Polskie-Forum.pl


Wolne i niezależne forum dyskusyjne / opinie polityczne / aktywność obywatelska / patriotyzm / Polska / wolna dyskusja


Wszystkie czasy w strefie UTC + 1
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 144 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 6, 7, 8, 9, 10
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Lasy państwowe
PostNapisane: 15 maja 2017, 18:45 
Offline
Moderator

Dołączył(a): 13 lip 2009, 12:02
Posty: 37605
http://kopalniawiedzy.pl/wilk-Mieroszow-Walbrzych,24968

Wilki wróciły po ponad 100 latach
1 sierpnia 2016, 17:10 | Nauki przyrodnicze

Obrazek
Thomas Roche, CC


Wśród mieszkańców powiatu wałbrzyskiego od pewnego czasu krążyły pogłoski o wilkach żyjących w pobliskich lasach. Teraz plotki znalazły potwierdzenie - po raz pierwszy od XIX wieku pod Mieroszowem pojawiły się wilki. Zwierzęta, basior, wadera i czworo młodych, zostały nagrane na monitoringu. Jako, że w okolicznych lasach jest sporo zwierząt, wilki nie powinny mieć problemu ze zdobyciem pożywienia.
Wilk to niezwykle bojaźliwe stworzenie. Odstrasza go sam zapach człowieka. W europejskiej kulturze cieszy się jednak złą sławą i przez wieki był przez ludzi prześladowany. Mimo, że w Polsce jest pod ścisłą ochroną zdarza się, że jest zabijany przez myśliwych. Przed czterema laty w województwie zachodniopormoskim podczas polowania zorganizowanego dla zagranicznych myśliwych zostały zabite dwa wilki z watahy, która pojawiła się w Puszczy Drawskiej zaledwie dwa lata wcześniej. Myśliwym nie przeszkadzał ani fakt, że wilki są chronione, ani fakt, że przebywały na obszarze chronionym. Pomimo takich zdarzeń w Polsce prawdopodobnie żyje obecnie ponad 700 wilków, a ich liczba się zwiększa.

Autor: Mariusz Błoński

Źródło: Radio Wrocław
http://www.radiowroclaw.pl


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Lasy państwowe
PostNapisane: 29 lip 2017, 14:04 
Offline
Moderator

Dołączył(a): 13 lip 2009, 12:02
Posty: 37605
http://prawy.pl/54920-trybunal-sprawied ... owieskiej/

Puszcza Białowieska to piękny teren. Wytępić drzewa z pomocą kornika, a potem można będzie handlować działkami budowlanymi albo rekreacyjnymi.

Kopia artykułu:

Trybunał Sprawiedliwości UE zakazuje dalszej wycinki w Puszczy Białowieskiej
Michał Miłosz Opublikowano 28 lipca 2017

Obrazek
fot – twitter.com/Greenpeace_PL


Jak zdecydował Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej – Wycinka we wpisanej na listę UNESCO Puszczy Białowieskiej ma zostać natychmiastowo wstrzymana.
To następstwo skargi skierowanej przeciwko Polsce przez Komisję Europejską. – Komisja Europejska postanowiła pozwać Polskę do Trybunału Sprawiedliwości UE w związku ze zwiększonym pozyskiwaniem drewna w Puszczy Białowieskiej, która jest obszarem chronionym Natura 2000. Jako że rozpoczęto już wyrąb na znaczną skalę, Komisja zwraca się do Trybunału również z wnioskiem o wprowadzenie środków tymczasowych nakazujących Polsce niezwłoczne wstrzymanie wycinek

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Lasy państwowe
PostNapisane: 01 sie 2017, 07:27 
Offline
Moderator

Dołączył(a): 13 lip 2009, 09:25
Posty: 31407
Będziemy dalej chronić puszczę

Resort środowiska w Puszczy Białowieskiej nadal prowadzić będzie działania ochronne – wynika z wypowiedzi przedstawicieli MŚ, bo to niezbędne dla ratowania cennych dla UE siedlisk w puszczy. Trybunał Sprawiedliwości UE podjął wstępną decyzję o natychmiastowym nakazie wstrzymania wycinki puszczy.

Minister środowiska Jan Szyszko podczas poniedziałkowej konferencji prasowej zapowiedział, że do 4 sierpnia polska strona prześle swoją odpowiedź na zarzuty Komisji Europejskiej na działania wykonywane w Puszczy Białowieskiej.

– 21 lipca br. wpłynął wniosek z Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości o wstrzymaniu działań ochronnych na terenie Puszczy Białowieskiej. W tym wniosku była zawarta informacja, że mamy czas, aby odpowiedzieć na ten wniosek do 4 sierpnia. Ministerstwo Środowiska wywiązuje się z tego i do 4 sierpnia na pewno taki wniosek będzie gotowy do przesłania Komisji Europejskiej – powiedział minister.

