwiększyć produkcję. Udział srebra w przychodach firmy w roku 2012 wyniósł 4 301 mln zł.
KGHM produkuje srebro o zawartości powyżej 99,99% Ag w postaci sztabek (gąsek) oraz granulatu. Srebro w postaci gąsek zarejestrowane pod marką KGHM HG, posiada certyfikaty „Dobrej Dostawy” wystawione przez London Bullion Market Association i Dubai Multi Commodities Centre oraz znajduje się na „Oficjalnej Liście Zatwierdzonych Rafinerii i Marek” giełdy COMEX w Nowym Jorku. Głównymi odbiorcami srebra produkowanego przez KGHM są Wielka Brytania, USA i Belgia.
Srebro jest metalem szlachetnym o zastosowaniu głównie przemysłowym m.in. w jubilerstwie, przemyśle elektronicznym i fotograficznym. W ostatnim czasie w większym zakresie wykorzystuje się bakteriobójcze właściwości kruszcu np. w segmencie leczniczym czy przy produkcji sprzętu AGD. Ze względu na ogólnoświatową tendencję pozyskiwania energii z tzw. „źródeł odnawialnych” wzrosło znaczenie srebra jako surowca wykorzystywanego przy produkcji paneli słonecznych. Od 2006 roku rozwinął się także inwestycyjny segment popytu na srebro, które traktuje się jako tańszą alternatywę dla złota. Inwestorzy, wykorzystując powiązanie cen kursów obu metali, w ostatnim czasie zwiększyli swoje zapasy srebra.

HK


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Czy ktoś chce zbankrutować a następnie przejąć KGHM?
PostNapisane: 24 lip 2013, 11:53 
Offline
Moderator

Dołączył(a): 13 lip 2009, 12:02
Posty: 37605
http://niepoprawni.pl/content/jak-donal ... czaja-kghm

Jak Donald Tusk i PO wykańczają KGHM
Ursa Minor, 11 lipca, 2013 - 11:32

Najpierw kłamstwa Donalda Tuska podczas kampanii wyborczej, później sprzedaż 10 proc. akcji KGHM, a na koniec nałożenie ogromnego podatku, który wynosi 9 mln zł dziennie. Tak Platforma Obywatelska „pomaga” polskiej perełce gospodarki
Józef Czyczerski, były członek Rady Nadzorczej KGHM, aktywny działacz „Solidarności” w rozmowie z Radiem Wnet przybliżył historię spółki.
To właśnie działacz „Solidarności” jako jeden z nielicznych zarzucił obecnemu premierowi kłamstwa.
– Chodzi tutaj o kampanię w roku 2007, kiedy Tusk przyjechał do Lubina. Powiedział wtedy, że ktoś robi mu czarny, polityczny PR. Stwierdził również, że nie sprywatyzuje KGHM, nie oszuka górników oraz, że nie będzie ograbiać firmy z zysków. Niestety to wszystko, jak widać, na nic się zdało – mówił Czyczerski.
Na „obietnice” Donalda Tuska nie trzeba było długo czekać. Już w 2009 rząd powołał zespół pod przewodnictwem Michałą Boniego, który miał się zająć całkowitą prywatyzajcą spółki. Wtedy też związkowcy sprzeciwili się proponowanym zmianom. Summa summarum doszło do tego, że rząd sprzedał "jedynie" 10 proc. akcji.
Do głosu Józefa Czyczerskiego przydałoby się jeszcze stanowisko przedstawiciela KGHM. Niestety, pomimo licznych prób umówienia się z którymś z prezesów lub dyrektorów spółki, nie udało się doprowadzić do wywiadu. Jak widać zbyt napięte grafiki nie pozwoliły na dwudziestominutową rozmowę z Radiem Wnet.
Kolejnym skokiem na kasę spółki okazało się wprowadzenie, w 2012 roku, ogromnego podatku od niektórych kopalin, w tym wypadku miedzi i srebra. Jak informuje Józef Cyczerski, KGHM płaci dziennie 9 mln podatku ... czytaj więcej w Kurierze Wnet.

