Polskie-Forum.pl


Wolne i niezależne forum dyskusyjne / opinie polityczne / aktywność obywatelska / patriotyzm / Polska / wolna dyskusja


Wszystkie czasy w strefie UTC + 1
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 13 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Niewyobrażalnie gigantyczna grabież Polaków i Polski.
PostNapisane: 17 sie 2017, 07:14 
Offline
Moderator

Dołączył(a): 13 lip 2009, 09:25
Posty: 31579
Banda PO-PSL najmniej troszczyła się o Polskę i o Polaków. Za to bardzo się troszczyła o zyski swoje i zyski naszych sąsiadów starających się Polskę skolonizować. Rozszabrowano naszą Ojczyznę na niewyobrażalnie wielką sumę pieniędzy, zniszczono przemysł, lecznictwo, szkolnictwo, handel, media i wiele innych działów.
Teraz musimy postawić radykalne pytanie. Czy te zbójeckie bandy PO - PSL zostaną za tę zbrodnię na Polakach przykładnie i ostro ukarane?
Ten czyn nie jest już tylko polityczny, ale przede wszystkim kryminalny i wymaga surowej kary.
Jeszcze nie tak dawno, za taką zbrodnię była by kara śmierci.
Cwaniaczki mafijne zawczasu zlikwidowali tę karę, aby ich to nigdy nie spotkało, gdy Polacy obudzą się z letargu i przegnają ich od koryta.


VAT od podszewki

Czy Donald Tusk i Jan Vincent-Rostowski staną przed komisją śledczą do spraw wyłudzeń VAT? – To są naturalni kandydaci – uważa poseł Tomasz Rzymkowski (Kukiz’15).

Tuż po wakacjach do Sejmu ma wpłynąć wniosek posłów z klubu Kukiz’15 o powołanie nowej komisji śledczej. Jej celem ma być zbadanie przestępstw popełnianych w sprawie wycieku wpływów z podatku VAT.

Według wicepremiera, ministra finansów Mateusza Morawieckiego, budżet państwa stracił na tym procederze nawet 250 mld zł.

Celem komisji ma być zweryfikowanie procedur i instytucji, które odpowiadają za pobór podatku VAT. To pozwoliłoby na odnalezienie dziur w systemie podatkowym. – Gdyby przy tym udało się odnaleźć osoby, które wyłudzały podatek VAT, będzie to tym większa korzyść dla państwa i społeczeństwa – zaznacza poseł Rzymkowski.

Powstanie komisji śledczej w sprawie wyłudzeń VAT jest wielce prawdopodobne. W zeszłotygodniowych „Rozmowach niedokończonych” na antenie Telewizji Trwam pozytywnie do tego pomysłu odniósł się wicepremier Mateusz Morawiecki.

Rafał Stefaniuk

http://www.naszdziennik.pl/polska-kraj/ ... zewki.html


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Niewyobrażalnie gigantyczna grabież Polaków i Polski.
PostNapisane: 17 sie 2017, 07:15 
Offline
Moderator

Dołączył(a): 13 lip 2009, 09:25
Posty: 31579
Otwarta furtka dla przestępców

Z Tomaszem Rzymkowskim, posłem Ruchu Kukiz’15, przewodniczącym Eurorealistycznego Zespołu Parlamentarnego, rozmawia Rafał Stefaniuk

Kukiz’15 ma złożyć wniosek o powołanie komisji śledczej ws. wyłudzeń VAT. Dlaczego tym powinna się zająć komisja śledcza, a nie prokuratura?
– Prokuratura zajmuje się tą sprawą od bardzo dawna. Najstarsi górale nie pamiętają, kiedy podjęto pierwsze działania. Tymczasem niewydolny system ciągle przepuszcza ogromne sumy pieniędzy. Sytuacja związana ze ściągalnością VAT, również z wyłudzeniami tego podatku, to jest to podręcznikowy przykład sprawy, która powinna trafić do komisji śledczej. Instytucje państwa polskiego nie są w stanie poradzić sobie z tym problemem. Indolencja w tej materii dopadła nie tylko organy skarbowe, ale też ścigania. Choć ta sytuacja w największym stopniu obciąża organy skarbowe, bo to do nich należy alimentacja budżetu państwa z tytułu podatków oraz zabezpieczenie budżetu przed wyłudzeniami. Chodzi o to, żeby komisja śledcza zweryfikowała procedury i instytucje, które się tym zajmowały i odnalazła dziury w systemie podatkowym, które pozwalały na przestępczą praktykę. Jestem świadomy tego, że nie ma idealnego systemu ściągalności podatku VAT, ale może on być bardziej wydolny. A ten system, który obecnie funkcjonuje, to nie jest na miarę naszych możliwości. Gdyby przy tym udało się odnaleźć osoby, które wyłudzały podatek VAT, to przy tym większa korzyść dla państwa i społeczeństwa.

Kukiz’15 rozmawiał już przedstawicielami innych partii? Wniosek ma szansę na akceptację?
– W ubiegłym tygodniu wicepremier Mateusz Morawiecki złożył jasną deklarację, że popiera komisję śledczą w tej sprawie. Wydaje się, że tym samym wniosek znajdzie poparcie wśród posłów największego ugrupowania – Prawa i Sprawiedliwości. Tym bardziej że wicepremier podkreślił, że komisja została już zaakceptowana przez Jarosława Kaczyńskiego. Wydaje się, że sprawa jest więc przesądzona.

Już zapowiedział Pan, że chciałby Pan zobaczyć przed komisją Donalda Tuska i Jana Rostowskiego. Kto jeszcze powinien dostać zaproszenie?
– To już jest decyzja dla członków tej komisji. Mnie wśród nich nie będzie. Dużo czasu zabiera mi komisji ws. afery Amber Gold. Dlaczego podałem nazwiska tych dwóch dżentelmenów? Przede wszystkim dlatego, że Jan Vincent Rostowski był ministrem finansów, a Donald Tusk był jego bezpośrednim przełożonym. Ponadto Tusk był liderem większości parlamentarnej i mógł swobodnie dokonywać takich zmian w prawie, które by mogły system VAT uszczelnić. A jak wiemy, za rządów Platformy i PSL skarb państwa stracił ponad 200 mld zł. Za te gigantyczne pieniądze można by wybudować kilkaset kilometrów autostrad. To są więc naturalni kandydaci na komisję śledczą.

Kukiz’15 będzie domagał się funkcji przewodniczącego komisji?
– Za wcześnie jest, aby dzielić stanowiska. Jeszcze tej kwestii nie podejmowaliśmy.

Co z innymi patologiami finansowymi, jak choćby z kredytami frankowymi? Tę sprawę również czeka wniosek o komisję?
– Nie jestem przekonany, czy w sprawie kredytów frankowych komisja śledcza jest potrzebna. Wskazane jest za to zakończenie prac nad ustawą, która przewalutowałaby kredyty frankowe po kursie z dnia zaciągnięcia zobowiązania. Problem z kredytami frankowymi jest prosty. Banki celowo nie chciały udzielać kredytów w złotówkach, a udzielały kredytów w oparciu o kurs franka szwajcarskiego. Osoby, które w umowach miały kwotę wpisaną we frankach szwajcarskich, pieniędzy w tej walucie nie otrzymywały, bo banki nie miały tych pieniędzy. Bankowcy oszukiwali więc swoich klientów. Dzięki tym operacjom banki zarobiły krocie. Moim zdaniem osoba, która nie otrzymała franków, powinna tę kwotę spłacać w złotówkach.