Dodał, że „28 lipca w godzinach wieczornych dzięki MSZ resort otrzymał wniosek o natychmiastowe zaprzestanie działań ochronnych na terenie Puszczy Białowieskiej, objętej obszarem Natura 2000”. – To postanowienie Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości z klauzulą natychmiastowego wykonywania. Bardzo mocno dziękujemy KE, jak również Europejskiemu Trybunałowi Sprawiedliwości za takie duże zainteresowanie sprawą Puszczy Białowieskiej – mówił minister.

Trybunał Sprawiedliwości UE podjął w piątek wstępną decyzję o natychmiastowym nakazie wstrzymania wycinki Puszczy Białowieskiej na obszarach Natura 2000. Jest to też środek tymczasowy, o który wnioskowała Komisja Europejska. Komisja wyjaśniała, że środki tymczasowe są wykorzystywane przez Trybunał jedynie w wyjątkowo nagłych i poważnych przypadkach. – Zmuszają one państwo członkowskie do powstrzymania się od działań powodujących poważne i nieodwracalne szkody przed wydaniem orzeczenia. Komisja uważa, że pilność tej sytuacji wymaga takich wyjątkowych środków. Wycinka trwa w Puszczy Białowieskiej, a w momencie naszej rozmowy dokonywane są tam nieodwracalne zniszczenia przy użyciu ciężkich maszyn – mówił rzecznik KE Enrico Brivio.

Minister Szyszko na poniedziałkowej konferencji podkreślił, że MŚ i podległe mu Lasy Państwowe „na terenie Puszczy Białowieskiej i na terenie obszarów Natury 2000 wykonują tylko i wyłącznie działania związane z zadaniami ochronnymi”.

– Równocześnie te działania są zgodne z zachowaniem bezpieczeństwa publicznego. Dziwi nas w związku z tym fakt, że Komisja Europejska domaga się tego, co w Polsce w tej chwili jest stosowane – powiedział minister.

Szef resortu środowiska wyraził jednocześnie ubolewanie, że dokument Trybunału ws. zakazu cięć, zanim trafił do MSZ i MŚ, został wcześniej udostępniony mediom. Jak podkreślił, do tej pory to się nie zdarzało.

Na konferencji Szyszko przekonywał, że ulegając presji KE i niektórych organizacji pozarządowych, w puszczy wyznaczono tereny (1/3 powierzchnia trzech nadleśnictw puszczańskich), gdzie nie są prowadzone „zadania ochronne”. Ponadto pierwszy raz w historii puszczy została przeprowadzona jej inwentaryzacja.

Na bazie wyników zeszłorocznej inwentaryzacji uruchomiliśmy w Puszczy Białowieskiej eksperyment porównujący efekty czynnej ochrony i braku tej ochrony – mówił minister. Dodał, że celem jest nie tylko „pokazanie, kto ma rację, ale i pełna dokumentacja po to, żeby znaleźć osoby czy też organizacje współwinne tego, co się stanie na tym obszarze”.

Jak podkreślił, „nie pozwolimy się obrażać tym, którzy nie znają praw przyrodniczych i w związku z tym uruchomiliśmy eksperyment porównania, tego, co się będzie działo na terenie Puszczy Białowieskiej, gdy nie będziemy jej poddawali czynnej ochronie”.

Szyszko mówił: „Chcemy, aby cały świat uczestniczył w tej debacie o tym, w jaki sposób Polacy potrafią chronić zasoby przyrodnicze, w jaki sposób Polacy wypełniają prawo UE”. Jak dodał, „dzisiaj rozsyłamy kolejne informacje do wszystkich ministrów świata i wszystkich osób zainteresowanych, z prośbą o uczestnictwo w debacie na bazie konkretnych materiałów”.

Przedstawiciele resortu środowiska argumentowali, że winnym sytuacji w puszczy jest brak reakcji na masowe pojawienie się kornika drukarza, który zaatakował głównie świerki. Ich zdaniem, stało się tak, ponieważ obniżono etat rębny (pula drewna do wycięcia) w puszczy, przez co leśnicy nie mogli usuwać zarażonych drzew.

Minister prezentował też na konferencji słoik wypełniony kornikami; zostały one odłowione przez pułapki feromonowe. Według szefa MŚ, „litr kornika” wystarczy do tego, „by zabić 1 tys. drzew w puszczy”. Od zeszłego roku w puszczy odłowiono blisko 50 mln korników.

Przedstawiciele resortu informowali, że kornik w puszczy zabił ponad 1 mln drzew na 8 tys. ha puszczy.

Dyrektor generalny Lasów Państwowych Konrad Tomaszewski przekonywał na konferencji, że zaniechanie ochrony czynnej w puszczy spowoduje straty przyrodnicze, które można wycenić nawet na 2 mld zł.

