Polskie-Forum.pl


Wolne i niezależne forum dyskusyjne / opinie polityczne / aktywność obywatelska / patriotyzm / Polska / wolna dyskusja


Wszystkie czasy w strefie UTC + 1
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 36 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Skandale i zaniechania "śledztwa" smolenskiego
PostNapisane: 10 kwi 2015, 06:17 
Offline
Moderator

Dołączył(a): 13 lip 2009, 09:25
Posty: 31343
Chaos korzystny dla Rosji

Z prof. Mieczysławem Rybą, wykładowcą Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego i Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, rozmawia Rafał Stefaniuk.

Minęło już 5 lat od katastrofy smoleńskiej…
– Potrzebujemy jeszcze dużo dystansu do wydarzeń z tamtych dni, gdyż emocje są bardzo mocne. Powstał także podział w społeczeństwie, może nie co do ofiar katastrofy czy ich uczczenia, ale co do sposobu jej wyjaśniania. Mamy do czynienia z wręcz niewyobrażalnym szumem medialnym. Z gigantycznymi błędami aparatu sprawiedliwości. Pamiętajmy, że różnych wersji śledztwa było co niemiara. A to wszystko wprowadza chaos w społeczeństwie, kiedy jeszcze nie ma jasnych kryteriów oceny tej rzeczywistości. To później przekłada się na wybory polityczne.

W 2010 roku spodziewał się Pan, że śledztwo przyjmie taki obrót?
– Wszystkiego się można spodziewać w sytuacji, kiedy władza sądownicza nie była rozliczona i nastawiona na dobre tory po wydarzeniach ’89 roku. Warto się zastanowić, czy tak powinno wyglądać podwójne śledztwo, bo pamiętajmy, że mamy polskie i rosyjskie.

Tak, wyjaśnieniem przyczyn katastrofy zajęli się również Rosjanie.
– Bardziej za uprawianie gry politycznej. Ich działania nie zmierzają do wyjaśnienia przyczyn katastrofy od strony prawnej czy tym bardziej od strony moralnej. Przy brutalnej grze politycznej ciężko mówić także o współpracy. Pamiętajmy, że w świecie azjatyckim kwestie prawdy i sprawiedliwości nie grają większej roli, a już szczególnie w takich przypadkach.

I to głównie sprawia, że jesteśmy daleko od uzyskania odpowiedzi na nurtujące nas pytania?
– Na pewno jest tak, bo do tego dążą Rosjanie, aby w Polsce nie zapanowała jasność w tej kwestii. Chaos, który jest, w ich opinii jest korzystny i cały czas go podsycają. To się dzieje za pomocą newsów medialnych, które co jakiś czas są wrzucane w obieg.

Podniesienie śledztwa do rangi problemu międzynarodowego mogłoby rozwiązać tę sytuację?
– Gdyby na samym początku śledztwo miało taki wymiar, to zaufanie do osób, które by je prowadziły, byłoby większe, a wyjaśnienie stałoby się bardziej oczywiste. Dzisiaj podjęcie działań zmierzających do umiędzynarodowienia śledztwa jest konieczne. Nasze społeczeństwo nie ma zaufania ani do Rosjan, czemu nie należy się dziwić, ani do polskiej prokuratury, a także do polityków. Każdym nowym informacjom towarzyszy chaos i stąd potrzebny jest arbitraż międzynarodowy.

