Polskie-Forum.pl


Wolne i niezależne forum dyskusyjne / opinie polityczne / aktywność obywatelska / patriotyzm / Polska / wolna dyskusja


Wszystkie czasy w strefie UTC + 1
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 306 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 17, 18, 19, 20, 21
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Polak potrafi, czyli wątek o zdolnym, utalentowanym Narodzie
PostNapisane: 26 paź 2017, 09:33 
Offline
Moderator

Dołączył(a): 13 lip 2009, 12:02
Posty: 37605
http://wmeritum.pl/badania-polskiego-fi ... fen/206468

Badania polskiego fizyka mogą umożliwić rozwój nowego działu technologii. Chodzi o grafen
Opublikowano: 24 Paź 2017

Obrazek

Elektrony w grafenie niosą nie tylko ładunek elektryczny i informację o spinie, ale również informację o tzw. pseudospinie. Badania ostatniej z tych cech umożliwić mogą rozwój zupełnie nowego działu technologii – dolinotroniki (analogicznie do elektroniki i spintroniki).
Teorię, która może pomóc w rozwoju dolinotroniki tworzy laureat Nagrody Narodowego Centrum Nauki dr hab. Adam Rycerz z Instytutu Fizyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. „Moje badania dotyczyły teoretycznych podstaw działania części składowych grafenowego komputera kwantowego” – mówi w rozmowie z PAP fizyk.
Badacz na warsztat wziął to, co dzieje się w gazie elektronów uwięzionych w grafenie. Grafen to atomowej grubości struktura złożona z węgla. Ma bardzo interesujące właściwości, m.in.: świetnie przewodzi prąd i ciepło, jest rozciągliwy i wytrzymały. Jego wyjątkowe cechy związane są m.in. z dziwaczną naturą kwantową elektronów z atomów węgla, które poruszają się w tej strukturze. Otóż elektrony – cząstki przecież obdarzone masą, w grafenie zachowują się – przynajmniej z punktu widzenia obserwatora – jakby nie miały masy – opowiada dr Rycerz.
„Elektrony nie są takie jak ludzie – one są identyczne, nierozróżnialne” – mówi naukowiec. Wyjaśnia jednak, że cząstki takie w grafenie daje się opisać za pomocą liczb kwantowych – stopni swobody. „Najprostszą liczbą kwantową jest ładunek. Bo elektron ma swój ładunek elektryczny. Drugą liczbą kwantową jest spin. Można powiedzieć, że elektron ma mały magnesik, który może być obrócony w górę lub w dół” – opowiada. Dodatkowo jednak, kiedy elektron znajduje się np. w grafenie, cząstka zyskuje kolejny stopień swobody – tzw. sztuczny spin, czy też pseudospin. To cecha niezależna od zwykłego spinu. Może się więc okazać, że elektron w grafenie znajduje się w dolinie K albo K’. „Matematycznie jest to tak, jakby istniał fikcyjny magnesik w innej przestrzeni” – opowiada fizyk.
Operowanie ładunkami umożliwiło rozwój elektroniki (prąd – elektron z ładunkiem albo jest, albo go nie ma). Manipulowanie kolejnym stopniem swobody elektronów – spinem – umożliwiło powstanie spintroniki. A umiejętność operowania pseudospinem otwiera przed nami nową dziedzinę technologii – dolinotronikę (valleytronics).
Dr Rycerz z kolegami z UW oraz z Uniwersytetu w Lejdzie (Holandia) stworzył teorię i wykonał symulacje komputerowe, które pokazują, jak można byłoby z prądu płynącego przez grafen odsiewać elektrony o określonym pseudospinie. Dr Rycerz pokazał, że do tego trzeba by było przepuścić prąd przez lejek – filtr o wielkości 10-20 nm. „Prąd po przejściu przez ten lejek będzie całkowicie spolaryzowany. Elektrony w przestrzeni dolinowych stopni swobody będą ustawione w jedną stronę. Wydaje się, że łącząc takie układy w serie, będzie można prowadzić operacje logiczne na elektronach” – opowiada dr Rycerz.
To, co robił dr Rycerz, to tylko badania teoretyczne. „Nawet gdyby zbudować filtr, nie wiadomo jeszcze, jak go kontrolować, a więc sprawdzić, czy na pewno działa” – zwraca uwagę fizyk.
„Zanim zbudowano kompas i wykorzystano go w żegludze, w Chinach były już od dawna znane zabawki z materiału magnetycznego, który zachowywał orientację stron świata. My jesteśmy na razie na etapie projektowania takich zabawek. Ale dzisiaj rozwój techniczny idzie szybciej. Mam nadzieję, że na zastosowania naszych badań nie trzeba będzie czekać setki czy tysiące lat…” – żartuje dr Rycerz.
Nagroda NCN to coroczna inicjatywa Narodowego Centrum Nauki, której celem jest promowanie wybitnych naukowców prowadzących badania podstawowe (czyli prace eksperymentalne i teoretyczne podejmowane przede wszystkim w celu zdobycia nowej wiedzy, bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne) w Polsce. Laureatem może zostać uczony do 40. roku życia, a wyróżnione osiągnięcia muszą powstać w wyniku prac eksperymentalnych i teoretycznych. PAP – Nauka w Polsce jest jednym z patronów medialnych Nagród NCN.