– Całkowite zaniechanie działań ochronnych – gdyby uznać i czytać ten wniosek tymczasowy (Trybunału Sprawiedliwości UE), iż tego dotyczy, ale my tak go nie czytamy. Byłoby dla nas wielkim zdziwieniem, gdyby to było w zamyśle Trybunału, żeby zaniechać działań ochronnych, czyli w ogóle nic nie robić na terenie puszczy, to groziłaby nam ewentualnie ryczałtowa kwota 4 mln euro, to jest 16 mln zł, naprzeciw 2 mld zł straty, którą wyceniliśmy. Pozostawiam to bez komentarza – powiedział Tomaszewski.

Szef Lasów Państwowych odniósł się też do sobotniego incydentu, gdzie dwóch mężczyzn, pracowników jednej z firm, która zajmuje się wycinką drzew w puszczy, miało pobić operatora Polsatu robiącego materiał w Puszczy Białowieskiej. Prokuratura Rejonowa w Hajnówce postawiła im zarzut rozboju połączonego z uszkodzeniem ciała. Grozi im od 2 do 12 lat więzienia.

– Oczywiście w sposób kategoryczny sprzeciwiamy się tego typu działaniom [...] Tak samo bardzo negatywnie oceniłem sytuację, gdzie jeden z aktywistów ekologicznych pobił dyrektora zakładu transportu i spedycji. Nie ma przyzwolenia dla tego typu działań – powiedział Tomaszewski.

Dyrektor zapewnił, że jeśli okaże się prawdą, iż podejrzani o pobicie operatora mężczyźni byli pracownikami firmy zajmującej się wycinką, „to oczywistą oczywistością będziemy dążyć do zerwania współpracy z tym podmiotem”.

RS, PAP

http://www.naszdziennik.pl/polska-kraj/ ... szcze.html


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Lasy państwowe
PostNapisane: 05 sie 2017, 08:18 
Offline
Moderator

Dołączył(a): 13 lip 2009, 09:25
Posty: 31407
Wstrzymanie wycinki to szkody o wartości 3,2 mld zł

Obrazek

Wstrzymanie wycinki w Puszczy Białowieskiej, tak jak chce tego Komisja Europejska, spowoduje szkody w środowisku o szacowanej wartości 3,2 mld zł – pisze w odpowiedzi do Trybunału Sprawiedliwości UE w tej sprawie resort środowiska.

Trybunał podjął 28 lipca decyzję o natychmiastowym nakazie wstrzymania wycinki na obszarach chronionych Puszczy Białowieskiej. To środek tymczasowy, o który wnioskowała KE. Polska dostała czas do piątku, by przesłać swoją odpowiedź w tej sprawie.

Z informacji uzyskanych przez PAP wynika, że resort środowiska podkreśla w piśmie, iż jego działania są zgodne z przepisami dyrektywy ptasiej i siedliskowej, a nawet niezbędne dla ochrony przyrody.

Ministerstwo argumentuje, że wniosek Komisji Europejskiej dotyczący zastosowania przez Trybunał środka tymczasowego, czyli nakazu natychmiastowego wstrzymania wycinki, nie spełnia odpowiednich przesłanek, by go zastosować.

W odpowiedzi Polski wskazano, że już na pierwszy rzut oka nie jest oczywiste, iż żądania KE są uzasadnione, bo – jak przekonuje ministerstwo – jej stanowisko w znacznej mierze opiera się na hipotezach.

Resort ministra Jana Szyszki przekonuje również, że nie można mówić o tym, że uzasadnieniem działań Trybunału jest pilność sprawy, bo Komisja na wcześniejszych etapach nie spieszyła się zbytnio z działaniami, które miałyby położyć kres ewentualnemu naruszeniu.

Ministerstwo jest zdania, że Komisja nie wykazała w wystarczający sposób prawdopodobieństwa powstania poważnych i nieodwracalnych szkód na skutek interwencji na obszarach chronionych puszczy.

W piśmie do Trybunału zwrócono też uwagę, że nakaz wstrzymania wycinki nie jest proporcjonalnym środkiem i nie zapewnia zminimalizowania strat każdej ze stron. Resort przekonuje, że to właśnie realizacja środka tymczasowego, o który wnioskowała KE, spowoduje zniszczenie siedlisk przyrodniczych, co może spowodować nieodwracalne szkody.

W konkluzji pisma zwrócono uwagę, że realizacja środka tymczasowego, czyli zaniechanie wycinki, spowoduje szkody w środowisku, których wysokość została oszacowana na 3,24 mld zł.

Spór dotyczący prowadzenia wycinki w Puszczy Białowieskiej przybrał na sile, gdy w ubiegłym tygodniu Trybunał Sprawiedliwości w swojej wstępnej decyzji przychylił się do wniosku KE o zastosowanie środka tymczasowego i nakazał wstrzymanie wycinki drzew.

Resort środowiska zapowiedział w poniedziałek, że będzie nadal prowadził działania w puszczy. W środę rzeczniczk KE Mina Andreewa powiedziała, że „Komisja śledzi sytuację z wielkim zaniepokojeniem”. „Jeśli zostanie potwierdzone, że wycinka ma dalej miejsce w Puszczy Białowieskiej, sprawa zostanie wzięta pod uwagę w prowadzonej procedurze praworządności dotyczącej Polski” – zapowiedziała.