http://www.radiownet.pl/#/publikacje/ja ... czaja-kghm


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Czy ktoś chce zbankrutować a następnie przejąć KGHM?
PostNapisane: 03 lis 2013, 11:00 
Offline
Moderator

Dołączył(a): 13 lip 2009, 12:02
Posty: 37605
http://www.naszdziennik.pl/ekonomia/546 ... cesje.html

KGHM otrzymał nowe koncesje
Poniedziałek, 23 września 2013 (13:52)

KGHM otrzymał nowe koncesje wydobywcze na eksploatację złóż na obszarach Zagłębia Miedziowego - poinformowała spółka. Koncesje są ważne przez 50 lat od 1 stycznia 2014 r.
"Koncesje to kluczowy dokument, warunkujący funkcjonowanie KGHM w Zagłębiu Miedziowym, dlatego całą procedurę ich przedłużenia traktowaliśmy priorytetowo. Uzyskanie pozytywnej decyzji ministra środowiska już we wrześniu to nasz ogromny sukces. Jesteśmy przygotowani na 2014 rok, kiedy będziemy prowadzić wydobycie rudy już na podstawie nowych koncesji" - powiedział cytowany w komunikacie spółki prezes KGHM Herbert Wirth.
Jak dodał, to również sukces gmin Zagłębia i gwarancja zabezpieczenia wspólnych interesów tych samorządów i spółki.
KGHM o przedłużenie koncesji starało się od 2010 r. Długi proces pozyskiwania koncesji wynikał z konieczności przygotowania szeregu opracowań dotyczących m.in. ochrony powierzchni, szkód górniczych, zabytków, terenów Natura 2000 czy projektów zagospodarowania złoża.
W trakcie całego procesu koncesyjnego konieczne było monitorowanie i doprowadzenie do pełnej spójności wniosków koncesyjnych z dokumentami planistycznymi: studiami uwarunkowań i miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego - podkreśliła spółka. "Gminy nie tylko przyzwoliły nam na kontynuowanie działalności na ich terenie, ale przede wszystkim wspólnie z nami otworzyły drogę do rozwoju regionu przez kolejne pół wieku" - podkreślił Wirth. Tereny, których dotyczą koncesje leżą w gminach Lubin, Lubin - Miasto, Polkowice, Radwanice, Jerzmanowa, Rudna, Chocianów, Grębocice i Żukowice.
Spółka poinformowała też, że planuje jeszcze w IV kwartale br. przedłożyć do zatwierdzenia Okręgowemu Urzędowi Górniczemu we Wrocławiu nowe plany ruchu w kopalniach, tak by od początku 2014 r. działalność była oparta zarówno na nowej koncesji, jak i nowych planach.

MM, PAP


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Czy ktoś chce zbankrutować a następnie przejąć KGHM?
PostNapisane: 19 lut 2014, 20:54 
Offline
Moderator

Dołączył(a): 13 lip 2009, 12:02
Posty: 37605
http://www.nacjonalista.pl/2014/02/19/z ... de-polski/

Złoża miedzi dla obcego kapitału. Ministerstwo Środowiska działa na szkodę Polski?
Ostatnia aktualizacja: 19 lutego 2014 | 0 Komentarzy | 161 Odsłon

ABW bada, czy przekazanie przez Ministerstwo Środowiska obcemu kapitałowi złóż miedzi nie było działaniem na szkodę interesu państwa.
Firma Leszno Copper będąca częścią kanadyjskiego funduszu Lumina Capital Limited Partnership dostała pod koniec stycznia pozwolenia na wydobywanie złóż miedzi znajdujących się pod Głogowem. Złoże Bytom Odrzański warte jest od 700 mln do ponad 1 mld dolarów. Ważny w tej sprawie jest fakt, że dyrektorem generalnym tej zarejestrowanej w Luksemburgu spółki jest Stanisław Speczik, do 2004 roku prezes KGHM, wcześniej między innymi dyrektor naczelny Państwowego Instytutu Geologicznego, a obecnie członek jego Rady Naukowej.
„Wprost” dotarło do dokumentów, z których wynika, że dokładnie w tym samym miejscu prace wydobywcze chciało prowadzić KGHM. Kombinat miedziowy złożył w 2012 roku w ministerstwie odpowiednie dokumenty, lecz nie uzyskał odpowiedzi. Okazało się, że w tym samym czasie prośbę o koncesję złożyła firma Leszno Copper. Mimo pozytywnej dla KGHM opinii Komisji Zasobów Kopalin resort wydał koncesję dla obcego kapitału./BK/