Dziękuję za rozmowę.
Rafał Stefaniuk

http://www.naszdziennik.pl/ekonomia-gos ... epcow.html


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Niewyobrażalnie gigantyczna grabież Polaków i Polski.
PostNapisane: 18 sie 2017, 09:25 
Offline
Moderator

Dołączył(a): 13 lip 2009, 09:25
Posty: 31579
Wszyscy byliśmy okradani

Z Andrzejem Maciejewskim, politologiem, ekspertem w obszarze polityki z Instytutu Sobieskiego, posłem Ruchu Kukiz’15, przewodniczącym sejmowej Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej, rozmawia Mariusz Kamieniecki

Klub Kukiz’15 domaga się powołania sejmowej komisji śledczej ds. wyłudzeń podatku VAT. Nie wystarczy uszczelnienie systemu i skuteczne działania fiskusa – trzeba powoływać komisję śledczą?
– Kwestiami prawnymi dotyczącymi ewentualnych przestępstw w związku z wyłudzaniem podatku VAT oraz tymi, którzy się dopuścili tego przestępstwa, powinny się zająć odpowiednie organy. Natomiast sejmowa komisja śledcza ds. wyłudzeń VAT nie jest po to, żeby powielać te działania, ale żeby sprawdzić, czy i ewentualnie jaką rolę w tym przestępczym procederze odegrali politycy. Sejmowa komisja śledcza nie jest przeciwko podatnikom, ale jej zadaniem będzie sprawdzenie polityków i ocena, które osoby odpowiadają za to, że w ostatnich latach wszyscy Polacy stracili miliardy złotych, że w majestacie prawa byli okradani. Teraz nie możemy przejść do porządku dziennego, mówiąc, że nic się nie stało. Tak jak wspomniałem, mówimy o kwotach sięgających miliardów złotych, o astronomicznych sumach, które dla zwykłych obywateli są czystą abstrakcją. Politycy mają lekkość wypowiadania się i „rzucania” na lewo i prawo kwotami rzędu miliardów, tymczasem są to bardzo konkretne pieniądze, które odpłynęły nam sprzed nosa. Nie wystarczy zatem powiedzieć – Polacy, nic się nie stało. Skoro mamy uszczuplenia, skoro mamy do czynienia z wyłudzeniami na wielką skalę, skoro powstał mechanizm wykorzystujący luki w systemie prawnym i podatkowym, karno-skarbowym, trzeba to wyjaśnić. To może być, jak sądzę, jedna z ważniejszych komisji śledczych w historii Sejmu RP.

Problem VAT-owski nie jest jednak problemem tylko Polski…
– Owszem, jest to problem ogólnoeuropejski, a VAT jest beznadziejnym, najgorszym z wszystkich możliwych podatków. Skoro jednak osoby odpowiedzialne za stan finansów państwa: ministrowie i urzędnicy nie zrobili nic, żeby te straty zminimalizować i zahamować ten proceder, bo jak widzimy po działaniach tego rządu, można jednak coś zrobić i szybko są efekty uszczelnień, to pytanie, jakie się samo narzuca, brzmi, dlaczego tego nie zrobiła rządząca przez osiem lat Polską koalicja PO – PSL? Chcemy zbadać, dlaczego za poprzedniej władzy z budżetu państwa znikały rocznie dziesiątki miliardów złotych.

Podatek beznadziejny czy nie, ale był i wciąż pozostaje obowiązującym w Polsce prawem…
– To – jak sądzę – nie jest kwestia prawa, ale działania i egzekwowania przepisów oraz dobrej woli urzędników. Okazuje się, że wystarczyła zmiana władzy w Polsce, zmiana na stanowiskach ministra i wiceministrów finansów, która już na samym początku rządów PiS-u spowodowała pewne szarpnięcie w górę. Rozmawiałem z jednym z wiceministrów w resorcie finansów, który powiedział wyraźnie: – Panie pośle, my tak naprawdę jeszcze nic nie zrobiliśmy, a już pobory VAT-u zaczęły być odczuwalne. Można zatem powiedzieć, że już sam fakt pojawienia się nowych ludzi spowodował, że pieniądze z podatku VAT zaczęły spływać do budżetu państwa. To znaczy, że nie jest tak, że wcześniej nie było prawa czy też możliwości działania. Wprost przeciwnie – było wszystko, ale zabrakło jednego, a mianowicie woli do walki z przestępcami, nie było chęci. Tak czy inaczej było odgórne przyzwolenie na to, żeby właśnie tak a nie inaczej funkcjonował ten system. Dlatego wszystko, dlatego państwo polskie pod rządami koalicji PO – PSL kulało.

Gdzie w tej sytuacji były instytucje państwa?
– Za rządów Platformy różne instytucje, w tym również Komisja Europejska, zwracały uwagę, wręcz ostrzegały, że z Polski są drenowane pieniądze, ale ówczesny rząd nic z tym nie zrobił, wprost przeciwnie, luka podatkowa w związku z podatkiem VAT stale się powiększała. Można się zastanowić, skąd brała się ta indolencja państwa. I po to jest potrzebna specjalna komisja śledcza powołana na poziomie parlamentu, składająca się z przedstawicieli wszystkich klubów poselskich, aby wyjaśnić wszystko od początku do końca. Konieczne jest, aby w sposób jednoznaczny wskazać, w którym miejscu pojawił się ten problem i dlaczego. Ale działania komisji będą jednocześnie przyczynkiem do podjęcia określonych kroków także przez inne organy państwa. Sejmowa komisja śledcza to nie jest instytucja, która ma się zamienić w sąd czy w prokuraturę, ale tego typu komisja ma zbadać bardzo istotną kwestię dotyczącą nie jakiejś wąskiej grupy osób poszkodowanych, ale wszystkich Polaków. Tak jak wspomniałem wcześniej – wszyscy byliśmy okradani i pytanie tylko, czy mamy nad tym faktem przejść do porządku dziennego i powiedzieć, że nic się nie stało, czy może wyjaśnić sprawę, wskazać z imienia i nazwiska oraz doprowadzić do ukarania winnych? Odpowiedź jest chyba oczywista.

Przedstawiciele ówczesnych władz mogli maczać palce w tym procederze „dojenia państwa”?
– Nie wiem. Ale po to właśnie potrzebna jest ta komisja śledcza, żeby zdefiniować, sprawdzić, ocenić wszystkie okoliczności tej, bądź co bądź, przestępczej działalności. Nie chciałbym na tym etapie wskazywać winnych, bo od tego są odpowiednie organy państwa i wspomniana komisja – żeby stwierdzić fakty, uporządkować je, stworzyć swoistą białą księgę, ale niewątpliwie faktem jest, że państwo za poprzedniej władzy było tylko teoretyczne. Z Klubem Kukiz’15 chcemy podjąć działania również w sprawie wyjaśnienia tzw. afery frankowej – przecież to bardzo podobna sprawa – z tą tylko różnicą, że dotyczy wielu polskich rodzin. Zatem mówimy tu o poważnych sprawach dla państwa polskiego. Zapewniam, że to nie jest kwestia partykularnych interesów jednej partii lub partyjki, ale chcemy podjąć działania na rzecz dobra publicznego.

Czy nie wystarczą działania organów karno-skarbowych, potrzebna jest aż komisja śledcza?
– Sejmowe komisje śledcze powołuje się w sprawach ważnych. Uszczuplenia podatkowe, VAT-owskie sięgające nawet 340 miliardów złotych – czyli mniej więcej tyle, ile wynosi roczny budżet Polski, to nie jest temat banalny czy nieważny. Wprost przeciwnie – w interesie państwa polskiego jest wyjaśnienie, gdzie te wręcz niewyobrażalne pieniądze się rozpłynęły. Polakom należy się wyjaśnienie, kto i jak zdefraudował tak ogromne pieniądze, które mogły posłużyć w realizacji tak wielu potrzebnych inwestycji, i kto dopuścił do tego, żeby ten proceder rozkwitł na tak ogromną skalę, a oszuści obrastali w fortuny.

