Myjki ciśnieniowe, choć nie pozorne, mogą znacznie ułatwić nam życie. Zyskują coraz większą popularność, w szczególności wśród osób mieszkających w domkach jednorodzinnych. Przydają się, gdy chcemy szybko poradzić sobie z myciem większej powierzchni. Jak wybrać najlepszą myjkę dla siebie?
Zastosowanie myjki ciśnieniowej
Myjka ciśnieniowa może ułatwić nam codzienną pielęgnację naszych sprzętów, czy nawet naszego domu. To do czego będzie nam potrzebna wpływa również na model, który postanowimy zakupić. Dlatego jeszcze przed zakupem powinniśmy się nad tym zastanowić. Myjka ciśnieniowa może nam się przydać do:
- czyszczenia samochodu,
- kostki brukowej,
- elewacji,
- tarasu,
- schodów,
- podjazdu.
Zastosowań może być wiele, jednak powinniśmy mieć na uwadze, że zbyt duże ciśnienie wody może uszkodzić niektóre materiały. Do czyszczenia różnych materiałów może przydać się także różnego rodzaju detergent, przeznaczony do czyszczenia i pielęgnacji.
Jak działa?
Działanie takiej myjki jest, w gruncie rzeczy, bardzo proste. Do działania myjki jest potrzebne zasilanie, oraz dostęp do wody. Większość modeli działa na prąd, jednak znajdą się również modele zasilane silnikiem spalinowym. Nie jest to jednak najlepszy wybór. Konserwacja takich urządzeń jest znacznie trudniejsza, mają one głównie przeznaczenie przemysłowe.
Myjkę możemy podłączyć do sieci wodociągowej, lub pobierać wodę prosto z beczki czy nawet z basenu – jest to zależne od modelu. W środku urządzenia umieszczona jest pompa, która generuje natrysk wody pod wysokim ciśnieniem. To umożliwia szybsze i tańsze czyszczenie różnych powierzchni, nawet w trudno dostępnych miejscach.
Na co zwrócić uwagę przy zakupie?
Jak już wyżej wspominaliśmy, przed zakupem warto zastanowić się nad tym, do czego będzie nam potrzeba myjka. Różne modele mają różne parametry, dlatego określenie przeznaczenia sprzętu ułatwi nam późniejszy wybór, z którego będziemy zadowoleni. Najważniejszymi parametrami, na które powinniśmy zwrócić uwagę, są:
- długość węża – modele z dłuższymi wężami mogą być wygodne w codziennym użyciu, najbardziej optymalną długością jest 5m. Jeśli jednak zdecydujemy się na model posiadający dłuższy wąż, warto upewnić się, że jest on nawijany na bęben, lub posiada specjalny uchwyt. W innym przypadku korzystanie z niego może okazać się uciążliwe.
- pojemnik na detergent – w przypadku niektórych materiałów może okazać się konieczne użycie środka czyszczącego, myjki posiadające taki pojemnik ułatwiają korzystanie z detergentu podczas pracy,
- ciśnienie – jest to najważniejszy parametr, który należy brać pod uwagę. Zbyt wysokie ciśnienie może być szkodliwe w niektórych przypadkach, a w innych pomoże usunąć uporczywe zabrudzenia. Z reguły możemy regulować moc ciśnienia jakiego aktualnie potrzebujemy, unikajmy jednak modeli, które nie oferują tej funkcji,
- maksymalna temperatura – chociaż w większości przypadków używamy zimnej wody, czasem może zdarzyć się tak, że będziemy musieli użyć ciepłej, warto wiedzieć jaka może być maksymalna temperatura takiej wody, aby przez przypadek nie uszkodzić urządzenia,
- waga – wiele modeli wyposażonych jest w kółka, ułatwiające transport nawet pełnej myjki, dlatego jest to najmniej ważna kwestia,
- moc – w przypadku myjek ciśnieniowych, jej moc nie jest szczególnie ważna, warto się jednak zapoznać z tym ile prądu pobiera konkretny model.