Polskie-Forum.pl


Wolne i niezależne forum dyskusyjne / opinie polityczne / aktywność obywatelska / patriotyzm / Polska / wolna dyskusja


Wszystkie czasy w strefie UTC + 1
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 38 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Co jeść i gdzie szukać zdrowego pożywienia?
PostNapisane: 01 mar 2018, 09:37 
Offline
Moderator

Dołączył(a): 13 lip 2009, 09:25
Posty: 31407
Zdrowie w naszych rękach

Dieta odpowiada za nasze zdrowie o wiele bardziej, niż myślimy.

Czy możemy cieszyć się zdrowiem przez całe życie? Co nam szkodzi, a co pomaga w utrzymaniu zdrowia? Jak uniknąć udaru lub zawału serca? Odpowiedzi na te i inne pytania uzyskali uczestnicy cieszącego się ogromnym zainteresowaniem sympozjum poświęconego zdrowiu, które odbyło się w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. Przebiegło ono pod hasłem „Jak żyć dłużej i zdrowo. Profilaktyka leczenia chorób cywilizacyjnych”. Konferencję współorganizował Instytut Pamięć i Tożsamość im. św. Jana Pawła II.

Lekarze i dietetycy nie mają wątpliwości, że to dieta i zdrowy styl życia najszybciej mogą polepszyć nasze zdrowie. To mogą być czynniki, które wpłyną choćby na zmniejszenie ryzyka poważnych chorób serca, mózgu i wielu innych narządów. – Człowiek ma zaprogramowane zdrowie nawet na 100 lat. Starzenie jest normalnym stanem, ale choroby już nie. To tylko od naszego nastawienia zależy, czy będziemy się cieszyć długim życiem i zdrowiem – podkreśliła dr Ewa Dąbrowska, autorka diety owocowo-warzywnej.

Doktor Joanna Barczyńska przekonywała słuchaczy sympozjum, że wielu tragedii związanych z udarami mózgu czy zawałami serca, których niejednokrotnie była świadkiem jako lekarz, można było uniknąć. Bo właśnie zdrowy styl życia i dieta pomagają w unikaniu lub leczeniu chorób kardiologicznych, a nieprzestrzeganie tych zasad to w ponad 90 proc. przyczyna chorób układu krążenia.

Te kwestie warto docenić, gdyż właśnie choroby serca i inne schorzenia cywilizacyjne dominują na liście najważniejszych przyczyn zgonów Polaków.

Joanna Barczyńska zwróciła uwagę na niepokojące dane dotyczące schorzeń, których leczeniem zajmuje się w szpitalu. – Z danych GUS wynika, że wśród chorób najczęściej występujących są właśnie schorzenia układu krążenia. Z ich powodu umiera aż 42 proc. osób – tłumaczyła dr Barczyńska.

Jako rewelacyjną metodę profilaktyki i leczenia chorób kardiologicznych podała dietę i styl życia, który należy wdrożyć w życie. – Można całkowicie cofnąć miażdżycę, odstawić statyny. Mamy na to konkretne badania i publikacje – tłumaczyła dr Barczyńska. Powoływała się m.in. na badania dr Deana Michaela Ornisha opublikowane w międzynarodowym czasopiśmie medycznym „The Lancet”. Odpowiednia dieta oparta w dużej mierze na warzywach, a także wysiłek fizyczny adekwatny do stanu pacjenta i umiejętność radzenia sobie ze stresem to podstawa w leczeniu chorób układu krążenia.

Joanna Barczyńska zachęcała też osoby z problemami kardiologicznymi do wzięcia udziału w bezpłatnym programie, które obecnie prowadzi w Instytucie Kardiologii przy ul. Spartańskiej w Warszawie (zapisy i bliższe informacje 661 306 126).

Znakomita dieta warzywno-owocowa

Obrazek

Szczególną prelegentką była dr Ewa Dąbrowska, której zawdzięczamy opracowanie nowatorskiej diety warzywno-owocowej. W ramach sympozjum mówiła właśnie o diecie i jej wpływie na zdrowie. Na licznych przykładach pokazywała, jak chorzy zdrowieli, spożywając jedynie dozwolone warzywa i owoce. Tłumaczyła również, na czym polega post zdrowotny. Poinformowała także o najnowszych odkryciach dotyczących samoleczenia się organizmu.

Ewa Dąbrowska przywołała m.in. przykład Youshuri Ohsumi, laureata Nagrody Nobla z medycyny z 2016 roku, który w swojej pracy zajmował się mechanizmem autofagii (czyli dosłownie samozjadania się). Autofagocytoza to proces polegający na trawieniu przez komórkę jej własnych elementów – obumarłych lub uszkodzonych.

Uczestnicy sympozjum mogli wysłuchać dwóch niezwykle interesujących wykładów, a także zobaczyć zdjęcia i opisy, które w imponujący sposób przekonywały o skuteczności postu warzywno-owocowego. Post leczy naprawdę wiele schorzeń, m.in. infekcje bakteryjne, wirusowe, grzybicze; migreny, mięśniobóle, choroby z autoagresji jak gościec reumatoidalny, zapalenie tarczycy Hashimoto, zapalenie wątroby, toczeń trzewny, zespół „suchego oka”, a także choroby skóry takie jak łuszczyca, trądzik, skórna porfiria, sucha skóra, egzema itp., schorzenia neurologiczne, np. udary niedokrwienne mózgu, zaburzenia pamięci, choroby Parkinsona, Alzheimera, stwardnienie rozsiane; choroby endokrynologiczne: niedoczynność tarczycy, guzki tarczycy, torbiele jajników.

Jak podkreślała, dieta warzywno-owocowa jest także ratunkiem dla małżeństw, które borykają się z niepłodnością. – Co siódme małżeństwo w Polsce nie ma dzieci. W wielu przypadkach wystarczy zastosować post warzywno-owocowy, aby płodność wróciła – mówiła Ewa Dąbrowska.

Jedna z uczestniczek sympozjum Irena Skowron-Żarczyńska z Torunia przyznała, że temat zdrowia jest jej bliski m.in. z dodatków zdrowotnych „Naszego Dziennika”. I dlatego przyszła posłuchać wykładu dr Dąbrowskiej. Powiedziała też w rozmowie z nami, że odczuwa pozytywne efekty stosowania zdrowotnej diety. – Mimo licznych prac, które wykonuję, czuję się dobrze. Rzadko chodzę do lekarza – mówiła pani Irena.

Podobnie Paulina Kościółek z Krakowa, która także czyta „Zdrowe czwartki” w „Naszym Dzienniku”, na konferencję przyszła przede wszystkim ze względu na dr Dąbrowską. – Post warzywno-owocowy stosowałam już dwa razy. Pierwszy raz w intencji osoby chorej, a drugi z powodu wrzodów żołądka. Poczytałam na temat diety i jej wpływu na to schorzenie i go zastosowałam. Teraz chciałam dowiedzieć się czegoś od pani doktor na temat niskiego ciśnienia i anemii, z którymi od jakiegoś czasu się borykam – stwierdziła pani Paulina.

Zasady zdrowego odżywiania

Konferencję zamknął wykład lekarza dermatologa Grażyny Młotkowskiej, która krótko omówiła osiem zasad zdrowego odżywiania według prof. T. Colina Campbella. Wyjaśniła też, że omawiane propozycje zastosowania diety nie są związane z wegetarianizmem czy weganizmem, lecz po prostu ze zdrowym odżywianiem.

Po zakończonych wykładach odbyła się dyskusja, w trakcie której lekarze byli pytani o wpływ zasad zdrowego odżywania się i trybu życia na konkretne schorzenia. Słuchacze pytali m.in. o to, czy dieta warzywno-owocowa polecana jest także w przypadku stwardnienia zanikowego bocznego oraz co może być przyczyną wypadania włosów i czy dieta może temu zaradzić.

Dyrektor Radia Maryja o. dr Tadeusz Rydzyk CSsR podziękował prelegentom i słuchaczom za udział w sympozjum. Nie krył też, że ma nadzieję na kontynuację tematu dotyczącego naszego zdrowia podczas kolejnych konferencji i debat w WSKSiM. Założyciel toruńskiej uczelni zgłosił również projekt zorganizowania studiów poświęconych tej tematyce.

Anna Zalech, Toruń

https://naszdziennik.pl/polska-kraj/194 ... ekach.html


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Co jeść i gdzie szukać zdrowego pożywienia?
PostNapisane: 01 mar 2018, 09:43 
Offline
Moderator

Dołączył(a): 13 lip 2009, 09:25
Posty: 31407
Posty przywracają zdrowie

Z dr med. Ewą Dąbrowską, twórcą diety warzywno-owocowej, rozmawia Anna Zalech

Obrazek

Podczas toruńskiego sympozjum mówiła Pani Doktor o poście warzywno-owocowym. Dlaczego jest on tak ważny?

– Dla naszego zdrowia takie ograniczenia kaloryczne, czyli popularnie zwany post warzywno-owocowy, mają fenomenalne znaczenie. Patrząc holistycznie na człowieka, post przywraca harmonię na wszystkich możliwych poziomach – począwszy od ducha, poprzez molekuły, geny, komórki – i w ten sposób daje nam zupełne uzdrowienie ciała i ducha. Nawet zwierzęta głodują, gdy są chore. Mamy wszyscy zapisane w genach zdrowie, a to, że je tracimy, jest wyrazem złego stylu życia. Nasze geny dostrajają się do takiego stanu rzeczy, „przyzwyczajają się” do toksyn i w ten sposób powstają choroby. Poprzez detoksykację, którą daje nam post, uruchamiamy niewyobrażalne możliwości organizmu. W dzisiejszych czasach jest on szczególnie ważny, bo wiele osób choruje. Zachęcam do zajrzenia na moją stronę internetową www.ewadabrowska.pl. Oprócz różnych informacji na temat diety warzywno-owocowej, zamieściliśmy niedawno moją książkę „Ciało i ducha ratować żywieniem” także w wersji elektronicznej.

Wspomniała Pani o najnowszych odkryciach w temacie postu. Czy mogłaby Pani je przybliżyć?

– Chciałam powiedzieć o najnowszych, przełomowych odkryciach dokonanych w ostatnich latach na poziomie molekularnym, a mianowicie, że ograniczenia dietetyczne przeprogramowują nasze geny. Możemy nie tylko zupełnie wyzdrowieć, ale nawet wydłużyć sobie życie dzięki włączeniu genów długowieczności. Możemy też doprowadzić do regeneracji tkanek, np. odbudować zniszczoną chrząstkę stawu, zlikwidować zrosty, wyleczyć stany zapalne, zaćmę i w ogóle się odmłodzić. To jest niebywały fenomen.

Druga część wykładu dotyczyła zasad zdrowego odżywiania. Co nam najbardziej szkodzi?

– Najwięcej szkody czynią nam pokarmy mocno przetworzone. Drugi problem, który obserwuję, to przejadanie się. Są pokarmy, które powinniśmy ograniczać czy redukować . Były programy badawcze, m.in. projekt chiński, który udowodnił niekorzystny wpływ na nasz organizm nadmiaru białka zwierzęcego. Produkty pochodzenia roślinnego są zawsze dużo zdrowsze, a te zwierzęce powinny być tylko dodatkiem.

Wszyscy różnimy się na poziomie genowym i nawet zdrowe pokarmy, np. chleb, jaja czy mleko, mogą niektórym z nas szkodzić, zwłaszcza osobom z tzw. nietolerancją pokarmową. Mogą wówczas powstać ciężkie choroby z autoagresji, jak na przykład reumatoidalne zapalenie stawów czy choroba Hashimoto. W każdym przypadku żywienie powinno być spersonalizowane, czyli dostosowane do naszych genów. Jednak również w takich sytuacjach post może przywrócić zdrowie. Warunkiem utrzymania zdrowia jest niepowracanie do wcześniejszych błędów żywieniowych.

Chciałam w tym miejscu wspomnieć też o toksynach, np. o szkodliwych produktach glikacji, czyli połączeniach chemicznych cukru z białkiem lub z tłuszczem, powstających w wyniku pieczenia czy smażenia, które powodują bardzo groźne degeneracje, np. chorobę Alzheimera czy zaćmę. Z kolei inne toksyny, tzw. wolne rodniki, mogą być przyczyną właściwie wszystkich chorób. Przeciwstawnymi do toksyn związkami są wspaniałe polifenole, których jest ponad 8 tys. w samych tylko warzywach i owocach, które usuwają wolne rodniki i przywracają harmonię organizmu podobnie jak post na poziomie genowym.

Wiele osób usprawiedliwia złe nawyki żywieniowe m.in. brakiem czasu, łatwą dostępnością gotowych produktów.

– Rzeczywiście wygodnie jest kupować gotowy produkt bez analizy pod kątem wartości zdrowotnych i go spożywać. Nadmiernie przetworzona żywność, którą spożywamy często bez umiaru, jest niewątpliwie jedną z głównych przyczyn chorób cywilizacyjnych. Wówczas ratunkiem dla nas jest post, np. warzywno-owocowy, a nawet posty piątkowe bez mięsa czy o chlebie i wodzie, które zaleca nasza religia. Szczególnie teraz jest dobra okazja, aby zacząć stosować post warzywno-owocowy, bo jesteśmy w okresie Wielkiego Postu. Taki post można też stosować kilka dni w tygodniu np. w piątek, sobotę i niedzielę, gdyż przyniesie nam dużą korzyść dla zdrowia. Po prostu postanówmy sobie, że będziemy stosować takie okresowe diety – wówczas docenimy, jaką potęgą jest post.

Jeżeli i to jest trudne, to proponuję posty przerywane, które są niezwykle popularne, zwłaszcza w ostatnim czasie. Istnieje wiele pozytywnych doniesień naukowych dotyczących ich stosowania.

Na czym polegają takie posty przerywane?

– Na tym, że nic nie jemy od godz. 20.00 do późnych godzin przedpołudniowych, ok. godz. 12.00. W ten sposób mamy ok. 16 godz. postu. Powinniśmy wówczas za to pić. Nie zapominajmy o tym. Nawet taki rodzaj przerwy w jedzeniu potrafi korzystnie przestroić nasz metabolizm i doświadczymy także wtedy wspaniałych efektów zdrowotnych. Możemy taki post wprowadzić w zależności od potrzeb: kilka dni w tygodniu czy kilka dni w miesiącu lub jeden dzień w tygodniu, np. w piątek. Wszelkie posty przywracają zdrowie, wydłużają życie w zdrowiu, ale przede wszystkim uzdrawiają ducha, dlatego też zawsze warto je praktykować.

Dziękuję za rozmowę.
Anna Zalech

https://naszdziennik.pl/polska-kraj/194 ... rowie.html


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Co jeść i gdzie szukać zdrowego pożywienia?
PostNapisane: 03 mar 2018, 18:52 
Offline
Moderator

Dołączył(a): 13 lip 2009, 09:25
Posty: 31407
PIĘKNO A DIETA WITARIAŃSKA

Autorka: Elizabeth Kiely
Wtorek, 16 Marzec 2010

Tłumaczył: Aleksander Kwiatkowski

Jednym z najlepszych sposobów aby poprawić wygląd własnej skóry jest przestawienie się na dietę surowej żywności. Wtedy nasza skóra zaczyna się odmładzać, poczynając od podstawy (wnętrza) ku powierzchni. Ludzie, którzy spożywają głównie surowe pożywienie, często widzą poprawę w wyglądzie swojej skóry i właśnie dlatego wyglądają młodziej. Podgrzewanie pożywienia powyżej 41oC (105oF) niszczy enzymy, jak również 50% białka oraz 70-90% witamin i organicznie obudowanych minerałów. Spożywanie termicznie zniszczonej żywności, zbytnio obciąża rezerwy enzymowe naszego organizmu. Spożywanie więcej surowej żywności, zmniejsza zapotrzebowanie na nasze enzymy trawienne digestive enzymes dlatego nasz organizm nie musi ich aż tyle produkować. Surowe pożywienie, to pożywienie w stanie naturalnym, z niezniszczonymi enzymami. Enzymy są potrzebne aby wykonać wiele funkcji w naszym organizmie, włączając w to trawienie i wchłanianie składników odżywczych, oraz wydalanie zbędnych produktów przemiany materii. Niedobory enzymowe mogą spowodować niedobory witamin i minerałów, a co za tym idzie, przedwczesne starzenie się i brak energii. Surowe produkty bogate w enzymy to przede wszystkim, podkiełkowane nasiona, niektóre owoce t.j. papaja, ananas.

Natomiast wolne rodniki uszkadzają naszą skórę i zakłócają wytwarzanie kolagenu, właśnie dlatego powodują przedwczesne starzenie się. Przeciwutleniacze przeciwdziałają szkodliwemu działaniu wolnych rodników, spowalniają proces starzenia się organizmu, włącznie ze skórą. Jagody, szczególnie czarne borówki, są bogate w przeciwutleniacze, polepszają regenerację kolagenu, redukując zarazem, powstawanie zmarszczek. Owoce cytrusowe takie jak pomarańcze, cytryny i grejfruty, pomagają pozbyć się z organizmu nadmiarów wolnych rodników, wtedy nasza skóra wygląda znacznie młodziej. Artykuły bogate w taki przeciutleniacz jakim jest beta karoten, występujący m.in. w marchwi i brzoskwiniach, chroni naszą skórę przez szkodliwymi skutkami nadmiaru światła słonecznego.

Koenzym Q10 jest efektywnym przeciwutleniaczem, biorącym udział w procesach energetycznych, w każdej komórce naszego ciała. Poziomy Q10 obniżają się wraz z wiekiem. Q10 niszczy wolne rodniki i spowalnia proces starzenia się. Przykładowymi artykułami spożywczymi bogatymi w Q10 są: szpinak, brokuły i orzeszki ziemne.

Kwas alfa-liponowy jest bardzo silnym przeciwutleniaczem, wspomagającym inne rodzaje przeciwutleniaczy, takie jak witamina C i witamina E, oraz powiązany jest on z procesami energetycznymi. Najbogatszym źródłem kwasu alfa-liponowego są: szpinak, drożdże piwne, brokuły, pomidory i groszek.

Siarka to minerał, który jest obecny w każdej komórce naszego organizmu. Jest potrzebna do wytwarzania kolagenu, oraz niezbędna dla zdrowej skóry, włosów i paznokci. Poziomy siarki organicznej w pożywieniu, ulegają zmniejszeniu podczas obróbki termicznej lub podczas suszenia. Siarka jest znana z tego, że pomaga w leczeniu trądziku. Artykuły bogate w związki siarki to: orzechy brazylijskie, szparagi, brokuły, nasiona konopii, nasiona dyni, czerwona papryka, czosnek, cebula, rukiew wodna i kale.

Krzem jest niezbędnym pierwiastkiem potrzebnym dla zdrowej skóry, włosów, paznokci i kości. Poziomy krzemu zmniejszają się wraz z wiekiem. Owoce i warzywa są najbogatszym źródłem krzemu, włączając w to jabłka, pomarańcze, wiśnie, winogrona, truskawki, buraczki, ogórki, marchew oraz warzywa liściowe.

Fitozwiązki są to związki roślinne, pomagające w obronie naszego organizmu przed uszkodzeniami, wykazują właściwości odmładzające. Fitozwiązki w największych ilościach znajdują się z jagodach, brokułach, kalafiorze, selerze, szpinaku, marchewce, kakao oraz w papryce.

Surowe, moczone orzechy oraz nasiona, są bogate w witaminę E, która działa korzystnie na naszą skórę.
Pierwiastek selen jest odpowiedzialny za elastyczność skóry, najbogatszym źródłem selenu są orzechy brazylijskie, mniejsze ilości znajdują się w czosnku, cebuli i szalotce.