Dzisiaj deficyt budżetowy jest na rekordowo niskim poziomie. W tej sytuacji uzasadnionym wydaje się stwierdzenie premier Beaty Szydło z mównicy sejmowej, że wystarczy nie kraść…
– Ten optymizm i twierdzenie, że deficyt budżetowy jest na rekordowo niskim poziomie, jest w mojej ocenie lekko przesadzony. Mimo tych optymistycznych informacji płynących z Ministerstwa Finansów trzeba stwierdzić, że w Polsce mamy bardzo wysoki dług wewnętrzny i każdy młody Polak, który dzisiaj przyszedł na świat, już w momencie urodzin staje się dłużnikiem i mimo iż jeszcze nie ma dowodu osobistego i żadnej pożyczki, to ciąży na nim dług w wysokości ok. 70-80 tysięcy złotych. I to są rzeczywiste problemy nas, Polaków, dlatego mam nieco odmienne zdanie od tego, co mówi premier Beata Szydło. Nas, Polaków, ciągle nie stać na wiele rzeczy, a przed nami w najbliższym czasie poważne problemy, np. z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych. Ten nasz dług wewnętrzny bierze się stąd, że ciągle mamy bardzo chory i dziurawy system emerytalny, mamy też problemy ze służbą zdrowia, dlatego w tej sytuacji nie bawiłbym się w cyferki i porównania, że poprzednie rządy były złe – choć rzeczywiście takie były – a obecny rząd jest dobry, bo odnotowujemy niższy deficyt budżetowy państwa. Prawda jest jednak taka, że ten deficyt budżetowy jest ciągle za wysoki i jest to wina zarówno rządów Platformy i PSL-u, jak i rządu Prawa i Sprawiedliwości. Niestety, ale tak to trzeba ująć.

Kukiz’15 ma sojuszników po stronie m.in. wicepremiera Mateusza Morawieckiego czy ministra Zbigniewa Ziobry, a zatem PiS nie mówi nie sejmowej komisji śledczej ds. wyłudzeń VAT. Wygląda na to, że jej powołanie to będzie zwykła formalność…
– Wszystko wskazuje, że będzie odpowiednie tempo działań, że będzie wola polityczna do powołania tej komisji śledczej. W życiu i funkcjonowaniu Sejmu wola polityczna jest bardzo istotną sprawą i jeśli taka wola rzeczywiście będzie, to wszystko jest możliwe i niewykluczone, że jeszcze we wrześniu będziemy mieli powołaną do życia sejmową komisję śledczą ds. wyłudzeń VAT. Póki co, choć mamy wakacje, to w naszym klubie są osoby odpowiedzialne, które się tym tematem zajmują, i dlatego składamy stosowny projekt uchwały, który – mam nadzieję – zyska akceptację Sejmu RP. Również wicepremier Mateusz Morawiecki – jak widzę – również wychodzi z wnioskiem dotyczącym wyjaśnienia sprawy dotyczącej wielomiliardowych wyłudzeń podatku od towarów i usług czyli VAT i tu – można powiedzieć – nasze intencje są zbieżne. Tak czy inaczej do tematu wrócimy po wakacjach. Wyjaśnienie, jak i dlaczego z budżetu państwa zniknęło tak wiele miliardów złotych, jest konieczne.

Dziękuję za rozmowę.
Mariusz Kamieniecki

http://www.naszdziennik.pl/polska-kraj/ ... adani.html


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Niewyobrażalnie gigantyczna grabież Polaków i Polski.
PostNapisane: 25 sie 2017, 12:23 
Offline
Moderator

Dołączył(a): 13 lip 2009, 09:25
Posty: 31579
Największą specjalnością PO jest agresywna, totalna i bezwzględna grabież wszystkiego i wszędzie, gdzie tylko się da. Rząd PO-PSL grabił budżet naszego kraju, a samorządy grabiły i nadal grabią lokalne budżety.

Gdańsk szczodry dla swoich
Dział: Polityka, Temat: Samorząd
75 1 0 A A A

Podziwiam takich ludzi. Komuś się chciało przedzierać przez tysiące stron zaciemniających prawdziwy obraz. W końcu docieraja do sedna sprawy. I ujawniają. Oto jak miasto Gdańsk dba o swoich. Nie, bez żartów. Nie o swoich mieszkańców. Jeszcze czego! Jakieś mieszkania dla potrzebujących? Jakieś inwestycje? Jakieś zapomogi dla niepełnosprawnych? Po co? Kasa jest, to trzeba wspierać swoich. Nie ma że boli. Mieszkańcy ich wybrali, to robią co chcą. I tak mieszkańcy Gdańska ich znowu wybiorą. Przecież nie tych z PISu , ktorzy chcą obciąć dotacje na różne szemrane fundacje i na niezależną Agorę. Po co Gdańszczanom ma być lepiej, gdy lepiej może być Michnikowi i kolesiom z PO, w ich super fundacjach. Gdzie na płace dla zarządu idzie 80% środków. Środków otrzymanych głównie od hojnego wuja, urzędu Miasta Gdańsk. I tak trzymać mieszkańcy Gdańska. Wiecie co dla was dobre. Przecież chcącemu nie dzieje się krzywda. Jeszcze wam sprowadzą te 40letnie sieroty z Aleppo i będziecie szczęśliwi jak prosiaki w kałuży. Nie, gdzieżby tam znowu. Wasz Pan Adamowicz przecież nie odda tym siertom żadnego ze swych 9ciu mieszkań. On was wykwateruje, a mieszkania przydzieli biednym z wojny, wiecie, takie tam grepsy. Macie co chcecie, więc o co kaman? Ktoś myśli że tylko Gdańsk taki szczodry dla swoich? Chłe chłe chłe. Nie darmo takie zwycięstwo w wyborach samorządowych było POtrzebne. Nie za friko robili co mogli by wygrać...

Obrazek

Obrazek

Opublikowano: 25.08.2017 11:51.

https://www.salon24.pl/u/widzianezdalek ... dla-swoich


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Niewyobrażalnie gigantyczna grabież Polaków i Polski.
PostNapisane: 30 sie 2017, 09:03 
Offline
Moderator

Dołączył(a): 13 lip 2009, 09:25
Posty: 31579
Naprawdę wystarczy nie kraść

Wicepremier Mateusz Morawiecki poinformował, że w tym roku dzięki uszczelnianiu podatku VAT budżet wzbogacił się o 20 mld zł, a więc tyle, ile kosztuje Program „Rodzina 500+”. Z kolei premier Beata Szydło przekonywała, że wystarczy nie kraść, żeby sfinansować ambitne cele gospodarcze.

Okazało się, że do radykalnej poprawy sytuacji budżetu nie potrzeba było – przynajmniej na dotychczasowym etapie – jakichś szczególnie wysublimowanych narzędzi ani tym bardziej podwyżek podatków.

Urzędnicy podlegli wiceministrowi finansów i zarazem szefowi Krajowej Administracji Skarbowej Marianowi Banasiowi wzięli się po prostu do pracy. Część kadr wymieniono, wskazano na nowe priorytety, dano przykład z góry. Krótko mówiąc – przestano kryć oszustów i pozwolono spokojnie pracować drobnym przedsiębiorcom.

Skala tzw. karuzel podatkowych topnieje w oczach. Pakiet paliwowy, funkcjonujący od 1 sierpnia ub.r., przynosi wymierne efekty. Podobnie jednolity plik kontrolny i nowe limity rozliczeń gotówkowych między przedsiębiorcami. Także podwyższone kary najwyraźniej odstraszają przestępców.

Od stycznia do lipca wpływy z VAT wzrosły w stosunku do analogicznego okresu w 2016 r. o prawie 25 proc. Całość dochodów budżetu zrealizowano aż w 63 proc. wobec planu. Pojawiła się nawet nadwyżka. Te dane mówią same za siebie.

Jednak przed rządem i aparatem celno-skarbowym jeszcze mnóstwo pracy. W pierwszej kolejności na zrobienie porządku czekają jeszcze dwie branże akcyzowe – tytoniowa i alkoholowa. Pod solidną kontrolę trzeba wziąć produkcję suszu tytoniowego, a następnie jego sprzedaż podmiotom pośredniczącym. W przypadku napojów wyskokowych warto w ogóle zmienić metodologię naliczania akcyzy. Tak, by jej poziom zależał od zawartości czystego alkoholu. Prosto i skutecznie.