Ministerstwo Środowiska w czwartkowym komunikacie podkreśliło, że na terenie puszczy prowadzone są tylko działania mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa publicznego, tym samym są one zgodne z postanowieniem Trybunału Sprawiedliwości UE.

RS, PAP

http://www.naszdziennik.pl/ekonomia-gos ... ld-zl.html


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Lasy państwowe
PostNapisane: 21 sie 2017, 08:54 
Offline
Moderator

Dołączył(a): 13 lip 2009, 12:02
Posty: 37605
http://niedziela.pl/artykul/30641/Pobic ... wyczyn-tzw

Puszcza Białowieska stanowiła wielkie oparcie dla polskich partyzantów podczas II wojny światowej oraz w walce przeciw bolszewikom. Dziś żydomasoneria z zemsty zamierza zniszczyć puszczę.

Kopia artykułu:

Pobicie księdza to nie jedyny wyczyn tzw. ekologów
2017-08-20 08:28

Ostatnie dni i tygodnie pokazują, że tzw. obrońcy Puszczy Białowieskiej mocno się zradykalizowali. Mamy już przykład brutalnego pobicia pracownika Lasów Państwowych, przepychanki wobec dziennikarzy, a nawet pobicie księdza.

Obrazek
Fot. youtube.com


Ks. Tomasz Duszkiewicz jest kapelanem Generalnej Dyrekcji Lasów Państwowych i Ministra Środowiska. Kapłan już wielokrotnie słyszał od "ekologów" i "obrońców Puszczy Białowieskiej" groźby pod swoim adresem, aż 16 sierpnia doszło do przemocy fizycznej. Gdy kapłan robił zdjęcia blokady ciężarówki wywożącej drewno z puszczy, został zaatakowany przez jednego z uczestników protestu. Napastnik uderzył silnie go wytrącając telefon z dłoni. Ksiądz trafił do szpitala, gdzie założono opatrunek gipsowy z szyną usztywniającą oraz zwolnienie lekarskie. Na jednym z nagrań udostępnionych przez księdza słychać, jak padają groźby: „Tylko pokaż to zdjęcie, a będziesz ścięty”. Policja szybko ujęła sprawcę i postawiła zarzuty.

Rozmawiałem z ks. Duszkiewiczem, który jednoznacznie stwierdził, że w puszczy trwa wojna ideologiczna, a "ekolodzy" są świetnie zorganizowani. Tłumaczy, że został napadnięty przez osobę stojącą na czatach. Kapłan wybacza napastnikowi i zapewnia o modlitwie w jego intencji. Ale jednocześnie staje w obronie słabszych, czyli lokalnej społeczności, której przyjezdni "ekolodzy" nie dają prawa głosu i normalnie żyć. Ks. Tomasz jest bowiem kapłanem diecezji drohiczyńskiej. Doskonale wie, że ludzie z regionu Białowieży i Hajnówki znają puszczę od pokoleń i chcą ją ratować przed kornikiem drukarzem. Natomiast tzw. obrońcy puszczy z różnych organizacji ekologicznych są przeciwnego zdania. Tak rysuje się główna oś sporu, który staje się coraz bardziej radykalny.

To nie jest pierwszy przypadek agresywnych zachowań w puszczy. Przypomnę, że kilka tygodni temu jeden z "ekologów" dotkliwie pobił pracownika Lasów Państwowych. Ostatnio szturchając i popychając chcieli przepędzić dziennikarza z TV Republika. Tzw. "obrońcy puszczy" tolerują tylko te media, które im sprzyjają. Drugiej stronie też puszczają nerwy, bo osoby wycinające drzewo na zlecenie Lasów Państwowych, również zaatakowały kamerzystę z Polsatu.
Reklama

"Ekolodzy" są coraz bardziej radykalni, sfrustrowani i nieobliczalni, bo za blokadę maszyn leśnych regularnie dostają rachunki. Już teraz żalą się, że muszą zapłacić 70 tys. złotych jedynie za 4 z kilkunastu dotychczasowych blokad. I apelują o finansowe wsparcie. Problem w tym, że używają do tego także narzędzi przeznaczonych do zbiórki publicznej. A zbiórka publiczna na opłacenie zasądzonych kar jest w Polsce zakazana. Całkiem możliwe, że za nielegalną zbiórkę spotkają ich kolejne sprawy w sądzie.