Autor: Ludwika Tomala

Źródło: Serwis Nauka w Polsce – www.naukawpolsce.pap.pl
Fot.: youtube.com screen


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Polak potrafi, czyli wątek o zdolnym, utalentowanym Narodzie
PostNapisane: 08 lis 2017, 12:13 
Offline
Moderator

Dołączył(a): 13 lip 2009, 12:02
Posty: 37605
http://www.urania.edu.pl/wiadomosci/kol ... -3753.html

Kolejne trzy polskie planetoidy nazwane
Wysłane przez kusiak w 2017-11-07 16:02Międzynarodowa Unia Astronomiczna oficjalnie zatwierdziła i opublikowała nazwy dla trzech planetoid odkrytych przez polskich astronomów Michała Kusiaka i Michała Żołnowskiego. Pośród nich uhonorowany został Jan Desselberger, popularyzator astronomii, związany z Planetarium Śląskim i Polskim Radiem Katowice, a także z Uranią.
Są to obiekty pasa głównego planetoid obiegające Słońce między Marsem a Jowiszem.
495181 Rogerwaters odkryta została 15 sierpnia 2012 roku, jako obiekt +19 wiekości gwiazdowej. Na obieg wokół Słońca potrzebuje 4,3 roku. Szacowany rozmiar tok 1,5 km średnicy. Początkowo oznaczona jako 2012 PV19. Nazwana na pamiątkę muzyka rockowego Rogera Watersa, jednego z założycieli zespołu Pink Floyd.
https://minorplanetcenter.net/db_search ... 93&objec...
Planetoidę 495253 Hanszimmer Kusiak i Żołnowski odkryli 30 lipca 2013 roku. Otrzymała wówczas oznaczenie 2013 OC8. To obiekt o średnicy 1-1,5 km, obiegający Słońce w okresie 3,7 roku w średniej odległości 2,4 jednostki astronomicznej. Nazwa nadana została na pamiątkę Hansa Zimmera, słynnego kompozytora muzyki filmowej, laureata Oskara.
https://minorplanetcenter.net/db_search ... 93&objec...
Trzecia planetoida związana z polskim popularyzatorem astronomii Janem Desselbergerem, związanym z Planetarium Śląskim oraz z Polskim Radiem Katowice, w któym prowadzi od ponad 25 lat audycję astronomiczną Gwiaździarnia Pana Jana. Planetoida 495759 Jandesselberger to również obiekt o średnicy 1,5 km, obiegający Słońce w okresie 4,28 roku. Pomimo że otrzymał oznaczenie 2017 BS63 (mówiące wyłącznie o obserwacjach inicjujących obliczenia orbitalne), odkrycie przyznano Kusiakowi i Żołnowskiemu za obserwacje wykonane 10 lutego 2013 roku.
https://minorplanetcenter.net/db_search ... 93&objec...

Najlepszym podsumowaniem nadania nazw będzie kilka cyctatów jakie odkywcy zawarli na swoich profilach w portalu Facebook:
-Michał Kusiak-
Jako, że nasze życie to swoista muzyka, która trwa i grają ją różnego rodzaju instrumenty postanowiliśmy tym razem uhonorować osoby których twórczość inspiruje nas i pewnie niejedną osobę na świecie. Mowa tutaj o Rogerze Watersie, jednym z założycieli zespołu Pink Floyd i Hansie Zimmerze światowej sławy kompozytorze muzyki filmowej. Pamiętam koncert Hansa Zimmera Krakowie. Po jego obejrzeniu i przeżyciu głęboko tego momentu myśl o nazwaniu planetoidy jego imieniem trwała aż do dzisiaj.
Proces nadawania nazw niestety trwa. Po cichu liczyliśmy że nazwy dla wspomnianych artystów wypadną w momencie kiedy obchodzili swoje urodziny we wrześniu, ale najważniejsze że nasze propozycje zostały zaakceptowane. Pomimo opóźnienia Wszystkiego Najlepszego dla obu artystów!
I trzecia, nazwa na pamiątkę Pana Jana Desselbergera, popularyzatora astronomii, nauczyciela, pracującego przez lata w Planetarium Śląskim, a następnie prowadzącego audycję w Radio Katowice - Gwiezdna Pogodynka. Jedna z osób, która miała wpływ na rozwój mojej pasji i to, gdzie w tym momencie jestem...resztę pozostawię dla siebie. Pan Jan wie...
-Michał Żołnowski-
Od dziś Roger Waters ma swoją planetoidę. To zdecydowanie osoba numer jeden w moim muzycznym świecie. Zaczęło się oczywiście od Pink Floyd w pierwszej klasie liceum. Później przegrywanie bootlegów na kasetę z jakimiś ledwo słyszalnymi koncertami Watersa i tak dalej. Kolekcjonowanie płyt, artykułów w pisemkach itp.