Musimy też pilnować, by urzędnicy resortu finansów i pomysłodawcy kolejnych zmian nie szli na łatwiznę i zapowiadanym dopiero, a rzeczywiście potrzebnym podatkom, jak ten na e-papierosy czy duże nieruchomości komercyjne, nie przypisywali zbyt wysokich stawek. Zniweczyć obecne sukcesy i wylać dziecko z kąpielą – wbrew pozorom – nie byłoby tak trudno.

Także walka z optymalizacją podatkową w odniesieniu do CIT powinna być prowadzona w sposób roztropny. Proponowane wstępnie odniesienie limitu zaliczania wydatków na wartości niematerialne i prawne w koszty uzyskania przychodu do zysku EBITDA jest nieporozumieniem. Uderzyłoby to w przedsiębiorstwa dopiero rozpoczynające działalność, w te znajdujące się w trudnościach, niskomarżowe i takie, które skupiając się na swoim wąskim biznesie, kooperują z wieloma zewnętrznymi usługodawcami. Dlaczego zamiast znowu niepotrzebnie kombinować, nie ustanowić takiego limitu jako określonego procenta przychodu firmy?

Zasilona dodatkowymi środkami kasa państwa już dziś pozwala na to, by bez wysiłku sfinansować program „Rodzina 500+” i wiele pomniejszych potrzeb wydatkowych. Niemniej, prawdziwym celem sanacyjnych działań rządu w obrębie finansów publicznych powinna być obniżka podatków dochodowych i dodatni wynik budżetu. Jeszcze niedawno takie postulaty brzmiały jak pobożne życzenia. Dziś stają się całkiem realne.

Dr Marian Szołucha

http://www.naszdziennik.pl/ekonomia-fin ... krasc.html


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Niewyobrażalnie gigantyczna grabież Polaków i Polski.
PostNapisane: 16 wrz 2017, 11:27 
Offline
Moderator

Dołączył(a): 13 lip 2009, 09:25
Posty: 31579
Pytanie: Kiedy te POkrętne cwaniaczki, złodziejskie nasienia znajdą się za kratkami?
Bez takiego finału cały zabieg śledczo - dochodzeniowy jest bez sensu.
Nie wystarczy nam Polakom wskazać ich palcem i powiedzieć, że to już koniec z bezprawiem.
Koniec z bezprawiem będzie dopiero wtedy, gdy cały mafijny półświatek PO-PSL, uwikłany w przestępstwa zostanie osądzony i ukarany.
Ukarany choćby tylko dla przestrogi przed takimi zakusami obecnych i przyszłych włodarzy naszej Ojczyzny.


Kiedy powstanie komisja?

Do Sejmu trafił już wniosek w sprawie powołania sejmowej komisji śledczej do zbadania sprawy wyłudzeń podatku VAT.

Wniosek w sprawie powołania w Sejmie kolejnej komisji śledczej – „do zbadania prawidłowości i legalności działań organów i instytucji publicznych podejmowanych celem zapobieżenia zaniżonym wpływom do budżetu państwa z podatku od towarów i usług i podatku akcyzowego od 2007 r.” – złożył zgodnie z zapowiedziami klub Kukiz’15.

Inicjatywa klubu opozycji poparta została również podpisami posłów Prawa i Sprawiedliwości. – Chcielibyśmy nie tyle przestępców rozliczać czy szukać, a raczej chcielibyśmy stwierdzić ponad wszelką wątpliwość, czy urzędnicy oraz posłowie i senatorowie brali czynny udział w tym procederze poprzez zaniechania w podejmowaniu odpowiednich decyzji, które miałyby w efekcie uszczelnić system tak akcyzowy, jak i VAT-owski – tłumaczył intencje wnioskodawców Marek Jakubiak (Kukiz’15).

Zaznaczył, iż liczy, że samo powołanie komisji śledczej nie zajmie już Sejmowi dużo czasu. Gdy przed kilkoma tygodniami posłowie klubu Kukiz’15 zapowiadali złożenie wniosku o powołanie komisji śledczej, przychylnie o inicjatywie wypowiadał się m.in. wicepremier Mateusz Morawiecki. Jednakże politycy Prawa i Sprawiedliwości wysyłali sygnały, że komisja może wcale nie być szybko powołana. Pod koniec sierpnia przewodniczący sejmowej Komisji Finansów Publicznych Jacek Sasin prognozował, że może ona rozpocząć prace, gdy zakończy je inna komisja śledcza – badająca sprawę Amber Gold.

Artur Kowalski

http://www.naszdziennik.pl/polska-kraj/ ... misja.html


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Niewyobrażalnie gigantyczna grabież Polaków i Polski.
PostNapisane: 16 wrz 2017, 17:05 
Offline
Moderator

Dołączył(a): 13 lip 2009, 12:02
Posty: 37605
Moim zdaniem ludzie z PO są świadomi swojej bezkarności.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Niewyobrażalnie gigantyczna grabież Polaków i Polski.
PostNapisane: 21 wrz 2017, 06:38 
Offline
Moderator

Dołączył(a): 13 lip 2009, 09:25
Posty: 31579
Jak wyglądał przekręt z VAT

Z Andrzejem Maciejewskim, politologiem, posłem Ruchu Kukiz’15, rozmawia Mariusz Kamieniecki

Panie Pośle, czy komisja śledcza ds. wyłudzeń VAT, o którą zabiega Klub Kukiz'15, to dobry pomysł, czy nie będzie to tylko medialny spektakl? Może wystarczyłoby postępowanie dochodzeniowo-śledcze...?
– Wygląda na to, że cokolwiek uczynilibyśmy, to i tak będzie to uznane za PR-owo-medialny show przygotowany przez polityków Kukiz’15, a wszystko po to, żeby podnieść swoje sondaże. I to jest pierwsza kwestia. Po drugie, dwa lata cierpliwego oczekiwania na działania wymiaru sprawiedliwości i postawienie zarzutów winnym wyłudzeń to zbyt długi czas. Ponadto najwyższa pora zakończyć dyskusję o tym, czy była afera, czy nie było, a czas zacząć mówić o faktach, które należy zweryfikować. Wszystko po to, żeby społeczeństwo zyskało pełną wiedzę, co tak naprawdę się działo, jak wyglądał ten cały przekręt z VAT i kto za to odpowiada.

Za powołaniem komisji śledczej ds. VAT jest także Prawo i Sprawiedliwość oraz Nowoczesna. Wygląda więc na to, że jest polityczna wola do jej utworzenia…
– To prawda, zresztą trudno, aby było inaczej. Kwota, jaką stracił Skarb Państwa, jest niebotyczna i przekracza 260 miliardów złotych. Budżet państwa został poważnie uszczuplony, a Polacy, którzy płacą podatki, byli okradani przez tyle lat. To trzeba wyjaśnić, tego, co się działo w majestacie państwa prawa, nie da się w żaden sposób obronić. Z wyjaśnieniem tej afery nie można dłużej zwlekać. Państwo polskie, a dokładnie struktury tego państwa nawaliły. Nie ma cienia wątpliwości, jest coś na rzeczy i należy to wyjaśnić od początku do końca w ramach sejmowej komisji śledczej składającej się z przedstawicieli wszystkich klubów w polskim Sejmie. Oczywiście nikt na tym etapie nie feruje wyroków, nikt nie wskazuje personalnie winnych, ale mówimy o tym, że nie można przejść obojętnie obok miliardów, jakie zostały skradzione, bo tak to należy określić, z budżetu państwa.

