Polskie-Forum.pl

Wolne i niezależne forum dyskusyjne / opinie polityczne / aktywność obywatelska / patriotyzm / Polska / wolna dyskusja

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1

Autor Wiadomość
 Tytuł: Wyłowione z sieci: Ocena Niemena
PostNapisane: 20 lut 2012, 21:28 
Czołowy Publicysta

http://blueslover.salon24.pl/34986,czes ... spomnienie

słuchając...Niemena
kilka skojarzeń...

Dawno, dawno temu (jako mały szczyl) czytywałem satyryczne pisemko pt. "Karuzela" (wiem, wstyd i paranoja, ale tak ongiś bywało).
Przestałem DOKŁADNIE po przeczytaniu "fraszki" nt. Niemena:
"Czy się mówi Niemena, czy się mówi Niemna, To wszystko nieważne, skoro reszta ciemna"
(zapamiętałem, też zapamiętałem, że to był ostatni numer Karuzeli, który miałem w ręku).

Inne: raz jeden repatriant zza Buga taką mi historię swego życia opowiedział.
Gdzieś tam na Syberii, pracując w kołchozie, raz jego rodzice chcieli świnię hodować. Trzeba było napisać podanie do lokalnego NKWD, uzasadnić, etc.
Podanie zostało załatwione odmownie, z uzasadnieniem, iż są oni Polakami, i tylko rodzimej ludności przysługuje prawo do hodowli świniaka. Była to spora tragedia, w zasadzie sprawa życia lub śmierci z głodu.
Przyszedł moment, gdy fala historii się odwróciła, i pozwolono wrócić, pod warunkiem udowodnienia, iż się jest Polakiem. Rodzice mojego rozmówcy, bez żadnych papierów (bo nikt tam ich nie miał), ową odmowę na świniaka przedstawili jako dowód polskości i zostało to przyjęte. Dzięki tej historycznej ironii mogło to być opowiedziane.
To tak w związku z tym, iż Niemen też był repatriantem zza Buga. I zapewne znał więcej historii i opowieści, nie tylko komicznych, jak wyżej.
TICHY1

Z tej samej strony:

Paskudna ta fraszka. Z tego wynika, że Niemen miał dużo trudniej niż myślałem.
Wiem, że zarzucano mu coś z tekstami (choć nie wiem dokładnie co) i dlatego zaczął pisać do wierszy uznanych poetów. Nie był pupilkiem władz jak poniektórzy inni piosenkarze czy piosenkarki.
BLUESLOVER
19.01.2008 13:06

Niemen był wielkim artystą i mądrym człowiekiem, którego komunistyczne władze usiłowały skompromitować posługując się takimi gnidami jak Marek Piwowski.
Muzyka Niemena rozbrzmiewać będzie dotąd, dopóki istnieć będzie ludzkość.
Dzięki Pozdrawiam
RZEPKA
18.01.2008 09:42

Niemen pochodził z bardzo patriotycznej rodziny i nie chciał zmienić poglądów. Nie chwalił ustroju obowiązującego w PRL. Władze za to nigdy go nie kochały i sporo mu przeszkadzały.
Muzyka Niemena była tak dobra, że przebiła się wbrew nim.
BLUESLOVER
18.01.2008 12:44

Jego brak rekompensuje nam jego muzyka. Pierwsze nagrania mają ponad 40 lat i bronią się doskonale. To naprawdę dobre kompozycje. Talent wysokiej miary.
BLUESLOVER
18.01.2008 20:2

Jak ten czas leci
kilka pięknych piosenek i te trzy ponad czasowe
Czy mnie jeszcze pamiętasz ?
Sen o Warszawie.
Mów do mnie jeszcze
Piosenki inne wtedy nie mogły być tak naprawdę, czas "Wiesława" Władysława Gomułki to nie czas by piosenki kontestowały rzeczywistość.

Piwowski kontra Niemen była taka propagandowa akcja

Film "Sukces"
Reżyser: Marek Piwowski
Scenariusz: Marek Piwowski
Muzyka: Małgorzata Jaworska, Czesław Niemen
Obsada: Czesław Niemen
Gatunek: portret artysty Rok: 1968 Czas trwania: 13 min. Producent: WFDiF Warszawa http://www.gazetawyborcza.pl/1,75480,1882044.html

Niemenowi bardzo się film nie podobał, stwierdził nawet kiedyś, że Piwowski zrobił z niego idiotę.
Po mieście krążyła plotka, że artysta chce odkupić ten film od producenta za 600 tys. (jedna wersja) albo za milion złotych.
- Fani mówili, że oczerniam Niemena. A na kolaudacji w wytwórni zarzucano mi, że go wybielam - wspomina teraz Piwowski.
- Ale nie powtórzyłbym tego filmu. Przeprosiłem potem Czesława - powiedział potem Marek Piwowski
19.01.2008 16:23

Jaka nauka historii, taka lekcja przyszłości.

Jestem z tymi, którzy żeby lśnić, nie ubierają się w błyskotki kłamstwa. ;)

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1