Dziękuję za rozmowę.
Rafał Stefaniuk

http://www.naszdziennik.pl/polska-kraj/ ... rosji.html


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Skandale i zaniechania "śledztwa" smolenskiego
PostNapisane: 09 lut 2016, 11:21 
Offline
Moderator

Dołączył(a): 13 lip 2009, 09:25
Posty: 31343
Sprawdzian dla państwa

Z mec. Małgorzatą Wassermann, córką ministra Zbigniewa Wassermanna, który zginął w katastrofie smoleńskiej, rozmawiam Marta Ziarnik

Pani zdaniem, po zmianie władzy rodziny ofiar poznają wreszcie prawdę o tym, co spotkało ich bliskich 10 kwietnia 2010 roku?
– To jest kwestia dla nas, samych zainteresowanych, bardzo ważna. Ale myślę, że tak dramatyczne wydarzenie tej rangi zasługuje nie tylko na to, żebyśmy my dowiedzieli się o nim prawdy, ale żeby ten przekaz usłyszeli wszyscy Polacy i cały świat. Bo to jest bardzo przykre, że nadal funkcjonuje m.in. opinia, że polscy piloci nieudacznicy podejmowali aż cztery podejścia. To jest bardzo krzywdzące i nieprawdziwe. I to trzeba odwrócić.

Proszę zwrócić uwagę na jeszcze jeden fakt, a mianowicie, że o tym, iż będziemy się odwoływać od raportu Tatiany Anodiny, Donald Tusk mówił jeszcze w 2011 roku. Jednak nic z tym ostatecznie nie zrobił. Przez te 6 lat pojawiła się taka ilość nieprawdziwych informacji na ten temat, jest taka ilość zaniedbań, że trzeba wreszcie doprowadzić do tego, aby powstały niezależne ciała do wyjaśnienia zarówno samej katastrofy, jak i zaniedbań, których dopuścili się ówcześni urzędnicy. Moim zdaniem, państwo polskie stać na to, żeby przeprowadzić w sposób rzetelny to postępowanie i czytelnie podać opinii publicznej jego wyniki.

Dlaczego do tej pory tego nie zrobiono?
– Dlatego, że od samego początku nie było woli wyjaśnienia tej tragedii. Proszę zwrócić uwagę na fakt, iż rząd Tuska w zasadzie skapitulował na samym początku. I pojawia się pytanie, czy bronił wówczas samego siebie, czy może absolutnie nie chciał wiedzieć, co się tam w rzeczywistości wydarzyło i dlatego pozwalał na coraz dalsze kroki ze strony Rosjan – jak chociażby upokarzający raport Anodiny, publikowany w sposób ośmieszający ówczesnego premiera.

Jakie nadzieje wiąże Pani z nową podkomisją?
– To jest dopiero początek. Zdaję sobie sprawę z tego, że przed nami jest bardzo długa droga do tego, żeby móc o tym spokojnie rozmawiać. Nie dalej jak dwa dni temu oniemiałam, słysząc wypowiedź jednego z polityków Platformy Obywatelskiej, który mówił, że nowe śledztwo nie jest konieczne, skoro polska czarna skrzynka jest ciągle w naszych rękach. Otóż ta skrzynka była u nas zaledwie przez dwie doby i cały czas przebywa w Rosji. Chcę przez to pokazać, że z ust wielu komentatorów – zarówno polityków, jak również tzw. niezależnych ekspertów – padają nadal zdania, które są w sferze faktu nieprawdziwe. I ci ludzie nie mają najmniejszego oporu, żeby nadal wychodzić i wypowiadać się publicznie.

Jerzy Miller, Tomasz Arabski, posłowie opozycji twierdzą, że katastrofa została już dawno wyjaśniona, a Antoni Macierewicz politycznie rozgrywa ten dramat.
– Chciałabym pana Millera uspokoić, niech się on o mnie i moją rodzinę nie martwi. Nas dotknęła ogromna tragedia, ale postępowanie poprzedniego rządu w kwestii wyjaśnienia tej katastrofy to był kolejny, wyjątkowo dotkliwy cios. Przez te wszystkie lata, gdy włączałam telewizor i słuchałam wypowiedzi czy to polityków, czy tych pseudoekspertów wypowiadających się w tej materii i powielających nieprawdę, doświadczałam dodatkowego cierpienia. Pan Miller osobiście się do tego bólu przykładał. Niech sobie przypomni chociażby nasze spotkanie w Kancelarii Premiera Rady Ministrów przy publikowaniu jego raportu, gdy na każde moje pytanie o to, czy wykonane zostały poszczególne badania, odpowiadał, że „nie”. Kiedy go wreszcie zapytałam, czy bardziej zasadnym nie będzie odwrócenie tej sytuacji i wskazanie, że jedynym przeprowadzonym badaniem było badanie rejestratorów, w końcu mi przytaknął. W związku z powyższym raz jeszcze podkreślam, że ta jego dzisiejsza troska o rodziny jest niepotrzebna. Ona powinna być wykazana dużo wcześniej, przy badaniu katastrofy.