O tym, że były wyłudzenia podatku VAT, było powszechnie wiadomo. Dlaczego przez osiem lat nic nie zrobiono, żeby ukrócić ten proceder „dojenia” państwa?
– Wyjaśnienie m.in. tego wątku będzie zadaniem komisji śledczej. VAT jako podatek zawsze był problematyczny, był tym podatkiem, gdzie zawsze, wszyscy mieli świadomość nadużyć. One po prostu były. W obszarze VAT trwała notoryczna walka z oszustami. Tyle że w przypadku ośmiu lat rządów koalicji PO – PSL już nie było tej walki, ale mieliśmy machnięcie ręką, przymknięciem oka, co można streścić znanym przysłowiem „hulaj dusza, piekła nie ma”. Na tym właśnie polega istota problemu, że państwo – jego służby nie podejmowały żadnych kroków, nie było żadnych działań, które miałyby na celu przynajmniej zmniejszyć, spowolnić czy wprost zastopować ten przestępczy proceder. I tych zaniechań nie da się niczym wytłumaczyć. Należy też odpowiedzieć na pytanie, dlaczego akurat za rządów Platformy i PSL mieliśmy epicentrum nadużyć VAT-owskich.

A zatem ktoś przez osiem lat przymykał oko żeby miliardy wypływały z budżetu. Pytanie, kto i jak wysoko po to może sięgać?
– Gdybyśmy znali odpowiedź m.in. na te pytania, nie byłoby potrzeby powoływania sejmowej komisji śledczej. Komisja powstaje po to, aby wyjaśnić aferę VAT-owską na poziomie politycznym, bo do wyjaśnienia i osądzenia winnych od strony karnej są szeroko pojęte organy sprawiedliwości, które też powinny działać. Wracając do roli komisji śledczej, trzeba powiedzieć wyraźnie, że na poziomie politycznym zabrakło koordynacji działań, determinacji, wiele wskazuje, że zabrakło również dobrej woli, a być może była to cicha zmowa milczenia. Tego póki co nie wiemy. Pytań, na które należy odpowiedzieć, jest cała masa. Osobiście jestem daleki od ferowania wyroków i wskazywania palcem osób winnych, ale bez wątpienia każdemu wątkowi tej sprawy trzeba się dokładnie przyjrzeć, dokładnie przeanalizować. Nie ma wątpliwości, że cały ówczesny system, służby odpowiedzialne za stan państwa: resort finansów czy służby do zwalczania przestępczości najwyraźniej nie zadziałały. Tego nie da się już zamieść pod dywan. Na obecnym etapie, w świetle dostępnej wiedzy, a zwłaszcza patrząc na skutki, należy powiedzieć, że ktoś nie zrobił tego, za co odpowiadał, za co brał naprawdę niemałe pieniądze publiczne.

Przewodniczący Związku Zawodowego Celników Sławomir Siwy publicznie mówił, że celnicy alarmowali, że te paliwa wjeżdżają i wyjeżdżają, jak chcą, ale był zakaz ruszania tej sprawy. Czyli ktoś ten parasol ochronny rozkładał nad mafią VAT-owską?
– Słowa przewodniczącego Związku Zawodowego Celników, który opowiada, jak to wyglądało – tylko od strony celnej – pokazują jasno, że coś było nie tak, jak być powinno, co więcej, miało wręcz patologiczny charakter. W związku z tym, tym bardziej należy to wyjaśnić. W Polsce – niestety – brakuje dobrej praktyki rozliczenia władzy. Założenie wśród polityków jest takie, że przegraliśmy wybory, a więc jesteśmy już rozliczeni. Naród nas ukarał brakiem poparcia, dostaliśmy klapsa, sondaże nam się posypały, zostaliśmy odsunięci od władzy i na tym koniec. Jednak to nieprawda, bo wybory to jest tylko jeden z elementów kontroli społecznej, natomiast drugim jest to, że wszyscy politycy, posłowie na Sejm, ministrowie ponoszą również odpowiedzialność za swoje decyzje bądź ich brak. Przypomnę, że mieliśmy wzrost z tytułu ściągalności podatku VAT, a kiedy w 2007 r. władzę w Polsce przejęła koalicja PO – PSL, nagle te słupki zaczęły spadać. Co takiego się wydarzyło, że ta ściągalność zaczęła pikować w dół? Niektórzy mówią, że to były jakieś cuda, ale w ekonomii cudów nie ma, jest rachunek zysków i strat i nic nie dzieje się bez przyczyny. Wszystko wskazuje, że mieliśmy do czynienia z bardzo niebezpiecznym procederem. Państwo i jego poszczególne instytucje nie działały prawidłowo, co najdobitniej wybrzmiało z taśm od „Sowy i Przyjaciół” i wypowiedzi ministra Bartłomieja Sienkiewicza, że „państwo polskie istnieje tylko teoretycznie”. To wszystko pokazuje, że nawet nie było widać woli walki z patologiami.

Za to pewny siebie ówczesny minister finansów Jan Vincent Rostowski mówił, że bezpieczniej dla Polski będzie, jeśli Jarosław Kaczyński nie będzie się nawet bawił kalkulatorem…
– Proszę nie zmuszać mnie do komentowania słów byłego ministra finansów w rządzie Platformy, bo może mieć on przed sobą bardzo gorący okres, kiedy będzie musiał zdać sprawę z zarządzania polskimi finansami. Przypomnę, że nie kto inny jak właśnie Jan Vincent Rostowski był tym ministrem, od którego w dużej mierze zależał stan finansów państwa.

Kiedy realnie może zacząć działać komisja śledcza ds. wyłudzeń VAT?
– Jeżeli wniosek Ruchu Kukiz’15 zostanie przyjęty przez Sejm – a wszystko wskazuje, że jest wola polityczna, aby ta komisja powstała, że nikt rozsądny nie ma co do tego cienia wątpliwości – to marszałek Sejmu będzie tym, który wskaże, kiedy na obradach pojawi się wniosek o powołanie komisji śledczej ds. wyłudzeń VAT. Kolejne kroki to powołanie osób z ramienia poszczególnych ugrupowań politycznych zasiadających w Sejmie.

Jeszcze w tym roku…?
– Ta komisja powinna być powołana przed dwoma laty. Powiem więcej, że komisja ds. wyłudzeń VAT nie jest ostatnią, jaka powinna powstać w tym parlamencie. Kolejną powinna być komisja do spraw afery frankowej i tego wszystkiego, co nazywamy pseudokredytami frankowymi. Wszyscy o tym mówią, wszyscy o tym wiedzą, że żaden z kredytobiorców nie widział franka szwajcarskiego na oczy i to też należy rozliczyć. Przypomnę tylko, że mówimy tu o problemie siedmiuset tysięcy polskich rodzin, a więc o potężnej armii ludzi poszkodowanych przez banki. Dla porównania afera Amber Gold w zestawieniu z aferą frankową to zaledwie ułamek.

Kto będzie dyktował warunki powstania komisji śledczej ds. wyłudzeń VAT, bo słyszymy, że PiS szykuje własny wniosek w tej sprawie. Nie obawia się Pan, że PiS przejmie inicjatywę?
– Nie ma znaczenia, kto przejmie inicjatywę, bowiem chodzi o to, żeby ta komisja powstała, żeby zgromadzić w jej szeregach najmądrzejszych przedstawicieli Sejmu. Oczywiście rozumiem, że w polityce liczy się to, kto pierwszy powiedział, kto pierwszy ogłosił czy kto przejął inicjatywę. Ale to jest złe podejście i tę praktykę należy zmienić. Można bowiem złożyć nawet 20 wniosków o powołanie komisji VAT-owskiej, ale obawiam się, że przy takim podejściu sami możemy zniszczyć ideę rozliczenia tej afery. Kukiz’15 czeka na działania.

