Polskie-Forum.pl

Wolne i niezależne forum dyskusyjne / opinie polityczne / aktywność obywatelska / patriotyzm / Polska / wolna dyskusja

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1

Autor Wiadomość
 Tytuł: Żydy i Osły
PostNapisane: 08 mar 2018, 22:26 
Czytelnik

Marzec '68 zorganizowany przez Polaków? S. Blumsztajn: "Powiedzenie, że to Polacy, to brednia. To było zorganizowane przez komunistów, chociaż to też za daleko idące uogólnienie. To było zorganizowane przez jakąś część, ale zaakceptowane przez aparat i Gomułkę"

http://www.fronda.pl/a/zaskakujace-slow ... 07389.html

Oczywiście Blumsztajn ma rację, z zastrzeżeniem, że nie wszystko, co określamy mianem Marzec 68’ było zorganizowane przez władze.
---
Ze swej strony wyrażę pogląd, że „inicjacja” Marca 68’ należała do formującej się wewnątrz PZPR opozycji i być może trzeba by to widzieć od czasu wyłonienia się frakcji „natolińczyków” i „puławian” w latach 50-tych. Pewnie w skutkach tego podziału można by widzieć demonstracje studenckie w r. 1957 w obronie tygodnika „Po prostu” . Później, za efektowne, szerzej społecznie dostrzegane wydarzenia, które były przejawami procesu narastania opozycji, można by uznać projekcję wojny Izraela z roku 1967 na sprawy wewnętrzne w Polsce i zerwanie stosunków z Izraelem a później demonstracje wokół spektakli „Dziadów” w reżyserii Kazimierza Dejmka, wystawianych w Teatrze Narodowym. Dość szeroko rozstrzelone żądania ówczesnej opozycji artykułowała na zewnątrz partyjna młodzież (np. Kuroń i Modzelewski) oraz studencka głównie grupa „komandosów” – młodzieży z uniwersytetów, głównie z UW, zstępni „puławian”, ale nie tylko, np. A. Michnik, L. Dojczgewand, Lityński, Blumsztajn i inni.

Wg mnie, przyznaję, że byłem tylko nie za bardzo interesującym się tym wszystkim obserwatorem (wyjąwszy demonstracje w obronie tygodnika „Po prostu”, w których uczestniczyłem) udział ówczesnych władz w tych wydarzeniach miał charakter reakcji. Oczywiście, nie umniejsza to krzywdy wyrządzonej części obywateli pochodzenia żydowskiego, zarówno tym, którzy w Polsce pozostali, tracąc np. zasłużone (lub nie) beneficja, a także tym, którzy poczuli się zmuszeni do wyjazdu z Polski. Podejrzewam, że takich przymuszonych nie było wielu. Jak sądzę, zdecydowana większość przymusowych „emigrantów”, w szczególności osoby o przeszłości ubeckiej, chyba była po cichu cholernie zadowolona, że może wyjechać z tej siermiężnej bidy. Może tak, może trochę inaczej. Zresztą , przy takich okazjach każdy przypadek ma w sobie coś szczególnego i trzeba zachować daleko idący umiar w ocenach tego czasu.

Podłoże i cele Marca 68’ oraz sam przebieg wydarzeń powinny być przedmiotem solidnej syntezy przez powołane do tego firmy , przede wszystkim IPN.

Gdy w tej chwili słucham pienia niektórych polityków o potrzebie pochylenia się nad tym dramatem – z poczuciem winy – to dochodzę do wniosku, że dostali , za przeproszeniem pierdolca. Wypowiedź Blumsztajna czyni z nich osłów. Kiedyś byli „Chamy i Żydy” (W. Jedlicki) , zdaje się, że wraca nowe, mianowicie w wersji „Żydy i Osły” ?

opublikowałem: http://www.fronda.pl/forum/zydy-i-osly,87205.html

Tytuł: Re: Żydy i Osły
PostNapisane: 09 mar 2018, 15:29 
Czytelnik

Tytułem uzupełnienia, w związku z przemówieniem Prezydenta, w którym m.in. powiedział:

„…Za ludzi pomordowanych przez komunistów obecna Polska, moje pokolenie, nie ponosi odpowiedzialności i nie musi za to przepraszać - powiedział Andrzej Duda”
--- nie wiem jak spożytkuje to stwierdzenie obecne pokolenie Niemców…

I dalej:

„…Wypędzonym i rodzinom tych, którzy wtedy zginęli, chcę powiedzieć - proszę, wybaczcie ówczesnej Polsce. Polska moimi ustami prosi o wybaczenie, żeby zechcieli zapomnieć, żeby zechcieli przyjąć, że Polska bardzo żałuje, że ich dzisiaj w niej nie ma”
--- Szanowny panie Prezydencie, wydarzenia Marca 68 były przejawem wewnątrzpartyjnej walki o władzę, którą – tak to już bywa, gdy chce się ją zdobyć – motywuje się walką o sprawiedliwość, wolność, demokrację (przeważnie też dobrobyt). Powtarzam, wewnątrzpartyjnej walki, a to, że głównymi harcownikami na ulicach była młodzież uniwersytecka, w niczym nie zmienia faktu, że scenariusz i reżyserka pochodziły od niegdysiejszej grupy „puławian”. Marzec 68 nie był więc rozprawą ówczesnej Polski !!! Ówczesna Polska, tj. moje i starsze pokolenia patrzyła na to wszystko z początkowym zaskoczeniem a w miarę zyskiwanego zrozumienia o co w tym wszystkim chodzi, z cichym wyczekiwaniem: a zajebcie się wzajemnie skurwysyny, nawet na śmierć. Tak więc, jeżeli już nie konsultuje się Pan ze swoimi doradcami o co w tym wszystkim chodziło i jak należy odreagować, to trzeba było się zastanowić choćby nad tym, co powiedział Blumsztajn a on jako młodzianek brał w tym udział i wie, co mówi.
Co do tego, że Polska dziś bardzo żałuje, że ich w niej nie ma, to dobrze byłoby zachować się bardziej subtelnie, gdyż wśród tych, którzy wyjechali byli osobnicy w rodzaju Heleny Wolińskiej czy Stefana Michnika. Fraza powinna być adresowana do takich jak stosunkowo młody wówczas kumpel mojego kumpla – Julek Splisg…, który wyjeżdżając miał łzy w oczach i przez szereg lat prowadząc rezydencje milionerów w Wisconsin był podgryzany przez tęsknoty za krajem swojego dzieciństwa i młodosci.
---
Nie wiem, jak tam bezpośrednio zainteresowani, ale ja jako szary obywatel uważam, że pan Prezydent sieje straszny burdel w politycznej materii poczynań rządu.

Tytuł: Re: Żydy i Osły
PostNapisane: 09 mar 2018, 19:46 
Moderator

twardek napisał(a):
Nie wiem, jak tam bezpośrednio zainteresowani, ale ja jako szary obywatel uważam, że pan Prezydent sieje straszny burdel w politycznej materii poczynań rządu.

No niestety, ale fakty są takie, że Duda to marionetka żydostwa. Że to co mówi, mówi do nich.
A Polaków tak naprawdę ma gdzieś. Umie tylko ładnie gadać i tyle. Piękne patriotyczne przemówienia, to nie wszystko ...

"W ciągu całego naszego życia widziałem w naszym kraju tylko dwie partie. Partię polską i antypolską, ludzi godnych i ludzi bez sumienia, tych którzy pragnęli Ojczyzny wolnej i niepodległej, i tych, którzy woleli upadlające obce panowanie."

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1