Gdy nasz organizm usuwa toksyny, wydostają się one przez skórę, która jest największym organem wydalającym toksyny. Surowe pożywienie wspomaga proces odtruwania organizmu. Picie czystej wody również pomaga w usuwaniu trucizn przez organizm.

Glony morskie natomiast, są bogate w witaminy i minerały (zwłaszcza w jod), wpływają korzystnie na wygląd skóry, również one pomagają w usuwaniu trucizn.

W celu uzyskania zdrowego wyglądu należy pić czystą wodę i spożywać jak najwięcej surowego pożywienia. To co wchodzi do naszego organizmu, ma odzwierciedlenie w naszym wyglądzie.

Źródło:
http://www.changingshape.com/resources/ ... d-diet.asp

http://www.surawka.webd.pl/artykuy/1-ar ... iaska.html


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Co jeść i gdzie szukać zdrowego pożywienia?
PostNapisane: 03 mar 2018, 19:32 
Offline
Moderator

Dołączył(a): 13 lip 2009, 09:25
Posty: 31407
Surowa dieta - raw food

Dlaczego powinniśmy sięgać po surowe produkty?

Surowa żywność jest zdrowa. Dzięki temu, że nie jest rafinowana, przetwarzana chemicznie, skażona ani podgrzewana do temperatury wyższej niż 48°C, zachowuje pełną wartość składników odżywczych. Główne grupy, na które można podzielić surową żywność to owoce, warzywa, kiełki, orzechy, ziarna, wodorosty oraz naturalne tłuszcze. Ludzi, którzy spożywają surowe produkty, określa się mianem: witarianie.

Spożywanie surowych pokarmów nie jest czymś nowym. Większość z nas dorastała, słuchając przedstawicieli rządów różnych krajów i organizacji prozdrowotnych, którzy powtarzali, że spożywanie kliku porcji owoców i warzyw dziennie jest konieczne. Kiedy jemy pokarmy w ich naturalnym stanie (nieugotowane), dostarczamy swojemu organizmowi wszystkie witaminy, minerały, składniki odżywcze i enzymy, jakie możemy czerpać z natury. Gotując nasze posiłki, możemy utracić nawet do 70% tych niezwykle ważnych składników odżywczych.

Zasady kuchni opartej na surowej żywności

Niektórzy witarianie jedzą produkty pochodzenia zwierzęcego, takie jak surowy nabiał, mięso, sushi, jajka, miód czy pyłek pszczeli.
Większość witarian to weganie (nie spożywają oni żadnych produktów pochodzenia zwierzęcego). Niektórzy z nich decydują się na spożywanie produktów pszczelich.
Mrożone owoce uważane są za surowe (mimo, iż tracą ok. 30% zawartości składników odżywczych), jednak warzywa, które zostały zblanszowane lub ugotowane przed zamrożeniem, nie są żywnością surową.
Produkty w puszkach lub produkty pasteryzowane nie są żywnością surową. Większość z nich została wcześniej podgrzana do temperatury ok. 116°C i zalega na półkach sklepowych przez długie miesiące. Znaczna część puszek posiada wewnętrzną warstwę z plastiku. Uwalnia ona bisfenol A – organiczny związek chemiczny, który zaburza funkcjonowanie układu hormonalnego, ma wpływ na płodność, rozwój mózgu oraz zachowanie dzieci i może prowadzić do nowotworów, cukrzycy bądź innych chorób. Pasteryzacja jest procesem, w którym soki, mleko i inne produkty nabiałowe podgrzewane są do temperatury 63°C (błyskawiczna pasteryzacja odbywa się w temperaturze 72°C) przez trzy minuty. Stosuje się ją w celu zabicia wszelkich szkodliwych bakterii, jednak – niestety – niszczy ona również enzymy i pozbawia pokarmy niektórych wartości odżywczych.
Bywa, że weganie, którzy zdecydowali się na surową dietę, nie sięgają po produkty pochodzenia zwierzęcego ze względów etycznych, podczas gdy inni po prostu wierzą, że ludzie zostali stworzeni po to, aby jeść jedynie warzywa. Nasze zęby i układ trawienny są bardziej zbliżone do zębów i układu trawiennego zwierząt roślinożernych niż mięsożernych, które mają ostrzejsze zęby i pazury, bardzo kwaśne soki żołądkowe oraz krótszy przewód pokarmowy – co jest idealne w przypadku odżywiania się mięsem.

Większość witarian spożywa produkty wyłącznie pochodzenia roślinnego, ale niektórzy włączają do swojej diety niewielkie ilości surowych produktów zwierzęcych, jak nabiał czy jajka. Każdy z nas ma inne potrzeby związane z odżywianiem, z tego też względu nie można kierować się twardymi zasadami. W odpowiednim czasie sami nauczymy się żyć w zgodzie z potrzebami swojego organizmu oraz przekonamy się, jaka ilość surowej żywności jest dla nas najlepsza.

Kategorie, na które możemy podzielić surową żywność (raw food)

Poniższa lista nie zawiera wszystkich surowych produktów – jest jedynie przeglądem wielu pysznych składników, które możesz spożywać, decydując się na dietę opartą na surowej żywności.

Owoce: jabłko, pomarańcza, truskawka, ananas, papaja, banan, morela, śliwka, daktyl i owoce suszone – to zaledwie kilka przykładów. Owoce zwierają ogromną ilość witamin i węglowodanów, które stanowią paliwo dla naszych komórek.

Warzywa: ogórek, seler, papryka, pomidor, burak, cukinia, brokuł, kalafior, groszek, kukurydza itd. Warzywa są niskokaloryczne i zawierają ogromne ilości błonnika, więc możesz ich zjadać tak dużo, jak tylko chcesz. Trudno jest spożywać surowe ziemniaki bądź dynię, choć niektórzy uważają je za smaczne.

Warzywa liściaste: zielona i czerwona sałata, kapusta, szpinak, botwina, sałata rzymska, kapusta właściwa chińska, rzeżucha, rukola, mniszek lekarski i komosa. Warzywa liściaste są niezbędne w surowej diecie, ponieważ stanowią doskonałe źródło białka oraz zawierają istotne minerały, takie jak wapń, żelazo i magnez.

Nasiona: dynia, słonecznik, len, szałwia hiszpańska czy sezam są świetnym źródłem białka oraz ważnych minerałów.

Orzechy: migdały, orzechy nerkowca, orzechy brazylijskie, orzechy laskowe, orzechy pekan, orzeszki sosnowe, orzechy pistacjowe, dzikie surowe orzechy ziemne oraz orzechy makadamia.

Ziarna: owies, kamut, orkisz, gryka, dziki ryż.

Kiełki: lucerna, słonecznik, brokuł, koniczyna, fasola mung, cieciorka, soczewica i komosa ryżowa – to zaledwie kilka rodzajów roślin, których kiełki możesz samodzielnie wyhodować w domu .

Pokarmy fermentowane: kwaszona kapusta, kefir kokosowy, jogurt kokosowy, rejuvelac (zakwaszony płyn z moczenia skiełkowanego ziarna), pasta miso. Pokarmy fermentowane zawierają dużą ilość korzystnych bakterii, które wspomagają układ trawienny oraz wzmacniają system odpornościowy.

Tłuszcze: awokado, kokos, oliwki oraz oleje z kokosu, ziaren lnu i oliwek. Upewnij się, że oleje, które wybierasz, są tłoczone na zimno oraz są olejami extra virgin. Raczej unikaj oleju z orzechów ziemnych, który może wywoływać reakcje alergiczne, oraz oleju rzepakowego, sojowego i kukurydzianego, które zazwyczaj są mocno przetworzone, a także mogą być produkowane z genetycznie modyfikowanych zbiorów.

Wodorosty: istnieją ponad 24 rodzaje jadalnych wodorostów, min: dulse, kelp, nori, wakame i arame. Są one doskonałym substytutem soli i posiadają mnóstwo istotnych minerałów.

Super produkty żywieniowe: super produkty żywieniowe mają niezwykle wysoką zawartość składników odżywczych oraz wyjątkowe właściwości. Istnieje wiele takich produktów, ale do moich ulubionych należą: jagody goji, maca w proszku, pyłek pszczeli, sinice oraz fitoplankton morski.

Słodziki: czysty nektar z agawy, cukier palmowy, surowy miód, suszone liście stewii, syrop z yacon, jadłoszyn w proszku, syrop klonowy oraz odwodniony sok trzcinowy (rapadura). Oprócz surowego miodu, liści stewii i jadłoszynu większość cukrów jest w pewnym stopniu przetworzonych i nie uważa się ich za surowe, mimo iż są tak określane. Unikaj białego przetworzonego cukru i cukru turbinado, ponieważ są one zupełnie pozbawione wartości odżywczych. Trzymaj się z daleka również od wszelkich sztucznych słodzików, takich jak aspartam, sukraloza i sacharyna.

Podstawowe informacje dotyczące wartości odżywczych surowej żywności

Gotowanie uszczupla zawartość składników odżywczych w pokarmach, uszkadzając ich wartość odżywczą oraz żywotność, tym samym utrudnia też przyswajanie pozostałych wartości odżywczych. Enzymy rozkładają się w temperaturze od 45°C do 48°C, tracąc swoją moc katalityczną. Przy około 57°C niszczymy witaminy oraz składniki odżywcze (antyoksydanty). Ciepło nie ma wpływu na minerały, jednak kiedy gotujemy jedzenie, minerały mogą rozpuścić się w wodzie.

Spróbujmy spojrzeć inaczej na podgrzewanie naszych posiłków. Analogicznie do komórek roślinnych zachowują się komórki naszej skóry. W wysokiej temperaturze (54° C) komórki te obumierają – dochodzi wówczas do oparzenia skóry.

Przy temperaturze ok. 71°C cukry w pokarmach bogatych w węglowodany, takich jak ziemniaki czy produkty z ziaren, zaczynają się karmelizować, a to sprawia, że przestają być efektywnym źródłem energii.

Gotowane warzywa tracą większość zawartego w nich błonnika, przez co są mniej skuteczne w oczyszczaniu naszego układu trawiennego.

Opracowano na podstawie książki „Na surowo”.

http://www.zdrowiezwyboru.pl/zdrowie-na ... a-raw-food


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Co jeść i gdzie szukać zdrowego pożywienia?
PostNapisane: 04 mar 2018, 14:55 
Offline
Moderator

Dołączył(a): 13 lip 2009, 09:25
Posty: 31407
Nasze TOP 11 superfoods

Super żywność. Co to właściwie jest i z czym się to je? Tutaj pisałam o tym, jak odżywiamy się w domu. A powiem Wam jedno – aby jeść w restauracjach tyle, ile my, trzeba mieć końskie zdrowie. A końskie zdrowie bierze się z jedzenia. I koło się zamyka.
Super żywność to grupa produktów, które mają szczególnie dobroczynny wpływ na organizm. Są bogate w witaminy, substancje odżywcze czy antyoksydanty. Wiele z nich ma również działanie antynowotworowe. Moda na superfoods jest całkiem pozytywnym zjawiskiem, ale wbrew pozorom nie jest to tak nowa rzecz, jak mogłoby się wydawać.
W podlinkowanym wyżej poście pisałam, jak się odżywiamy, co omijamy i do jakich producentów mamy pełne zaufanie. A tymczasem kilka rzeczy, które są stale obecne w naszej diecie. Zaraz się przekonacie, że super żywność wcale nie musi być wyłącznie egzotyczna. Właściwie nasz stary, dobry czosnek też można zaliczyć do tej grupy produktów.
Tak naprawdę jest tego dużo więcej, ale te rzeczy przewijają się najczęściej. Poniżej nasi superfoodowi ulubieńcy.

1. Olej lniany

Obniża cholesterol, zawiera sporo witaminy E, a więc odmładza, poprawia proces spalania tkanki tłuszczowej, no i jest zwyczajnie smaczny. Zwykle dodajemy go do sałatek, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by zrobić fjużyn i polać nim hummus. Ma specyficzny smak, który albo się lubi, albo trzeba się przyzwyczaić.

2. Młody jęczmień

Działa przeciwzapalnie, przeciwnowotworowo, jest doskonałym źródłem witamin, w tym witaminy C, zawiera chlorofil, żelazo, wapń, magnez, cynk, ale i dużo błonnika. Odkwasza organizm, a zimą świetnie zastępuje warzywa i owoce, dostarczając organizmowi samych dobroci. Smakuje jak trawa i z jakiegoś powodu bardzo mi ten smak odpowiada.

3. Nasiona chia

Chia to inaczej szałwia hiszpańska. Z szałwią zaprzyjaźniłam się, kiedy ktoś mi powiedział, że od owsianki rośnie dupsko. Chia z jogurtem i owocami to teraz chyba nasz ulubiony zestaw śniadaniowy. Wystarczy malutkie nasiona zalać jogurtem, wymieszać i wstawić na noc do lodówki. Dodatkowy plus jest taki, że rano nie trzeba robić śniadania. Nasiona chia bogate są w kawasy omega-3, poprawiają pamięć, zawierają sporo minerałów i witamin.

4. Kasza jaglana

Jedna z najstarszych i najzdrowszych kasz. Ma mało skrobi, ale dużo łatwo przyswajalnego białka, zawiera witaminy z grupy B, odkwasza organizm, ma właściwości antywirusowe i zmniejsza stan zapalny błon śluzowych. Znakomicie wpływa na skórę, włosy i paznokcie, zawiera krzemionkę, która dobrze działa m.in. na stawy. Superfood za piątaka.

5. Acerola

Czyli naturalna witamina C. Jeden mały owoc aceroli ma tyle witaminy C, co kilogram cytryn. Znakomita sprawa przy przeziębieniach lub prewencyjnie w okresie jesienno-zimowym. W Polsce dostępna m.in. w postaci sproszkowanej. Kupując acerolę zwróćcie uwagę na skład – nie powinna zawierać dziwnych dodatków, a na takie wersje bardzo łatwo można trafić np. w aptekach. Rekordzista, który wpadł w moje ręce zawierał mniej niż 30% aceroli.

6. Miód Manuka

Miód wytwarzany przez pszczoły, które odżywiają się nektarem z kwiatów manuki. Zaś manuka rośnie tylko w Nowej Zelandii. Wiadomo, że właściwości miodu mają bezpośredni związek z tym, z jakich roślin jest on wytwarzany. Cudownym składnikiem miodu Manuka jest methylglyoxal i od jego stężenia zależy dobroczynne działanie miodu na nasze organizmy. Na słoiczkach znajdziecie oznaczenie „+100”, „+250”, itd. Wraz z cyfrą rośnie cena, bo cyfra oznacza zawartość methylglyoxalu. Warto kupić ten z oznaczeniem „+550” – łyżeczka dziennie skutecznie trzyma wszelkie przeziębienia z daleka.

7. Ostropest plamisty

Niestety żadne z nas nie jest wielkim fanem tego smaku, ale dość łatwo można go zakamuflować jogurtem i po prostu chapsnąć łyżeczkę na raz. Oprócz działania antynowotworowego ostropest ma przede wszystkim dobroczynny wpływ na wątrobę. A wątroba jest jak matka – tylko jedna. Dlatego trzeba o nią dbać. Ostropest zapobiega łączeniu się toksyn z komórkami, a tym samym ich uszkodzeniu. Z drugiej strony pobudza regenerację tych już uszkodzonych. Tak, uszkodzonych również przez alkohol.

8. Gorzkie pestki moreli

Rzeczywiście są gorzkie jak diabli, ale do przeżycia. Po co je jemy? Odpowiedź to profilaktyka i witamina B17 a.k.a. amigdalina, której wszyscy mamy w diecie skrajnie mało, a która znakomicie radzi sobie z komórkami nowotworowymi. Oczywiście nie da się jej kupić w aptece, bo leczenie raka stałoby się zbyt tanie. Ale spokojnie można dostać pestki moreli w wielu eko-sklepach i je po prostu jeść, pokazując tym samym międzynarodowy znak pokoju koncernom farmaceutycznym.

9. Spirulina

Zawiera całą długą litanię witamin i substancji odżywczych. Korzystnie wpływa na poziom cukru we krwi, działa antywirusowo, antyalergicznie, wspomaga nerki i wątrobę, poprawia odporność, obniża ciśnienie. Jedna niepozorna alga, a taki z niej pożytek.

10. Czystek

Lubię popijać wszelkie zielsko i zwykle zamiast herbaty wybieram miętę, rumianek czy pokrzywę. Dlatego z czystkiem nie mam żadnych problemów i wypijam kubek lub dwa w ciągu dnia. Jest bogaty w polifenole, a więc neutralizuje wolne rodniki, zapobiega powstawaniu stanów zapalnych w organizmie i chroni naczynia krwionośne. Wspomaga układ odpornościowy i proces oczyszczania organizmu. Ot, herbatka.

11. Acai

Nasze niedawne odkrycie. Nie, żebyśmy nie wiedzieli co to jest, albo jakie ma właściwości, po prostu dotychczas nie dało się acai kupić w Polsce w formie innej, niż ekstrakt czy dodatek do jakichś dziwnych suplementów. A my lubimy czysto i naturalnie. W Brazylii jagody acai pije się w koktajlach lub je w #smoothiebowls z różnymi dodatkami, szturmem wzięły też Stany i Australię. Dostępne są w postaci zamrożonej pulpy, a mrozi się je tuż po zerwaniu. No i wreszcie można je w takiej formie dostać także u nas – tutaj. Jagody acai poza masą antyoksydantów mają też dużo błonnika, długo uwalniają energię, więc świetnie nadają się na śniadanie i – uwaga – bardzo wspomagają odchudzanie. Taki mały owoc, a tyle radości!

Zdrowia!

Magda

https://krytykakulinarna.com/nasze-top-10-superfoods/


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Co jeść i gdzie szukać zdrowego pożywienia?
PostNapisane: 05 mar 2018, 11:10 
Offline
Moderator

Dołączył(a): 13 lip 2009, 09:25
Posty: 31407
Superfood, czyli super zdrowa żywność

Autor: Ewa Mlecz

Co warto jeść? Jakie produkty zawierają ogromne pokłady witamin, minerałów, protein, oksydantów i innych składników odżywczych niezwykle korzystnych dla naszego organizmu?

Zdrowe żywienie jest jednym z trzech najważniejszych filarów długowieczności obok aktywności umysłowej i fizycznej oraz pozytywnego nastawienia do życia. To co jemy ma ogromny wpływ na nasze sampoczucie
Co warto jeść? Jakie produkty zawierają ogromne pokłady witamin, minerałów, protein, oksydantów i innych składników odżywczych niezwykle korzystnych dla naszego organizmu?

Zdrowe żywienie jest jednym z trzech najważniejszych filarów długowieczności obok aktywności umysłowej i fizycznej oraz pozytywnego nastawienia do życia. To co jemy ma ogromny wpływ na nasze sampoczucie teraz i w przyszłości. Nic więc dziwnego, że coraz częściej mówi się o superżywności, a szerzej o superdiecie, która uwzględnia szeroki wachlarz różnych produktów, w tym tzw. "superżywność".
"Superżywność" (ang. superfood) to potoczna nazwa żywności niezwykle bogatej w składniki odżywcze i korzystnej dla naszego zdrowia. Zawiera ona ogromne pokłady witamin, minerałów, protein, oksydantów i innych składników odżywczych. Ponadto jest ona niskokaloryczna, nieprzetworzona i pochodzi wyłącznie od natury. Jej spożywanie wzmacnia układ odpornościowy człowieka i w połączeniu z ruchem pozwala uniknąć bądź zniwelować ryzyko większości chorób, w tym m.in. chorób serca, nadciśnienia, cukrzycy czy nowotworów.