Pojawiają się głosy, że dwie komisje działające w jednym czasie: komisja ds. Amber Gold i komisja ds. wyłudzeń VAT to nie jest dobry pomysł.
– To nie są komisje czy też gremia wymiaru sprawiedliwości, a więc zasiadają w nich nie prokuratorzy czy sędziowie, ale posłowie. Sejm jako organ nie partyjny, ale państwowy ma możliwość spojrzenia na różne aferalne kwestie z punktu widzenia interesów państwa, nie partii czy takiej lub innej kasty. Konieczne jest sprawdzenie i ocena, czy istnieje problem czy nie. Komisja ds. Amber Gold pokazuje, że jest poważny problem, podobnie jak komisja weryfikacyjna ds. reprywatyzacji, która obnaża, jak w majestacie prawa krzywdzono obywateli, trzeba więc działać również w kwestii wyjaśnienia afery z VAT. Życzyłbym sobie, aby do końca tego roku taka komisja mogła ruszyć. Idealnie byłoby, gdyby została powołana do połowy października. Kolejne kroki to organizacja pracy. Przypomnę, że mówimy tutaj o kolosalnych kwotach, więc należy sięgnąć do źródeł. Będzie to z całą pewnością poważne wyzwanie dla członków takiej komisji.

Niemal wszyscy są za powołaniem komisji ds. wyłudzeń VAT, wszyscy oprócz Platformy…
– Dziwi się pan…? W końcu to dotyczyło ich ministerstwa, ich ludzi. Panowie z Platformy mają tę świadomość, że władzę w tamtym czasie sprawowali ich przedstawiciele – politycy, ministrowie, bardzo konkretne osoby, które również dzisiaj zasiadają w ławach sejmowych. No cóż, skoro rządziło się przez osiem lat – jak? to każdy sam może ocenić – to teraz trzeba będzie się zmierzyć z tym tematem i odpowiedzieć na trudne pytania.

Dziękuję za rozmowę.
Mariusz Kamieniecki

http://www.naszdziennik.pl/polska-kraj/ ... z-vat.html


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Niewyobrażalnie gigantyczna grabież Polaków i Polski.
PostNapisane: 19 lis 2017, 17:28 
Offline
Moderator

Dołączył(a): 13 lip 2009, 09:25
Posty: 31579
Jak to możliwe, że jako naród byliśmy aż tak naiwni, aby dać się takim wszarzom z KLD, a obecnie z PO ograbić?

Wyprzedawali polski majątek za śmieszne pieniądze. Dziś są elitą eurokratów w Brukseli

Donald Tusk na początku lat 90-tych powiedział: "Polskie przedsiębiorstwa są mało albo nic nie warte. Dlatego są i będą tanio sprzedawane". Okazało się, że czołobitnym realizatorem tych słów był nie kto inny, jak Janusz Lewandowski. "Kupić tanio od państwa - drogo sprzedać zagranicznym inwestorom" - zastosowanie tej przynoszącej gigantyczne zyski zasady przez Jana Kulczyka w stosunku do np. Browarów Wielkopolskich było możliwe tylko dlatego, że Lewandowski pełnił wówczas funkcję ministra ds. przekształceń własnościowych.

Janusz Lewandowski to niezwykle kontrowersyjna postać w historii III RP. Szczególnie jeśli spojrzymy na jego dokonania w zakresie przekształceń własnościowych z początku lat 90-tych. Funkcje ministra przekształceń własnościowych pełnił dwukrotnie - pierwszy raz w rządzie Jana Krzysztofa Bieleckiego (1991), a drugi raz w rządzie Hanny Suchockiej (1992 - 1993).

To za kadencji Lewandowskiego dochodziło do budzących duże wątpliwości prywatyzacji polskich przedsiębiorstw, które według dzisiaj obowiązujących standardów mogłyby być przez niektórych uznane za działania o charakterze kryminalnym. Przypomnijmy, że w 1992 roku doszło do głośnej prywatyzacji należących do Skarbu Państwa Zakładów Celulozowo-Papierniczych w Kwidzynie. Zakłady te zostały wielkimi nakładami zmodernizowane i na początku lat 90-tych stanowiły prawdziwą perłę wśród wszystkich zakładów produkcyjnych w Polsce. Lewandowski zgodził się je sprywatyzować za 120 mln USD, mimo iż niektóre szacunki mówiły, iż są warte dwukrotnie więcej.

Innym przykładem jest prywatyzacja Browarów Wielkopolskich z 1993 roku. Nabywcą w tym przypadku okazał się być Jan Kulczyk, który w tym przypadku chyba po raz pierwszy o zastosował zasadę: kupić tanio od państwa - drogo sprzedać zagranicznym inwestorom. Za pakiet 40 proc. akcji zapłacił wówczas 20 mln zł. Na transakcję zgodził się Janusz Lewandowski, który później tłumaczył się, że sądził, iż sprzedaje browary kapitałowi polskiemu. Kulczyk jednak do kooperacji zaprosił South African Breweries International (później SABMiller). Kiedy spadkobiercy Kulczyka w 2016 roku żegnali się ostatecznie z przemysłem browarniczym, zainkasowali łącznie na sprzedaży posiadanych przez siebie akcji SABMillera ok. 10,5 mld zł. To, że akcje światowego giganta produkcji piwa trafiły do Kulczyka, to w linii prostej konsekwencja przejęcia Browarów Wielkopolskich za śmieszne 20 mln zł.

Wszystko w myśl tego, co powiedział swego czasu Donald Tusk, że: "Polskie przedsiębiorstwa są mało albo nic nie warte. Dlatego są i będą tanio sprzedawane". Wyprzedaż zakładów w Kwidzynie i Browarów w Poznaniu, to tylko dwa z wielu przykładów tego jak wyglądała "dzika" prywatyzacja w latach 90-tych. Aby była jasność - nie mam nic przeciwko inwestorom, którzy wykorzystując okazje postanowili wyłożyć określone środki finansowe, by przejąć dany biznes i zarabiać na nim pieniądze. Pretensje (i to uzasadnione) można mieć za to do neoliberalnych polityków, którzy uznali, że jedną szansą dla polskiej gospodarki jest jej wyprzedaż poniżej rzeczywistej wartości odpowiadającej potencjałowi i mocom wytwórczym.

Źródło: Na czym Jan Kulczyk zarabiał najwięcej (Gazeta.pl)
Źródło: Prywatyzacyjne bezprawie (TygodnikPrzeglad.pl)
Źródło: Historia prywatyzacji polskiego przemysłu (Bibula.com)

http://niewygodne.info.pl/artykul8/0412 ... -elita.htm


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Niewyobrażalnie gigantyczna grabież Polaków i Polski.
PostNapisane: 13 lut 2018, 13:54 
Offline
Moderator

Dołączył(a): 13 lip 2009, 09:25
Posty: 31579
Autostrada A2 najdroższa w Europie. Na zlecenie Ziobry prokuratura zbada umowy Kulczyka

Prokuratura zajmie się sprawą umów na budowę i eksploatację autostrady A2 zawartych z firmą założoną przez Jana Kulczyka. Chodzi m.in. o nakładanie zbyt wysokich opłat za przejazd oraz wypłaty nienależnych rekompensat dla spółki Autostrada Wielkopolska.

Na polecenie ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry śledczy mają wyjaśnić, w jakich okolicznościach doszło do przyznania na 40 lat spółce Autostrada Wielkopolska koncesji, która daje jej prawo do nieograniczonego podwyższania opłat za przejazd autostradą. Prokuratura zbada, czy doszło „do przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków przez państwowych urzędników, przez co narażone zostały interesy Skarbu Państwa i samych Polaków”. Śledztwo dotyczy m.in. budowy i zarządzania odcinkiem autostrady A2 między Koninem a Nowym Tomyślem.

- Mamy jedną z najdroższych czy wręcz najdroższą autostradę w Europie. Pieniądze z kieszeni kierowców płyną szerokim strumieniem do prywatnej spółki, a rząd nie jest w stanie powstrzymać kolejnych podwyżek. Chcę, żeby prokuratorzy ustalili, dlaczego za poprzednich rządów zgodzono się na tak skandaliczne warunki – podkreślił minister Zbigniew Ziobro.