Paweł Deresz zarzucił członkom nowej podkomisji stronniczość, brak kwalifikacji i chęć zysku.
– Osoby, które do tej pory były zaangażowane w to, aby prawda nie została przykryta przez dotychczasowe raporty, zapłaciły za to najwyższą cenę. Również finansową. I dziś, gdy media wyszydzają dr. Nowaczyka, że nie jest już pracownikiem Uniwersytetu w Maryland, to powinny mieć świadomość tego, że to jest tylko i wyłącznie ich zasługa. Bardzo dobrze pamiętam te momenty szczucia przez część polskich dziennikarzy. I z pozostałymi rodzinami zastanawiałam się wówczas, kto tę nagonkę finansuje. Bo gdy kilkunastu dziennikarzy leci do Maryland za dr. Nowaczykiem, do Georgii za prof. Cieszewskim, za prof. Biniendą do Ohio czy do RPA za prof. Rońdą i tam przebywa przez kilka czy kilkanaście dni z kamerami, to są to już olbrzymie sumy. Celem tych dziennikarzy było nieustanne nękanie dziekanów i rektorów uczelni, na których wykładali wspomniani eksperci, pytaniami o ich świadomość rzekomo politycznego zaangażowania tychże pracowników w obalenie legalnej władzy w Polsce.

Druga sprawa, że ci eksperci przez ostatnie pięć i pół roku wykonywali drobiazgowe badania i analizy. I aby je prowadzić, przyjeżdżali do Polski, wynajmowali sale i płacili za potrzebne materiały wyłącznie z własnej kieszeni.

Część z tych osób za swoje zaangażowanie potraciła pracę.
– Czyli zachwiano ich realny byt. W tym samym czasie, po zakończeniu prac komisji Millera, dr. Lasek i część innych osób miała zapewniony etat w KPRM w charakterze propagandzistów. Mieli za zadanie tłumaczyć ludziom nieścisłości i problemy pojawiające się w przypadku katastrofy smoleńskiej. Dlatego oskarżanie członków powołanej w ubiegłym tygodniu podkomisji o chęć czerpania zarobków to jest coś niebywałego.

Co do samego pana Deresza, to wykazuje on od samego początku niebywałe zadowolenie ze sposobu wyjaśniania tej katastrofy. Nawet w tych momentach, w których już i ci najbardziej sceptyczni członkowie rodzin zadawali pytania i zauważali, że jednak coś tu jest nie tak. On sam nie ukrywa, że nie pofatygował się nawet do prokuratury, by przeczytać jakikolwiek dokument dotyczący katastrofy smoleńskiej. Jak go kiedyś o to zapytałam, odpowiedział, że nie jest tym zainteresowany! W związku z powyższym odnoszę wrażenie, że jego wypowiedzi są podszyte jakimś podtekstem politycznym, który pozostałym rodzinom jest – w przypadku tej katastrofy – bardzo daleki.

Dziękuję za rozmowę.
Drogi Czytelniku,

zapraszamy do zakupu „Naszego Dziennika” w sklepie elektronicznym

Marta Ziarnik

http://www.naszdziennik.pl/polska-kraj/ ... nstwa.html


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Skandale i zaniechania "śledztwa" smolenskiego
PostNapisane: 09 lut 2016, 11:28 
Offline
Czołowy Publicysta

Dołączył(a): 14 lip 2009, 13:38
Posty: 2570
pan Deresz ...od dawna prześladuje mnie myśl,której nie mam odwagi wyrazić,ale...czy to dzięki nieżyjącej już Żonie ..znowu "zabłysnął" niczym złe światło..."służy" mu ta Tragedia,smutne i jednak prawdziwe,dzięki Zonie...odzyskał "blask"i popularność...