Oto lista najzdrowszych produktów spożywczych do tej pory odkryta i poznana przez człowieka:

Orzechy włoskie - doskonałe źródło protein, bogate w błonnik, magnez, witaminę B oraz witaminę E (antyoksydant). Ponadto orzechy włoskie zawierają kwasy omega-3 i to najwięcej spośród wszystkich rodzajów orzechów.

Spirulina - jedna z ponad 30 tysięcy gatunków alg. Spirulinę pozyskuje się na dużą skalę już od lat 70. z morskich hodowli w różnych zakątkach świata, głównie w Ameryce i Azji. Jest ona niezwykle bogata w łatwoprszywajalne białko (zbudowana w 55 a 77% z białka), magnez, potas, ß-karoten i witaminy z grupy B oraz witaminy C, D i E. Z przeprowadzanych badań wynika, że spirulina pomaga obniżyć zły cholesterol i obniżyć ciśnienie krwi. Ponadto pozwala lepiej kontrolować poziom cukru we krwi. Najczęściej spotyka się spirulinę w postaci suplementów żywieniowych dostępnych w formie tabletek czy proszku. Inne, nie mniej zdrowe algi morskie to arame, dulse, nori, kelp, kombu czy wakame. Warto pamiętać, że algi morskie są roślinami o największym skupieniu składników odżywczych na świecie. Mogą zawierać ponad 10 razy więcej wapnia niż krowie mleko i 8 razy tyle, co wołowina. Kompozycja związków chemicznych w algach jest bardzo podobna do osocza ludzkiej krwi, dzięki czemu prawdopodobnie największą korzyścią alg jest regulacja i oczyszczanie naszego układu krwionośnego. Algi dostępne są najczęściej w postaci sproszkowanej.

Warzywa zielonolistne – większość z tych warzyw (szpinak, brokuły, wieczornik, liście mniszka lekarskiego, jarmuż, rzeżucha, pietruszka, sałata, endywia, cykoria, kiełki brokułów, kiełki kapusty) jest łatwo dostępna i bardzo bogata w składniki odżywcze. Badania wciąż potwierdzają, że społeczeństwa odżywiające się dietę bogatą w warzywa zielonolistne mają mniejsze ryzyko wystąpienia ataku serca oraz raka. Świeże surowe warzywa zielonolistne zawierają duże dawki chlorofilu, łatwo przyswajalnych białek, enzymów oraz szeroki zakres witamin i minerałów. Ta grupa warzyw działa jak mini-transfuzja dla krwi, zdrowy tonik dla mózgu i systemu odpornościowego i oczyszczacz nerek.

Trawa jęczmienna – trawa jęczmienna zawiera 11 razy więcej wapnia niż krowie mleko, 5 razy więcej żelaza niż szpinak i 7 razy więcej witaminy C i bioflawonoidów niż sok pomarańczowy. Zawiera znaczne ilości witaminy B12, bardzo ważnej w diecie wegetariańskiej. Sok z trawy jęczmiennej posiada działanie przeciwwirusowe oraz neutralizuje metale ciężkie, takie jak rtęć, we krwi. Najczęśniej dostępna jest w postaci sproszkowanej.

Trawa pszeniczna – to kiełkująca trawa pszenicy. Z powodu kwitnięcia, inaczej niż w przypadku całych ziaren, nie zawiera już glutenu, ani innych substancji alergicznych. Trawa pszeniczna doskonale alkalizuje i jest pomaga w oczyszczaniu krwi. Normalizuje gruczoł tarczycowy, stymuluje metabolizm, dzięki czemu pomaga w trawieniu i w odchudzaniu, ponieważ zawiera dużo enzymów i ma właściwości oczyszczające.

Mleczko pszczele – mleczko pszczele to skarbnica składników odżywczych, zawierająca każdy składnik niezbędny do życia. Jest to najlepsze źródło kwasu pantotenowego (znanego również jako witamina B5), który pomaga pokonać stres, zmęczenie i bezsenność, jest też korzystnym składnikiem dla zdrowej skóry i włosów. Najliczniejszymi i najwierniejszymi konsumentami mleczka pszczelego są Japończycy, znani z dbałości o psychofizyczną sprawność. Mleczko zawiera około 60% wody, 19% ciał białkowych (globuliny i albuminy), aminokwasy egzogenne, bogaty zestaw witamin z grupy B (w tym, w dużej koncentracji, kwas pantotenowy, który wpływa na długość życia), acetylocholinę (która jest głównym transmiterem impulsów nerwowych) i całą gamę biopierwiastków.

Ginseng (żeń-szeń) – jest to podstawowe zioło w radzeniu sobie ze stresem. Ta starożytna roślina lecznicza była używana w Azji jako tonik energetyzujący. To niezwykłe zioło jest szczególnie korzystne podczas wracania do zdrowia po chorobach i operacjach, dzięki swoim wzmacniającym i przeciw infekcyjnym właściwościom. Pomaga w okresach stresu i zmęczenia.

Echinacea (jeżówka) – echinacea jest domowym sposobem zapobiegania przeziębieniom i grypom. Zioło to jest używane jako naturalny antybiotyk i stymulator układu odpornościowego – pomaga odbudować odporność. Powodem jej skuteczności jest zdolność do stymulacji krążenia limfy w organizmie. Limfa płynie równolegle do krwi w żyłach, usuwając toksyny z naszego ciała. Zioło można przyjmować w postaci płynu lub kapsułek w okresie 2-3 tygodni podczas wysokich zachorowań na grypę. Herbata z echinacei jest również znana jako lek na infekcje i raka, w tym raka skóry.

Aloes – jest to nie wysychający sukulent, dziko rosnący, najczęściej w rejonach tropikalnych i subtropikalnych. Został uznany za super żywność po badaniach, podczas których odkryto w nim 75 związków leczniczych, m.in. naturalne steroidy, czynniki antybiotykowe, aminokwasy, minerały i enzymy. Aloesu używano od czasów egipskich, jako kremów nawilżających do skóry, lek na oparzenia, przecięcia, siniaki, trądzik i wypryski. A to ze względu na wysoka zawartość naturalnej siarki (MSM). Soki aloesowe alkalizują przewód pokarmowy, zapobiegając zakwaszeniu, głównej przyczyny niestrawności, zarzucania kwasu żołądkowego, zgagi oraz wrzodów żołądka.

Jagody Goji – jagody Goji rosną na pnączach w chronionych dolinach środkowej Mongolii oraz Tybetu. Te niezwykle smaczne czerwone jagody są bogatym źródłem witaminy C, zawierają jej 500 razy więcej na 1 uncję niż pomarańcze, a także więcej niż wszystkie inne owoce. Są doskonałym źródłem witaminy A, B1, B2, B6 oraz E, zawierają także pełen zestaw białek wraz z 18 aminokwasami i 21 śladowymi minerałami. Przede wszystkim jednak są wspaniałymi antyoksydantami, co sprawia, że są idealnym pokarmem naturalnym, który odwraca proces starzenia się i chroni przed chorobami.

Orzechy kokosowe – młode orzechy kokosowe są jednym z najbogatszych źródeł elektrolitów w przyrodzie. Elektrolity to zjonizowane sole w naszych komórkach, które rozprowadzają energię po całym ciele. Woda kokosowa jest znacznie lepszą alternatywą dla komercyjnych napoi dla sportowców, przepełnionych sztucznymi substancjami słodzącymi i barwiącymi. Budowa cząsteczkowa wody kokosowej jest identyczna z ludzkim osoczem krwi, co oznacza, że jest natychmiast rozpoznawana przez ciało i dobrze spożytkowana. Picie soku z młodego kokosa jest niczym szybka transfuzja krwi dla ciała. W rzeczywistości była to powszechna praktyka podczas II wojny światowej w rejonach Pacyfiku, gdzie obie strony konfliktu regularnie piły wodę kokosową bezpośrednio z kokosa, dokonując tym samym szybkiej transfuzji zranionym żołnierzom.

Jagody acai – jagody przez długi czas były składnikiem podstawowej diety ludów Amazonki. Mając wygląd fioletowych gron i smak tropikalnych jagód, udowodniono, że posiadają silne właściwości przeciwutleniające, dzięki wysokiej zawartości antocyjanów, barwników znajdujących się również w czerwonym winie. Wartość ORAC jagód acai to 1.027. Upewnij się, że kupujesz liofilizowane owoce acai, w których zachowały się wartości odżywcze, a w przypadku soku zwróć uwagę na markę, która nie pasteryzuje, ani nie podgrzewa soku w żaden sposób.

Orzechy kakaowca – o tym owocu moglibyśmy napisać całą stronę, jeśli nie książkę. Na początek jednak słowo ostrzeżenia, kakao w proszku oraz czekolady w sklepach są najczęściej przetworzone z wykorzystaniem „metody holenderskiej”, co oznacza, że produkty te wraz z dodatkiem rozpuszczalników są podgrzewane do temperatury 150oC, niszcząc tym samym większość substancji odżywczych i antyoksydantów. Upewnij się, że kupujesz certyfikowane organiczne surowe kakao w proszku, części lub całe ziarna kakaowca, trzymane w warunkach, gdzie temperatura nigdy nie przekroczyła 40oC , a dzięki temu wszystkie wrażliwe na ciepło witaminy, minerały i antyoksydanty pozostały nietknięte. Surowe ziarna kakaowca są prawdopodobnie największym na świecie skoncentrowanym źródłem antyoksydantów znalezionym w pożywieniu. Zawierają również niezwykle dużo magnezu, który uważa się za minerał, który powszechnie nie dostarczany organizmowi, nawet w zbilansowanej diecie. Dla tych, którzy cierpią na ubytki żelaza miła wiadomością będzie fakt, że jedna mała porcja 28g surowych ziaren kakaowca zapewnia 314% zalecanego dziennego spożycia żelaza. Jeśli to nie wystarcza, dodajmy jeszcze, że surowe ziarna kakaowca mają poziom antyoksydantów (ORAC*) równy 95.500. Innymi słowy, zawierają 14 razy więcej flawonoidów (antyoksydantów) niż czerwone wino i 21 razy więcej niż zielona herbata.

http://ciekawnik.pl/nasze-zdrowie/1023- ... perzywnosc


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Co jeść i gdzie szukać zdrowego pożywienia?
PostNapisane: 05 mar 2018, 13:11 
Offline
Moderator

Dołączył(a): 13 lip 2009, 09:25
Posty: 31407
Super żywność po polsku na wiosenne przesilenie

Marzec i kwiecień to te miesiące w roku, kiedy organizm jest szczególnie osłabiony – o objawy przesilenia wiosennego, będącego wynikiem niedoboru witamin, nietrudno. Właśnie w tym czasie potrzebujemy prawdziwego zastrzyku naturalnych składników. Z pomocą przychodzi nam promowana przez gwiazdy fitness – super żywność. My proponujemy ją w wersji po polsku.

Bóle mięśni, mniejsza odporność na stres, senność, ataki zmęczenia, wypadanie włosów – organizm na wiele sposobów sygnalizuje nam braki potasu, cynku, magnezu czy żelaza. Wcale nie musimy czekać na nowalijki, by szybko uzupełnić niedobory tych składników. W najbliższym warzywniaku czekają prawdziwe bomby witaminowe, dostępne cały rok – polskie „superfood”.

Jeszcze lepsze, bo polskie

Po fascynacji nasionami chia, miodem manuka, jagodami goji czy orzechami pekan, przyszła pora na poszukiwanie tańszych i lokalnie dostępnych zamienników. Choć rzadziej pojawiają się w książkach gwiazd fitnessu, są doceniane za smak, całoroczną dostępność i dużo niższą cenę. Jednym z mało znanych superfood, a będącym prawdziwą bombą witaminową są nasze polskie buraki. Te całoroczne warzywa skutecznie przeciwdziałają anemii i obniżają ciśnienie. Odkwaszają i oczyszczają organizm, przyspieszają przemianę materii, zwiększają odporność. Ich siła tkwi w bogactwie minerałów, jak żelazo, potas, magnez, wapń i kwas foliowy. Buraczki nie muszą kojarzyć się tylko z niedzielnym obiadem i schabowym. Są doskonałe do zup kremów, z łatwością wyczarujemy z nich konfiturę z dodatkiem cynamonu i imbiru.

Polskie jagody goji i nie tylko

Kolejnym polskim „superfood”, o którym warto wspomnieć, jest żurawina. Może ona z powodzeniem zastąpić jagody goji w codziennych koktajlach i sałatkach. Ma silne działanie przeciwbakteryjne, chroni przed chorobami serca i układu krążenia. Jest bogata w witaminę C, karoten, flawonoidy i przeciwutleniacze – szczególnie pomocne w czasie przesilenia wiosennego. Żurawina to rozwiązanie idealne dla leniuchów – możemy podjadać ją w postaci suszonych owoców i pić z niej sok. Na jej bazie przygotujemy też pyszny, gęsty sos typu chutney z jabłkami i cebulką.

Natka pietruszki inaczej

Kojarzona z dodatkiem do zup natka pietruszki to kolejna propozycja superfood, którą warto wpleść w przedwiosenne menu. Wzmacnia wzrok, działa moczopędnie, usprawnia trawienie oraz przyswajanie pokarmów. Jest bogata w witaminy C, A, beta-karoten i żelazo. Zawiera witaminy z grupy B, w tym kwas foliowy, minerały: wapń, magnez, fosfor, potas, mangan i siarkę, a także naturalne przeciwutleniacze. Warto wykorzystać ją do zrobienia domowego, pietruszkowego pesto.

Na przekór syndromom

Dieta z pewnością pomoże odbudować nasz organizm od wewnątrz, ale by osiągnąć najlepsze efekty połączmy ją z aktywnością fizyczną. Dodatnie temperatury to sygnał, że pora wyciągnąć rower, sięgnąć po kije do nordic walkingu lub ponownie rozpocząć przygotowania do pierwszych zawodów biegowych. Ruch to najlepszy sposób, aby zapewnić sobie stały zastrzyk hormonów szczęścia.

Materiały prasowe: Dan Cake

http://zwierciadlo.pl/zdrowie/super-zyw ... rzesilenie


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Co jeść i gdzie szukać zdrowego pożywienia?
PostNapisane: 07 mar 2018, 21:23 
Offline
Moderator

Dołączył(a): 13 lip 2009, 09:25
Posty: 31407
Super Zdrowa Żywność. Spis najlepszych produktów naturalnych o szerokim działaniu prozdrowotnym

Niech Twoje lekarstwo będzie Twoim pożywieniem i
niech Twoje pożywienie będzie Twoim lekarstwem

ojciec medycyny Hipokrates

W domowej apteczce każdego naturalisty i praktyka wellness powinny znaleźć się najlepsze, naturalne specyfiki zapewniające wszechstronne działanie lecznicze. W myśl zasady "lepiej zapobiegać niż leczyć" należy je stosować profilaktycznie a szczególnie w chorobie. Wszystkie z nich przyczyniają się do przywrócenia homeostazy, czyli biochemicznej równowagi wewnątrzustrojowej.

Uwaga!

Kobiety w ciąży i karmiące przed zastosowaniem większości z poniższych specyfików powinny skonsultować się z lekarzem.
Stwierdzenia o redukcji cholesterolu dotyczą obniżenia LDL, czyli złego cholesterolu.
Właściwości adaptogenne - działanie dostosowuje do indywidualnych potrzeb organizmu w zależności od wieku oraz płci osoby.

Instrukcja

Jeśli szukasz specyfiku na określoną dolegliwość i używasz przeglądarki Mozilla Firefox, wciśnij lewy Ctrl + F, wpisz szukaną chorobę i wciśnij Następne lub Enter (nie znam skrótów dla innych przeglądarek).

W ten sposób możesz znaleźć wszystkie produkty zalecane na dane schorzenie i ułożyć kurację synergiczną (łączoną z ponad 2 produktów) np. pierwszego dnia produkt nr.1, drugiego dnia nr.2, trzeciego znowu nr.1 (zalecane jeśli skład wybranych produktów jest mocno zbliżony, aby nie dopuścić do przedawkowania określonego składnika) lub rano produkt nr.1, a wieczorem produkt nr.2. Analogicznie kurację z 3 lub więcej specyfików.

Produkty przygotowywane samodzielnie

Miód aloesowy

doskonały środek wzmacniający
zalecany szczególnie po chorobie i w okresie zimowo-wiosennym
pobudza apetyt, leczy nieżyty, gruźlicę, zaparcia, wrzody żołądka.

Przygotowanie:
Kilka liści 3-5 letniego aloesu umyć i osuszyć, włożyć do lodówki na tydzień. Zetrzeć na miazgę i połączyć z miodem według proporcji: 1 część miazgi - 2 części miodu. Ogrzać do wrzenia, odstawić na 24 godziny, ponownie ogrzać do wrzenia, przecedzić. Trzymać w lodówce.

Dawkowanie:
Pić 2x dziennie rano i po południu przed posiłkami.

Kiszony czosnek

naturalny antybiotyk o szybkim i skutecznym działaniu
może być powszechnie stosowany bez obawy o skutki uboczne
zalecany na stany podgorączkowe, grypę, przeziębienia, infekcje, anginy, zapalenia itp.

Przygotowanie:
Przekrojone na pół ząbki czosnku (400 g) zalać 1 litrem wody z kiszonych ogórków w słoiku typu twist. Słoik zostawić w ciemnym miejscu na 14 dni. Po tym okresie odlać trochę do bezpośredniego użytku, a resztę zostawić. Produkcji preparatu nie wolno zbyt często otwierać, bo ulatniają się cenne składniki lecznicze.

Dawkowanie:
Pić 3x po pół łyżki dziennie

Nalewka bursztynowa

- wskazania: gorączka, przeziębienie, bóle głowy, bóle mięśni, stawów i kręgosłupa, astma, zapalenie płuc, zapalenie oskrzeli, choroby gardła, przewlekłe infekcje, osłabienie mięśnia sercowego, arytmia, zaburzenia ciśnienia tętniczego, profilaktyka zawałów

Przygotowanie:
30-50g. miałkiego bursztynu (można kostkę skruszyć samodzielnie) wsypać do półlitrowej butelki i zalać 70%-owym lub mocniejszym spirytusem. Odstawić na dwa tygodnie. Bursztyn zabarwi spirytus na złocistobrązowy kolor. Po zużyciu nalewki bursztyn można zalać kolejny raz.

Dawkowanie i sposób użycia:
3-5 kropli nalewki do herbaty pić codziennie rano / nacieranie obolałych miejsc

Uwagi:
Kupując bursztyn należy sprawdzić czy jest prawdziwy - wystarczy zanurzyć go w wodzie, powinien unosić się na jej powierzchni, syntetyczne podróbki opadają na dno.