W ramach umowy z rządem, zawartej w 1997 roku przez ministra transportu w rządzie SLD-PSL Bogusława Liberadzkiego, spółka Autostrada Wielkopolska może dowolnie i bez ograniczeń wyznaczać kierowcom opłaty za przejazd. - Z nowym rokiem stawki za przejazd tym odcinkiem autostrady przewyższyły nawet opłaty wnoszone przez kierowców w najbogatszych państwa Europy. Wynoszą aż 40 groszy za kilometr – mówił Ziobro.
Przedmiotem postępowania jest też sprawa koncesji na odcinek A2 między Nowym Tomyślem a Świeckiem, którą spółce Autostrada Wielkopolska przyznał w 2009 roku minister infrastruktury w rządzie PO-PSL Cezary Grabarczyk. W tym przypadku opłaty za przejazd są niższe o połowę, ale spółka otrzymuje wielomilionowe rekompensaty z budżetu państwa, które gwarantują jej wysokie zyski. - Już same okoliczności zawarcia umowy budzą podejrzenia. Na jej zawarcie ówczesny premier Donald Tusk dał ministrowi Grabarczykowi miesiąc. Zagroził, że go odwoła – powiedział minister sprawiedliwości.

To postępowanie, które dotyczyło wypłaty spółce 170 milionów złotych w latach 2004-2007, umorzyła w 2008 roku ówczesna Prokuratura Apelacyjna w Szczecinie. Od tego czasu spółka otrzymywała od Skarbu Państwa kolejne rekompensaty. Ich wysokość zakwestionowała w sierpniu 2016 r. Komisja Europejska; zdecydowała, że spółka ma zwrócić polskiemu państwu 895 mln zł.

Same rekompensaty miały wyrównać spółce utratę dochodów po zwolnieniu z opłat autostradowych ciężarówek o masie przekraczającej 3,5 tony. To efekt nowelizacji ustawy o autostradach płatnych z 2005 roku. Ustawę – jak uzasadniano - zmieniono, aby przewoźnicy uniknęli wnoszenia podwójnych opłat: za samo korzystanie z autostrad i za winiety uprawniające do korzystania z dróg w Polsce, w tym także autostrad. Było to bowiem niezgodne z unijnymi przepisami.

Winiety utrzymano, ale kierowcy ciężarówek nie musieli już płacić za przejazdy autostradami. W zamian Skarb Państwa uzgodnił z poszczególnymi właścicielami koncesji na autostrady, że będzie im wypłacał rekompensaty. Okazało się jednak, że zaczynają one przewyższać dochody z winiet i są obciążeniem dla budżetu państwa. Na zawyżanie przez spółkę Kulczyka rekompensat, ustalanych na podstawie szacowanego ruchu ciężarówek, zwracała w 2006 roku uwagę Najwyższa Izba Kontroli.

Właśnie wówczas wszczęto w tej sprawie śledztwo. W 2012 roku polski rząd wystąpił do Komisji Europejskiej. We wniosku zwracał uwagę, że Autostrada Wielkopolska zawyżyła kwoty przyznawanych jej rekompensat, ponieważ przy ich naliczaniu powoływała się na badania natężenia ruchu z 1999 roku, a nie najbardziej aktualne – z 2004 roku. Starsze badanie wskazywało na większy niż w rzeczywistości ruch ciężarówek na autostradzie - wskazano.

KE potwierdziła, że kwoty rekompensat od Skarbu Państwa były znacznie wyższe niż dochody, który spółka Autostrada Wielkopolska byłaby w stanie osiągnąć, gdyby pobierała jak wcześniej opłaty od ciężarówek za przejazd autostradą. Oceniła też, że nadpłata w okresie od 1 września 2005 roku do 30 czerwca 2011 wyniosła 895 mln zł. Tę kwotę – zgodnie z ogłoszoną w sierpniu zeszłego roku decyzją Komisji – spółka powinna zwrócić Skarbowi Państwa.

źródło: PAP

ja

https://www.salon24.pl/newsroom/844046, ... a-z-rzadem


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Niewyobrażalnie gigantyczna grabież Polaków i Polski.
PostNapisane: 25 lip 2018, 14:03 
Offline
Moderator

Dołączył(a): 13 lip 2009, 09:25
Posty: 31579
Niewygodna komisja

Pierwszych przesłuchań przed badającą VAT-owskie przekręty sejmową komisją śledczą możemy spodziewać się w okresie powakacyjnym.

Komisja śledcza ds. VAT jeszcze nie rozpoczęła merytorycznych prac, a ze strony opozycji już pojawiła się inicjatywa nowelizacji uchwały o powołaniu komisji. Posłowie PO wnioskują, by poszerzyć zakres czasowy, jaki ma się znaleźć w zainteresowaniu komisji z lat 2007-2015 także o okres bieżących rządów Prawa i Sprawiedliwości.

– Niestety, komisja nie będzie się zajmować latami 2016-2017, gdzie jest rekordowa luka w VAT – około 90 miliardów, ani rokiem 2018, gdzie luka wyraźnie jest większa i to dotyczy rządów PiS – mówił członek komisji śledczej Zbigniew Konwiński. Poseł PO tłumaczył, że takie wnioski wyciąga z danych jednej z firm świadczących usługi audytorskie i doradcze. Te – przekonywał – wskazują, że za lata 2016-2017 „luka była rekordowa” i wyniosła ponad 90 mld zł, a pierwsze miesiące roku obecnego wskazują, że luka się zwiększa, gdyż „mamy wyraźną różnicę między dynamiką PKB a dynamiką wzrostu wpływów z VAT”.

Jednak zdaniem dr. Mariana Szołuchy z Akademii Finansów i Biznesu Vistula, nie ma podstaw do twierdzenia, że luka w VAT rośnie. – Luka jest coraz mniejsza, co widać we wszystkich wyliczeniach i analizach. Wpływy z podatku VAT do budżetu, podobne jak z innych kategorii podatkowych, począwszy od roku 2016, a nawet końcówki 2015 rosną, mimo że stawki pozostały bez zmian. Jest to teza z gruntu fałszywa – mówi w rozmowie z „Naszym Dziennikiem” dr Szołucha.

Artur Kowalski

https://naszdziennik.pl/polska-kraj/199 ... misja.html


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Niewyobrażalnie gigantyczna grabież Polaków i Polski.
PostNapisane: 29 sie 2019, 11:31 
Offline
Moderator

Dołączył(a): 13 lip 2009, 09:25
Posty: 31579
Raport patologii

Z prof. dr. hab. Mieczysławem Rybą, historykiem, wykładowcą z KUL i WSKSiM, rozmawia Mariusz Kamieniecki

Jaki obraz państwa wyłania się z projektu raportu końcowego z prac komisji śledczej ds. wyłudzeń podatku VAT w latach 2007-2015, przedstawionego przez przewodniczącego Marcina Horałę?
– Wyłania się taki obraz, jaki znamy już od dawna, obraz państwa – jak to niektórzy mówią – z dykty i paździerzu czy też państwa, jakie wyłania się z taśm i wypowiedzi ówczesnego szefa MSW Bartłomieja Sienkiewicza. W tym sensie jak mocno byliśmy okradani, to da się policzyć – robią to fachowcy, a sumy idące nie w dziesiątki, a w setki miliardów złotych, jakie się wyłaniają, są porażające. Taki był efekt różnych patologicznych luk VAT-owskich. Za rządów koalicji PO – PSL państwo polskie na poziomie PR-owym funkcjonowało jako państwo sukcesu, natomiast w rzeczywistości mieliśmy do czynienia wręcz z niewyobrażalną patologią.

Skala wyłudzeń szacowana jest na około 250 miliardów złotych. Obecny rząd pokazuje, że można było uszczelnić lukę VAT-owską. Dlaczego tego nie zrobiono za rządów koalicji PO – PSL?
– Sądzę, że koalicja Platformy z PSL czy też wielu polityków tych formacji było uwarunkowanych układami, którym – w jakimś sensie – zawdzięczali władzę. Te układy po prostu blokowały wszelkie zmiany mające ograniczyć proceder wyłudzania VAT. Sieci powiązań, interesów były tak szczelne, co pozwala sądzić, że wszystko to miało kryminalny charakter. Jeśli do tego dodamy brak kontroli, brak uszczelnienia, a więc brak przeciwdziałania temu zjawisku, to może wskazywać, że tego typu działania miały kontekst kryminalny.