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Skandale i zaniechania "śledztwa" smolenskiego
PostNapisane: 15 wrz 2016, 06:58 
Offline
Moderator

Dołączył(a): 13 lip 2009, 09:25
Posty: 31343
Ekshumacje ofiar smoleńskich są niezbędne

Prokuratura i komisja mają obowiązek wykonać wszystkie czynności, których nie zrobili 6,5 roku temu śledczy badający przyczyny katastrofy smoleńskiej – uważa poseł PiS Andrzej Melak. W jego przekonaniu ekshumacje ofiar są niezbędne.

Melak powiedział dziennikarzom w Sejmie, że bliscy ofiar czekają z nadzieją na to, co zaproponuje im podczas środowego spotkania podkomisja, którą MON powołało w lutym do ponownego zbadania katastrofy. To pierwsze spotkanie podkomisji z bliskimi ofiar. Rozpocznie się ono o godz. 13.00.

– To, czego nie dokonali 6,5 roku temu prokuratorzy z urzędu, teraz prokuratura i komisja mają obowiązek wykonać, bo my chcemy wszyscy poznać okoliczności śmierci swych bliskich i te badania sekcyjne i ekshumacje są w moim przekonaniu niezbędne – powiedział Andrzej Melak, brat Stefana, przewodniczącego Komitetu Katyńskiego, który zginął w Smoleńsku.

Jak mówił, jedynym dowodem, który pokazano mu w prokuraturze na to, że w trumnie są zwłoki jego brata, był położony na niej ciemny worek i tabliczka, która informowała, że w tej trumnie są zwłoki Stefana Melaka.

– Nie pokazano mi dokumentacji, która by przekonywała mnie, że w trumnie jest mój brat, Stefan Melak. Do dzisiaj nie jesteśmy pewni, gdzie są złożone zwłoki mojego brata. Tym bardziej że dziewięć ekshumacji wykazało sześć omyłek w pochowaniu zwłok bliskich w zupełnie innych grobach – powiedział.

Na początku tygodnia RMF FM podało, że prokuratura zdecydowała, iż będą ekshumacje wszystkich ofiar katastrofy smoleńskiej – z wyjątkiem tych osób, których szczątki były już badane w trakcie śledztwa. Według radia, co najmniej cztery rodziny zostały już poinformowane o takich planach, ale prokuratura nie ujawnia listy i kolejności prac ekshumacyjnych. To najnowsze decyzje specjalnego zespołu śledczych z Prokuratury Krajowej, kierowanego przez zastępcę prokuratora generalnego Marka Pasionka, powołanego do wyjaśnienia przyczyn katastrofy smoleńskiej.

Rzecznik Prokuratury Krajowej Ewa Bialik nie potwierdziła PAP tych informacji. – Prokurator Pasionek zapowiadał, że śledztwo nie będzie prowadzone pod ostrzałem mediów. Informować będziemy na konferencji prasowej (...) we wrześniu, może w październiku, może w listopadzie – powiedziała.

10 kwietnia 2010 r. w katastrofie samolotu Tu-154M pod Smoleńskiem zginęli wszyscy pasażerowie i członkowie załogi – 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka. Polska delegacja udawała się na uroczystości z okazji 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.

RS, PAP

http://www.naszdziennik.pl/polska-kraj/ ... bedne.html


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Skandale i zaniechania "śledztwa" smolenskiego
PostNapisane: 21 wrz 2016, 08:03 
Offline
Moderator

Dołączył(a): 13 lip 2009, 09:25
Posty: 31343
Kto zawinił?