Na podstawie: wp.pl


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Czy ktoś chce zbankrutować a następnie przejąć KGHM?
PostNapisane: 01 sie 2014, 11:59 
Offline
Moderator

Dołączył(a): 13 lip 2009, 12:02
Posty: 37605
http://legnica.gosc.pl/doc/2103405.KGHM ... ie-w-Chile

KGHM: ruszyło wydobycie w Chile
DODANE 2014-07-31 09:04

Firma rozpoczęła przerób rudy na koncentrat miedzi w zakładzie Sierra Gorda. Jesienią otwarcie kopalni.

Jak poinformował Herbert Wirth, prezes KGHM poza samą odkrywką, z której już w kwietniu zdjęte zostało 192 mln ton materiału, uruchomione zostały zakłady, w których odbywa się kruszenie, mielenie i flotacja.
Woda do kopalni jest doprowadzona z wybrzeża oceanu rurociągiem o długości 143 km, a jej niezbędne rezerwy składowane są w zbiorniku o pojemności 750 tys. m3.
– Realizując ten projekt, narzuciliśmy sobie i naszym partnerom ogromne tempo. Zależało nam, by przy zachowaniu najwyższych standardów bezpieczeństwa pracy i ochrony środowiska, możliwie najlepiej wykorzystać potencjał kopalni – wyjaśnia prezes Wirth. Od momentu pierwszych odwiertów do faktycznego rozpoczęcia produkcji minęło zaledwie dziesięć lat. To ewenement na skalę światową i dowód najwyższych kompetencji naszej kadry menedżerskiej.
W otwarciu kopalni wezmą udział przedstawiciele rządów polskiego, chilijskiego i japońskiego KGHM W otwarciu kopalni wezmą udział przedstawiciele rządów polskiego, chilijskiego i japońskiego
Po okresie rozruchu, który zgodnie z harmonogramem ma się zakończyć na początku 2015 roku, Sierra Gorda będzie produkować około 120 tys. ton miedzi, 50 mln funtów molibdenu i 60 tys. uncji złota rocznie.
Prognozowana średnioroczna produkcja w ciągu 20-letniego okresu eksploatacji kopalni, uwzględniając uruchomienie drugiej fazy projektu, wyniesie około 220 tys. ton miedzi, 25 mln funtów molibdenu i 64 tys. uncji złota.
- Dzięki uruchomieniu produkcji w Sierra Gorda zdołamy obniżyć koszt produkcji w całej Grupie KGHM - zapewnia Jarosław Romanowski, wiceprezes KGHM ds. finansów.
– Wpływ na to mają przychody ze sprzedaży dodatkowych produktów, które będą powstawały w Sierra Gorda, głównie złota i molibdenu, którego ceny są aktualnie o niemal jedną czwartą wyższe od początkowo zakładanych - podkreśla Romanowski.
Pierwszy transport koncentratu miedzi z kopalni Sierra Gorda zostanie wysłany we wrześniu. Połowa wyprodukowanego w kopalni koncentratu miedzi trafiać będzie do japońskich hut Grupy Sumitomo, właściciela mnijszościowego pakietu udziałów w Sierra Gorda. Pozostała część będzie sprzedawana na innych rynkach. Sierra Gorda jest spółką typu joint venture, zarządzaną przez KGHM International i należącą do Grupy KGHM (55%), Sumitomo Metal Mining (31,5%) oraz Sumitomo Corporation (13,5%). Kopalnia jest zlokalizowana na pustyni Atacama w regionie Antofagasta, będącym największym zagłębiem miedzi w Chile.

Roman Tomczak


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Czy ktoś chce zbankrutować a następnie przejąć KGHM?
PostNapisane: 08 gru 2014, 13:37 
Offline
Moderator

Dołączył(a): 13 lip 2009, 12:02
Posty: 37605
http://europejczycy.info/47294/wiadomos ... ogo-firmy/

PiS wyraża swój zdecydowany sprzeciw wobec decyzji władz Zarządu KGHM o zmianie logo firmyRada Polityczna Prawa i Sprawiedliwości podjęła uchwałę, w której wyraża swój zdecydowany sprzeciw wobec decyzji władz Zarządu KGHM o zmianie logo firmy.