Posłowie Platformy uważają, że przewodniczący Marcin Horała używa raportu jako narzędzia do walki wyborczej z opozycją.
– Jak słyszymy, wnioskiem z prac komisji śledczej ds. wyłudzeń podatku VAT jest sugestia, żeby przed Trybunałem Stanu zostali postawieni byli premierzy Donald Tusk i Ewa Kopacz oraz byli ministrowie finansów Jacek Rostowski i Mateusz Szczurek, tylko czy to jest jednak wpisane w kontekst kampanii wyborczej – zobaczymy. Jak pamiętamy, podobnych pomysłów postawienia polityków – i to po różnych stronach sceny politycznej – przed Trybunałem Stanu było sporo, tyle że żaden do tej pory się nie ziścił. Wszyscy politycy zdają sobie sprawę, jakie za tym idzie ryzyko. To ryzyko związane jest z tym, że następna rządząca ekipa może postawić przed Trybunałem Stanu swoich poprzedników i tak ten serial może się ciągnąć. W tym wypadku oskarżenia są oczywiście bardzo mocne, wiemy też, że Donald Tusk jest obecnie na stanowisku przewodniczącego Rady Europejskiej i za chwilę – po zakończeniu kadencji – pewnie wyląduje na jakiejś ciepłej posadce w instytucjach unijnych, więc pewnie jest kalkulowane, czy taki ruch, związany z postawieniem przed Trybunałem Stanu wobec tego polityka, wykonać. Natomiast z całą pewnością ten projekt raportu końcowego z prac komisji śledczej ds. wyłudzeń podatku VAT i cała sprawa z tym związana będzie elementem trwającej kampanii parlamentarnej.

Czego zatem możemy się spodziewać?
– Dyskusji wokół tego raportu. Wiemy, że Platforma przyjęła strategię polegającą na tym, że cokolwiek się zarzuca tej formacji bądź jej działaczom – nawet kryminalne historie niektórych posłów, którzy trafiali do więzień czy aresztów – to odpowiedź jest zawsze taka sama, że jest to efekt działań PiS-owskiego państwa totalitarnego. Innego tłumaczenia nie ma. Jest za to przekonanie, że wszyscy politycy Platformy byli bez skazy. I podobnie traktują ten raport. Natomiast PiS, wskazując na tego typu patologie, chce pokazać, z czym może się wiązać powrót do władzy Platformy i to – jak można sądzić – będzie w tej kampanii bardzo mocno akcentowane.

Wiele było afer komisji, ale tak naprawdę nikt z winnych nie trafił do więzienia. Dlaczego sprawy nie są prowadzone do końca?
– Jeśli chodzi o kwestię Trybunału Stanu to wiadomo, że postawienie czy oskarżenie kogoś może mieć ogromny ciężar polityczny. Dotyczy to przecież najważniejszych osób w państwie, co się łączy z potężnymi skandalami, z czymś, co ma jakiś kontekst międzynarodowy itd. Natomiast jeśli mówimy o rozliczeniu wszystkich innych afer, to po pierwsze, nie są to łatwe sprawy, bo starano się wszelkie ślady przestępczej działalności zacierać, a po drugie, celów państwa nie redukuje się do tzw. reformy strukturalnej, tylko – w ogromnej mierze – do reformy personalnej. I wszystkie tego typu sprawy trzeba prowadzić z zespołem prokuratorów – w większości tych, którzy są na tych stanowiskach już od dawna i mają takie, a nie inne nawyki czy przyzwyczajenia. Jednak przede wszystkim jeśli mówimy o kwestiach procesowych, to tego typu sprawy trzeba rozstrzygać na kanwie sądowej, a tutaj jak dotąd jesteśmy na bardzo wstępnym etapie realnej, personalnej reformy sądownictwa, widzimy też, jak cały ten układ sądowy wygląda, widzimy, jakie decyzje, jakie werdykty są czasem podejmowane przez sędziów. Nic zatem dziwnego, że zwykłemu obywatelowi włos się jeży na głowie. Ostatecznie jednak żyjemy w państwie prawa, więc nie da się afer rozliczyć inaczej jak na gruncie sądowym.

To pokazuje, że cała ta machina jest mocno ze sobą spleciona.
– Dokładnie. Nic zatem dziwnego, że wielu myśli, wielu się wydaje, że kluczem są reformy strukturalne, że jeśli poprzestawiamy te struktury, to wszystko zacznie normalnie funkcjonować. Tymczasem ostatecznie wszystko opiera się na ludziach. Tak samo jak – w moim przekonaniu – nieudana reforma szkolnictwa wyższego jest pochodną tego, że nic nie zrobiono w sprawach personalnych. To przykład, że miesza się w sprawach strukturalnych, a nietknięte pozostawia się kwestie personalne – i tu tkwi problem. Jeśli chodzi o reformę wymiaru sprawiedliwości, to oczywiście coś się zmienia we władzach sądowniczych, ale wiemy, na jakie opory środowiska sędziowskiego napotyka każda reforma, wiemy też, jakie były reakcje Komisji Europejskiej i podejmowane działania m.in. Fransa Timmermansa. Tyle że nie chodzi tu – jak przekonują przeciwnicy reform – o zamach na niezależność sędziów, ale tak naprawdę chodzi o to, żeby w tej przestrzeni pewne układy były nadal chronione, dlatego władza sądownicza jest kluczową w każdym państwie. I tu jest problem, bo pomijając aspekt polityczny, pomijając sprawność czy brak sprawności politycznej, warto pamiętać, że śledztwa prowadzą prokuratorzy, a nie politycy, że wyroki zapadają przed sądem, a nie w Parlamencie. To wszystko pokazuje, że są to rzeczy mocno ze sobą splecione i jeśli się mówi, iż reforma wymiaru sprawiedliwości jest kluczowa dla zmiany państwa, to jesteśmy na jej początku.

Dziękuję za rozmowę.
Mariusz Kamieniecki

https://naszdziennik.pl/polska-kraj/212 ... logii.html


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Niewyobrażalnie gigantyczna grabież Polaków i Polski.
PostNapisane: 12 wrz 2019, 20:04 
Offline
Moderator

Dołączył(a): 13 lip 2009, 09:25
Posty: 31579
Tak się bawili za PO. Ostre imprezy na koszt skarbu państwa, faktury na fikcyjne usługi i zagraniczne wyjazdy

Zagraniczne wycieczki pod pretekstem wyjazdów służbowych, ostre imprezy na koszt spółki skarbu państwa, faktury na fikcyjne usługi, czyli korupcyjny układ w PKN Orlen za rządów Platformy Obywatelskiej.

Co robił ówczesny prezes koncernu Jacek K. w ekskluzywnym hotelu na adriatyckiej wyspie? Kto fakturował podroż do austriackiego kurortu Kitzbühel jako wyjazd na warsztaty strategiczne do Monachium? Dlaczego wyjazd delegacji na Mistrzostwa Świata w Lekkiej Atletyce do Moskwy kosztował kilkaset tysięcy złotych? Kto wystawiał fikcyjne faktury firmie organizującej imprezy, za które w efekcie płacił Orlen? „Magazyn śledczy Anity Gargas” ujawnia szczegóły kosztownych zagranicznych eskapad byłego prezesa Orlenu Jacka K. oraz inne nieprawidłowości z udziałem agencji zewnętrznych świadczących usługi eventowe na rzecz koncernu. Zapraszamy już w czwartek o 22:25 do TVP1.

https://www.stefczyk.info/2019/09/12/os ... lad-za-po/


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 13 ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 11 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
 cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL
Nasi przyjaciele: Strony Patriotyczne
Linki pozycjonujące: Fenster aus Polen / Schüco Fenster / Drutex Fenster / Fenster Preise / Haustüren /