Spis produktów naturalnych o szerokim spektrum działania

Nazwa specyfiku | Działanie / skutki stosowania | Wskazania | Uwagi

Acai

jagoda palmy brazylijskiej

- wzmacnia system immunologiczny
- korzystnie wpływa na kości i mięśnie
- działa bakteriobójczo, przeciwzapalnie i przeciwrakowo
- oczyszcza organizm
- zapobiega procesom starzenia
- niszczy wolne rodniki (antyoksydant, przeciwutleniacz)
- wygładza, nawilża i ujędrnia skórę
- poprawia funkcje układu nerwowego i mózgu
- przyspiesza metabolizm, reguluje procesy trawienne, zmniejsza apetyt
- przyspiesza spalanie tkanki tłuszczowej
- obniża poziom glukozy i cholesterolu, poprawia krążenie

- wysoki poziom cholesterolu
- choroby sercowo-naczyniowe
- nadwaga, otyłość
- alergie
- zgaga
- nowotwory, białaczka
- jaskra
- bóle stawów
- zły stan skóry
- profilaktyka prozdrowotna i zdrowa dieta

- zaleca się spożywanie Acai od 6 miesiąca życia
- skład: witaminy A, B1, B2, B3, E, C, fosfor, wapń, potas, żelazo, magnez, białko, fitosterole, kwasy tłuszczowe Omega 6 i Omega 9 oraz silne antyoksydanty m.in. kwas elagowy

Aloes

- nawilża i przyspiesza regenerację skóry
- działa przeczyszczająco,
żółciotwórczo, przeciwświądowo, przeciwgorączkowo, odżywczo i ściągająco
- rozszerza naczynia krwionośne
- właściwości przeciwzapalne i promujące rozrost komórkowy
- stabilizuje równowagę kwasowo-zasadową
- obniża poziom cukru i cholesterolu
- stabilizuje proporcje HDL do LDL
- blokuje wchłanianie metali ciężkich
- nieznaczne właściwości bakteriobójcze
- właściwości immunostymulujące i antyrakowe

zewnętrznie:
- oparzenia
- rany
- ropnie
- trądzik
- opryszczka
- łuszczyca
- zmarszczki
- grzybica stóp
- ukąszenia / użądlenia
wewnętrznie:
- zaparcia
- brak apetytu
- choroby wątroby
- choroby krwi, płuc i oczu
- cukrzyca
- kaszel
- wrzody trawienne
- zapalenie jelita grubego

- skład: aminokwasy egzogenne, stymulatory biogenne, aloina, żywice, antrazwiązki, niewielkie ilości witamin A, C, B1, B2, B3 i B12 (w ilościach śladowych), duże ilości biopierwiastków tj: potas, wapń, magnez, sód, fosfor, cynk, siarka, żelazo oraz śladowo krzem, mangan, nikiel, bor, glin, lit, chrom, miedź, molibden i bar.

Aronia

- działa ochronnie na naczynia krwionośne, zmniejsza lepkość krwi
- właściwości antyrakowe, immunologiczne, przeciwkrwotoczne i uspokajające
- usprawnia przemianę materii
- poprawia gospodarkę tłuszczami
- opóźnia procesy starzenia
- usuwa metale ciężkie z organizmu
- uodparnia skórę na szkodliwe promienie słoneczne

- choroby serca, miażdżyca, nadciśnienie, choroba niedokrwienna, żylaki, wysoki poziom cholesterolu
- choroby wątroby i trzustki
- angina
- przeziębienie
- nowotwory

- właściwości prozdrowotne równe połączeniu zielonej herbaty i czerwonego wina ale brak alkoholu nie ogranicza spożycia
- jeden z najtańszych produktów antynowotworowych
- skład: bioflawonoidy, rutyna, antocyjany (przeciwutleniacze), witaminy A, C, E, P, biopierwiastki, błonnik i pektyny

Błonnik

- reguluje funkcje układu pokarmowego
- oczyszcza jelita, usuwa kwasy żółciowe z jelit dzięki czemu hamuje biosyntezę cholesterolu w wątrobie
- wchłania wodę, pęcznieje w żołądku i zapewnia uczucie sytości
- rozrzedza masę kałową, co ułatwia wypróżnianie
- częściowo blokuje dostęp glukozy do krwi, co stabilizuje poziom cukru
- usuwa toksyny, metale ciężkie i substancje rakotwórcze

- nadwaga, otyłość
- wysoki poziom cholesterolu i trójglicerydów
- miażdżyca
- zaparcia
- hemoroidy
- cukrzyca
- oczyszczanie organizmu

- suplementacja błonnikiem jest zalecana m.in. osobom, które nie dostarczają wystarczającej ilości włókien z diety, czyli nie jedzą otrębów, owoców i warzyw - jest to masowy błąd żywieniowy

Chlorella

(glon, alga)

- oczyszcza organizm z toksyn i pasożytów
- działa przeciwzapalnie, przeciwwirusowo, przeciwbakteryjnie oraz przeciwgrzybiczo
- usprawnia funkcje układu nerwowego, hormonalnego, krążenia, odpornościowego i trawiennego
- chroni przed napromieniowaniem
- wzmacnia błonę śluzową żołądka i jelit
- zmniejsza apetyt
- zmniejsza poziom cholesterolu
- przyspiesza regeneracje tkanek
- zwiększa możliwości fizyczne organizmu, wzmacnia wiązadła, mięśnie i stawy
- sprzyja tworzeniu się czerwonych krwinek, co poprawia dotlenienie komórek i metabolizm
- poprawia pamięć i koncentrację
- zwiększa motywację i energię życiową

- leczenie i profilaktyka nowotworów, chemioterapia
- grzybice
- otyłość, nadwaga
- choroby serca i skóry
- arterioskleroza
- cukrzyca
- reumatyzm, artretyzm
- zaburzenia ciśnienia tętniczego
- zaburzenia trawienia, biegunki, zaparcia
- głodówka, post, niedobory żywieniowe
- alergie
- niska odporność, infekcje, grypa
- zaćma
- palenie tytoniu i picie alkoholu
- wizyta w saunie
- aktywność fizyczna, sport
- okres ciąży i karmienia piersią
- okres wzrostu (dzieci i młodzież) i starzenia się
- oczyszczanie organizmu

- skład: chlorofil, witaminy B, C, E, minerały cynk, żelazo oraz kwasy tłuszczowe
- Japończycy zjadają więcej chlorelli niż żeńszenia

Colostrum

(siara, młodziwo)

- działa wybitnie immunostymulująco, dosłownie wymienia układ odpornościowy na nowy
- sprzyja odmłodzeniu, wzmocnieniu i gojeniu tkanek
- wzmacnia naczynia krwionośne i kości
- wpływa korzystnie na rozwój tkanki mięśniowej
- zapewnia prawidłową funkcję układu nerwowego
- pobudza produkcję wielu enzymów

- infekcje bakteryjne, wirusowe, grzybicze, pasożytnicze
- przeziębienie, grypa, katar
- alergie
- nieregularna miesiączka
- zły stan skóry, włosów i paznokci
- egzema, łuszczyca, trądzik, opryszczka, cellulitis, rany, wrzody, oparzenia
- zaburzenia potencji i płodności
- stres
- choroby związane z układem odpornościowym (AIDS, stwardnienie rozsiane, artretyzm, astma)
- choroby serca, wysoki poziom cholesterolu, anemia
- reumatyzm
- profilaktyka nowotworowa i leczenie wspomagające
- rekonwalescencja pochorobowa
- choroby żołądka, jelit i okrężnicy
- hemoroidy
- nadwaga, otyłość
- cukrzyca
- zmęczenie fizyczne i psychiczne

colostrum bovinum to najbogatsza biologicznie naturalna substancja pozyskiwana z gruczołu mlekowego krów do 18 godzin po porodzie
- skład: witaminy A, B1, B2, C, D, E, K; pierwiastki magnez, wapń, fosfor, sód, potas, chlor, cynk, żelazo, mangan, selen, kobalt; białko; immunoglobuliny;

Chrząstka rekina

- działa przeciwzapalnie i antynowotworowo
- redukuje stany zapalne i dolegliwości bólowe stawów, wspomaga ich regenerację
- podnosi odporność organizmu
- poprawia metabolizm
- korzystnie wpływa na funkcję wątroby i nerek

- choroby układu kostno-stawowego (m.in. osteoporoza, osteoartoza, choroby reumatyczne i artretyczne)
- profilaktyka chorób zwyrodnieniowych
- nowotwory
- owrzodzenia, trudno gojące się rany, trądzik, egzema, łuszczyca
- choroby oczu związane z cukrzycą
- żylaki

- skład: wapń, fosfor (w korzystnej proporcji 2 do 1), TAFs (substancje blokujące rozwój sieci naczyń krwionośnych odżywiających nowotwór - angiogeneza), kompleks białkowo-muko- polisacharydowy zawierający kolagen łącznie z siarczanem chondroityny i glukozaminą

Goji

(jagody, owoce kolcowoju)

- wzmacnia system immunologiczny i krwionośny
- zwiększa poziom hemoglobiny we krwi, obniża ciśnienie i poziom cholesterolu, reguluje poziom cukru
- reguluje pracę żołądka
- nawilża płuca
- oczyszcza i regeneruje wątrobę oraz nerki nawet w stanach patologicznych
- opóźnia procesy starzenia
- poprawia ostrość wzroku i jakość snu
- poprawia pamięć i apetyt
- zwiększa męską potencję
- wzmacnia kości i mięśnie
- poprawia wygląd skóry, włosów i paznokci

- profilaktyka i leczenie nowotworów
- choroby układu krążenia, wysoki cholesterol
- choroby stawów, reumatyzm
- profilaktyka zaburzeń funkcji układu nerwowego i mózgu
- profilaktyka choroby Parkinsona i Alzheimera
- nadwaga, otyłość
- bóle i zawroty głowy
- menopauza
- stres i lęk
- zły stan skóry, włosów i paznokci
- profilaktyka siwienia i łysienia

- tzw. jagoda szczęścia, czerwony diament
- skład: wapń, potas, żelazo, cynk, selen, ryboflawina, witamina C, A, B1, B2, B6 oraz E, antyoksydanty, aminokwasy (w tym egzogenne izoleucyna i tryptofan), poli- i monosacharydy, kwasy tłuszczowe, kwas linolowy i alfa-linolowy, beta-sitosterol oraz inne sterole roślinne, karotenoidy: beta-karoten, zeaksantyna, luteina, likopen, beta- kryptoksantyna, ksantofil

Grzybek tybetański

- reguluje przemianę materii, poprawia perystaltykę jelit, przyspiesza wypróżnianie, hamuje rozwój bakterii gnilnych wywołujących zapalenia i choroby jelit
- obniża poziom cholesterolu, reguluje ciśnienie tętnicze oraz poziom glukozy we krwi, zapobiega zakrzepom w tętnicach
- produkując naturalne i bezpieczne antybiotyki wspiera leczenie wszelkich stanów zapalnych
- wytwarza interferon, czyli substancje o wybitnym działaniu przeciwwirusowym
- hamuje wzrost komórek nowotworowych
- wspiera rozpuszczanie kamieni zalegających w woreczku żółciowym
- zwiększa libido
- opóźnia procesy starzenia się organizmu

- choroby serca i naczyń wieńcowych, profilaktyka zawałów
- choroby wątroby, śledziony i trzustki
- choroby układu moczowego (nerki, pęcherz i przewód moczowy)
- choroby dróg żółciowych, kamica
- choroby przewodu pokarmowego, wrzody żołądka i dwunastnicy
- zaparcia
- zmęczenie, wyczerpanie
- stres
- bezsenność
zewnętrznie (okłady):
- oparzenia słoneczne

- zamienia zwykłe mleko w 100%-owo naturalny kefir bez sztucznych dodatków obecnych w kefirze "sklepowym"
- skład: Bifidobacterium (bakterie kwasolubne), bakterie kwasu mlekowego ze szczepu Lactobacillus, witaminy

Guarana

- działa pobudzająco, stymulująco, termoregulacyjnie, orzeźwiająco, antyagregacyjnie, detoksykacyjnie, antyoksydacyjnie oraz przeciwbakteryjnie
- znosi zmęczenie fizyczne i psychiczne
- zwiększa umiejętność koncentracji i zapamiętywania
- poprawia kondycję i samopoczucie
- wspomaga efektywność i wydajność treningu
- przyspiesza regenerację mięśni po wysiłku fizycznym, przeciwdziała fazie katabolicznej
- zwiększa odporność
- opóźnia procesy starzenia

- stany wzmożonego wysiłku, wyczerpania, znużenia, zmęczenie fizyczne i psychiczne, senność, zaburzenia koncentracji, pamięci, roztargnienie, depresja, stres, zmęczenie po długich przelotach samolotem (jet-lag)
- sport, w tym wyczynowy
- miażdżyca, profilaktyka zawału i udaru, niedociśnienie, wysoki poziom cholesterolu
- osłabiona potencja lub odporność, przeziębienia
- bóle i zawroty głowy, migreny
- rekonwalescencja pochorobowa i pooperacyjna
- meteoropatia
- zaburzenia trawienne, wzdęcia
- otyłość, cellulit
- zasłabnięcia lub sytuacje zwiastujące ich wystąpienia
- tłuste włosy, wypadanie włosów
- zmarszczki

- tzw. eliksir młodości lub dar od Boga o działaniu podobnym do kawy, najlepszy naturalny energetyk
- skład: kofeina (4-8% - najwięcej w naturalnym środku spożywczym, 4x więcej niż w kawie), teobromina, teofilina, tłuszcz (11%), białko (3%), skrobia (9%), błonnik (do 50%).

Gynostemma królewska

(Jiaogulan)

- wybitne właściwości adaptogenne: działa pobudzająco lub uspokajająco
- silny antyoksydant i antydepresant, wzmacnia układ odpornościowy
- przywraca energię i równowagę emocjonalną
- spowalnia starzenie
- przyspiesza metabolizm
- zapewnia zdrowy i głęboki sen
- zwiększa wytrzymałość fizyczną i psychiczną
- poprawia refleks
- wspiera funkcje układu oddechowego i krążenia, wzmacnia serce
- reguluje ciśnienie krwi, poziom cholesterolu i cukru
- usprawnia regenerację wątroby

- stres, depresja, lęk, bezsenność
- nadpobudliwość i nerwice
- alergie
- astma oskrzelowa, zapalenie oskrzeli, kaszel
- ból głowy, nerwobóle i mięśniobóle
- rekonwalescencja pochorobowa i pooperacyjna, osłabienie organizmu
- nadwaga, otyłość
- niedobory witamin
- choroby układu naczyniowego, miażdżyca, nadciśnienie, niedociśnienie
- profilaktyka nowotworów i leczenie wspomagające
- choroba wrzodowa
- cukrzyca
- dna moczanowa, zapalenie stawów
- prostata
- trądzik

- lepsza alternatywa od kawy czy herbaty do codziennego picia
- skład: aminokwasy, witaminy (A, B1, B2, B3, B5, B6, B12, C, D, E), minerały (selen, magnez, cynk, wapń, żelazo, potas, mangan, fosfor, chrom, miedź)
- dostępny jest wyciąg gynostemmy, jednak znacznie korzystniejsza jest własna hodowla z nasion lub sadzonek

Herbata biała

- antyoksydant (3x silniejszy od zielonej herbaty)
- działa pobudzająco i antymutogennie
- poprawia koncentrację i orzeźwia
- spowalnia procesy starzenia
- korzystnie wpływa na krążenie krwi, redukuje poziom cholesterolu

- profilaktyka nowotworowa
- stres
- upalne dni
- zmęczenie fizyczne i psychiczne
- napięcie mięśniowe, stres
- wysoki poziom cholesterolu
zewnętrznie:
- podrażnienia skóry
- zmarszczki

- kolejny tzw. eliksir młodości
- najdroższa herbata; limitowana produkcja; młode, zwiędnięte i wysuszone pączki liści
- skład: witamina C, kofeina (teina - najwięcej wśród herbat), flawonoidy, polifenole (2x więcej niż w zielonej herbacie)

Herbata czerwona (Pu-erh)

- właściwości przeciwutleniające, odtruwające, moczopędne i antyagregacyjne
- przywraca prawidłowy metabolizm, pobudza perystaltykę jelit i procesy trawienne
- wzmacnia ściany naczyń krwionośnych, poprawia krążenie krwi, obniża ciśnienie i poziom cholesterolu
- rozkurcza mięśnie gładkie naczyń krwionośnych i przewodów żółciowych
- wspomaga pracę wątroby
- łagodzi skutki spożycia alkoholu
- wzmacnia organizm
- poprawia nastrój, pamięć i koncentrację

- otyłość, nadwaga
- krwawienia
- miażdżyca
- nadciśnienie
- profilaktyka nowotworowa i leczenie wspomagające
- złe samopoczucie, depresja, stres

- tzw. czerwone złoto lub morderca tłuszczu
- najlepiej pić po jedzeniu
- skład: flawonoidy, teina, fluor, wapń, mangan, białko

Herbata zielona

- poprawia odporność organizmu
- wzmacnia serce i poprawia krążenie (obniża ciśnienie tętnicze, poziom cholesterolu oraz cukru we krwi)
- działa oczyszczająco, moczopędnie,
termogenicznie, przeciwkrzepliwie, antyrakowo, antybakteryjnie i antyoksydacyjnie
- właściwości pobudzające i odprężające, dodaje energii, odświeża umysł, poprawia koncentracje i pobudza wszystkie zmysły
- pobudza trawienie i reguluje wydzielanie żółci, wspomaga spalanie tłuszczy
- wspomaga układ kostny
- poprawia stan skóry, oczu i włosów
- odświeża oddech
- niweluje skutki spożycia alkoholu

- nadciśnienie, zakrzepica, miażdżyca, arterioskleroza
- profilaktyka udarów, wylewów i zawałów
- infekcje i stany zapalne (grypa, przeziębienia, biegunka, zapalenie dziąseł lub śluzówki jamy ustnej)
- ukąszeniach owadów
- białaczka
- kamica
- reumatyzm, artretyzm
- profilaktyka i leczenie próchnicy
- odchudzanie, nadwaga
- zgaga
- zmęczenie
- profilaktyka nowotworowa i leczenie wspomagające

- najlepiej pić na czczo
- niefermentowana
- skład: polifenole (garbniki), teina, teanina, teofilina, teobromina, katechina, związki purynowe, lecytyna, kumaryny, mikroelementy (fluor - najbogatsze źródło pokarmowe, wapń, żelazo, potas, sód, cynk, miedź, mangan, magnez, fosfor, krzem, jod), witaminy (A, B1, B2, B5, C, E, K, PP), olejki eteryczne, barwniki (chlorofil, ksantofil, karoten, tealawina i tearubigina)

Młody Jęczmień

- działa przeciwzapalnie, bakteriobójczo,
przeciwkrzepliwie, antyoksydacyjnie i antyrakowo
- zwiększa aktywność limfocytów (tzw. „naturalnych zabójców“)
- spowalnia procesy starzenia, zapobiega obumieraniu komórek
- wspomaga oczyszczanie organizmu i regeneracje skóry
- pobudza enzymy oksydazy cytochromowej, co usprawnia metabolizm
- przywraca równowagę kwasowo-zasadową
- poprawia nastrój i koncentrację

- artretyzm, osteoporoza
- migrenowe bóle głowy
- astma
- zmęczenie fizyczne i psychiczne
- zaburzenia pokarmowe, zaparcia
- skrzepy, miażdżyca, choroba wieńcowa, anemia, nadciśnienie
- cukrzyca
- otyłość, nadwaga
- zaburzenia pracy tarczycy
- problemy dermatologiczne
- profilaktyka nowotworowa i leczenie wspomagające

- tzw. zielona krew lub zielone mleko
- skład: witaminy (betakaroten, A, C, E, B1, B2, B3, B5, B6, B12, B17, K, H, kwas foliowy i cholina), minerały (magnez, żelazo, potas, miedź, cynk, sód, selen), bioflawonoidy, enzymy i przeciwutleniacze (nadtlenek dysmutazy, isoflawonoid izowiteksyna), chlorofil, aminokwasy (walina, lizyna, leucyna, izoleucyna, fenyloalanina, treonina i metionina), serotonina i tryptofan (tzw. „hormony szczęścia“)