Według koncepcji Zarządu spółki, znakiem rozpoznawczym przedsiębiorstwa ma być biały romb wpisany w sześciokąt i umieszczony obok liter KGHM. Drugi człon dotychczasowej nazwy, czyli „Polska Miedź”, ma zniknąć.

„Biorąc pod uwagę, że KGHM Polska Miedź jest spółką Skarbu Państwa, funkcjonującą z powodzeniem na rynku krajowym i zagranicznym od ponad 50 lat, Rada Polityczna Prawa i Sprawiedliwości wzywa polski rząd do szybkiej reakcji na działania Zarządu i domaga się pozostawienia nazwy firmy, jako KGHM Polska Miedź S.A” – napisano m.in. w uchwale.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Czy ktoś chce zbankrutować a następnie przejąć KGHM?
PostNapisane: 02 maja 2015, 11:52 
Offline
Moderator

Dołączył(a): 13 lip 2009, 12:02
Posty: 37605
http://www.kresy.pl/wydarzenia,gospodar ... mpaign=rss

W Polsce miedź wydobywać będą Niemcy i żydzi, natomiast KGHM kopać będzie w kraju bliskim Bieguna Południowego.

Kopia artykułu:

KGHM będzie wydobywał w Chile setki tysięcy ton miedzi rocznie [+VIDEO]
Dodane przez Zyga
Opublikowano: Środa, 22 kwietnia 2015 o godz. 17:05:18


Zakup przez polskiego potentata miedziowego kanadyjskiej spółki Quadra FNX pozwolił mu na przejęcie olbrzymich złóż rudy Sierra Gorda na pustyni Atacama.

Złoża są tak wielkie, że będą pozwalały na wydobycie około 220 tys. ton miedzi rocznie. To ponad połowa rocznej produkcji w trzech polskich kopalniach należących do KGHM. W tym tempie będzie można eksploatować chilijską kopalnię przez 23 lata. Oznaczać to może znaczne wzmocnienie polskiego potentata, który za przejęcie Quadra FNX wyłożył 2,9 miliarda dolarów, co było największą inwestycją zagraniczną w historii przemysłu.
Przy tworzeniu odkrywkowej kopalni Sierra Gorda pracowało 10 tys. osób. Eksploatować ją będzie załoga licząca 2 tys. osób pracujących pod nadzorem polskich inżynierów. Nadano jej imię Ignacego Domeyki - odkrywcy, geologa i inżyniera, który w XIX wieku walnie przyczynił sie do rozwoju Chile.

http://www.youtube.com/embed/fiuztexQpj4

natemat.pl/kresy.pl


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Czy ktoś chce zbankrutować a następnie przejąć KGHM?
PostNapisane: 09 maja 2015, 14:51 
Offline
Moderator

Dołączył(a): 13 lip 2009, 12:02
Posty: 37605
http://www.kresy.pl/wydarzenia,gospodar ... mpaign=rss

Polskie KGHM ponownie największym producentem srebra na świecie
Dodane przez Lipinski
Opublikowano: Sobota, 09 maja 2015 o godz. 14:02:11

W ubiegłym roku nasz miedziowy potentat wyprodukowała aż 1256 ton srebra. W 2012 roku było to 1274 tony. Obecnie, poza produkcją miedzi, to najistotniejszy segment działalności spółki.

Według Herberta Wirtha, prezesa koncernu, Herbert Wirth, tak dużą produkcję umożliwiła optymalizacji wzbogacania rud i procesów hutniczych. Spółka stawia jednak na jak pełniejsze wykorzystanie już wydobytych rud. Dzięki temu produkcja srebra osiągnęła rekordowy poziom 40,4 mln uncji.
KGHM wyprzedziło meksykańską spółkę Fresnillo, produkującą srebro głównie w stanach Sonora i Durango. Produkcja srebra to dla spółki także rodzaj bufora na wypadek przeceny na rynku miedzi.

