Polskie-Forum.pl


Wolne i niezależne forum dyskusyjne / opinie polityczne / aktywność obywatelska / patriotyzm / Polska / wolna dyskusja


Wszystkie czasy w strefie UTC + 1
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Pomysły, koncepcje, sugestie
PostNapisane: 08 mar 2014, 10:00 
Online
Moderator

Dołączył(a): 13 lip 2009, 09:25
Posty: 31616
Jak opowiedzieć Bitwę Warszawską

Piotr Czartoryski-Sziler

Konkurs na koncepcję aranżacji plastycznej wnętrza muzeum w Ossowie ogłosiła Samorządowa Instytucja Kultury „Park Kulturowy Ossów – Wrota Bitwy Warszawskiej 1920 roku”.

Ekspozycja ma opowiadać historię wielkiego polskiego zwycięstwa w bitwie z bolszewikami. Autor najlepszego projektu dostanie 20 tys. złotych.

– To jest konkurs, który pozwoli nam określić, jak o historii wielkiego polskiego zwycięstwa w 1920 r. będziemy opowiadać następnym pokoleniom. Nie jest to konkurs na ekspozycję stałą, choć jego wyniki będą miały fundamentalne znaczenie przy jej projektowaniu – mówi w rozmowie z „Naszym Dziennikiem” Maksym Gołoś, dyrektor Samorządowej Instytucji Kultury.

Inicjatorom zależy na atrakcyjnej wizualizacji. – Chcemy zebrać najlepsze pomysły z całego kraju od osób i firm, które specjalizują się w muzealnictwie i scenografii muzealnej. Mamy już koncepcję architekturalną budynku, teraz rozpoczynamy proces projektowania wnętrza. To, co do nas spłynie, będzie wytycznymi, preludium do projektu ekspozycji stałej, ale również urządzania muzeum jako takiego i jego okolic, czyli placu przed budynkiem i obok niego – tłumaczy dyrektor.

Zgłoszenia do konkursu będą przyjmowane do końca marca, prace trzeba złożyć do 30 maja. Rozstrzygnięcie nastąpi do końca lipca. Laureaci konkursu otrzymają nagrody pieniężne. Za pierwsze miejsce przewidziano 20 tys. zł, za drugie 10 tys. zł, a za trzecie – 5 tys. złotych.

Bryła przyszłego muzeum to na razie koncepcja na rysunkach. Budynek składa się z sześciu nieregularnych, dynamicznych figur, tworzących trzy pawilony połączone ze sobą przeszklonymi świetlikami.

Misją placówki będzie ochrona dziedzictwa historii Cudu nad Wisłą i wojny polsko-bolszewickiej, w której Ossów zajmie miejsce inicjujące całą opowieść. Gołoś zaznacza, że oprócz prezentacji artefaktów związanych z wydarzeniami 1920 r. muzeum stawia sobie za cel moderowanie dyskusji o współczesnym patriotyzmie, podtrzymanie pamięci o roli zwycięstwa 1920 roku dla Europy i budowanie w tym kontekście dumy z Polski.

Temu będą służyć w przyszłości zaprojektowane w części budynku ekspozycje multimedialne. Jest już działka, na której stanie muzeum.

– Chcielibyśmy ruszyć z pierwszymi pracami budowlanymi na początku przyszłego roku. Dobrze by było, gdybyśmy mogli w 2017 czy 2018 r. oddać część budynku. Pragniemy, by muzeum w pełni już funkcjonowało w stulecie Bitwy Warszawskiej, czyli w 2020 r. – kwituje nasz rozmówca.

Szczegóły konkursu, regulamin i materiały koncepcyjne na www.ossow1920.pl.

http://www.naszdziennik.pl/wp/70524,jak ... awska.html


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Pomysły, koncepcje, sugestie
PostNapisane: 23 sie 2014, 08:29 
Online
Moderator

Dołączył(a): 13 lip 2009, 09:25
Posty: 31616
Las Rysia...

Jak wygląda czeczotka? Co je łasica? Gdzie można znaleźć czeremchę zwyczajną? Odpowiedzi na te i inne pytania można znaleźć na Leśnym Wortalu Edukacyjnym „Las Rysia eRysia”.

Leśny Wortal Edukacyjny powstał z inicjatywy Lasów Państwowych i Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Został on przygotowany z myślą o przybliżeniu zagadnień z zakresu edukacji przyrodniczoleśnej dzieciom i młodzieży. Strona ma na celu przybliżać kwestie dotyczące bioróżnorodności lasu i gospodarki leśnej oraz jego wpływu na środowisko i klimat. Wortal porusza także zagadnienia dotyczące ekologii oraz ochrony przyrody.