Kombucza

(kombucha, grzybek herbaciany, japoński)
Samodzielna produkcja

- działa orzeźwiająco i odtruwająco
- wzmacnia układ immunologiczny, krwionośny, nerwowy, nerki, wzrok, stawy, skórę oraz włosy
- korzystnie wpływa na florę bakteryjną jelit, przywraca jej równowagę po leczeniu antybiotykami
- usprawnia funkcję pęcherza moczowego
- hamuje rozwój bakterii gnilnych i patogennych
- reguluje przemianę materii, nasila spalanie tkanki tłuszczowej, pobudza trawienie i przyspiesza perystaltykę jelit
- przywraca równowagę kwasowo-zasadową
- reguluje ciśnienie krwi i zmniejsza poziom cholesterolu
- dodaje energii i poprawia koncentrację

- profilaktyka prozdrowotna
- infekcje i stany zapalne, przeziębienie
- menopauza
- reumatyzm
- astma
- ból głowy, migrena
- ogólne zmęczenie
- choroby serca, nadciśnienie, wysoki cholesterol
- choroby wątroby
- otyłość, nadwaga
- profilaktyka nowotworowa i leczenie wspomagające
- oczyszczanie organizmu

- zamienia posłodzoną herbatę w orzeźwiający napój prozdrowotny
- zielona herbata nadaje się najlepiej
- skład: kwas octowy, kwas glukozowy, kwas foliowy, magnez, wapń, żelazo, miedź, cynk, witaminy: B1, B2, B3, B6, B12
- wg mnie hodowla jest wymagająca i stosunkowo trudna, udało mi się tylko za pierwszym razem, później coś nie wychodziło


Maca

- właściwości adaptogenne, przeciwartretyczne, wzmacniające i energetyzujące, przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze
- pobudza układ odpornościowy i przyspiesza regenerację organizmu, spowalnia procesy starzenia się - niweluje zmęczenie psychiczne i fizyczne
- poprawia samopoczucie, pamięć i zdolność przyswajania wiedzy
- wzmacnia budowę i wytrzymałość mięśni szkieletowych, sprzyja przyrostowi masy ciała
- wpływa pozytywnie na układ rozrodczy, reguluje gospodarkę hormonalną, afrodyzjak (poprawia potencję, podnosi libido i jakość nasienia)

- zmęczenie, w tym przewlekłe, osłabienie, wycieńczenie i niedożywienie
- rekonwalescencja
- aktywny tryb życia
- okres wzrostu i okres starczy
- osteoporoza
- anemia
- niedoczynność tarczycy
- wysoki poziom cholesterolu
- ciąża i laktacja
- menopauza, andropauza
- bóle menstruacyjne i nieregularna miesiączka
- męska bezpłodność
- impotencja
- stres, lęk, fobia, nerwica
- osłabiony wzrok lub słuch
- bezsenność
- gruźlica
- wspomagające leczenie raka m.in. żołądka

- tzw. żeńszeń peruwiański
- skład: białko (m.in. arginina), egzogenne aminokwasy, fitohormony,
węglowodany, błonnik, minerały (wapń, żelazo, miedź, cynk, mangan, potas i sód), witaminy (A, B1, B2, B6, C i E), sterole (sitosterol, kampesterol, ergosterol, brassikasterol, ergostadienol) i kwasy tłuszczowe w idealnym stosunku nasycone: 24% / nienasycone: 70% (główne kwasy tłuszczowe: kwas linolowy, kwas α-linolenowy, kwas palmitynowy)

Miód cząbrowy

(mało znany w Polsce i trudno dostępny, produkowany masowo m.in. w Chorwacji)

- silne właściwości antyseptyczne i antybiotyczne (jedne z największych wśród miodów)
- wzmacnia i odtruwa organizm
+ pozostałe typowe właściwości miodu, więcej » Apiterapia

- niestrawność i problemy żołądkowe o podłożu bakteryjnym
- stany zapalne górnych dróg oddechowych, zapalenie gardła
+ pozostałe typowe wskazania dla miodu, więcej » Apiterapia

- ponad 1020 mg/kg wolnych aminokwasów (najbardziej wartościowy pod tym względem miód nektarowy)

Miód manuka

- najsilniejsze właściwości lecznicze
- działa przeciwzapalnie, antybakteryjnie, przeciwwirusowp i detoksykacyjnie
- wybitnie wzmacnia organizm, układ pokarmowy i odpornościowy
- poprawia samopoczucie
- korzystnie wpływa na stan skóry
+ pozostałe typowe właściwości miodu, więcej » Apiterapia

- wrzody i bóle żołądka, zespół jelita nadwrażliwego, biegunka, zaparcia, niestrawność, zgaga
- osad i kamień nazębny
- zapalenie dziąseł
- ból gardła
- przeziębienie, angina, zapalenie zatok przynosowych (alergiczne, grzybicze)
- nowotwory
- gronkowiec
- zakażenia bakteryjne
- miażdżyca
- rany, w tym przewlekłe, trudno gojące i chirurgiczne, oparzenia
- owrzodzenia, ropnie, trądzik, czyrak, półpasiec, egzema, łuszczyca, odleżyny, wysypka, ukąszenia owadów
+ pozostałe typowe wskazania dla miodu, więcej » Apiterapia

- tzw. miód-cud
- najbogatsze naturalne źródło methylglyoxalu, jego ilość określa symbol MGO
- obecnie uważany za najlepszy miód

Miód spadziowy

- działa antyseptycznie, odtruwająco, przeciwzapalnie oraz wykrztuśne
- właściwości przeciwmiażdżycowe, wzmacnia serce i układ krwionośny
- korzystnie wpływa na układ nerwowy i kostno-stawowy
- podnosi odporność organizmu
- wzmacnia układ pokarmowy
- regeneruje organy wewnętrzne
+ pozostałe typowe właściwości miodu, więcej » Apiterapia

- przeziębienie, zapalenie oskrzeli
- astma oskrzelowa
- gruźlica, zapalenie płuc
- choroby układu krążenia
- choroby nerek i dróg moczowych
- choroby wątroby i dróg żółciowych
- dolegliwości przewodu pokarmowego oraz jelit, zaparcia, biegunki
- choroby stawów
- choroby skóry
- nerwice, bezsenność
+ pozostałe typowe wskazania dla miodu, więcej » Apiterapia

- zawiera znacznie więcej soli mineralnych, kwasów organicznych, sacharozy łącznie z melecytozą niż w miodach nektarowych
- miód ze spadzi iglastej ma dwukrotnie wyższą zawartością związków azotowych tj. białka, aminokwasy i enzymy

Mumio

(Shilajit)

- działa immunostymulująco, przeciwbólowo, przeciwzapalnie, przeciwrakowo i bakteriobójczo
- wzmacnia m.in. układ kostny i krążenia
- wspomaga regenerację uszkodzonych tkanek (szybsze gojenie się ran i zrastanie złamanych kości)
- przeciwdziała zwapnieniom naczyń krwionośnych i rozszerza je, zwiększa bioelektryczną aktywność i wydolność serca, reguluje ciśnienie krwi, normalizuje procesy krwiotwórcze
- reguluje przemianę materii
- usprawnia wydalanie toksyn z organizmu
- pobudza funkcje mózgu
- stabilizuje temperaturę ciała, wytwarza poczucie ciepła wewnętrznego, dlatego latem zalecana jest suplementacja dawką o połowę mniejszą
- podnosi wytrzymałość fizyczną
- łagodzi gwałtowne reakcje organizmu na zmiany ciśnienia
- zmniejsza świąd skóry
- poprawia pamięć i koncentrację

- złamania kości, osteoporoza, reumatyzm
- wszelkie stany zapalne
- zmęczenie, wyczerpanie i osłabienie
- choroby obwodowego układu nerwowego, zapalenia nerwów, porażenie nerwu twarzowego, nerwobóle, choroba Parkinsona, stwardnienie rozsiane
- choroby układu krążenia, miażdżyca, żylaki, hemoroidy i profilaktyka zawałów, niedobór krwinek białych, choroba Buergera
- choroby dróg oddechowych, kaszel, astma, gruźlica
- choroby układu pokarmowego, zatrucia, stany zapalne i owrzodzenia żołądka, dwunastnicy oraz jelit, nadkwasota i niedokwaśność, zgaga, mdłości
- choroby nerek, wątroby, śledziony i trzustki
- choroby nowotworowe
- cukrzyca
- przerost gruczołu krokowego, prostata, impotencja, bezpłodność
- paradontoza
- ból i zawroty głowy, migrena
- ból zęba
- epilepsja (padaczka)
- klimakterium, nadżerki pochwy i szyjki macicy
- alergie
- wypadanie włosów
- rany skóry i jej choroby, opryszczka, łupież, łuszczyca, ukąszenia owadów
- jaskra
- krwotok z nosa
- polipy
- zapalenie ucha środkowego
- wady mowy (jąkanie i zacinanie się)

- tzw. eliksir rekordów, smoła górska, krew góry, łzy gór, sok skały czy kamienny olej
- naturalny biostymulator
- skład: minerały (chrom, krzem, glin, żelazo, magnez, sód, fosfor, bar, wapń, potas, srebro, miedź, cynk, tytan, ołów, nikiel, bizmut, cyna, siarka, wanad, beryl, mangan), alkaloidy, aminokwasy (treonina, walina, metionina, izoleucyna, fenyloalanina,
lizyna, glicyna, kwas asparaginowy, prolina, glutamina, seryna,
cysteina, arginina), witaminy (P, B1, B6, B12 ,D), olejki eteryczne, jad pszczeli, substancje balsamiczne, sterydy

Nasturcja większa (wielka)

- wzmacnia układ odpornościowy
- działa przeciwbakteryjnie, przeciwwirusowo, przeciwgrzybicznie, przeciwskurczowo,
przeciwświądowo, wykrztuśnie, antynowotworowo
- pobudza apetyt
- przyspiesza gojenie się skóry
- wzmacnia organizm

- gorączka
- zapalenie dróg moczowych
- grypa, zapalenie lub rozedma płuc, zapalenie oskrzeli, choroby gardła, kaszel
- rany, ropnie, trądzik, opryszczka, wypryski, liszaj, grzybica skóry, łojotok, jęczmień na powiece
- zły stan włosów i ich wypadanie
- ból mięśni
- ból głowy
- szkorbut

- roślinny antybiotyk, najlepiej spożywać 7-10 liści w formie sałatki
- skład: m.in. duże ilości witaminy C i siarki, enzym mirozynazę i glikozydy

Noni

- działa antybakteryjnie, antywirusowo, przeciwgrzybiczo, przeciwzapalnie, antyoksydacyjnie, odtruwająco, regenerująco i wzmacniająco
- usprawnia komunikację międzykomórkową
- poprawia nastrój i koncentrację, odpręża i relaksuje
- poprawia potencje
- zwiększa energię i wzmacnia kondycję fizyczną
- reguluje ciśnienie tętnicze i poziom cukru we krwi
- zapewnia lepszą jakość snu
- kompleksowo poprawia ogólny stan zdrowia

- infekcje wirusowe i bakteryjne, sepsa, gronkowiec złocisty, paciorkowce, polio (gruźlica, zapalenie płuc, zatok, migdałków), choroby sezonowe
- alergie, astma
- nadpobudliwość psycho ruchowa (ADHD), nerwica, choroba Parkinsona, autyzm, anoreksja, stwardnienie rozsiane, zespół Tourette'a
- problemy z koncentracją, stres, depresja, bezsenność
- bóle: mięśni, pleców, nóg czy innych części ciała, fibromyalgia
- migrena i ból głowy
- bolesna menstruacja
- bóle korzonków (lumbago, dyskopatia, wypadanie dysku)
- cukrzyca (1 i 2)
- drożdżaki (candida), grzybica, pasożyty (np. lamblioza)
- guzy, w tym piersi
- choroby wątroby, nerek i oczu
- choroby serca i układu krążenia (miażdżyca, ryzyko wylewu, problemy z krążeniem, nadciśnienie, wysoki poziom cholesterolu, anemia, hemoroidy)
- nowotwory (azbestoza, ziarnica złośliwa, białaczka), AIDS (wirus HIV)
- choroby żołądka i jelit, refluks żołądkowo-przełykowy, problemy z trawieniem, niestrawność, biegunka, zaparcia, choroba Leśniowskiego-Crohna
- nadwaga i otyłość
- choroby dziąseł i skóry (opryszczka, wrzody, łuszczyca, pęcherzyca, półpasiec, nie gojące się rany, rozcięcia, zranienia, oparzenia, ukąszenia)
- problemy z włosami
- choroby kości i stawów (artretyzm, osteoporoza), zespół cieśni nadgarstka
- dystrofia mięśniowa (zanik), skurcze
- choroby tarczycy (nadczynność i niedoczynność)
- toczeń (lupus)
- walka z nałogami
- prostata
- przewlekłe zmęczenie

- tzw. energetyczna bomba proteinowo - enzymatyczna
- posiada ponad 200 składników leczniczych m.in. enzymy, prokseronina, prokseronaza, damnacanthal, skopoletyna, tlenek azotu (NO), fitocydy, irydoidy, serotonina, melatonina
- zalecana dawka profilaktyczna: 30ml soku/dziennie
- minimalny czas kuracji: 3 miesiące
- owocu noni nie można przedawkować, dlatego może być bezpiecznie spożywany przez całe życie bez przerw w kuracji

Olej arganowy

- wzmacnia odporność organizmu i wspomaga regenerację
- stabilizuje poziom cholesterolu i cukru we krwi, zmniejsza ciśnienie tętnicze i usprawnia krążenie
- opóźnia procesy starzenia i niszczy wolne rodniki
- działa przeciwzapalnie i łagodząco
zewnętrznie (olej kosmetyczny):
- silnie regeneruje skórę, przyspiesza gojenie ran
- wzmacnia włosy oraz paznokcie
- chroni przed agresywnym działaniem słońca i wiatru
- hamuje zmiany zwyrodnieniowe i rogowacenie gruczołów łojowych, zapobiega zaczopowaniu ujść
- poprawia jędrność i elastyczność skóry, silnie nawilża

- choroby układu krążenia i serca związane z niedrożnością naczyń (leczenie i profilaktyka)
- profilaktyka choroby Alzheimera i Parkinsona
- reumatyczne choroby stawów
zewnętrznie:
- dojrzała i starzejąca się skóra, zmarszczki
- skóra sucha, trądzik, alergie, łuszczyca, łupież, egzema, skóra popękana, zniszczona i podrażniona, rozstępy, blizny i stwardnienia skórne
- suche, łamliwe i zniszczone włosy
- rozdwajające się paznokcie
- rany, oparzenia, owrzodzenia, odleżyny, odmrożenia
- opalanie (przed i po)

- tzw. złoto Maroka
- skład: nienasycone kwasy tłuszczowe, antyoksydanty, witamina E, F, sterole roślinne

Olej cedrowy

- właściwości przeciwbólowe, antybakteryjne, antyseptyczne i żółciopędne
- stymuluje pracę przewodu pokarmowego, reguluje ilość powstających w żołądku kwasów, ułatwia przyswajanie białek, tłuszczów i węglowodanów
- usprawnia funkcjonowanie wątroby, trzustki, śledziony i woreczka żółciowego
- nasila regenerację organizmu i skóry, odmładza cerę
- działa przeciwutleniająco, zapobiega utlenianiu się cholesterolu i odkładaniu płytek miażdżycowych w naczyniach krwionośnych, normalizuje strukturę ścian naczyń krwionośnych, rozszerza je, podnosi ich elastyczność i obniża przepuszczalność, poprawia krążenie krwi
- obniża pobudzenie układu nerwowego
- podnosi zdolność energetyczną organizmu
- odtruwa organizm i wybitnie podnosi odporność
- zwiększa laktację, ulepsza skład mleka

- problemy trawienne, choroby i stany zapalne układu pokarmowego (zaparcia, nadkwasota, chroniczny nieżyt żołądka, wrzody żołądka i dwunastnicy)
- choroby układu oddechowego (ból gardła, angina, grypa, gruźlica)
- wysoki cholesterol, nadciśnienie, miażdżyca, choroba wieńcowa, arterioskleroza, profilaktyka zawału serca i udaru mózgu, anemia
- żylaki, hemoroidy i szczelina odbytu, wrzodziejące zmiany w szyjce macicy
- zapalenie nerek, trzustki, przełyku, pęcherzyka żółciowego i wątroby, marskość wątroby
- kamica układu moczowego z zasadowym odczynem moczu, zapaleniu opuszki cewki moczowej
- zapalenie jamy ustnej, choroby przyzębia, paradontoza
- zły stan skóry, włosów i paznokci, łupież, wypadanie włosów, rany i blizny, skóra sucha i zniszczona, zmarszczki
- zapobiega występowaniu kolek u noworodków, okres wzrostu u dzieci
- tarczyca
- nadwaga, otyłość
- reumatoidalne zapalenie stawów
- cukrzyca
- białaczka

- skład: mukopolisacharydy (wielocukry), witaminy A, B, B1, B2, B3(PP), B4, D, E, F, P, nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3, omega-6 i omega-9 (ponad 90%), minerały (miedź, magnez, mangan, krzem, wanad, potas, fosfor, wapń, molibden, nikiel, jod, cyna, bor, cynk, żelazo, bar, tytan, srebro, aluminium, jodki, kobalt, sód), węglowodany (glukoza, fruktoza, sacharoza, skrobia), błonnik, białka (albuminy, globuliny, gluteliny i prolaminy)

Olej kokosowy

- pobudza przemianę materii, wzmaga trawienie i wchłanianie pokarmu
- szybko dostarcza energii
- wzmacnia układ mięśniowy, w tym serce
- sprzyja odchudzaniu
- wzmacnia zdrową funkcję tarczycy i nie obciąża trzustki
- wspomaga układ odpornościowy
- wzmacnia funkcję wątroby
- działa przeciwbakteryjnie, antyoksydacyjnie, antywirusowo i przeciwgrzybiczo
- przyspiesza regenerację skóry i spowalnia jej starzenie, odżywia ją i nawilża
- wzmacnia włosy, chroni je przed utratą protein

- niedoczynność tarczycy
- nadwaga, otyłość
- problemy żołądkowe i trawienne, biegunka, wymioty, wrzodziejące zapalenie jelita grubego (choroba Crohna)
- osteoporoza
- cukrzyca
- rany, oparzenia, profilaktyka plam starczych, zapalenia i owrzodzenia skóry, egzema, trądzik, opryszczka, wypryski, zmarszczki, sucha i wrażliwa cera, siniaki
- łupież, łysienie, rozdwojone końcówki włosów, suche i zniszczone włosy
- bóle zębów
- syfilis (kiła)
- astma, kaszel, przeziębienia
- gorączka
- niska odporność
- kamienie nerkowe
- bolesne i nieregularne miesiączki

- tzw. woda kokosowa, mleko kokosowe, masło kokosowe, tłuszcz kokosowy
- zdrowa alternatywa dla popularnych tłuszczy kuchennych, zastąpienie ich olejem kokosowym w codziennej diecie może spowodować spadek wagi o 0,5kg tygodniowo
- pierwszy tłuszcz nie przyczyniający się do budowy tkanki tłuszczowej
- skład: średnio- i krótko łańcuchowe nasycone kwasy tłuszczowe (47% kwasu laurynowego), nienasycone kwasy tłuszczowe, witamina B2, B6, C i E oraz kwas foliowy, minerały (potas, wapń, magnez, fosfor, żelazo, sód i cynk), bogate źródło elektrolitów