Na zdjęciu, planetoida 495759 Jandesselberger 10 lutego 2013

Więcej informacji
Cyrkularz Międzynarodowej Uni Astronomicznej, wydany w listopadzie 2017
http://www.minorplanetcenter.net/iau/EC ... e_TBL.html


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Polak potrafi, czyli wątek o zdolnym, utalentowanym Narodzie
PostNapisane: 15 gru 2017, 09:43 
Offline
Moderator

Dołączył(a): 13 lip 2009, 12:02
Posty: 37605
http://wmeritum.pl/niezwykly-wynalazek- ... cje/214424

Niezwykły wynalazek polskich naukowców. Nieduży czujnik wykryje groźne dla zdrowia infekcje
Opublikowano: 13 Gru 2017

Nieduży czujnik, który od razu wykryje – np. w ślinie badanego – patogeny wywołujące groźne dla zdrowia infekcje, może ustrzec lekarzy przed przepisywaniem antybiotyków tam, gdzie nie ma to sensu. Biosensor na bazie diamentów opracowali polscy naukowcy.
Na razie wcale nie jest tak prosto wykazać, że zakatarzony pacjent, który przychodzi do lekarza z gorączką i kaszlem, ma akurat grypę. Względną pewność dają tylko niedostępne dla zwykłych zjadaczy chleba badania pobranych od pacjenta próbek (badania masowe lub PCR). To testy, które są nie tylko drogie, ale w dodatku zabierają sporo czasu – na wyniki trzeba czekać kilka dni.
Lekarze, nie mogąc od razu ustalić, czy mają do czynienia z infekcją wirusową czy bakteryjną, czasami – na wszelki wypadek – przepisują choremu antybiotyki. A to w przypadku obecności wirusa, np. grypy czy rinowirusa, jest zupełnie niepotrzebne i przyczynia się do osłabienia organizmu, a także powstawania szczepów bakterii opornych na antybiotyki.
Sytuację mogą zmienić poręczne biosensory do wykrywania pojedynczych patogenów chorobotwórczych – pomysł polskich naukowców. Nad ich koncepcją pracują inżynierowie z Trójmiasta, Warszawy, Łodzi i Wrocławia.
Czujnik miałby rozmiar glukometru. Na wymienną, jednorazową końcówkę urządzenia nanosiłoby się próbkę śliny czy wydzieliny z nosa pacjenta. Wystarczyłby moment, aby czujnik dał znać, z jakiego rodzaju infekcją mamy do czynienia. Czujnik działa również w bardzo wczesnym stadium infekcji, kiedy objawy są jeszcze niezauważalne. Badania z tym związane przedstawiono w prestiżowym „Scientific Reports”, na łamach portalu nature.com.
„Sensor jest bardzo specyficzny i czuły wobec patogenów, które chcemy wykrywać. Oznacza to, że obecność innych mikroorganizmów w jamie ustnej nie zakłóci pomiaru” – mówi jeden z autorów badania, prof. Robert Bogdanowicz z Politechniki Gdańskiej.
Jak opowiada, na powierzchni patogenów znajdują się charakterystyczne dla każdego szczepu białka. Firma SensDx dostarczyła naukowcom przeciwciała, które wychwytują właśnie te związki. „Najnowsza szczepionka na grypę działa tylko na cztery szczepy wirusów grypy. Wszystkie warianty wirusa mają na powierzchni takie właśnie białka łączące się z przeciwciałem” – mówi prof. Bogdanowicz. Jeśli pojedyncze białko natrafi na przeciwciało, zmieniają się parametry elektryczne i sensor pokazuje, że pojawiła się infekcja.
Tak duża czułość urządzenia jest możliwa dzięki zastosowaniu powierzchni diamentowych, do których przymocowane są przeciwciała lub inne makrocząsteczki. Powierzchnie te powstają w laboratorium Centrum Zaawansowanych Technologii „POMORZE”. „Wytwarzamy je w maszynie do syntezy diamentu” – opowiada prof. Bogdanowicz. Zaznacza, że diamentowe warstwy mają grubość mikrometrów (mikrometr to tysięczna część milimetra). Jak ocenia, rozwiązanie nie będzie drogie, zwłaszcza jeśli jednorazowe końcówki urządzenia byłyby oddawane producentowi i po odpowiedniej obróbce odzyskiwane.
„Wyobraźmy sobie, że w przychodni w czasie sezonu grypowego, jeszcze przed wejściem do poczekalni, pielęgniarka robi pacjentowi test za pomocą czujnika. I od razu wie, do której poczekalni taką osobę skierować, żeby nie zarażała grypą innych pacjentów” – opowiada o możliwych zastosowaniach czujnika prof. Bogdanowicz.
Specjaliści z firmy SensDx pracują też nad tym, by wykrywać wiele innych rodzajów chorób, nie tylko infekcyjnych (infekcje urologiczne, intymne, dróg oddechowych), również nowotwory czy np. tętniaki aorty brzusznej. Opracowana wspólnie przez naukowców platforma daje szerokie możliwości i szanse na stworzenie czułych narzędzi diagnostycznych, które będą wykrywać zmiany chorobowe we wczesnej fazie ich rozwoju.