Od momentu rozpoczęcia procesu produkcji do końca 2014 roku w KGHM wyprodukowano niemal 25 tysięcy ton srebra.

Wnp.pl / Kresy.pl


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Czy ktoś chce zbankrutować a następnie przejąć KGHM?
PostNapisane: 07 gru 2015, 13:40 
Offline
Moderator

Dołączył(a): 13 lip 2009, 12:02
Posty: 37605
http://www.kresy.pl/wydarzenia,gospodar ... mpaign=rss

KGHM znowu jest liderem produkcji srebra
Dodane przez Lipinski
Opublikowano: Niedziela, 06 grudnia 2015 o godz. 17:05:47

W 2014 roku KGHM był największym producentem srebra na świecie. Wydobyto 1256 ton tego cennego kruszcu.

Jest to 7 procentowy wzrost w porównaniu z poprzednim rokiem. Zaraz za polska firmą znajduje się meksykańska Fresnillo plc oraz kanadyjski Goldcorp. Polska jest w światowej czołówce jeżeli chodzi o wydobycie srebra. Zajmujemy 8 miejsce a w Europie więcej produkuje go tylko Rosja.

Jak zauważają specjaliści dwie trzecie produkcji srebra powstaje jako produkt uboczny przy eksploatacji innych złóż. W Polsce wydobywa się go razem z miedzią. KGHM 75 procent srebra produkuje właśnie przy wydobyciu rudy miedzi. Większość wydobytego srebra, bo aż 98 procent, jest eksportowana za granicę.

Forsal.pl/KRESY.PL


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Czy ktoś chce zbankrutować a następnie przejąć KGHM?
PostNapisane: 28 lut 2016, 11:06 
Offline
Moderator

Dołączył(a): 13 lip 2009, 12:02
Posty: 37605
http://www.deon.pl/wiadomosci/polska/ar ... -kghm.html

Jackiewicz o potrzebie audytu w KGHM
26.02.2016 21:03

Obrazek
(fot. kghm.pl)


Potrzebne jest przeprowadzenie audytu w spółce KGHM Polska Miedź SA, który pokaże, dlaczego spotkaliśmy się z tak wielkimi trudnościami, jeśli chodzi o inwestycję w kopalnię Sierra Gorda w Chile - powiedział w piątek minister skarbu Dawid Jackiewicz.

Podczas konferencji podsumowującej 100 dni rządów PiS, Jackiewicz był pytany o plan ratunkowy dla miedziowej spółki. Jak podkreślił minister, "nie mówimy o planie ratunkowym, tylko o potrzebie przeprowadzenia audytu i kontroli, która pokaże, dlaczego spotkaliśmy się z tak wielkimi trudnościami, jeśli chodzi o inwestycję chilijską".

Odkrywkowa kopalnia w Chile została uruchomiona w czerwcu 2014 r. W listopadzie ub.r. spółka informowała, że w trzecim kwartale 2015 r. odnotowała 270 mln zł straty netto i 40 mln straty EBITDA na tym przedsięwzięciu. KGHM ma 55 proc.
udziałów w kopalni. Przedstawiciele spółki argumentowali, że na jej wynik wpłynęły niekorzystne ceny surowców na rynkach światowych, a także to, że nie osiągnęła pełnej mocy wydobywczej.

Jackiewicz zaznaczył w piątek, że kontrola pokaże, czy po drodze nie popełniono jakichś błędów inwestycyjnych, analitycznych. "Czy - jeśli takie błędy się pojawiły - były to błędy świadome, czy nieświadome, czy decyzje były podejmowane w oparciu o najlepsze możliwe informacje pozyskane z rynku, czy też w oparciu o widzimisię naszych poprzedników w tej konkretnej spółce" - mówił minister.

"Chcemy mieć pewność, że jeśli nawet doszło dzisiaj do sytuacji, w której ta inwestycja stoi pod znakiem zapytania (...) to, że wszystkie dotychczasowe działania były realizowane w dobrej intencji, w dobrym zamiarze. To jest pierwszy krok, dla którego taki audyt trzeba przeprowadzić.