Olej lniany

- usprawnia funkcje komórkowe (ułatwia transport substancji odżywczych przez błonę komórkową, jest jednym z podstawowych budulców warstwy lipidowej błony komórkowej i usprawnia jej regenerację)
- obniża ciśnienie tętnicze, poziom trójglicerydów i cholesterolu (prekursor do syntezy prostacyklin odpowiedzialnych za rozkurcz tętnic wysyconych cholesterolem LDL i za rozszerzenie naczyń wieńcowych), stabilizuje poziom cukru we krwi poprzez podniesienie wrażliwości komórki na działanie insuliny, przeciwdziała agregacji (zlepianiu) płytek krwi (zapobiega powstawaniu skrzeplin naczyniowych i ułatwia krążenie), zwiększa siłę skurczu mięśnia sercowego
- regeneruje układ nerwowy, jest składnikiem budulcowym neuronów i białej istoty mózgu, uczestniczy w mielinizacji włókien nerwowych, wpływa na prawidłową budowę kory mózgowej płodu i niemowlęcia, ponieważ odpowiada za tworzenie się synaps między neuronami, ułatwia proces uczenia się, poprawia pamięć i koncentrację
- zapobiega procesom zwyrodnienia plamki żółtej, obniża ciśnienie śródgałkowe
- podnosi poziom energii, sprawności i wytrzymałości fizycznej, zwiększa przyrost masy mięśniowej
- działa osłonowo na cały układ pokarmowy, ogranicza wzrost drobnoustrojów jelitowych, przyspiesza przemianę materii, zwiększa wykorzystanie substancji odżywczych, równoważy poziom tłuszczy w organizmie, wspomaga spalanie tkanki tłuszczowej i odtłuszczanie wątroby
- reguluje gospodarkę hormonalną, przeciwdziała przekształcaniu testosteronu do dihydrotestosteronu, hamuje szlaki wytwarzania estrogenów, uczestniczy w produkcji hormonów szczęścia: dopaminy i serotoniny, poprawia nastrój i pogodę ducha, korzystnie wpływa na cykl miesiączkowy, zmniejsza obfitość krwawienia, reguluje długość trwania cykli (hamuje nadmierną produkcje prostaglandyn - hormonów tkankowych odpowiedzialnych za skurcze mięśni gładkich)
- działa immunostymulująco, przeciwutleniająco, niszczy wolne rodniki
- zmniejsza sztywność stawów, powoduje wzrost gęstości kości i zwiększa syntezę kolagenu
- hamuje namnażanie komórek rakowych i ogranicza ich ogniska, głównie w przewodzie pokarmowym
- wzmacnia skórę, włosy i paznokcie, normalizuje prace gruczołów łojowych, zapobiega zbijaniu się sebum równomiernie rozprowadzając je po skórze, regeneruje naskórek i ogranicza ogniska zapalne

- cukrzyca
- okres ciąży i karmienia
- profilaktyka retinopatii wcześniaczej
- profilaktyka przedwczesnego porodu
- choroby układu nerwowego, zaburzenia zachowania (ADHD), dysleksja, choroba Parkinsona, choroby Alzheimera, choroba Huntingtona (Pląsawica), stwardnienie rozsiane
- zwyrodnienie plamki żółtej oka, jaskra, suche oczy
- drętwienie, drżenie i mrowienie kończyn
- choroby serca, choroba niedokrwienna serca (dusznica) wysoki poziom cholesterolu i trójglicerydów, zakrzepica żył głębokich, nadciśnienie, miażdżyca
- choroba wrzodowa żołądka, zaparcia, stany zapalne jelit
- kamienie żółciowe
- nadwaga, otyłość
- niedoczynność tarczycy
- toczeń
- reumatoidalne zapalenie stawów, artretyzm, osteoporoza
- choroby psychosomatyczne, w tym astma oskrzelowa
- menopauza, uderzenia krwi do mózgu, zespół napięcia przedmiesiączkowego, obfite miesiączki
- profilaktyka raka piersi, raka okrężnicy jelita grubego i raka prostaty
- przerost i zapalenie prostaty, niepłodność u mężczyzn, ginekomastia
- depresja, w tym okołoporodowa, schizofrenia, stany lękowe, zespoły paranoidalne, psychozy schizoafektywne
- problemy dermatologiczne, cellulit, łuszczyca, egzema, trądzik, oparzenia słoneczne), tłusta cera (zaskórniki, wągry), skóra alergiczna i skłonna do infekcji
- suche i zniszczone włosy, łysienie u mężczyzn
- okres rehabilitacji po kontuzji
- wzmożona aktywność fizyczna

- regularne spożywanie ogranicza śmiertelność na schorzenia układu sercowo-naczyniowego o 30%, zmniejsza ryzyko drugiego zawału i zgonu w wyniku zatrzymania krążenia
- skład: nasycone kwasy tłuszczowe, kwasy omega-3 (ponad 50%), omega-6 oraz omega-9, witamina E, fitohormony, błonnik
- spożywanie tylko na zimno

Olej rokitnikowy

- stymuluje procesy regeneracji m.in. błon śluzowych, wspomaga gojenie ran
- wspomaga układ pokarmowy, neutralizuje niekorzystne działanie kwasów żołądkowych
- zapobiega powstawaniu zatorów w naczyniach krwionośnych, obniża ciśnienie tętnicze
- działa przeciwzapalnie, przeciwbólowo, wzmacniająco, antyutleniająco, przeciwobrzękowo, bakteriobójczo i antymutagennie
- opóźnia procesy starzenia się organizmu
- osłabia toksyczny wpływ lekarstw i promieni rentgenowskich na organizm człowieka
- wspiera układ immunologiczny
- nawilża i odżywia skórę oraz włosy

- choroby i dolegliwości przewodu pokarmowego, stany zapalne żołądka, wrzody żołądka, dwunastnicy i jelita grubego, mdłości, wymioty, niestrawność, ból brzucha, zgaga, biegunka, brak apetytu
- zapalenie jamy ustnej, afty, zapalenie gardła i migdałków
- choroby układu krążenia, zakrzepowe zapalenie żył, miażdżyca, zawał, udar, krwotoki, anemia
- hemoroidy, szczelina odbytu
- choroby wątroby
- choroby układu oddechowego, zapalenie płuc, zapalenie zatok
- choroby reumatyczne, reumatoidalne zapalenie stawów
- choroby skóry, ropne zmiany skórne, zranienia, oparzenia, odmrożenia, odleżyny, popękane sutki u kobiet karmiących, zajady, grzybica
- nadżerka szyjki macicy i stany zapalne pochwy
- tłuste, suche i zniszczone włosy, wypadanie włosów
- szkorbut (awitaminoza), niedobór witamin

- skład: witaminy (C, z grupy B, E, F, K, P, kwas foliowy) karotenoidy (prowitamina A), prowitamina D, antocyjany, kumaryny, flawonoidy, alkaloid serotoniny (hormon młodości), fosfolipidy, garbniki, cukry, kwasy organiczne, nienasycone kwasy tłuszczowe oraz minerały (żelazo, bor, mangan, magnez, krzem)
- rzadko spotykana zaleta: owoce rokitnika nie zawierają enzymu askorbinazy niszczącego witaminę C i dlatego znacznie wolniej niż w przypadku innych roślin stanowiących źródło witaminy C ulega ona rozkładowi podczas przechowywania czy przetwarzania

Ostropest plamisty

- działa wybitnie odtruwająco, co skraca czas zdrowienia
- przyspiesza odbudowę uszkodzonych komórek wątroby, chroni zdrowe oraz wzmaga syntezę białek
- usprawniona funkcja wątroby korzystnie wpływa na prace wszystkich narządów
- działa żółciopędnie i żółciotwórczo (pobudza jednocześnie wytwarzanie i wydzielanie żółci, co oczyszcza drogi żółciowe z drobnoustrojów i usuwa mechanicznie złuszczony nabłonek oraz niewielkie osady), przeciwzapalnie (łagodzi ból i zapobiega kolce), rozkurczająco (ułatwia opróżnianie pęcherzyka żółciowego i przeciwdziała zastojom sprzyjającym kamicy) i przeciwutleniająco
- wspomaga trawienie pokarmów
- chroni nerki przed toksynami i stłuszczeniem
- wzmacnia naczynia krwionośne i wydolność serca, obniża poziom cholesterolu we krwi, poprawia krążenie
- podnosi odporność organizmu
- ułatwia zdrowy i spokojny sen
- poprawia samopoczucie i ogólny stan zdrowia

- niedoczynność i marskość wątroby, zapalenie wątroby, w tym wspomagająco przy wzw C, ostry żółty zanik wątroby, zwyrodnienie tłuszczowe wątroby, uszkodzenia wątroby po chemio- i radioterapii, kuracji antybiotykowej, nadużywaniu alkoholu, zatruciu organizmu
- zapalenie dróg żółciowych i woreczka żółciowego, kolka żółciowa, kamica żółciowa i moczowa
- zgaga, mdłości, odbijanie, wzdęcia i wodobrzusze, brak apetytu, niedobór lub niedokwaśność soków żołądkowych, nerwica żołądka
- krwawienia (maciczne, z nosa, jelita grubego, żołądka, żylaków odbytu, obfita i przedłużona miesiączka, krwioplucie, krwiomocz)
- miażdżyca, niskie ciśnienie krwi, wysoki poziom cholesterolu i cukru we krwi
- endometrioza, białe upławy
- łuszczyca
- cukrzyca, zła dieta
- puchlina wodna, obrzęk wokół kostek
- zapalenie płuc i opłucnej
- choroba lokomocyjna (morska)
- senność, zmęczenie, osłabienie
- ból brzucha i migrenowy ból głowy
- żółty odcień skóry i spojówek oraz przebarwienia pigmentowe
- pobudzenie laktacji u kobiet karmiących
- rekonwalescencja
- wspomagające leczenie nowotworów

- najsilniejsza roślina odtruwająca, ziele 2009 roku
- skład: sylimaryna, toksyfolina, alkohol dehydrokoniferylowy, kwercetyna, tyramina, histamina, śluz, kwasy organiczne, witaminy C i K, fitosterole (zwłaszcza β-sitosterol), garbniki, białka, cukry, tłuszcz z dużą ilością kwasu linolowego, błonnik oraz minerały: miedź, selen, cynk

Owies

(zielony, ziele)

- właściwości przeciwnowotworowe, wykrztuśne, przeciwbólowe, moczopędne, bakteriobójcze, przeciwgrzybicze i oczyszczające
- wzmacnia, krzepi i dodaje energii, zwiększa popęd płciowy, wspiera prawidłową funkcję mięśni podczas aktywności fizycznej
- usprawnia przemianę materii, przyspiesza przejście stolca przez jelita
- łagodzi uszkodzenia wątroby i zapobiega im
- poprawia stan naczyń krwionośnych i narządów wewnętrznych, obniża poziom cholesterolu i cukru we krwi, poprawia krążenie
- wzmacnia skórę, włosy i paznokcie
- korzystnie wpływa na układ nerwowy i kostny
- reguluje poziom estrogenu
- odmładza i opóźnia procesy starzenia

- schorzenia reumatyczne, artretyzm, dna moczanowa
- kamica moczowa
- choroby nerek, nietrzymanie moczu
- wyczerpanie nerwowe, depresja, bezsenność
- padaczka
- stwardnienie rozsiane, pląsawica
- choroby sercowo-naczyniowe, żylaki i hemoroidy, nadciśnienie
- choroby przewodu pokarmowego, zespół jelita wrażliwego, zapalenie żołądka i zaparcia
- profilaktyka raka m.in. jelita
- choroby przewlekłe i rekonwalescencja
- otyłości, nadwaga
- cukrzyca
- kobiety po porodzie
- podrażnienia skóry, egzema, swędzenie, opryszczka wargowa, półpasiec, ropnie, czyraki
- przeziębienie

- skład: węglowodany, flawonoidy, alkaloidy, związki steroidalne, saponina, karoten, minerały (wapń, magnez, krzem, potas, żelazo), białko, skrobia, tłuszcze oraz witaminy (B1, B2, D, E)
- łatwostrawny

Propolis

- przyśpiesza procesy gojenia i regeneracji tkanek, minimalizuje powstawanie blizn
- wykazuje silne działanie bakteriobójcze, hamuje rozwój wielu szczepów bakteryjnych opornych na antybiotyki
- właściwości przeciwzapalne, przeciwbólowe, odtruwające i żółciopędne (podany dożołądkowo zwiększa wydzielanie żółci o około 30%)

- choroby ginekologiczne i układu moczowo-płciowego, zapalenie pochwy i szyjki macicy o różnym podłożu, prostata
- choroby układu pokarmowego, różnego rodzaju nieżytowe zapalenia żołądka, nadżerki błony śluzowej oraz choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy
- choroby uszu i oczu
- choroby układu krążenia, żylaki, dusznica bolesna, choroba Burgera, miażdżyca, niedokrwistość
- choroby układu oddechowego, gruźlica (doskonałe uzupełnienie terapii przeciw prątkowej), skrofuloza (gruźlica węzłów chłonnych) katar, dychawica oskrzelowa, przeziębienie i grypa
- choroby skóry, ropne zapalenie skóry o podłożu bakteryjnym lub grzybiczym, czyrak, egzema, liszaj, łuszczyca, półpasiec, owrzodzenia troficzne podudzia, odleżyny, rany i oparzenia
- zapalenia błon śluzowych jamy ustnej i dziąseł, paradontoza
- alergie
- angina (zapalenie migdałów)
- bezsenność
- cukrzyca
- daltonizm
- gnilec (szkorbut)
- marskość wątroby
- padaczka
- stwardnienie rozsiane, zapalenie korzonków
- ropne zapalenie kości (stosuje się plomby kostne z propolisu, co eliminuje stan ropny i wzmaga odbudowę tkanki kostnej), artretyzm, krzywica, zapalenie okostnej, powikłania po usunięciu zęba
- nowotwory (leczenie wspomagające)

- skład: 50-55% żywicy, 30-40% wosku roślinnego i wosku pszczelego, 5-10% olejków eterycznych, białka (pyłek), mikroelementy (Cu, Si, Mg, Mn, Zn), witaminy z grupy E, H, P i B
- odbudowa tkanki kostnej i skórnej przy stosowaniu propolisu następuje sześciokrotnie szybciej
- więcej » Apiterapia

Pyłek kwiatowy

- działa antybakteryjnie, regenerująco, antyoksydacyjnie, detoksykująco i wzmacniająco
- podnosi odporność psychiczną i fizyczną organizmu
- działa przeciwmiażdżycowo, zapobiega zlepianiu się erytrocytów i zwiększa produkcję tlenku azotu, który obniża napięcie ścian naczyń i działa w ten sposób rozkurczowo na tętnice wieńcowe podobnie jak nitrogliceryna, obniża poziom cholesterolu, poprawia krążenie krwi, wzmacnia system naczyń krwionośnych i włosowatych, zapobiega wewnątrz-czaszkowemu krwawieniu, powoduje znaczny przyrost krwinek czerwonych, hemoglobiny i poziomu żelaza w surowicy krwi
- polepsza wzrok
- usprawnia funkcję wątroby, regeneruje uszkodzenia miąższu
- wybiórczo i korzystnie działa na florę bakteryjną, reguluje funkcje przewodu pokarmowego wstrzymując działalność drobnoustrojów chorobotwórczych, przywraca prawidłowe funkcjonowanie różnych procesów metabolicznych, łagodzi niedobory witamin, soli mineralnych oraz aminokwasów, powoduje naturalny przyrost wagi ciała
- stanowi dobrą osłonę przy wrażliwości na antybiotyki
- poprawia gładkość skóry i nadaje jej elastyczność, wpływa na wzrost i porost włosów
- polepsza funkcjonowanie centralnego i obwodowego układu nerwowego, poprawia ukrwienie tkanki nerwowej, działa uspokajająco i antydepresyjnie
- stabilizuje funkcję układu płciowego, warunkuje neurohormonalną regulacje procesów płciowych: poprawia spermatogenezę u mężczyzn i owogenezę u kobiet

- choroby siatkówki
- różne stany zapalne
- choroby wątroby i zatrucia
- choroby żołądka i jelit, zaburzenie trawienia, zaparcia, przewlekłe biegunki, braku apetytu i łaknienia
- choroby nowotworowe
- choroby skóry i włosów, wypadanie włosów, suchość skóry i włosów
- choroby układu krwionośnego, w tym rekonwalescencja po przebytym zawale serca, wtórna niedokrwistość (anemia), miażdżyca, choroba niedokrwienna serca, nadciśnienie
- zaburzenia systemu endokrynnego (tarczyca)
- sezonowe choroby dróg oddechowych, katar, przeziębienie, grypa
- choroby płuc, gruźlica
- okres rekonwalescencji
- osłabienie fizyczne i nerwowe, stres, depresja
- podeszły wiek
- profilaktyka poronień
- prostata

- jeden z najwartościowszych odżywczo produktów roślinnych (multiwartościowa odżywka immunologiczna)
- kurację pyłkową zaleca się przeprowadzać 2 razy w roku: jesienią aby "dożywić" organizm w niezbędne składniki i uodpornić na nadchodzące jesienne dolegliwości oraz wiosną, gdy kończą się w organizmie nagromadzone jesienią zapasy
- skład: białka (m.in. arginina), cukry proste i złożone, witaminy (ß-karoten (20 razy więcej niż w marchwi), A, D, E, K, B1, B2, B6, B12, C, PP, kwas pantotenowy, foliowy, biotyna, inozytol, kwercetyna, sole mineralne (około 40 biopierwiastków: magnez, selen, mangan, cynk, żelazo, miedź, kobalt, wapń, potas, fosfor, jod, krzem, siarka, sód oraz 24 pierwiastki śladowe), kwasy organiczne i fenolowe, enzymy, olejki eteryczne, hormony, tłuszcze, sterole i fitosterole, flawonoidy, karotenoidy, nukleoproteidy
- więcej » Apiterapia

Reishi

- właściwości odmładzające i wspomagające leczenie wielu schorzeń
- działa przeciwnowotworowo, zmniejsza agresywność nowotworu, ogranicza prawdopodobieństwo wystąpienia przerzutów oraz łagodzi dolegliwości związane z radio- i chemioterapią (poprawa apetytu, wzrost sił witalnych, lepsze samopoczucie, mniejsza bolesność i wypadanie włosów)
- obniża ciśnienie tętnicze i stężenie triglicerydów, cholesterolu oraz cukru we krwi, obniża lepkość krwi zapobiegając tworzeniu się skrzepów i występowaniu incydentów naczyniowych
- silny antyoksydant, opóźnia procesy starzenia
- poprawia stan skóry
- zapewnia lepsze samopoczucie i zdolność koncentracji, poprawia witalność
- odtruwa i oczyszcza organizm z toksyn i złogów chorobotwórczych, usprawnia pracę wątroby
- wzmacnia odporność

- profilaktyka i leczenie nowotworów piersi, macicy, prostaty, mózgu, żołądka, nerek, wątroby, trzustki, przełyku, gardła, płuc, jelita cienkiego i grubego, odbytu, okrężnicy, białaczki i chłoniaka
- rekonwalescencja pochorobowa m.in. po radio- i chemioterapii
- choroby układu sercowo-naczyniowego, dolegliwości bólowe w klatce piersiowej (dusznica bolesna), duszności, zaburzenia rytmu serca, arytmia, choroba wieńcowa, choroba zakrzepowo-zatorowa, udar mózgu, tętniaki, miażdżyca, anemia, nadciśnienie, wysoki poziom cholesterolu, uczucie zimna w kończynach
- choroby układu trawiennego, wrzody, zaburzenia funkcji żołądka, śledziony, jelit i woreczka żółciowego
- choroby wątroby, żółtaczka, zapalenie, martwica, niewydolność i guzy wątroby, zatrucie i choroba alkoholowa, palenie tytoniu
- chroniczne zmęczenie, zaburzenia snu, nerwice, osłabienie, rozdrażnienie, stres, depresja, nadpobudliwość, nadmierna senność
- przewlekłe stany zapalne, zapalenie oskrzeli, płuc, grypa, przeziębienie
- andropauza, zaburzenia seksualne, nieregularne miesiączki
- alergie
- reumatyzm
- dolegliwości klimakteryczne
- zaćma
- cukrzyca
- bóle i zawroty głowy