Autor: Ludwika Tomala

Źródło: Serwis Nauka w Polsce – www.naukawpolsce.pap.pl


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Polak potrafi, czyli wątek o zdolnym, utalentowanym Narodzie
PostNapisane: 19 gru 2017, 09:32 
Offline
Moderator

Dołączył(a): 13 lip 2009, 12:02
Posty: 37605
http://kopalniawiedzy.pl/pamiec-kwantow ... wski,27481

Rekordowo pojemna pamięć kwantowa bazująca na chłodzonych laserowo atomach
wczoraj, 16:42 | Technologia


FUW, Mateusz Mazelanik


Równoległe przetwarzanie informacji kwantowej zademonstrowane w ostatnich latach niesie wiele możliwości w dziedzinie precyzyjnych pomiarów, komunikacji i obrazowania. Szczególnie dużo tej subtelnej informacji można zakodować, dysponując wieloma fotonami o precyzyjnie kontrolowanych właściwościach. W Laboratorium Pamięci Kwantowych na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, wykorzystując chmurę schłodzonych laserowo atomów, zbudowano pamięć zdolną przechowywać jednocześnie 665 kwantowych stanów światła. Wyniki eksperymentu opublikowano w prestiżowym czasopiśmie naukowym Nature Communications.
Pamięć jest elementem niezbędnym w każdym procesie przetwarzania informacji. Tak jak nie można skonstruować klasycznego komputera bez pamięci RAM, tak samo nie jest możliwe zbudowanie komputera kwantowego bez tzw. pamięci kwantowej. Jest to urządzenie zdolne przechować superpozycję stanów kwantowych, która może być odtworzona na żądanie użytkownika pamięci. Kluczowym parametrem takiej pamięci jest jej pojemność, oznaczająca liczbę qubitów (kwantowych bitów), którą pamięć może efektywnie przetwarzać. Jednoczesne operowanie na wielu qubitach stanowi klucz do wydajnych kwantowych obliczeń równoległych, zapewniających nowe możliwości w dziedzinach obrazowania czy komunikacji.
Niezależnie od podejmowanych wysiłków, produkcja wielu fotonów na żądanie stanowi eksperymentalne wyzwanie dla wszystkich grup zajmujących się kwantowym przetwarzaniem informacji. Modne obecnie łączenie wielu emiterów pojedynczych fotonów w jedną sieć (popularny w telekomunikacji “multiplexing”) ma tę wadę, iż wraz ze wzrostem liczby potrzebnych fotonów gwałtownie rośnie komplikacja techniczna układu. Zastosowanie pamięci kwantowej w procesie generacji powoduje dramatyczne zmniejszenie czasu oczekiwania na wytworzenie kilkunastu fotonów (liczba wystarczająca, aby prowadzić elementarne obliczenia kwantowe) z kilku lat do pojedynczych sekund. Obecnie istnieje wiele sposobów przechowywania (atomy, cząsteczki, kryształy) jak również kodowania informacji o emitowanych fotonach. Obiecującym pomysłem jest zastosowanie informacji o kątach emisji fotonów, co w połączeniu z kamerą czułą na pojedyncze fotony pozwala na bezpośrednią rejestrację emitowanego z pamięci światła.
W Laboratorium Pamięci Kwantowych (Wydział Fizyki UW) udało się skonstruować pamięć zdolną przechować kilkaset stanów światła jednocześnie. Obecnie jest to światowy rekord pod względem pojemności pamięci - rozwiązania innych grup badawczych umożliwiają przechowywanie fotonów w maksymalnie kilkudziesięciu stanach jednocześnie. Serce zbudowanego układu stanowi tzw. pułapka magnetooptyczna (MOT): grupa atomów rubidu, znajdująca się w szklanej komorze próżniowej, jest zamknięta w pułapce i schłodzona do temperatury 20 mikrokelwinów przy pomocy laserów i pola magnetycznego. Protokół pamięci opiera się na nierezonansowym rozpraszaniu światła