Wortal zawiera trzy serwisy przeznaczone dla różnych odbiorców: dla dzieci z klas 4-6 szkół podstawowych, młodzieży gimnazjalnej i nauczycieli. Autorami treści umieszczonych na stronach leśnego serwisu są pracownicy nadleśnictw Lasów Państwowych zajmujący się edukacją.

W serwisach dla dzieci i młodzieży można znaleźć leśnotekę, a w niej opisy najważniejszych gatunków ssaków, ptaków, gadów, płazów, owadów i roślin żyjących w polskich lasach. Gry i prezentacje wprowadzają w życie lasu i jego mieszkańców, obrazują i wyjaśniają działania człowieka w lesie, wyjaśniają trudne pojęcia z zakresu leśnictwa i pomagają zrozumieć procesy zachodzące w przyrodzie, a także promują ideę segregacji śmieci. Słownik pozwala sprawdzić znaczenie słów używanych przez przyrodników i leśników. Na blogu można poczytać o pracy leśnika z perspektywy prawdziwego leśniczego. Z kolei w galerii jest miejsce na fotografie przyrodnicze młodych entuzjastów natury.

Natomiast w serwisie dla nauczycieli został zamieszczony zbiór scenariuszy zajęć, forum dyskusyjne oraz sukcesywnie budowana baza danych o ścieżkach edukacyjnych w Lasach Państwowych. Pedagodzy mogą znaleźć tam opis najciekawszych miejsc w Lasach Państwowych, izb edukacyjnych czy ścieżek przyrodniczoleśnych, gdzie można przeprowadzić ciekawe zajęcia. Na wortalu nauczyciele mogą również sprawdzić, co obecnie słychać w lesie – co kwitnie, co owocuje, a co budzi się z zimowego snu.

To tylko wybrane możliwości wykorzystania Leśnego Wortalu Edukacyjnego. Do dokładnego zapoznania się z treściami serwisu zapraszamy TUTAJ: http://nauczyciele.erys.pl/

Magdalena Pachorek

http://www.naszdziennik.pl/polska-kraj/ ... rysia.html


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Pomysły, koncepcje, sugestie
PostNapisane: 23 lis 2015, 12:20 
Offline
Moderator

Dołączył(a): 13 lip 2009, 12:02
Posty: 37605
http://historia.org.pl/2015/11/22/chca- ... warszawie/

Chcą w Warszawie pomnika Mieszka I
WOJTEK DUCH | 22 LISTOPADA 2015 13:48

Grupa kilku organizatorów chce by w Warszawie powstał pomnik Mieszka I. Uważają, że pierwszy katolicki władca Polski powinien zostać w ten sposób uhonorowany w stolicy.

Obrazek
Pomnik Mieszka I w Mieszkowicach


Komitet organizacyjny tworzy Damian Bieńko, Eugeniusz Mieczysław, Michał Sendecki oraz organizacja NWP Narodowa Wolna Polska.
Jednak swoje działania uzależniają od społecznego poparcia, jakie uzyskają w stworzonej dla tego celu grupie na Facebooku. Dopiero po przekroczeniu 25 000 osób chcą podjąć realne kroki dla powstanie tego pomnika. Z jednej strony to szansa zweryfikowania czy pomysł wywoła społeczne zaangażowanie, z drugiej trudno o takie bez przedstawienia konkretów.
Pomnik miałby powstać do 2018 r., tj. do 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Natomiast w przyszłym roku obchodzić będziemy 1050 rocznicę chrztu Polski, co również jest okazją do postawienia pomnika pierwszego chrześcijańskiego władcy Polski.
Mieszko I, to władca Polski z dynastii Piastów, za którego panowania w 966 r. Polska przyjęła chrzest, dołączając tym samym do krajów zachodniego kręgu kultury. Jego syn, Bolesław Chrobry został pierwszym królem Polski, po koronacji w 1025 r.
Pomnik Mieszka I stoi na rynku Mieszkowic w powiecie gryfińskim.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Pomysły, koncepcje, sugestie
PostNapisane: 08 lut 2016, 23:39 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lip 2009, 10:40
Posty: 7565
Lokalizacja: Podlasie
Obrazek

_________________
"W ciągu całego naszego życia widziałem w naszym kraju tylko dwie partie. Partię polską i antypolską, ludzi godnych i ludzi bez sumienia, tych którzy pragnęli Ojczyzny wolnej i niepodległej, i tych, którzy woleli upadlające obce panowanie."