Jest śledztwo w sprawie niedopełnienia obowiązków przez polskich prokuratorów wojskowych oddelegowanych do Rosji po katastrofie smoleńskiej.

Prokuratura Krajowa podjęła na nowo jeden z wątków śledztwa smoleńskiego, który został wyłączony do oddzielnego postępowania i umorzony.

Chodzi o zawiadomienie złożone pod koniec 2012 r. przez Piotra Pszczółkowskiego, pełnomocnika grupy rodzin ofiar katastrofy, w tym bliskich śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Zarzucił on niedopełnienie obowiązków przez polskich prokuratorów wojskowych, którzy zostali po katastrofie smoleńskiej oddelegowani do Rosji. Nie wnioskowali o udział w sekcjach zwłok ofiar katastrofy, nie brali w nich udziału w Rosji i nie zarządzili autopsji po przywiezieniu ciał do Polski.

W czasie gdy Rosjanie prowadzili sekcje zwłok, w Smoleńsku i Moskwie przebywało łącznie ośmiu polskich prokuratorów. Jedynie ówczesny naczelny prokurator wojskowy Krzysztof Parulski brał udział w sekcji zwłok prezydenta przeprowadzonej w Smoleńsku w nocy z 10 na 11 kwietnia. Pozostałe identyfikacje i sekcje prowadzone były w Zakładzie Medycyny Sądowej w Moskwie. W tym czasie w rosyjskiej stolicy przebywali prokuratorzy płk Zbigniew Rzepa, płk Waldemar Praszczyk i ppłk Janusz Wójcik.

Zenon Baranowski

http://www.naszdziennik.pl/polska-kraj/ ... winil.html


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Skandale i zaniechania "śledztwa" smolenskiego
PostNapisane: 12 paź 2018, 14:16 
Offline
Moderator

Dołączył(a): 13 lip 2009, 09:25
Posty: 31343
Rosja ma coś do ukrycia?

Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy przyjęło w piątek rezolucję wzywającą Rosję do zwrotu Polsce wraku samolotu Tu-154M, który w 2010 r. rozbił się pod Smoleńskiem.

Rezolucja stwierdza m.in., że na podstawie załącznika 13 Konwencji Chicagowskiej od państwa, w którym doszło do wypadku, wymaga się zwrotu wraku oraz innych materiałów dowodowych państwu, w którym statek powietrzny był zarejestrowany, po tym jak badanie technicznych przyczyn katastrofy zostanie zakończone. A to stało się w styczniu 2011 r. (wraz z opublikowaniem raportu MAK – PAP) – podkreślono.

„Ciągła odmowa zwrotu wraku i innych dowodów ze strony władz Rosji stanowi nadużycie prawa, wzmogła też po stronie polskiej spekulacje, że Rosja ma coś do ukrycia” – czytamy w rezolucji.

Rezolucja zawiera wezwanie Federacji Rosyjskiej do zwrotu wraku bez dalszej zwłoki w sposób, który zapobiegnie dalszej degradacji materiału dowodowego, odpowiedniego zabezpieczenia wraku do tego czasu oraz powstrzymania się od działań mogących zostać uznanymi za bezczeszczenie miejsca katastrofy.

Rezolucja została oparta na raporcie posła sprawozdawcy Pietera Omtzigta z Holandii, który opracował ją na podstawie opinii dwóch ekspertów prawa międzynarodowego: Timothy’ego Brymera z Wielkiej Brytanii i Pablo Mendesa de Leona z Hiszpanii. Po przeanalizowaniu stanu faktycznego i prawnego wskazali oni, że w świetle konwencji chicagowskiej wrak powinien zostać zwrócony Polsce.

RP, PAP

https://naszdziennik.pl/swiat/202071,ro ... rycia.html


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 36 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
 cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL
Nasi przyjaciele: Strony Patriotyczne
Linki pozycjonujące: Fenster aus Polen / Schüco Fenster / Drutex Fenster / Fenster Preise / Haustüren /