Te skrajne przypadki pokazują, jak bardzo sytuacja w Puszczy Białowieskiej jest napięta. Mieszkańcy powiatu hajnowskiego mają dość "ekologicznych" protestów i chcą by puszcza była ratowana przez leśników. Natomiast przyjezdni z całej Polski i zagranicy aktywiści chcą "bronić" puszczy przed leśnikami i lokalną społecznością. Ten konflikt doskonale widać było podczas ostatniej dyskusji w Hajnówce, gdzie po jednej stronie stanęli "ekolodzy", a po drugiej naukowcy i samorządowcy popierający rozwiązania ochronne Ministerstwa Środowiska. Okazało się, że lokalni politycy, którym raczej daleko do Prawa i Sprawiedliwości, murem stali za ministrem środowiska prof. Janem Szyszko. Podczas debaty "ekolodzy" na czele z przedstawicielami Greenpeace Polska zaliczyli wizerunkową porażkę, bo do większości zarzutów nie potrafili odnieść się merytorycznie. Podczas dyskusji wyszło również, że mieszkańcy Powiatu Hajnowskiego i samorządowcy największy żal mieli do TVN-u i Polsatu za to, że manipulują opinią publiczną i słuchają argumentów tylko jednej strony.

Kolejną porażką środowiska "ekologów", którzy są zwolennikami naturalnych eksperymentów z przyrodą, były ich komentarze po huraganie w Pomorskiem i na Kujawach. Dr Michał Żmihorski, jeden z zagorzałych zwolenników "Obozu dla Puszczy" napisał na facebooku, że "z przyrodniczego punktu widzenia nie ma żadnej szkody w wyniku ostatniego huraganu. Zniszczone zostały tysiące hektarów drzewostanu, wygląda to spektakularnie i straty ekonomiczne są poważne, ale nie ucierpiały żadne zasoby przyrodnicze. Jeden dzień pracy drwali w Puszczy Białowieskiej przynosi więcej strat przyrodniczych niż te 26 tys. ha monokultury sosny". Jego zdaniem powalone drzewa, czyli powstały wiatrołom, jest cenniejszy niż zielony las, który był tam wcześniej.

Według Gazety Polskiej Codziennie wpis o tożsamej treści pojawił się także na fanpage'u Greenpeace Polska, ale najwidoczniej został szybko usunięty w obawie przed kolejną kompromitacją tej międzynarodowej organizacji. Te słowa pokazują, że spora część "ekologów" jest fanatycznymi wyznawcami takich ideologii, jak np. głęboka ekologia. Dla niektórych naukowców i aktywistów stała się ona religią, która według mnie jest bardzo niebezpieczna dla nich samych i dla innych ludzi. Ideologia zakłada ograniczenie populacji człowieka, bo ludzie najbardziej przeszkadzają naturze w jej naturalnych planach. Gdy prowokacyjnie na w grupie dyskusyjnej Puszcza Białowieska wprowadziłem temat aborcji i ochrony człowieka jako części przyrody, to okazało się, że praktycznie 100 proc. "ekologów", było jednocześnie zwolennikami zabijania dzieci przed narodzeniem.

"Ekolodzy" chcą specyficznie "dbać" o przyrodę wyrządzając środowisku krzywdę, bo po huraganie w Pomorskiem las sobie sam nie poradzi. Gdybyśmy go zostawili, to doszłoby do kolejnej katastrofy ekologicznej i drastycznego zubożenia lokalnej przyrody. Mam wrażenie, że środowiska "ekologiczne" doszły już do tak absurdalnych wniosków, iż następnym ich krokiem może być tylko blokowanie wozów strażackich ratujących lasy przed naturalnym ogniem.

Aktywistów "broniących" puszczy określa się mianem - ekoterroryści. Choć nie jestem zwolennikiem tego terminu, to coś w tym jest. To ich ideologia jest odpowiedzialna za śmierć miliona drzew w Puszczy Białowieskiej, to oni przez lata terroryzowali medialnie i politycznie lokalną społeczność Powiatu Hajnowskiego, a teraz uciekają się nawet do fizycznej przemocy. Obecnie zderzyli się z silnym państwem i jego instytucjami, które jednoznacznie powiedziały stop wobec tej zideologizowanej ekoprzemocy. Wszystko wskazuje na to, że leśnicy będą pracować zarówno w Puszczy Białowieskiej, jak i zajmą się odbudową lasów ze zgliszcz pozostawionych przez huragan w Pomorskiem i na Kujawach. Co więcej, organizują marsz charytatywny, w którym leśnicy z całej Polski i mieszkańcy regionu Puszczy Białowieskiej będą zbierać pieniądze na pomoc ludziom poszkodowanym przez huragan.

Dla mnie takie akcje są właśnie ochroną środowiska, bo człowiek jest najważniejszą częścią środowiska i na pierwszym miejscu zasługuje na pomoc, a "ekolodzy" wciąż chcą pomagać kornikowi drukarzowi, zostawić zniszczone, martwe lasy naturze i... marzą o tym, by przepędzić z przyrody człowieka.