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Pomysły, koncepcje, sugestie
PostNapisane: 10 lut 2016, 14:10 
Offline
Moderator

Dołączył(a): 13 lip 2009, 12:02
Posty: 37605
http://niepoprawni.pl/blog/krystian-fre ... ham-polske

Kocham Polskę"
Krystian Frelic... - 9 Lutego, 2016 - 20:42

Działacze bydgoskich środowisk patriotycznych z okazji walentynek w ramach akcji "Kocham Polskę" zaapelowali o kupowanie polskich produktów.
Konferencje prasową rozpoczął przewodniczący KGP Krystian Frelichowski. - zbliżają się walentynki to znakomita okazja, by w sposób prosty i skuteczny wyrazić swą miłość do Ojczyzny. Codziennie dokonujemy zakupów w sklepach. Zachęcamy do tego, by tam gdzie mamy wybór kupować polskie towary. W ten sposób wspieramy w ten sposób rodzimą przedsiębiorczość. Mamy wtedy pewność, że część wydanych środków wróci do nas w postaci lepszego uposażenia szpitali, szkół w Postaci nowych dróg– przekonywał podczas ” radny Krystian Frelichowski. - jak je rozpoznać? Po kodzie liczbowym, jeżeli zaczyna się on od cyfr 590 to znaczy, że firma zarejestrowana jest w naszym kraju i tu płaci podatki. Następnie przewodnicząca stowarzyszenia Idee Solidarności 1980-89 Barbara Wojciechowska odczytała treść wspólnego apelu:
„Miłość nie polega na tym, aby wzajemnie sobie się przyglądać, lecz aby patrzeć razem w tym samym kierunku.”
Mały książę A. de Saint-Exupéry
Zwracamy się z apelem do wszystkich, którzy kochają swoją rodzinę, swoje małe ojczyzny, swój kraj...: Kupujcie to co polskie!
Każdy z nas podczas zakupów kieruje się wieloma przesłankami co do wyboru produktów. Jakość, cena, marka to główne powody naszych wyborów. Często dokładnie oglądamy towar przed jego nabyciem. Zachęcamy wszystkich zakochanych w Polsce, by podczas zakupów uwzględnili trzy pierwsze cyfry na kodzie kreskowym. Cyfry 590 oznaczają, że firma, która go wyprodukowała płaci podatki w Polsce, w związku z czym wspiera budżet państwa i obniża bezrobocie.
Barbara Wojciechowska – działaczka opozycji demokratycznej w latach 1980-89, była więźniarka polityczna, Przewodnicząca Stowarzyszenia Idee Solidarności 1980-89
dr Stefan Pastuszewski – radny Rady Miasta Bydgoszczy, literat, były Wiceprezydent Bydgoszczy, działacz opozycji demokratycznej w latach 1980-89, były więzień polityczny\
Paweł Milla - Prezes Zarządu Bydgoskiego Stowarzyszenie RKW (Ruch kontroli wyborów - Ruch Kontroli Władzy)
Maciej Różycki – radny Gminy Pruszcz, muzyk, lider Stowarzyszenia Solidarni2010
Bogdan Dzakanowski– działacz opozycji demokratycznej w latach 1980-89, Przewodniczący Bydgoskiej Ligi Rodzin
Jan Raczycki - działacz opozycji demokratycznej w latach 1980-89, były więzień polityczny, Prezes Stowarzyszenia Osób Represjonowanych w PRL „Przymierze”
Z 8 tys. zł wydanych na produkty polskie – wyliczał Maciej Różycki z Solidarnych2010 - 2,5 tys. trafia do budżetu państwa, 1500 na nasze renty i emerytury.
Bydgoski rady Stefan Pastuszewski dodał, że akcja ma charakter afirmatywny. – To żaden szowinizm. Większość Amerykanów dba o swoje interesy, to normalny element gry ekonomicznej. Nie jesteśmy przeciwko nikomu, a za – za wyborem przy kupowaniu polskich produktów – tłumaczył były wice prezydent Bydgoszczy Pastuszewski
Organizatorzy zapowiedzieli, że z racji walentynek od piątku do niedzieli rozdawać będą na ulicach Bydgoszczy ulotki zachęcające do wyboru polskich towarów.

Krystian Frelichowski - blog


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL
Nasi przyjaciele: Strony Patriotyczne
Linki pozycjonujące: Fenster aus Polen / Schüco Fenster / Drutex Fenster / Fenster Preise / Haustüren /