Drugi, to podjęcie decyzji, jak tę inwestycję, jak tę decyzję (...) ratować, dlatego, że jest ona rzeczywiście dla nas potężnym problemem dzisiaj. Jestem przekonany, że temu właśnie służy wysiłek, który dzisiaj wkładają nowe władze spółki KGHM i nowa rada nadzorcza, nowi ludzie, którzy zastąpili zarząd tej spółki, który nie potrafił znaleźć przez ostatnie kilka lat odpowiedzi na to pytanie" - dodał. Zaznaczył, że zarząd KGHM jest jeszcze przed decyzjami w tej sprawie.

Już wcześniej minister skarbu Dawid Jackiewicz zapowiedział audyt w miedziowej spółce. "Audyt ten musi przynieść odpowiedź na kilka podstawowych pytań; po pierwsze, w jaki sposób dywersyfikować działalność spółki, by nie była ona narażona na problemy finansowe w sytuacji spadających cen miedzi" - mówił. Zapowiedział też badanie zasadności inwestycji KGHM w kopalnię Sierra Gorda w Chile.

KGHM jest jedną z największych polskich spółek Skarbu Państwa i jest jednym z czołowych na świecie producentów miedzi i srebra. Obecnie Skarb Państwa posiada 31,79 proc. akcji KGHM. Pozostała część jest w rękach polskich i zagranicznych akcjonariuszy indywidualnych i instytucjonalnych.

PAP / jm


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Czy ktoś chce zbankrutować a następnie przejąć KGHM?
PostNapisane: 12 wrz 2016, 10:15 
Offline
Moderator

Dołączył(a): 13 lip 2009, 12:02
Posty: 37605
http://niezalezna.pl/85864-chronia-kghm ... zalezna.pl)

Chronią KGHM przed wrogim przejęciem. Skarb państwa zwiększy udziały w koncernie - niezalezna.pl
Dodano: 11.09.2016 [09:58]

Obrazek
foto: Tomasz Adamowicz/Gazeta Polska


Skarb państwa będzie zwiększał udział w KGHM, choć nie nastąpi to szybko, bo trzeba uporać się z bieżącymi problemami koncernu. Spółka wejdzie też w skład tworzonego holdingu wraz z LOT, GPW czy PZU. W ciągu dwóch tygodni minister skarbu przedstawi na posiedzeniu rządu koncepcję powołania tej struktury, która zastąpi resort skarbu.

Minister skarbu Dawid Jackiewicz pracuje nad dwiema koncepcjami powołania holdingu lub agencji, w skład której wejdą spółki skarbu państwa. W jego ocenie korzystniejszy jest holding, choć ma też swoje minusy. – Może holding to nie jest dobre określenie, byłaby to raczej spółka akcyjna, która będzie zarządzana tak jak holding. W tej wersji spółki będą sprawniejsze i będą szybciej podejmowały decyzje – wyjaśnił minister. – Nie może być bowiem tak jak do tej pory, że jakieś antagonizmy, ambicje własne, a czasem nieudolność blokują współpracę między państwowymi spółkami lub procesy inwestycyjne – uważa minister Jackiewicz.

Podał przykłady np. dwóch spółek, które nie chciały ze sobą współpracować, mimo że profil ich działalności skazywał je na siebie, tylko dlatego, że prezesi tych spółek kiedyś startowali do jednego konkursu. Jeden z nich wygrał, a drugi przegrał. Żal i antypatia pozostała i z tego powodu nie było prób nawiązania współpracy między spółkami skarbu państwa – mówi minister. W ten sposób marnowano potężną szansę wynikającą z synergii.

Powstający holding ma właśnie wykorzystać tę siłę. Ministerstwo Skarbu Państwa będzie funkcjonowało do końca roku, a od stycznia jego obowiązki przejmie nowy podmiot, w którym znajdą pracę dotychczasowi urzędnicy resortu. – Myślę, że z ok. 150–200 pracownikami ministerstwa się rozstaniemy, ale zrobimy to w taki sposób, żeby nikogo nie skrzywdzić – zapewnia minister. Jackiewicz nie ukrywa, że będzie kandydował na szefa holdingu.