Artur Stelmasiak


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Lasy państwowe
PostNapisane: 19 paź 2017, 06:43 
Offline
Moderator

Dołączył(a): 13 lip 2009, 09:25
Posty: 31407
Minister Jan Szyszko zadowolony z decyzji NSA

Minister środowiska jest zadowolony z postanowienia NSA oddalającego skargę kasacyjną rzecznika praw obywatelskich w sprawie zwiększenia cięć na terenie Nadleśnictwa Białowieża.

Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich poinformowało we wtorek, że Naczelny Sąd Administracyjny oddalił tego dnia skargę kasacyjną rzecznika praw obywatelskich Adama Bodnara w sprawie decyzji ministra środowiska, umożliwiającej zwiększenie cięć na terenie Nadleśnictwa Białowieża. Jak podano, postanowienie NSA jest prawomocne i nie podlega zaskarżeniu. RPO w komunikacie na swojej stronie napisał, że w praktyce oznacza to, że nie jest możliwe skontrolowanie przez polski sąd zgodności z prawem zmian wprowadzonych w planie urządzenia lasu dla Nadleśnictwa Białowieża, które przewidują zwiększenie ilości pozyskania drewna.

„Postanowienie NSA to dla mnie bardzo dobra decyzja. Stwierdza, że w Polsce prawo jest przestrzegane; stworzony przez Lasy Państwowe aneks, który przeszedł wszelkie procedury, nie łamie polskiego prawa i wszystko jest w porządku” – powiedział w środę w Poznaniu PAP minister Jan Szyszko.

Szef resortu środowiska przypomniał, że także we wtorek przed Trybunałem Sprawiedliwości UE odbyło się drugie wysłuchanie w sprawie zakazu wycinki drzew w Puszczy Białowieskiej.

„W Luksemburgu zarzucono nam, że nadmiernie wycinamy. Tu się okazało, że [wszystko odbywa się – PAP] zgodnie z prawem, popartym również analizami, oceną oddziaływania na środowisko. Oczywiście czekam w tej chwili na decyzję trybunału; mam wrażenie, że on również ma trudności w zrozumieniu tego, co KE chciała zrobić” – powiedział minister.

Jak podkreślił, Puszcza Białowieska to „wielkie dziedzictwo kulturowo-przyrodnicze miejscowej ludności, polskiej myśli ochrony przyrody, polskiej myśli leśnej, szkoły leśnej i łowieckiej”. „Unia podnosi, że to są lasy nietknięte ręką człowieka. Tymczasem są to lasy z jedną z najlepiej udokumentowanych historii użytkowania od kilkuset lat” – dodał minister.

Jan Szyszko był gościem trwających od wtorku w stolicy Wielkopolski Międzynarodowych Targów Ochrony Środowiska.

JG, PAP

http://www.naszdziennik.pl/polska-kraj/ ... i-nsa.html


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Lasy państwowe
PostNapisane: 28 lis 2017, 08:35 
Offline
Moderator

Dołączył(a): 13 lip 2009, 12:02
Posty: 37605
http://wmeritum.pl/superdrzewo-juz-hodo ... pie/211900

No, gdyby takie drzewo nam tu rozplenili w Polsce, raz dwa wymarłyby wszystkie rośliny, a za nimi wszystkie zwierzęta.

Kopia artykułu:

„Superdrzewo” już jest hodowane w Polsce. Pochłania 100 razy więcej dwutlenku węgla niż inne i rośnie w ekstremalnie szybkim tempie!
Opublikowano: 27 Lis 2017