- tzw. grzybek nieśmiertelności lub długowieczności, dar Bogów
- skład: węglowodany (cukry proste i polisacharydy), adenozyna, białko, błonnik, trójterpeny, fenole, alkaloidy, glukozyd kumaryny, cholina, betaina, witaminy (m.in. z grupy B), składniki mineralne (wapń, cynk, mangan, żelazo, miedź i german)
- jednoczesne przyjmowanie zielonej herbaty oraz witaminy C zwiększa przyswajalność oraz skuteczność terapii Reishi

Rooibos

(czerwonokrzew afrykański)

- wspiera odporność organizmu
- jako przeciwutleniacz spowalnia procesy starzenia i zapobiega chorobom cywilizacyjnym
- obniża ciśnienie krwi i poziom cholesterolu, uelastycznia naczynia krwionośne, zapobiega zakrzepom i zwapnieniom, wyrównuje poziom cukru we krwi (łagodzi przebieg cukrzycy)
- hamuje rozwój komórek rakowych
- wpływa korzystnie na układ pokarmowy, ochrania błonę śluzową i poprawia przemianę materii
- działa relaksująco, stymuluje wydzielanie hormonu szczęścia serotoniny
- stymuluje produkcję pokarmu przez kobiety karmiące
- hamuje uwalnianie histaminy
- właściwości przeciwskurczowe, przeciwzapalne, przeciwgrzybiczne, przeciwbakteryjne
- wzmacnia kości i zęby
- stosowany zewnętrznie przyspiesza regenerację skóry

- choroby przewodu pokarmowego i problemy trawienne, mdłości u ciężarnych, kolka u niemowląt, biegunka, ból brzucha, zaparcia
- stres, depresja, nerwica, bezsenność
- profilaktyka chorób cywilizacyjnych, rak, cukrzyca, choroby serca, nadciśnienie, miażdżyca, arterioskleroza
- ból głowy
- choroby nerek
- nadwaga, otyłość
- rany, trądzik, egzema, pieluszkowe zapalenie skóry, oparzenia słoneczne, łuszczyca, przewlekła opryszczka
- zmęczone, opuchnięte i podkrążone oczy
- alergie (kurz, roztocza, środki spożywcze)
- astma

- w porównaniu do herbat nie zawiera kofeiny i tylko śladowe ilości garbników odpowiedzialnych za goryczkę w smaku, dlatego doskonale nadaje się dla dzieci, kobiet ciężarnych i karmiących, nawet przed snem
- brak kwasu szczawiowego powoduje, że jest bezpieczny dla osób cierpiących na kamice i osteoporozę
- smaczniejsza alternatywa dla odprężającej melisy
- skład: przeciwutleniacze (aspalathin i nothofagin), minerały (żelazo, potas, wapń, mangan, fluor, sód, miedź, cynk), witaminy m.in C, kwasy fenolowe, kwercytyna

Schindele (minerały)

- poprawia funkcje układu kostnego, trawiennego, krążenia, odpornościowego i nerwowego
- reguluje poziom cukru i cholesterolu we krwi, obniża ciśnienie
- wzmacnia kości, zęby, włosy i paznokcie, regeneruje i ujędrnia skórę
- działa antynowotworowo, przeciwstresowo i odmładzająco
- wspiera oczyszczanie organizmu i jego regenerację
- przyspiesza przemianę materii
- kompleksowo poprawia ogólny stan zdrowia, samopoczucie i witalność

wewnętrznie:
- profilaktyka nowotworowa i leczenie wspomagające
- miażdżyca, zakrzepy krwi (profilaktyka zawałów serca), nadciśnienie, zaburzenia rytmu serca, anemia (zwłaszcza u kobiet, które tracą żelazo z krwią miesiączkową)
- nerwica, bezsenność, nerwobóle, stres, depresja, apatia, schizofrenia
- przewlekłe zmęczenie fizyczne i psychiczne
- problemy trawienne, nadkwaśność, wzdęcia
- nadwaga, otyłość
- choroby nerek, kamica
- choroby kości i stawów, osteoporoza, artretyzm, bóle mięśnio-stawowe
- menopauza
- impotencja
- choroby skóry, łuszczyca, wypadanie włosów, swędzenie głowy i ciała
- opuchnięte palce i worki pod oczami
- cukrzyca
- krwawienie dziąseł
- infekcje, przeziębienia
- niedobór minerałów
- okres wzrostu (dzieci) i starzenia się organizmu
- rekonwalescencja
zewnętrznie (krem, okłady, kąpiel):
- zmarszczki
- bóle reumatyczne
- zmęczenie

- tzw. skały życia, mączka skalna (zmielona skała wulkaniczna z Melk w dolnej Austrii)
- jedyny 100% naturalny zestaw minerałów do codziennego spożywania
- zalecane jest przyjmowanie z naturalną witaminą C
- skład: magnez, krzem, potas, chrom, żelazo, wapń, sód, glin, mangan, miedź, cynk, kobalt, molibden, bor, nikiel, wanad, fosfor, stront, lit, tytan, niob, tul, terb, cer, złoto, rod, iryd, ruten, osm, pallad

Spirulina

- działa przeciwwirusowo, przeciwrakowo, odtruwająco i regenerująco
- wzmacnia układ odpornościowy i sercowo-naczyniowy, pobudza procesy krwiotwórcze, reguluje i wzmacnia produkcję białych ciałek krwi, obniża poziom cholesterolu i cukru we krwi, redukuje ryzyko poważnych udarów i wspomaga powrót do zdrowia po udarze
- przyspiesza regenerację organizmu
- poprawia transport tlenu do wszystkich komórek organizmu
- reguluje funkcje układu pokarmowego, przyspiesza metabolizm i kontroluje apetyt, wspiera poprawną gospodarkę enzymów trawiennych i ogranicza obecność bakterii gnilnych, niweluje zakwaszanie organizmu i przywraca równowagę kwasowo-zasadową
- działa destrukcyjnie na wolne rodniki (przeciwutleniacz) i hamuje wzrost komórek nowotworowych
- regeneruje układ nerwowy i ochrania komórki mózgu
- bilansuje gospodarkę hormonalną, wspomaga hormon regulujący tworzenie komórek macierzystych szpiku kostnego, poprawia funkcjonowanie gruczołu tarczycy
- poprawia pamięć, koncentrację oraz zdolność uczenia się
- przyczynia się do wzrostu witalności i energii życiowej, kompleksowo poprawia stan organizmu
- wzmacnia skórę, włosy i paznokcie
- zapewnia prawidłowe funkcjonowanie narządu wzroku
- ogranicza objawy alergiczne
- poprawia funkcję nerek i wątroby (wspomaga proces fosforyzacji i regeneracji uszkodzeń)
- usprawnia oczyszczanie dróg moczowych i likwidację kamienia

- nadwaga, otyłość
- cukrzyca, hipoglikemia
- nowotwory (profilaktyka i leczenie wspomagające), ochrona narządów przy chemio- i radioterapii
- awitaminoza
- choroby serca i naczyń krwionośnych, miażdżyca, nadciśnienie, anemia
- choroby i zły stan skóry, włosów oraz paznokci, trądzik, łuszczyca, opryszczka, wypadanie włosów, łamliwość paznokci, pokrzywka
- grypa, świnka, odra, różyczka
- choroby układu pokarmowego i problemy trawienne, zaparcia, wrzody układu pokarmowego, zatrucia
- alergie, katar sienny
- choroby nerek i wątroby, zapalenie wątroby, żółtaczka, kamica
- choroby kości i stawów, artretyzm
- menopauza
- przewlekłe zmęczenie, worki pod oczami
- stres, depresja
- zaburzenia pamięci
- aktywność fizyczna, trening siłowy
- niedobory składników odżywczych, zła dieta
- okres wzrostu (dzieci) i starzenia się
- rekonwalescencja

- tzw. mleko Matki Ziemi, zielone mięso, zielone złoto, pokarm przyszłości
- niskokaloryczna mikroalga o wyjątkowo bogatych właściwościach odżywczych i leczniczych
- skład: białko (60-70%!), aminokwasy egzogenne (izoleucyna, leucyna, lizyna, metionina, treonina, fenyloalanina, tryptofan, walina), aminokwasy endogenne (alanina, arganina, kwas asparaginowy, kwas glutaminowy, cysteina, glicyna, histydyna, prolina, seryna, tyrozyna), beta-karoten (→ witamina A), witaminy B1, B2, B3, B5, B6, B8, B12, C, D, E, F, H, K, kwas foliowy, nienasycone kwasy tłuszczowe (kwas linolowy i linolenowy → kwas gamma-linolenowy (GLA)), kwas nukleinowy, kwas pantotenowy, ksantofil, penylanina, pytocjanina, chlorofil, minerały (mangan, magnez, potas, cynk, wapń, fosfor, żelazo, selen, miedź, chrom, molibden, sód, german, lit), woda, błonnik, sulfolipidy i polisacharydy
- mnogość składników odżywczych i ich idealne proporcje stworzone przez naturę zapewniają wyjątkowo wysoką przyswajalność na poziomie 85-95%

Tran

(olej rybi)

- wzmacnia odporność (działanie immunostymulujące)
- zwiększa elastyczność błony komórkowej (usprawnia wszystkie procesy życiowe)
- zapewnia równowagę hormonalną, reguluje produkcję insuliny
- wzmacnia układ krążenia, obniża poziom cholesterolu i trójglicerydów, normuje ciśnienie, zmniejsza lepkość krwi
- korzystnie wpływa na włosy i skórę
- zapobiega stanom zapalnym
- zapewnia prawidłowy rozwój układu nerwowego i komórek mózgu, poprawia koncentrację, logiczne myślenie i zapamiętywanie, zmniejsza nadpobudliwość psychoruchową
- usprawnia intelektualny rozwój dziecka oraz wzrost kości i zębów
- korzystnie wpływa na proces widzenia
- wspomaga trawienie i poprawia przyswajalność substancji odżywczych, zwiększa apetyt
- wspiera elastyczność stawów i ogranicza ich deformacje
- działa przeciwnowotworowo

- profilaktyka prozdrowotna
- okres wzrostu (dzieci), dojrzewania i starzenia się organizmu
- okres ciąży i karmienia piersią
- awitaminoza
- krzywica, osteoporoza, choroby i sztywność stawów, urazy i złamania kości
- wzmożona praca fizyczna i psychiczna, zmęczenie, osłabienie
- niska odporność, infekcje
- stres, depresja, agresja, ADHD
- dysleksja, zaburzenia pamięci, choroba Alzheimera
- alergie
- astma
- choroby serca, miażdżyca, arterioskleroza, nadmierna kruchość naczyń
włosowatych, nadciśnienie, wysoki poziom cholesterolu
- zaburzenia widzenia, ślepota zmierzchowa, zmiany rogówki oka
- zaburzenia wchłaniania i trawienia, mały apetyt
- otyłość, nadwaga
- cukrzyca
- nowotwór, chemio- i radioterapia
- rekonwalescencja
- alkoholizm i nikotynizm
- bóle miesiączkowe
- problemy dermatologiczne, egzema, trądzik, łuszczyca, zgrubienia skóry, popękane pięty, sucha cera i włosy, rany

- skład: nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 (EPA, DHA) i omega-6, witaminy m.in. A, D, E, K
- optymalny czas suplementacji: od września do lutego (okres niskiego nasłonecznienia i podatności na choroby jesienno-zimowe)
- przykładowe produkty tranowe: Biomarine, Ecomer, ActivKrill, Mollers, Biocol, Neptune Krill Oil, Olekardin itp.

Triphala

- stymuluje wszystkie funkcje organizmu (pośrednio i bezpośrednio)
- reguluje pracę układu trawiennego, przyspiesza przemianę materii (→ oczyszcza jelita) i wspomaga przyswajalność składników odżywczych
- regeneruje błonę wyścielającą przewód pokarmowy
- stymuluje odpływ żółci i wzmacnia perystaltykę jelit
- wspomaga funkcję nerek, przywraca równowagę wodno-elektrolitową
- usprawnia odtruwanie organizmu, wzmacnia odporność
- zmniejsza zatłuszczenie wątroby i serca
- działa rozkurczowo, obniża ciśnienie i poziom glukozy we krwi, poprawia krążenie
- wspomaga wydalanie kamieni
- opóźnia procesy starzenia się organizmu
- poprawia wzrok, głos oraz stan włosów
- działa przeciwnowotworowo
- dodaje energii i sił witalnych, poprawia samopoczucie, sprawność intelektualną i koncentrację

- zaparcia, biegunka, wzdęcia, zgaga, niestrawność, ból brzucha, nudności, mdłości
- choroby wrzodowe żołądka, dwunastnicy i jelit, zespół jelita drażliwego, uchyłkowatość jelita grubego
- choroby wątroby lub śledziony
- choroby układu moczowego, kamica
- hemoroidy
- osteoporoza
- bóle i zawroty głowy
- krwawienie dziąseł
- wrzody skóry
- nadciśnienie, choroba wieńcowa, chronicznie zimne stopy i dłonie
- ruchliwość, nadpobudliwość, nerwowość
- zapalenie oczu
- ogólne osłabienie i niska odporność
- otyłość, nadwaga
- nowotwór

- kombinacja 3 ziół z indyjskiej Ayurvedy: Behada (Bibhitaki), Harada (Haritaki) i Amla (Amalaki)
- skład: antyoksydanty, flawonoidy, karoteny, taniny, aminokwasy, fruktoza, kwas sukcynylowy, sitosterol, olej palmitynowy, oleinowy, linoleinowy, witamina C

Vilcacora

(Uncaria tomentosa)

- wzmacnia układ odpornościowy organizmu (działa immunostymulująco i immunomodulująco), stymuluje fagocytozę (element odporności nieswoistej)
- działa przeciwwirusowo, przeciwbakteryjnie, przeciwzapalnie, przeciwgrzybiczo, przeciwobrzękowo, antyoksydacyjnie (usuwa z komórek reaktywne formy tlenu uszkadzające DNA), antymutagennie i cytostatycznie (hamuje rozwój komórek nowotworowych i inicjuje ich samounicestwienie (apoptoza))
- reguluje aktywność centralnego układu nerwowego
- korzystnie wpływa na stan naczyń krwionośnych, obniża ciśnienie krwi i poziom cholesterolu, zmniejsza zdolności agregacyjne płytek krwi, poprawia krążenie
- usprawnia funkcje układu pokarmowego, działa ochronnie na śluzówkę przewodu i łagodnie
przeciwskurczowo oraz przeciwzapalnie
- opóźnia starzenie się organizmu
- działa ogólnie wzmacniająco

- profilaktyka chorób cywilizacyjnych
- nowotwory (profilaktyka i leczenie), chemio- i radioterapia (łagodzenie skutków ubocznych)
- zaburzenia układu immunologicznego
- infekcje bakteryjne i wirusowe (wirusy herpes i retrowirusy), opryszczka, półpasiec
- toczeń
- astma
- dolegliwości układu pokarmowego, biegunki, zatrucia, mały apetyt
- choroby stawów, artretyzm, reumatyzm, zapalenie kaletek maziowych
- stany zapalne żołądka, nerek, skóry i jelit, nieżyty, wrzody
- zakażenia drożdżakowe
- choroby układu krążenia, nadciśnienie, żylaki, zakrzepica, hemoroidy
- choroby trzustki, cukrzyca, niedocukrzenie (hipoglikemia)
- stres, depresja, zespół chronicznego zmęczenia
- zaburzenia miesiączkowania, zespół napięcia przedmiesiączkowego
zewnętrznie (okłady na skórę):
- nadwrażliwość i reakcje alergiczne
- stany zapalne, podrażnienia

- tzw. Koci pazur, Diabli pazur, Cat's claw, Czepota puszysta, Wilkakora
- skład: alkaloidy (mitrafilina, izomitrafilina, pteropodyna, izopteropodyna, specjofilina, unkaryna F, rynchofilina, izorynchofilina, dihydrokory-nanteina, hirsutenina, hirsutyna), glikozydy kwasu chinowego, polifenole (proantocyjanidyny, taniny fenolowe i katechinowe), sterole (stigmasterol, kampesterol, 5-α-karboksystri-ktozydyna), triterpeny (i ich pochodne kwas ursolowy i oleanolowy)
- Vilcacora była rekomendowana na raka przez nieżyjącego już Salezjanina Ojca Edmunda Szeligę, najsławniejszego badacza flory południowoamery-kańskiej, obecnie jego dzieło kontynuuje Instytut Uncaria

Yerba Mate

(ostrokrzew paragwajski)

- stymuluje system immunologiczny i nerwowy
- pobudza i dodaje energii, podnosi wydolność fizyczną
- poprawia sprawność umysłu, pamięć i jakość uczenia się
- wpływa korzystnie na układ pokarmowy, działa moczopędnie, hamuje apetyt, usprawnia trawienie, przyspiesza przemianę materii, zwiększa poziom utleniania tłuszczy i węglowodanów oraz przepływ żółci
- wspomaga oczyszczanie organizmu
- działa przeciwutleniająco (antyoksydant), przeciwrakowo, regenerująco, przeciwzapalnie, przeciwgrzybiczo i przeciwpasożytniczo
- poprawia odporność DNA na uszkodzenia wywołane nadtlenkiem wodoru oraz wspomaga naprawę DNA po ekspozycji komórek wątroby na nadtlenek wodoru, chroni komórki wątroby
- wzmacnia układ sercowo-naczyniowy, obniża poziom cholesterolu i trójglicerydów, działa ochronnie na serce, łagodzi dysfunkcje mięśnia sercowego spowodowaną niedokrwieniem i przywróceniem krążenia krwi
- opóźnia procesy starzenia
- zwiększa działanie leków przeciwbólowych tj. ibuprofen, paracetamol i salicylany

- otyłość, nadwaga
- zmęczenie, stres
- choroby serca, miażdżyca, profilaktyka zawału serca i udaru mózgu
- nowotwory
- biegunka,
- zaburzenia przemiany materii, cukrzyca
- choroby dróg moczowych
- zespół napięcia przedmiesiączkowego
- rozedma płuc
- reumatoidalne zapalenie stawów
- zmarszczki, rozstępy

- tzw. herbata paragwajska, herbata jezuicka, wiecznie zielony krzew
- kolejna zdrowsza alternatywa od kawy
- skład: alkaloidy ksantyny (kofeina (mateina), teobromina, teofilina), witaminy (A, B1, B2, B3, B5, B6, C, E, H, PP), minerały (magnez, żelazo, potas, wapń, sód, fosfor, mangan, selen, cynk, krzem), glukoza, sacharoza, aminokwasy, saponiny i metasaponiny, taniny, flawonoidy (kwercetyna, rutyna), polifenole, kwas chlorogenowy, kwas pantotenowy, kwas ursolowy, sterole, inozytol, cholina, beta-amiryna, glikozyd menizdauryna, ilexozyd A i B

Zioła szwedzkie

- działają wzmacniająco, wiatropędnie, przeciwpasożytniczo, detoksykująco, rozkurczowo i krwiotwórczo
- wzmacniają układ nerwowy i pamięć, usprawniają funkcje mózgu
- przyspieszają regenerację skóry
- wspomagają trawienie i pobudzają apetyt
- wspierają bezbolesne uwolnienie łożyska po porodzie
- wzmacniają funkcję nerek
- zwiększają płynność krwi, co poprawia krążenie
- przyspieszają trzeźwienie po alkoholu
- charakteryzują się bardzo szerokim spektrum działania leczniczego