na atomach: w procesie zapisu oświetlamy zimną chmurę atomów laserem, w wyniku czego emitowane są pod losowymi kątami fotony, rejestrowane następnie na czułej kamerze. Informacja o kierunkach rozproszeń jest przechowywana wewnątrz zespołu atomów w postaci kolektywnych wzbudzeń (tzw. fal spinowych), które mogą być na żądanie odtworzone w postaci kolejnej grupy fotonów. Pomiar korelacji pomiędzy kierunkiem fotonów emitowanych podczas zapisu i odczytu pamięci pozwala stwierdzić, że w eksperymencie wytwarzane jest światło, którego właściwości nie mogą być opisane przy użyciu klasycznej optyki. Prototypowa pamięć kwantowa z Wydziału Fizyki UW zajmuje dwa duże stoły optyczne i funkcjonuje dzięki dziewięciu laserom i trzem komputerom, kontrolującym jej działanie.
Stworzona dzięki grantom “PRELUDIUM” i “OPUS” Narodowego Centrum Nauki oraz “Diamentowy Grant” MNiSW pamięć kwantowa jest wyjątkowa pod jeszcze jednym względem. Informacja o wszystkich wyemitowanych z pamięci fotonach jest przechowywana w tej samej objętości atomów, które współdzielą ze sobą zapamiętaną informację. Dzięki temu udało się zaobserwować interferencję dwóch fal spinowych, pochodzących od znajdujących się w zewnętrznym polu magnetycznym atomów, opisanych odmiennym zestawem liczb kwantowych. Umożliwi to w przyszłości dalsze, bardziej skomplikowane manipulacje stanem atomów, a w efekcie wytwarzanie pojedynczych fotonów o kontrolowanych przez eksperymentatorów parametrach – tłumaczy dr hab. Wojciech Wasilewski, kierownik Laboratorium Pamięci Kwantowych.

Źródło: Wydział Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego
https://www.fuw.edu.pl/


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Polak potrafi, czyli wątek o zdolnym, utalentowanym Narodzie
PostNapisane: 07 lut 2018, 13:52 
Offline
Czołowy Publicysta
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 wrz 2010, 16:02
Posty: 3311
Nowy polski motocykl
Marzenia są po to aby je spełniać, twierdzi Jacek Synakiewicz i sukcesywnie dąży do spełnienia swoich marzeń o prawdziwie Polskim motocyklu. Wraz z grupą zapaleńców tworzą motocykl oparty na niespotykanych do tej pory rozwiązaniach technicznych. Czy polska myśl techniczna zaistnieje w świadomości motocyklistów, zobaczymy, ale pierwsze jaskółki są bardzo zachęcające.


_________________

Jaka nauka historii, taka lekcja przyszłości.

Jestem z tymi, którzy żeby lśnić, nie ubierają się w błyskotki kłamstwa. ;)
Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Polak potrafi, czyli wątek o zdolnym, utalentowanym Narodzie
PostNapisane: 16 gru 2018, 17:02 
Offline
Czołowy Publicysta
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 wrz 2010, 16:02
Posty: 3311
18 letni Polak WYGRAŁ włoskie talent showMarcin Patrzałek - Asturias (Leyenda) - Must Be The Music 9


Tu miał 14 lat :shock: :D

_________________

Jaka nauka historii, taka lekcja przyszłości.

Jestem z tymi, którzy żeby lśnić, nie ubierają się w błyskotki kłamstwa. ;)
Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 306 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 17, 18, 19, 20, 21

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 7 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
 cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL
Nasi przyjaciele: Strony Patriotyczne
Linki pozycjonujące: Fenster aus Polen / Schüco Fenster / Drutex Fenster / Fenster Preise / Haustüren /