Naukowcy z Wyższej Szkoły Agrobiznesu w Łomży będą badali możliwości uprawy oxytree w Polsce. To „superdrzewo” jest niezwykłą rośliną, produkuje ponad 100 razy więcej tlenu niż inne, a dodatkowo rośnie w niezwykle szybkim tempie.
Oxytree to drzewo, które pochodzi z Hiszpanii, wyhodowali je naukowcy z Uniwersytetu Castilla – La Mancha, a fachowo nazywa się „Paulownia Clon in Vitro 112”. Jak sama nazwa wskazuje, nie rozmnaża się ono w naturalny sposób, można uzyskać je jedynie z hodowli in vitro. W przeciwnym razie przy takich właściwościach, jakie posiada, mogłoby całkowicie zdominować tereny, na których zostanie posadzone.
„Drzewo tlenowe” przede wszystkim pochłania około 110 razy więcej dwutlenku węgla niż choćby dęby, a co za tym idzie, produkuje również więcej tlenu. Ma przy tym bardzo duże liście. Jest to związane z ogromnym tempem wzrostu oxytree. Okazuje się bowiem, że w ciągu 6 lat rośnie na ekstremalną wysokość 16 metrów. Najciekawszy jednak jest fakt, że jeżeli po upływie tego czasu drzewo zostanie ścięte, do takiej samej wysokości odrośnie w czasie zaledwie… 4 lat.
Jak wyjaśnia w rozmowie z INN:Poland dr inż. Janusz Lisowski z Wyższej Szkoły Agrobiznesu w Łomży, daje to więc jednocześnie bardzo dużą ilość drzewa tartacznego. – Ono w warunkach hiszpańskich rośnie na wysokość 16 metrów w ciągu 6 lat. Średnica pnia to średnio 38-40 centymetrów. Ale nie to jest w tym wszystkim najciekawsze. Otóż jeśli je zetniemy, to ono odrośnie do tej samej wysokości w ciągu następnych 4 lat. Reasumując – w ciągu 10 lat uzyskujemy z jednego drzewa metr sześcienny drzewa tartacznego. Samo drewno jest bardzo lekkie i wytrzymałe. Buduje się z niego deski surfingowe, snowboardowe, jachty. Co ciekawe, specyfika tego drewna jest taka, że po obróbce w tartaku nie przyjmuje ono do siebie wody – powiedział.
Uprawa oxytree wymaga specjalistycznej wiedzy. Po pierwszym roku musi być ono obcięte na wysokości zaledwie 5 centymetrów od ziemi. Po sześciu latach zostaje ścięte, a w ciągu następnych latach odrasta. Kolejne cięcia przeprowadza się w 14 i 18 roku od posadzenia.
Drzewo testowano także pod względem energetycznym i tutaj również wyniki były obiecujące. – Pod tym względem również je przetestowaliśmy, w certyfikowanym laboratorium ostrołęckiej elektrowni. Okazało się, że drewno ma kaloryczność 17500 kcal, natomiast węgiel, który oni spalają ma w granicach 23000 kcal. Oxytree jest więc podobne do roślin energetycznych, w sumie to imponujący wynik – mówił dr inż. Janusz Lisowski.
Na razie roślina była hodowana w Polsce tylko przez rok, więc można mówić tylko o pierwszych wynikach. Pełne rezultaty zostaną przedstawione po trzech latach hodowli.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Lasy państwowe
PostNapisane: 25 cze 2018, 13:53 
Offline
Moderator

Dołączył(a): 13 lip 2009, 09:25
Posty: 31407
NIERZETELNE PRZEKAZY MEDIALNE NT. PROBLEMÓW EKOLOGICZNYCH PRZYCZYNIAJĄ SIĘ DO ANIMALIZACJI CZŁOWIEKA NA RZECZ HUMANIZACJI ZWIERZĄT

Poprzez przedstawianie przez media nierzetelnych informacji na temat problemów ekologicznych, w bardzo szybkim czasie postępujemy w niezrozumiałym kierunku – kompletnego pomniejszenia roli człowieka w ekosystemie, czyli animalizacji na rzecz humanizacji zwierząt – podkreślił Grzegorz Wiśniewski, myśliwy, sokolnik i działacz ochrony przyrody, podczas audycji „Porady ekologa” w Radiu Maryja.

Grzegorz Wiśniewski zaznaczył, że w obecnej dobie niespotykanego w historii rozwoju cywilizacyjnego ludzkości, degradacji przyrodniczej, uzwierzęcenia człowieka, a także humanizacji zwierząt – podstawowym zadaniem powinno być rzetelne przedstawianie wszelkich zagadnień ekologicznych.

– Stan środowiska naturalnego, tak jak w przeszłości, tak obecnie i w przyszłości miał, ma i będzie mieć podstawowy wpływ na życie i zdrowie całej ludzkości. Odpowiednie kształtowanie świadomości ekologicznej w społeczeństwie, oparte na bogatej bazie doświadczeń naukowych i praktycznych będzie kształtowało w przyszłości nasz byt, ale także byt przyszłych pokoleń – tłumaczył gość Radia Maryja.

Niestety leśnicy i myśliwi muszą zmagać się z fałszywym przekazem medialnym. Działacz ochrony przyrody podał w „Poradach ekologa” konkretne przykłady manipulacji informacjami ekologicznymi.

W wielu mediach słyszymy, że polscy myśliwi prowadzą rabunkową gospodarkę leśną – tylko wycinają drzewa i sprzedają je wyłącznie dla zysku.

– Jest to opinia fałszywa, godząca w środowisko leśników. Dlaczego nie mówi się, że w Polsce powierzchniowo lasów przybywa? Leśnicy w ramach planowanej gospodarki leśnej pozyskują mniej drewna niż corocznie przyrasta nam w ramach tzw. przyrostu naturalnego. Na dzień dzisiejszy mogliby wycinać w niektórych rejonach Polski ok. 30-40 proc. drzew więcej – tyle natura produkuje (…). Dlaczego nie mówi się, że poprzez przemyślane zalesienia i odnowienia leśnicy dokonują przebudowy drzewostanu w kierunku zwiększenia ilości gatunków drzew odpowiadających danemu siedlisku? W Polsce mamy jeszcze sporo lasów tzw. monokulturowych sosnowych, gdzie na tym siedlisku mogą rosnąć już lasy mieszane czy liściaste. W związku z tym trzeba wyciąć i posadzić nowe drzewa po to tylko, by te siedlisko mogło produkować drzewa, które są bardziej cenne z punktu widzenia przyrodniczego. Dlaczego nie mówi się, że leśnicy chronią las, że codziennie obserwują, oceniają stopień zagrożenia ze strony owadów oraz innych negatywnych czynników i szybko podejmują działania?– mówił myśliwy.