Pod nadzorem nowej struktury znajdą się KGHM, LOT, GPW, Totalizator Sportowy, PZU oraz kilkanaście innych rozpoznawalnych marek, których kapitalizacja wynosi ponad 100 mln zł. W portfelu holdingu znajdą się także mniejsze spółki, które są w procesie likwidacji lub upadłości – w sumie ok. 140 firm o łącznym majątku kilkuset milionów złotych. – W wypadku niektórych podjęliśmy decyzję o wycofaniu ich z procesu likwidacji. Mamy pomysły, żeby je skutecznie przywrócić do życia – powiedział minister Jackiewicz. Do holdingu przejdzie też ok. 120–130 działających wciąż spółek. To nie są duże podmioty, np. PKS w Zielonej Górze. Ta nowa struktura pozwoli na lepszy nadzór nad spółkami, na wykorzystanie efektu synergii, która przełoży się na zwiększanie siły i potencjału spółek skarbu państwa. Mają one przynosić zysk i dywidendy dla budżetu państwa.

– Nie wykluczamy zwiększenia udziału skarbu państwa w KGHM, aby nie dopuścić do wrogiego przejęcia koncernu w przyszłości. Skupowanie akcji nie wydarzy się w najbliższych miesiącach, gdyż KGHM przeżywa swoje problemy i zajmujemy się teraz ratowaniem już poniesionych wydatków na inwestycje zagraniczne – poinformował minister Jackiewicz.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Czy ktoś chce zbankrutować a następnie przejąć KGHM?
PostNapisane: 24 sty 2017, 14:02 
Offline
Moderator

Dołączył(a): 13 lip 2009, 12:02
Posty: 37605
http://wpolityce.pl/gospodarka/324428-p ... jnowsze%29

Prezes PiS w sprawie podatku od kopalin: KGHM to dobro narodowe i powinien funkcjonować tak, by służyć całemu społeczeństwu
opublikowano: 2017-01-23 09:48:13+01:00


fot. Fratria


KGHM to dobro narodowe i powinien służyć całemu społeczeństwu; podatek miedziowy, który może nie jest najlepszym pomysłem, jednak temu służy - powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński w poniedziałek w wywiadzie dla Polskiego Radia Wrocław.
Kaczyński był pytany o zapowiadaną przez PiS w kampanii wyborczej likwidację podatku od wydobycia niektórych kopalin.
Takie sprawy nie mogą być załatwione od razu, ale w ciągu jakiegoś czasu
— odpowiedział prezes PiS.
Dodał, że KGHM Polska Miedź S.A. to dobro narodowe i powinien funkcjonować tak, by służyć całemu społeczeństwu.
Podatek miedziowy, który być może nie jest najlepszym pomysłem, ale jednak temu służy. Proszę też pamiętać, że nasze wielkie spółki państwowe nie zostały sprywatyzowane właśnie dlatego, że ich zadaniem jest służenie całemu społeczeństwu
— mówił lider PiS.
Dopytywany o to, czy likwidacja podatku miedziowego zostanie odsunięta w czasie, Kaczyński powiedział, że jest to pytanie do premier Beaty Szydło.
W każdym razie ja podkreślam, że my naprawdę wykonujemy swoje zobowiązania, ale nikt nie jest w stanie wykonać wszystkiego od razu. Tym bardziej, że przez osiem lat kraj był rządzony fatalnie
— powiedział Kaczyński.
Podatek od wydobycia niektórych kopalin (miedzi i srebra) jest pobierany w Polsce od 18 kwietnia 2012 r. Wielkość podatku, który wpływa do budżetu, zależy od: wartości surowców na rynku światowym, od kursu dolara amerykańskiego, w którym miedź i srebro są notowane na giełdzie oraz od wolumenu wydobycia. Podstawę opodatkowania stanowi ilość miedzi oraz srebra zawarta w wyprodukowanym koncentracie. W praktyce podatkiem obciążony jest KGHM

ak/PAP

autor: Zespół wPolityce.pl


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 17 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 17 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
 cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL
Nasi przyjaciele: Strony Patriotyczne
Linki pozycjonujące: Fenster aus Polen / Schüco Fenster / Drutex Fenster / Fenster Preise / Haustüren /