- profilaktyka prozdrowotna
- bóle i zawroty głowy, ból zęba, ból woreczka żółciowego, ból i szum w uszach
- ból macicy, zaburzenia miesiączkowania (brak lub nadmierne krwawienie), białe upławy
- bóle reumatyczne, artretyzm
- dolegliwości żołądkowo-jelitowe, bóle i skurcze żołądka, kolka, wzdęcia, zaparcia, mdłości, brak apetytu, niestrawność, krwotoki jelita
- robaki, tasiemiec
- choroby oczu, zaburzenia widzenia, jaskra
- zmiany skórne, krosty, wysypki, rany, blizny, brodawki, kurzajki, popękana skóra, ropiejące pęcherze, odciski, oparzenia (ogniem, wodą lub tłuszczem), guzy, plamy, siniaki, odmrożenia, nadmierny łojotok
- ospa wietrzna, różyczka
- pęcherze w jamie ustnej
- zapalenie gardła, migdałków, gruźlica, zapalenie płuc, zapalenie zatok
- zapalenie piersi
- żółtaczka
- obrzęki, puchlina wodna
- choroby krążenia, zapalenie żył, zakrzepica, hemoroidy, niedokrwistość
- choroby nerek i wątroby
- melancholia, depresja, bezsenność, drżenie kończyn
- omdlenie
- cukrzyca
- padaczka
- porażenia
- gorączka
- nowotwory
- przetoki

- wszechstronna mieszanka ziołowa do stosowania wewnętrznego i zewnętrznego (okłady) w formie gotowych nalewek lub suszu przygotowywana na podstawie wielowiekowej receptury
- nie wolno łączyć z mlekiem
- składniki do samodzielnego przygotowania nalewki w/g Marii Treben:
10g aloesu (lub korzenia goryczki lub sproszkowanego piołunu), 10g korzeni arcydzięgla, 10g manny, 10g korzeni rabarbaru (rzewień), 10g liści senesu, 10g teriaku, 5g korzeni dziewięćsiłu, 10g korzeni kurkumy, 10g kamfory (wyłącznie naturalnej), 5g mirry, 0,2g szafranu
mieszankę zalewa się 1,5litra żytniówki lub dobrej wódki owocowej w 2-litrowej butelce z szeroką szyjką i pozostawia na 14 dni w słonecznym miejscu lub w pobliżu grzejnika, nalewkę należy codziennie wstrząsać, po przecedzeniu otrzymany płyn należy przelać do ciemnych szklanych butelek i przechowywać dobrze zamknięte w chłodzie

Żeń-szeń właściwy

(Panax ginseng)

- działa pobudzająco, dodaje energii i witalności, skraca czas reakcji, wzmacnia wytrzymałość fizyczną i psychiczną (zwiększa zdolność hemoglobiny do przyłączania tlenu, a tym samym lepszego zaopatrywania narządów w tlen → lepsze dotlenienie, odżywienie i tym samym funkcjonowanie)
- ułatwia zużycie tlenu w komórkach organizmu, zmniejszając jednocześnie we krwi poziom kwasu mlekowego, odpowiedzialnego za bóle mięśniowe (zakwasy) towarzyszące aktywności fizycznej
- wspomaga system nerwowy, pobudza produkcję adrenaliny i serotoniny, poprawia sprawność intelektualną, koncentrację, pamięć, procesy myślenia i kojarzenia, zmniejsza napięcie nerwowe
- podnosi libido i wspiera produkcję hormonów odpowiedzialnych za pożądanie seksualne
- wzmacnia odporność organizmu na stres oraz infekcje (aktywuje białko immunoglobulinę działające jak przeciwciała)
- wspomaga regenerację organizmu
- wspiera funkcję płuc i siłę mięśnia sercowego, obniża lub zwiększa ciśnienie krwi w zależności od dawki, obniża poziom glukozy we krwi, działa przeciwzakrzepowo, poprawia krążenie
- poprawia przemianę materii, zwiększa wchłanialność składników odżywczych
- działa adaptogennie, odtruwająco, antyoksydacyjnie i przeciwnowotworowo
- opóźnia procesy starzenia się organizmu
- odmładza skórę i zapobiega wypadaniu włosów

- osoby w średnim i starszym wieku, osoby intensywnie pracujące i uczące się
- aktywność fizyczna, sport, zakwasy
- ból głowy
- ból pleców, reumatyzm
- stres, nerwica, zaburzenia snu
- zmęczenie fizyczne i psychiczne, senność, ogólne osłabienie
- choroba Alzheimer'a
- choroby żołądka, jelit, wątroby i nerek
- nadwaga, otyłość
- cukrzyca
- choroby sercowo-naczyniowe, miażdżyca, profilaktyka zawałów, anemia
- nowotwory
- gruźlica, przeziębienie, grypa, kaszel
- opryszczka
- niska odporność
- rekonwalescencja
- zaburzenia miesiączkowania
- menopauza, andropauza
- niska sprawność seksualna, zaburzenia potencji (afrodyzjak)

- tzw. wszechlek
- w połączeniu z zieloną herbatą nasila efekt afrodyzjaku
- można go żuć (im dłużej tym lepiej) i połykać lub przygotowywać napary i nalewki
- skład: glikozydy saponinowe (ginsenozydy), panaksany, panaksynole, witaminy (A, B1, B2, C i E), minerały (wapń, miedź, magnez, żelazo, fosfor, cynk), kwasy organiczne
- inne gatunki o podobnym działaniu ale z mniejszą ilością substancji aktywnych: żeń-szeń amerykański (pięciolistny i trójlistny), japoński, północnochiński
- żeń-szeń uprawiany w Korei uchodzi za najdoskonalszy
- zalecany czas kuracji to min 3 tygodnie max 2 miesiące, 2 razy w roku wiosną i jesienią, najlepiej zażywać po posiłku

Uwaga!

Herbaty i inne zioła najlepiej kupować sypane. Są droższe od np. suszu w papierowych torebkach ale jednocześnie znacznie smaczniejsze i zdrowsze - krąży legenda, że do torebek pakowany jest surowiec najgorszy jakościowo, dlatego są tańsze.
Wszystkie przygotowywane specyfiki należy mieszać porcelanową lub szklaną łyżeczką.

Dary natury o działaniu kierunkowym

Melatonina

- synchronizuje cykl dobowy i zegar biologiczny, wspomaga prawidłowy przebiegu snu z prawidłowymi fazami REM i NREM
- działa antyoksydacyjnie, wymiata wolne rodniki dwukrotnie silniej niż witamina E
- wzmacnia układ immunologiczny (zwiększa wagę grasicy, czyli gruczołu dokrewnego)
- wzmacnia układ krwionośny, reguluje ciśnienie i poziom cholesterolu
- likwiduje destrukcyjne działanie hormonów stresowych (kortykosterydy)
- opóźnia procesy starzenia
- zaburzenia snu związane ze zmianą stref czasowych (jet-lag)

- zaburzenia rytmu dobowego u niewidomych lub z powodu pracy zmianowej
- bezsenność, stres
- profilaktyka nowotworowa i leczenie wspomagające
- profilaktyka chorób układu krążenia
- andropauza

- hormon regulujący rytm dobowy (sen/czuwanie)
- bezpieczny i naturalny środek nasenny

Morela

(gorzkie pestki, jądra)

- działanie antynowotworowe (molekuła witaminy B17 zawiera trujący cyjanek, który uwalnia wyłącznie w komórkach rakowych)

- leczenie i profilaktyka antyrakowa

- skład: witamina B17 (amigdalina, leatrile, letril - duże ilości), B6, B1, B15 oraz minerały (m.in. magnez) i kwasy tłuszczowe, kwas salicylowy
- zaleca się stosowanie jąder moreli z młodym jęczmieniem lub młodą pszenicą co polepsza wchłanianie zawartości jąder

Węgiel leczniczy

- silne właściwości absorpcyjne, wiąże szkodliwe substancje znajdujące się w przewodzie pokarmowym (toksyny bakteryjne, bakterie, leki, produkty gnilne, gazy jelitowe, substancje toksyczne itp.) i uniemożliwia ich wchłonięcie, co ułatwia wydalenie

- biegunka
- zatrucia lekami i związkami chemicznymi
- niestrawność
- wzdęcia

- tzw. węgiel aktywowany, aktywny, chłonny lub medyczny
Autor » Piotr W Lip.ski Data publikacji » 25.7.10

https://domoweleczenie.blogspot.com/201 ... lnych.html


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Co jeść i gdzie szukać zdrowego pożywienia?
PostNapisane: 08 mar 2018, 21:58 
Offline
Czołowy Publicysta
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 wrz 2010, 16:02
Posty: 3307
To powinno nazywać się ZDROWE PREPARATY DLA CHORYCH KONI.

Ani żartuję ani truję.
To wszystko pięknie pisze i robi ludziom wielką nadzieję a zarazem mętlik w głowie i pustkę w kieszeni.
Jeśli żyjemy w Polsce to połowa tych preparatów nie ma racji bytu.
Jeśli będziemy Primo non nocere, żywić się normalnie jak za dawnych czasów,
kiedy ludzie nie znali cudacznych pigułek, nie przetwarzali i nie truli swoich organizmów
wszystko będzie w normie.
To wszystko to ingerencja w Bożą inteligencję.
Tak, musimy się niestety faszerować pigułkami, ale przede wszystkim powinniśmy myśleć
o odtruwaniu, oczyszczaniu i o naturze, którą dał nam Bóg, byśmy z niej korzystali.

Zdrowe pożywienie.
Niestety, wszystko jest dziś skażone chciwością, obłudą, egoizmem i pychą.
O stresie nie wspomnę.
Życie jest trującym szlakiem do wyzwolenia z naiwności.

Ale warto wiedzieć co daje nadzieję ;)

_________________

Jaka nauka historii, taka lekcja przyszłości.

Jestem z tymi, którzy żeby lśnić, nie ubierają się w błyskotki kłamstwa. ;)
Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Co jeść i gdzie szukać zdrowego pożywienia?
PostNapisane: 09 mar 2018, 10:11 
Offline
Moderator

Dołączył(a): 13 lip 2009, 09:25
Posty: 31407
Jacenna napisał(a):
To powinno nazywać się ZDROWE PREPARATY DLA CHORYCH KONI.

Ani żartuję ani truję.
To wszystko pięknie pisze i robi ludziom wielką nadzieję a zarazem mętlik w głowie i pustkę w kieszeni.
Jeśli żyjemy w Polsce to połowa tych preparatów nie ma racji bytu.
Jeśli będziemy Primo non nocere, żywić się normalnie jak za dawnych czasów,
kiedy ludzie nie znali cudacznych pigułek, nie przetwarzali i nie truli swoich organizmów
wszystko będzie w normie.
To wszystko to ingerencja w Bożą inteligencję.
Tak, musimy się niestety faszerować pigułkami, ale przede wszystkim powinniśmy myśleć
o odtruwaniu, oczyszczaniu i o naturze, którą dał nam Bóg, byśmy z niej korzystali.

Zdrowe pożywienie.
Niestety, wszystko jest dziś skażone chciwością, obłudą, egoizmem i pychą.
O stresie nie wspomnę.
Życie jest trującym szlakiem do wyzwolenia z naiwności.

Ale warto wiedzieć co daje nadzieję ;)

Ale w tym dziale nie ma nic o pigułkach, o suplementach, a jedynie o naturalnej zdrowej żywności.
Nikt chyba nie zakwestionuje tego, że ekologiczny burak jest zdrowszy od maślanego rogala, czy nafaszerowanej sterydami, hormonami i antybiotykami kurzej pałki.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Co jeść i gdzie szukać zdrowego pożywienia?
PostNapisane: 11 mar 2018, 03:14 
Offline
Czołowy Publicysta
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 wrz 2010, 16:02
Posty: 3307
Aerolit napisał(a):
Ale w tym dziale nie ma nic o pigułkach, o suplementach, a jedynie o naturalnej zdrowej żywności.
Nikt chyba nie zakwestionuje tego, że ekologiczny burak jest zdrowszy od maślanego rogala, czy nafaszerowanej sterydami, hormonami i antybiotykami kurzej pałki.

A i owszem. W artykule jest nadzieja, pragnienie, wiara i chęć
nie w pigułce ale w dużej dawce.
Nie domięśniowo ani dojelitowo ale domózgowo.
Powiedz mi gdzie jest ekologiczne powietrze, opady deszczu i recykling zwierzęcych i roślinnych nieskażonych nawozów?

Wypisałeś w każdym asortymencie tak wiele CUDOWNYCH właściwości, że wystarczyłby jeden i wszystko z głowy.
A jest ich dokładnie 48.
Wszystkie o tak szerokim spektrum, że wystarczy jeden lub dwa i wszystkie choroby powinny zniknąć.
Poczytaj.
A jakie są konsekwencje?
Żadne, niestety.
Trujemy się własnymi myślami, stresem o dziś i jutro i jesteśmy skażeni wkoło łącznie z tymi przecudacznymi preparatami,
które normalnie powinny tylko wspierać nasz organizm,
by on sam miał to, co ewentualnie potrzeba do dalszej regeneracji i egzystencji.

A Ty co serwujesz, Aerolicie?

Spis chorób do wyleczenia za pomocą buraka itp. z plantacji, której przydzielili przedrostek EKO
i wszystko w temacie załatwia.
No i musi kosztować, żeby było pewne, że działa.

Ale to tak nie działa.

Nie działa jak kopiuj i wklej,
jak ten artykuł.

Pozdrawiam

_________________

Jaka nauka historii, taka lekcja przyszłości.

Jestem z tymi, którzy żeby lśnić, nie ubierają się w błyskotki kłamstwa. ;)
Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Co jeść i gdzie szukać zdrowego pożywienia?
PostNapisane: 11 mar 2018, 08:26 
Offline
Moderator

Dołączył(a): 13 lip 2009, 09:25
Posty: 31407
Świata nie zmienimy. Zachłanność ludzka go wykańcza. My musimy póki możemy zadbać o siebie. Aby to zrobić musimy zwrócić się frontem do tego wszystkiego, co jeszcze najzdrowsze w jedzeniu. Każda roślina to długa lista wskazań, ale też i czasami przeciwskazań, i tę wiedzę musimy posiąść aby wyzwolić się z korporacyjnego tandetnego żarcia w świecących opakowaniach. Moja intencja jest prosta i oczywista. Nie rozumiem natomiast Twojej intencji, po prostu nie rozumiem.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Co jeść i gdzie szukać zdrowego pożywienia?
PostNapisane: 14 mar 2018, 01:32 
Offline
Czołowy Publicysta
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 wrz 2010, 16:02
Posty: 3307
Aerolit napisał(a):
Nie rozumiem natomiast Twojej intencji, po prostu nie rozumiem.
Chyba nie wyraziłam zbyt jasno tego, co miałam na uwadze.
Może jeszcze raz.
Ludzie są dziś tak bezradni i osamotnieni, że choroby nas dziesiątkują jak sławetna dżuma.
Przedstawiłeś 48 pomocnych roślin, ale którą wybrać, jeśli chce się pozbyć tego, co gniecie?
Zdeterminowany chorobą i brakiem skuteczności medykamentów człowiek owszem poszukuje
pomocy właśnie w roślinach, ziołach, ale one też są często zawodne.
Chyba nie myślisz, że kupowane w aptekach i zielarniach rośliny są zbierane na czystych ugorach.
A i takie ugory są obsiewane wkoło polami z nawozami, glifosatem i randapem z wszelkimi odmianami.
Cóż więc z tych wszystkich podpowiedzi, które dają nadzieję i niewiele poza tym.
To wszystko powinno działać, ale działa jak zatkane od kilkudziesięciu lat nie przeczyszczane rury.

Żeby dbać o zdrowie trzeba bardziej trzymać się realiów, niż pobożnych życzeń.
Ty zresztą wiesz, jak to jest ;)

_________________

Jaka nauka historii, taka lekcja przyszłości.

Jestem z tymi, którzy żeby lśnić, nie ubierają się w błyskotki kłamstwa. ;)
Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Co jeść i gdzie szukać zdrowego pożywienia?
PostNapisane: 14 mar 2018, 07:35 
Offline
Moderator

Dołączył(a): 13 lip 2009, 09:25
Posty: 31407
Jacenna napisał(a):
Żeby dbać o zdrowie trzeba bardziej trzymać się realiów, niż pobożnych życzeń.

Trzeba trzymać się realiów, a realia są takie, że pseudo żywność, czyli korporacyjne chemiczne żarcie, jest coraz szerszą i coraz wygodniejszą drogą do chorób i do grobu. Trzeba mieć świadomość, że jesteśmy oszukiwani, manipulowani i nie szanowani.
Potrzebna jest nam świadomość, że ta droga jest zgubna dla nas i ... że są inne stare jak świat, świat przedkorporacyjny, ścieżki prostego, zdrowego i długiego życia.
Wymienione przez autorów wklejonych, a krytykowanych przez Ciebie wpisów, pokarmy są w stanie przywrócić nam to co nazywamy zdrowiem. Tę wiedzę musimy obowiązkowo posiąść, jeżeli chcemy się o siebie zatroszczyć.
Musimy poszukiwać tych pokarmów wyhodowanych w warunkach ekologicznych.
Musimy też poprzez świadomość dążyć do odwrócenia trendów niszczących nasze pożywienie, nasze zdrowie i wiedza ta jest niezbędna, abyśmy wiedzieli w jakim kierunku mamy się poruszać, co robić, co zrobić i od czego się odciąć.

Jedna z wymienionych roślin nie jest w stanie nas naprawić zdrowotnie, jeżeli postawimy na nią, ale nie zrezygnujemy z byle jakiego korporacyjnego żeru.
Ale wiele roślin spożywanych w sposób właściwy da nam szansę powrotu na ścieżkę zdrowia.
Tę wiedzę musimy obowiązkowo posiąść i bezwzględnie jej przestrzegać.

Moja intencja jest prosta. Budzić świadomość.

Intencja korporasów, czyli cwaniaków korporacyjnych jest też prosta. Zarobić kosztem zdrowia i budować (wytwarzać) fałszywą (zbrodniczą) świadomość.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Co jeść i gdzie szukać zdrowego pożywienia?
PostNapisane: 14 mar 2018, 15:02 
Offline
Czołowy Publicysta
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 wrz 2010, 16:02
Posty: 3307
Aerolit napisał(a):
Jacenna napisał(a):
Żeby dbać o zdrowie trzeba bardziej trzymać się realiów, niż pobożnych życzeń.

Wymienione przez autorów wklejonych, a krytykowanych przez Ciebie wpisów, pokarmy są w stanie przywrócić nam to co nazywamy zdrowiem.
Aerolicie, nie krytykowałam ani nie podważam zasadności wszelkich roślin i preparatów, ale ich siłę w stosunku do zniszczeń naszych organizmów.
W dzisiejszych czasach ekologia nie istnieje, więc tak jak sugerujesz trzeba unikać łakomego ale jakże destrukcyjnego pożywienia konsumpcji marketowych itp.
Natomiast nie przypisujmy cudownych sił małym roślinkom, które nie są w stanie wygrać walki z tak powszechnym zatruciem naszych organizmów.
Stawiajmy oczywiście na jak najmniejsze źródła skażenia i
OCZYSZCZANIE.
Miło się z Tobą dyskutuje :).

_________________

Jaka nauka historii, taka lekcja przyszłości.

Jestem z tymi, którzy żeby lśnić, nie ubierają się w błyskotki kłamstwa. ;)
Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 38 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
 cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL
Nasi przyjaciele: Strony Patriotyczne
Linki pozycjonujące: Fenster aus Polen / Schüco Fenster / Drutex Fenster / Fenster Preise / Haustüren /