Bardzo często słyszy się w przekazach medialnych, iż myśliwi strzelają do zwierząt dla dania upustu swojej pasji, dla zdobycia większej ilości mięsa itd., przez co obniżają liczebność tych zwierząt w Polsce.

– Jeżeli tak, to dlaczego w naszym kraju wzrasta liczebność zwierząt dziko żyjących, szczególnie tzw. zwierzyny grubej: łosi, jeleni, saren, danieli, dzików? (…). Gdybyśmy w Polsce na okres trzech lat przestali polować np. na dziki, to po tym okresie – według symulacji naukowych – tych dzików byłoby ponad 7 mln w stosunku do 300- 350 tys. dzisiaj. Spowodowałoby to kompletne zniszczenie upraw rolnych – wyjaśnił gość Radia Maryja.

Grzegorz Wiśniewski wskazał na nierzetelne przedstawianie przez media problemów ekologicznych oraz organizowanie „wymuszonych” demonstracji przeciwko leśnikom i myśliwym.

– Od trzech lat corocznie bywałem na Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie na Zachodniopomorskich Dniach Kultury Łowieckiej (jest to całodniowa impreza kulturalna). Zawsze na równą godzinę przychodzą demonstranci i protestują przeciwko zabijaniu zwierząt. Z nimi pojawia się jedna ze stacji telewizyjnych i ich nagrywa. Mija godzina – odchodzą, zdejmują maseczki, ubrania przypominające sierść zwierząt i stają w kolejce do wydawanego nieodpłatnie gulaszu z dzika. Telewizja wyemitowała tylko materiał z demonstrantami, a pominęła wywiady z organizatorami i uczestnikami wydarzenia (…). W bardzo szybkim czasie poprzez takie przedstawianie informacji skomplikowanych problemów ekologicznych postępujemy w niezrozumiałym kierunku – kompletnego pomniejszenia roli człowieka w ekosystemie, czyli animalizacji na rzecz humanizacji zwierząt – zaznaczył sokolnik.

Cała audycja z udziałem Grzegorza Wiśniewskiego dostępna jest tutaj: http://www.radiomaryja.pl/multimedia/po ... ologa-469/

RIRM

http://www.radiomaryja.pl/informacje/na ... -zwierzat/


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Lasy państwowe
PostNapisane: 20 lip 2018, 12:01 
Offline
Moderator

Dołączył(a): 13 lip 2009, 09:25
Posty: 31407
Lasy to nie tartak

Presja społeczna w obronie Lasów Państwowych ma sens – podkreślają leśnicy.

Posłowie podczas posiedzenia połączonych sejmowych komisji: Infrastruktury oraz Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa przyjęli poprawkę do rządowej nowelizacji ustawy o lasach oraz ustawy Prawo ochrony środowiska. Wykreśla ona zapis, który przewidywał, że Lasy Państwowe wejdą w skład założycieli spółki Polskie Domy Drewniane. Celem spółki ma być wspieranie budownictwa mieszkaniowego przy wykorzystaniu technologii budownictwa drewnianego. Leśnicy obawiali się, że zagrożona zostanie kondycja Lasów Państwowych z uwagi na to, że będzie to przedsięwzięcie nastawione na zysk. Wyrażali też niepokój, że będzie to początek prywatyzacji Lasów. – Nasze zaangażowanie w obronę Lasów miało sens – mówi „Naszemu Dziennikowi” Zbigniew Kuszlewicz, przewodniczący Krajowego Sekretariatu Zasobów Naturalnych Ochrony Środowiska i Leśnictwa NSZZ „Solidarność”. – Chciałbym wierzyć w to, że w obliczu sprzeciwu, który miał miejsce, nikt nie wróci już do pomysłu ingerowania w funkcjonowanie Lasów – dodaje. Profesor Jan Szyszko zachęca do dalszego śledzenia sytuacji wokół Lasów Państwowych, gdyż w przyszłości może się pojawić pomysł sięgnięcia po ich majątek.

Głos zabrał także resort środowiska. „Ministerstwo Środowiska, doceniając działalność pracowników Lasów Państwowych i piękną kartę historyczną, zapewnia o swoim wsparciu dla leśników i podkreśla z pełną stanowczością, że nie ma planów prywatyzacji PGL LP”.

Rafał Stefaniuk

https://naszdziennik.pl/polska-kraj/199 ... artak.html


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 144 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 6, 7, 8, 9, 10

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 3 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
 cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL
Nasi przyjaciele: Strony Patriotyczne
Linki pozycjonujące: Fenster aus Polen / Schüco Fenster / Drutex Fenster / Fenster Preise / Haustüren /